DUITSCHLAND WOENSDAG 24 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 EEN KOERIER VERTELT S.S.-P.K. Van 't Oostfront. Een lichte nevel hangt nog over gebouwen, hangars en startbanen van het vliegveld te K. Hij onttrekt de lichte en zware ge vechtsmachines, waarnemers en transpor teurs aan het gezicht. Ongeduldig brom men in de verte reeds motoren. Het wach ten is op het sein, dat het vliegveld „vrij gegeven" wordt. Lang duurt dit gelukkig niet. Eenige oogenblikken nadat wij onze Ju 52 ontdekt en het ons zoo gemakkelijk mogelijk in het inwendige van deze stoere transportmachi ne gemaakt hebben, draaien de drie moto ren met donderend geweld op volgas en starten we, koers naar het oosten. Beter hadden we het ditmaal niet kunnen tref fen. ,,Er staat een vliegtuig startklaar te Riga, haast u dus als u daar aankomt", zeide ons de officier van dienst. Nu, een maal in Riga, weten we uit ervaring, dat aansluiting op het front nooit lang op zich laat wachten. Gerustgesteld geven wij ons dan ook over aan' het altijd weer boeiende beeld van het langzaam onder ons ver schuivende landschap. Een koerier heeft eigenlijk altijd haast, kan zich, eenmaal op reis, geen rust gun nen, rekent voortdurend hoe en waarmede hij het vlugst zijn doel kan bereiken. Ziet meestal slechts flitsen van landschappen, steden en dorpen waardoor hii reist of waarover hij vliegt. Deze weinige uren echter, in vogelvlucht doorgebracht, geven ontspanning en verademing. Zijn taak als koerier is een verantwoordelijke, een zeer verantwoordelijke zelfs. Wachten niet, daar ergens aan het front, de strijdende kame raden op berichten? Duizenden kilometers van huis, verlangend naar brieven uit het vaderland. Kostbare regels van vrouwen, geliefden, kinderen Nieuws uit een andere wereld, fel afstekend bij het Sovjetland met zijn eindelooze steppen, moerassen, slechte wegen en overal een onbeschrijfe lijke armoede en ellende. Litauen hebben wij reeds achter ons ge laten en Riga komt in zicht. Hel lichten ge bouwen en huizen op in de zon. Deze mooie stad aan de Oostzee is gelukkig zoo goed als gespaard gebleven van het oorlogsge weld. Alleen aan de oevers van de Duna bemerkt men eenige verwoestingen. Stille getuigen van den terugtocht der Sovjets. Wij verwisselen hier van machine. Een korte begroeting met de bemanning, d'an vol gas en Riga verdwijnt langzaam, een droombeeld gelijk. Het interieur van deze Ju 52 is eenigszins anders. De automati sche wapens, schietklare machinegeweren en parachutes getuigen van de grimmig heid en ernst, welke een vlucht in de frontlinie meebrengt. Hoe verder wij vlie gen, des te meer de kans zal stijgen, dat een Ata overigens reeds zeldzame ver schijningen geworden zich uit groote hoogte als een roofvogel op onze machine zal willen storten. Hij kan echter op een warme ontvangst rekenen. Uitgestrekte bosschen bedekken nu het grootste deel van het landschap beneden ons. In de verte spiegelt het Peipusmeer, zelfs nu nog midden Mei over 'groote oppervlakten met ijs bedekt. Hard waren hier de gevechten in den zomer van 1941 met de bolsjewisten. Evenals bij Luga, waar we spoedig zullen landen. Deze stra tegisch zeer belangrijke stad hadden de Sovjets met alle mogelijke middelen ver sterkt. Diepe tankvallen overal, tankver sperringen, uitgestrekte mijnenvelden, bunkers. Niets heeft echter mogen baten. Thans herinnert hier en daar een verbran de of platgeschoten pantser, een graf langs den weg, aan den verbitterden zwaren strijd, die hier gevoerd werd en waar o.a. een S.S.-Polizei-division zich onsterfelijken roem verworven heeft. Een flinke schok, een hobbelig uitloopen van de machine brengt ons tot de werke lijkheid terug en herinnert er aan, dat wij in de Sowjet-Unie geland zijn. Er wachten ons nog vele, vele kilometers over wegen, die dezen naam nauwelijks verdienen. Maar wij hebben reeds de voldoening, dat vlugger dan verwacht, het einddoel be reikt zal zijn en straks menig gezicht van een Nederlandsch vrijwilliger, daar voor aan het front, blij zal opklaren bij het le zen van deze kostbare regels van thuis, van nieuws uit Holland, dat ik in den meer dan 50 kilo zwaren koerierzak op mijn rug moet torsen. BURGERLIJKE STAND LELDEN Geboren: Marijtje d. van G. Donker en M. M^ van der Linden Balthus Daniël z. van B. van den Burg en M. Ie Nobel Theodora Petronella Maria d.'van J. J. Zandbergen en M. C. Zwetsloot Sophia Josepha Elisabeth d. van A. H. Visser en J. Wolters Lambertus Johannes z. van L. J. van der Linden en S. Keijzer Ca- tharina Josina d. P. van Wilschut en L. S. Remigius Petrus Wilhelmus Maria z. van H. Stuifzand en M. P. van Rijn Maria Hendrika d. van C. J. de Heiden en J. M. de Zwart Teunis z. van P. A. Wezelenburg en J. C. Edelman Francis- cus Johannes z. van J. T. van Otte en D. van Wijnen Petronella Christina d. van M. P. van den Berg en P. Koene Johan nes Gerard us z. van J. van Zijp en M. H. Teegelaar Petrus Hendricus z. van L. J. M. Gussenhoven en M. G. van Hartevelt Leonardus Wilhelmus Cornelis z. van M. C. Zonneveld en C. H. Zwetsloot Jaco bus Reinierus z. van J. R. Offerman en B. J. de Zwart Quirina Jacoba Theodora d. van G. B. van der Meer en A. J. M. Halve maan Marie Johanna d. van W. B. Ro man en J. M. E. van Berkel Albert Pie- ter Berend z. Van B. Uiterwijk Winkel en H. G. Lutjeboer. Ondertrouwd: J. van Weeren jm. 28 j. en G. Teunissen jd. 29 j. J. F. Kessels jm. 21 ij. en M. E. Uljee jd. 20 j. P. van Noort jm. 22 j. en J. L. M. G. Schrijvers jd. 22 j. C. J. de Vrind jm. 26 j. en H. J. van Egmond jd. 25 j. T. van Dijk jm. 24 j. en E. de Groot jd. 23 j. J. Jonge- leen jm. 23 j. en L. A. Nicolaas jd. 23 j. P. Sira jm. 29 j. en P. de Bres jd. 23 j. J. P. de Vries jm. 22 j. en P. Boom jd. 21 j. Getrouwd: S. Paats jm. en A. L. Brandt jd. P. J. C. Lut jm. en J. A. M. Neuteboom jd. Overleden: G. de Jong m. 71 j. J. P. Straathof m. 72 j. N. Korenhoff wedr. van C. van Duuren, 85 j. P. Wassenaar hsvr. van J. Laterveer, 39 j. M. Beun v. 78 j. I. Melet wedn. 63 j. W. J. van den Oever z. 3 j. STADSNIEUWS EINDEXAMEN H.B.S. VOOR MEISJES. Aan de Hoogere Burgerschool voor meis jes alhier zijn geslaagd voor het eindexa men M.M.S. de dames: E. C. Bakhuizen van den Brink, S. I. H. Bentfort van Val kenburg, Oegstgeest, N. C. Bungenberg de Jong, L. M. ten Cate Brouwer, C. J. van den Heuvel, C. Hopman, Wassenaar, C. C. M. Lindenbergh, M. J. Nauta, Oegstgeest, M. J. Olivier, Oegstgeest, C. C. T. M. Rees van den Ende, Wassenaar, D. Rientsma, Voorburg, W. J. M. Rückert, Katwijk a. d. Rijn, D. Th. Schellekens, Wassenaar, G. Spiecker, M. G. Taconis, C. M. Versieyen, Oegstgeest, L. S. van de Vijver, Rijnsburg, J. Cupedo, Noordwijk a. Zee, Y. B. de Groot, Sassenheim, M. T. V. de Haan, Al phen a. d. Rijn, H. G. Heynes, Sassenheim, E. van der Hoogt, G. J. van Ingen Schenau, C. van der Kloot, M. M. Kooiman, W. Kuyntjes, D. H. M. van Leeuwen, S. M. Meyering, Katwijk a. Zee, A. M. Renaud, Voorburg, J. C. Renssen, J. J. Simmermans Oegstgeest, W. van der Sluys, Voorburg, H. W. van Wijk, E. Zandvliet, E. Zierfuss, D. van den Ende, Oegstgeest. Afgewezen: geen. Waar geen plaatsnaam vermeld wordt, is deze Leiden. JEUGDIG INBREKER GESNAPT Een goede bekende van de politie. Door de politie is verdacht van diefstal door middel van insluiping in arrest gesteld de 17 jarige A. J. W. Dit jongmensch was Maandagavond binnengeslopen in de Rot- terdamsche Broodfabriek aan den Mare- dijk. Hij had evenwel buiten den waard, hier den meesterknecht der firma gerekend, die gewoon is de zaak in den avond nog eens te controleeren. Hij bemerkte onraad en toen hij op onderzoek uittoog nam de jongen de vlucht. Hij werd evenwel achter volgd en tenslotte met behulp van eenige hulppolitie gegrepen. Een ingesteld onder zoek wees uit, dat hij een goeden slag ge slagen had. Een bankbiljet van honderd gulden, eenig kleingeld en een aantal broodjes waren hem in handen gevallen. Het bankbiljet van honderd gulden was evenwel niet zoo spoedig te vinden. De jongen beweerde het weggeworpen te heb ben. Bij een nader onderzoek kwam het waardepapier echter uit een der opgerolde overhemdsmouwen van den jongen te voor schijn. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd is de aan gehoudene reeds een goede bekende van de politie. Aan het eind van het vorig jaar werd hij in drie weken tijd niet minder dan vijfmaal voorgeleid. HUN PATROON BESTOLEN Door de politie zijn wegens diefstal van een buitenband ten nadeele van v. d. N. aan het Utrechtsche Jaagpad, bij wien zij in betrekking waren, gearresteerd de 20- jarige J. de R. en de 18-jarige P. S. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2506. G. Riem Vis, Noordwijk a. Zee, Schafferstraat 14, han del in kruiden. Overl. E.: G. Riem Vis, Noordwijk a. Zee, d.d. 8 Juni 1942. Opheffing: 8935. H. Hulsebosch, Hil- legom, Leidschestraat 110, verhuur van on roerende goederen. 1834. 't Pannekoekenhuisje, Leiden, Steenstraat 51, café, restaurant. De zaak is met ingang van 1 April 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: 't Pannekoekenhuisje (B.P.). Venn.: H. Borgerding en S. M. Borgerding, Leiden. 4572. Nederlandsche Middenstandsbank N.V., Leiden, Breestraat 63, hoofdz.: Am sterdam. Uittr. Proc. kantoor Leiden: J. A. de Mey, Leiden. N. Proc. kantoor Leiden: J. Obbens, Katwijk a. Zee. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen rechten de heer A. G. Bosman, alhier woonachtig. Het Residentie-orkest verzoekt het pu bliek morgenavond zoo vroeg mogelijk aan wezig te zijn, daar precies te 8 uur wordt begonnen en de deuren riet meer open gaan. OMGEVING NOORDEN KIND DOOR AUTOBUS OVERREDEN Op slag gedood. Maandagmorgen stond de groentenhan- delaar M. van K. alhier met zijn tweejarig zoontje op den weg. Plotseling wilde het kind den weg oversteken, terwijl tegelijk een autobus passeerde van den dienst Lei denWoerden. Een der achterwielen ging over het achterhoofd van het kind, waar door dit verpletterd werd. Het kind werd op slag gedood. Volgens ooggetuigen treft den bestuur der van de autobus geen schuld. Het noodlottig gebeuren verwekte in het rustig dorp groote ontsteltenis en deelne ming. VOORSCHOTEN J. Eggink t Gisteren is in het Diaco- nessehuis te Leiden in den leeftijd van 57 jaren overleden de heer J. Eggink. De overledene was medefirmant der N.V. Ge broeders Eggink, bloembollenkweekers al hier, en een zeer geziene persoonlijkheid dezer gemeente. Hij beschikte over een groote vakkennis en in de vakkringen stond hij hoog aangeschreven. Zijn vader was de stichter van dit bloembollenbedrijf en de zoons hebben het door hunne groote kennis en energie tot hoogen bloei weten te brengen. Ook buiten zijn dagelijkschen arbeid, heeft hij zich in andere werkzaam heden nuttig gemaakt, vooral het onder wijs had zijn bijzondere belangstelling en vanaf de oprichting der Ger. schoolver- eeniging is de overledene bestuurslid ge weest dezer vereeniging. De bijzetting van het stoffelijk overschot in het familiegraf op de Ned. Hervormd0 begraafplaats vindt plaats op Donderdag 25 Juli. Geboren: Theodorus Hendrikus z. v. Th. H. Does en H. A. Parlevliet Robert z. v. K. Noest en M. v. Eek Arie Cornelis z. v. H. de Vrij en W; v. Leeuwen Cor nelia Elizabeth Maria d. v. E. W. Valen ten en J. E. v. d. Meer Jan, z. v. D. N. Kooy en A. van Os. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Opnieuw 20 koopvaardij schepen tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FEUH- RER, 24 Juni (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de Britsche en Amcrikaansche ravitailleeringsscheepvaart nieuwe suc cessen behaald. Zij hebben van bescherm de convooien op den Atlantischen Oceaan en in de door de Amcrikaansche marine krachtig beschermde kustwateren van Noord- en Midden-Amerika 20 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 102.000 brt. en een bewakings vaartuig tot zinken gebracht. Vier andere schepen werden door torpe dotreffers zwaar beschadigd. LAATSTE BERICHTEN In den nacht van 22 op 23 Juni vlogen eenige Britsche bommenwerpers boven Nederlandsch gebied. Hun aanvalsdoel was weer eens de burgerbevolking, want mili taire schade is er bij deze aanvallen niet veroorzaakt. Wel ontstond er, vooral in een stad in het noorden des lands, veelvul dig brandschade in woonwijken door het uitwerpen van brandbommen. Onder de bevolking valt één doode te betreuren, ter wijl vijf burgers ernstig en zes licht ge wond werden. Verschillende belastingplichtigen zijn tot dusverre in gebreke gebleven het hun uit gereikte aangiftebiljet voor de inkomsten belasting over het jaar 1941 ingevuld en on derteekend bij den desbetreffenden inspec teur der belastingen terug te bezorgen. Aan deze belastingplichtigen zal, indien zij dit biljet niet alsnog binnen enkele dagen inleveren, ambtshalve een voorloopige aan slag in de inkomstenbelasting voor het jaar 1942 worden opgelegd. Er zal geen gele genheid bestaan tegen dezen aanslag be zwaren in te dienen. Een eventueel te veel geheven bedrag zal eerst bij de regeling van den definitie ven aanslag Over 1942 kunnen worden verrekend. Een waarschu wing tot het inleveren van het aangifte biljet over 1941 zal na deze kennisgeving niet worden gezonden. Indien een belastingplichtige uitstel van de inlevering van zijn aangiftebiljet heeft verzocht, is hij, indien hem dit uitstel is of wordt verleend, niettemin verplicht op een daartoe door den inspecteur te verstrekken formulier opgave te doen van zijn vermoe delijk zuiver inkomen over 1941. Levert de belastingplichtige dit formulier niet binnen den gesteldden termijn bij den in specteur in, dan zal ook aan hem ambts halve een voorloopige aanslag voor het jaar 1942 worden opgelegd. Voor zoover een inspecteur een termijn voor inlevering van de gegevens, benoodigd voor den voorloopigen aanslag voor 1942, heeft toegestaan, welke na 1 Juli 1942 af loopt, wordt deze termijn door deze ken nisgeving tot 1 Juli a.s. teruggebracht. PAPIER EN CARTON. Verscherpte voorschriften ter bezuiniging. De papiersituatie maakt het noodzakelijk een verdere bezuiniging op het papierver- bruik door te voeren. In verband hiermede zijn de voorschriften voon de fabricage alsmede voor de be- en verwerking van papier en carton, welke in de Nederland sche Staatscourant van 15 Juni 1941 ver schenen, aanmerkelijk verscherpt. Het aan tal soorten cartonnen verpakkings- en re clame-artikelen, dat nog mag worden ver vaardigd,d is verminderd, terwijl het aan tal papierwaren en drukwerken, waarvan de vervaardiging verboden is, belangrijk is uitgebreid. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de Nederlandsche Staatscou rant van 23 Juni 1942, waarin deze gewij zigde fabricage voorschriften zijn gepubli ceerd. Desgewenscht kan men verdere in lichtingen betreffende papierwaren ver krijgen bij het rijksbureau voor papier, Zaanestraat 18 Haarlem en betreffende drukwerken bij de sectie grafische industrie van het rijksbureau voor verwerkende in dustrieën, Nieuwe Zijds Voorburgwal 326, Amsterdam-C. VREDEGERECHTSHOF. Winterhulp N.S.N.A.P. strijders aan het Oostfront. O. V. te Sliedrecht, die door den politie rechter te Dordrecht was veroordeeld tot een geldboete van 30, werd door het hof tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Het hof overwoog o.a. dat verdachte, toen de getuigen hem om een bijdrage voor Winterhulp-Nederland vroegen, deze niet alleen geweigerd heeft, maar daarvoor als reden aanvoerde, dat de opbrengst dezer geldinzameling voor de N.S.B.'ers bestemd zou zijn, in welk verband hij de beleedi- gende woorden: vuile N.S.B.'ers" heeft ge bezigd tegenover bedoelde getuigen die tot de N.S.B. behoorden. Het hof is van oor deel, dat verdachte, ondanks de omstan digheid, dat hij tot het gereformeerde kerk genootschap behoort, daarmede blijk gege ven heeft zich als vijand te stellen tegen over hetgeen waren gemeenschapszin be vordert, terwijl hij zich zelfs niet heeft ont zien hen, die zich daarvoor aanzienlijke persoonlijke opofferingen te getroosten, te beleedigen en verdacht te maken. In ver band hiermede acht het hof een strenge bestraffing van den verdachte in het be lang van den vrede binnen de Nederland sche volksgemeenschap geboden. J. G. F. B. te Amsterdam, veroordeeld door den politierechter te Amsterdam tot 25 boete, subs. 20 dagen hechtenis, werd 4oor het hof tot gelijke straf veroordeeld. Het hof overwoog hierbij, dat in de huidige omstandigheden aan de revolutionaire spanningen onder de Nederlandsche bevol kingsgroepen weliswaar binnen zekere STRIJDT VOOR EUROPA De strijd om Sebastopol HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 24 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het noordelijke deel van de vesting Sebastopol werden de op de uiterste land tong ten noorden van de Sewernaja-baai nog verzet biedende deelen van den vijand vernietigd. In het oosten van het vesting front doorbraken Duitsche en Roesneensche troepen in door kloven doorsneden en on begaanbare bosch- en struikgewasgebied krachtig versterkte en taai verdedigde vij andelijke stellingen en veroverden nieuwe verdedigingsinstallaties. De luchtmacht deed met formaties gevechtsvliegtuigen ge concentreerde aanvallen op veld- en artil leriestellingen. De verliezen van den vijand in den strijd om Sebastopol bedragen in de periode van 7 tot 22 Juni 11.000 gevange nen en 158 stukken geschut. In hevige, af zonderlijke gevechten werden 2014 aarden en betonnen kazematten veroverd en 65.254 mijnen onschadelijk gemaakt. In den centralen sector van het oostelijke front werden in het achterwaartsche ge bied de zuiveringsacties tegen bolsjewisti sche benden met succes voortgezet. Aan het Wolchof-front werd de ring om de ingesloten vijandalijke gevechtsgroep, in weerwil van zeer moeilijke terreingesteld heden in taaie gevechten nauwer aange haald. Nieuwe ontzettingspogingen van den vijand mislukten. In de Finsche Golf brachten lichte ge vechtsvliegtuigen een bolsjewistische mo tortorpedoboot tot zinken. Boven Moer- mansk schoten Duitsche jagers 11 vijande lijke vliegtuigen neer. In Noord-Afrika is het aantal der in de vesting Tobroek binnengebrachte gevange nen tot 33.000 man gestegen. Aan de Egyp tische grens plaatselijke gevechten. Op Malta werd het bombardeeren van vliegtuigsteunpunten in den afgeloopen nacht met goede uitwerking voortgezet. Zooals in een extrabericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten van be schermde convooien op den Atlantischen Oceaan en in de door de Amerikaansche marine krachtig beschermde kustwateren van Noord- en Midden-Amerika 20 vijan delijke koopvaardijschepen met een geza menlijken inhoud van 102.000 b.r.t. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Vier andere schepen werden door torpedo- treffers zwaar beschadigd. Aan de Noordzeekust schoot een boot van de havenbescherming een Britsch ge vechtsvliegtuig neer. Bij aanvallen van Britsche bommenwer pers op het Fransche en Belgische kunst gebied verloor de vijand overdag en des nachts 9 vliegtuigen. Eerste luitenant Schoenert behaalde boven de Duitsche Bocht zijn 19e en 20ste nachtelijke over winning in de lucht. De korporaal-matroos Ludwig heeft zich aan boord van een mij nenveger in den strijd tegen Britsche mo- torkononneerbooten bijzonder onderschei den. grenzen de vrije loop behoort te worden gelaten, zoodat het met geweld ontnemen van politiek propaganda-materiaal ge lijk in casu door den eenen politieken tegenstander aan den ander niet steeds strafbaar kan worden geacht te zijn. Het hof is echter van oordeel, dat van de be doelde opheffing van strafbaarheid slechts sprake kan zijn met betrekking tot hen, die als dragers der heerschende revolution- naire idee behooren te worden erkend, als hoedanig het hof, mede in verband met hun uiterst gering aantal, niet de leden der voormalige N.S.N.A.P., waartoe verdachte behoorde, in aanmerking acht te komen. K. M. E. te Eijgelshoven, die verstek, liet gaan wegens dienst aan het Oostfront, en door den politierechter te Maastricht tot 50 boete subs. 30 dagen hechtenis was veroordeeld, werd door het hof van alle rechtsvervolging ontslagen. Het hof was van oordeel, dat van iemand als verdachte die gelijk uit ambtelijke inlichtingen is gebleken uit liefde voor volk en vader land zijn leven in den strijd tegen het bols jewisme heeft ingezet, redelijkerwijs niet geëischt kan worden, dat hij zou hebben te gedoogen, dat in een voor het publiek toe gankelijke plaats welke een gelagkamer is zich bij wijze van wandversiering een portret van prins Bernhard bevindt, die immers door zijn vlucht overzee de vader landsliefde van ieder oprecht Nederlander ten diepste heeft gekwetst. Op gelijken- grond kan van een zoodanig persoon niet gevergd worden, dat hij beweerde aan spraken van anderen op een dergelijk voorwerp eerbiedigt, zooals in het alge meen ten aanzien van den eigendom eens anders plicht is. Onder de genoemde om standigheden acht het hof het wegmaken door verdachte van bedoeld portret niet strafbaar. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. ROME, 24 Juni. (Stefani). In zijn weermachtsbericht nr. 757 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Plaatselijke actie van onze vooruitgescho ven afdeelingen aan de grens tusschen Li- byë en Egypyte. Als gevolg van verdere zuiveringsoperaties in de zone Tobroek is het aantal krijgsgevangenen gestegen tot 33.000. Boven Panlelleria hebben onze jagers een vijandelijke formatie tot den strijd ge noopt, die numeriek sterker was en tijdens het hierop ontstane luchtgevecht drie Blen heims neergehaald, zonder zelf verliezen te Ijjden. De vliegvelden La Venezia en Luca op Malta werden door de luchtmacht van de As gebombardeerd. Tijdens luchtgevech ten hebben onze jagers, die de bommen werpers escorteerden, acht Spitfires neer geschoten. Van onze machines is er een niet teruggekeerd. Gemeentel. Aankondiging INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAAR SCHOLEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof, aan de Atjehstraat en aan de Gortestraat tot en met 30 Juni 1942 gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen ge durende een kwartier vóór den aanvang van eiken schooltijd. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating den leeftijd van 4 jaar hebben be reikt. De Burgemeester. STEVENINCK. De Gemeentesecretaris VAN STRIJEN. Leiden, 24 Juni 1942. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis: lo. dat tot en met 30 Juni 1942 gelegen heid bestaat tot inschrijving van nieuwe leerlingen, gedurende een kwartier vóór den aanvang van eiken schooltijd, aan: _a. de Jongensschool voor u.l.o. aan de Pieterskerkstraat b. de Meisjesschool voor u.l.o. aan de Breestraat; c. de Opleidingscltolen voor Gymna sium en H.B.S. aan de Aalmarkt en de Kernstraat (tijdelijk in het Gymnasium, Fruinlaan 15); d. de Opleidingscltolen voor u.l.o. aan de Langebrug, de Drie Octoberstraat, den Rijrsburgersingel (tijdelijk Oude Vest 35), den Maresingel en de Driftstraat; e. de o. 1. scholen aan den Zuidsingel en de Medusastraat; f. de Centrale school voor het 7e en 8e leerjjaar (ingang Oude Vest 35); 2o. dat bij de inschrijving een geboorte bewijs moet worden getoond; 3o. dat de kinderen met uitzondering van die waarvoor toelating tot de u.l.o. scholen of tot de Centrale school wordt gevraagd vóór 1 October a.s. den leef tijd van 6 jaar moeten hebben bereikt. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris VAN STRIJEN. Leiden, 24 Juni 1942. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST Verzoek om afstand baby-artikelen De burgemeester van Leiden, plaatselijk directeur Leiden van den Nederlandschen Volksdienst. doet een dringend beroep op de ingezetenen der gemeente, die in het bezit zijn van babykloeding, wiegen, kin derwagens, kinderledikantjes, kinderma trasjes,- dekentjes, bedzeiltjes, enz., om, indien zij deze artikelen niet meer behoe ven, hiervan afstand te willen doen voor behoeftige Leidsche inwoners, voor wie in verband met te verwachten gezinsvermeer dering deze voorwerpen onmisbaar zijn. Een enkele schriftelijke, mondelinge of telefonische mededeeling aan het plaatse lijk bureau Leiden N.V.D., Stadhuis, Kamer 27. Ie verdieping (telefoonnummer 20041, toestel 33) is voldoende; de opge geven voorwerpen worden dan afgehaald. De Burgemeester voornoemd, STEVENINCK Leiden, 24 Juni 1942. 7703 Agenda Donderdag, Residentie-Orkest, 4e Concert Beethovencyclus, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20 Juni 20 uur tot Zaterdag 27 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 25 JUNI. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. (9.15 Voor de huisvrouw) 9.45 Omroeporkest 10.30 Zang met piano 11.00 Voor de kleuters 11 20 Viool en clavecimbel 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest 14.00 Zang, viool enorgel 14.30 Kamermuz. 15.00 Viool en orgel 15.30 Voor de zieken 16 00 Zondag 18 v. d. Heidelb. Catechismus en Gewijde muz. 16.30 Orkest Malando 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Omroeporkest 18.00 Sport 18.15 Omroeporkest 18.45 BNO: Nieuws 19.05 Gram 19.25 Omroepsymphonie- orkest. (20 15 Componistenspiegel) 21.15 Gram. 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. Vanaf 22.15 alleen voor de Ra dio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 22.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Orgelconcert 8.40 Arnh. Orkestver. 9.20 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Zutphensch vrouwenkoor 10.40 Voor de plattelands vrouw 11.00 Zangplaten 11.20 En semble Rentmeester 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Landstand kwartier 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest 13.45 Voor dracht 14 00 Bertus van Dinteren en zijn orkest 15.00 Voor de vrouw 15.30 Cello, clavecimbel en piano 16.00 Zang met piano 16.30 Orgelsoli 16.45 Voor de jeugd 17.15 BNO: Nieuws 17.30 „Varia" 18.30 Lezing „Aziatische havensteden" 13.45 Gram. 19.00 Hier W.A. 19.15 Gram. 19.30 BNO: Nieuws 19.15 Spiegel v. d. dag 20.00 Ernst van *t Hoff en zijn orkest Als intermezzo: Reportage 21.00 Causerie 21.15 Film en operette 21.45 BNO: Nieuws en Mil. overz. 2210 Avondwijding 22.15 24.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II; 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.00—24.00 Duitsch programma.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3