Ufo Cast®»» LOTION MALWIDA 31 WOENSDAG 24 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. BoJtenlet M. Zonderop. Rad. Letteren en Kunst i Fr. Schoeiden Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post ƒ3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 115 m.M. 2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen f 0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater- WEERBERICHT Zon onder 16.05 uur Woensdaigavond. Zon op 5.17 uur Donderdagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 24 Juni: De maan komt Woensdagmid dag te .453 uur op en gaat Donderdagnacht 25 Juni: De maan komt Donderdagavond om 6.12 uur op en gaat Vrijdagmorgen om 3.57 uur onder. 26 Juni: De maan komt Vrijdagavond om 7.30 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 4.41 uur onder. 27 Juni: De maan komt Zaterdagavond om 8.44 op en gaat Zondagochtend om 5.36 uur onder. (Volle maan). 28 Juni: De maan komt Zondagavond om 9.49 uur op en gaat Maandagochtend om 6.40 uur onder. 29 Juni: De maan komt Maandagavond om 10.42 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 7.52 uur onder. De zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. Indische onalhankelijk- heidsliga opgericht Het resultaat van het gisteren gesloten Indische vrijheidscongres is de oprichting van een Indische onafhankelijkheidsliga voor geheel Oost-Azië met bureaux in Ja pan, China, de Philippijnen, Indië, Birma, Thailand en Indochina. Deze onafhanke lijkheidsliga wordt geleid door een execu tieve commissie, die uit vijf leden bestaat en die haar zetel voorloopig te Bangkok zal hebben. Tot voorzitter van de executieve commissie is Ras Behari Bose gekozen. Deze executieve commissie zal onmid dellijk stappen ondernemen, om het doel van de beweging, n.l. de onafhankelijkheid van Indië, te bereiken. Verder wordt me degedeeld, dat het congres met algemeene stemmen bepaald heeft, dat de tijd van spreken thans voorbij is en dat concrete maatregelen voor het bereiken van de vol ledige onafhankelijkheid van Indië, vry van iedere vreemde controle, genomen moeten worden. „Eenheid, trouw en offer zin" is het motto van de Indische onafhan kelijkheidsliga. Onder de door het congres genomen besluiten komen nog de volgende punten voor: le. Het congres beschouwt Indië als een ondeelbare eenheid. 2e. De door het congres opgerichte onafhankelijk heidsbeweging zal de hulp, die noodzake lijk wordt geacht, aannemen. De beweging zal onmiddellijk alle onder de Indiërs in Oost-Azië beschikbare hulpmiddelen voor de zaak van de Indische vrijheid mobili- seeren. 3e. Het congres brengt zijn diepe bewondering tot uiting voor de wijze, waar op de Indische nationalistische leiders in Indië heben geweigerd bij den Engelschen oorlog betrokken te worden, en voor den openlijken en definitieven eisch, die de In dische leiders aan Engeland gesteld hebben om zich uit Indië terug te trekken en hier door Indië buiten den oorlog te houden. 4e. Het congres betuigt zijn dankbare waardeering voor de openlijke toezeggin gen van minister-president Tojo aan In dië. 5e. Het congres waardeert de vrien delijke houding van de regeeringen van Duitschland en Italië jegens de Indische vrijheidsbeweging, waarvoor het zijn dank uitspreekt. 6e. Het congres dankt het volk en de regeering van Thailand voor den vriendschappelijken steun en voor de aan het congres verleende gastvrijheid. EEN NIEUWE ACTIE VAN GANDHI. Te New Delhi verluidt uit kringen, die nauw contact onderhouden met Gandhi, dat de Mahatma een nieuwe actie wil on dernemen, zoodra hij de goedkeuring der werkcommissie van het congres hiervoor verkregen heeft. Deze z.g. „Verlaat Indië''-beweging zou aldus worden uitgevoerd, dat de leden van het congres en de aanhangers van Gandhi zich op straat en in openbare gelegenheden tot de vreemdelingen zouden richten met het verzoek Indië te verlaten. Zij zouden daarbij het volgende zeggen: dit is uw land niet. Het Indische volk heeft u hier niet uitgenoodigd. Vertrekt u a.u.b. U zult ons welkom zijn, zoodra wij vrij zijn". De strijd in het Oosten 47STE CHINEESCHE DIVISIE GEEFT ZICH OVER. Naar eerst thans wordt vernomen heeft generaal Wang Tien Hsiang, de bevelheb ber van de 47ste Chineesche divisie, zich den 3en Juni met 5000 man aan de Japan- sche troepen overgegeven ten oosten van Taming in het Zuidelijk deel van Hopeh. De 47ste divisie vormde hetvoornaamste bestanddeel van het leger onder bevel van generaal Soen Tien Jing. Intusschen is generaal Wang, naar ver nomen wordt, er in geslaagd den steun te verkrijgen van 13.000 man Tsjojengkinee- sche guerillatroepen in de omgeving van Taming, en heeft hij een Oostaziatisch bondsleger gevormd. DE ONDERGANG VAN DEN KRUISER DUNEDIN. LISSABON, 24 Juni- (A.N.P.). Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, zijn bij den ondergang van den Brifcschen kruiser Du- nedin in December 1941 421 manschappen omgekomen. Van de 72 overlevenden zijn er later nog vijf overleden. De kapitein van den kruiser, Lovett, wordt vermist. ENGELSCHE DISTRICTSCOMMISSARIS VERMOORD. LISSABON, 24 Juni. (A.N.P.) Naar radio Lyon meldt, is de Britsohe districtscom missaris van Caïro door opstandige inlan ders vermoord. GEMENGDE BERICHTEN DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermorgen is de 81-jarige K. de Ruy- ter te Rotterdam door een tramwagen over reden, toen hij onoplettend overstak. In den loop van den avond is het slachtoffer over leden. Gisteravond ongeveer half tien is de 14- jarige Jan Reefs uit Vierlingsbeek in de Maas bij het zwemmen verdronken. De jongen, die uit een groot gezin komt, was de zwemkunst niet voldoende machtig. Hij had zich buiten het zwembad in de Maas begeven en zonk onmiddellijk weg. Er waren slechts enkele zwemmers in de buurt, onder wie een broer van het slachtoffer, die echter geen van allen vol doende konden zwemmen en derhalve geen hulp konden bieden. Na ongeveer een half uud dreggen is het lijk opgehaald. ERNSTIGE AANWIJZINGEN OMTRENT TE HILVERSUM VERMISTEN KNAAP. Er zijn bij de Hilversumsche recherche aanwijzingen binnengekomen, welke doen hopen, dat men toch nog eenig spoor van den vermisten knaap, Hans van der Poel, die in het begin dezer maand spoorloos verdweèn, zal vinden. Er is nl. dezer da gen in de omgeving van het zwembad Crailo een van de banden ontdaan jon gensrijwiel gevonden, dat vermoedelijk van den vermisten jongen afkomstig is. Bedoeld rijwiel zou zijn gevonden door een klein meisje, dat daarvan aan haar ouders kennis gaf, hoewel door een 60-tal vrijwilligers reeds eerder die plaats was afgezocht en het rijwiel toen niet werd aangetroffen. Inmiddels wordt nog steeds door tal- looze vrijwilligers in de omgeving in bosch cn heide gezocht, o.a. zocht de arbeids dienst enkele dagen met honderd man. Re sultaten boekten deze speurtochten even wel helaas niet. DE VOEDINGSVRIJHEID VAN EUROPA Onder voorzitterschap van den met de leiding van zaken van den rijksminister voor voeding en landbouw belasten staats secretaris Backe is gisteren in het rijks ministerie voor de voeding een eerste ar- beidsconferentie gehouden van de chefs der Duitsche administraties in de onder Duitsche macht staande landen buiten Duitschland. Na uitvoerige uiteenzettingen van staatssecretaris Backe over den voe dingstoestand van het Duitsche rijk rap porteerden de verschillende chefs over der toestand in hun gebieden. De rapporter gaven algemeen een indrukwekkend beel van de productie-reorganisatie en intensi- fieering in den landbouw, die het Duitschr initiatief volgens het voorbeeld van der Duitschen productieslag in alle gebieder terstond ingezet heeft, om de voedingsvrij heid van Europa tot stand te brengen. Bi de besprekingen werd opgehelderd, welke maatregelen op grond van de oogstver wachtingen genomen moeten worden, orr ook in het vierde oorlogsjaar den wil va Engeland, Europa uit te hongeren, te doei mislukken. nen< ichuin>ende_ Mijg (jKOPTE lube 65 ct. 9b Normale tube 35 cL I D^B B ELMjj^N -P80DUCT! RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Gevangenisstraf voor hen, die niet ter keuring verschijnen. De economische rechter te 's-Graven- hage, mr. de Vries, was absoluut niet te spreken over C. J. v. d. Kwaak uit R ij n s- b u r g, F. J. van Capel te A 1 p h e n a. d. R ij n en nog een aantal personen uit Den Haag. Deze waren opgeroepen om gekeurd te worden voor werk in Duitschland. Zij waren evenwel niet ter keuring versche nen en hadden zich deswege te verant woorden. Verdachte v. d. Kwaak zeide o.m. dat 'hij reeds een keer in Duitschland gewerkt had maar hij wilde werk hebben in zijn vak en op een plaats waar hij het liefst werkte. Nog meer van dergelijke excuses waren er en daar had de economi sche rechter het volgende op te zeggen, hetgeen niet alleen 'bestemd was voor deze verdachten, maar over hun hoofden heen, tot allen die in de toekomst in Duitschland zullen gaan werken. „MensChen moeten naar Duitschland", aldus de economische rechter, om daar te gaan werken op de plaats, waar de autoriteiten het het beste achten, om daardoor strijdkrachten en sol daten vrij te maken ter bestrijding van het bolsjewisme, hetgeen voor allen van het allergrootste belang is. Voortaan zullen zij, 'die niet opkomen als zij aangeschreven worden om gekeurd te worden, een flinke gevangenisstraf krijgen. De verdachte wer den veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf met bevel tol gevangenneming. De gevolgen van een ontmoeting. H. van Schie teHillegom ontmoeten op zekeren dag, op den Rijksstraatweg iemand met een fiets met een lekken band. Hij maakte een praatje met deze persoon, die vleesoh, afkomstig van clandestien ge slacht vee, bij zich had. Omdat deze per soon van dit vleesch afwilde had verdachte bet van hem gekocht en hij had het weer verkocht aan zijn zwager C. van Maris te Hillegopi, die op zijn beurt weer een gedeelte verkocht aan A. C. ten Broeke uit Zandvoort. Deze ontmoeting zal de bei de Hillegammers nog wel lang heugen, want zij werden elk veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl ten Broe ke, die maar een klein stukje vleesch ge kocht had voor .eigen gebruik, een geld boete kreeg van 100 suibs. 50 dagen hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak in een kaaspakhuis. De drie broers J. van 't H., C. van 't H. en G. van 't H. allen uit Bodegraven hadden tesamen ingebroken in een kaas- pakhuis in de „Rijnstreek" en daar een flinke buit gemaakt. Twee van hen waren in het pakhuis gegaan, terwijl nummer drie buiten de wacht hield. Het gestolene brach ten ze naar hun vijftig meter verder gele gen woning. De rechtbank veroordeelde heden elk van hen tot eer. gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, met voor C. en G. van 't H. die gedetineerd zijn aftrek van het geheele voorarrest. HAAGSCHE POLITIERECHTER. J. F. van G. teLeiden had in het tijd vak van October tot Februari allerlei voor werpen ontvreemd ten nadeele van de kunsthoomfabriek te Voorschoten. De buit had bestaan uit haarkammen, aschbakken, eierenlepeltjes, presenteerblaadjes enz. Op een vraag van den Politierechter, wat hij met het gestolene wilde doen klonk het weinig aannemelijke antwoord: „Voor eigen gebruik". De officier vond dat kletskoek, want er zal wel niemand zijn, die 23 haar kammen gebruikt. Rekening houdende met het feit, dat verdachte reeds driemaal ver oordeeld is werd de eisch drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak conform. J. H. van L. te L e j d e n had geprobeerd om kolen te stelen uit een spoorwagon op het emplacement te Leiden. Het was bij een poging gebleven, want de politie was tijdig op het „operatieterrein" verschenen. Ontijdig voor verdachte, want deze pro beerde nog weg te kruipen onder den wa gon. Het gewone excuus was er: koud en geen kolen. Hij kwam er voor diitmaal af met een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Van B. teKatwijk aan Zee had brandhout weggenomen ten nadeele van „Rijnland" en kreeg daarvoor tien gulden boete. B. uit L e i d e n, die ant'hraciet had weg genomen van de firma Wijntjes te Leiden werd eveneens veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen. SPORT ATHLETIEK Docos. Aan de wedstrijden, welke 5 Juli a.s. te Schiedam gehouden worden, moet Docos met een groote ploeg uitkomen. Reeds vele inschrijvingen zijn binnen, maar van een aantal leden hoorden wij nog niets, aldus schrijft ons de secretaris van Docos. De inschrijving staat open tot a.s. Donderdag na de training, bij het secr. Hooigracht 40, Tel 20131. De nummers zijn: 100 yards, 300, 800, 1500 M. hardloopen, 4 x 100 M. estafette, Zweedsche estafette, Kogelstoten, Discuswerpen, Ver en Hoog springen. A.s. Donderdag zal weer speciaal voor dezen belangrijken wedstrijd getraind worden. WATERPOLO De competitie. Onder zeer groote be langstelling vonden gisterenavond in de zweminrichting De Zijl een drietal polo- wedstrijden plaats. De Zijl IIZian IV 21. De eerste aanval is voor de Zijl, maar het schot gaat rakelings over. Direct daarop is Zian in den aanval, maar Keizer redt schitterend. Bei de partijen v/egen goed tegen elkaar op en zijn om beurten in den aanval. Een aan val van Zian wordt omgezet in een doel punt (01). Hierna breekt de rust aan. Np. de rust weet de Looff 'door goed op- zwemmen den gelijkmaker te scoren (l1). Even later wordt door Klinkhamer met een ver schot de stand op 21 ge bracht. De Zijl ni-LWV I 3—1. De Zijl III speelde onder leiding van den heer W. v. Weizen tegen LWV I. Beide zeventallen zijn om beurten in den aanval, doch de Zijl weet het eerst te doelpunten (10). Even later 21 en eindstand 31. De Zijl IV—LWV II 0—1. Het jeugd- zevental van de Zijl speelde zijn eersten wedstrijd tegen LWV II. Het spel was meer vermakelijk dan mooi. Vlak voor doel werd asn beide zijden overgeschoten. Toch we ten de Watervrienden door Kikkert te doel punten (01). Even later kwam het einde met 01 voor de LWV. A. s.» Donderdagavond om 8.15 uur worden in de Zweminrichting De Zijl ge speeld: LZC IHVGB I en LZC I (da mes)DVZ I (dames). £Uwigie. DONDERDAG 25 Juni. Mis v. d. H. Adelbertus, Belijder: Aqua. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). Gloria. 2e gebed v. d. H. Gulielmus, Abt; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. DONDERDAG. Mis v. d. H. Gulielmus, Abt: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 3e voor den vrede. ook"zoö 'tevrIden MELDT U AAN BIJ HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU DE BULGAARSCHE SIGARETTEN- UITVOER. In 1940 Nederland op de eerste plaats. De Bulgaarsche sigarettenindustrie had bij haar streven naar uitbreiding van den afzet harer producten in het buitenland met niet geringe moeilijkheden te kampen. De hooge invoerrechten van sigaretten in de meeste landen en de bestaande tabaiks- monopolies in het buitenland dwongen de Bulgaarsche exporteurs hun contracten met buitenlandsehe cliënten tegen zeer la ge prijzen af te sluiten, zoodat de handel met het buitenland nauwelijks winstgevend genoemd kon worden. Daarbij verheugt zich de Bulgaarsche sigaret in het buiten land, wegens haar aroma, den goeden brand en haar laag nicotine-gehalte in de algemeene smaak van het publiek, waarbij bepaalde gebreken in de verwerking, de verpakking en het sigarettenpapier gaarne op den koop toegenomen. In het afgeloopen decemnni'um varieerde de jaarlijksdhe ex port van Bulgaarsche sigaretten van 33.000 tot 35.000 k.g. en maakte gemiddeld 1 per mille van den uitvoer van ruwe tabak uit. Het hoogste exportcijfer in den tijd na den wereldoorlog werd bereikt in 1931 met een uitvoergewicht van 52.032 kg. ter waarde van 11,7 millioen lewa. Langzamerhand daalde de uitvoer tot 33.759 kg. in 1936 en tot circa 30.000 kg. in 1939. 1Q40 bracht weer een stijging tot 55.634 kg., doch als gevolg van de lage prijzen bedroeg de ex portwaarde niet meer dan 7,3 millioen le wa. TussChen 1929 en 1939 is het gewidht van den Bulgaarschen sigarettenuitvoer ge daald met 30 pet., de waarde met 59 pet. De sigarettenexport richt zich naar bij na alle landen der wereld. Tot 1929 was de grootste afnemer de vroegere Oosten- rijksche republiek, welke in dat jaar 15.259 kg. betrok. In 1931 werd de plaats van Oostenrijk ingenomen door Italië met 15.952 kg. In 1937 betrok Vaticaanstad 7.878 kig. en in 1938 9.842 kg., terwijl tevens een grootere export naar Duitschland en Roemenië geconstateerd kon worden. Duitschland betrok in 1931 5.278 kg. en Roemenië 6.529 kg. aan Bulgaarsche siga retten. In de volgende jaren werd de uit voer naar laatstgenoemde landen belang rijk opgevoerd, zoodat deze in 1939 naar Duitschland 9.960 kg. en in 1940 19.682 kgi bedroeg. Bijzonder opvallend is ook, dat Neder land in 1940 een hoeveelheid van 21.622 kg. aan Bulgaarsche sigaretten afnam, waardoor het tijdelijk op de eerste plaats kwam te staan in den Bulgaarschen siga rettenuitvoer. Op de tweede plaats volgde Duitschland met 19.682 kg., gevolgd door Italië met 3,652 kg., Roemenië met 2.848 kg., Frank rijk met 2.124 kg. en België met 2.000 kg. Turkije eens een goede afnemer van Bul gaarsche sigaretten, die b.v. in 1931 in to taal 7.253 k.g. betrok, is in de laatste jaren bijna geheel van de Bulgaarsche sigaretten- markt verdwenen. In 1941 is de sigarettenuitvoer van Bul garije bijna geheel tot stilstand gekomen. Deze omstandigheid heeft de Bulgaarsche sigarettenindustrie geenszins ontmoedigd1, doöh aangespoord tot verbetering van de productiemethoden, teneinde de Bulgaar sche sigaret na den oorlog weer op groote schaal op de wereldn^ark te kunnen afzet ten. Van bevoegde zijde wordt erop gewe zen dat de Bulgaarsche sigarettenindustrie zich nog meer moet aanpassen aan den. smaak van de rockers in het buitenland en het aantal exportmerken tot enkele soorten moet beperken. (Europapress). Eén vonk uit pijp of sigaret is genoeg om'n héél bosch in vuuren vlam te zetten! NEDERLANDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) FEUILLETON 37) Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). „Ach Hetty", zegt Marga kalm, „zou je niet hier binnen willen gaan? Ik geloof, dat ons gesprek de andere bezoekers niet zal interesseeren". Ze opent de deur van een der kleine, zalmkleurige cabines en wijst op het wit gelakte, stalen krukje. Zicht baar ontstemd, neemt mevrouw Hetty Faust plaats. „Marga, hoe is het mogelijk hemel, dat ding wipt om!" Mevrouw Hetty springt overeind, alsof ze door een wesp werd ge stoken en gaat veiligheidshalve op de bree- de rustbank zitten. Hoe is 't ter wereld mo gelijk, dat je hier in zoo'n bediendelivrei rondloopt? Je wilt toch, hoop ik, niet be weren, dat je in dit instituut werkzaam bent als manicure of zoo? Jij, met je ver mogen achter je, hebt dat toch waarachtig niet noodig! Ik kan me alleen maar voor stellen, dat je dat doet om ons „Je behoeft je niets bijzonders voor te stellen, Hetty. De zaak is eenvoudig deze, dat ik van meening ben, dat in dezen tijd de plicht van elk mensch is te werken. En ik zie niet in, wie mij dat zou kunnen be letten". Marga spreekt heel rustig en be leefd en innerlijk dwingt ze zichzelf zich te matigen. Maar intusschen omknelt haar hand stevig den ronden deurknop. „O, ja, ik wel. Er is wel degelijk een mo gelijkheid je te beletten zooiets krankzin nigs te doen." Mevrouw Hetty buigt zich wat voorover en ze boet nu heel wat van haar gekunstelde charme in met die te ringachtige roode vlekken op haar wangen en die wijd opengesperde, glazige, blauwe oogen. „Het schijnt geen moment bij je te zijn opgekomen, dat je onze familie, je broer en mij, daarmee om zoo te zeggen blameert en in een zeer bedenkelijk licht plaatst". Mevrouw Hetty's stem wordt lui der en luider en begint zelfs bedenkelijk over te slaan. „Je werpt niet minder dan een blaam op de reputatie en het crediet van onze firma". „Ik heb altijd gedacht, dat alleen lui aards en verkwisters de reputatie van een firma konden benadeelen, maar niet men» schen, die werken", zegt Marga ironisch. Mevrouw Hetty Faust lacht schamper. „Die menschenkennis van jou, beste Marga. Nee, in ernst, ik vind het beneden alle cri- tiek, dat je ons in een dergelijke impasse brengt. De menschen zullen denken, dat we je op straat hebben gezet! Ten slotte was het toch je eigen vrijen wil, dat je ons huis verliet om ,,op reis" te gaan, zooals je zei. We. hebben werkelijk niet kunnen vermoeden, dat je ons op een dergelijke manier bm den tuin zou leiden en ons zoo iets zou kunnèn aandoen!" Marga leunt star als een standbeeld te gen de deurpost. „Kind, wees toch verstandig!" Mevrouw Hetty probeert het met een wat zachtzin niger toon en legt haar hand op Marga's arm. „Ten slotte neem ik nu toch in zeke ren zin de plaats van je moeder in." Marga voelt plotseling een hevige woe de in zich opstijgen. Al haar goede voorne mens zijn vergeten. Heftig schudt ze de hand van haar schoonzuster van zich af ze haat die ronde, genotzuchtige, schra perige hand met de rood gelakte nagels. „Raak me niet aan", roept ze verbitterd, „jij, jij en mijn moeder! „Marga!" Mevrouw Hetty's stem klinkt plotseling week en gebroken; in haar oogen glinsteren tranen. O, hoe hoe haat deze eigenschap van haar schoonzuster om op elk gewenscht oogenblik zoo gemakke lijk deze zichtbare teekenen van een in werkelijkheid allerminst bestaande aan doening ten toon te spreiden! „Ik geloof niet, dat ik dat aan je verdiend heb! Maar laten we niet over mijzelf praten". Hetty maakt een grootmoedig en berustend ge baar. „Maar wil je nu Lutz werkelijk aan doen „Ik heb er met Lutz allang over gespro ken", antwoordt Marga en een seconde slaat ze haar oogen neer. Ten slotte is Lutz, ondanks zijn zwakheid, een fijne vent en haar lieve, groote broer. „Ik geloof niet, dat hij er iets tegen heeft". „Dan vergis je je toch", stuift Hetty op nieuw op, „dan vergis je je toch geweldig, beste Marga. Want het is Lutz, die me hierheen stuurde om te trachten je weer tot rede te brengen. Ik moet nu eenmaal altijd de onaangename kwesties oplossen. Je kunt er van verzekerd zijn, dat hij zich dat geklets van de menschen danig aantrekt. Weet je eigenlijk wel, wat de menschen allemaal vertellen? Eerst die met een ruzie geëindigde verloving en daarna je plotseling verdwijnen dacht je, dat men dat allemaal maar zonder meer slikt? En bovendien hebben Hinz en Kunz je hier allergenoegelijkst in de stad gesigna leerd, terwijl ik me belachelijk maakte door hun wat op de mouw te spelden van de vele bezienswaardigheden, die je op je reizen zou hebben ontdekt! De een heeft je met een onmogelijk klein mannetje in de voorstad gezien het or tbreekt er nog maar aan, dat jullie onder den invloed van drank verkeerden! en een ander heeft je 's avonds heel laat uit de villa van Egon Hofrichter zien sluipen, terwijl zijn vrouw nauwelijks onder de aarde lag! En laatst hield mevrouw Rosenmüller me op straat aan je zult haar wel kennen en dan weet je ook, dat haar man tot Lutz' beste relaties behoort om me op de haar eigen suffisante manier te vertellen, dat ze je op een mooien Zondagmiddag vanuit haar ar op de treeplank van een derde klas auto heeft zien zitten, waar je met een chauffeur harde eieren zat te eten! Met een chauffeur, Marga!" „Je zult er misschien om lachen, Hetty", valt Marga haar minzaam in de rede, „maar als ik dat nu per se zou willen, zou ik dien chauffeur zelfs trouwen. Op het oogenblik voel ik meer voor een nette, fatsoenlijke betrekking (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2