DUITSCHLAND Momentje - WOENSDAG 24 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10284 3)e £ek*4eli£gou^a/nt Bureaus: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Rechtvaardige menschen De wijsgeer van de oudheid Aristoteles heeft gezegd, dat iedere deugd een recht vaardigheid is ten opzichte van de gemeen schap. Deze uitspraak heeft een diepen zin en de fundamenteele waarheid, die er door wordt uitgedrukt, kan niemand, die aan de vorming van èen gemeenschap wil werken, verwaarloozen. Daarom is zij ook van ac- tueele beteekenis in dezen tijd. Iedere deugd is een rechtvaardigheid ten opzichte van de gemeenschap. Waarom? Omdat iedere deugd op het algemeen wel zijn is gericht, het algemeen welzijn bevor dert, waartoe de algemeene recht vaardigheid ons verplicht. Vele menschen hebben vaak een geheel verkeerd begrip van deugd. Zij zien den individueelen kant van de deugd-beoefe- ning min of meer als een last en zij zijn blind voor de sociale zijde ervan. Wat de heidensche wijsgeer Aristoteles verklaarde van de deugd in natuurlijken zin, kan in veel sterkere mate worden ge zegd van de deugd in bovennatuurlijken zin. De deugd-beoefening is een zegen voor den mensch als individu, omdat zü hem schenkt: vrijheid, rust, vrede en vreugde. De deugd-beoefening is noodiger voor het algemeen welzijn, dan wat ook, omdat zü vormt de goede burgers voor een goede gemeenschap. Natuurlijk is bedoeld de beoefening van de ware deugd; niet de beoefening van de s c h ij n-deugd, die de caricatuur, de aap van de deugd is, die zoo ontzaglijk veel kwaad sticht, omdat zij, onbewust maar meestal bewust, vereenzelvigd wordt met de ware deugd. De Bijbel spreekt van een „vir justus", een „rechtvaardig man"; hiermede is be doeld de mensch, die niet alleen rechtvaar dig is in den zin, dat hij ieder het zijne geeft rechtvaardig in beperkten zin maar die ook rechtvaardig is in algemee- nen zin, die ook de andere deugden be oefent, want „iedere deugd is een rechtvaar digheid ten opzichte van de gemeenschap". Een eenvoudig mensch in de samenle ving, die schijnbaar niets vóór de gemeen schap beteekent, is een zegen voor de ge meenschap, een groote zegen, als op hem van toepassing is zij 't dan ook niet volkomen en volledig dat hij is een „vir justus", een rechtvaardig mensch. Van St. Joseph, den grooten heilige, schrijft de Bijbel niets dan dat ééne veel- en alles-zeggende: erat vir justus, hij was een rechtvaardig man! DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET. BON 32 AANGEWEZEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Vissdherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 25 Juni tot en met 4 Juli a.s. elk tweetal der met „32" genummerde bonnen van de bo- terkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft elk tweetal der met „32" genummerde bon nen van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of van 200 gram vet. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat het bij de beide laatste artike len gaat om enkele zeer kleine voorraden, welke nog bij den handel aanwezig zijn. Het zal derhalve slechts bij uitzondering mogelijk zijn deze artikelen te verkrijgen DE NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER Oproep aan solisten. Het muziekgilde van de Nederlandsche Kultuurkamer, vakgroep solisten maakt bekend, dat het wil trachten te bewerk stelligen, dat de Nederlandsche solisten, die in staat zijn met een orkest op te tre den, ook zooveel mogelijk door de orkesten v/orden uitgenoodigd. Daartoe wordt hun (haar) in overweging gegeven, zich schriftelijk tot het muziek gilde te wenden onder opgave van volle dig solo-repertoire en zoo mogelijk ver gezeld van oorspronkelijke beoordeelingen. In het bijzonder wordt hun (haar) ver zocht op te geven, welke Nederlandsche en nieuwe buitenlandsche werken zij be- heerschen, met vermelding van speeltijd en bezetting, zoo mogelijk met bijvoeging van persbesprekingen dezer werken Zij, die niet tot de regelmatig geënga geerde solisten behooren dienen tevens op e geven, wanneer en waar zij reeds zijn •pgetreden. Alle aanmeldingen met vermelding van a .'.res moeten worden gericht tot het mu- z"- kgilde der Nederlandsche Kultuurka- i vakgroep solisten, 2e v. d. Bosch- t 44, Den Haag. STRIJDT VOOR EUROPA Rond Sebastopol Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt als volgt: „In het Noordelijke vestinggebied van Sevastopol zijn de op de uiterste landtong ten Noorden van de Sewernaja-baai nog verzet biedende overblijfselen van den vijand ingesloten. Aan het overige vesting front werden in zware, afzonderlijke ge vechten onder zeer moeilijke terreinsge steldheden talrijke kazematten overwon nen en andere verdedigingsinstalaties ver overd. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen steunden de aanvallen en bombar deerden vijandelijke reserves en munitie opslagplaatsen. Aan de Noordkust van de Zee van Azof werd een plaatselijke lan dingspoging der bolsjewisten afgeslagen. De in het boschgebied ten Noordoosten van Charkof nog aanwezige overblijfselen van de verslagen bolsjewistische divisie werden vernietigd. 660 Dooden werden ge teld, 946 gevangenen werden gemaakt en 200 stukken geschut werden buitgemaakt. In den centralen sector van het Ooste lijke front geringe gevechtsactiviteit. Aan het Wolchof-front leed de vijand in verbitterde, afwisselende boschgevechten zware verliezen. De bolsjewistische luchtmacht verloor gisteren overdag 100 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. In Noord-Afrika hebben de voorste dee- len van Duitsche en Italiaansche divisies de Libysch-Egyptische grens bereikt. Bij de inneming van de haven van Tobroek hebben formaties van het leger een kanon neerboot en 6 kleine transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 5200 b.r.t. tot zinken gebracht, die met Britsche troe pen trachtten te ontsnappen. De aan boord zijndê soldaten werden gevangen genomen. Op Malta bestookten Duitsche en Ita liaansche gevechtsvliegtuigen de installa ties van het vliegveld Lucca met bommen van zwaar kaliber. De stad Emden werd in den afgeloopen nacht opnieuw door Britsche bommenwer pers aangevallen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Talrijke gebouwen in woonwijken werden getroffen. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neerge schoten. In de zware winterveldslagen aan het Oostelijke front hebben bataljons van de luchtmacht in den strijd op den grond vliegvelden en vooral ook bedreigde sec toren van het front dapper verdedigd. Met andere formaties van het leger hebben deze eenheden thans een voortreffelijk aandeel aan andere operaties. In deze gevechten in een ongebaand terrein heeft zich de di visie Meindl bijzonder onderscheiden. Lui tenant Leykauf, vliegtuigcommandant in een jachteskader. heeft aan het Oostelijke front in één nacht zes vijandelijke trans portvliegtuigen neergeschoten". ZWARE VERLIEZEN VOOR DE SOVJET- RUSSISCHE VLOOT. Het opperbevel der Finsche weermacht heeft in een extrabericht omtrent de ope raties van de zeestrijdkrachten o.a. mede gedeeld: Als gevolg van de vernietigende verlie zen, die de vijand heeft gleden en die de bolsjewistische vloot door de Duitsche luchtaanvallen zijn toegebracht, konden slechts de lichte schepen en de duikfeooten der bolsjewieken op open zee verschijnen. Er is vastgesteld, dat lichte Sowjet-Rus- sische oorlogschepen mijnen hebben opge ruimd en ravitailleerings-transporten naar Peiskari en Lavansaari hebben uitgevored en ook in het Oostelijk deel van de Finsche Golf eenige zenvallen op onze kusten heb ben ondernomen. Sowjetrussische duikboo- ten poogden naar het Westen door te bre ken. De Finsche en Duitsche vlooteen he den en onze luchtstrijdkrachten hebben den vijand bij deze operaties tijdens gemeen schappelijk optreden groote verliezen toe gebracht. Tot nu toe zijn zes Sowjetrussische diuik- booten met stelligheid vernietigd, de helft daarvan door bommen van onze lucht macht, de andere drie door onze zeestrijd- krachten. Verder zijn zeven Sowjetrussi sche duikibooten zeer waarschijnlijk ver nietigd of tenminste zwaar beschadigd. Bo vendien zijn twee motortorpedobooten tot zinken gebracht en vijf motorpatrouille vaartuigen zwaar beschadigd. De laatste twee weken zijn dus tenminste acht bolsje wistische oorlogsschepen vernietigd en 12 beschadigd. Tijdens deze operaties hebben onze vloot- en luchtstrijdkrachten ondanks talrijke aanvallen van den vijand geen verliezen geleden. SOWJETDUIKBOOTEN OP DE OOSTZEE Het is eenigen Sowjetrussischen duik- booten gelukt, zoo verneemt het D.N.B. van militaire zijde, om door de mijnver- sperringen in de Finsche Golf heen te bre ken en de Oostzee binnen te dringen. Ter wijl het den duikibooten tot dusver niet gelukte een Duitsch transportschip tot zin ken te brengen, is hun een Zweedsch vrachtschip, de Gorthon, ten offer geval len. Het schip werd voor de Oostkust van Oeland tot zinken gebracht. SEBASTOPOL. Naar het opperbevel der weermacht me dedeelt over de gevechten om Sebastopol op Maandag, is thans de geheele Noorde lijke oever van de Sewernajabocht in Duit sche handen, met uitzondering van een in onderaardsohe gangen ingesloten groep vijanden, die nog wanhopig tegenstand tracht te bieden. De nederlaag in Libye ATTLEE IN HET LAGERHUIS. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Attlee gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over den toestand in Libye. Hij las eerst een boodschap voor van generaal Auchinleck, volgens welke „op een bepaald tijdstip" de troepen der spilmogendheden uitgeput en de gevech ten tot stilstand waren gekomen. „Wij had den, zoo verklaarde Auchinleck, van dezen toestand profijt kunnen trekken doch onze strijdkrachten waren eveneens uitgeput". Vervolgens gaf Attlee de volgende ver liescijfers van de Britsche vloot bij de jongste aanvallen op de convooien toe: een lichte kruiser, vier torpedojagers en twee begeleidende schepen. De Britsche lucht macht, zoo zeide hij, heeft 30 toestellen ver loren. Overigens, zoo meende Attlee, is de regeering bereid, onmiddellijk een debat toe te staan. Het zou echter beter zijn nog een paar dagen te wachten tot „nadere bij zonderheden over de gevechten in Noord- Afrika zijn". Cripps heeft in het Lagerhuis medege deeld, aldus de Londensche zender, dat de val van Tobroek in de eerstvolgende reeks zittingen onderwerp van debatten zal uit maken. Cripps verklaarde, dat de regee ring het voornemen heeft, twee dagen aan deze debatten te wijden, men zal echter „bereid zijn", nog meer dagen uit te trek ken, wanneer dit noodig mocht blijken. Onder d'e afgevaardigden van bet Brit sche Lagerhuis heersdht naar de „News Ghronicle" meldt groote opgewondenheid over de Britsche nederlaag in Noord-Afri ka en met name over*den val van Tobroek. Uit particuliere uitlatingen van enkele parlementsleden valt af te leiden, zoo schrijft 'het blad, dat het Lagerhuis zich dit maal niet door OhurChill zal „laten aflei den". In het Engelsche Lagerhuis heeft sir Stafford Cripps Dinsdag, naar de Britsche berichtendienst meldt, medegedeeld, dat de debatten over Libye en de berichtgeving over het bezoek van Ohurchill aan Was hington niet tegelijkertijd zullen plaats vinden. -.Volgens radio Caïro is Dinsdagochtend een bespreking gehouden, waaraan behalve de ministerpresident van Egypte, ook de minister van Landsverdediging en die voor openbare werken deelnamen. Verder waren de Britsche ambassadeur en de opperbevel hebber der Britsche troepen in Egypte aanwezig. Onderwerp der besprekingen vormde de militaire toestand. Binnenkort zal de ministerpresident, Nahas Pasja, in •het parlement een verklaring dienaangaan de afleggen. Generaal Wavell zal naar Afrika terug geroepen worden, naar de Britsche berich tendienst meldt. ONEENIGHEID TUSSCHEN BRITTEN EN GAULLISTEN. Na de Britsch-Gaullistische verschillen van meening, die te Caïro tot felle Brit sche verwijten aan de troepen van gene raal Koeninig hebben geleid, is ook de ver houding tussChen Britten en Gaullisten in Syrië en den Libanon verscherpt. In Alep po ontstonden hevige gevechten tusschen BritsOhe en Gaullistische troepen. De politieke correspondent van de Eve ning Standaard meldt, dat eenige Lager huisleden de regeering wegens de gebeur tenissen in Libye rechtstreeks willen „uit dagen". Wardlaw Milne en andere afge vaardigden zouden een motie van wan trouwen willen indienen. Nauwkeurige bij zonderheden zijn nog niet bekend gewor den. Dit is de eerste rechtstreeksche uitda ging sinds de regeering-Churchill aan het bewind is. Hoe de regeering de motie zal behandelen, is nog niet bekend. Churchill's reis DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN ROOSEVELT EN CHURCHILL. In politieke kringen te Washington werd Dinsdag bevestigd, dat de gevaarlijke posi tie van de geallieerde scheepvaart het kernpunt vormt van de onderhandelingen tusschen Roosevelt en Churchill. In ge noemde kringen verklaarde men, dat En gelsche en Amerikaansche scheepvaartdes kundigen bij de beraadslaging betrokken zijn. In een mededeeling van Roosevelt's WEER EEN MISLUKTE LANDINGS POGING AAN DE ZEE VAN AZOF. Nadat reeds verscheidene landingspogin gen van Bolsjewistische marinetroepen wa ren afgeslagen, hebben de bolsjewieken opnieuw geprobeerd ten Zuidoosten van Maripol de kust te naderen. Ook deze, door 20 tot 30 booten ondernomen landingspo ging had tot taak Duitsche troepen op groo ten afstand van Sebastopol te binden, ten einde aldus de vesting te ontlasten. Even als alle tevoren ondernomen landingspo gingen, werd ook deze actie tijdig door de formaties der kustbesdherming ontdekt en afgeslagen. OPVOLGER VAN HUEHNLEIN BENOEMD. De fuehrer heeft den NSKK-Obergrup- penfue'hrer Erwin Kraus benoemd tot corpsleider van de NSKK als opvolger van Huéhnlein. General-oberst Rommel, die door den Führer benoemd is tot generaal-veld maarschalk HoHmann-Stapf-Pax Hofland ttt secretaris Early wordt vooral het vraag stuk besproken van de noodzakelijk ge worden verhooging van den scheepsaan- bouw, als gevolg van de groote scheepsver- liezen der geallieerden, alsmede het zoo rationeel mogelijke gebruik van de nog be schikbare geallieerde tonnage. BERLIJN OVER HET COMMUNIQUé VAN WASHINGTON. In politieke kringen te Berlijn acht men het communiqué, dat totdusver over de nog aan den gang zijnde besprekingen tus schen den Britschen minister-president en den Amerikaanschen president te Washing ton is gepubliceerd, het meest beklemde communiqué, dat men van Duitsche zijde in het verloop van dezen oorlog ooit gezien heeft. Men neemt hier echter aan, dat de zeer inconcrete interlocutie, welke aan de ongeduldige openbare meening in de geal lieerde landen over de onderwerpen van gesprek tusschen Churchill en Roosevelt is gegeven, blijkbaar beschouwd moet wor den als een reactie op de zeer onaangena me stemmen, die vooral in Londen reken schap eischen over de jongste militaire nederlagen. AMERIKAANSCHE MEENING OVER DE REGEERING-CHURCHILL. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Wash ington meldt, zijn daar eenige kringen van meening, dat het lot van de regeering Churchill er van afhangt, welke nieuwe plannen verplichtingen en verzekeringen de minister-president voor het lagerhuis van zijn besprekingen met Roosevelt zal meebrengen. Te oordeelen naar de com mentaren van de pers en van „the man in the street" is de Amerikaansche openbare meening over de volkomen onverwachte tegenslagen in Libyë vrijwel even bezorgd als de Engelschen zelf. GEHEIM VERDRAG TUSSCHEN CHURCHILL EN MOLOTOF? Het blad Goeteborgs Morgenpost publi ceert zeer groot opgemaakt bijzonderheden over een geheim verdrag, dat Ohurchill en Molotof in Londen gesloten hebben. In dit verdrag wordt geheel Europa aan de bol sjewisten uitgeleverd. Het geheime verdrag bevat de volgende overeenkomsten: 1. De aanspraken van de Sowjet-Unie op veiligheid en strategische grenzen te genover Finland, de Oostzee-staten, Polen en Roemenië worden principieel erkend. Wat Iran betreft, hiervoor is een speciale overeenkomst gesloten. 2. De meeste gebieden, die aan de Sow- jet-Unie grenzen, of in de nabijheid der Sowjet-Unie liggen, waaronder Finland, GEITEN EN BRANDNETELS De man, die de brandnetels in ver band bracht met geiten, heeft mij nader toegelicht, hoe men een ander bepaalde spijzen kan laten eten en zelf het profijt ervan trekken. Dat is alles bij elkaar zoo vreemd niet, dan doen wij met de koeien reeds zoo ongeveer sinds de schepping. Wij heb ben toch nog nooit gras of paarde bloemen gegeten tenminste ik nog niet, al weet je tegenwoordig niet wat er gebeuren kan dat hebben wjj tot nu toe aan de koeien overge laten. Wij hebben slechts de melk clandestien afgetapt, zonder dat de arme dieren zich er tegen konden verzetten en met die melk hebben wij feestgevierd. Wij hebben er het eerste leven via de flesch mee ingedronken, wij hebben er pap van gegeten, room en slagroom, wij hebben er chocolade melk van gedronken, toen wij jarig waren en vanille-ijs, waarvoor vader de benoodigde centjes verstrekte om van het gezanik af te zijn. En nu zegt mijn geachte briefschrijver, dat er voor een geit niets beters is dan brandnetels, welke de melkproductie van een geit op buitengewone wijze zouden bevorderen. Maar zoo schrijft hij U moet een geit koopen, waaraan hij dan on doorgrondelijk toevoegt: de geit na melijk heeft de koffieboon uitgevonden Als bonne heure! Maar waar moet ik die geit stallen? In de zandbak in mijn tuintje of op zolder? Dat levert on overkomelijke bezwaren op. Zou het niet beter zijn, geachte briefschrijver, indien U mijn geit hield en van de melk volvette kaas voor mij maakte, afwisselend met room, chocolademelk en ijsco's? U is een gelukkige, die woont op het wijde land, waar geproduceerd wordt. Wij hier kijken naar de huizen, waar slechts geconsumeerd wordt. Voeder dus mijn geit met uw brand netels. Of anders: willen wij ruilen? V bepaalde deel en van Noord-Scandinavië, TsjeCho-Slowakije, Roemenië, Bulgarije en Joegoslavië worden erkend als Sowjet- Russissche belangensferen. 3. Voor bescherming tegen toekomstige aanvallen der spilmogendheiden wordt de Sowjet-Unie het recht verleend om steun punten te verwerven en garnizoenen door „paohtverdragen" op te richten. De Sow jet-Unie wordt voorts een vrije doorvaart van de Oostzee naar Noordzee en van de Zwarte Zee naar de Middellandsche zee gegarandeerd. 4. In een aanvulling op artikel 3 van het gepubliceerde pact, waarin de geallieerden gemachtigd worden om na het einde van den oorlog bijzondere veiligheidsmaatrege len te nemen voor een nieuwen aanval, wordt de Sowjet-Unie het recht verleend, om in overeenstemming met Groot-Brit- tannië een militaire en politieke controle over Finland, Duitschland, Hongarijé, Roemenië en Bulgarije uit te oefenen. 5. Beide verdragsluitende partijen ver plichten zich zorg te dragen voor de defi nitieve opheffing van de nationaal-socialis- tische en fasoistische regimes en soortgelij ke regeeringsstelsels in geheel Europa. Behalve het bovengenoemde aanvullende protocol is in Londen, volgens de Goete borgs Morgenpost, verder een geheime overeenkomst gesloten over de militaire maatregelen, die noodzakelijk zijn voor het vormen van een tweede front. Bijzonder heden van dit protocol, dat tengevolge van het zuiver militaire karakter absoluut ge heim is, zijn, buiten een zeer kleine kring, niet bekend. Het blad Goeteborgs Morgenpost deelt nog mede, dat het de bijzonderheden van het Britsche-Sowjetrussische geheime ver drag ontvangen heeft van een welingeliöh- ten diplomaat, die een and vertegenwoor digt dat nauw contact onderhoudt met de geallieerden. Daar deze bron bij tallooze vroegere gelegenheden, die het blad heeft kunnen controleeren, betrouwbaar geble ken is, heeft het niet geaarzeld het tele gram te publiceer en. Onder leiding van ir. E. Nimtz is Maandagavond uit s Gravenhage een Hollandsch Technisch commando naar het Oosten vertrokken. De plaatsvervangend leider der H.S.B, Van Geelkerken, wat bij het vertrek tegenwoordig Polygoon-Meijer-Pax Holland r

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1