DINSDAG 23 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post ƒ3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 115 m.M. ƒ2.30. elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvr^gen ƒ0.60 per plaatsing, alle andere f 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater- WEERBERICHT Zon onder 10.05 uur Dinsdagavond. Zon op 5.17 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 23 Juni: De maan komt Dinsdagmiddag om 3.36 uur op en gaat Woensdagnacht om 2.51 uur onder. 24 Juni: De maan komt Woensdagmid dag te .453 uur op en gaat Donderdagnacht 25 Juni: De maan komt Donderdagavond om 6.12 uur op en gaat Vrijdagniorgen om 3.57 uur onder. 26 Juni: De maan komt Vrijdagavond om 7.30 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 4,41 uur onder. 27 Juni: De maan komt Zaterdagavond om 8.44 op en gaat Zondagochtend om 5.36 uur onder. (Volle maan). 28 Juni: De maan komt Zondagavond om 9.49 uur op en gaat Maandagochtend om 6.40 uur onder. 29 Juni: De maan komt Maandagavond om 10.42 uur op en gaat Dinsdagmorgen om 7.52 uur onder. Zwemin.: „De Zijl" 20 gr. C. LEVENSMIDDELEN ALS PROPAGANDA-MATERIAAL Inzake het voorstel, de overschotten aan levensmiddelen van de geallieerden in een gemeenschappelijke pool te vereenigen, schrijft de „New York Times": „Iedereen weet, dat er in Europa een hongersnood zal ontstaan, die erger zal zijn dan na den vorigen oorlog. De Ver. Staten zouden reeds thans overschotten ter bestrijding van den hongersnood opstapelen. De pro pagandistische waarde van "dit plan zou enorm zijn. Dag in dag uit zouden er be richten over de geheele wereld verspreid worden, dat er zoovéél ton vleesch en zoo veel bushels graan aangekocht en ten be hoeve van de in hongersnood ver- keerende landen gereserveerd zijn. Deze boodschap zou de opstandige beweging te gen de bezettende overheid verscherpen en den wensch naar de overwinning van de geallieerden versterken, daar zulk een overwinning immers verbonden zou zijn met leveranties voedingsmiddelen aan de hongerende volkeren". Dit voorstel van het Amerikaansche blad toont weer heel duidelijk aan,, dat onz» vijanden den honger als wapen willen ge bruiken. Door de Britsche blokkade, die door Amerika gesteund wordt, moet er honger ontstaan in Europeesche landen en moet de bevolking met alle bloedige gevol gen voor haar zelf tot opstand tegen de bezettende macht gebracht worden. Ter wijl Duitschland en zijn bondgenooten met het blanke wapen in de hand strijden en overal overwinnen, probeeren de geallieer den met arglistige middelen en met den hongersnood ten aanzien van vrouwen en kinderen opstanden te kweeken, die gelijk staan met zelfmoorden. Het voorstel van de „New York Times" inzake het bekend maken van de opgestapelde hoeveelheden levensmiddelen wordt door de Europee sche bevolking als een goedkoope propa ganda en opschepperij ingezien. De „Times" publiceerde 1 Juni onder het opschrift „Argentijnsche mais als brand stof" een bericht uit Buenos Aires, waarin gezegd wordt, dat zich ten aanzien van het gebruik van mais als brandstof nieuwe mo gelijkheden voordoen voor het herstel van de termijnmarkt in graan. De Argentijn sche regeering heeft eind 1941 gelast, dat mais als brandstof gebruikt moet worden om de geweldige overschotten te verminde ren. Alle verbruikers van steenkool en stookolie zouden minstens 30 pet. mais moe ten gebruiken. Omtrent het artikel van de „Times" valt op te merken, dat de in Argentinië sedert begin Mei ongebruikt liggende voorraden mais geraamd worden op 10.7 millioen ton, waarbij binnenkort de nieuwe oogst zal komen van ongeveer 9 millioen ton. Als ge volg van gebrek aan jute zijn er in Argen tinië niet voldoende zakken beschikbaar om deze hoeveelheden mais te bewaren en de Argentijnsche regeering ziet zich derhal- ve genoodzaakt, deze volkomen nutteloos liggende voorraden op de een of andere wijze bruikbaar te maken. De maatregel, om mais als brandstof te gebruiken mag niet aan de Argentijnsche regeering ver weten worden. De schuld van deze econo mische waanzin draagt enkel en alleen de met het volkerenrecht in strijd zijnde Brit sche en Noord-Amerikaansche blokkade. Zij verhindert, dat het neutrale Argenti nië zijn overproductie aan voedingsmidde len in Europa kan afzetten en zij drijft vele landen van Europa, ook de neutrale en niet-oorlogvoerende landen, den honger in, terwijl in Zuid-Amerika kostbare voe dingsmiddelen in de ovens gaan van de fa brieken, om de plaats in te nemen van steenkool en hout. Gelijk aan de situatie van mais is die van tarwe, waarvan ook millioenen tonnen onverkocht en onbruik baar in Argentinië liggen opgestapeld, ter wijl Europa honger lijdt- Onder het opschrift „Brood en propagan da" schrijft de „Pester Lloyd" o.a.: „Oorlog en blokkade hebben de export mogelijkheden van de overzeesche landen belemmerd en sinds drie jaren stapelen zich groote hoeveelheden graan, vleesch enz. in de Ver. Staten en in de Zuid-Ame» rikaansche republieken op. Uit den nood toestand wordt propaganda geslagen. Im mers volgens een bericht van de „New York Times" zou men in Amerika van plan zijn BINNENLAND Uitsluitend mogelijk door het Arbeitsamt. De correspondent van de „N.R. Crt." meldt: Gouwleider Sauckel, de algemeene ge volmachtigde voor de mobilisatie en te werkstelling van arbeidskrachten in Duitschland, heeft thans een verordening uitgevaardigd, "die van buitengewone be- teekenis moet worden geacht voor de groot- Duitsche arbeidsmarkt. Deze verordening n.l. schakelt zoowel voor den werkgever als den werknemer de mogelijkheid van opzegging van de arbeidsovereenkomst uit en bepaalt, dat deze opzeggingen voortaan uitsluitend door het Arbeitsamt kunnen geschieden. Dit heeft betrekking op alle bedrijven en instanties, die voor het voeren van den oórlog van belang zijn. Tot dusver bestonden voor de betrokke nen op de arbeidsmarkt reeds zekere be perkingen. Indien b.v. een werknemer van betrekking wilde veranderen, mocht hij op zeggen, doch had voor de wijziging van zijn werkkring de toestemming van het Arbeitsamt noodig. In het belang van de stabiliteit op de arbeidsmarkt en het on gestoord werken van voor den oorlog be langrijke bedrijven, heft de jongste ver ordening de nog bestaande vrijheden op. Hiertoe heeft vermoedelijk ook wel de om standigheid bijgedragen, dat door werk nemers van de nog bestaande mogelijkhe den op ongerechtvaardigde wijze gebruik werd gemaakt. De pers. in het bijzonder het orgaan van de S.S. „Das Schwarze Korps" heeft in de laatste weken op dit Stuk een reeks gevallen gepubliceerd, waaruit bleek, dat kantooorbedienden en arbeiders, meestal echter jonge kantoorbe dienden misbruik maakten van het groote gebrek aan arbeidskrachten, door dikwijls van betrekking te veranderen en daarbij hooge eischen wat betreft salaris te stellen. „Das Schwarze Korps" noemde een voor beeld en schilderde het geval van een jon geman van 22 jaar, die van werkkring wil de veranderen en een salaris van 1000 mark per maand eischte. Dergelijke pogingen, om zijn positie op onrechtvaardige vijze te verbeteren, wil de nieuwe verordening voorkomert. Het is wel aan te nemen, dat het Aitbeitsamt thans bij zijn beslissing over noodzakelijke opzeggingen zich niet zal richten naar verlangen van het betrok ken individu, doch naar de 'nation aal-po litieke eischen, hetgeen wil zeggen, dat het Arbeitsamt eerst dan tot opheffing zal overgaan, als deze van belang wordt ge acht voor de wapenoeconomie. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. Bij de Nederlandsche Arbeidsdienst is voor personen, die ten hoogste 29 jaar oud zijn, gelegenheid om als adspirant-kader- iid in opleiding te worden genomen. Voor waarden daartoe zijn: 1. Volledige lichamelijke geschiktheid (minimum lichaamslengte 165 cm.), 2. blanco strafregister, 3. Arische afstamming 4. Nederlander zijn, in de zin der wet op het Nederlanderschap (art. 1 wet van 12 Dec. 1892, Stbl. 268). Aanmelding, uitsluitend schriftelijk, ten spoedigste, doch uiterlijk voor 1 Augustus 1942, te richten aan de staf N. A. D., afdee- ling 2 (personeel), Gevers Deynootweg 59, Scheveningena. Bezoek eerst na daartoe ontvangen op roep. Bij sollicitatie moet worden overge legd: 1. een eigenhandig geschreven levensloop 2. foto, ten voeten uit (formaat 6 *x 9 cm.), geen slechte amateuropname. 3. verklaring van'Arische afstamming. 4. bewijs van goed gedrag (missie van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 24 Juni 1937, no. no. 2975 afd. ZZ3.). 5. bewijs van Nederlanderschap, 6. gewaarmerkte afschriften van de laat ste school c.q. en beroepsgetuigschriften. Vergoeding: a. adspirant-kaderleden die den 24-jarigen leeftijd nog niet hebben be reikt, worden voorloopig als arbeidsman ingezet en ontvangen zakgeld van 0.25 per dag, plus eventueele kostwinnersver goeding; b. adspirant-kaderleden van 24 jaar en ouder, die niet meer aan den ar- fceidsdienstplischt onderworpen zijn, wor den voorloopig als arbeidscontractant aan genomen en als zoodgnig bezoldigd. De aanstelling tot een bepaalde rang geschiedt bij gebleken geschiktheid voor de categorie a. na een half jaar. voor de categorie b. na ca. drie vier maanden. DE BEVOLKING IN 1941. Het aantal geboorten in het Rijk nam in 1941 af van 20.8 tot 20.3 per duizend. Het aantal huwelijken verminderde van 7.6 tot 7.3. Laat men de sterfgevallen tenge volge van oorlogshandelingen buiten be schouwing, dan blijkt het sterftecijfer zelfs te zijn toegenomen van 9.4 tot 9.9 wat in vergelijking met de vredesjaren 1937 1939 een stijging van 11.5 pet. is. Evenwel Deliep de sterfte in 1914—1918 zelfs nog 13.6 per duizend zielen, zoodat de toestand gunstiger is dan in den vorigen wereld oorlog. De daling der geboorten is nog niet zoo ver voortgeschreden, dat de vervan gingsfactor negatief werd. De bevolking neemt dus nog steeds toe. Opmerkenswaard is, dat de kindersterfte beneden 1 jaar toe nam van 3.9 tot 4.3 per 100 levend gebore nen; vergeleken met 19371939 is dit 19,4 pet. De afneming van de physieke weer de bevolking van de bezette Europeesche gebieden dag in dag uit in te hameren, dat deze enorme hoeveelheden levensmidde len bestemd zijn haar honger te stillen, wanneer zij naar Europa kunnen worden vervoerd. Blijkbaar rekent men er in New York en Washington op, dat de Europeesche bevol king zich door deze goedkoope opscheppe rij zal laten beetnemen en met koortsach tig ongeduld de weldoeners van overzee zal verwachten. Een immoreele soort propa ganda als deze kan men zich nauwelijks voorstellen. Amerika probeert doofc het voorspiegelen van valsche feiten ontevre denheid onder verschillende volkeren te zaaien. Deze speculatie loopt op niets uit, want er is op het oogenblik in Europa wel nauwelijks iemand te vinden, dien men door dergelijke onzinnige propagandabe- richten van de wijs kan brengen." NIEUWE WEGEN OP HET GEBIED VAN OPVOEDING IN NEDERLAND. Er worden dit jaar in Nederland twee scholen gesticht, een voor jongens en een voor meisjes van een geheel nieuwe soort. Ze zijn niet voor iedereen bestemd, inte gendeel, niet voor de groote massa kinde ren, die alleen maar knap of alleen maar (muzikaal of alleen maar sportief zijn, of nog erger, niets van dat alles, die nieuwe school kan alleen maar leerlingen gebrui ken van de beste kwaliteit op ieder gebied, met een goed hoofd, een goed lichaaan, bovenal een flink karakter. De nieuwe scholen worden dooor den Rijkscommissaris gesticht als „Reichsschu- len". Zij geven dezelfde vakken en dezelf de rechten als de H.B.S. de meisjes school ook de huishoudelijke vakken maar ze geven meer en ze eischen meer. Zij willen hun leerlingen maken tot sterke, ondernemende, zelfstandige jongens en meisjes, zooals het nieuwe Europa ze noo dig heeft, zij eischen daarvoor de allerbes- ten van onze jeugd geheel en al op. Van de kinderen, die zich aanmelden, worden door een keuring eerst de besten uitge zocht, en van deze wordt door een tweede uitleaing (geen examen) g>ddurende een week de kleme groep uitgezeefd, diebe looft, de moeilijke eischen van de nieuwe opvoeding te kunnen vervullen. Wie tot het eind de school met succes doorloopt, heeft vrije beroepskeuze, heeft toegang tot iedere hoogere studie en er wordt voor ge zorgd, dat geen geldelijke hinderpalen daarbij in den weg staan. De ouders beta len een geldelijke bijdrage afhankelijk van hun inkomen, niemand, die overigens geschikt is, wordt dus uitgesloten wegens zijn geldelijke omstandigheden of onder vindt daarvan eenige onaangenaamheid. Wie zijn kinderen (jongens van 1011 jaar, meisjes van 1013 jaar, waarvan de meisjes van 1213 jaar op de H.B.S. of M.U.L.O. moeten zijn) vooor deze scholen in aanmerking wil laten komen, wende zich zoo spoedig mogelijk tot dr. Kemper, Oostduinlaan .2, Den Haag ('kamer 27, tel. 11.63.90. toestel 129). standskracht komt waarschijnlijk het dui delijkst tot uiting in de doodsoorzaken. De sterftegevallen tengevolge van diphte- r;e verdubbelden, die tengenvolge van tu berculose liepen op van 3881 tot 5229 of ruim 35 pet. en die aan griep of influenza moesten worden toegeschreven van 1577 tot 4296 of ruim 160 pet. In de Staatscourant van 22 Juni 1942 is afgekondigd een afleveringsverbod voor sluitkoolzaad. Behalve het zich bij de te lers bevindende zaad voor eigen teelt van sJuitkool, bestemd voor de consumptie, moet alle sluitkoolzaad, zoowel bij de te lers als bij de handelaren ter beschikking van de groenten- en fruitcentrale worden gehouden. Geen tentoonstellingen en Vergaderingen zonder toestemming. De raad van beheer en toezicht op het gebied van pluimvee-, vogel-, konijnen-, cavia-, pelsdieren- en kattenteelt, aan wien de reorganisatie is opgedragen van den kleindierteelt in ons land, deelt mede, dat het van belang is, dat geen tentoon stellingen, vergaderingen enz. meer wor den gehouden zonder dat hiervoor toestem ming is verleend door dezen raad. Maatregelen zijn getroffen dat geen vergaderingen, tentoonstellingen, enz. meer worden toegestaan, zonder dat daar over vooraf advies is ingewonnen bij ge noemden raad van beheer. De besturen van in aanmerking komen de vereenigingen zullen bij plannen tot het organiseeren van tentoonstellingen of tot het uitschrijven van vergaderingen met het bovenstaande rekening dienen te houden. Het secretariaat van den raad van beheer is gevestigd Chrysanthemum laan 1, Heemstede. BETALING ACHTERSTAND N. V. V.- CONTRIBUTIES. De centrale persdienst van het N. A. F. melldt: nogmaals wijzen wij de leden van de bij het voormalige N. V. V. aangesloten vakorganisaties erop, dat zij in verband met den overgang naar het N. A. F. moe ten zorg dragen, dat zij op 27 Juni a.s. geen achterstand in contributie hebben. Betalingen van eventueele reglementaire toelaatbare schuld zullen in de week van 21 tot en met 27 Juni ten huize resp. ten kantore van den peningmeester van de vakorganisatie kunnen plaats vinden. Ver zuimt men bestaanden achterstand aan te zuiveren, dan komen oude aanspraken op de werkloosheidsverzekering op 27 Juni a.s. te vervallen. DIVIDEND EERSTE R. K. LEVENSVER ZEKERING MAATSCHAPPIJ. De eerste R. K. Levensverzekering Mij. zal dit jaar 6 procent dividend uitkeeren. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK ONGEVAL. Gistermiddag was de zesjarige A..K. wo nende in de Tasmanstraat te 's-Gravenha- ge in die straat aan het spelen met een handwagen.. Op een gegeven moment werd de kar aangereden door een paard en wa gen, tengevolge waarvan de jongen door een van de boomen van den handwagen ernstig aan het hoofd werd gewond. De jongen is kort daarna overleden. TWEE PERSONEN GEDOOD BIJ ONGE LUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gistermiddag omstreeks twee uur is op een ombewaakten overweg aan den Slacht- huisweg te Hoek van Holland een vracht auto door een electrischen trein uit de richting Hoek van Holland gegrepen. In de auto bevonden zich de 41-jarige J. B. uit Schiedam en de 28-jarige J. W. L. uit Rotterdam. Beide personen werden op slag gedood. De vrachtauto werd volko men vernield. KERKNIEUWS Mgr. W. MUTSAERTS NEEMT AFSCHEID. Zijn parochianen schenken hem een Zondagmiddag heeft Z. H. Exc. Mgr. W. A. Mutsaerts, coadjutor van den Bisschop van 's-Herbogenlbosoh, afischeid genomen van zijn parochianen van de St. Theresia- kerk aan de Veldhoven te Tilburg. De oudste kapelaan van de parochie, de .weleerw. heer Burgers, vertolkte de ge voelens van de parochianen, die met groo te dankbaarheid vervuld zijn jegens hun herder, die in eenvoud des harten zijn ge- heelen persoon heeft gegeven tot heil van degenen, over wie hij gesteld was. De pa rochianen hebben die dankbaarheid op ma- terieele wijze willen uiten door hun goud en zilver te offeren voor de vervaardiging van den bisschopsstaf, die straks den nieu wen Bisschop zal worden aangeboden. De parochianen zullen ook hun geestelijk ge schenk geven door den ptichter en eersten herder van hun parochie voortdurend in hun gebeden te blijven gedenken. Mgr. Mutsaerts sprak daarna een woordi van afscheid. Hij haalde de woorden aan van St. Paulus, die aan de parochianen van een door hem gestichte parochie schreef: „Gij weet hoe ik onder u geweest ben ter wille van u". Zeer zwaar valt spr. het scheiden; het is een offer hier weg te gaan. Spr. dankte God, Die zijn weik zicht baar zegende; en de kleine H. Theresia voor 'haar voorspraak bij God. Mgr. heeft onder parochianen nooit het goud en zilver gezocht, daarom te meer is het zoo tref fend, dat in deze dagen het edele metaal naar de pastorie is gestroomd voor de ver vaardiging van den bisschopsstaf. Dank baar is Mgr. voor dit mooie geschenk, zoo als hij ook dankbaar was voor de vele ver fraaiingen, welke de parochianen in den loop der jaren aan de kerk hebben doen aanbrengen. Met een dankwoord aan de priesters, andere medewerkers, kerk- en schoolbestuur besloot Mgr. zijn afscheids rede. ,»Tijd". De zeereerw. Pater C. Kerremans S.J., rector van het St. Ignatiuscollege te Am sterdam, is benoemd tot provinciaal der Nederlandsche provincie van de Sociëteit van Jesus. SPORT ZEILEN Kaagweek 1942. De Nationale en On derlinge Zeilwedstrijden van de Kaag wor den gehouden op 17, 18, 19, 20 en 21 Juli. Op Vrijdag 17 Juli worden de teamwed strijden gehouden voor de 12 M2. klasse, de Olympiajollenklasse en de Twaalfvoets- jollenklasse. Voor de Onderlinge Zeilwedstrijden kan worden ingeschreven in de Drakenklasse, Valkenklasse, Regenboogklasse, Pampus- klasse, 16 M2. eenh klasse, 16 M2. toer- klasse (alle éénmans-wedstrijden). De Nationale Zeilwedstrijden worden ge houden op Zaterdag 1§, Zondag 19, Maan dag 20 en Dinsdag 21 Juli. Ingeschreven kan worden in de 45 M2 Kruiserklasse, Vrijbuitersklasse, Regenboogklasse, 16 M2 eenheids- en toerklasse, 12 M2. klasse A en B, Valkenklasse A en B, Drakenklasse A en B, Pampusklasse met en zonder bij- zeilen, Olympiajollenklasse A en B, 12 voetsjollenklasse A, B en C. Inschrijvingen, die na 7 Juli 's avonds 8 uur binnenkomen, werden slechts aangenomen tegen betaling vai. dubbel inleggeld. De HollandFriesland wedstrijden (teamwedstrijden voor de Regenbogen) v/orden gehouden op Zaterdag 18, Zondag 19 en Maandag 20 Juli. WATERPOLO A. Z. C.-wedstrijden. Morgen avond worden in Alphen's zwembad de volgende wedstrijden gespeeld: A. Z. C. IIBode graven I en Dames: A. Z. C.Bodegraven. WIELRENNEN Geen stay er wedstrijd in de nationale kampioenschappen. Aangezien op het verzoek om benzine begschikbaar te stel len voor het verrijden van het nummer 100 km. achter groote motoren, als onderdeel van de in Juli te Amsterdam te houden kampioenschappen van Nederland op de baan, afwijzend is beschikt, moet deze wedstrijd komen te vervallen. De sport- ermmissie <3er N. W. U. heeft bepaald, dat het stayersnummer zal worden vervangen door een nummer over den langen afstand zonder gangmaking. BILJARTEN T. E. P. Voor de competitie uit de omgeving wist T. E, P. I een klinkende overwinning te behalen op Noord wijk met niet minder dan 40. In de tweede klasse speelde T. E. P. II tweemaal gelijk TVB 2 TEP 2 22 en TEP 2Noordwijk 2 2- -2. De eerste standen zijn als volgt: T E. P. I 1 1 4—0 2 T. V. B. I 0—0 Noordwijk I 1 1 04 0 T. E. P. 2 2 2 4—4 2 Noordwijk 2 1 1 22 1 T. V. B. 2 1 -r- 1 2—2 1 De opstelling voor deze competitie is als volgt: A.s. Donderdag 25 Juni TVB ITEP I; A.s. Zaterdag 27 Juni TVB INoordwijk I. Vertrek der TEP-leden 7.45 uur vanaf halte Stadhuis. De opstellingen van de onderlinge competities zijn: A.s. Donderda'g 25 Juni: A. KienjetN. Overdijk, J. Sou partA. Scheffers, H. v. d. VeerB. Smits, C. GoddijnTh. Reizevoort; Biegstraten, RodenburgP. Kluts H. Kluts; P. de Geer J. F. BurghouwtJ. M. Burghouwt Bar- neveld; P. v. d. Burg C. v. d. GeerH. Kluts P. Kluts; Romijn II SteenRomijn I de Kier; Romijn III W. MeerbeekA. Meer beek W. Berbee; Lieshout SchoonP. de Geer J. F. Burghouwt. DAMMEN L. D. V. De beide door L. D. V. I ge speelde wedstrijden tegen D. V. V. I uit Voorschoten zijn in een overwinning ge ëindigd. De eerste thuiswedstrijd werd door L. D. V. gewonnen met 137. De uit wedstrijd in Voorschoten leverde het re sultaat op van 146. Zoodat hiermede L. D. V. de beschikbaar gestelde medaille in haar bezit kreeg. ook^zöo teVreden MELDT U AAN BIJ HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Diefstal van zakken en vat benzine. C. v. d. H. uit Rietveld, had onder de ge meente Nieuwerbrug uit een schuit 65 zakken en een vat inhoudende 60 liter benzine gestolen. De rechtbank had hem voor deze feiten veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Van dit vonnis was hij in hooger be roep gekomen bij het Hof. De P.-G. nam de gezondheidstoestand van verdachte in aanmerking en tevens het feit, dat het geld door verdachte aan den veldwachter van Nieuwerbrug was teruggegeven en vermin derde de straf tot vier maanden. Uitspraak over acht dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Halt of ik schiet Lastige schoonvader Vijf koude kin deren De fantast. „Halt of ik schiet", had het uit de mond van een Leidsche politieman geklonken, toen deze A. N. uit Leiden bezig zag kolen te pikken op het spoorwegemplace ment. Wel probeerde N. nog, door een duik in den wagen, zich aan de greep der wet te onttrekken, maar het was tever geefs. Dat N. geprobeerd had er tus- schenuit te knijpen vond zijn oorzaak wel in de zeven veroordeelingen, die hij reeds achter den rug heeft. Zijn achtste veroor deeling werd een maand gevangenisstraf. B. G. te K a t w ij k aan Zee kon het niet zoo goed met zijn, bij hem in wonen den, schoonvader vinden. De methode om deze schoonpapa er uit te werken was nu bepaald niet erg zachtzinnig geweest. „Een tikje" noemde verdachte het gebeurde. De Officier sprak evenwel van een knette rende kaakslag, waarvoor hij een tientje boete eischte. Het bleef daarbij. Het excuus van P. v. d. O. te K a t w ij k aan Zee was, dat hij vijf koude kinderen had en dat hij daarom maar wat hout ge stolen had bij ontstentenis van kolen. Hij dikte het nog een beetje aan, door er thans nog bij te voegen, dat het toevallig een erg koud huis was, dat hij bewoonde. Hij kwam er voor ditmaal af met 15 subs. 15 dagen. Zekere W. had zich al heel minder waardig gedragen, door bij eenige dames te Noordwijk voor de deur te gaan staan huilen en to vertellen, dat hij alles was kwijtgeraakt door den oorlog enz. Een dame had hem uit medelijden ƒ10 geschon ken en een andere f 1.Als zij geweten hadden, wat de Officier wist, n.l., dat ver dachte reeds dertien veroordeelingen we gens diefstal achter den rug heeft, dan had hij natuurlijk niets gekregen. Nu kreeg hij nog iets' van den Politierechter, n.l. zes maanden gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Half om half Botsingen De goede sigaar. De melkverkooper A. W. M. R. te Lei den stond voor eën ernstige melkverval- sching terecht. Op 26 Maart was hij door controleurs aangehouden, waarbij geble ken was, dat zijn taptemelk nagenoeg uit water bestond. Twee dagen later bleek het weer zoo te zijn, want toen had hij aan acht liter taptemelk acht liter water toege voegd. Het eerste feit ontkende hij, maar het tweede gaf hij grif toe ter verdediging aanvoerende, dat hij er water had bij ge daan om meer klanten te kunnen bedie nen. De ambtenaar achtte beide feiten be wezen en eischte een geldboete van 200 subs, twee maanden hechtenis. De kanton rechter achtte alleen het tweede feit be wezen en legde daarvoor een geldboete op van 60 subs. 20 dagen hechtenis. H. G. te Leiden had als wielrijder op den hoek van de Kalvermarkt te Leiden, dusdanig, met zijn fiets gemanoeuvreerd, dat hij een andere wielrijder getorpedeerd had, voor welk feit de ambtenaar een geld boete eischte van 10 subs. 10 dagen. Uit spraak 6 subs. 6 dagen. W. G. van S. te Leiden, die komende vanaf de Geeregracht te Leiden, een tram trein der N.Z.H.T.M. geramd had, werd veroordeeld tot 15 subs. 15 dagen. W. van L. te L e i d e n had op 24 Maart van dit jaar parmantig aan een sigaar zit ten trekken in de Stadsgehoorzaal toen een rechercheur door de rookwolken opdook en hem vertelde, dat hij een bonnetje kreeg. Thans vertelde hij „de koning te rijk" te zijn geweest met dit geurige „krijgertje", welk genotmiddel toen nog buitengewoon schaarsch was. De kantonrechter wilde de sigaar niet al te duur maken, zoodat hij er af kwam met een gulden boete. DE MOORD IN DE BALISTRAAT. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vandaag den 53-jarigen monteur J. C. Son- derman, die in Mei van het vorige jaar in zijn woning aan de Balistraat te Amster dam zijn vrouw vermoordde en het lijk in stukken sneed, veroordeeld tot vijftien ja ren gevangenisstraf onder aftrek van voor arrest. De rechtbank had den man even eens tot vijftien jaren, doch zonder aftrek, veroordeeld.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2