DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND fMomentje J DINSDAG 23 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10283 S)e Geiclóch/eSoii/ta/fit Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 V Veel onredelijk lijden Het is in dezen tijd vooral van zeer ac- tueele waarde, als men er zich van door dringt, dat het lijden om phantasieën, het lijden om wat komen kan maar lang niet zeker komen zal, o n r e d e 1 ij k is. Het onvermijdelijk lijden moet worden aanvaard met berusting. Het nuttige lijden kan met vreugde worden gedragen. Maar het nuttelooze lijden, dat wij ons zelf aan doen, is uit den booze. Nutteloos lijden, dat normaal be schouwd wij ons zelf opleggen, is het lijden, hetwelk voortkomt uit de verbeel ding, uit den onredelijken angst, die het werkelijke lijden te zwaar of te zwart voor stelt of de kans op verwerkelijking van een mogelijk lijden vergroot of zelfs reeds als werkelijkheid voelt wat nog slechts mogelijkheid van lijden is. Als we eens ons zelf onderzoeken, zullen wij tot de ervaring komen, dat veel lij den uit een dier drie vormen van onrede lijken angst voortkomt. En dat is onnoodig en nutteloos, bovendien vaak voor ons lichamelijk en geestelijk welzijn nadeelig lijden! Pastoor Nolet schreef in een boekje „Godsdienstige gedachten in dezen tijd" (uitgave Katholiek Comité van Actie, 1941): Hoeft een christen geen verlangen te hebben naar het lijden, angst mag hij er niet voor hebben. Wie werkelijk gelooft in Gods bestuur, ook over het leven van ieder In het bijzonder, weet dat er geschreven staat: „worden niet twee musschen voor een penning ver kocht? En toch zal er niet één op den grond vallen zonder dan wil van uw Vader. En van u zijn alle hoofdharen geteld. Vreest dus niet: gij zijt meer waard dan een zwerm musschen". (Mt. 10.29-31). Hij heeft in de Voor zienigheid een onbeperkt vertrouwen. Niet, dat de Voorzienigheid het lijden van hem verre zal houden, maar dat God, Die het kruis stuurt, ook de kracht geeft om het te dragen. Deze overweging sluit onredelijken angst uit, want wat iemand nü ondraaglijk en onoverkomelijk lijkt, dat wordt draag lijk door de hulp van de genade, die te gelegertijd gegeven wordt. De christen, die bij het werkelijk lijden geen rekening houdt inet Gods hulp, denkt en handelt als iemand, die geen geloof heeft. Zijn angst voor het lijden is daarom onre delijk, zéér onredelijk. „Juist in dezen tijd" wij citeeren weer pastoor Nolet „moet de mensch zich overgeven aan Gods leiding, bidden tot den H. Geest, in de uiterlijke onrust de inner lijke rust bewaren, en „sterk staan in het geloof", (Petr. 5.9), dat daarom rust geeft, omdat het de onwankelbare zekerheid geeft, en de verklaring van veel, wat voor den ongeloovigen mensch onverklaarbaar is." Zóó zal de mensch sterk staan zelfs in den moeilijksten tijd! De bijeenkomst Roosevelt- Churchill EEN COMMUNIQUé OVER DE BESPREKINGEN. De Britsche nieuwsdienst maakt uit Washington melding van het volgende communiqué over de besprekingen tus- schen president Roosevelt en Winston Churchill. „De president en de minister-president hebben met de medewerking van hooge autoriteiten van het leger, de- marine en de luchtmacht, te Wishington onderhande lingen en besprekingen gevoerd, die Vrij dag begonnen. Het hun daarbij voor oogen zwevende doel is de hoogste concentratie van de geallieerde oorlogsmacht tegen den vijand op den vroegst mogelijken termijn, alsmede de aanpassing en voor zoover noodig wijziging van alle maatregelen, die sinds eenigen tijd genomen zijn om de oorlogsinspanning der geallieerde volke ren verder te ontwikkelen en te handha ven. Het is natuurlijk onmogelijk, eenig verslag te geven over het verloop der on derhandelingen en alle desbetreffende niet-officieele verklaringen kunnen slechts op veronderstellingen gebaseerd zijn. Tus- schen alle deelnemers heerscht volkomen overeenstemming en de grootste harmonie bij de behandeling van de omvangrijke en moeilijke taak die voor ons ligt. Een aan tal bijzonder op den voorgrond tredende bijzonderheden, die slechts moeilijk schrif telijk behandeld kunnen worden, zijn door de betrokken technische ambtenaren na overleg met den president en den minis ter-president geregeld". Over deze gemeenschappelijke verkla ring heeft Early, de secretaris van Roose velt, aan de journalisten gezegd, dat hier slechts sprake is van een voorloopige ver klaring en dat men naar alle waarschijn lijkheid een eindverslag over de bespre kingen mag verwachten. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Britsche bommenwerpers hebben van nacht het Noord-West-Duitsche kustgebied aangevallen. Deze aanval met brisant, en brandbommen was overwegend gericht op de stad Emden. De burgerbevolking leed Verliezen. Woonhuizen en openbare ge bouwen werden beschadigd. Volgens de voorloopige berichten zijn drie der aan vallende bommenwerpers neergeschoten. STRIJDT VOOR EUROPA De laatste weerstand van Sebastopol Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: „In het Noordelijke deel van de vesting Sebastopol werd na hevige gevechten het kustfort veroverd en het terrein ten Noor den van de Sewernaja-baai van den vijand gezuiverd. De vernietiging van de op de uiterste landtong nog vechtende overblijf selen van den vijand is aan den gang. Aan het overige omsingelingsfront hebben Duit sche en Roemeensche troepen, gesteund door sterke formaties van de luchtmacht, verscheidene versterkte en taai verdedigde heuvelstellingen stormenderhand veroverd. Herhaalde tegenaanvallen der bolsjewisten leverden geen succes op. Boven Sebastopol en ten Oosten van de Donets schoten Duit sche jagers gisteren overdag 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front bestookten eskaders torpedovliegtui gen met goede uitwerking spoorweginstal laties en ravitailleeringscolonnes van den vijand. In den centralen sector van het front werden verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het achterwaartsohe gebied werden verscheidene bolsjewistische ben den en kampen vernietigd. Aan het Wolchof-front viel de vijand opnieuw met vrij sterke strijdkrachten, ge steund door pantserwagens, aan. De ver bitterde gevechten duren nog voort. In Noord-Afrika viel een Duitsche flot tielje motortorpedobooten op 21 Juni des ochtends voor de haven van Tobroek een vluchtende formatie van kleine Britsche eenheden aan en vernietigde deze volko men. Een patrouillevaartuig, 6 kustvaar tuigen en een transportsohip van 4500 brt., dat reeds dooor luchtaanvallen beschadigd was, werden tot zinken gebracht. Drie an dere kustvaartuigen werden opgebracht, 175 man werden gevangen genomen. Een Duitsche flottielje mijnenvegers baande zich een weg door de mijnversperringen in de binnenhaven van Tobroek. Het aantal bij de gevechten om Tobroek gemaakte ge vangenen is tot 28.000 gestegen. Meer dan 100 pantserwagens werden buitgemaakt of vernietigd. Het tellen van de buit aan stuk ken geschut en zware wapens is nog niet geëindigd. Op Malta weid het vliegveld Luca door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Voor de Nederlandsche kust hebben mij nenvegers m een nachtelijk zeegevecht drie Britsche motorkanonneerbooten tot zinken getoraaht en verscheidene vijande lijke eenheden zwaar beschadigd. De vijand staakte daarop den strijd. Versperrings brekers en marineartillerie schoten twee Britsche bommenwerpers neer. Het haven- en stadsgebied van Sou thampton was in den afgeloopen nacht het aanvalsdoel van de luchtmacht. Door brand- en brisantbommen werd aanzien lijke schade veroorzaakt in de voor den oorlog belangrijke installaties. De onder bevel van vice-adyiiraal Wei- chold in de Middellandsohe Zee opereeren- de Duitsche zeestrijdkrachten hebben zich bij de ravitailleering van Noord-Afrika, bij het storen van de vijandelijke verbin dingswegen en in den strijd tegen vijande lijke zeestrijdkrachten bijzonder onder scheiden. De mijnenveger onder bevel van den eersten stuurman Oeser heeft zich in het zeegevecht voor de Nederlandsche kust onderscheiden. Bij de gevechten voor Sebastopol heb ben zich de leiders van een uit infanterie en pioniers samengestelde gevechtsgroep, ka pitein Walter en de commandant van een pionierbataljon, kapitein Graumann door bijzondere dapperheid onderscheiden. IN EEN PAAR REGELS De Fuehrer heeft generaal-majoor Ludwig Wolff, commandeur van een divi sie infanterie, als honderdsten soldaat van de Duitsche weermacht het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend. De commandant van de Amerikaan- sche strijdkrachten op Hawaii heeft een oproep gericht tot de bevolking, de steden te ontruimen. Hij motiveert dezen oproep met de verwijzing naar de mogelijkheid, dat de Japanners een nieuwen aanval op Hawaii zullen ondernemen. De districtscommissaris van* Kenya, William Keir, is, naar de Britsche berich tendienst meldt, door inboorlingen gedood. Het departement van marine te Wash ington deelt mede, dat twee koopvaardij schepen in den grond zijn geboord, één in de Carabische Zee en het andere op on geveer 60 mijlen van de Amerikaansche kust in den Atlantischen Oceaan. Het Argentijnsche s.s. „Rio Ter- ccro" is op de reis. van New York naar Euenos Aires aan de Noord-Amerikaan- sche kust vergaan. De bemanning werd gered. Nadere bijzonderheden worden niet meegedeeld. KAART VAN PELT De Britsche nederlaag in Atrika HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS BERICHT. In zijn weermachtsbericht No. 755 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Na de voltooiing der bezetting en zuive ring van Tobroek, zijn de troepen van de As thans bezig nieuwe linies te bezetten in de richting van de grens tusschen Libye en Egypte. Een eerste oppervlakkige schatting van de gemaakte buit te Tobroek laat zien, dat er veroverd zijn eenige honderden kanon nen, eenige honderden motorvoertuigen, een honderdtal pantserwagens en groote opslagplaatsen met munitie, levensmidde len en brandstof. De gevangenneming van 25.000 man, on der wie verscheidene generaals, wordt be vestigd. De luchtmacht heeft op den af tocht zijnde vijandelijke strijdkrachten he vig met machinegeweervuur bestookt. Twee Curtiss-machines werden door Duitsche ja gers neergehaald. Een derde toestel werd door het luchtdoelgeschut van Benghasi neergehaald. Een van onze toestellen is niet terugge keerd. Formaties bommenwerpers hebben de basis Halfar op Malta aangevallen. In de Middellandsche Zee werden zes torpe dovliegtuigen van het type Beaufighter tijdens luchtgevechten vernietigd. ROMMEL BEVORDERD TOT GENERAAL- VELDMAARSCHALK. De Fuehrer heeft den opperbevelhebber van het pantserleger Afrika, kol. gen. Rommel bevorderd tot generaal veldmaar schalk en het volgende telegram tot hem gericht: Generaal veldmaarschalk Rommel. Uit dankbare waardeering voor uw leiding en uw eigen, den slag beslissende optreden, benevens uit waardeering voor de held haftige prestaties der onder u strijdende troepen op het Afrikaansche oorlogstooneel bevorder ik u met ingang van heden tot generaal-veldmaarschalk. GENERAAL-VELDMAARSCHALK ROMMEL OVER DEN STRIJD OM TOBROEK. Een oorlogsverslaggever heeft aan het D. N. B. het volgende meedgedeeld over een onderhoud, dat hij met generaal-veld maarschalk Rommel heeft gehad? Op ons verzoek eenige woorden te zeggen over de successen der Duitsche en Italiaansche troe pen voor Tobroek en Bardia antwoordde generaal-veldmaarschalk Rommel o.a.: „Bijna vier weken van harden strijd lig gen achter ons. Zij waren niet alleen hard, doch ook succesvol, buitengewoon succes vol. Vandaag bekroont de troep zijn tot nu toe verricht werk met de verovering van de vesting Tobroek. Bardia is vannacht bezet. Duitsche en Italiaansche soldaten hebben het bovenmenschelijke in deze ge vechten gepresteerd. Zij hebben veldver- sterkingen, en mijnvelden overwonnen met een élan, dat men zich niet vermeteler kan denken. Zij hebben ondanks zeer zware verliezen en ontberingen dag en nacht vol gehouden in den geest, die ons thans allen bezielt, den geest van de overwinning." DE TANKS WAREN WEG. Uit Londen wordt gemeld dat Brugin, voormalig Britsch minister van bewape ning, Zaterdag verklaard heeft, dat de tanks, welke den neteligen toestand van het 8ste Britsche leger in Libye hadden kunnen verbeteren, in uitvoering van het plan van hulpverleening naar het roode leger waren gezonden. Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft generaal Smuts verklaard, dat tengevolge van den val van Tobroek een aanzienlijk aantal Zuid-Afrikaansche troe pen in gevangenschap zijn geraakt. Omtrent de Britsche nederlaag in Libye schrijft de „New York World Teelgram": Hitier heeft de militaire situatie van de wereld in drie weken tijds veranderd, daar het verloop van den strijd in Afrika ook van uitwerking zal zijn op de andere fron ten. RADIOREDE VAN LAVAL. De chef der Fransche regeering, Laval, heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regeering voor de enorme taak stond zeer moeilijke binnenlandsche problemen tot oplossing te brengen, vooral de kwestie der voedsel voorziening. Ten aanzien der buitenlandsche kwesties verklaarde Laval: „In 1939 hehben wij on gelijk gehad den oorlog te verklaren en in 1918 hadden wij ongelijk na een bevoch ten overwinning geen vrede van de enten te met Duitschland te sluiten. Thans moe ten wij pogen, dat in te halen. Wij moe ten trachten alle middelen te vinden om de grondslagen voor een definitieve ver zoening te leggen. Ik zie niet in, dat dfe jeugd van onze beide landen elke 25 of 30 jaar op het slagveld moet bloeden. Voor wien en waarom? Wat hebben wij van onze overwinning van 1918 gemaakt? Ik wil met Duitschland en Italië normale op vertrou wen gebaseerde betrekkingen herstellen. Want uit dezen oorlog zal onvermijdelijk een nieuw Europa ontstaan. Ik spreek den wensch uit, dat Frankrijk in het Europa van morgen een dit land waardige plaats zal innemen. Duitschland levert om dit Europa op te bouwen een gigantischen strijd en moet daarvoor enorme offers brengen. Het offert daaibij het bloed van zijn jeugd. Ik wensch de overwinning van Duitschland, want zonder deze zou zidh morgen overal het bolsjewisme nestelen. Wij staan thans voor het alternatief, dat ik reeds in April noemde, een dergelijke hou ding aannemen, dat onze eer en onze vitale belangen in een nieuw, vredig Europa ge acht worden, of gelaten toezien ^ïoe onze beschaving verdwijnt. Tenslotte deed Laval een beroep op de Fransche arbeiders zich aan te melden om in Duitschland te wer ken, waar hij wist, dat zij goed zouden worden opgenomen. Frankrijk kan niet passief en onverschillig blijven tegenover de groote offers, die Duitschland brengt, om een Europa op te bouwen, waarin Frankrijk zijn plaats moet innemen. C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. HULP EN STEUN. Er heeft dezer dagen een verhaal in de krant gestaan over de Techni sche Noodhulp, die een muur optilt, als je er onder ligt en er voor zorgt, dat je vanachter de grootste hindernissen toch overhandigd kan worden aan de E. H. B. O. die je of naar het ziekenhuis of ergens anders heen transporteert. Voorts is mij gisteren een biljet thuis bezorgd, waarop vermeld staat, wie mijn blokhoofd en wie plaatsvervan gend blokhoofd is en dat een brand bom een blikken staart heeft en hoe je zoo'n brandbom kunt vangen. Als ik goed gelezen heb is het er juist mee als met het vogeltje uit onze jeugd, dat v/ij wilden pakken, waartoe ons werd geadviseerd wat zout op zijn staart te leggen. Met een brandbom gaat het ongeveer ook zoo. Die moet je ook bij zijn staart pakken en in plaats van zout gebruik je zand. De handleiding zegt, dat je wel erg moet oppassen voor rondspattende scher ven, maar dat moet je bij een vogeltje ook. Dat papier moeten wij nu op hangen in de vestibule van ons huis, op een in het oog loopende plaats en dan is de zaak gezond. Dan behoeven wij ons nergens meer ongerust over te maken, want komt er een bom, dan weten v/e nu hoe dat beest te vangen óf wij gaan even op de bel drukken bij ons blokhoofd en als deze niet thuis is een straatje verder bij het plaats vervangend blokhoofd en mocht zij ernstig malheur veroorzaken, dan komt de Technische Noodhulp je wel uit zagen. Ik heb nu dus een blokhoofd, een plaatsvervangend blokhoofd, een Tech. nische Noodhulp, een E. H. B. O. en een handleiding. Laat ze nu maar komen! NEDERLANDERS VOOR DEN WEDEROPBOUW IN DE OEKRAÏNE. Tweede transport vaklieden vertrokken. De krijgshandelingen in de Oekraine hebben vernielingen veroorzaakt, die voor al door de terugtrekkende bolsjwistische troepen zijn teweeggebracht, doch nauwe lijks waren deze gebieden onder Ger- maansch bestuur gekomen, of de tot we deropbouw noodige maatregelen werden getroffen. Naast Duitschers zijn ook onze landge- nooten in de gelegenheid gesteld aan dit opbouwwerk deel té nemen en daarvoor hebben velen zich aangemeld. Eenigen tijd geleden is reeds een technisch commando van tachtig Nederlanders naar Kiew ver trokken, waar zij inmiddels het sportsta dion hebben hersteld, woonwijken inge richt, hoogspanningsleidingen aangelegd enz. Gisteravond half elf is van het Holland- sche Spoorstation in Den Haag een tweede groep, ditmaal van 85 man, voor 90 pet. uit Nederlanders bestaande, o.w. ingenieurs en architecten en verder electriciens enz. naar Charkow gegaan om zoowel in deze stad als in wijden omtrek daarvan den we deropbouw ter hand te nemen. De Rijkscommissaris voor de Oekraine heeft de leiding, van het technisch comman- cdo voor Kiew en Charkow opgedragen aan ir. Nimtz, die thans met deze groep der waarts is vertrokken. Eén zeer groot aan tal goederenwagons maakte deel uit van dit transport, want men is in den ruimst mogelijken zin voor zijn taak toegerust: eigen ambulance, onder leiding van een arts, verscheidene auto's en paarden, eeni ge woonwagens, de noodige keukenwagens en allerlei technisch materiaal behooren tot deze uitrusting. Alle deelnemers waren in donkerbruine uniform gekleed. Velen hunner zijn ge huwd en hebben gezinnen met kinderen, die zij desgewenscht later naar de Oekrai ne kunnen laten overkomen om er zich blijvend te vestigen. Op den aanstaanden winter althans is hun uitrusting reeds ge heel berekend. Bij het afscheid op het perron was na mens den Rijkscommissaris hier te lande aanwezig Oberbereichsleiter Muller Rei- nert, terwijl de heer Geelkerken als plaats vervangend leider van de N.S.B. ir. Mus- sert vertegenwoordigde. Oberbereichsleiter Müller Reinert sprak op het perron eenige hartelijke woorden. Spreker bereidde de deelnemers erop voor, dat zij in de gebieden, waar zij werkzaam zullen zijn, geen kuituur mogen verwach ten, doch dat zij die daar zelf zullen heb ben te vormen. Hij wenschte hun allen het beste toe in hun nieuwe werkgebied, tot heil der Germaansche gemeenschap. De heer van Geelkerken bracht de har telijke groeten en beste wenschen van den leider over aan de vele Nederlandsche ka meraden, die van dit transport deel uit maken, en hij voegde eraan toe, dat zij in de Oekraine mooi werk tot stand kunnen brengen. Spreker hoopte binnenkort in de gelegenheid te zijn, hen in Charkow eens op te zoeken. Verscheidene familieleden en verwanten van de deelnemers waren getuige van dit afscheid. VICE ADMIRAAL HELFERICH. De vroegere Nederlandsche vloot- commandant, vice-admiraal Helferich, wiens verblijfplaats na de bezetting van Nederlandsch Indië door de Japanners on bekend was, zou volgens een bericht van het blad „Tokio Nitsji Nitsji" op het oogenblik op Ceylon bevinden. Helferich was, zooals men weet, voor zijn vlucht op perbevelhebber van de geallieerde vloot- eenheden in het Zuiden van den Stillen Oceaan. Na de bezetting van Java zou hij per vliegtuig naar Colombo zijn gegaan. Tobroek is gevallen. Met hernieuwde hevigheid is er in de afgeloopen dagen in Noord Afrika gevochten. Voorbereidingen worden door een Duitsche legerafdeeling getroffen voor een nieuwen aanval Atlantic-Holland-P.K. Zwilling-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1