MAANDAG 22 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS 121/2-JARIG JUBILEUM DEKEN A. H. M. J. HOMULLE. Groot was de belangstelling, van de zij de der geestelijkheid uit stad en omgeving, van de katholieken uit de parochie en uit heel de stad en van velen daarbuiten, den hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle be toond bij gelegenheid van zijn 12 1/2-jarig pastoraat hier ter stede, dat tevens zijn koperen dekenaat beteekende. De kerk aan den Heerensingel was rijk versierd ter gelegenheid van de plechtige Hoogmis, die de hoogeerw. jubilaris gis termorgén te 10 uur opdroeg, en de groote schare geloovigen, die des morgens tot in tentie van den jubilaris de H. Communie ontving en daarna de Hoogmis bijwoon de, legde getuigenis van de liefde en eer bied, welke men den hooggeschatten priester toedraagt. Deken Homulle werd bij het H. Misoffer geassisteerd door de zeereerw. heeren Th. M. Beukers en R. F. Smitz O.F.M., resp als diaken en subdiaken. In het priesterkoor hadden o.m. plaats genomen de hoogeerw. heer mgr. Th. Bekkers uit Voorschoten, prof. G. Bran denburg, O.Praem., uit Heeswijk, pastoor W. de Leeuw O.F.M., pastoor Hesp uit Katwijk, pastoor Looyaard uit Oegst- geest, pastoor Klaverweijden uit Zoeter- woude, rector Bonsel van de paters Mont- fortanen aan den Haagsche Schouw. Het zangkoor der parochie onder leiding van den welêerw. heer E. A. M. Paap, op het orgel voortreffelijk begeleid door den heer Abr. Martijn, vertolkte de Missa Pontificalis II van Lorenzo Perosi voor mannen- en jongenskoor. Het heerenkoor zong de Gregoriaansche gezangen van den 4en Zondag na Pinksteren. Na het Offerto rium volgde het „Ave Maria" voor 3-stem- mig jongenskoor van H. Clemens. Credo en Tantum Ergo werden als volkszang uit gevoerd. De plechtigheid werd besloten met het „Jubilate" van Aiblinger, voor 5- stemmig koor. Te 12 uur werd de jubileerende deken en pastoor der parochie gehuldigd door het Kerkbestuur, namens welk college de heer H. J. M. Peeters, mede uit naam van de kapelaans en de parochianen, zijn beste wenschen aanbood. Spr. hoopte, dat deken Homulle in dezelfde gezondheid en gezind heid ook zijn veertig-jarig priesterfeest zal mogen vieren. Het was spr. tevens een vreugde den ju bilaris te kunnen mededeelen, dat alle pa rochianen niet alleen niet zonder onwil of tegenzin, maar met vreugde zelfs hadden bijgedragen tot het geschenk der parochie op dit feest, bestaande uit verschillende verbeteringen in de kerk. Deken Homulle dankte hartelijk voor de gelukwenschen en gaven, dankte ook in het bijzonder de leden van het kerkbe stuur voor hun vriendschap in ver gaderingen en particulier. Die vriendschap had hem gesterkt in zijn werk, vooral ook tijdens de moeilijke oogenblikken. Dank baar herdacht spr. ook den steun van de drie kerkmeesters, die reeds zijn voorge gaan. Spr. besloot met den wensch, dat die vriendschap der leden van het kerkbe stuur moge blijven bestaan onder den ze gen van O. L. Heer. Hierna ving de receptie aan, welke een bonte mengeling van personen te zien gaf. Daar waren geestelijken en zusters reli gieuzen. kerkbesturen en vertegenwoordi gers van talrijke vereenigingen, maar nog talrijker waren de eenvoudige parochia nen, die in den jubileerenden deken aller eerst den jubileerenden zieleherder kwa men gelukwenschen en hem nog menig jaartje kwamen toewenschen. Onder de geestelijken, die hun opwach ting kwamen maken, noemen we den zeereerw heer prof. C. G. van Trigt, hoog leeraar aan het Theologicum te Warmond, de pastoors v. Woesik en Buys uit Wasse naar, pater v. d. Plas O.S.B., uit Wasse naar, missionaris uit Trinidad, verschillen de kapelaans uit Leiden en omgeving, eerw. zusters van de St. Jacobsgracht, van „De Voorzienigheid" aan de Hoo- gewoerd en van het St. Liduina-huis aan den Zoeterwoudschen Singel, de leden van de Kerkbesturen der St. Petrus-, Har- tebrug- en Haagwegparochie, vertegen woordigers van „Katholiek Leiden",pa- rochieele en interparochieele vereenigin gen, vereenigingen zoowel op kerkelij- ken als charitatieven en socialen grondslag. Kortom geheel het katholieke leven spie gelde zich af in den twee-uren-langen stroom van bezoekers. Er heerschte een zonnige stemming in de dekenale pastorie, beeld van de zonnige temperatuur, door den eersten zomerdag meegebracht. Gisteravond celebreerde de hoogeerw. heer deken een plechtig Dank-Lof, geas- sisteeerd door de zeereerw. zeergel. hee ren G. Brandenburg, Norbertijn, en drs. J. Janssen. Onder het Lof hield de deken een toespraak, waarin hij er op v/ees, dat het leven van een priester vele moeilijkheden met zich brengt. Hij had echter altijd ge tracht zijn plicht te doen, zich onderwer pend aan het gestelde gezag. En daarbij had hij van zeer velen steun ontvangen. In dat verband wilde spr. ook op deze plaats hartelijk danken zijn kapelaans en oud-ka pelaans, de leden van het kerkbestuur, met wie hij steeds op de aangenaamste wijze heeft samengewerkt daarbij gedenkend de overleden leden van het kerkbestuur, de heeren Duym, de Goede en Pley. De deken dankte ten slotte voor de op ver schillende wijze dezen dag zoo hartelijk en door zoo velen betoonde belangstelling. Zoo druk als het Zondag was. was het Zaterdag en vandaag niet, maar ook op deze twee dagen mocht de jubileerende deken eveneens van priesters, religieuzen en leeken vele blijken van belangstelling ondervinden. Ook schriftelijke gelukwenschen kwa men in grooten getale binnen, o.m. van den gemeente-secretaris van Leiden, mr. dr. C. E. van Strijen. ZILVEREN JUBILEUM J. ARKEVELD. Heden hedenkt de heer J. Arkeveld, bankwerker le kl. in de centrale repara tiewerkplaats van de Stedelijke Lichtfa brieken, zijn 25-jarige dienstvervulling bij dit bedrijf. Zooals gebruikelijk werd de jubilaris vanmorgen eerst in de directiekamer ont vangen en aldaar door den wnd. directeur op waardeerende wijze toegesproken en met zijn jubileum gecomplimenteerd. Hierop volgde een intieme huldiging door het personeel van de werkplaats, waartoe de jubilaris met zijn familie in een der bedrijfslokalen was genoodigd, al waar het personeel zich had verzameld. In de eerste plaats bood de chef van de werk plaats den jubilaris in enkele goed geko zen woorden zijn gelukwenschen aan, waar na een der werklieden als lid van de hul digingscommissie hem namens de colle ga's feliciteerde en daarbij als blijvende herinnering een cadeau aanbood. Nadat de jubilaris zijn dank voor de ondervonden sympathie en belangstelling voor zijn jubileum had uitgesproke en de aanwezigen gelegenheid hadden gehad hem persoonlijk de hand te drukken, vertrok hij om het verdere van den dag in den huiselijken kring door te brengen. Donderdag 2 Juli a.s. herdenkt de heer J. J. van Benten, conducteur bij de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij ge noemde maatschappij in dienst trad. De heer P. v. d. Kraan, agent van po litie, hoopt Woensdag a.s. zijn zilveren ambtsjubileum te herdenken. ZOMERTENTOONSTELLING IN DE „LAKENHAL". Over „Leidsche Poorten en Wallen". De historie van Leiden is reeds in me nigerlei taal bezongen. Alle normen der schoone kunsten hdbben het hunne ertoe bijgedragen daaraan meerdere bekendheid te geven. Het aanschouwelij'kst wordt dit evenwel steeds gedaan door prenten en tee- keningen. Ook voor de tentoonstelling, over de „Leidsche Poorten en Wallen", welke in de „Lakenhal" wordt gehouden, geldt dit in niet mindere mate. De directeur van het museum, de heer drs. E. Pelinck, die reeds lang met plan nen rondliep om over dit onderwerp een tentoonstelling te organiseeren, werd in d'it plan nog aangespoord nu het dit jaar veertig jaar geleden is, dat de vereeniging „Oud Leiden" het levenslicht zag. Ter in leiding van de te verwachten herdenking hiervan is deze tentoonstelling als uitste kend geslaagd te beschouwen, want 'hei streven, dat den organisator hierbij voor zit, ligt geheel in de lijn van „Oud Leiden". In samenwerking met zijn collega op kunst-wetenschappelijk gebied, den ge meente-archivaris mr. van Royen, kon de directeur van de Lakenhal een zeer goede keuze doen uit de rijke prentenverzame- lin'g van het Gemeentelijk Archief, waar tal van bijzonderheden over de Leidsche Poorten en Wallen voor het nageslacht bewaard wonden in den vorm van bouw kundige teekeningen, plattegronden, enz., welke bovendien voortreffelijk konden worden aangevuld met een aantal zeer fijne aquarellen van den 18en eeuwschen Hollandsohen kunstschilder P. C. Fargue, terwijl eenige schilderijen een dankbaar materiaal vormden om de tentoonstelling over dit onderwerp te vervolmaken. Aan dit eigenlijke onderwerp is nog een tweede verbonden en wel betreffende de stadswallen, dus de vestingbouwkunde. Ook hierover bevond zich zeer belangrijk materiaal in de Stedelijke Prentverzame ling. De tentoonstelling, welke door duidelij ke opschriften en vooral door een aantal maquettes ook voor het groote publiek veel biedt, begint met eenige afbeel dingen der stad vóór, tijdens en na het Beleg van 1574. Men ziet nog rondom de steenen muren, welke voor de zich in de 16e eeuw perfectioneerende artillerie fei telijk niet meer voldoende waren, hetgeen aanleiding was tot een moderniseering van de stadsverdediging met aarden wallen en bastions. Op een tafel, waar men evenals eer» stad omheen kan loopen, ligt een kaart met afbeeldingen der oude 16e eeuwsche poor ten en muurtorens, alle voorzien van hun eigen naam. Met de snelle uitbreiding der bevolking onmiddellijk na het beleg, gevolg van de enorme ontwikkeling der textielindustrie, kwam vanzelf de behoefte naar stadsuit breiding naar voren. De uitbreidingsplan nen uit 1611 en ook die van 1659 zijn voor een groot deel bewaard en laten zien, hoe ook in dien tijd de verschillende uitbrei dingsmogelijkheden werden overwogen. Op de uitbreiding volgde vanzelf het probleem van de vestingbouwkunde. Het stadsbestuur heeft dikwijls geprofiteerd van het feit, dat aan de Leidsche Hooge- school dit onderwerp door wereldberoem de krachten werd gedoceerd. Het geslacht van Sdhooten heeft hoogstwaarschijnlijk meerdere malen van advies gediend. Eeni ge maquettes verduidelijken de hoogst in teressante teekeningen aan de wand en laten ons het verschil zien tusschen een bastion, ravelijn en andere vestingbouw kundige problemen. Dan volgt het eigenlijke onderwerp der tentoonstelling: de poorten. Jammer genoeg zijn van de negen poor ten er nog slechts twee overgebleven. Weliswaar zouden vele ervan zeker niet meer passen in het huidige stadsbeeld, doch dit veranderde slechts omdat de poorten ten offer vielen aan de sloopingswoede van het voorgeslacht. Men kan het onzen voor ouders wellicht moeilijk kwalijk nemen, dat zij ertoe overgingen de fraaie poorten en wallen als een sta-in-den-weg te be stempelen en op te ruimen. De modernere tijden hebben het hunne daartoe bijge dragen. Evenwel, op deze tentoonstelling kan men zien hoe fraai de oude stad omgeven was door wallen en poorten, poorten, die niet alle even voortreffelijk waren uit bouwkundig oogpunt bezien, doch door het feit, dat zij in het stadsbeeld pasten, daarmee een schilderachtig geheel vorm den. Een deskundig samengestelde toelichting ter tentoonstelling, is den bezoeker onge twijfeld een welkome handleiding bij het geen bv. Arend van 's Gravenzande en Willem van der Helm hebben weten tot stand te brengen. Een uitvoerige maquette laat ons zien hoe men door een bastion de stad binnen kwam. Eerst de brug over de Singelgraeht, dan de buitenpoort, die bijna haaks op de binnenpoort stond, vervolgens de kromme door het bastion uitgegraven toegangsweg (men kon dan niet rechtstreeks in de stad schieten) en tenslotte de binnenpoort zelf. De stad langs de Witte Singel rondgaand passeeren wij achtereenvolgens de oude Schutterstoren, de Koepoort en de eenige nog bewaarde middeleeuwsche muurtoren Bourgondie met haar in de vorige eeuw nog afgebroken buurtoren Oostenrijk. Een typisch bewijs, -dat de oogenschijn- lijlk zoo schots en scheef liggende Geere- gracht en daaraan aansluitende Wielma- kerssteeg heel goed op haar plaats liggen in de verdere uitbreiding der stad, zien we hierin, dat het de sporen zijn van den ouden vestingwal, die vroeger hier de stad omgaf. Een groote tafel, waarin de vele Leid sche grachten zijn uitgediept en waarop de in ivoor door Bavelaar gesneden af beeldingen der stadspoorten zijn opgesteld, geeft een góede gelegenheid voor den be zoeker om zich nog eens te oriënteeren. In een kleine vitrine liggen als symbool, dat de poorten in het begin der 19e eeuw geen feitelijke waarde meer hadden, de gouden sleutels, welke Napoleon bij zijn bezoek in 1811 onderdanig werden aange boden. Tot slot van de tentoonstelling is nog een kleine wand gewijd aan den Burcht, oor spronkelijk bestemd voor toevlucht en ver dediging, doch later tot plaats- van vertier gemaakt. Leiden heeft hier een heerenlo gement, koffiehuis, menagerie, hertenkamp en doolhof gehad. Thans is het een wilder nis rond den „Burcht", waaraan velen zich zullen ergeren, doch de heer Pelinck kon de verheugende mededeeling doen, dat eerlang ook voor den „Brucht" een alge- heele restauratie te wachten is. Dat deze niet al te lang op zich moge laten wachten! De tentoonstelling is dagelijks te bezich tigen van 10 tot 5 uur, Zondags van 1 tot 5 uur. PROF. DR. L. J. VAN HOLK PREDIKANT. Prof. dr. L. J. van Holk, oud-hoogleeraar aan de universiteit alhier, die in de vaca- ture-ds. H. J. Mispelblom Beyer beroepen is tot predikant van de Rem. Geref. Ge meente van Leiden, heeft gistermorgen dit ambt aanvaard na vooraf bevestigd te zijn door ds. Mispelblom Beyer van Rotterdam. 's Middags was er in het Federatiehuis gelegenheid om met prof. Van Holk nader kennis te maken, waarvan velen gebruik maakten. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 6416. Kantoor Lotisico, „De Hollandsche Sweepstake". Leiden,' Oude Singel 142. Verkoop van loten, spaar- brieven, polissen, enz. Uittr. E.: J. van Dam Cahen, Leiden, d.d. 15 Juni 1942. Uittr. Gevolm.: R. van Dam, Leiden. 1348. N.V. Boek-, Courant- en Han delsdrukkerij voorheen J. J. Groen en Zoon. Leiden, Pieterkerkkoorsteeg 18. Jaarstuk ken nedergelegd ingevolge art. 42c. Wetb. v. Koophandel. 6654. Naaml. Venn. Handels-, Beleg ging- Explotatie en Administratie Maat schappij „Victrix", Oegstgeest, Anna van Burenlaan 13. Exploitatie onroerende goe deren. Jaarstukken nedergelegd ingevolge art. 42c. W. v. K. 4129. N.V. Zilverfabriek „Voorscho ten" voorheen J M. van Kempen en Zo nen, Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zil veren Werken. Voorschoten, Leidscheweg 219. N. Comm.: Th. Ligthart, Den Haag en D. Vos, Den Haag. Nieuwe inschrijv i n g. 9167. Kantoor Lotisico. Leiden, Oude Singel 142. Loterijbedrijf. E.: J. A. Martens, Voorburg. BEETHOVEN-CYCLUS. 3e Concert. Naast de „Ouverture Egmont", en het 6e pianoconcert door van der Pas gespeeld, stond de 4e symphonie in Bes dur op het programma van het Residentie-orkest on der leiding van Frits Schuurman. Het for- sche dramatische werk „de Ouverture Eg mont" eindigend met triomfeerende fan fares, die de nederlaag van de tirannie be jubelen, werd uitstekend vertolkt. Het or kest was goed in conditie en Schuurman drukte door zijn krachtig, gespierd rhyth- me aan de eene zijde en anderzijds door het acheveeren van de details een voor naam cachet op het orkestspel. De drama tiek heeft hem in wezen aangesproken. Zooals men in de gegeven toelichting in het programma kan lezen is het „pianocon cert D. gr t." een door Beethoven persoon lijke bewerking van zijn „vioolconcert Op. 61". Met alle waardeering voor de schoon heden van dit 6e klavierconcert is onze be wondering voor het werk als vioolconcert nog veel en veel grooter. Wij "hebben dit leeren waardeeren als het schoonste wat op dit gebied geschreven is. Stuk voor stuk behandelt Röntgen in zijn toelichting de deelen, zoodat men des te beter kon luiste ren naar de muziek, naar het orkest en naar van der Pas' gedegen klavierspel. Nergens heeft deze naar pralende virtuosi teit gestreefd, maar heeft hij zich geheel in dienst van het groote geheel gesteld. De inzet van het klavier, opbloeiend uit de lange inleiding (het orkest is niet alleen als begeleidend onderdeel behandeld) hield hij mild en zacht van stemming; voortref felijk het passagewerk. Het zangrijke „Lar ghetto" werd in de teederste tinten ge speeld: het nobele thema was als een fijn klankgedicht, en juist hier is het ook, dat wij het timbre van de viool noode verwis seld hoorden voor het klavier. Het ener giek, voortvarend „Rondo" kreeg in sa menwerking met het orkest een echt-Beet- hovensche mystieke vreugde, om daarna de Finale, glansrijk te doen opstijgen tot hooge glorie. De prachtige cadenzen van Beethoven's hand speelde hij met techni sche bravour, welke evenwel niet in het minst opdringend was. De begeleiding was dichterlijk en vormde een aaneen gesnoer de eenheid met den pianist. Natuurlijk werd van der Pas en dit terecht een ware hulde gebracht, waarin ook de or kestleider deelgenoot werd. Na de pauze de idyllische 4e Symphonie in Besdur met haar zeer eigene gedachten-inhoud. Onbe grijpelijk eigenlijk, dat dit werk van niet minder groot schoon, minder gespeeld wordt. Mogelijk, omdat zij niet zoo drama tisch is. dus ook niet zulke heftige contras ten geeft. Aanvankelijk denkt men aan de inleiding van een heel diepzinnig werk, maar niet zoo gauw treedt het „Allegro vivace" in, of door den donkeren hemel veegt een frissche bries de wolken weg en 't is alles helder en zonnig, zwier en jeugd, een en al dartelende vitaliteit. Het tweede deel 't „Adagio" is een volmaakt stuk mu ziek. het kort Coda trekt de aandacht door de fijne trekjes voor de blazers. Deel III is al niet minder voortvarend dan de Finale, welke leidt tot een feestelijk slot. 't Was alles mooi. en teer en opgewekt, met een vleugje lachende weemoed. Schuurman bewijst een dirigent van aanleg en vaar digheid te zijn. die de capaciteit bezit ziin orkest te beïnvloeden. Dit was op zijn beurt volgzaam en toegewijd. Dus werd 't De striid om Sebaslopol. BERLIJN, 22 Juni. (D.N.B.) Het D. N.B. verneemt van militaire zijde: In het Noordelijke deel van de ves ting Sebastopol werd door de Duitsche troepen in hevige gevechten het laatste kustfort der Bolsjewisten, dat zich nog verdedigde, veroverd en het terrein ten Noorden van de Sewernaja-baai van den vijand gezuiverd. De vernieti ging van de vijandelijke overblijfselen, die op de uiterste landtong nog verzet bieden, is aan den gang. „VERLIES VAN TOBROEK EEN RAMP". LISSABON. 22 Juni. (A.N.P.). De Engel- sche nieuwsdienst constateerde hedenoch tend, dat het verlies van Tobriek in heel Engeland overeenkomstig zijn beteekenis wordt opgenomen. Ook de Engelsche pers probeert niet den ernst van het verlies van deze vesting te verkleinen. Zoo schrijft de „Times": Het verlies van vele duizenden gevangenen in Tobroek en het verlies van het oorlogsmateriaal, dat wellicht ter voorbereiding van een nieuwe, lange belegering was geconcentreerd, is ongetwijfeld een ramp. De haven zal voor den vijand van groot nut zijn. De veld tocht in Noord-Afrika heeft aangetoond, dat de verwachtingen van de Britsche troe pen in hun nieuwe wapens niet vervuld zijn. Bovendien mag niet langer betwijfeld worden, dat de Britten zich tegenover een perfecte leiding bevonden. Vervolgens doet de „Times" een scherpe aanval op de Brft- sche leiding, waarbij zij de nederlaag van Tobroek. waarbij 25.000 Engelschen gevan gengenomen werden, wijdt aan een ge brekkige beoordeeling van het Britsche commando Ook de „Daily Telegraph" oefent critiek op de Britsche leiding in Noord-Afrika en schrijft: „Voor de opoffe ring van zooveel troepen en materiaal, als in Tobroek verloren zijn gegaan, bestaat geen verontschuldiging. Er moet iets ver keerds gedaan zijn en het kabinet moet de noodzakelijkheid inzien onverwijld orde te scheppen". De „Daily Herald" schrijft: „Natuurlijk moet er een nauwkeurig on derzoek plaats vinden. Elke Britsche bur ger zal nu van de regeering verlangen, dat zij door daden bewijst, dat zij den ernst der lange reeks van nederlagen volkomen begrepen heeft". VOOR HET DRUKKEN VAN DRUK- EN STENCILWERK VAN 21/2 K.G. EN MEER IS VOORTAAN VERGUNNING NOODIG. In de Staatscourant van heden is een be kendmaking opgenomen van den directeur van de sectie Grafische Industrie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën, waarbij de tot nu toe algemeen geldende dispensatie van de verplichting goedkeu ring te vragen voor het drukken van druk- en stencilwerken, waarvoor niet meer dan 5 K.G. papier en carton benoodigd is, zoo danig is gewijzigd, dat de dispensatie slechts geldt v,oor druk- en stencilwerken waarvoor niet meer dan 2 1/2 K.G. papier en carton behoeft te worden gebruikt. De wijziging in deze regeling, welke ge schiedt in verband met de noodzakelijkheid nog scherper/ toe te zien op het zuinig ge bruik van papier, beteekent, dat voortaan voor alle druk- en stencilwerken, waar voor meer dan 2 1/2 K.G. papier en carton benoodigd is, behoudens de uitdrukkelijke in de Staatscourant van 22 April j.l. ver melde uitzonderingen, de drukkers een drukvergunning dienen aan te vragen. Opdrachtgevers van druk- en stencilwerk doen daarom goed ter besparing van onnoo- dige moeite en kosten, opdrachten voor niet noodzakelijk drukwerk achterwege te laten en eventueele spoedeischende op drachten tijdig door te geven. Hierbij wordt opgemerkt, dat, indien de aanvraag op de juiste wijze is ingediend, voor het eventueel verkrijgen van een drukvergun ning in het algemeen hoogstens twee of drie dagen zijn gemoeid. Officieele Mededeelingen GORTTOEWIJZINGEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat behalve bon 331 algemeen ook de voor het koopen van gort aangewezen bon 321 algemeen tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. dagelijks ter verkrijging van toe wijzingen voor gort. De bonnen 321 en 331 mogen door elkaar op hetzelfde opplakvel voorkomen. WAARSCHUWING AAN MELKVEE- HOUDERS-ZELFVERZORGERS. Melkveehouders, die voor de melkvoor- ziening van hun gezin in de komende zelf- verzorgingsregeling als zelfverzorgers wor den beschouwd, ontvangen geen melkbon- nen. Zij, die slechts één melkkoe hebben, kunnen voor een bepaald aantal weken aan het distributiekantoor voor hun gezin melk- bonnen krijgen, doch deze melkbonnen worden slechts uitgereikt, indien een ver klaring van den plaatselijken bureauhou der aanwezig is, dat de koe droog staat. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd waarschuwt echter melkveehouders-zelfverzorgers, dat deze regeling niet bestaat voor veehouders met meer melkkoeien. Zij moeten er dus voor zorgen, dat hun koeien niet tegelijkertijd droog staan, willen zij niet in moeilijkheden geraken. DISTRIBUTIE VAN VERSNAPERINGEN. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt een gevoelswarme, hoogstaande interpreta tie, die haar uitwerking niet miste. Een ware ovatie aan het eind van den avond. J. Kortmann. Door het muziek gezelschap T. en D. o.l, van den directeur W. J. Smólders zal Don derdag a.s. een concert gegeven worden in ihet Plantsoen, dat aanvangt half 8. Het programma liuidit: 1. Trouwe Kameraden, marsoh, H. J. A. Bokhove; 2. Julbel Ouver ture, Ohr. Bach; 3. Mondnacht auf der Al- ster, wals, Osc. Frêtas; 4. Opbouw, marsoh, H. J. A. Bokhove; 5. Mosaique sur l'opera Martha, Flotow; 6. Jubel Klange, marsoh, Ernst Uebel; 7. Indische Bruidstoet, L. Sie- de; 8. König Mydas, R. Eilenberg: 9. Car men fantasie, G. Bizet; 10. Alte Kamera den, marsch, C. Teike. Gemeentel. Aankondiging DISTRIBUTIE VAN VASTE BRAND STOFFEN ..VOOR GROOTE GEZINNEN, EXTRA RANTSOENBONNEN. Belanghebbenden, die in aanmerking ko men voor extra rantsoenbonnen voor vas te brandstoffen, (voor gezinnen van 7, 8. 9 of 10 personen) kunnen nog aanvraag formulieren invullen aan de uitreikgebou- wen Utrechtsche Veer no. 3 en Morschweg N". 34 op den datum, vastgesteld voor het afhalen van bonkaarten voor voedings middelen voor de 8ste periode. Leiden, 22 Juni 1942. 7654 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK bekend, dat detaillisten de met 31, 32, 33 en 34 genummerde bonnen van dc versnape- ringenkaart ter verkrijging van toewijzin gen dienen in te leveren van 13 tot en met 17 Juli a.s. Bij inlevering van dé met 31 genummer de bonnen zullen de distributiediensten toewijzingen voor chocolade verstrekken, bij inlevering van de met 32 en 34 genum merde bonnen toewijzingen voor suiker werk, terwijl de met 33 genummerde bon nen,, naar keuze van den detaillist tezamen met de met 31, of met de met 32 en 34 ge nummerde bonnen kunnen worden ingele verd. Eventueele restantbonnen „versnape ringen 27" en „versnaperingen 28" kunnen tot een maximum van 9 stuks tezamen met de bovengenoemde bonnen bij de distribu tiediensten worden ingeleverd in het tijd vak van 13 tot en met 17 Juli a.s. DISTRIBUTIE VAN LIJNOLIE VOOR SCHILDERSPATROONS. De Secretaris-Generaal van het Depar- temene van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang vr.n 22 Juni a.s. een wijziging zal worden, gebracht in de tot nu toe geldende regeling voor den verkoop van lijnolie. Van genoemden datum af zullen in plaats van de gebruikelijke rantsoenbonnen voor lijnolie vergunningen voor den aankoop van lijnolie worden afgegeven. Deze ver gunning vermeldt den naam van den schil derspatroon, te wiens behoeve de vergun ning is uitgereikt, de toegewezen hoeveel heid en den naam van dén schilderspa troon. van wien de olie moet worden be trokken. In verband met bovenstaande regeling zullen de schilderspatroons zich in eht tijd vak van Maandag 22 Juni tot en met Za terdag 27 Juni tot de distributiediensten kunnen wenden voor de invulling van een aanvraagformulier. Deze aanvragen zul len aan de sectie, verf en verfgrondstoffen van het Rijkbsureau voor chemische pro ducten worden gezonden, die aan den be trokken schilderspatroon de bovenvermelde vergunning zal doen toekomen. Voor de maanden Juli en volgende zul len de distributiediensten de schilderspa troons door middel van plaatselijke be kendmaking oproepen, ten einde op het distributiekantoor de aanvrage in te die nen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met het bovenstaande het koo pen, verkoopen en afleveren van lijnolie tegen afgite van rantsoenbonnen is verbo den. Rantsoenbonnen, die nog in het bezit van de schilderspatroons zijn, dienen aan de sectie verf en verfgrondstoffen van het rijksbureau voor chemische producten. Koningskade 15 te 's-Gravenhagc, ter ver krijging van een vergunning te worden op gezonden. TAXATIEMARKTEN PAARDEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland maakt aan belanghebbenden bekend, dat voor de eerste helft van de maand Juli de volgende taxatiemarkten zijn vastgesteld: 7 Juli te Rotterdam 10 Juli te Leiden en 16 Juli te Sommelsdijk. De aanvraag- en aanbrengfomulieren moeten respectievelijk op uiterlijk 1 Juli, 6 Juli en 10 Juli te bevoegder plaatse zijn ingediend, t.w. de witte formulieren bij het Vee- en Vleeschaankoopbureau en de for mulieren met bovendruk. „bestemd voor de Provinciale Commissie" bij het Bureau voor den Provincialen Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, Afdeeling Paarden, Anna Paulownastraat 22 te Den Haag. De eischen, waaraan het paard zoo mo gelijk moet voldoen, dienen zoo volledig mogelijk op het aanvraagformulier te wor den ingevuld. Niet onderteekende en niet volledig ingevuide of te laat binnengeko men formulieren worden niet in behande ling genomen. In aansluiting aan vooraf gaande publicaties, volgen onder de na men en adressen van eenige erkende paar denhandelaren, die door het Vee- en Vleeschaankoopbureau zijn aangesteld als agent. H. 157 Joh. Dubbelman, Oudelandschc- weg A244 te Dubbeldam. H. 100 A. van der Vark, Boomendijk D. 4 te Rozenburg. H. 103 G. Winterswijk, Hillevliet 133, te Rotterdam. H. 166 Joh. Huyzer, Langeweg B. 45 tc Oude Tonge. H. 182 M. Mosterd, Heerenstraat A. 175 tc Maasland. H. 67 J. v. d. Dool Azn., Heubstraat 4, tc De Lier. H. 130 J. F. A. Ruygrok, Donkerstraat 36 te Delft. H. 71 P. van Vuuren, Noordeinde 1. te Waddinxveen. H. 115 G. Stolk, J. van Avenesstraat 33 te Schiedam. H. 109 M. Groeneveld te Rozenburg. H. 167 D. van Iperen, Varkenmarkt 26 tc Vianen. H. 193 D. Speelpenning, Konijnendijk 345 te Heenvliet. H. 225 T. van Dijk, Zwartjanstraat 237 te Rotterdam. H. 236 M L. P. van Vliet, Nieuwe Markt 16 te Gouda. H. 45 J. Commijs, P. Heinplein 21 te Rotterdam. H. 171 M. Kamlade, A. 164 te Woubrugge. H. 6 B. A. Heenk. B. 105 te Woubrugge. H. 63 A. Visser, KietvitsA-eg 128 te Rid derkerk. H. 127 E. Akkerman, Dorpsstraat 75 te Zoetermeer. H. 107 H. van Pelt, Kom 46 te Abben- broek.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3