DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND fAicmentje ZATERDAG 20 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10281 ^e£cld^elvcSoii^aiit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Hulpwerk beeldende kunst In een tijd als deze, waarin nieuwe le vensvormen met geweld naar voren drin gen, waarin vermolmde waarden vervallen en krachtig leven zich baan breekt; in een tijd als deze, welks grootheid pas in latere jaren op haar volle waarde kan worden geschat, worden er aan de scheppings klacht van den kunstenaar bijzondere eischen gesteld. Ook in de kunst kan wat meer klaarheid komen; een frissche wind door de ateliers kan geen kwaad en uitwassen op kunstge bied zijn er genoeg om er eens het mes in te zetten. Er is al te veel „maakwerk" on- der hetgeen als kunst wordt gepresenteerd; allerlei prullen worden als kunstproducten verkocht en aangeprezen, waarbij gespecu leerd wordt op het gebrek aan kunstzin bij het volk. Het is wel merkwaardig, hoe een volk, dat de grootste schilders ter we reld heeft voortgebracht, vaak zoo weinig gevoel heeft voor ware kunst. Met het tweeledige doel om eensdeels, aanknoopend bij de glorierijke traditie van vroeger eeuwen, kunst en volk nader tot elkander te brengen, en anderdeels de scheppende kunstenaars in de gelegenheid te stellen tot uiting te brengen, hetgeen in- hen leeft, heeft de Ned. Volksdienst, die de volkswelvaart wenscht te bevorderen op alle levensgebieden, een nieuw hulp werk opgericht, het „Hulpwerk beeldende kunst". Het doel van dit hulpwerk, dat door dc-n Nederlandschen Volksdienst in samen werking met de Nederlandsche Cultuur kamer in het leven geroepen werd, is, om de taak van den ijverigen begaafden kun stenaar te verlichten en hem door het ten toonstellen en verkoopen van zijn werken te helpen, hem in zakelijk en materieel opzicht de leiding te geven, die hij noodig heeft, om zich met zijn geheele kracht te zetten aan zijn scheppende arbeid. Zijn doel kan er nooit in bestaan, aan onbe- gaafden en hopeloozen, levensaalmoezen uit te deelen, maar ter voleindiging van „de groote cultureele opgaven van den kun stenaar de voorwaarden om te slagen te verschaffen en de middelen om zich aan zijn werk te kunnen wijden. Door middel van de Nederlandsche Cul tuurkamer wordt aan alle kunstscheppers 6e oproep gericht om-met hun werken aan een groot-opgezette openingstentoonstel ling van het „Hulpwerk beeldende kunst" in het Rijksmuseum te Amsterdam in de maand Juli deel te nemen. De keuze der werken wordt enkel en al leen beoordeeld naar de vraag of de kunst werken beantwoorden aan de ware behoef te van het volk. Evenals de inrichtingen en maatregelen van den Volksdienst dien stig zijn aan de versterking, het gezond hou den en de welvaart van het volk, moeten ook de kunstwerken in deze instellingen met den volksaard nauw verwant zijn. Daarom heeft de N. S. V. reeds besloten voor de in te richten tehuizen een bedrag van/ 50.000.beschikbaar te stellen voor den aankoop van kunstwerken en de Ne derlandsche Volksdienst zal in het kader van den uitbouw zijner inrichtingen ter verzorging van de bevolking eveneens aan zienlijk deelnemen aan het verstrekken van opdrachten. Daarenboven echter, zal de Volksdienst bij openbare inrichtingen, bij bedrijven en afzonderlijke personen propagandistisch optreden om eenerzijds der. kunstenaar hulp te bieden en anderzijds aan het volk werkelijke waarden te doen toekomen. Een nauwgezette controle der prijzen zal verhinderen dat overvraging plaats heeft en een ongerechtvaardigde conjuctuur ontstaat. De Volksdienst geeft aan den kunstenaar echter de waarborg, dat hij niet met de kosten der tentoonstel ling belast wordt en de opbrengst der ver kochte kunstwerken onverkort uitbetaald krijgt. Hij behoeft derhalve geen procen ten voor de verkoopsbemiddeling te beta len. Nog hooger dan de materieele hulp is de ideëele zijde van het „Hulpwerk beel dende kunst'; aan te slaan, omdat het im mers aan den ijverigen kunstenaar, die waard is om voortgeholpen te worden de gelegenheid geeft, de erkenning van het volk direct te verwerven. STRIJDT VOOR EUROPA Sebastopols val aanslaande Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt als volgt: .De aanval op Sebastopol leidde gisteren tot beslissende successen. De in den Noor delijken sector van het vestingfront in den strijd geworpen Duitsche divisies infante rie doorbraken de door het optreden van zware artillerie en de luchtmacht in be dwang gehouden laatste verdedigingslinies van den vijand en bereikten over een breed front de Baai van Sewernaja tegenover de stad Sebastopol. Hiermede viel na hevige gevechten, die 12 dagen hebben geduurd, het geheele Noordelijke deel van de ves ting, op een kustfort na, in den Zuidwes telijken sector in onze harden. De verove ring van dit laatste steunpunt staat voor de deur. Wanhopige tegenaanvallen van de bclsjewisten stortten ineen. In het Zuide lijke deel van het vestingsfront wierpen Roemeensche troepen den vijand na hevige gevechten uit belangrijke stellingen. Het aantal gevar genen en de buit in de periode van 7 tot 17 Juni is gestegen tot 7585 ge vangenen, 20 tanks, 68 stukken geschut en een pantserbatterij. In zware afzonderlijke gevechten werden 1288 aarden- en beton nen kazematten veroverd en 46.239 mijnen onschadelijk gemaakt. Aan het overige deel van het Oostelijke front gaat de zuivering van het achter- waartsche gebied voort. Verscheidene plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten werden afgeslagen. Aan de kust van de Noordelijke IJszee werden de haveninstal laties van Moermansk en Jokonga met bom men van zwaar kaliber bestookt en een koopvaardijschip van 6.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander groot vrachtschip werd beschadigd. In Noord-Afrika werd de vijand verder naar het Oosten teruggeworpen. Duitsche en Italiaansche troenen hebben de vesting Tobroek omsingeld. Bij de vernietiging van talrijke haarden van verzet werden nog 1000 Britten gevangen genomen, 10 pant serwagens stukgeschoten en een talrijke hoeveelheid oorlogstuig alsmede een groot ravitailleeringskamp buitgemaakt. Aan de Zuidkust van Engeland wierpen lichte gevechtsvliegtuigen overdag opslag plaatsen van de haven Brixham in brand. In het West-Duitsche kustgebied veroor zaakte een aanval overdag van een enkelen Britsche bommenweroer geringe verliezen onder de burgerbevolking. Voor Sebastopol heeft zich het bataljon van een Neder-Saksische infanteriedivisie onder bevel van den ridderkruisdrager ka pitein Schrader, die in deze gevechten ge sneuveld is, door bijzondere dapperheid on derscheiden. Kapitein Seiler, groepscommandant van een jachteskader heeft aan het Oostelijke front in één nacht drie bolsjewistische transportvliegtuigen en een jachtvliegtuig neergeschoten. Uit Oost-Azië BOEROE EN SANANA-EILANDEN BEZET. Naar eerst thans bekend wordt hebben de Japanners op 24 Mei de Boeroe en Sanana- eilanden bezet. Daarmee zijn de Molukkén, die strategisch van belang zijn door hun ligging ten Noorden van Australië, geheel in Japansche handen gekomen. De Japan ners ontmoetten geen tegenstand. DE JAPANSCHE OPERATIES IN HONAN Japansche troepen hebben Woensdag avond den zetel van het hoofdkwartier van Tsjoengkings 42e legergroep, Hoh Kien Tsjen, volledig bezet. De stad is gelegen op 16 K.M. ten Zuid-Westen van Lin Hsien in het Noorden van de provincie Honan. Van het Zuid-Chineesche front wordt ge meld, dat de Japansche troepen Woensdag avond stormenderhand de stad Wongtong aan de rivier de Peh ten Zuiden van Loe- pao hebben ingenomen. Philatelisten konden hun hart ophalen tijdens de kijkdagen voor de postzegel veiling, welke tot 27 Juni in „Frascati" te Amsterdam wordt gehouden en waar een collectie onder den hamer komt, zooals nog zelden in Nederland werd geveild Pax Holland-Overduin m HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Rond de Middellandsche Zee In zijn weermachtsbericht No. 751 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De troepen van de As zijn in contact ge treden met de buitenste linies der verdedi ging van de vesting Tobroek. Tijdens de ze gevierende gevechten, die er op gericht zijn, de laatste kernen van verzet in de onlangs bezette zones uit te schakelen, heb ben wij duizend gevangenen gemaakt, tien pantserwagens vernield en overvloedig ma teriaal van allerlei soort buitgemaakt. Bo vendien hebben wij ons meester gemaakt van vijftien vliegtuigen, die zich bevonden op door ons bezette vliegvelden na met ver rassing uitgevoerde aanvallen. Tijdens tal van luchtgevechten werden tien machines door Duitsche jagers neergehaald. Een een heid van onze flottielje „Mas" (motortor- pedobooten) die opereert in de Zwart Zee heeft in de wateren van Sebastopol nog een Sovjet-duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. DE VERLIEZEN BIJ DEN SLAG OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Van officieele zijde worden de verliezen, die de beide Engelsche convooien door de Italiaansche en Duitsche luchtmacht en door de Duitsche en Italiaansche marine zijn tor gebracht als volgt opgegeven: Van het uit ruim 30 eenheden bestaande convooi, dat uit Gibraltar naar het Oosten was gevaren, werden door het Italiaansche luchtwapen en de Italiaansche marine 3 kruisers, 2 torpedoboot jagers en 9 stoom schepen tot zinken gebracht. Een slagschip, een vliegtuigmoederschip, 3 kruisers, 4 tor- pedobooljagers en eenige schepen zijn stel lig beschadigd. Bovendien kreeg bij een aanval op de naar Gibraltar terugvarende eenheden een terpedobootjager een bom- treffer. Slechts één Italiaansche torpedo- bootjager werd in den loop van de actie zwaar beschadigd, doch kon een Italiaan sche haven bereiken. Het uit ruim 50 schepen bestaande con vooi, dat uit Alexandrië was vertrokken en in Westelijke richting voer, werden door het Duitsche en Italiaansche luchtwapen en het Duitsche duikbootwapen de volgen de verliezen toegebracht: kruisers en torpedobootjagers, zes schepen met in to taal 56.000 ton en twee bewakingsvaar tuigen werden in den grond geboord, 12 oorlogsbodems en 18 koopvaarders werden getroffen en beschadigd. Ook wanneer men aanneemt, dat van de als beschadigd opgegeven schepen eenige herhaaldelijk getroffen schepen bij de op telling dubbel geteld zijn, blijft toch het aantal beschadigde schepen aanzienlijk. Van Itah'aansche zijde ging bij deze actie een zware kruiser verloren. Aan vliegtui gen ver'oren de Engelschen van 14 tot 17 Juni 114 toestellen, terwijl de verliezen van de Spilmogendheden slechts 40 bedra gen. Met den aanval op de beide convooien, aldus de officieele mededeeling verder, werd de z.g. heerschappij ter zee op de Middellanosche Zee de zwaarste slag van tot dusver toegebracht. Terwijl van de uit het Westen komende schepen slechts enkele eenheden Malta bereikten, kon het twee de, uit het Oosten komende convooi met geen enkel schip zijn doel bereiken. CHURCHILLS BEZOEK AAN ROOSEVELT. De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft, dat er aanleiding is om aan te ne men, dat Churchill's bezoek aan Washing ton „uitsluitend zakelijkè motieven" heeft. De vier groote vraagstukken van het oogenblik zijn: 1. Vorming van een tweede front. 2. Het transportvraagstuk. 3. De strategie in het Naburige en het Verre Oosten. 4. Amerikaansche leveranties aan En geland, de Sovjet-Unie en China. De aanwezigheid van generaal sir Allen Brooke en generaal-majoor sir Hastings Ismay is van be teekenis, aldus de mede- HOOP EN VERTROUWEN! Uit de Mis-liturgie van morgen. „De Heer is mijn licht en mijn heil; wien zal ik vreezen? De Heer is de verdediger van mijn leven; voor wien zal ik sidderen". (Ps. 26). „Al legert zich ook tegen mij een krijgs macht, mijn hart zal niet vreezen." (Ps. 21) „Broeders, ik meen, dat het lijden van de zen tijd niet kan worden vergeleken bij de toekomende heerlijkheid". (Rom. VIII 18). werker. Men kan niet verwachten, dat Churchill zich gedurende zijn verblijf in de V.S. in het openbaar zal vertoonen. Hij zal zeker niet voor de radio spreken of bij bijeenkomsten tegenwoordig zijn. Den meesten tijd van zijn bezoek zal hij met gesloten deuren besprekingen met Roose velt over dringende oorlogsvraagstukken hebben. Een der belangrijkste oogmerken van zijn bezoek is het scheppen van de mo gelijkheid tot het treffen van „bliksem snelle beslissingen". DE PAUS MOET EENIGE DAGEN RUST NEMEN. De „Osservatore Romano" meldt, dat Z. H. de Paus deze week eenige dagen rust heeft moeten nemen wegens een lichte aandoening van de luchtpijpen. Zijn toe stand wordt echter steeds beter en behoeft in het geheel geen bezorgdheid te wekken. BINNENLAND DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. De secretaris-genaral van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 21 t/m. 27 Juni a.s. elk der met „aardappelen 32a" gemerkte bon nen recht geven op het koopen van 1/2 K.G. aardappelen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat op Zaterdag 20 Juni geen aardappelen op deze bonnen mo gen worden afgeleverd. De met „aardappelen 32B" gemerkte bonnen zullen niet worden aangewe zen ter verkrijging van aardappelen en kunnen derhalve vernietigd wor den. Voorts geeft met ingang van 21 Juni a.s. de met „een rantsoen aardappe len" gemerkte bon recht op het koo pen van 1 K.G. aardappelen. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur der met 31-A" genummerde bonnen van de aardap- pelkaart is verlengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat genoemde bonnen ook gedu rende de komende week recht geven op h?t normale rantsoen van 2% kg., zoodat d^ aardappelhandelaren verplicht zijn tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. op elk der met „31-A" genummerde bonnen 11/4 kg. aaic'appelen af te leveren. De geldigheidsduur der met „31-B" ge nummerde bonnen van de aan vetkaart- houders uitgereikte aardappelkaart is eveneens verlengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Deze bonnen geven derhalve nog tot en met dien datum per stuk recht op een kg. aardappelen. DE PRIJS VAN GEDISTILEERD IN CAFé'S EN RESTAURANTS. Op 22 December 1941 werd een bepaling van kracht, volgens welke in café's en re staurants de prijs van gedistilleerd per glas met een zeker bedrag mocht worden verfioogd. Voor jonge jenever was dit in de meeste gevallen 5 cent boven den prijs van 9 Mei 1940, voor oude jenever en an dere met name genoemde sterk-alcoholi sche dranken en nog eens 5 cent boven den aldus berekenden prijs van jonge jenever. Thans is in de Staatscourant bekend ge maakt, dat ten aanzien van zswak-alcoholi- sobe dranken een overeenkomstige maat regel is getroffen. Vóór een glas van 40 gram mag thans in café's en restaurants ten hoogste 5 cent meer worden berekend dan op 9 Mei 1940 het geval was of zou zijn geweest, zoodat de prijs hiervan in de meeste gevallen nu weer gelijk gewor den is aan dien van jonge jenever. ACHTHONDERD KINDEREN OP VACANTIE NAAR THUERINGEN. Achthonderd Nederlandsche kinderen hebben gisterenmiddag de grens achter zich gelaten om een vacantie van zes we ken in Thuringen, een der schoonste stre ken van Duitschland, te gaan doorbrengen. Zij werden daartoe in staat gesteld door den N. V. D. en de Duitsche zusterinstel ling de N.S.V. Wanneer ook de voorgeno men Oostmarkreis doorgaat, hoopt de N.V.D. een kleine tienduizend kinderen op deze wijze een aangename vacantie te be zorgen, welke hun niet alleen verzet en ontspanning zal bieden, maar tevens in staat zal stellen straks het leven gezond en stevig tegemoet te treden. VESTIGINGSVERBOD TE APELDOORN. De burgemeester van Apeldoorn heeft met ingang van gisteren een vestigingsver bod voor de geheele gemeente afgekondigd waarvan slechts in zeer bijzondere omstan digheden zal kunnen worden afgeweken. C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. AARDBEIENPLUK n. Een dierbare lezer schreef mij: Geachte Heer „Momentje", „U zoudt uw ontboezeming van ver leden week Zaterdag als volgt kunnen her-uiten". En hij wil dan mijn ge dicht als volgt gelezen zien: Ik wacht op de zachte vrucht van den grond, Die de landman mij heeft beloofd. Zoo rood en zoo week als een meisjes mond Met de geur van het levende ooft. Maar de grond, waar het groeit is zoo drabbig en dras, Nu de hemel zijn tranen vergoot. En de groeigrage planten staan stil in een plas En de vruchten zijn bleek als de dood. Men zegt ons: Natuur is zoo gul en zoo goed Maar waar blijft dan de Zon met haar goud. Met haar sprankelen spreidenden stralengloed Nu de aarde zoo kil is en koud? En tusschen de bedden stapt haastig een man, Om te zien, wat zijn akker hem bood, Maar hoe ook het groen hem bekoren kan, Hij ziet er geen vlekje van rood. Als ik daar zou zijn op die hooplooze plek, Dan schuilde ik snel in de schuur En zocht er m'n troost in m'n laatste snuf shag Met een grijns naar Stiefmoeder Natuur!" P.S. Ik heb nu al zoo dikwijls ge zegd, dat men de dingen niet moet nemen zooals zij zijn, maar zooals men zou willen, dat zij zijn. Mijn hemel, het leven zou met uw opvattingen niets meer waard zijn! Als ik aard beien eet, dan beleef ik bij iedere aardbei de vreugde, zooals ik die be schreef en dan ga ik niet naar buiten zitten kijken naar de regen. Dat is je eigen pleizier bederven. Bovendien is uw parodie een aanslag op de ziel van een dichter en dat is meer dan moord. Besef dat wel „pessimist"! V De Nederlandsche Volksdienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit U aan als lid. Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag Aan den kost moeten alle Nederlandsche meisjes, die in het Groot-Duitsche rijk door middel van de arbeidsbeurzen werk gevon den hebben, in het begin wat wennen. Maar hoezeer vaak ook afwijkend van het geen men hier te lande gewend was, zijn alle Nederlandsche meisjes het er toch een parig over eens, dat de kost degelijk en so- lied is en ruimschoots toereikend. Vele meisjes hebben kunnen vaststellen, dat. ze na korter of langer verblijf in Duitschland aan gewicht toegenomen hadden. De me dische verzorging is zeer nauwgezet. Aan fabrieken zijn mannelijke of vrouwelijke artsen verbonden, die zorgvuldig over de gezondheid van het personeel waken. De in Duitschland tewerkgestelde Ne derlandsche meisjes zijn frissche en mon tere menschen, niet bleek en stompzinnig afgetrokken, doch opgewekt en vroolijk. Met toewijding verrichten ze na een een maal verkregen vaardigheid hun werk, dat hun dierbaar geworden is. En dit niet al leen omdat het zoo goed betaald wordt. Arbeid heeft in het nieuwe Duitschland een machtige positie verworven. „Werken is geen schade", en „arbeid adelt" zijn ge zegden, die in Duitschland ten volle be waarheid worden. Honderden Nederlandsche meisjeSj die gaarne een eigen broodwinning wilden verwerven en die naar zelfstandigheid streefden, hebben door middel van de ar beidsbeurzen een prettige en dankbare taak ontvangen, die ze met liefde vervullen. GEEN'HALVE MAATREGEL. De burgemeester van Utrecht heeft in Nassaupark 25 bij de familie Walraven van Heukelom, naar het „Nat. Dagblad" mede deelt, een voorraad gehamsterde goederen in beslag laten nemen ter waarde van 25.000 a 30.000 gld: wijn, sigaren, schoenen, zeep, thee, enz. KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer H. H. Groeneveld benoemd tot kapelaan te Delft (H. Sacra ment). Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie verlee- nen. Voor doet. theologie aan de Ra-K. Univer siteit te Nijmegen is geslaagd pater P. A. van Leeuwen O.F.M. (cum laude) en voor cand. kl. taal en letterkunde pater H. M. Galama O.F.M. Na de mislukte Britsche landingspoging aan de Kanaalkust. Wapenen en uitrustingstukken, die de Britten op hun vlucht achterlieten, worden aan een onderzoek onderworpen Scherl-Fellinga-P.K. Chevalier-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1