VRIJDAG 19 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS DEKEN A. H. J. M. HOMULLE Zondag wordt herdacht het feit, dat de hoogeerw. Deken A. H. M. J. Homulle 12 1/2 jaar het ambt van Deken 'van het Dekenaat Leiden vervult. Deze herdenking zal op verlangen van den Deken vrijwel beperkt blijven tot een kerkelijke viering. Men heeft dezen dag alleszins verklaarbaar niet zonder meer willen laten passeeren; en de Deken heeft de tot hem gerichte wenschen willen inwil ligen, mits de herdenking bescheiden blijve. Er zal Zondag om 10 uur een plechtige Hoogmis worden gecelebreerd door den Ju bilaris; en van 12.30 tot 2 uur zal er gele genheid zijn, hem gelukwenschen aan te bieden. Met een enkel eveneens bescheiden woord moge hier worden gewezen op dit jubileum. Deken Homulle, die 14 Maart 1879 te Am sterdam is geboren, werd priester gewijd in 1903, was daarna kapelaan te Limmen en heeft van 1905 tot 1923 als leeraar aan het Seminarie „Hageveld" mede gewerkt aan de vorming der toekomstige geestelijk heid. In 1923 werd hij tot pastoor be noemd te Velsen-Noord, en de „Leidsche Courant" van 9 Dec. 1929 mocht vermelden zijn benoeming tot Pastoor der parochie Maria Hemelvaart te Leiden en tot Deken van het Dekenaat. Op Zondag 22 Dec. 1929 is Deken Homulle als Pastoor ge ïnstalleerd door Deken Jansen van Zoe- terwoude. Twaalf en half jaar kennen de parochia nen van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart en later ook die van de gecombineerde parochie St. Joseph hun Pastoor en kent de stad en het dekenaat Leiden zijn Deken. En gaarne zal men bij gelegenheid van het twaalf en halfjarig jubileum den Ju bilaris zijn hoogachting en erkentelijkheid willen betuigen. Deken Homulle behoort niet tot degenen, die bij het uitspreken van een meening of het geven van een beslissing een blad voor den mond nemen. Als hij zijn meening zegt, dan is het met een onmiskenbare dui delijkheid, en men weet dan altijd heel goed, hoe de Deken er over denkt. Waar hij echter zich niet geroepen acht, om een beslissing te nemen, daar dringt hij zijn meening ook nooit op integendeel, daar laat hij het liefst de beslissing aan de daar voor aangewezen instantie. Wilskrachtige energie parend aan pries terlijke vroomheid is de Deken een vurige ij veraar voor den luister bij de kerkelijke plechtigheden, bij den eeredienst. Maar ook hebben alle uitingen van niet-kerkelijk godsdienstig leven in zijn parochie zijn warme belangstelling. Bijzonder opvallend is de groote zorg,.die de Deken heeft voor de zieken in zijn parochie; voor deze acht hij riooit eenige moeite te veel en heeft hij alles over. Daardoor is ook te verklaren, dat hij zijn kerk zoo graag beschikbaar stelt voor het bekende Eucharistisch zie- ken-triduum en dat dit jaarlijksch triduum steeds zijn hartelijke .belangstelling en me dewerking heeft gehad. In een dekenaat hebben niet veel ande ren dan de pastoors, kerkbesturen en bestu- i en van aan het Bisdom rekenschapplich- tige corporaties officieele relaties'met den Deken. Dezen allen, zonder uitzondering, respecteeren in Deken Homulle) o.m. den bisschoppelijken visitator, die plichtsge trouwe accuratesse verwacht, maar zich nooit in formaliteiten of futiliteiten ver- best; zijn vi'ienden waardeeren' in den Ju bilaris diens jovialiteit en bijzondere gast vrijheid. Dat Deken Homulle nog vele jaren mo ge zijn de Deken van het dekenaat Leiden! INTERP. ST. JOSEPHSGEZ. VER. A.s. Zondag 21 Juni zal in de St. Lode- wijkskerk des morgens te 8 uur de H. Mis aan God worden opgedragen voor de ziele- rust van het overleden lid Johannes Gol- denberg. Mogen zeer velen deze H. Mis bij wonen en communiceer en. EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". De examens afgenomen door de Onder wijs Centrale van den Christelijken Mid denstandsbond zijn gisteren voortgezet. Opgeroepen 90 candidaten. Geslaagd zijn N. J. Reedijk, Voorscho ten, N. Chr. Reizevoort, Leiden, J. J. Rem merswaal, Katwijk, mej. M. T. Ridderik- hoff, Leiden, J. B. van 't Riet, Alphen aan den Rijn, J. Rietdijk, Leimuiden, K. Riet kerk, Leiden, H. Rigtering, Nieuwkoop, M. Ripping, Leiderdorp, F. W. Roodenburg, Noordwijk a. Zee, F. J. Roosen, Leiden, C. van Rooyen, Noordwijk a. Zee, J. van Rooyen, Noordwijk, B. P. M. Rosdorff, Lei den, C. A. M: Rosdorff, Leiden, N. Ruygi rok, Sassenheim, J. J. Schakenbos, War mond, C. v. Scherpenzeel, Alphen aan den Rijn, D. Schoneveld, Rijnsburg, mej. N. Schoonhoven, Alphen aan edn Rijn, K. Schouten, Haarlem, mej. L. Schouten, Al phen aan den Rijn, J. M. Silvester, Leiden, H. Slegtenhorst, Leiden, D. W. Slotboom, Wassenaar, J. Smittenaar, Leiden, A. Snel, Leiderdorp, mej. M. C. Soeteman, Katwijk a. Zee, D. C. Spek, Alphen a. d. Rijn, mej. J. Ch. Stam, Haarlem, L. J. van der Stap, Den Haag, P. Stronkhorst, Oegstgeest, Joh. Teeuwen, Hoofddorp, mej. A. Terpstra, Den Haag, W. Theil, Wassenaar, mej. A. M. van Tol, Katwijk a. d. Rijn, J. van Tol, Was senaar, A. N. de Tombe, Leiden, K. van Tongeren, Katwijk a. Zee, L. Trimp, Bos koop, P. A. Turkenburg, Hillegom, D. Uit- beyerse, Waddinxveen, A. Uithol, Bodegra ven, J. P. Uyttewaal, Ter Aar, C. J. van der Vaart, Mijdrecht, N. C. van der Valk, Voor schoten, L. van Varick, Leiden, J. N. Veen- man, Hillegom, T. Veenstra, Vijfhuizen, J. A. van Veggel, Leiden, G. Th. Vegt, Noord wijk, G. H. Verdegaal, Leiden, mej. J. G. M. Verhoef, Ter Aar, mej. C. P. Verhoog, Voorschoten, D. Fr. Verplancke, Leiden, mej. A. Ph. Verstraaten, Leiden. J. Ver- woerdt, Boskoop, j. P. Vink, Aarlander- veen, K. Visser, Haarlem, A. v. "Vliet, Ter Aar, J. P. van Vliet, Alphen aan den Rijn. Afgewezen: 29 candidaten. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. Taal, 130 lettergr. per minuut, afge nomen door den Alg. Stenografen-Bond, slaagden: de dames P. A. van Aggelen, H. Heller, Voorschoten, L. J. van Loo, Was senaar, A. M. Meijer, P. Oomens, A. P. Schotema, J. A. de Wit, Zoeterwoude. Voor Kantoorstenograaf in de Ned. Taal, 130 lettergr. p. min.: mej. H. C. v. d. Meer. Idem voor Machineschrijven B, ten min ste 120 regels per uur: de dames N. Boors- Verdediging van Sebastopol aan het wankelen. Ring om Tobroek nauw gesloten. BERLIJN, 19 Juni. (D. N. B.). Het Noordelijke deel vai het krachtig ver sterkte Sovjet-Russische verdedigingsfront van Sebastopol is aan het wankelen ge bracht. De Duitsche en Roemeensche troe pen hebben in nieuwe snelle opmarschen de Noordelijke baai tegenover de stad Se bastopol bereikt. Daarmede is het Noor delijke deel van de geheele Sovjet-vesting in handen van de Duitsche en de verbon den troepen. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten gisteren in den loop van den dag den ring om de Britsche vesting Tobroek nauw gesloten. ma, M. C. Dek, A. van Dijke, M. A. van Groningen, E. M. C. Jansen, N. Troost, H. A. E. Wannekers, W. v. cl. Wijngaard en de heeren O. E. B. Hamel, Oegstgeest, G. Key, C. Lepelaar, C. van Rijn, P. J. J. Vlas veld, W. F. Werk. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pontschool, Steenschuur 3, alhier. Voor het candidaatsexamen rechten is aan de universiteit te Groningen geslaagd de heer W. R. Boom, hier ter stede woon achtig. Het verslag van het 3de concert van de Beethoven-cyclus plaatsen wij morgen. OMGEVING OEGSTGEEST Jubileum. Morgen herdenkt dr. H. Ch. J. Sanders zijn veertigjarig artsjubileum. Geboren te Leiden 28 Febr. 1875 heeft hij te Leiden de lag. school en gymnasium be zocht en aan de Leidsche universiteit gestu deerd. Na zijn artsexamen is dr. Sanders eerste assistent geworden bij dr. Mastboom in het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde te den Haag. Na 2 jaar heeft hij zich al daar als arts gevestigd. Gedurende bijna 40 jaar heeft dr. Sanders een zeer drukke practijk gehad; zijn nobele eigenschappen als mensch en zijn door allen erkende be kwaamheid gaven hem al spoedig een zeer bijzondere reputatie. Hij had ook onder zijn patiënten de inwoners van verscheidene kloosters en gestichten; was werkzaam voor de R. K. Wijkverpleging; gaf cursussen aan verpleegsters in het R.K. ziekenhuis en voor het Roode Kruis. Bovendien wist dr. San ders zijn werkkracht nog te geven voor veel ander maatschappelijk werk, o.m. als bestuurslid van de St. Josephsgezellenver. Sinds vorig jaar November is dr. Sanders de welverdien.de rust gaan genieten in Oegstgeest dus dicht bij zijn geliefde ge boortestad. Nog veel jaren worden den door ieder gerespecteerden jubilaris van ganscher harte toegewenscht. VOORSCHOTEN Diefstallen. De directie van de Zil- verfabriek alhier verzocht de politie tele fonisch om assistentie, daar een pletter vermoedelijk zilver had ontvreemd. Na on derzoek op de fabriek is aangehouden de 21-jarige H. S. uit Leiden, terzake van diefstal van 1324 gram zilver, tpr waarde van ƒ37.07. De dader heeft bekend en proces-verbaal is opgemaakt. Van den tuin bij den heer P. M. v. d. Velden alhier zijn 40 bloemkoolen gestolen. Te Leiden zijn door de Leidsche politie aangehouden twee personen, H. S. en J. P., beiden wonende te Leiden, die in het bezit waren van de bloemkoolen. De daders heb ben bekend. LAATSTE BERICHTEN AFLEVERING VAN SPIJSOLIE. Termijn van bon 24 verlengd. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de termijn, binnen welke afle vering van 'spijsolie op de bonnen „24"' der boter- en vetkaart mag plaats vinden, is verlengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Zooals bekend, geven genoemde bonnen uitsluitend recht op aflevering van 240 gram spijsolie. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 Juni. Vee. Aanvoer: 14 stie ren; 127 kalf- en melkkoeien 400660 en varekoeien e. a. 300450, handel vlug; 150 vette/koeien; 102 pinken 90270, han_ doelmatig; 40 vette kalveren, 276 nuchtere slachtkalveren; 156 weideschapen 3450, 1487 lammeren 9028, handel tamelijk vlug; 414 biggen 1526, en 155 bokken Cf geiten f 20-^70, handel matig. Kaas. Aanvoer totaal 62 partijen, ,w.v. 52 partijen Goudsche kaas le soort 61.50 62,50 en 2e soort 6061, en 10 partijen Leidsche kaas le soort 5960 per 50 kg. handel kalm. LEEUWARDEN, 19 Juni. Vee. Aanvoer: 63 stieren, 235 vette koeien; 521 melk- en kalfkoeien 315615, 215 pinken 125 200, 8 vette kalveren, 31 graskalveren, 318 nuchtere kalveren, 512 weideschapen 58 90, 167 lammeren 1832, 17 vette var kens, 179 kleine biggen 3045, 164 bok ken en geiten, 1 paard. Totale aanvoer' 2421 stuks. Overzicht: Melk- en kalfkoeien aanvoer matig, handel kalm, prijzen onge veer prijshoudend. Pinken aanvoer minder, handel kalm, prijzen prijshoudend. Biggen aanvoer redelijk, handel vlug, prijzen duur. Schapen en lammeren aanvoer minder. Kaas. Vereen, van Zuivel Mij. Prijzen: Edammer kaas 20 plus 0.87, idem 40 plus 1.12, Goudsche kaas 20 plus f 0.87, idem 40 plus 1.12, broodkaas 40 plus f 1.12 en Leidsche kaas 20 plus 1.02. DELFT, 18 Juni. Vee. Aanvoer: 192 run deren, 1 vet kalf, 28 graskalveren, 166 nuchtere kalveren, 1 mager varken, 254 biggen, 56 schapen of lammeren, 544 wei- delammeren, 84 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 375575, varekoeien 200 450, biggen f 1734 per stuk. Gemeentel. Aankondiging UITREIKING BONKAARTEN. 8e PERIODE. In het tijdvak van 22 Juni tot en met 10 Juli 1942 vindt de uitreiking plaats van de bonkaarten voor de 8e distributieperiode aan de gebouwen Utrechtsche Veer Nr. 3 en Morschweg Nr. 34. De kantoren zijn geopend van 912 uur en van 13.3016.30 uur, 's Zaterdags van 9—13 uur. Gemeente van Uitreiking. De bonkaarten worden slechts uitgereikt aan personen die zijn opgenomen in het bevolkingsregister van de gemeente Leiden Slechts aan de volgende personen is het toegestaan hun bonkaarten in ontvangst te nemen bij den Distributiedienst van de plaats waar zij lig- of standplaats heb ben gekozen. a. Schippers en woonwagenbewoners; b. de vaste bevolking van kostscholen, gestichten en dergelijke inrichtingen; c. gedetacheerde marechaussée's; d. zij, die tengevolge van de oorlogsom standigheden tijdelijk in Leiden verblijf houden. Uitgereikt zullen worden. A. Aan houders van K-inlegvellen: met inlegvel KI, bonkaart K 105 met inlegvel K2, bonkaart K 205 met inltgvel K3, konkaart K 305 met inlegvel K4, bonkaart K 405 B. Aan houders van L-inlegvellen: met inlegvel LI, bonkaart L 105 met inlegveld L2, bonkaart L 205 met inlegvel L4, bonkaart L 305 met inlegvel L4, bonkaart L 405 Afkruising distributiestamkaart. Bij uitreiking van een bonkaart K of L 105, 205, 305, 405 wordt het vakje K 11 (Karei elf) afgekruist. In ontvangst nemen bon inlegvel. Bij de uitreiking van een bonkaart moet de bon van het inlegvel welke correspon deert met het nummer der bonkaart door den ambtenaar van den Distributiedienst worden ingenomen. De bonnen van de inlegvellen mogen al leen door den ambtenaar worden afgeknipt. 1 Ruiling inlegvellen. Van hen, geboren in de jaren 1921, 1928 of 1938 op een tijdstip gelegen tusschen 14 Juni en 13 Juli (dus op een der data van 15 Juni t/m 12 Juli) moeten de inlegvellen worden geruild voor een inlegvel behoo- rende tot een andere leeftijdsgroep. Voor deze ruiling bestaat gelegenheid aan het kantoor Breestraat 119 (ingang Wolsteeg) van 9—12 uur en van 1415 uur Zaterdags van 911 uur. Men wordt dringend verzocht de bon kaarten af te halen op den datum welke is gestempeld op de bonkaarten /van de 7e periode. De middenstrook van de bonkaart ontdaan van alle bonnen, moet evenals bij vorige uitreikingen worden ingeleverd. Uitreiking Tabaks- en Sigarettenkaarten. De uitreiking van Tabak- en Sigaretten- kaarten voor de 8e en 9e periode vindt ge lijktijdig plaats met de uitreiking van bon kaarten voor de 8e periode. Gemeente van Uitreiking. Hiervoor gelden dezelfde bepalingen als voor de uitreiking der bonkaarten, hierr boven genoemd. Wat wordt uitgereikt. Aan houders van een tabakskaart EH wordt een tabakskaart ER uitgereikt, aan houders van een sigarettenkaart EJ wordt een sigarettenkaart ES verstrekt. In ontvangst nemen R4 bonnen van de tabaks- respectievelijk sigarettenkaart. Bij de uitreiking van een tabaks-, res pectievelijk sigarettenkaart moet de bon „Tabak R4", respectievelijk „sigaretten R4" van voornoemde kaarten door den ambtenaar van den Distributiedienst wor den ingenomen. De aandacht wordt erop gevestigd dat men de bonnen zelf moet afknippen en dus los aan den betreffenden ambtenaar moe ten worden overhandigd. Afkruising Distributiestamkaart. Bij de uitreiking van een tabakskaart ER wordt in het vakje ZI (Zaandam een) van de Distributiekaart vermeld de letter R. Bij uitreiking van een sigarettenkaart ES wordt in hetzelfde vakje de letter S aangeteekend. Daar de kaarten te beschouwen zijn als een verlenging van de kaarten EH en EJ zullen ditmaal geen regelingen worden getroffen om aan hen, 'die door bepaalde omstandigheden niet in het bezit van de kaart EH en EJ gesteld konden worden, thans deze kaart te doen Verstrekken. Vaste brandstoffen voor groote gezin nen (extra toeslag). Voor groote gezinnen wordt een extra toeslag vaste brandstoffen verstrekt. Deze toeslag bedraagt: a. voor gezinnen van 7, 8 of 9 personen, 3 rantsoenbonnen. b. voor gezinnen van 10 of meer perso nen, 6 rantsoenbonnen. Tot het gezin mag ten hoogste één lid van het inwonend dienstpersoneel worden gerekend. De aanvraagformulieren kunnen van Maandag 15 Juni tot en met Zaterdag 20 Juni a.s. worden afgehaald aan het ge bouw Rapenburg 12. De uitreiking der rantsoenbonnen aan belanghebbenden vindt plaats bij de, uitrei king van levensmiddelenkaarten voor de 8e. dienstperiode. Hierbij dienen de stamkaarten van alle gezinsleden te worden overgelegd. Slechts aan die groote gezinnen wordt een toeslag voor brandstoffen verstrekt, waarvan de met „Hoofd' gemérkte stam kaart wordt getoond. Indien deze stamkaart (dus van het hoofd van het gezin) om een of anderen reden bij het Distributiekantoor is opge legd, moet het tijdelijke „Hoofd" van het gezin (in de meeste gevallen dus de echt- genoote) eerst een bewijs halen op het Distributiekantoor, Breestraat 119, kamer 6, ingang Wolsteeg, waaruit blijkt, dat in derdaad de stamkaart met „Hoofd" ge merkt op het Distributiekantoor berust. Bedoeld bewijs moet voor het in ont- vangstnemen der toeslagbonnen aan den ambtenaar van het uitreikkantoor worden afgegeven. Leiden, 19 Jui\i 1942. 7606 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. ORGANISATIE HULPVERLEENING BIJ RAMPEN DOOR LUCHTAANVALLEN. Vaste kern. Teneinde bij eventueele rampen bij luchtaanvallen zoo snel moge lijk hulp te kunnen verleenen is het noodig en wenschelijk, dat iedere burger ervan op de hoogte is, hoe de hulpverleening en brandblussching georganiseerd is. Het is begrijpelijk, dat de vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst, die gevormd wordt door daartoe in dienst der gemeente genomen personeel dat over de geheele stad verspreid is en steeds klaar staat om uit te rukken, bij rampen van eenigszins grooten omvang in meerdere gedeelten der gemeente niet overal tegelijk hulp zal kun nen verleenen. Blokorganisatie. Het zwaartepunt der hulpverleening is daarom gelegd bij de blok-organisatie, of de z.g. vrijwillige bu renhulp. De stad is daartoe verdeeld in 2 vakken, elk bestaande uit een zeker aantal Wjjken (totaal 11), terwijl de Wijken on derverdeeld zijn in blokken. Hulpverleening. De hulpverleening in elk blok geschiedt door een blokploeg, be staande uit een bepaald aantal vrijwilligers, voorzien van materialen voor het verlee nen van eerste hulp bij brand en andere ongevallen. De blokploeg staat onder lei ding van een blokhoofd met een of twee plaatsvervangende blokhoofden. Wat te doen bij bominslag. Wanneer dus1 een bepaald perceel getroffen wordt door een bom, dient men onmiddellijk hier van kennis te geven aan het blokhoofd, dat dan terstond met zijn blokploeg uitrukt om hulp te verleenen. Het Blokhoofd zorgt er dan voor, dat as sistentie wordt ingeroepen van de kern (Brandweer, E.H.B.O. en stut- en sloop- ploegen) indien dit noodig is. Men waar- schuAve dus bij bominslag niet de politie, doch het Blokhoofd. Wie is Blokhoofd? Teneinde ieder er van in kennis te stellen, wie het Blokhoofd is van het Blok, waarin zijn huis is gelegen, worden in den loop van deze maand z.g. „Perceelkaarten" huis aan huis in de stad uitgereikt, waarop de namen van het Blok- hoofd en zijn vervangers vermeld zijn. Tevens vindt men daarop een korte om schrijving van de wijze, waarop men een brandbom kan bestrijden. Wat te doen met perceelkaarten. Ieder die zoo'n perceelkaart (geel) ontvangt, is verplicht deze op een duidelijk zichtbare plaats nabij de voordeur op te hangen, zoo dat iedere bewoner van het huis van den inhoud ervan kennis kan nemen. Controle. Het ligt in het voornemen om, zoodra de perceelkaarten in de stad zijn uitgedeeld, door de Politie en Orde dienst steekproeven te laten nemen of deze kaarten op de voorgeschreven wijze zijn opgehangen. Het rondzenden zal op 1 Juli a.s. beëin digd zijn. Ieder, die op dien datum geen kaart mocht hebben ontvangen, dient hiervan kennis te geven aan de Nederl. Vereen, v. Luchtbescherming, Rapenburg la. Leiden, 19 Juni 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Officieele Landbouwmededeelingen van de provincie Zuid-Holland KUNSTMESTDISTRIBUTIE. Hoe wordt de nieuwe regeling voor het nieuwe bemestingsjaar? 1. Stikstoftoewijzing. Voor het 4e bemestingsjaar (1 Juli 1942 t.m. 30 Juni 1943) ontvangt iedere land bouwer, veehouder en tuinbouwer, die in het afgeloopen bemestingsjaar kunstmest- verbruiker is geweest, een voorloopige toe wijzing, overeenkomende met 80 pet. van de bij de eerste toewijzing in het bemestings jaar 1941'42 toegewezen hoeveelheid. De bij deze toewijzing behoorende bon nen worden wederom in series verdeeld, waarbij voor alle akkerbouwbedrijven de le serie voor de helft voorzien is van den opdruk „K" en waarop alleen kalkstikstof afgeleverd mag worden. 2. Fosfaattoewijzing. Aangezien de vooruitzichten ten aanzien van de fosforzuurmeststoffenposiite in het 4e bemestingsjaar uiterst slecht zijn, zal slechts ten behoeve van de teelt van groen ten en fruit onder glas een toewijzing van 150 K.G. fosforzuur per H.A. verstrekt kunnen worden. De tuinders worden er op gewezen, dat zij de toegewezen hoeveelheid fosfaatmest zullen moeten betrekken in den vorm van gemengde of samengestelde meststoffen. Zij zullen dus gelijktijdig met hun fosfor- zuurbonnen de benoodigde stikstof- en ka libonnen moeten inleveren. 3. Kalitoewijzing. De voorloopige kalitoewijzing bedraagt 80 pet. van de eerste kalitoewijzing voor het seizoen 1941'42; dit is dus inclusief den ongeldig vèrkla.arden bon met op druk 5. Wij wijzen er met nadruk op, dat bij de berekening der nieuwe toewijzingen de eerste toewijzing von het afgeloopen be mestingsjaar ate basis geldt. Alle bijzondere of extra toewijzingen, zooals die aan volks- tuindprs, detaillisten, voor zaadteelt, ge scheurd grasland, bijzondere tuinbouwteelt vergunningen, koolzaad, blauwmaanzaad, wijziging bouwplan enz. worden dus bui ten beschouwing gelaten. In afwijking van den gang van zaken bij de vorige bemestingsjaren, zal thans den verbruikers binnenkort een kaart thuisge- zonden worden, waarop de grootte der toe wijzing vermeld is. Op de keerzijde dezer kaart staat een verklaring, welke iedere A'erbruiker rpoet onderteekenen. Men zal slechts tegen afgifte der onder- teekende kaart in het bezit gesteld worden der toewijzing met bijbehoorende bonnen. Denk er 3us om de kaart mede te bren gen, wanneer gij uw kunstmestbonnen bij uw plaatselijken Bureauhouder gaat afha len. Bewaar haar dus zorgvuldig; ook in die districten, waar de bonnen aan huis be zorgd worden, geschiedt dit slechts tegen afgifte der onderteekende kaart. Ook de toewijzing, welke u gelijktijdig met de bonnen ontvangt, dient u zorgvul dig te bewaren, deze moet bij eventueele reclames overgelegd worden. Wanneer u de zegels ontvangt, contro leer dan zorgvuldig de te ontvangen hoe veelheid met de getallen, welke op uw kaart vermeld staan, aangezien reclames daaromtrent, welke achteraf de afdeeling Kunstmest van het Bureau van den Voed- selcommissaris bereiken, niet geaccepteerd kunnen worden. Lees vooral eventueele verdere publica ties betreffende de kunstmestdistributie, welke opgenomen zullen worden in de Landbouwmededeelingen, die iederen Vrij dag in dit blad verschijnen. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. VERHUUR- EN UITLEENVERBOD PAARDEN. Wij willen er nog eens de aandacht op vestigen, dat het verhuren of in bruikleen geven van gebruiks- en stamboekpaarden, voor een tijdsduur langer dan zeven dagen, thans is verboden. Dgenen, die een paard in bruikleen wil len geven of verhuren vor langer dan 7 da gen, dienen zich tot hun Plaatselijken Bu- leauhouder te wenden met het verzoek de hiervoor benoodigde verguning te verstrek ken. Hierbij dient de naam, het adres en het organisatienummer te worden vermeld van dengene, die het desbetreffende paard wil gebruiken of huren. De vergunningen worden in drievoud op gemaakt. indien de beide partijen onder denzelfden Provincialen Voedselcommissa- ris ressorteeren. Het le exemplaar is be stemd voor den huurder, het 2e exemplaar voor den verhuurder en het 3e exemplaar vcor den Plaatselijken Bureauhouder van den verhuurder. Indien de partijen in ver schillende provincies woonachtig zijn, wordt een 4e examplaar ingevuld, dat be stemd is voor den Plaatselijken Bureau houder van den huurder. Deze vergunningen moeten bijtijds van te voren worden aangevraagd en moeten zijn uitgereikt, wanneer het paard naar den tijdelijken gebruiker toegaat. Voor het geval men thans reeds oen paard in bruikleen heeft gegeven of ver huurd voor een termijn, langer dan zeven dagen, cbent men alsnog zoo spoedig moge lijk op bovenomschreven wijze de vereisch- te vergunning aan te vragen. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. VERVOER VAN GEDROOGD EN GEMALEN/GEDROOGD GRAS. Nog niet voldoende blijkt bekend te zijn, dat het vervoer van gedroogd en gemalen gedroogd gras slechts is toegestaan, indien de partij tijdens het vervoer is gedekt aoor een ge1 dig geleidebiljet. Wij wijzen daarom op het volgende: Voor het A'ervoeren van gedroogd gras van de drogerij naar het bedrijf van den teler mopl een geleidebiljet worden uitge schreven door de drogerij. i Indien een teler het gedroogde product dat hij -van de drogerij ontvangt, Avenscht te doen malen, dan moet het vervoer van de partij naar de rr\alerij en terug naar het bedrijf A'an den teler gedekt zijn door een X.- respectievelijk Y.-geleidebiljet. Deze X.- en Y.-geleidebiljetten dienen door den teler vóór den aanvang van het vervoer te worden aangevraagd bij den Plaatseiijken Bureauhouder, waaronder hij ressorteert. Tijdens het vervoer der partij moet het geldige geleidebiljet in het bezit van den vervoerder zijn. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. VERVOERVERBOD VARKENS. Tot nu toe was het vervoer van varkens met een gewicht van minder dan 25 K.G., zonder vervoerbewijs geoorloofd. Thans ïpoet echter het vervoer van elk varken, dus ongeacht het gewicht, gedekt zijn door een vervoerbewijs. Evenals bij vervoeren van kennelijk drachtige zeugen enz. dient ook bij het ver voer van varkens van minder dan 25 K.G. de kooper-ontvanger het vervoerbewijs aan te vragen bij zijn Plaatselijken Bu reauhouder, althans indien het betreffende varken vervoerd wordt van bedrijf naar bedrijf. Vervoert men het varken van het bedrijf naar de markt, dan vraagt de ver- kooper een vervoerbewijs aan. Om zooveel mogelijk de varkenshouders in staat te stel len jonge varkens aan te koopen, is tot na der order het afzetten van biggen tot 25 K.G. via de markt toegestaan, vanzelfspre kend, mits het vervoer van deze varkens gedekt is 'door een vervoerbewijs. In dit laatste geval dient de verkooper het ver- voerbeAvijs bij zijn Plaatselijken Bureau houder aan te vragen. N LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. Officieele Mededeelingen CONSUMPTIE-PRIJZEN VOOR VROEGE AARDAPPELEN OOGST 1942 Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat de prijzen, welke ten hoogste aan den consu ment voor vroege aardappelen in reke ning mogen worden gebracht gedurende het tijdvak van 20 Juni t.m. 11 Juli 1942, zijn vastgesteld als volgt: voor de sortee ring 28 m.m. vierkantsmaat en opwaarts 11 cent per K.G., voor de sorteering 15 tot 28 m.m. vierkantsmaat 7 cent per K.G. Bovenstaande prijzen mogen zoo noodig verhoogd worden met 1 cent per K.G. voor thuisbezorgen en 1 cent per K.G. voor schrappen, waarbij de weging echter dient te geschieden vóór het schrappen. GORTDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Vissoherij maakt bekend, dat detaillisten de van hun klan ten ontvangen bonnen „331", welkè van 14 Juni t/m. 11 Juli a.s. recht geven op 250 gr. gort, reeds gedurende het tijdvak van 19 t/m. 27 Juni a.s. dagelijks, dus ook des Zaterdags, bij de plaatselijke distributie diensten kunnen inleveren ter verkrijging van gorttoewijzingen. De inlevering dient te geschieden in veelvouden van 10 bon nen, met een minimum van 10 stuks. Grossiers kunnen gedurende het tijdvak van 19 t/m. 27 Juni a.s. de van hun afne mers ontvangen gorttoewijzingen dagelijks inwisselen voor verzameltoewijzingen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de de taillisten en de grossiers van de boven omschreven inleveringsmogelijkheid ten spoedigste gebruik dienen te maken en zij de ontvangen gorttoewijzingen terstond moeten doorgeven aan hun leverancier.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3