VRIJDAG 19 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Rtd. Buitenland i Mr. H. Gel je. Lelden i Red. Stad en Sport) M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien. Leiden: Red. Letteren en Kunjtt Fr- Schneiders. Leiden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, 2.63 per kwartaal. By onze agenten 21 cent per week, 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Adverteritiën 1—15 m.M. f 2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. WEERBERICHT Zon onder 10.04 Vrijdagavond. Zon op 5.16 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 20 Juni: De maan komt Zaterdagmiddag om 12.01 uur op en gaat Zondagnacht om 1.33 uur onder. (Eerste kwartier) 21 Juni: De maan komt Zondagmiddag om 1.09 uur op en gaat Maandagnacht om 1.56 uur onder. 22 Juni: De maan komt Maandagmiddag oom 2.20 uur op en gaat Dinsdagnacht om 2.22 uur onder. 23 Juni: De maan komt Dinsdagmiddag om 3.36 uur op en gaat Woensdagnacht om 2.51 uur onder. 24 Juni: De maan komt Woensdagmid dag te .453 uur op en gaat Donderdagnacht 25 Juni: De maan komt Donderdagavond om 6.12 uur op en gaat Vrijdagmorgen om 3 è57 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 16.5 gr. C. BINNENLAND HET DUITSCHE THEATER IN NEDERLAND STELT ZICH VOOR. Radiouitzer-ding met leden der opera voor den Hilversumschen zender. Met een buitengewoon gevarieerd ar tistiek programma treedt het Duitsche theater in Nederland, dat op het oogenblik wordt gevormd, in een radiouitzending van Hilversum Woensdag 24 Juni a.s. des avonds van kwart over zeven tot tien mi nuten over half negen voor de eerste maal voor het publiek. Meerendeels uit het voor het komende seizoen vastgestelde program ma zal een aantal leden van de opera aria's, duetten, terzetten en een kwartet uitvoeren. In deze uitzending, waarvan de muzikale leiding in handen is van Wilhelm Franzen, tot dusver verbonden aan de Staedtische Buehne te Freiburg, zullen de volgende artisten zich voorstellen. Gabriel Lanko met den proloog uit „Ba- jazzo". Lanko komt na zijn optreden in verschillende theaters te Berlijn thans als helden-bariton van het Grenzlandtheater te Konstanz. Trude Sorge, die de partij der jonge dramatica en als mezzo-sopraan op treedt hetzelfde genre, dat zij in haar vroegeren werkkring in den stedelijken schouwburg te Bonn beoefende zal zin gen de aria „Nur der Schoenheit weihte Ich mein Leben'' uit de Tosca van Puccini. Uit de opera van Smetana „Die verkaufte Braut" zingen Tyche Turlitaki en Anton Lehmbach het duet „Mit der Mutter sank zu Grabe". Tyche Turlitaki is in Smyrna geboren. Na de muziekstudie te Weenen voerden engagementen en groote concert reizen haar over Berlijn, Frankfort. Leip zig en Breslau weer terug naar de volks opera te Weenen, vanwaar zij thans als mezzo-sopraan en lyrische zangeres naar het Duitsche theater in Nederland komt. Anton Lehmbach, een geboren Rijnlan der, is aan vele radioluisteraars bekend uit de rijkszenders Keulen en Frankfort. Van hem hooren wij ook de aria „Dies Bildnis is bezaubernd Schoen" uit de Zauberfloete van Mozart. Anton Lehmbach is als ope rette-tenor aan het Duitsche theater in Ne derland verbonden. Stefan Iwelja, die door de stedelijke schouwburg te Bruenn geën gageerd is voor de partij van den Italiaan- schen tenor, zingt uit La Boheme „Wie eiskalt ist dies Haendchen". Uit de Rigo- letto van Verdi wordt door Jeanette Wen- zei, Hildegard Jachnow, Stefan Iwelja en Gabriel Lanko gezongen het kwartet uit het vierde bedrijf. Als solisten hooren wij Hildegard Jachnow, die door de stedelijke schouwburg van Chemnitz geëngageerd werd voor het Duitsche theater als altzan geres, in de aria ,,Ach, Ich habe sie verlo ren" uit de opera van Von Gluck „Orpheus en Eurydice". Jeanette Wenzel en Kam- mersaenger Fritz Harlan zingen uit Mo- zarts Don Giovanni: ..Reich mir die Hand mein Leben". Bovendien zingt Kammer- saenger Harlan, die als lyrische bariton van het staatstheater te Karlsruhe komt, het ..Lied an den Abendstern" ujt de opera Tannhauser van Richard Wagner. Van Hermann Uhde van de staatsopera Muenchen, die eerst als gast, later als vaste medewerker aan het Duitsche theater zal zijn verbonden en wel als bas-bariton, hoo ren wij de aria „O mein Palermo" uit „die Sizilianische Vesper" van Verdi en de grqote aria van Philippo „Sie hat mich niet geliebt" uit de Don Carlos van denzelfden componist. Het program, dat met zijn veelzijdigheid voor elkeen iets wil brengen, wordt beslo ten met het terzet uit de Rosenkavalier van Richard Strauss, gezongen door Tyche Turlitaki, Hildegard Jachnow en Jeanette Wenzel. Bovendien zal nog Heinz Rolwes, de eerste concertmeester van het Duitsche theater, die tot dusver als leeraar aan het conservatorium te Keulen werkzaam was, de Capriccio voor viool en orkest van Pa- ganini spelen. HET VOEDSELVOORZIENINGS PROBLEEM VAN DEN KONIJNENHOUDER. De aandacht der konijnenhouders wordt er, in verband met het vergiftigingsgevaar, op gevestigd hun dieren geen eenzijdig rantsoen onkruiden te verstrekken. Steeds dienen zy te zorgen, dat het groenvoer is samengesteld uit gemengde onkruiden, dus bij voorbeeld het wilgenroosje, de melde, varkensblad, klein hoefblad, melkdistels en zilverschoon. Het wildenroosje valt niet alleen bij de varkens in den smaak. Ook de konijnen zijn er dol op, maar alleen gemengd. Uit sluitend voor het gemengd voeren kan ook HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT BEZOCHT DUITSCHE BEDRIJVEN De leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, Hauptdienstlei- ter Schmidt, heeft in gezelschap, van den v aarnemenden Obmann van het Duitsche Arbeidsfront, Kertschmar, een aantal Duitsche bedrijven bezocht, die hadden deelgenomen aan den jongsten prestatie- wedstrijd. In de afzonderlijke bedrijven liet de Hauptdienstleiter zich verslag uit brengen over den gang van zaken in de fabriek en over den toestand van dit oogen blik. Bijzondere belangstelling legde hij aan den dag voor de maatregelen op sociaal gebied, die genomen zijn om een bedrijfs- gcmeenschap tot stand te brengen. Overal uitte de Hauptdienstleiter woor den van erkentelijkheid, deed hij denk beelden aan de hand voor verdere verbe teringen, voor het totstandbrengen van nieuwe inrichtingen, die ten goede zullen komen aan het personeel en daarmede ten goede van het geheele bedrijf. Vooral werd hierbij de nadruk gelegd op het belang van een goede ventilatie en goede verlich ting en van de doelmatige indeeling der plaatsen, waar gewerkt wordt, kwesties, waaromtrent het Duitsche Arbeitsfront opheldering verschaft en advies verstrekt. Bij de bezichtiging der werkplaatsen be trok de Hauptdienstleiter de Duitsche en Nederlandsche arbeidskameraden in het gesprek en informeerde hij ook naar hun persoonlijken toestand. Het laatst werden de beide modelbedrij- ven in Den Haag, Deutsche Dienstpost en Deutsches Fernmeldeamt, bezocht. Na een wandeling door de dienstvertrekken van deze beide bedrijven werd een bezoek ge bracht aan de „Aerztliche Betreuungsstel- ie' van de Deutsche Dienstpost. Hier be vinden zich naast voorbeeldige kamers voor medisch onderzoek alle slechts denkbare inrichtingen voor de geneeskundige be handeling. Lichte, vriendelijke ziekenka mers, groote. fraaie balkons voor zieken en herstellenden vormen de voorwaarden voor een spoedige genezing. Elders werd een der behaaglijk ingerichte vrouwente huizen van de Deutsche Dienstpost be zichtigd. Tenslotte richtte Generalkommissar Schmidt het woord tot de Duitsche bedrijfs leiders, Betriebsobmaenner en tot de Ne derlandsche sociale bedrijfsbeheerders van de Duitsche bedrijven. Hij zeide hierbij o.a het volgende: ..Wij hebben in Duitschland in de be drijven een gemeenschap opgebouwd, die alleen ons in staat stelde de groote taak van het verleden en het heden te vervul len. Wanneer wij het geluk hebben hitv in een land te wonen, welks menschen ons verwant zijn. dan kunnen wij ook aan de Nederlandsche werkers de oprechte ver zekering geven, dat wij hen als eerlijke ka meraden tegemoet zullen treden. Wij den ken er niet aan, dit volk te onderdrukken of zijn land in te lijven, want wij .weten, dat de Fuehrer zeer groote waardeering koestert voor de menschen in het Neder landsche gebied en dat de volkomen rechts gelijkheid van de Duitschers en de Neder landers het doel is van zijn politiek. Ons streven moet er daarom op gericht zijn ook den Nederlandschen arbeider de resultaten van onze sociale politiek te doen deelachtig worden en alle vraagstukken van sociaal-politieken aard onder krach tige medewerking van de Nederlanders tot eeh bevredigende oplossing te bren gen." de melde gebruikt worden, die in grooten getale in aardappelvelden voorkomt. Het varkensgras, dat algemeen langs we gen en tusschen gras groeit, maar weinig opvalt, is. evenals versch zilverschoon, ge schikt konijnenvoer. Het klein hoefblad is uitstekend voor de spijsvertering. Het voorkomt trommelzucht. Een ware tractatie voor de konijnen vor men tenslotte de melkdistels, die rijk zijn aan wit melksap en als zoodanig een ideaal konijnenvoer vormen. WINTERHULP NEDERLAND. In de periode 8 tot en met 13 Juni is in totaal ontvangen op hoofdkantoor, prov. en sted. kantoren: 29.566,98. NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT. Do centrale persdienst van het N.A.F. meldt: De rijksdienst voor de werkverruiming heeft de volgende regeling getroffen: In tegenstelling tot vorige jaren zal dit jaar niet tot beperking van de werkverrui ming worden overgegaan, met dien ver stande, dat de verplichting tot het aan vaarden van passend werk in het vrije be drijf, onverminderd blijft bestaan. Met betrekking tot de steunverleening is echter bepaald, dat de steunregeling met ingang van 22 Juni a.s. is gesloten voor allen die zijn goedgekeurd voor werk in de werkverruiming. Voor afgekeurden, gedeeltelijk werkloo- zen en bijzondere gevallen, waarover met den rijksdienst voor de werkverruiming overleg is gepleegd, blijft de steunregeling geopend. Voor gemeenten, die door het sluiten van de steunregeling ten gevolge van vervoers- moeilijkheden of gebrek aan werkverrui mingsobjecten in moeilijkheden zouden ge raken, zijn plaatsen in een werkkamp, zoo wel voor normaal als licht werk, beschik baar. VOOR DEN BOTERHANDEL GELDEN THANS NIEUWE VOORSCHRIFTEN. De onderbedrijfsorganisatie voor zuivel heeft in het 19 Juni verschenen voedsel voorzieningsblad No. 10 opgenomen, een verordening, volgens welke allen, die zich met den handel in boter bezig houden, ver plicht zijn bij het betrekken en den afzet van boter bepaalde voorschriften in acht te nemen. O.a. is de bepaling opgenomen, dat de kleinhandelaren bij het betrekken der boter het aantal leveranciers zooveel mo gelijk moeten beperken, terwijl ten aan zien van het vervoer rekening moet wor den gehouden met het algemeen econo misch belang. De onderbedrijfsorganisatie is voorts gerechtigd om aan kleinhandela ren voor te schrijven, van welke leveran ciers zij boter mogen betrekken. Kleinhan delaren dienen er naar te streven de boter regelmatig van éénzelfden leverancier (b.v. één groothandelaar, één. grossier of één bo- terfabrikant) te betrekken. NIEUWE CALCULATIEVOOR SCHRIFTEN. In de Staatscourant van 19 Juni 1942 zijn opgenomen een aantal beschikkingen inzake calculatievoorschriften voor wollen goederen (uitgezonderd artikelen, welk.e vallen onder de calculatiebeschikking wol len stoffen no. 1) katoenen breigarens, kousen en sokken, paktouw, linnen weef sels en jute weefsels. Deze beschikkingen verbieden den be trokken fabrikanten hun artikelen te ver- koopen tegen hoogere prijzen dan die, wel ke volgens de in artikel 2 van de beschik kingen gegeven voorschriften zijn gecalcu leerd. Voorts mogen handelaren in die ge vallen, waarin toepassing' van artikel 2 leidt tot een verhooging van hun inkoops prijzen, deze verhooging aan hun afnemers doorberekenen. Aan den anderen kant moe ten zij, indien hun inkoopsprijzen zijn ge daald. hun verkoopprijzen dienovereen komstig verlagen. Tapijten worden gecalculeerd volgens de calculatiebeschiking wollen goederen no. 1, in Verband hiermede is de calculatiebe- schipping tapijten no. 1 ingetrokken. De calculatiebeschikking kousen en sokken :io. 1 wordt hierbij vervangen door een calculatiebeschiking kousen en sokken nc. 2, Door het afkondigen van deze beschikkin gen bestaat er thans voor vrijwel eiken be drijfstak van de textielindustrie een cal- 'culatievoorschrift. Papierzakken-industrie. Een door het College van Rijksbemidde laars ontworpen regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de Pa pierzakken-industrie ligt tot 2 Juli 1942 ter visie bij de Districtshoofden der Arbeids inspectie te Amsterdam, Haarlem, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Utrecht, Breda. Maas tricht, Arnhem, Deventer en Groningen en bij het Bureau van het College van Rijks bemiddelaars te 's-Gravenhage, bij welke laatste instelling tevens bezwaarschriften tegen bedoeld ontwerp kunnen worden in gediend. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Komende uit de bus, die van het Kater- veer op het station te Zwolle rijdt, wilde mej. N. geb. S., uit Kampen, den weg schuin oversteken, naar de nieuwe haven- brug. Van die zijde kwam een vrachtauto bestuurd door J. K. uit Dalfsen. Er was voldoende ruimte om te passeeren, doch waarschijnlijk is mej. N. zenuwachtig ge worden toen de chauffeur een waarschu- wingssignaal liet hooren. Ze liep terug en viel voor het achterwiel waarbij zij zoo danig werd gewond, dat ze kort na het ongeval is overleden. PAP VAN CALCIUMARSENAAT GEMAAKT. Ernstig geval van vergiftiging. Bij een familie te SchinVeld heeft zich een ernstig vergiftigingsverschijnsel voor gedaan. Bij de familie D. was een zak cal- ciumarsenaat voor de aardappelbespuiting aangekomen, die de vader op zolder had gezet, zonder de overige familieleden iets te zeggen. Bij het bereiden van pap zag de dochter 's avonds het pakje calciumarsenaat voor meel aan en maakte er een smakelijk papje van. Aanvankelijk merkte men bij het gebruiken niets van het vergif, totdat et-r. oudere dochter, na ongeveer een half bord pap te hebben gegeten, onwel werd. Vader D. had intusschen al een heel bord gegeten en ook de zoon en de tweede doch ter hadden een aanzienlijke hoeveelheid op Alleen de moeder had slechts een paar lepels verorberd, terwijl de bereidster van de pap, die nog in de keuken bezig was, er nog heelemaal niets van gegeten had. Bij allen, die van de gevaarlijke pap gege ten hadden, deden zich weldra vergifti gingsverschijnselen voor en na medische hulp te hebben ingeroepen, werden zij onmiddellijk naar het St. Joseph Zieken huis te Heerlen overgebracht. De vader is er het ergst aan toe, de andere familie leden maken bet naar omstandigheden re delijk wel. EEN SCHRIKWEKKEND GEVAL VAN VERVUILING TE HILVERSUM. De Hilversumsche politie in samenwer king met den gemeentelijken reinigings- en ontsmettingsdienst heeft in die ge meente een geval van schrikwekkende ver vuiling ontmoet, waarvan het een raadsel moet worden genoemd, dat dit in eén volk rijke buurt zoo lang heeft kunnen be staan. In een perceel aan den Hooge Laar- dsrweg woonde een 74-jarige waarzegster, Marie K„ die men, evenals haar woning aantrof in een toestand van onbeschrijfe lijke vervuiling. Op een klacht van de buren over den enormen stank, welke uit het perceel kwam, werd Woensdagmiddag ingegrepen, waarbij de waarzegster uit haar huis werd gezet. De inboedel bleek een vormelooze massa van vuil en verwaar lozing te zijn, waarbij allerlei soorten on gedierte te midden van uitwerpselen, roet en vuile rommel welig tierden. Van de drie honden, welke de vrouw er op na hield, bevonden er zich twee in zoodanigen staat van verhongering, dat reeds uit het oogpunt van dierenbescherming moest worden ingegrepen. Bij een onderzoek in het huis, dat meer dan eens een reinigings proces zal moeten ondergaan, vond de po litie een bedrag van 1700.aan contan ten, opbrengst van de cliëntèle der waar zegster. De vrouw, die zich nooit waschte of verkleedde, is naar de gemeentelijke barakken ovtrgebracht, waar bleek, dat haar kleeren door het vuil zoodanig aan haar lichaam waren geplakt, dat zij niet konden worden verwijderd. De vrouw "is derhalve gekleed en wel in een bad met lysol gedoopt, daar het niet mogelijk bleek haar anders te reinigen. De inventaris, v/elke uit de woning werd verwijderd, verspreidde tot in verren omtrek een ver-* schrikkelijken stank. Dit geval is voor onze Hollandsche be grippen van properheid zeker voor een ge meente als Hilversum een unicum. JONG OP HET SLECHTE PAD. Een Edesche bakker kwam tot de ont dekking, dat uit zijn winkellade een bank biljet van tien gulden ontvreemd was. Hij kon niet begrijpen hoe dit gebeurd moest zijn, waarom hij de politie met het geval in kennis stelde. Deze spoorde de daderes, een 12-jarig meisje, op. Terwijl de bewo ners niet thuis waren, had het kind inbraak gepleegd door zich toegang te versohaffen middels de achterdeur. Vervolgens had het het bankje van tien uit de winkella geno men. Daarna was het nog op bezoek ge gaan bij éen in de nabijheid wonenden sla ger, uit wiens winkel het kind 13 vleesöh- bonnen weggriste. Ruim drie gulden had deze jeugdige dievegge omgezet in ijsco's en zuurtjes, de rest van het tientje had het in den grond verstopt. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Verdachten vrijgesproken. B. Kalshoven te Nieuwkoop had van den economischen rechter zes maanden ge vangenisstraf gekregen wegens clandestien slechten. De broer van Kalshoven werd te Leiden aangehouden toen hij clandestien vleesch vervoerde. Op een vraag van wien hij het vleesch had had hij gezegd, dat het van zijn broer was. De broer, daarover ondervraagd, had toer. bekend geslacht te hebben, maar in hooger beroep was hij op deze verklaring teruggekomen, omdat hij tot een bekente nis geprest zou zijn. Dc P.-G. had bevestiging van het vonnis gevr-Mgd, door zich te houden aan de oor spronkelijke verklaring van verdachte. Het Hof sprak verdachte vrij. Q. J. van Kesteren te Sassenheim had veertien maanden gevangenisstraf ge kregen wegens medeplichtigheid aan clan destien slachten. In hooger beroep had hij pertinent ontkend iets met slachten te ma ken te hebben gehad. De P.-G. had op verschillende gronden bevestiging van het vonnis gevraagd. Het Hof achtte het bewijs niet geleverd en sprak verdachte vrij. HAAGSCH GERECHTSHOF. De tip. W. J. v. d. H. te W a s s e n a a r had van een dienstbode daar ter plaatse een tip ge kregen, dat er bij haar mevrouw nog wel wat te halen was. En v. d. H. had inder daad wat gehaald en wel boter, suiker, flesschen wijn enz. De rechtbank had hem daarvoor veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde hem tot zes maanden. HAAGSCHE RECHTBANK. Uitspraken. De Haagsche rechtbank heeft de volgen de vonnissen gewezen: A. van P. te L e i d e n, die een landbou wer uit Hoogmade 3000 door middel van een tusschenpersoon, afhandig had weten te maken, door te zeggen, dat hij gouden tientjes te koop wist, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden. (Eisch een jaar). A. P. die te Leiden kleedingstukken had verduisterd, alsmede een rijwiel en bovendien te Alphen a. d. Rijn een horloge, werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. (Eisch acht maanden). T. H I. te L e i d e n had zich schuldig gemaakt aan oplichting en kreeg daarvoor zes maanden gevangenisstraf, conform den eisch. Van J, P. te L e i d e n, die zich schuldig had gemaakt aan' rijwieldiefstal werd de zaak teruggewezen naar den rechter-com- missaris. A. P. G. te Leiden, die voor een zelf de feit terecht had gestaan, werd veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf. J. B. te Leiden had zich schuldig ge maakt aan diefstal door middel van ver breking. Deze zaak werd aangehouden ter inwinning van een rapport. M. D. te Leiden had zich voor een zelfde feit te verantwoorden gehad. Ook deze zaak werd geschorst. (Eisch was ne gen maanden). J. P. van L. te Leiden had een drietal personen te Leiden opgelicht, voor bedra gen van i'esp. 100, 25 en 20. J. G. C. en D P. beiden te Sassen heim. die daar ter plaatse zich schuldig hadden gemaakt aan levensmiddelendief- stal, werden veroordeeld tot resp. zes en vier maanden gevangenisstraf. W. J. S. te Lis se had zich schuldig ge maakt aan konijnendiefstal en werd des wege veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. (Eisch acht maanden). W. J. S te L i s s e had te Voorhout en Lisse witte boonen gestolen en werd daar voor in totaal veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. (Eisch acht maanden). H. C. van V. te Lisse had aardappelen en witte boonen gestolen, door middel van braak. Eisch acht maanden gevangenis straf. Uitspraak zes maanden. L. H. S te L i s s e had daar ter plaatse, te Noordwij kerhout en Hillegom ingebroken in diverse schuren en daarbij zakken boonen en aardappelen gestolen. Eisch een jaar en drie maanden gevange nisstraf. Uitspraak een jaar. £Ltu>igx&. ZATERDAG 20 Juni. Mis van Maria op een Zaterdag: Salve (Votiefmis van Pink steren tot de Advent). Gloria. 2e gebed v. d. H Silverius, Paus en Martelaar; 3e tot den H. Geest; 4e voor den vrede. Geen Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereering). Kleur: Wit. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Michelina, we duwe: Cognovi. 2e gebed v. d. Octaafdag v. d. H- Antonius van Padua; 3e v. d. H. Silverius; 4e voor den vrede. Gewone Pre fatie. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Boudewijn Comelis z. van B. C. de Nobel en C. v. d. Kaaij Sieger z. van S. Barkema en E. de Water. Ondertrouwd: H. Kromhout jm. 25 j. en C. A. de Blauw jd. 23 j. Th. J. Bodt jm. 25 j. en L. de Roode jd. 23 j. A. J. M. Roozen jm. 26 j. en M. C. v. d. Berg jd. 27 j. A. C. Driessen jm. 30 j. en H. A. Devi- lee jd. 29 j. Gehuwd: J. J. A. v. d. Rest jm. en J. H. Jordaans jd. SPORT ATHLETIEK L. C. S. A.-schoolwedstrijden. Aan de wedstrijden der Centrale-Commissie voor School-Athletiek, welke morgenmiddag om 3 uur in het Sportpark Leidsche Hout ge houden zullen worden en welke georgani seerd zijn door de A.V. Holland, nemen de volgende scholen uit Den Haag Leiden, Voorschoten en Alphen aa nden Rijn deel: Gem. H.B.S., Leiden; Chr. H.B.S., Leiden; Jongens U.L.O. Pieterskerkgracht, Leiden; Chr. U.L.O., Leiden; Hoogstratens Boek- houdschoool, Leiden; Instituut Dulhuys, Voorschoten; Chr. Lyceum, Alphen aan Rijn (2 ploegen); le Gem. H.B.S., Den Haag; 6e Gem. H.B.S., Den Haag; R.-K. H. B.S., Leiden; benevens een damesploeg van de le Gem. H.B.S., Den Haag. Het programma vermeldt o.a.: 100 M. hardtoppen. 4 x 100 M. estafette, kogelstoo- ten, vèrspringen en voor de dames in plaats van kogelstooten kastiebal-vèrwer- pen. De wedstrijden zijn z.g. districtsvoor- wedstrijden, waarvan de eindstrijd 11 Juli te Zwolle wordt gehouden. R. K. Junioren wedstrijden te Haarlem. Voor deze a.s. Zondag te houden wed strijden is de ploeg van Docos als volgt samengesteld: 60 M.: v. Velzen; 100 M,: Does, Schouten; 300 M.: Alberts; 800 M.: Bergers; hoogspringen: Pley, Bresser, v. d Wiel, v. Velzen, Does, Schouten; vèr springen: Pley, Bresser, v. d. Wiel, Ber gers, v. Velzen, Does, Alberts, Schouten; kogelstooten: Pley, Bresser, v. d. Wiel en Alberts; bal werpen: v. Velzen. De estafette ploeg zal bestaan uit: Does, Bergers, Al berts en Pley. WATERPOLO L. Z. C.Poelmeer 14. Onder zeer groote belangstelling en met een tempe ratuur van 17 graden begaven beide zeven tallen zich te water. LZC speelt met vijf tegen zeven spelers en weet na anderhalve minuut de leiding te nemen (10). Zij v/eet hierna nog gven stand te houden maar het wordt te zwaar. Geregeld liggen twee rr.an van Poelmeer vrij en het is Westen, die den stand' met een hard schot gelijk maakt (11), even later gevolgd door een schot van denzelfden speler (12). Hierna komèn er voor LZC twee spelers te Water, die reeds een wedstrijd gespeeld hebben. Nu gaat het spel op en neer totdat Westen een hard schot door de paal gekeerd ziet. Nog even komt Poelmeer -opzetten, maar de Laive weet van geen wijken. Na de rust is het Teegelaar van LZC, die het veld uit elkander rukt en een mooi schot lost, dat door Ydens gekeerd wordt. Door slecht uitgooien van de Laive belandt de bal bij den rechtsvoor. Deze geeft over aan den rnidvoor, die den keeper het nakijken geeft (13). Even later is het de rnidvoor van Poelmeer die er 14 van maakt. L. Z. C. IIH. G. A. I 12. Direct na den uitworp is LZC het eerst bij den bal. Beide partijen zijn om beurten in den aan val totdat HGA met een mooien doorslag bal de leiding neemt (01). Uit een cor- ne-rbal maakt Parmentier van LZC gelijk (11). Hierna breekt de rust aan. HGA :s hierna iets sterker, maar de kansen wor den slecht afgewerkt. Wegense te ruw spel van een der LZC'ers wordt aan HGA een sfrafworp toegewezen. Deze wordt keurig door Kambier gestopt. Plij weet echter den ba', niet op tijd weg te werken, waardoor deze toch in het doel verdwijnt (12). Afgelaste wedstrijd. De wedstrijd HVGBDe Zijl is gisteravond wegens te lage temperatuur niet gespeeld. SCHAKEN Dr. Aljechin wint het tournooi te Salz burg- Het schaaktournooi te Salzburg, dat door den Groot-Duitschen Schaak bond is georganiseerd, is Donderdag be ëindigd. Dr. Aljechin behaalde de overwin ning met 71/2 punt voor Keres, die 6 pun ten vergaarde. Hierop volgden achtereen volgens Junge en Schmidt met ieder 5 punten, Bogoljubow met 3 1/2 punt en Stoltz met 3 punten. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 20 JUNI. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en Ochtendgymn. 8.00 BNO: Nieuws 8.15 Causerie 8.30 Gram. (9.15 Voor de huisvrouw) 10.00 Ernstige muz. 11.00 Voor zieke kinderen 11.20 Pianovoor dracht 12.00 Orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Omroeporkest 14.00 De Studie aan de Universiteit 14.20 Muziek en vroolijkheid 16.00 Bij bel 16.20 Twee violen 16.50 Mannen- zangver. 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Orgelspel 18.00 De N.S.B. antwoordt 18.15 Gram. (Als intermezzo: Programma overzicht) 18.45 BNO: Nieuws 19.05 Liedje van verlangen 19.15 Bonte avond 20.15 Causerie 20.30 Orgelconcert 20.45 Bonte avond 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. (Vanaf 22.15 Alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken 22.15 24.00 Gram. HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. 9.30 Arnh. Orkestver. en Paaschbergkoor 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram. en Lichte muz. 12.00 Trio 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Ontginning watersch Vol- lenhove 12.40 Voor de jeugd 14.00 Sted. Orkest van Maastricht 15.30 Tijd- schriftenschouw 15.45 Orkest 16.30 Causerie 16.45 Gram. 17.00 Voor de binnenschippers 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Orkest 18.15 Kwartier v. d. arbeid 18.30 Gram. 18.45 De W.A.-Kapel van de Heerban Amsterdam 19.15 Gram. 19.30 BNO: Nieuws 19.50 Spiegel v. d. dag 20.00 Concertgebouworkest (21.00 Als ik 't voor 't zeggen had) 21.25 Gram. 21.45 BNO: Nieuws en Mil. over zicht 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. le programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e programma 6.4522.15 Hilversum II; 22.15—24.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2