DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN DUITSCHLAND Momentje VRIJDAG 19 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10280 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V De sociale beteekenis van den arbeid Het is laster, als men beweert, dat het Christendom, hel Katholicisme den men- schen tevredenheid predikt met slechte sociale toestanden, hen wijzend op het le ven hiernamaals. Het kan iedereen bekend zijn, hoe de Katholieke Kerk bij voortduring en in alle tijdperken der geschiedenis aan de mensch- heid voorhoudt, dat in het sociale leven rechtvaardigheid en naastenliefde moeten heerschen; dat het economische leven zóó moet zijn geregeld, dat de welvaart over allen kan worden uitgespreid en de tijde lijke goederen niet in het bezit zijn van slechts betrekkelijk weinigen. Waar wij herhaaldelijk hebben geschre ven over de noodzakelijkheid, dat het eco nomische leven radicaal zal worden ge wijzigd, hebben wij ons voor deze meening ook beroepen op vele uitspraken in „Re- rum Novarum" en in „Quadragesimo An no". Wij mogen bij onze trouwe lezers onze meening wel als bekend veronderstel len. Maar toch willen wij er nog even op terugkomen. Het is ons gebleken, dat een enkele lezer en misscSiien zijn er ook nog eenige anderen een gehéél verkeer de conclusie heeft getrokken uit wat wij deze week schreven, toen wij er op wezen, dat de ellende van dezen tijd in de menschen moet wakker schudden het bewustzijn, dat en méér is, dan wat tijdelijk en voorbij gaand is; dat er een hooger doel voor den mensch is, dan wat op aarde ligt en voor het aardsche leven wordt nagestreefd; dat het waardevolle en kostbare leven op aarde niet door voorbij gaan den arbeid en vluchtige genoegens alléén ge vuld kan worden. De bedoelde lezer heeft ui deze opmerkingen waarvan "met ons o. i. alléén de van-zelf-sprekepdheid zou ten kwade kunnen duiden geconclu deerd, dat wij de beteekenis van het tijde lijke zouden onderschatten! Hoè hij tot deze conclusie is gekomen, is ons verbor gen gebleven. Wij willen hem wel ver zekeren, dat wij nooit ons bij onze sociale politiek hebben schuldig gemaakt aan on derschatting van het tijdelijke een on derschatting, welke óf voortkomt uit ge brek aan werkelijkheidszin óf uit onop rechtheid maar dat wij voor de waarde van het tijdelijke juist steeds open oog en reëele waardeering hebben gehad. Intusschen is die goed-bedoelde critiek ons een aanleiding, voor de zooveelste maal. te verklaren, dat het is onze diepe overtuiging, dat er moet komen een nieu we tijd, waarin geen plaats is voor het stelsel van het kapitalisme, van de winst economie; waarin het ware volksbelang zal moeten bepalen, wat en hoe er wordt geproduceerd, dus het objectieve doel van den arbeid en de omstandigheden, waar onder wordt gearbeid, de arbeidsvoorwaar den van hen, die den arbeid praesteeren; dat er moet komen een nieuwe tijd, waar in alle arbeid moet zijn van sociale waar de en de sociale beteekenis van den arbeid vóórop moet staan, als de beslissende factor bij de bepaling Van het al dan niet noodza kelijke, gewenschte en geoorloofde van den arbeid. Als wij hopen, dat uit de rampen, die d»i menschheid teisteren, zal worden ge- fcij|an een vernieuwd godsdienstig leven, wil dit dus natuurlijk! geenszins zeg- gen, dat wij niet eveneens verlangen naar een vernieuwde maatschappelijke orde. Het tweede wordt door het eerste door den Godsdienst geëischt! En hier willen wij herhalen, en besluiten ermee, wat wij in ons door bedoelden lezer gewraakte ar tikeltje schreven: Een der minst funda- menteele en noodlottige dwalingen ook in het leven van vele christenen, vele katho lieken is de scheiding tusschen Godsdienst en.... al het andere. NIEUWE BONNEN Voor het koopen van de gebruikelijke hoeveelheden brood en vleesch zijn voor de volgende week de bonnummers 32 gel dig verklaard. Voorts zijn van de tabakskaart geldig verklaard de nummers 38 en 39 voor de ge bruikelijke rantsoenen. Daarnaast zijn voor de periode van 21 t/m 27 Juni aangewezen voor bijzondere rantsoenen de bonnen R2 van de tabakskaart voor sigaren en R2 van de sigarettenkaart voor sigaretten. DISTRIBUTIE VAN GORT. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 20 Juni tot en met 11 Juli a.s. de met „alge meen 321" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 250 gram gort of gort- mout. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 21 tot en met 27 Juni: 32-A Brood 32-B Brood 32 Beschuit 32 A Vleesch 32- B Vleesch 38. 39 tabak brood of gebak 4 rants. y rants. 1 rants, besch. br. of geb. 1 rants. yk rants. 1 rants, tabak. vl. of vl. waren 14 Juni tot en met 11 Juli: 32'i algemeen 328 algemeen 329 algemeen 317, 318, 319, 320 4-25, 4-26 res. 330 algemeen 331 algemeen 332 algemeen J322, 323 324, 325, 326 alg. 31-A t/m 34-A Melk 31-B t/m 34-B Melk 31, 32, 33, 34 versnap. 15 tot en met 24 Juni: rT y rants. Boter Margarine 31 Boter, Vet I of vet. 1 Mei31 Aug.: 1 kg. sqiker 250 gr. koffiesurrogaat 500 gr. jam. 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of ir.aizena 100 gram kaas 3y liter melk 1% liter melk 100 gr. ohoc. suikerwerk U textiel (mannen) 1 Juni tot en met 30 Juni: 50 gram scheerzeep K zeep I 1 rants, zeep K Toiletzeep 75 gr. toiletzeep i 300 Algemeen 1 rants, zeep Bijzondere rantsoenen: 14 Juni tot en met 11 Juli: 1 pet. 333, 334 alg. 250 gr. peulvruchten 21 tot en met 27 Juni: R-2 Tabak I 2 rants, sigaren R-2 Sigaretten 2 rants, sigaretten OPMERKINGEN: De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Dinsdag 30 Juni: 293 Algemeen (Zeep) 211 Algemeen (Zeep). 228 Algemeen (Zeep) 27? Algemeen (Zeep) G Zeep, Toiletzeep. H Zeep, Toiletzeep. 1 Zeep, Toiletzeep. J Zeep, (Zeep) J Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 20 Juni: 31 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard- 36, 37 Tabak. 08 Cigaretten. VROEGE AARDAPPELEN. Ten hoogste 7 en 11 cent per K.G. In een officieele publicatie, elders in dit blad opgenomen, maakt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd de prijzen bekend, welke ten hoogste aan den consument voor vroege aardappelen in rekening gebracht mogen worden in het tijdvak van 20 Juni t.m. 11 Juli 1942. De prijs bedraagt voor de kleine sortee ring 7 ceent per K.G. en voor de groote sor teering de officieele publicatie geeft de maten aan 11 cent per K.G. Deze prij zen mogen verhoogd worden met 1 cent per K.G. voor thuisbezorgen en 1 cent per K.G. voor schrappen, waarbij de weging dient te geschieden vóór het schrappen. MELDT U AAN BIJ HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU ENGELSCHEN TREKKEN TERUG UIT EL ADEM EN SIGI REZEGH. Een in Cairo gepubliceerd officieel com muniqué meldt, dat de Britsche troepen zich teruggetrokken hebben uit de stellin gen van El Adem én Sidi Rezegh. STRIJDT VOOR EUROPA Sterke vesting van Sebastopol bestormd Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: In den strijd om Sebastopol hebben af- deelingen infanterie in hevige gevechten van man tegen man de voornaamste bol werken in het Noordelijke deel van het zwaar versterkte vestingstelsel, waaronder de stelling Maxim Gorki, het modernste en sterkste fort van de geheele vesting stormenderhand veroverd. Daarmede werd de aanval in dezen frontsector vooruitge schoven tot op drie kilometer van den ha veningang der vesting. Aan het Zuidelijke front van de vesting werden de bolsjewie ken ondanks hardnekkigen tegenstand door Duitsche en Roemeensche troepen uit belangrijke hooggelegen stellingen verdre ven. In het havengebied werden opslag plaatsen van materiaal en voertuigen voor den aanvoer van den vijand door luchtaan vallen vernietigd. In den centralen sector van het Ooste lijke front werd de strijd tegen verspreide vijandelijke troepen in het achterwaart- sche frontgebied voortgezet. Aan het front van de Wolchof mislukten ook gisteren hevige vijandelijke aanvallen. In de haven van Moermansk bestreden duikbommenwerpers vijandelijke schepen voor den aanvoer. Jagers, die de duikbom menwerpers escorteerden, schoten hierbij elf vijandelijke jachtvliegtuigen neer. In Noord-Afrika is het Britsche achtste leger in twee deelen uiteengedreven. Een deel heeft zich teruggetrokken naar To- broek. Sterke Duitsche en Italiaansche pantserformaties zetten de in de richting Bardia vluchtende vijandelijke strijdkrach ten achterna. In het Zuidelijke voorterrein van de vesting Tobroek werden Britsche steunpunten en eenige woestijnforten inge nomen. Formaties der Duitsche en Italiaan sche luchtmacht berokkenen den terug- trekkenden Britschen colonnes zware ver liezen aan menschefi en materiaal. Aan de vernietiging van het Britsche konvooi in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee heeft een Duitsche flottielje motortorpedobooten onder bevel van haar flottiefjechef, den luitenant ter zee eerste klasse Kemnade, deelgenomen. De flottielje torpedeerde twee Britsche kruisers, waarvan een. kruiser door twee torpedo's getroffen werd en waarschijnlijk gezonken is. Reeds bij vroegere onderne mingen voor de kust van Libye brachten de Duitsche motortorpedobooten een tor pedojager, een escortevaartuig, een duik bootjager en 15.000 brt. scheepsruimte voor de ravitailleering tot zinken. Op den Atlantischen Oceaan vielen Duitsche duikbooten, zooals in een extra- bericht is bekend gemaakt, krachtig be schermde konvooien aan en brachten ze ven schepen met een gezamenlijken in houd van 34.000 brt. tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers zwaar be schadigd. Voorts werden in de Caraibische Zee, ondanks sterken Amerikaanschen af weer, 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 brt. vernietigd. Daarme de verloor de vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte weer 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 109.000 brt. In de wateren om Engeland bracht de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee schepen meteen gezamenlijken inhoud van 5.000 brt. tot zinken. Drie andere vrachtbooten werden door bomtreffers be schadigd. De Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 3 tot 16 Juni 307 vliegtuigen, waarvan 137 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot-Brittan - nië 71 eigen vliegtuigen verloren. Bij den strijd voor Sebastopol hebben zich de compagniechefs in een regiment infanterie, eerste luitenant Schirner en luitenant Poerschmann door bijzondere dapeprheid onderscheiden. De eerste luite nant. Marseille schoot in Noord-Afrika binnen 24 uur tijds tien vijandelijke vlieg tuigen omlaag, en verhoogde daarmede het aantal zijner overwinningen in de lucht tot 101. De duikbooten onder bevel van de lui tenants ter zee eerste klasse Mohr, Topp, Witte en van Rosenstiel en van een luite nant ter zee tweede klasse Ites hebben zich bij de bestrijding van de. vijandelijke ravi- tailleeringsscheepvaart bijzonder onder scheiden. Luitenant Strelow, Flugzeugfuehrer in een jachteskader, die onderscheiden is met het eikenloof van het ridderkruis bij het IJzeren Kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Als overwinnaar in 68 luchtgevechten behoorde deze pas 20 jaar oude dappere officier tot de meest op den voorgrond tredende jachtvliegers. De oorlog ter zee MOEILIJKE TAAK DER DUITSCHE DUIKBOOTEN VOOR DE AMERI- KAANSCHE KUST. Haar aanleiding van het tot zinken bren gen van 19 Britsche en Amerikaansche koopvaardijschepen in den Atlantischen Oceaan en in de Caraibische Zee deelt het opperbevel der Duitsche weermacht nog mede: De Amerikaansche regeering heeft den laatsten tijd haar afweer- en beveiligings maatregelen voor den dringend noodzake lijken aanvoer van oorlogsmateriaal en grondstoffen over zee aanzienlijk uitge breid. Alle maar eenigszins bruikbare en eenigermate zeewaardige vaartuigen wer den in beslag genomen en in dienst gesteld ter beveiliging van convooien en voor den afweer van duikbpoten. Zelfs motorbooten, particuliere jachts, kleine en allerkleinste kustvaartuigen werden in de Amerikaan sche marine opgenomen om het steeds ster- Moordenaars van Heydrich gevonden Officieel wordt uit Praag medegedeeld: De moordenaars van den plaatsvervangen- den rijksprotector S.S.-Obergruppenfueh- rer en generaal der politie, Heydrich, zijn in de ochtenduren van den 18en Juni na een uitgebreid onderzoek door de staatspo litie te Praag, in een kerk aldaar, waar zij geruimen tijd een schuilplaats hadden ge vonden, opgespoord en bij de arrestatie doodgeschoten. Tevens is het daarbij ge lukt, hun naaste medeplichtigen onschade lijk te maken. Alle betrokkenen zijn Tsje chen, die door Britsche vliegtuigen tot de uitvoering van den aanslag in het Protec- tcraal zijn afgezet. ker wordende duikbootgevaar te vermin deren. Behalve door uitbreiding van den duik- bootafweer trachtten de Amerikanen zich ook te helpen door zoo mogelijk een deel van het transport over zee door de spoor wegen te doen overnemen, om daardoor tenminste een deel van den belangrijken aanvoer van grondstoffen te onttrekken aan het ingrijpen van de duikbooten van de Spil. Daarom moet het te hooger worden aangeslagen, dat het den Duitschen duik booten wederom gelukt is 19 met belang rijke grondstoffen en orlogsmateriaal ge laden schepen van tezamen 109.000 ton uit sterk beveiligde convooien weg te schie ten. De laatste vier dagen heeft de vijand op de voornaamste ravitailleeringswegen op den Atlantischen Oceaan en in de Middel landsche Zee 33 schepen van tezamen 220.000 b.r.t. verloren. Zeven oorlogssche pen, die transportschepen begeleidden, n.l. twee kruisers en vijf torpedojagers werden tot zinken gebracht. Churchill in de Ver. Staten Naar de Britsche berichtendienst in een extrabericht meldt, is te Londen officieel medegedeeld, dat minister-president Chur chill in de Vereenigde Staten is aangeko men, in gezelschap van sir Alan Brooke, chef van den generalen staf van het Brit sche Rijk, en generaal-majoor Ismay^ se cretaris van den chef van het stafcomité. Uit Washington meldt de Britsche be richtendienst, dat het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Churchill zich wederom in de Vereenigde Staten bevindt om onver wijld met Roosevelt besprekingen te voe ren over de vraag, hoe de oorlog gevoerd en „gewonnen" kan worden. De berichtendienst meldde voorts, dat Donderdag te middernacht in het Witte Huis een conferentie was bijeengeroepen. HUEHNLEIN OVERLEDEN. In Muenchen is overleden generaal-ma joor Huehnlein, rijksleider der N. S. D. A. P., leider van het N.S.K.K. Hij was een der oudste strijdgenooten van den Fuehrer. Hij werd in 1881 in Neustaedtlein in Ober- franken geboren en streed in den vorigen wereldoorlog o.m. als compagniescomman dant, als eerste officier van den generalen staf van een divisie en als lid van een al gemeen commando. Hij nam deel aan de cnderdrukkir.gvan den communistenopstand in het Ruhrgebied na den oorlog, was of ficier. van den generalen staf bij generaal Ritter von Epp in het leger van 100.000 man en nam in 1923 ontslag uit den dienst om zich aan te sluiten bij den Fuehrer. In ver band met den historischen negenden No vember 1923 werd hij veroordeeld tot 6 maanden arrest. In 1930 werd hij belast met den opbouw van den motordienst der S.A., in 1937 kreeg hij den rang van gene raal-majoor. Hij heeft zich in het bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de motorteoh- nische opleider der Hitier jeugd. BEKANNTMACHUNG. Alle maennlichen Reichsdeutschen der Ge- burtsjahrgaenge 1906 und 1907 haben zich zur Musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provinzen Sued-Holland und Seeland bei der Wehrmachtkomman- dantur Den Haag, Lange Voorhout 38, am 29.6.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben AM am 30.6.42 vorm. 8 Ulhr 30 die Buchsta- ben N—Z b) Aus der provinz Nord-Holland: in Amsterdam-C, Schule, Iepenweg 13, am 1.7.42 vorm. 8 TJhr 30 die Buchsta- ben AM am 2.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben NZ c) Aus den Provinzen Friesland, Gro ningen, Drenthe und Overijssel b. d. Wehr- machtskommandantur Zwolle, Roijensin- gel 13, am 3.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben AM am 4.7.42 vorm. 8 Uihr 30 die Buchsta- ben N—Z d) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nord-Brabant bei der Orts- kommandantur 's-Hertogenbosch, Juliana- plein 2, am 6.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben AM am 7.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben NZ e) Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtskommandantur Maastricht, Vrijthof 46, am 8.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Ruchsta- ben AF am 9.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben GM am 10.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben NR am 11.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- OPOE. Aan het Philosophenpad woont Opoe. Dat Philosophenpad heeft altijd een bijzondere bekoring op mij uitgeoefend, hoewel vroeger meer dan tegenwoor dig. Vroeger was het een idyllisch zandpad tusschen wat lage huisjes aan de eene zijde en een lieflijk boschage aan den anderen kant. Zoo heeft Opoe er gewoond. Zestig jaar lang. Nu is zy in eer en deugd 86 jaar geworden en hoort er de ronkende machines in de lucht, waar de groote philosophen en Opoe nooit van hebben gedroomd. Nu kijkt Opoe niet naar 't miniatuur woud, dat eerst tegenóver haar woning groei de, maar naar een leelijken heuvel, die schuilplaats heet en die haar het uit zicht beneemt op de wereld daarachter. Maar dat laatste is zoo erg niet. En men heeft Opoe verteld, dat zij in die zand heuvel moet gaan zitten, als men met bommen gaan gooien. Wat moet Opoe aan het Philosophenpad, waar zij deze maand al zestig jaar woont, daar wel van denken? Zij, die is opgegroeid met Plato, Kant en Thomas van Aquino. Ik zou haar willen gelukwenschen met haar zestig jaren in dat huisje aan het Philosophenpad. Maar ik durf niet, want ik behoor tot de wereld, die zich schamen moet voor deze Opoe met haar zestig jaren van wijsheid. Wat niet wil zeggen, dat haar eerste zes en twin tig jaren zondér wijsheid wjircn. Opoe heeft in ieder geval de wijsheid van 86 jaren en van vele philosophen. Maar wij weten het heter. Wij laten Opoe al leen zitten in haar huisje en besturen intusschen de aarde. En Opoe zit aan de deur en kijkt hoe wij het gedaan hebben. P.S. Het verband tusschen geiten en brandnetels is mij niet reoht helder. Misschien wilt U het eens wat duide lijker uiteenzetten. ben SZ. Die Meldepflichtigen haben militaerische und sonstige Ausweispapiere und 2 Pass- bilder Groesse 37 x 52 mm in buergerliche Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillen- traeger das Brillenrezept mitzubringen. Ju- den haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen Vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurueckerstattet. Sie erhalteh ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden eind Zehrgeld. Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag Alleen al een verblijf in een van de vele Duitsche bergstreken, welke rijk aan na tuurschoon zijn, waar tevens zeer vaak be langrijke fabriekscomplexen verrezen zijn, verschaft een prachtige levenservaring aan de Nederlandsche meisjes, d'ie in Duitsch land werk gevonden hebben. Men kent de vele prachtige Duitsche natuurstreken van foto's van kennissen, uit boeken en van de film. Vroeger konden alleen rijkelui van dit natuurgenot profiteeren. De thans in Duitschland werkende Nederlandsche meisjes profiteeren niet alleen rijkelijk van dit genot, doch worden bovendien voor hun arbeid in de fabrieken ook nog dik be taald ook. Welke nieuwe indrukken hebben niet tal van Nederlandsche meisjes, die werk in Duitschland aanvaard 'hebben, opge daan! Vele meisjes vonden werk in groote steden als Berlijn, Leipzig, Dresden, Bres- laiu. Anderen kwamen in Weenen, Stutt gart of Muenchen. „Kraft durch freude" de werkgemeenschap van het Duitsche ar beidsfront, organiseert in den vrijen tijd ontspanningsreizen, zoodat men onder des kundige leiding tal van nieuwe indrukken verzamelen kan. Door zijn groote uitgestrektheid biedt het Groot-Duitsche Rijk als aangename omgeving voor degenen, die bij de arbeids beurzen werk zoeken, een ruime keus. Gereed voor het offensief. In de rotsen van het fort Balaklawa wacht de infanterie op het sein tot den aanval Hoffmann-Stapf-P.K. Mentz-Pax Holl. m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1