DONDERDAG 18 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Pr. Schneider». Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 115 m.M. 2.30. elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. WEERBERICHT Zon onder 10.03 uur Donderdagavond. Zon op 5.16 uur Vrijdagochtend. 18 Juni: De maan komt Donderdagoch tend om 9.49 uur op en gaat Vrijdagnacht om 0,40 uur onder. 19 Juni: De maan komt Vrijdagmorgen om 10.54 uur op en gaat Zaterdagnacht om 1.08 uur onder. 20 Juni: De maan komt Zaterdagmiddag om 12.01 uur op en gaat Zondagnacht om 1.33 uur onder. (Eerste kwartier) 21 Juni: De maan komt Zondagmiddag om 1.09 uur op en gaat Maandagnacht om 1.56 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 17.5 gr. C. HERZIENING VAN DE STEUN- NORMEN. De centrale persdienst van het N. A. F. meldt: De beëindiging van de extra-winteruit- keering aan werkloozen op 23 Mei jongst leden heeft een herziening van de steun- normen noodzakelijk gemaakt. Inmiddels heeft deze herziening in over leg met het Nederlandsche Arbeidsfront en in samenwerking met het departement van Sociale Zaken en het departement van Fi nanciën, plaats gevonden. De inwerking treding geschiedt met terugwerkende kracht, van 23 Mei jongstleden af, dus in aansluiting op de extra-winteruitkeering. De thans geldende normen ondervangen grootendeels de door het wegvallen van den extra-wintersteun ontstane verminde ring van inkomsten, en beteekenen voor het overige een niet geringe vereenvoudi ging, welke de overzichtelijkheid voor de belanghebbenden ten goede komt. De negen gemeenteklassen van voor heen zijn verminderd tot zeven. Het grond- steunbedrag voor de eerste klasse gemeen ten gunste van de georganiseerde ver vrouw 13.60, voor elk tot het gezin be- hoorend kind 1.40. De hoogste uitkeering welke wordt verstrekt, bedraagt voor alle klassen 70 pet. van het loon, vermeerderd met een vijfde gedeelte van de gezinsleden bijslag, ingeval deze wordt genoten. Als toeslag op bovenbedoeld bedrag wordt aan hen, die aangesloten zijn bij een van rijks wege gesubsidieerde en functioneerende werkloozenkas een wekelijksche verhoo ging van 1 verleend. Hiermede is het ver schil in uitkeering, dat voorheen reeds tusschen de georganiseerden en niet-geor- ganiseerden in een werkloozenkas bestond, ten gunste van de georganiseerden ver groot, waardoor organisatie in het N.A.F. ook in dit verband voor alle werkers we derom hoogere beteekenis heeft verkregen. GEBRUIK VAN GAS OF ELECTRICITEIT VOOR INDUSTRIEELE DOELEINDEN EN RUEVITEVERW ARMING. De directeur van het rijkskolenbureau brengt onder de aandacht, dat voor nieuwe toepassing van gas en/of electriciteit voor industrieele en daarmede gelijik te stellen doeleinden slechts dan een rantsoen ter beschikking zal kunnen worden gesteld, als gébruik van vaste brandstoffen tech nisch onmogelijk is. Men wordt in zijn eigen belang aangeraden zich, alvorens tot aanschaffing of inrichting van een instal latie over te gaan, bij het betrokken gas- of electriciteitsbedrijf op de hoogte te stel len, of van die zijde bezwaren bestaan te gen het verstrekken van een rantsoen gas of electriciteit. Deze maatregel heeft ook betrekking op bakkerijen, wasscherijen en groote keuken install a ties. Voor nieuwe in stallaties voor ruimteverwarming wordt geen gas of electriciteit meer ter beschik king gesteld. De matten industrie te Genemuiden mag zich den laatsten tijd in een ongekende bloei verheugen. Genemuiden, dat reeds in de 13e eeuw stadsrechten verkreeg doch al de jaren door zich nimmer op de een of andere wijze heeft onderscheiden, bestond vroeger hoofdzakelijk uit veehouders. De mattenvlechterij zooals men die thans kent, bestond er toen niet. Een typische bijzon derheid van dit oude stadje was ook wel de Achterweg waar, ingevolge een voor schrift der algemeene politieverordening de hooibergen van alle veehouders netjes op een rij stonden gegroepeerd. Thans maakt de mattennijverheid een florissanten tijd mee. Ongeveer zeshonderd personen vinden er arbeid en een goed loon, wat voor een gemeente als Genemui den heel wat zeggen wil. De biezen wor den aan de oevers van het IJsselmeer ge vonden, waar ze gewoonlijk in grooten ge tale voorkomen. Na gesneden en gedroogd te zijn, worden ze, voor zoover noodig, ge verfd en bij schering en inslag verder voor het gebruik gereed gemaakt. VELLEN VAN BOOMEN EN STOBBEN. In de Staatscourant van 18 Juni 1942 is opgenomen een wijziging van de bodem- productiebeschikking 1939 betreffende het vellen van boomen. Voortaan is niet alleen voor het rooien van elke boom vergunning noodig van den productiecommissaris, maar ook. voor het rooien van stobben, die bij het vellen van boomen in den grond zijn achter gebleven. Wanneer de productiecommiasaris daar toe last geeft, moeten de stobben worden gerooid. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Toen de controleurs kwamen. Op zekeren dag waren bij A. Haster te Hillegom controleurs van de prijsbe- heersohing gekomen. Al spoedig hadden zij in de gaten, dat H. vleesch aanwezig had, dat afkomstig moest zijn van een clandestiene slachting. Men was toen eens verder gaan kijken en daarbij waren eigenaardige dingen aan het licht gekomen. Zoo had men duizenden oude kwartjes dubbeltjes en centen aangetroffen. Ver dachte had dit verklaard door te vertellen, dat het van een collecte in de kerk afkom stig was, en dat hij het den volgenden dag in wilde gaan wisselen. Tevens had men bij verdachte aangetroffen ongeveer een dozijn fietsen. Deze waren niet van hem, had hij verteld, maar van een familielid, die deze vehikels zoolang bij hem geplaatst had. Gezien het feit, dat verdachte ook wel van deze dingen meer zou hooren, vol stond de officier, voor het aanwezig héb ben van het vleesch, met het eischen van een geldboete van 300 subs, negentig da gen hechtenis. Uitspraak conform. Niet geschetste stier. N. W. Mooyman te Nootdorp had een stier voorhanden gehad, welke niet geschetst was. Aangezien hij de meest aan sprakelijke in deze was werd hij veroor deeld tot een geldboete van 75 subs. 75 dagen hechtenis. A. P. M. Mooyman te Nootdorp had zich eveneens aan zulk een feit schul dig gemaakt. Aangezien hij minder aan sprakelijk werd geacht, werd hier volstaan met het afleggen van een geldboete van 10 subs. 10 dagen. De ontslagen typiste. C. G. Snel te Bodegraven had zon der vergunning een typiste ontslagen. De Economische rechter verwees deze zaak naar den kantonrechter. Het ontslag van den loopjongen. F. C. Reeokers te Bodegraven had zonder toestemming een jongen ontslagen, voor welk feit hij veroordeeld werd tot een geldboete van 15 sUbs. 15 dagen. Stroovervoer. A. F. Hilgersom teLeidschendam zou stroo vervoerd hebben zonder vergun ning. Hij zeide wel een vergunning gekre gen te hebben voor een groote hoeveelheid. De hoeveelheid was te groot om inegns vervoerd te worden en daarom had hij het maar in gedeelten gedaan. Voor zulk een gedeelte kon hij dan echter geen vergun ning toonen. Nu is alles beter geregeld en kan er geen vergissing meer plaats vinden. De officier achtte hier geen opzet aanwe zig maar een toevallige samenloop van om standigheden. De eisch werd dan ook een geldboete van 1 subs. 1 dag. De econo mische rechter achtte verdachte wel schul dig, maar legde hem geen straf op. „We hebben hier te doen met een erger lijk geval van huwelijkszwendelarij en het merwaardigste is, dat nu eens niet een vrouw gedupeerd is doch een man, hetgeen maar zelden voorkomt", aldus de Officier van Justitie bij de Utreohtsche Rechtbank in zijn requisitoir in de zaak tegen de 45- jarige huisvrouw van V. uit Utrecht, die terecht stond, verdacht van oplichting. Het geval van huwelijkszwendel vond zijn oor zaak in een advertentie in een der plaatse lijke bladen, waarin een 51-jarige weduw naar een huishoudster vroeg. Zijn keus viel op de 45-jarige vrouw. Zij deed het werk naar behooren en allengs rijpte bij den weduwnaar het verlangen om deze huis houdster, die met een kind bij hem was in getrokken, tot zjjn vrouw te maken. Een en ander verliep nogal vlot, want ook de vrouw had er wel ooren naar. Toen het eenmaal zoo ver was, achtte de vrouw het noodig, dat er wat nieuwe meubelen, als mede kleeren en een fiets werden ge kocht, met welk plan de a.s. bruidegom vol ledig accoord ging. Ja, zelfs ging hij zoo ver, dat hij zijn toekomstige vrouw toe stond, in Hilversum een rustkuur te on dergaan, voordat zij in het huwelijks bootje zouden stappen. De vrouw vertrok dus met haar kind naar Hilversum en van daar stuurde zij lieve brieven naar haar echtgenoot-in-spe te Utrecht. Tot op een keer de man tot zijn verbazing merkte, dat de brieven van zijn a.s. vrouw het post stempel van Utrecht hadden. Zijn wan trouwen werd opgewekt en toen kwam al gauw aan het licht, dat de vrouw ge trouwd was, niet één, maar zes kinderen had en dat er van een rustkuur in Hil versum geen woord waar was. De teleur gestelde man deed toen aangifte bij de jus titie, zoodat de vrouw zich terzake van op lichting voor de rechtbank had te verant woorden. Op een vraag van den president hoe zij zoo tot deze daad was gekomen, antwóord- de zij. dat zij aanvankelijk alleen maar de bedoeling had om als huishoudster haar geld te verdienen. Haar eigen huwelijksle ven was mislukt, zoo vertelde zij en toen dus de haar sympathieke werkgever met haar een huwelijk wilde aangaan, dacht zij, dat dat wel ging, zonder dat het zou uit komen. Zij betoonde nu spijt van haar leu gens en bedrog. De Officier van Justitie, mr. Klein, merkte in zijn requisitoir nog op, dat deze verdachte wel op zeer geraffi neerde wijze den goedgeloovigen man om den tuin had geleid. En al heeft deze vrouw dan een gezin met zes kinderen, zij moet eens voelen, wat het beteekent andere menschen zoo schandelijk te bedriegen. De eisch luidde zes maanden. De Rechtbank zal op 30 Juni uitspraak doen. NOTARIS UIT ZIJN AMBT ONTZET. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den Bosschen notaris J. R. H. schuldig ver klaard aan oplichting, meermalen gepleegd, hem deswege veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf en hem ontzet uit het ambt van notaris. Notaris H. heeft terecht gestaan, omdat hij zijn bemiddeling heeft verleend tot het plaatsen van hypotheken op bouwgronden, terwijl hij wist, dat de waarde der onder panden veel geringer was dan het bedrag der hypotheken. In totaal ging het over een bedrag van ongeveer 70.000 De Officier van Justitie had een jaar en zes maanden tegen hem geëischt. Wat helpt alle zorg, die U aan Uw teint besteedt, wanneer gebrek aan vitamine F de jeugd en de veerkracht uit Uw huid steelt? Vitamine F-gebrek. gevolg van vet arm voedsel, spreidt reeds alom zijn symptomen wacht niet, tot ook UW huid haar frischheid verliest. Pas nü en onmiddellijk Dobbelman's vitamine-F-crêmes toe. Per tube 2000 eenheden vitamine F, meer dan ge noeg, om Uw huid te doen ontluiken en jong te houden «üi ZOON 60E0 DèBBELM/jvN-PRODUCT! SPORT SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN O. De zevende ronde. De zevende ronde is gisteravond in „De Harmonie" gespeeld. Hier volgen de uit slagen: In een Budapestergambiet won Turnmers van Cok met een aangekondigd mat in 4 zetten en behoudt daardoor de beste kan sen op het kampioenschap. Van der Nat won van Bosscha in een geweigerd Dame gambiet en Posthuma van Loef in een d4 opening. Ook Barkema en Brunt speelden een d4 opening, doch deze partij is remise geworden, terwijl de partij tusschen De Bruyn en De Hondt, de Grünfeld variant van een Oost-Indische partij afgebroken is, waarschijnlijk in winststand voor De Bruyn. Afgebroken partijen: 5e ronde: Loef Van der Nat 01; 6e ronde: De Hondt Bosscha 1/21/2. De stand na deze (e ronde luidt: Turnmers 6 1/2, De Hondt 4xx, De Bruyn 3 l/2xx, Bosscha 5, Posthuma 3 l/2x, Van der Nat 3x, Cok 2x, Barkema 1 l/2x, Brunt lx en Loef x. A.s. Woensdag wordt de 8e (voorlaatste) ronde gespeeld. Dan zijn de volgende par tijen aan de orde: PosthumaDe Bruyn, BruntLoef, Bos schaBarkema. CokVander Nat en De HondtTurnmers. PAARDENSPORT Courses te Duindigt. De uitslagen van de Woensdagmiddag op Duindigt gehouden draverijen luiden als volgt. Kabouterprijs (prijzendraverij 4e klasse B), afstand 1740 M.; 1. Cecilia W., eig. J. Goedendorp; totaaltijd 2.54,9. Toto. W. 1,30; 2. Eddy, eig. D. Modderman. Fille de Flandre gedisqualificeerd' wegens te veel gallopeeren. Krachtprijs (prijzendraverij), afstand 2000 M.: 1. Buziau K. W., eig. E. Kruithof, tottaaltijd 3.08,4. Toto W. 3,10 pl. 1,60. 2. Elionora, eig. H. Dragt, pl. f 1,60. Crapomprijs (handicap B), afstand ca. 2100 M.: 1. Echillais, eig. F. J. Frowijn, totaaltijd 2.28,6. toto w. 6,80, pl. S 2. 2. Jokol, eig. Stal Wertha, pl. 2,3. Icare, eig. L. Englébert, pl. f 2,—. Kamperfoelieprijs (prijzendraverij), af stand 2200 M.: 1. Dutch Hanover, eig. stal R., totaaltijd 3.18,9, toto w. 6,90 pl. 1,90. 2. Zampa van N. Z., eig. J. Witteveen, pl. 1,50; 3. Baronesse K., eig. J. Smit, pl. 1,40. Orionprijs (handicap A), afstand ca 1350 M.: 1. Bon Voyage, eig. J. H. W. Pasman, totaaltijd 1.29,2 met 2 lengten, toto w. 5,60, pl. 2,—; 2. Solidar, eig. L. Engle- bert, pl. 2,90. Kraaienprijs (handicapdraverij op basis 1.32), afstand 2200 M.: 1. Lord Maire, eig. G. J. v. d. Elshout Pzn., totaaltijd 3.25.9, toto w. 2,pl. 1,50; 2. Senator Norris, eig. L. J. van. Harlingen, pl. f 2,30. Admiraal-Togoprijs, afstand ca. 2000 M.: 1. Duroc, eig. L. J. H. Englebert, totaaltijd 2.17,2. Toto w. 7,10, pl. 1,60. 2. Sirdar, eig. Stal Avanti, pl. 8,3. Petite Artiste, eig. P. van Weelden, pl. 1,40. Prijs van Dordrecht, afstand ca. 1800 M.: 1. Sofia, eig. stal Prospero, totaaltijd 2,08.2, toto w. 7,30, pl. 1,50; 2. Adoua, eig. G. C. Dékkers, pl. f 1,10; 3. Rose, eig. Stal Wertha, pl. f 1,10. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 19 JUNI. HILVERSUM I, 415.5 IVL 6.45 Gram. en Ochtendgymn. 8.00 BNO: Nieuws 8.15 Gram. (9.15 Voor de huisvrouw) 10.00 Omroeporkest 11.00 Voor de kleu ters 11.20 Orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Orkest 14.00 Arnh. Orkestver. 16.00 Bijbel 16.20 Cello en piano 16.50 Zang met piano 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Causerie 17.45 Ens. Jonny Ombach 18.30 Neer- lands stem van het Oostfront 18.45 BNO: Nieuws 19.05 Duitsche taalcursus 19.30 Orkest 20.15 Vrijdagavondcaba ret 21.00 Dansorkest 21.25 Sport- RABARBER INMAKEN. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Wie zelf rabarber kweekt, kan er ook den komenden winter van genieten, want rabarber laat zich goed inmaken. Men kan er jam of limonade van maken, maar dat zijn echte „suikerdieven" en alleen de huisvrouw, die suiker heeft kunnen sparen zal dat willen doen. Het ongesuikerde rabarbermoes en sap kan men gelukkig ook bewaren wanneer men eenige flesschen met bijpassende kurken bezit. Hoe men daarvoor te werk moet gaan kunt u in onderstaand recept lezen. Het gaat er in hoofdzaak om de fles- svhen zoo goed mogelijk schoon te maken. Het grondigste geschiedt dit wanneer zij en ook de kurken nadat zij schoongemaakt zijn uitgekookt of uitgezwaveld worden; Nu is voor het uitkoken van de flesschen wel wat brandstof noodig en niet iedereen kan dat missen. Terwijl zwavellint om uit te zwavelen nog slechts in enkele winkels te krijgen is. Kookt of zwavelt men de fles schen niet uit, dan moeten zij op een an dere manier schoongemaakt worden. Men kan al heel wat bereiken, wanneer men ze uitspoelt en dan met azijn waaraan zooveel keukenzout is toegevoegd, dat het er niet meer in oplost, flink schudt. Worden de flesschen daarna nog eens flink met ge kookt water uitgespoeld en gaat men bij het bereiden van het moes en het vullen der flesschen zorgvuldig te werk, dan mag men er wel op rekenen, dat deze, mits koel en in het donker bewaard, houdbaar is, Heeft men inmaakglazen of jampotten met binnendeksel, gummiring en schroef deksel, dan kan men de rabarber ook ste- riliseeren, wanneer men er tenminste de brandstof voor heeft. Men doet echter be ter, deze glazen te bewaren voor groenten en vruchten, die slechts na steriliseeren of pasteuriseeren houdbaar zijn. Rabarbermoes in flesschen. De rabarberstelen schoonmaken (niet schillen), in stukjes snijden, met weinig kokend water opzetten en in een gesloten pan snel tot moes koken. De flesschen en kurken schoonmaken en ze: a. In kokend water 15 min. uitkoken of b. Uitzwavelen door een brandend stukje zwavellint met de kurk erin vast te klem men. Wanneer de flesch gevuld is met zwaveldamp, het zwavellint in een kom metje met water doven, de kurk in de flesch drukken en deze 10 min. omgekeerd laten staan zoodat ook de kurk met de zwavel in aanraking komt: c. Men kan de flesschen ook flink schud den met azijn, waaraan zooveel zö'ut is toe gevoegd, dat het er niet meer in oplost en naspoelen met gekookt water. De kurken 15 min. uitkoken. Het rabarbermoes zoo warm mogelijk in de schoongemaakte flesschen overdoen. De ■kurken er stevig in drukken en luchtdicht afsluiten door ze in gesmolten lak, kaarsvet of parafine te dompelen. Rabarbersap In flesschen. De rabarber schoonmaken (niet schillen), in stukjes snijden, met weinig water opzet ten en vlug tot moest koken, Het moes in een vergiet laten uitlekken. Het sap in een pan opvangen, weer aan de kook brengen eri in de schoongemaakte flesschen over doen (zie vorig recept). Wat suiker en/of zoetstof door de rabarber mengen en dit als boterhambelegsel of bij het middag maal gebruiken. Stukjes rauwe rabarber in flesschen. Dunne rabarberstelen zorgvuldig was- schen en in ongeveer 1 cm lange stukjes snijden. De stukjes nogmaals grondig was- schen, wijdmondsche flesschen (postelein- flesschen, melkflesschen of papflesschen) zorgvuldig reinigen en uitzwavelen (zie het recept van rabarbermoes in flesschen). De flesschen niet naspoelen, doch vullen met de stukjes rabarber in de zwaveldamp en daarna bijvullen met gekookt water en met uitgezwavelde kurken losjes afsluiten. De flesschen een nacht laten staan om het water in de stukjes rabarber te laten trek ken, bijvullen met gekookt koud water, af sluiten met kurken en deze tot aan den rand van de flesch dompelen In gesmolten lak, kaarsvet of paraffine. Deze rabarber kan bij het gebruik tot moes worden ge kookt, waarbij het water mede verwerkt wordt. Afsluiting van de flesschen kan ook geschieden met een stukje cellophane, dat met een touwtje of elastiekje over de hals wordt bevestigd. praatje 21.45 BNO: Nieuws 22.00 Gram. (Vanaf 22.15 Alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken 22.15—24.00 Gram.) HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Musiquette 9.15 Gram. (10.00 Morgenwijding) 10.40 Em- men 11.00 Zang met piano 11.40 Gram. 12.00 Amabilé-Sextet 12.45 BNO: Nieuws 13.00 Productieslag 13.15 Tusschen de bedrijven 15.00 Voor de vrouw 15.45 Gram. 16.00 Zang met orgel 17.00 Het spoorboekje op school 17.15 BNO: Nieuws 17.30 Zang met piano 18.15 De Heeren van de Aa en Boom, zakenlieden, aan het woord 18.30 Orkest 19.30 BNO: Nieuws 19.40 BNO: De Jordaner vertelt over sociale Nooden 19.50 Spiegel v. d, dag 20.00 BNO: Ebg. uitz. (Voor de Radio-Ctrales: Gram.) 20.15 Gooisch Strijkorkest (21.00 Landmans lust) 21.45 BNO: Nieuws 22.10 Avondwijding 22.15 24.00 Zie Hilversum I. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e programma 6.4522.15 Hilversum II; 22 1524.00 Duitsch programma. 3e programma: 7.0024.00 Duitsch programma. 4e programma: 7.0021.00 Duitsch pro gramma; 21.0022.00 Gramofoonmuziek G. R. D.; 22.0024.00 Duitsch programma. Èiiwiqie.. VRIJDAG 19 Juni. Octaafdag v. h. H. Hartfeesi. Mis: Cogitationes. Gloria. 2e ge bed v. d. H. Juliana de Falconeriis, Maagd; 3e v. d. H.H. Gervasius en Prota- sius, Martelaren; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. Agenda LEIDEN. Donderdag, Residentie-orkest 3e concert Beethoven-Cyclus, Stadsgehoor zaal, 7.30 uur. Zaterdag, R.K. Reclasseeringsver. Leiden, bureauzitting St. Vincentiusgeb., Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur nam. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 Juni 20 uur tot Zaterdag 20 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Drie- sum, Mare 110 Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. DAAR IS DE POST. De brievenbus klept, een plof in het kastje of op de deurmat, daar is de post, met nieuws van familieleden, vrienden of bekenden. U wacht op de post. U vraagt naar de post. U verlangt naar de post, die u nieuws brengt. U kunt zich uw leven niet meer voorstellen zonder post. Maar dan begrijpt u ook wat het voor onze mannen in het Oosten moet zijn, wanneer de veldpost de pakketten uit Hol land brengt. Pakkettenmet boeken en tijdschriften, met versnaperingen en nut tige geschenken, met berichten uit het vaderland. Landgenooten, onze mannen verdienen het dubbel en dwars, dat wij er voor zorgen dat zij geregeld hun pak ketten ontvangen. Stort u dus ook gere geld uw bijdrage op girorekening 4 3 2 1 0 0 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gra- venhage. WILT U IETS WETEN? Vraag; De afstanden en de kortste weg van 1. Utrecht naar Tongelaar-Gassel bij Grave; 2. Tongelaar-Gassel naar Lies hout (N.-Br.); 3. Lieshout naar Eindhoven; 4. "Eindhoven-Leiden. Antwoord: 1. Utrecht, Houten, Schalkwijk, Gulemlborg, Buuren, Tiel, Wa- imel, Dreuimel, Alphen, Oyen, Megen Ra- venstein, Grave, Gassel, afst. plan. 68 K.M. 2. Gassel, Mill, Vol'kel. Gemert, Lieshout, afstand 35 K.M. 3. Lieshout, Woensel, Eindhoven, af stand 15 K.M. 4. Eindhoven, Boxtel, Den Bosch, Zalt- Boanmel, Deil, Vreeswijk, Harmeien, Woer den, Alphen, Leiden, afstand 133 K.M. Vraag: Mijn kolenleverancier verlangt van mij inlevering van mijn vijf geldige bonnen, terwijl ik niet meer dan voor drie bonnen tegelijk kan bestellen, daar ik voor meer kolèn geen plaatsruimte héb. Antwoord: Uw leverancier mag, in dien U drie eenheden koopt, niet meer dan drie bonnen verlangen. Indien hij bij zijn eisch blijft, wendt U dan tot de bevoegde autoriteiten. V r a a g C. J. de H. te A. inzake uitkee ring van 55.— bij bevalling. Antwoord1: Allerlei oorzaken van vertraging zijn mogelijk. Schrijf nog eens. V raag: Als men in eigen bedrijf werkt, heeft men dan ook recht bij bevalling op de ƒ55.— Antwoord. Neen. Vraag B. M. v. K. te L. inzake een huurder met huurschuld en het adres van een instantie ter bescherming van de belan gen van huurders en verhuurders. Antwoord: Of er iets aan te doen is, kunnen wij niet zonder meer uitmaken. Het adres van den Leidschen Verhuurdersbond is Oude Vest 11a, Leiden. Vraag J. J. M. te B. inzake verhooging huishuur. Antwoord: Wend u tot het Prijzen- bureau te Alphen. Vraag: Ik heb een koerduif. maar kan er geen voer voor krijgen. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik haar op andere wijze in het leven kan houden? Antwoord: U kunt het probeeren met korreltjes fijngewreven aardappelen, brood met melk of ieder soort klein vogel zaad, indien u dit krijgen kunt. STADSNIEUWS EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". Deexam ens, afgenomen door de Onder wijs Centrale van den Christel ij ken Mid denstandsbond, zijn gisteren voortgezet. Opgeroepen 90 candidaten. Niet opgekomen 1. Geslaagd zijn: G. J. H. te Kolsté, Alphen a.d. Rijn; mej. W. J. Kommer, Nieuwkoop; A. Koning, Lisse; C. H. Kooloos, Oegst geest; A. Koops, Voorschoten; H. Kooy- man, Leiden; N. Korenhof. Oegstgeest; N. D. Kret, Leiderdorp, G. Kroon, Lisse; H. Kroon, M. A. Kroon, Haarlemmermeer; P. Kroon, Rijnzaterwoude; T. Kruyt, C. Krijgsman, W. Krijgsman, Katwijk aan Zee; P. J. Kuiters, M. L. Kupershoek, Lei den; L. J. Kwakkenbos, Nieuwkoop; J. H. D. van der Kwast, Oegstgeest; S. van der Kwast, Leiden; W. van der Laarse, B. Lammere, Alphen aan den Rijn; B. Th. Langezaal, Leiden; J. E. v. d. Lans, Voorhout; mej. A. van der Lee, Bos koop; A. J. van Leeuwen, Leiimuiden; Th. van der Lei, Haarlem; C. A. Leliveld, P. A. Leliveld, Nieuwkoop; J. B, A. Lemkes, Hillegom; H. D. Lens, Leiden; B. Ligten- beng, Lisse; C. D. Ligtvoet, Leiden; C. M. Lodder, Zwammerdam; A. van der Loo, J. van der Loo, Noord'wijk; M. van Maasdam, Nieuw-Vennep; G. J. van der Meer, Sas- senheim; H. G. Melchers, Beverwijk; P. J. Melohers, Haarlem; K. S. van der Mey, P. Moene, te Leiden; H. W. Möhlmann, Lisse; J. van der Most, Schiedam; J. M. Mulder, P. F. van Musscher, Leiden; H. G. van Muyen, Waddinxveen; A. van der Niet, A. van der Niet, Noordiwijk; C. Th. van Nim- wegen. Leiden; J. Noordcgraaf, Nieuw koop; Ohr. J. L. M. Noordman, Leiden; H. H. Omtzigt, Zoeterwoude; H. H. Onder water, Oegstgeest; J. van Otterloo, Alphen a. d. Rijn; D. Ouwerkerk, Wassenaar; J. Overduin, Leiden; J. W. Parlevliet, Kat wijk aan Zee G. Th. Pauëlsen, Nieuwkoop; Th. L. Pauëlsen, Bodegraven, mej. J. H. Pen, Voorschoten; J. Philippo, Hillegom, D. Plan je, Voorschoten; A. van der Plas, Katrwijk aan Zee; M. Th. van der Poel, Noordwijk; W. Pool, Wassenaar; Tj. Pos thumus, Alphen a. d. Rijn; J. van der Raad, Nieuw-Vennep; H. J. C. A. Rama kers, Leiden; mej. J. W. Ravensbergen, Nieuwkoop. Afgewezen 19 candidaten.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2