DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje DONDERDAG 18 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10279 Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA Verdere terreinwinst bij Sebastopol Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt: „De aanval van de Duitsche en Roe- meensche troepen op de vesting Sebastopol heeft ondanks verbitterden tegenstand en groote terreinmoeilijkheden verder terrein gewonnen. De doorbraakplaatsen in het vijandelijke verdedigingsstelsel werden aanzienlijk uitgebreid en van hieruit wer den diepe wiggen in de verdedigingslinies gedreven. Krachtig verdedigde heuvelstel lingen en forten werden op beide aanvals- vleugels na zware gevechten veroverd. In de ochtenduren van vandaag werd het be langrijke fort Siberië stormenderhand ver overd. De luchtmacht steunde den strijd der infanterie op prachtige wijze. In den Centralen sector van het Ooste lijke. front werden uiteengeslagen vijan delijke groepen in het achterwaartsche ge bied van het front vernietigd. Vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ilmen-meer mislukten. Aan het Wolchof-front trachtte de vijand opnieuw met sterke strijdkrachten de door Duitsche troepen sedert weken in het moerassige boschachtige terrein taai verde digde grendelstelling te doorbreken. Alle aanvallen bleven zonder succes. De ring om de vijandelijke strijdkrachten, die ten Noorden van de grendelstelling ingeslo ten zijn, werd nauwer aangehaald. Ge- vechts- en slagvliegers brachten ten Zuid- Oosten van het Ilmenmeer en aan de Wol- chof den vijand aanzienlijke verliezen toe. Aan de kust van de Noordelijke IJszee werd in de haven van Jokonga een vijan delijk koopvaardijschip van 3.000 b.r.t. door bommen tot zinken gebracht. In Noord-Afrika mislukten uitvals- pogingen aan de ten Westen v. Acroma ingesloten Britsche troepen. Tot dus ver werden bij de gevechten der laatste dagen om de Ain-el-Gazalastelling meer dan 6.000 man gevangen geno men. Bovendien werden buitgemaakt of vernietigd: 224 pantserwagens, 35 stukken geschut en meer dan 500 vrachtauto's. In het gebied van El Eden werden vijandelijke stellingen ondanks hardnek kige verdediging veroverd. In lucht gevechten verloren de Britten 21 vlieg tuigen. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, hebben formaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine in samenwerking met Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten de Britsche vloot en de vijandelijke ravitailleerings- scheepvaart in de Middellandsche Zee zwa re slagen toegebracht. In de periode van 13 tot 15 Juni werden van krachtig be schermde Britsche convooien door de Duit sche lucht- en zeestrijdkrachten vier krui sers en torpedojagers, twee bewakings vaartuigen en zes koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 56.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Bovendien werden een torpedojager en acht koopvaardijschepen door torpedo's getroffen, in brand gewor pen of zoo zwaar beschadigd, dat aangeno men kan worden dat zij verloren zijn. Nog zes oorlogsschepen en zes koopvaardijsche pen kregen bom- of torpedotreffers. In luchtgevechten met de ter beveiliging van het tonvooi opgestegen jachtvliegtuigen werden door de Duitsche luchtmacht 33 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Tien Duitsche vliegtuigen gingen verloren. Aan deze successen hebben de onder het opper bevel van generaal-veldmaarschalk Kes- selring en onder bevel van den generaal der vliegers Loerzer, van den generaal der vliegers Geissler en van luitenant-generaal Hoffman von Waldau staande vliegerfor maties een bijzonder aandeel. Het succes is mede behaald door de duikboot van luite- nant-ter-zee le klasse Reschke, die een vijandelijken kruiser tot zinken heeft ge bracht Voor de Engelsche Zuid-kust beschadig de de luchtmacht bij dag- en nachtaanval- len drie koopvaardijschepen van middel bare grootte door bommen. Bij Brighton en bij Portland werden voor den oorlog be langrijke installaties zwaar getroffen. De Britsche luchtmacht ondernam in den afgeloopen nacht storingsaanvallen op West-Duitsche gebieden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 9 der aanvallen de bommenwerpers neer. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. In zijn weermachtsbericht van gisteren maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: De operatie der troepen van de As in de Marmarische woestijn worden met suc ces voortgezet. In de zone van Acroma en El Aden werden na hevige gevechten de versterkte stellingen, die hardnekkig wa ren verdedigd, door den vijand verlaten. De buit, gemaakt tijdens dezen strijd, wel ke geleid heeft tot de verovering van Ain el Gazala, bedraagt tot dusver: 224 pant serwagens, 85 kanonnen en eenige honder den motorvoertuigen, die werden buitge maakt of vernietigd. Het aantal gevange nen, die reeds de intemeeringskampen zijn binnengestroomd, bedragen meer dan 6000. De luchtmacht bombardeerde de ha ven van Tobroek en haalde drie Curtiss- machines omlaag. Formaties vliegtuigen vielen overdag en des nachts de militaire installaties van Halfar en Micabba aan, waarbij de gestelde doelen getroffen wer- den. Eén van onze vliegtuigen is niet teruggë' keerd. Duitsche vliegers haalden in de wa teren van het eiland Linosa een Britsch vliegtuig omlaag, waarvan de bemanning werd gevangen genomen. In de Straat van Sicilië, waar zich de roemvolle zeeslag afspeelde, die geëindigd is met den slag van Pantelleria, werden eenige honderden Engelsche officieren en manschappen opgevischt. toebehoorende tot de oorlogsbodems en koopvaardijsche pen, welke in brand geschoten of tot zin ken gebracht zijn. Een honderdtal van deze opvarenden is min of meer ernstig gewond. Een vijandelijk konvooi, komende van Alexandrië en bestaande uit ongeveer vijf tig eenheden, dat reeds was aangevallen door de Italiaansche en Duitsche lucht macht, toen het op weg was naar Malta, en dat de tegenwoordigheid van een sterk Italiaansche eskader had opgemerkt, dat dit konvooi tegemoet ging in de wateren van Kreta, wendde den steven en zag er van af, zijn haven van bestemming te be reiken. Terwijl het konvooi haastig naar' zijn punt van uitgang terugkeerde, werd het opnieuw aangevallen door de lucht macht, die het wederom zware slagen toe bracht. De totale verliezen door dit kon vooi geleden kunnen aldus worden samen gevat: Door de Duitsche luchtmacht werden vier kruisers en torpedojagers en talrijke koop vaardijschepen tot zinken gebracht, ver scheidene andere vaartuigen getroffen en beschadigd en bovendien een kruiser tot zinken gebracht door een Duitsche duik boot. Door de Italiaansche luchtmacht: een topedojager tot zinken gebracht, vijf krui sers en vier schepen ernstig beschadigd. Vonnissen te Ankara In het proces wegens den op 24 Februari te Ankara tegen den Duitschen ambassa deur von Papen gerichten aanslag zijn gis teren de voornaamste beklaagden van de Sovjet-Unie George Pawlof en Leonid Kor- nilof op grond van artikel 450, a 1.4 van het Turksche wetboek van strafrecht we gens rechtstreeksche deelneming aan een aanslag op het leven van een derden per soon veroordeeld tot 20 jaar tuchthuisstraf elk. De beide Turksche beklaagden Ab- doerrahman en Soeleyman werden elk tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens steun aan den pleger van den aanslag. Alle beklaagden hebben het recht in hooger be roep te gaan. Het vonnis zal den beklaag den schriftelijk worden toegezonden. Het vonnis is om 17 uur 30 geveld. lndië's onafhankelijkheid RADIOEEDE VAN SOEBHAS CHANDRA BOSE. Soebhas Chandra Bose heeft gisteravond te Berlijn in een radiorede tot zijn landge- nooten verklaard, dat „dank zij den druk der openbare meening en dank zij Gan dhi's verzet de pogingen van enkele In diërs om de deelneming van Indië aan den Britschen oorlog te bewerken" mislukt zijn. Thans is het duidelijk, dat het Indi sche volk niet aan den oorlog van Groot Brittannië wenscht deel te nemen. De eeni ge kwestie, die nog moet worden opgelost, is, welke positieve stappen de Indiërs wen- schen te ondernemen om vrij te worden. Bose wees erop, dat zoowel de Indische openbare meening als Gandhi reeds stap pen in die richting hebben ondernomen. Van die zijde heeft men geëischt, dat de Engelsch-Amerikaansche strijdkrachten In dië verlaten zouden, opdat er geen moge lijkheid zou bestaan, Indië in de toekomst tot een slagveld te maken. Bose drong er op aan, dat concrete plannen door de In diërs zouden worden opgesteld, teneinde tégen den toestand te zijn opgewassen voor het geval de Britsche regeering niet aan dezen Indischen eisch zou voldoen. Hij sprak zijn waardeering uit over de conse quent afwijzende houding van Gandhi te genover de toepassing van de politiek der „verzengde aarde" in Indië. Vervolgens verklaarde Bose, dat het Britsche wereldrijk volkomen uiteen ge slagen zal worden. Hij noodigde Indië uit, bij te dragen tot het verval van het Brit sche wereldrijk, opdat uit de asch van dit wereldrijk een vrij en triumfeerend Indië zou opstaan. Een eventueele werkelooze of neutrale houding in deze crisis noemde Bose een „daad van politieken zelfmoord". Een zekere hulp uit het buitenland zal voor dezen strijd noodzakelijk zijn. Hij zei- de verder, dat de mogendheden, die de vijanden van het Britsche wereldrijkzijn de ware vrienden van Indië zijn. Het is de hoogste tijd, aldus Bose, dat mijn vrien den en medewerkers in Indië onderscheid leeren maken tusschen de binnen en bui- tenlandsche politiek van het vrije Indië. Eerstgenoemde is uitsluitend een zaak van het Indische volk. De buitenlandsche poli tiek daarentegen moet in samenwerking met de landen van het Driemogendheden- pact bestaan. Als Indië bevrijd zal zijn, moeten de Indiërs beslissen, welken regee- ringsvorm zij zullen kiezen. „Spoedig", zoo verklaarde Bose woorde lijk, „zullen wij op het punt zijn aangeko men, waarop wij de wapens ter hand zul len moeten nemen". Hij riep zijn landge- nooten op, zich op dien dag voor te berei den en tegelijkertijd in het geheele land een bond tegen de politiek van de verzeng de aarde te vormen. De bevrijding van In dië zal niet lang op zich laten wachten. In dië zal in den loop van dezen oorlog zijn vrijheid krijgen. SCHIPBREUKELINGEN IN AMERI KAANS CHE HAVEN. Naar de zender Boston Woensdagavond mededeelde, zijn in een Amerikaansche ha ven de overlevenden aangekomen van twee schepen, die door duikbooten der Spilmo- gendheden tot zinken waren gebracht. Het eene schip voer onder Amerikaansche vlag, het andere onder die van Honduras. Van de bemanningen kwamen 41 leden om het leven. Negen werden gered. DE DUITSCH—TURKSCHE BETREKKINGEN. Op den verjaardig van het Duitsch- Turksche vriendschapsverdrag wijdt de Ber lijnsche pers aandacht aan' de betrekkingen tusschen beide landen. De bladen wijzen er op, dat door dit verdrag onjuiste, door Lon den en Washington verbreide, opvattingen over de Duitsch-Turksche betrekkingen ge corrigeerd zijn en dat het pact berust op de ervaring, dat er geen natuurlijke tegen stellingen maar wel natuurlijke aanra kingspunten tusschen beide landen bestaan. Voorts herinnerde de pers aan het gemeen schappelijke lot van Duitschland en Tur kije na den eersten wereldoorlog. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: Beide landen hadden toen het geluk, dat uit hun midden mannen opstonden, die in den strijd met dezelfde tegenstanders een nationale weergeboorte verzekerden. Het Amerikaansche departement van ma rine heeft medegedeeld, dat vijandelijke duikbooten opnieuw twee Amerikaansche vrachtschepen tot zinken gebracht en een derde schip ernstig beschadigd hebben. DE AUTOMOBIELINDUSTRIE IN AZIë. De Japansche automobielindustrie is ge durende de laatste maanden zoo sterk mo gelijk uitgebreid, teneinde te kunnen vol doen aan de sterk gestegen vraag naar Ja pansche auto's in de Aziatische gebieden, nu de invoer van Amerikaansche auto's ge heel is stop gezet. Tot voor korten tijd be- heerschte de Amerikaansche automobiel industrie de Aziatische markt, waarbij ech ter reeds in 1936 van Japansche zijde maat regelen getroffen werden om den invoer van Amerikaansche auto's op de Japan sche markt te beperken en de eigen automo bielindustrie uit te breiden. De groote Ame rikaansche automobielconcerns bezaten in Japan belangrijke filialen, waar de auto- onderdeelen als halffabrikaten aankwamen en ter plaatse de monteering geschiedde. De Japansche regeering heeft sinds 1936 op de Japansche automobielindustrie een scherpe controle uitgeoefend en o.m. de bepaling gemaakt, dat de vestiging van een binnen- landsche automobielfabriek aan regeerings- toestemming onderhevig was. Door deze bepaling werd bereikt, dat de sterke uit breiding, welke de Japansche automobiel industrie heeft ondergaan, zich in de door de regeering gewenschte banen bewoog. Zoo werd concessie verleend voor de op richting van de volgende groote indus trieën op autogebied: de Nissan-Auto Maatschappij, de Toyata Auto Industrie en de Japan-Diesel-Auto. Ook met betrekking tot den export naar de Aziatische gebieden buiten Japan heeft de Japansche regeering thans speciale toe stemming verleend aan de betrokken on dernemingen. De Nissan-Auto Maatschap pij zal in hoofdzaak den uitvoer naar Indo- China en Thailand ter hand nemen, alsme de de afzet naar Malakka en Birma rege len, terwijl de Toyata Auto Industrie haar afzetgebied op de Philippijnen en Neder- landsch-Indië zal zoeken. Hiertoe zullen de bestaande filialen van Amerikaansche automobiel-industrieën in Nederlandsch In dië, welke sinds de bezetting door Japan sche legereenheden onder beheer waren gesteld, bij de organisatie van het verkoop apparaat der Toyata Auto Industrie in Ne- derlandosch Indië ingeschakeld worden. De Japan-Diesel-Auto zal in hoofdzaak den uitvoer van dieselauto's naar de overige Aziatische gebieden regelen. De Toyata Auto Industrie heeft zich den laasten tijd sterk ingesteld op den uitvoer van lichte personenauto's, welke onder het merk „Toyata-Japan" op de markt zullen wor den gebracht. De nieuwe productie van de Japansche automobielindustrie zal zich vorloopig beperken tot de vervanging van verouderde typen auto's, terwijl geleide lijk de productie zal worden opgevoerd. De Japansche auto-industrie heeft in het bij zonder in de laatste twee jaar rijke erva ringen opgedaan met betrekking tot het voor de Aziatische gebieden gewenschte type auto. Wie de Nederlandsche Volksdïenst steunt, steunt ons volk. Sluit u aan als lid. Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag In de Duitsche fabrieken, waar Neder-- landsche meisjes na hun aanmelding bij de arbeidsbeurzen werk gevonden hebben, wordt in ruime mate gelegenheid tot ont spanning en sport geboden. Onze meisjes hebben in alle opzichten de gelijke rechten als de Duitsche. Onderdak en verpleging voldoen aan de hoogste eischen, die men daaraan stellen kan. Indien men niet op eigen gelegenheid ergens in de kost wil gaan, vindt men steeds 'nog goed onderdak in de „Frauenlager" of „Maedchenheim", die men zoowel in de steden als op het platteland aantreft. Alle kosthuizen, zoo wel die bij particulieren als die, welke door de fabrieken voor het personeel ter beschikking gesteld worden, bieden mo dem comfort. In verhouding tot de hooge verdiensten zijn de uitgaven voor kost en huisvesting zeer gering. Ze bedragen met inbegrip van logies, eten en wasch slechts een derde, veelal een vierde gedeelte van de verdiensten, die vrijwel zonder uitzon dering minstens dertig mark per week be dragen. Er zijn Nederlandsche meisjes, die na een jaar werk het tot een verdienste van zestig mark per week hebben kunnen brengen! Bij vele fabrieken in Duitsche industriecentra, waar de toevloed van ar beidskrachten vooral het laatste jaar be langrijk gestegen is, heeft men zeer mo dern geoutilleerde „Lager" gebouwd. Deze kampen zijn zeer geriefelijk en moe ten voldoen aan moderne begrippen van comfort en hygiëne. Bad- en waschinrich- tingen mogen nimmer ontbreken. Zeer vele kampen beschikken over radiodistributie- centrales. Er zijn veel kampen tevens, die over een eigen bioscoop beschikken. „Kraft durch Freude" van het Duitsche Arbeidsfront zorgt daarnaast steeds voor een rijke afwisseling aan ontspanning. BEPERKING VAN DE TOT DUSVERRE GELDENDE VRIJE MAXIMA VOOR JOODSCHE VERMOGENSWAARDEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Door afdeeling 2 van de op 23 Mei 1942 in werking getreden verordening no. 58/ 1942 betreffende de behandeling van jood- sche vermogenswaarden zijn de vroegere bepalingen betreffende vrije maxima der verordening no. 148/1941 betreffende de behandeling van het Joodsche geldelijke vermogen vervallen. In het bijzonder zijn buiten werking ge treden: 1) De bepalingen van artikel 1 der ver ordening no. 148/1941 betreffende contan te gelden en chèques, volgens welke voor de bij het in werking treden der verorde ning aanwezige waarden een vrij maxi mum bestond van 1000.of van 10 pet. van het voor het belastingjaar 1940/1141 vastgestelde inkomen (lid 1, onder 1, twee de volzin), terwijl daarna ontvangen waarden slechts moesten worden gestort, voo zooveel zij te zamen met de op het tijdstip van ontvangst bereids voorhanden waarden een totaal bedrag van 1000. per kalendermaand niet te boven gingen (lid 2, tweede zinsnede). 2) De bepalingen van artikel 4, volgens welke de verplichting tot inlevering niet geldt voor zoodanige personen, wier zuiver vermogen 1000.en wier belastbaar in komen in het vorige jaar bovendien niet meer dan ƒ3000.bedroegen. Overeenkomstig artikel 8, tweede lid, der nieuwe verordening no. 58/1942 moe ten de op grond der voorgaande bepalin gen tot dusverre niet behandelde vermo genswaarden, onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 19%2, bij de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co. worden ingeleverd. In de plaats van de opgeheven vrije maxima wordt bij artikel 9 der verorde ning no. 58/1942 (voor den verbeterden tekst zie Verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied, aflevering 14, van 13 Juni 1942) een nieuw vrij maxi mum van ƒ250.— gesteld, hetwelk geldt voor tot een gezin behoorende personen. Het niet in acht nemen van deze nieuwe bepalingen betreffende vrije maxima wordt op grond van artikel 19 der verorde ning no. 58/1942 gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaar en met geldboete van onbeperkte hoogte of met een dezer straffen. Bovendien kunnen in overeenstemming met de artikelen 20 en 23 de waarden, waarop de strafbare han- SCHILLENBOER. Onze schillenboer is een schillenboer met zwier en fantasie. Hij komt met een gewone wagen, getrokken door twee honden, maar zijn optreden wekt gedachten aan een zwierig seigneur, zwervend onder den Italiaanschen he mel met een kuitbroek met- linten, witte kousen, een wit hemd en een zwarte baret, die bij een groet aan een schoone dame een zwaai door de lucht maakt, terwijl hij buigt. Zoo is onze schillenboer in zijn simpele kleedij. Zijn huid is gebruind, zijn stem is de stem van een bariton, daar zit buiging en volume in en als hij de schillen naar zijn wagen brengt loopt hij veer krachtig en vol levenslust. De schil- lenbak aanvaardt hij met een buiging en het compliment, aan de schoone vrouw, die hem de schillen schenkt, klinkt charmant in de mond van de zen eenvoudigen man. Mijn eene buurvrouw begroet hij: „Het verheugt mij u te zien, mevrouw, u is van een blonde Germaansche schoonheid". Tegen mijn buurvrouw ter andere zijde, die wat aan den zwarten kant is, zegt hij„Goeden morgen, Spaansche schoone. Ik zie onmiddellijk, dat u uit Spanje stamt, mijn hart is verheugd u te zien". Dan overhandigt hij weer met een buiging de leege schillenbak en gaat zingend verder. Wie zou geen vreugde beleven aan zulk een schillenboer? Ik wil maar zeggen, dat iedere on geschilde aardappel, die ik eet, mij leed doet om hem. En tevens, dat ieder vak met zwier en vreugde kan worden beoefend, zelfs dat van een schillen boer. Men behoeft daartoe slechts de mogelijkheden te zien en deze met fantasie aan te wenden. V. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond spreekt Max Blokzijl van 21.0021.15 uur via den zender Hilversum n over een brandende kwestie getiteld: „De parasieten". Zomer op de boerderij Pax Holland-v. Bemmel na Grootadmiraal Raeder aan boord van een oorlogsbodem tijdens zijn inspectie reis langs de steunpunten der Duitsche marine in de Aegeïsche Zee Mauritius-v. Eysden-Pax Holland m deling betrekking heeft, worden verbeurd verklaard. Voor de berechting van deze strafbare handelingen zijn op grond van artikel 22 de Duitsche gerechten in Neder land bevoegd. De persdienst van de N.S.B. meldt: „De heeren H. J. Leeuwenberg, gemach tigde van den' leider der N.S.B. en districts leider van Noord1-Brabant, Ernst Voorhoe ve, propagandaleider der N.S.B., hoofd1 van de afdeeling propaganda en raadsadviseur van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, en MelChert Schuurman, zangleider der N.S.B., zullen binnenkort nam* het Oostfront vertrekken. Op verzoek van den leider der N.S.B. maken zij tevo ren een rondreis door het land' om op tal rijke vergaderingen te spreken. Zij zullen trachten met een groot aantal Nederlan ders naar het front te vertrekken, opdat het Nederlandsche volk een steeds aan zienlijker aandeel iheblbe aan de bevrijding van Europa uit de wungende klauwen van het bolsjewisme, het kapitalisme, het jo dendom en van alle handlangers dezer stelsels en dezer machten". EXTRA SIGAREN EN SIGARETTEN. Daar ons is gebleken, dat niet alle lezers in ons blad van Maandag j.l. de officieele mededeeling hebben gelezen, dat in de week van 2027 Juni 10 extra sigaren be schikbaar gesteld zullen worden op een na der aan te wijzen bon van de rookerskaart, vestigen wij hierop nog eens de aandacht. Op de sigarettenkaart voor dames worden die week veertig sigaretten extra beschik baar gesteld. Op de rookerskaart voor hee ren zullen een week later, dus van 27 Juni 4 Juli, op een extra-bon eveneens 40 siga retten worden verstrekt.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1