DUITSCHLAND Momentje v MAA JAG 15 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10276 S)e CclcbeheSoti^cmt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Gebed om den vrede „God is de éénige Souverein, Koning der koningen, Heer der heerschers; Hij verandert niet, maar leidt en regeert de werveling der tijden, met steeds hetzelfde doel, geeft en neemt de macht, de nede- rigen verheffend en de hoogvaardigen vernederend, opdat iedereen erkenne, dat de macht van Hem komt en van Hem alléén". Het zal altijd voor den mensch onmoge lijk blijven, het Goddelijk wereldbestuur met zijn verstand te omvatten. Een kind kan vaak de wijze plannen van zijn vader niet begrijpen. Een volwassene, ondeskun dig op b.v. medisch terrein, is het dikwijls onverklaarbaar, hoe een geneesheer met de door hem aangewende middelen een bepaalde ziekte kan voorkomen of gene zen. Is het dan te verwonderen, dat wij niet kunnen doorgronden, waarom God dit of dat kwaad, door den vrijen wil der menschen bedreven, toelaat; hoe Hij het uit dat kwaad voortvloeiend gebeuren ten goede kan leiden. Ons geschapen men- schenverstand moet zich onderwerpen aan de Ongeschapen Wijsheid! De hierboven geciteerde woorden zijn ontleend aan een predikatie, door Z. H. Paus Pius XII op Homelvaartsdag in de St. Pieter gehouden. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" heeft aan zijn blad een verslag van deze plechtigheid gegeven. Wij willen dat alsnog aan onze lezers voorleggen. In zijn predicatie bad de Paus den Heili gen Geest om licht in dit uur, „waarin de oude wereld in leed vergaat en een nieu we geboren staat te worden", om sterkte en troost voor de geteisterde menschheid sterkte en troost door en in het Geloof. Laat ons ons Geloof in dezen tijd van stor men hooghouden zoo riep Hij laat ons ons Geloof verdiepen, laten wij ons aan ons Geloof opheffen. Het is niet aan ons, kennis te dragen van den duur der tijd perken, zooals die door de machtige Hand van onzen Hemelschen Vader geregeld wordt, hen verkortend of verlengend vol gens Zijn wijs maar ondoorgrondelijk be sluit. „Laat ons Geloof de aarde overwinnen, want Christus' Rijk is immers niet van deze wereld, maar in ons. Christus is niet gekomen om, gelijk de Apostelen het vroe gen, het rijk van Israël weder op te rich ten, maar om getuigenis af te leggen van de Waarheid, die rechtvaardigheid is; die vrede is; die eerbied is voor het recht; die heilige, onaantastbare vrijheid is voor het menschelijk geweten; die troost is ook te midden van de plagen, het lijden en het leed van den tegenwoordigen tijd; die het fundament en de grondslag is van onze h°°P"- n" En het groote thema van Zijn radio boodschap hervattend (waarvan b.v. de „Neue Zürcher Zeitung" getuigt, dat zu ten volle aan de hooggespannen verwach tingen heeft beantwoord, welke honderden millioenen menschen over de geheele aar de er van gekoesterd hebben), besloot de Heilige Vader met een gebed om vrede een gebed om opwekking van een machti gen drang naar vrede in de harten der mneschen, niet een drang geboren uit angst voor het brengen van offers, maar uit een herboren moreel bewustzijn; den drang naar een vrede, die den triomf zal brengen van rechtvaardigheid, gematigd heid en wijsheid, een vrede in ieder op zicht geïnspireerd op de vermaningen van den Heiligen Geest Dit ontroerend gebed voor den vrede willen wij, overwegend de diepe beteeke- nis, met den Paus meebidden. NIEUWE TABAKS- EN SIGARETTEN- KAARTEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart vestigt er de aandacht van het pu bliek op, dat bij de eerstvolgende uitrei king der nieuwe bonkaarten voor voedings middelen tevens aan de houders (sters) van tabaks- en sigarettenkaarten tegen inlevering Van onderscheidenlijk de met „tabak R 4" en „sigaretten R 4" gemerkte bonnen der thans in gebruik zijnde kaar ten, nieuwe tabaks- en sigarettenkaarten zullen worden uitgereikt. Aangezien de versnaperingenkaart echter tot en met 5 September a.s. in gebruik zal blijven, zal het dus dit maal zulks in afwijking van een vorig bericht niet mogelijk zijn de tabaks- respectievelijk sigarettenkaart om te wisselen tegen een versnaperin genkaart of omgekeerd. Eerst bij de uitreiking der bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de periode van 5 September tot en met 3 October a.s. zullen mannelijke personen van 18 jaar en ouder en vrouwelijke personen Van 25 jaar en ouder opnieuw een keuze kunnen doen tusschen een tabaks- en sigarettenkaart eenerzijds en een versnaperingenkaart an derzijds. Nieuwe bon aangewezen. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 15 Juni 1942 tot en met 30 April 1943 de met „02KF" gemerkte bon nen der kookkaarten voor vaste brand stoffen DZ recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uit zondering van anthraciet en fabrieksturf. Men dient er kening mede te houden, dat men met de op dezen bon betrokken brandstoffen tot 1 Augustus a.s. dient uit te komen, aangezien eerst op genoemden datum wederom een bon zal worden aan gewezen. STRIJDT VOOR EUROPA Sebastopol in het nauw Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt: „Voor Sebastopol zijn bij hevige aanval- n versterkingswerken en talrijke ge vechtsstellingen genomen. Van 7 tot 11 Juni heeft de vijand in dezen sector 3600 man aan gevangenen, 41 stukken geschut, 12 tanks en meer dan 400 granaatwerpers verloren. Er werden meer dan 20.000 mij nen opgeruimd, 645 kazematten en onder komens vielen na talrijke hevige gevech ten ons in handen. De luchtmacht slaagde er in door op de krachtigste wijze haar ge vechtsvliegtuigen, jagers en stuka's in den strijd te brengen, de zware gevechten der infanterie te vergemakkelijken en de vijandelijke luchtmacht uit te schakelen. In de Zwarte Zee heeft een Italiaansche motortorpedoboot voor de Krim een groot vijandelijk motorschip getorpedeerd, hoe wel het door 3 Sovjet-torpedobooten geës corteerd werd. In het gebied ten Oosten van Charkof leidden eigen aanvallen tot succes. Het vijandelijke bruggehoofd aan den Weste lijken oever van de Donetz werd genomen. Op den Oostelijken oever werd een Sov- j et-af deeling tot den strijd gedwongen en ingesloten. Afdeelingen der luchtmacht grepen bij deze gevechten met veel succes in. Duitsche en Italiaansche jagers hebben gisteren in luchtgevechten 13 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de Noordelijke zone van het Ooste lijk front werd bij aanvallen vrij groote terreinwinst behaald. Aan het Woltsjof- front mislukten nieuwe vijandelijke aan vallen met zware verliezen voor den vijand. Gevechtsvliegtuigen hebben be langrijke wapenfabrieken der bolsjewisten aan de boven-Wolga en installaties langs den Moermans-spoorweg gebombardeerd. In Noord-Afrika is het pantserleger na de inneming van Bir Hacheim in Noorde lijke richting opgerukt. Het voert thans succesvolle gevechten met de overblijfse len der vijandelijke pantserstrijdkracht.en ten Westen van El Adem. Zooals reeds in een extra-bericht mede gedeeld hebben Duitsche duikbooten in hardnekkige, soms dagenlange gevechten tegen onder sterk geleide varende con- vooien eii bij aanvallen op de door de Amerikaansche vloot beschermde scheep vaartroutes opnieuw 27 schepen met een gezamenlijken inhoud van 149.200 ton en een torpedoboot jager tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand met inbegrip van de in de weermachtsberichten van 10 tot 12 Juni gemelde successen op den At- lantischen Oceaan, voor de Amerikaansche Oostkust, in de Caribische Zee, voor het Panamakanaal en in de Middellandsche Zee door operaties van Duitsche duikboo ten de laatste zes dagen 40 schepen met een gezamenlijken inhoud van 212.200 ton en een torpedoboot jager verloren. Bij de gevechten voor Sebastopol heb ben zich de ridderkruisdrager eerste luite nant Spielmann, batterij commandant in een afdeeling stormgeschut, en de eerste luitenant Frank, compagniecommandant in een regiment infanterie, door bijzondere dapperheid onderscheiden". Dieper doorgedrongen in het ves-inglerrein Het Duitsche weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: Voor Sebastopol dringt de Duitsche aan val in verbitterde gevechten van man te gen man steeds dieper binnen in het met alle middelen van natuur en techniek be schermde vestingsterrein. Het op een over- heerschende hoogte gelegen moderne en sterke fort Stalin werd ingenomen. Tegen aanvallen van de bolsjewieken mislukten. Gevechtsvliegtuigen brachten een de Zui delijke baai van de vesting binnenloopend transportschip van 10.000 brt. tot zinken. In de Zwarte Zee torpedeerde een Ita liaansche motortoipedoboot in den nacht van 12 op 13 Juni een groot en krachtig beschermd vijandelijk schip. De Duitsche luchtmacht vernietigde in de wateren van de Krim een vijandelijk schip met luchtaf weergeschut en beschadigde een vijande lijken torpedojager. In het gebied ten Oosten van Charkow werd een deel van de ingesloten vijandelij ke strijdkrachten in de pan gehakt of ge vangen genomen. De strijd tegen de resten vaii den verslagen vijand duurt nog voort. Tot dusver werden meer dan 20.000 gevan genen gemaakt en 169 pantserwagens, 113 kanonnen alsmede talrijke andere wapens en oorlogstuig buitgemaakt of vernietigd. In den centralen en Noordelijken front sector slechts plaatselijke gevechtshande lingen. Aan het Woltsj of-front werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het hooge Noorden bombardeerden gevechts vliegtuigen de haven en het stadsgebied van Moermansk, alsmede het station van Louhi. Hierbij werden elf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Er werden geen eigen verliezen geleden. Bij een vergeef - schen aanval van zeven Sow jet-bommen werpers op een vliegveld verloor de vijand door afweer van jagers zes vliegtuigen. In Noord-Afrika nemen de operaties der Duitsch-Italiaansche troepen een gunstig verloop. Bij een aanval in den diepen flank van den vijand werden 54 Britsche pantserwagens kapotgeschoten en ruim 400 gevangenen gemaakt. Duitsche jagers schoten, zonder zelf verliezen te lijden, ne gen Britsche vliegtuigen omlaag. In de Middellandsche Zee brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Marsamatroe een tot een Britsch kon vooi behoorend koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken. Twee andere groote sche pen en een bew'akingsvaartuig werden door bomtreffers beschadigd. Duitsche duikbooten brachten voor Solloem een vijandelijk bewakingsvaartuig en aan de De opbouw in het Oosten UITEENZETTING VAN ROSENBERG. De minister van de Bezette Gebieden in het Oosten, Reichsleiter Alfred Rosenberg, heeft in een onderhoud met D. N. B. voor het eerst op groote schaal de taak der Duit sche leiding en de reeds verrichte opbouw- werkzaamheden in de van het bolsjewis me bevrijde gebieden geschetst. De minister betoogde, ter inleiding, dat onder zijn leiding voor de eerste maal een „territoriaal ministerie" moest worden ge vormd, dat voor het Oosten de functies van bijna alle hoogste Duitsche instanties in zich vereenigde en voorts twee rijks commissariaten van groote oppervlakte, die historisch en ethnografisch van geheel verschillende structuur zijn. Als gevolg van het jarenlange destruc tieve optreden der bolsjewisten in deze verschillende streken, moesten zeer uit- eenloopende methoden van opbouw wor den toegepast. Voor de nieuwe agrarische ordening is daarom opzettelijk een uitzon dering voor de Oostzee-landen en voor de Westelijke gebieden van de Oekraïne, die vroeger onder Poolsohe heerschappij 'heb ben gestaan, gemaakt. Rosenberg noemde als de bedoeling van de nieuwe ordening in het Oosten de af schaffing van het bolsjewistische collecti visme. Door opheffing van de kolohoze is de werkwilligheid der bevolking overal toegenomen. Met voldoening had Rosen berg vernomen, dat in Wit-Roethenië bin nen aöht weken 1400 kolchozen werden opgeheven. Rosenberg verklaarde voorts, dat de staatslandbouwbedrijven, de z.g. Sofchosen onder Duitsche leiding zullen blijven wer ken om door een doeltreffend werkplan de schade te herstellen, die het bolsjewis tische stelsel overal heeft aangericht. Ook de vorming van een zelfstandigen hand- werkstand en de reorganisatie van handel en kleine industrie bewijzen, dat het Duit sche bestuur op elk terrein het prestatie- beginsel ten volle erkent. Omtrent het oultureele leven in de Oostelijke gebieden zei Rosenberg, dat ithanu reeds 189 kranten in de verschillen de talen der inheemsche bevolking ver schijnen. Zes representatieve Duitsche or ganen vormen de spreekbuis der Duitsche leiding. Waar zulks mogelijk was, zijn ook de scholen reeds geopend. In de Oostzee landen verrichten de technische instituten reeds weer intensief onderzoekingen. In de Oekraïne zijn b.v. de opera's en concert zalen weer geopend en deze uitvoeringen verheugen zich in groote belangstelling. Zoowel in de Oekraïne als ook in het Rijks commissariaat Ostland kan de bevolking na de bolsjewistische onderdrukking weer vrij haar godsdienst beoefenen. De minister uitte vervolgens zijn voldoe ning over het feit, dat de bevolking van het Oosten zich overwegend met bereid willigheid ter beschikking van de Duitsche opbouwmaatregelen heeft gesteld, o.a. bij de wint er werkzaamheden en bij de inza meling van metalen en wol. Rosenberg maakte verder melding van de 'bespreking over de uitzending van Deensche werkkrachten en voorts van de Nederlandsche groep, die thans op weg is naar het Oosten. Ook met andere staten worden onderhandelingen gevoerd over uitzending van economen, technici, genees- heeren enz. De minister besprak vervolgens de op instigatie van Stalin opgeblazen fabrie ken en verwoeste steden en zei, dat alle krachten noodig zijn om den herbouw te bevorderen. Hij wees op de omstandigheid, dat zich in Estland onder de 60.000 gede porteerden 40.000 mannen in de kracht des levens bevonden. Hieruit blijkt, welke pro blemen nog moeten worden opgelost. Ik ben er vast van overtuigd, aldus ein digde de minister, dat ook bij een zeer spaarzaam gebruik van werkkrachten, mits dezen met verdubbelde energie op treden, reeds binnen enkele jaren in het Oosten een ander beeld zal ontstaan dan het huidige. kust van Syrië een munitieschip van 500 brt. tot zinken. In Zuid-Engeland plaatste een gevechts' vliegtuig in een dapperen duikvlucht over dag bomtreffers van zwaar kaliber op een fabriek der vliegtuigindustrie. Bij een nachtelijken aanval op een vijandelijk konvooi aan den uitgang van het Kanaal van Bristol werden vijf koopvaarders als mede een Britsche torpedobootjager door bommen getroffen en beschadigd. ACCOORD V. S.—SOVJETS OVER HULPVERLEENING. Volgens den Moskouschen berichten dienst meldt het agentschap Tass, dat den llen Juni te Washington door de Sovjet- Unie en de Ver. Staten een overeenkomst is geteekend over de principes, die gevolgd moeten worden bij het verleenen van we derzij dsche hulp bij de oorlogvoering te gen de „agressie". De overeenkomst is onderteekend door den Sovjet-ambassadeur Litwinqf en den Amerikaanschen minister van Buitenland- sche Zaken, Huil. Zooals het A.N.P. bericht heeft men in politieke kringen te Berlijn als zijn mee ning te kennen gegeven, dat de Ver. Staten vermoedelijk een gelijkluidend verdrag als tusschen Londen en Moskou is afgesloten niet hebben onderteekend, omdat Roosevelt zich blijkbaar niet in staat achtte, de Britsch-Sovjet-Russische geheime clausules met het oog op het parlementaire gedoe in de Ver. Staten eveneens te onderteekenen. Naar verluidt behoudt men. zich in de Wilhelmstrasse voor ten aanzien van deze kwestie te zijner tijd een houding te be palen. IN EEN PAAR REGE1.S Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gemaakt,- dat een Amerikaansch vrachtschip van middel- gTOote tonnage op den Atlantischen Oceaan en twee Britsche vrachtschepen van mid- delgroote tonnage voor de Oostkust van Amerika in den grond zijn geboord. De Britsche admiraliteit heeft het ver lies medegedeeld van de duikboot „Olym pus". Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in verscheidene golven stad en haven van Marsa Matroeh met succes aangevallen. Bommen van zwaar kaliber veroorzaakten vooral in de pakhuizen aan de haven en in de binnenstad talrijke branden. In verschillende provincies van Britsch-Indië heerscht groot gebrek aan levensmiddelen. In eenige districten van de Vereenigde Provincies is reeds hongers nood ontstaan, waardoor de regeering ge dwongen was bijzondere commissies voor hulpverleening aan de bevolking in te stellen. Zaterdag zijn eenige Britsche jagers naar het Noord-Fransche kustgebied ge vlogen. Door de onmiddellijk optredende Duitsche luchtafweer werden de Britten, vóór zij hun aanvalsplannen hadden kun nen uitvoeren, gedwongen om te keeren. De slag in de Marmarische woestijn Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag meldt o.a.: „In de Marmarische woestijn hebben ook gisteren verbitterde gevechten plaats ge had. Krachtige luchtaanvallen, waarbij onze vliegtuigen de vijandelijke achterhoe de met bommen en machinegeweervuur be stookten, eindigden met een treffen tus schen jagers. De vijand verloor 10 toestel len; een 11de, dat door het afweergeschut te Benghasi werd getroffen en in brand vloog, viel in zee. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd". Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag meldt het volgende over den slag in de Marmarische woestijn: In de streek van Ain-el-Gazala is een aanval van gemotoriseerde afdeelingen en gepantserde strijdmiddelen op onze infan terie eenheden mislukt. De vijand werd krachtig teruggeslagen na opmerkelijke verliezen te hebben geleden. Ten Westen van El Aden hebben gemotoriseerde pant serformaties der Spil een belangrijk deel der vijandelijke strijdkrachten verslagen: 54 tanks werden vernield en verscheidene honderden krijgsgevangenen gemaakt. Duitsche jagers hebben tijdens luchtge vechten zes Curtiss en drie Hurricanes neergehaald. HET JOURNALISTENKAMP 1942 GEOPEND. In het romantische kasteel „De Carrnen- burgh" te Vaassen is Zaterdagavond het zomerkamp-1942 van het verbond van Ne- derlanidsChe journalisten door den voorzit ter, den heer P. J. van Megchelen, geopend. Evenals vorig jaar zullen hier weer vier groepen van 20—24 journalisten elk een week lang verblijf houden om in kame- raadsohappel ijken geest zich te verpoozen, maar tevens om zich te laven aan fcultu- reele bronnen, die 'hier te hunner beschik king worden gesteld. De voorzitter heeft in een korte toespraak bij de opening gewe zen op doel en beteekenis van dit kamp, dat in de eerste plaats een werkkamp zal zijn. Prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, heeft het zomer kamp ingewijd met een voordracht over „opkomst, bloei en verval van het huma nisme". Spreker vergeleek de politieke en oultureele omwenteling onzer dagen met de ingrijpende veranderingen in het be gin onzer jaartelling en den tijd der renais sance. De revolutie van thans gaat even als toen verre boven die economie en de politiek uit: zij is van geestelijken aard. Vervolgens ging spr. de ontwikkeling van het humanisme sinds de 15e eeuw in zijn vormen van individualisme, liberalisme en communisme na en hij gaf een historische waardeering van deze wereldbeschouwing, die het moderne wereldbeeld en den mo dernen mensch heeft geschapen. Heel de moderne cultuur met haar wereldverove- rende missie is een maaksel van het hu manisme. Het verval daarvan, dat zich in onmacht en verstarring der humanistische denk- en handelingsvormen uitspreekt, tast dan ook onze heele cultuur aan. Zoo omvat de opbouw van een nieuw maat- DIEVEN. Ik las deze week eenige adverten ties van artsen, die een fiets te koop vroegen, omdat hun fiets, waarmee zij hun patiënten bezochten, hun ontstolen was, Men zou hieruit tot de con clusie moeten komen, dat de fietsen dieven niet mank gaan aan een over maat van gevoel voor hun medemen- schen of het moest zijn, dat de be trokken zwijntjesjagers niet wisten met een doktersfiets te doen te heb ben. Maar wisten zij het wel, dan is iedere kwalificatie te gebrekkig voor dit soort van lieden, wien het aan onderscheidingsvermogen tusschen den eersten en tweeden persoon volkomen mangelt. Een Westlandsche dokter koestert nog gunstige gedachten om trent het gilde van deze minder nobele lieden. Hij bepeinsde hoe hij ervoor kon zorgen eigenaar van zijn stalen ros te blijven. Hij peinsde een periode tot een idee zijn geest verlichtte. Hij nam een kwast en een pot verf en schreef met meer ijver dan vakbe kwaamheid op het zwarte frame van zijn fiets, dat dit vehikel het eigen dom van een dokter is. Deze vriendelijke arts gelooft dus in een zekere mate van goedheid en me degevoel bij alle menschen. En dat zal wel zoo zijn, als menschen, die het weten kunnen ons verzekeren, dat geen mensch zoo verdorven is of hij heeft ergens een zwak plekje in zijn hart. Het is mogelijk, al zou men dat in dezen tijd niet zeggen. En zoo lang zooals reeds is geschied de dieven een kinderwagen stelen, ter wijl de moeder in den winkel is en het kindje op het trottoir leggen, zijn wij aan medelijden met zieke men schen nog niet toe. En over gezonde menschen zullen wij dan heelemaal maar niet praten. Wat een wereld! MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 21.00 tot 21.15 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hil versum II in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Mag ik u een intellectueel voorstellen?" schappelijk en cultureel bestel alle terrein van- ons merjschelijik bestaan. Voor den journalist is het noodzakelijk, ziCh van de ze dfaagwijd'te van het huidig gebeuren bewust te zijn. Aan dezen openingsavond was een ge meenschappelijke maaltijd voorafgegaan, waarbij als gasten aanzaten prof. Goede- waagen, de leider van het persgilde, de heer Max Blokzijl, de plv. leider van dit gilde, mr. J. Huyts en de zakelijk leider, de heer J. Learbuoh. Zondag werd een welsprekendheidstour- nooi gehouden, dat des avonds door een filmvertooning werd gevolgd. In den loop van de week zullen in het journalistenk amp als sprekers optileden: dr. W. Brauksiepe over het onderwerp: „Psychologie van de pers", H. Oh. Nije over: „Nationaal-Socialistische levensbe schouwing"; P. J. van Megchelen, over: „Journalistiek in den nieuwen tijd"; dr. J. Loohuis over: „Geopolitiek"; J. Nachenius over: „Het rassenvraagstuk"; drs. W. Goedhuys over: „Nieuwe vormen in het so ciale leven"; K. Boekiholt over: „Het be volkingsvraagstuk" en M. Meuldijk over: „Arbeid". Eiken Donderdag wordt een kameraad schapsavond gehouden, waarna de deelne mers Vrijdagsmorgens vertrekken. De kampleiding is in handen van Joh. Raat- gever. GELDIGE BONNEN. Onze lijst van geldige bonnen van Vrij dag 1.1. is niet geheel volledig geweest. Niet vermeld werden de bonnen 300 algemeen, K-zeep en K-toiletzeep, op welke bonnen 1 rantsoen zeep, op de laatste 75 gram toi letzeep verkrijgbaar is. De geldigheidsduur dezer bonnen is van 1 Juni30 Juni. Wat de jambon betreft verdient het ver melding, dat dezen keer op de jambon geen suiker kan worden gekocht. De aankomst van de Nederlandsche economische delegatie te Berlijn. In het midden, (met jas over den arm) de president der Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen Scherl-Fellinga-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1