Wees waakzaam Will. DONDERDAG 11 JUNI 194Z DE LEIDSCHE COURANT 2 Rcd. Buitenland i Mr. H. Cd» LeldenRed. Stad «a Sport I M. Zondtrop. Lelden; Red. Omgeving: L. Rooien. Leldeni Red. Letter?en Kuniti Fr. Schneiders. Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post ƒ3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 115 m.M. ƒ2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 by voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. WEERBERICHT Zon onder 10.01 uur Donderdagavond. Zon op 5.17 uur Vrijdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 11 Juni: De maan komt Donderdagmor gen om 4.29 uur op en gaat Donderdag avond om 7.23 uur onder. 12 Juni: De maan_komt Vrijdagmorgen om 4.59 uur op en gaat Vrijdagavond om 3 23 uur onder. 13 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen •^m 5.33 uur op en gaat Zaterdagavond om 9.19 uur onder. (Nieuwe maan) 14 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 6.13 uur op en gaat Zondagavond om 10.10 uur onder. 15 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 6.59 uur op en gaat Maandagavond om 10.56 uur onder. 16 Juni: De maan komt Dinsdagmorgen om 7.51 uur op en gaat Dinsdagavond om 11.36 uur onder. 17 Juni: De maan komt Woensdagmor gen om 8.48 op en gaat Donderdagnacht om 0.10 onder. Zweminr.: ,.De Zijl" 19.5 gr. C. ALARM. De vijand valt aanDe aanval wordt afgeslagen.. Tegenaanval.... Storm loop.... Gevechten van man tegen manBloedige verliezen voor de Sov jets.... Eindelijk een welverdiende rust voor onze strijders. Welverdiende rust, na een behaalde overwinning, daar behoort een pijp goede tabak bij. Dat kan, want zoowel tabak als een pijp behooren tot den inhoud van de 2200 kistjes, die nu ge reed gemaakt worden voor de dappere strijders van ons legioen. Die welverdien de rust, na een dag van harden strijd te gen het Sovjet-monster. Landgenoot, ook gij gunt haar onzen mannen van harte en wat die pijp tabak betreft, ook daaraan zult gij het uwe willen bijdragen. Daarom vragen wij u een flink bedrag te storten op girorekening 4 3 2 1 0 0 t.n. Verzorgingsfonds van het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. BINNENLAND MAXIMUMPRIJZEN VOOR ALCOHOL VRIJE DRANKEN. Nu het zomerseizoen nadert en de beper king van het bierverbruik de vraag naar alcoholvrije dranken heeft doen toenemen, is het noodzakelijk gebleken de prijzen, waarvoor deze dranken ten hoogste aan het publiek mogen worden verkocht, op nieuw vast te stellen. Blijkens een mededeeling van den Ge machtigde voor de Prijzen, is thans de hoogst totaalbare maximumprijs vastgesteld voor limonadegazeuse in groote en kleine fleschjes (resp. met een inhoud van 3/10 liter of meer en van minder dan 3/10 li ter) en van chocolade- en vruchtendran ken. Daarbij is een onderscheid gemaakt tusschen: 1. de kleine café's en slijterijen met een vergunning of een verlof als bedoeld in de Drankwet; 2. de consumptietenten en cantines; 3. de grootere inrichtingen, die naast de verstrekte consumptie en gebruikelijke bediening nog een extra gerief bieden en op grond daarvan gewoon waren hoogere prijzen te berekenen. Voor elk dezer groepen zijn afzonderlij ke prijzen voorgeschreven, waarboven niet mag worden verkocht. Voor nadere bijzon den wordt naar de officieele mededeelin- gen in de bladen verwezen. NEDERLANDSCHE BOND VAN R.K. SMEDENPATROONS. Woensdag heeft de Nederlandsche Bond van R.K. Smedenpatroons zijn 25-jarig be staan herdacht te Den Bosch. Des morgens om 10.30 uur droeg de bondsadviseur, pas toor J. Sicking, een H. Mis op in de kerk van Sint Jacob. Des middags om 2.30 uur werd de feeste lijke bijeenkomst gehouden in het gebouw van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. Hier gaf de vice-voorzitter, de heer G. Aalders, een overzicht van hetgeen de bond in vijfen twintig jaren bereikt had. Daarna sprak de oud-bondsadviseur pastoor G. v. d. Hout, die de verdiensten van den bond voor het ambacht roemde. Deze bond heeft aan den ambachtsman het zelfrespect teruggegeven. Ir. Grevers, directeur van het Rijks Nij verheidslaboratorium, bood eveneens den bond zijn gelukwenschen aan met dit ju bileum. Op deze toespraken volgde een receptie, welke zeer druk bezocht was en waarbij aan hen, die vijf en twintig jaar lid van den bond zijn geweest, oorkonden werden overhandigd. De dag werd besloten met een lezing met lichtbeelden over de Sint Jan, door architect Oeyboom. NIEUWE WETHOUDERS VAN EINDHOVEN. De burgemeester van Eindhoven, dr. H. A. Pullen, heeft de volgende personen, allen lid van de N.S.B., benoemd tot wet houder: J. H. G. Hermeus, leeraar Staats inrichting M.O. en moderne talen, tot wet houder van Onderwijs en Volksgezond heid; H. G. W. Seegers, handelsvertegen- woordiger tot wethouder van Sociale Za ken; C. A. M. de Bont, gemeente-ambte naar, tot wethouder van Financiën, H. Apeldoorn, gemeente-ambtenaar, voordien bedrijfseconoom, tot wethouder van Tech nische Zaken. KEURING VOOR DE WAFFEN SS EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND De aanmelding van vrijwilligers voor de Waffen SS en het Vrijwilligerslegioen Ne derland, alsmede de keuring zal geschieden: 12.6.42 10.00 uur: Den Haag café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg; 10.00 uur: Rot terdam, Deutsches Haus. 13.6.42 10.00 uur: Utrecht Wehrmachts- heim Mariapl. 15.6.42 10.00 uur: Tilburg Werkliedenver. Tuinstraat 68; 16.00 uur: Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 16.6.42 10.00 uur: Roermond N.S.D.A.P.- Swalmerstr. 61; 10.00 uur: Arnhem, Weber straat 16b. 17.6.42 10.00 uur: Amersfoort, Polizei- liches Durchgangslager, Appelweg; 16.00 uur: Deventer N.S.D.A.P., Parkweg 2. 18.6.42 10.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus; 16.00 uur: Meppel, Hotel Westerbeek, Woldstraat. 19.6.42 11.00 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 16.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 20.6.42 10.00 uur: Amsterdam, Schule, Iepenweg 13; 16.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. DE NEDERLANDSCHE OOST-COMPAGNIE. In een beschouwing naar aanleiding van de oprichting van de Nederlandsche Oost- Compagnie wijst de B.B.Z. op de beteeke- nis hiervan en op de mogelijkheden, die in Oost Europa voor de andere Europee- sche landen zyn weggelegd. Het is zeker geen toeval, aldus het blad, dat eenige weken voor de oprichting van de Nederlandsche maatschappij de minis ter van het verkeerswezen in Denemar ken, Gunar Larsen, in Berlijn besprekin gen heeft geveerd over het vraagstuk van de Deensche medewerking aan den op bouw in het Oosten. Het feit immers, dat Denemarken bereid is deel te nemen aan den wederopbouw van de Oost Europee- sche landen, hetgeen nog extra onder streept is door de reis, die de Deensche minister van verkeer op uitnoodiging van rijksminister Alfred Rosenberg aan de oostelijke gebieden heeft gebracht, en de oprichting van de nieuwe maatschappij in Nederland voor de bezette oostelijke gebie den, hebben dit gemeen, dat zij de verbon denheid van de volkeren van het Europee- sche continent door een nieuwe economi sche ordening van Europa onder leiding van de Asmogendheden duidelijk naar vo ren brenger. Het ligt daarbij voor de hand, dat de ontsluiting van het Oosten met zijn grooten natuurlijken rijkdom een bizon- dere beteekenis heeft bij den nieuwen op bouw van Europa. De Duitsche staatsleiding heeft steeds weer het standpunt ingenomen, dat Euro pa en het Oosten elkaar aanvullen en dat de oostelijke gebieden een nieuw ar beidsterrein ook voor de andere volkeren van Europa vormen. Aan dezen oproep van de Duitsche leiding om samen te wer ken aan den wederopbouw in het Oosten, die ongeacht de oorlogsgebeurtenissen reeds krachtdadig ter hand is genomen, heeft ook Hongarije eenigen tijd geleden reeds gehoor gegeven door de oprichting van „Transkarpathia", een maatschappij voor grondstoffen-invoer en goederenhan del. De taak van deze maatschappij is den goederenruil tusschen en door de Duitsche bezette gebieden in het Oosten en Honga rije te bevorderen. Voor de uitvoering van dit plan zijn de twee groote Hongaarsche banken ongericht n.l. de Pester Ungarische Commercialbank en de Ungarische Allge- meine Kreditbank. De doelstelling van de overeenkomsten met Denemarken en Nederland is zeer ruim. De verbondenheid op het gebied van de handelspolitiek door de traditie van de Hanse bij de ontsluiting van het Oosten ook uit het oogpunt van de kolonisatie, d.w.z. door nederzettingen in dit gebied, komt bij de oprichting van de nieuwe maatschappij weer naar voren. In dit verband wijst genoemd blad er op, dat be gin April reeds een groep van 45 Neder landsche ambachtslieden naar Charkof zijn vertrokken, als voorpost van een groep van 800 Nederlandsche ambachtslieden, die zich in de Oekraine zullen vestigen. De onrichting van de nieuwe Nederland sche Maatschappij maakt een medewer king van Nederland aan de groote taken in Oost Europa op grootere schaal moge lijk. UITBREIDING ONGEVALLENWET. Door een aanvulling van de Ongevallen wet 1921 zijn met ingang van 1 Juli a.s. de genen, die in dienstbetrekking werkzaam zijn in de zoogenaamde „vrije beroepen", dus bij artsen, tandartsen, advocaten, ar chitecten, accountants, notarissen, enz., onder de bepalingen van de Ongevallen wet 1921 gebracht. De werkgevers van de betrokkenen zullen onmiddellijk na even- genoemden datum aangifte van hun be roep moeten doen ten postkantore of bij den Raad van Arbeid, alwaar aangifte formulieren kosteloos verkrijgbaar zijn. Indien deze werkgevers voor een deel der door hen verrichte werkzaamheden, dat niet als beroep, doch als bedrijf wordt uit geoefend en mitsdien reeds onder de On gevallenwet viel, al eerder aangifte deden, zooals b.v. de apotheekhoudend genees kundige, de accountant, die personeel heeft voor het toezicht houden op bouwwerken, is het niet noodig andermaal aangifte te doen. In dat geval kan volstaan worden met het zenden van een mededeeling aan den betrokken Raad van Arbeid, dat men ook personeel ten behoeve van het beroep in dienst heeft. Speciaal wordt er op ge wezen, dat de artsen verplicht zijn op te geven hun dienstboden, die behalve voor de huishouding, werk verrichten voor de practijk, b.v. het ontvangen en uitlaten van patiënten, het schoonhouden van wachtkamer, onderzoekkamer, enz. Voor de ongevallenwet dient haar volle loon op de loonlijst te worden geplaatst. EETBARE BRANDNETELS GEVEILD. Woensdagmiddag verschenen de Utrecht- sche groentehandelaren Van Berckel en Gerard en de tuinkweekerij Galvani uit Zuilen op de Utrechtsche veiling met de eerste kisten eetbare brandnetels. In to taal werd 24 K.G. van dit netelige gewas geveild tegen den prijs van twintig cent per K.G. Naar men ons verzekerde, zal dit voorbeeld navolging vinden. „Tijd". De teini van tallooze vrouwen loopt ernstig gevaar. Gebrek aan vitamine F bedreigt de jeugd en de schoonheid van haar huidl Te lang is de functie van dit vitamine, dat uit vetten aan organisme en huid moet worden toegevoegd, veronachtzaamd I De droogste, saaiste huid leeft óp onder den invloed van vitamine F.... en het mooiste gelaat verliest op den duur zijn frischheid, wanneer vitamine F ontbreekt. Pas daarom dagelijks Dobbelraan'9 Cas- tella Crèmes toe, die in iedere tube 2000 eenheden vitamine F bevatten ^uill RSg^^35< J[(t ZOO M GOED DÓBBELM^NPiOOIICÏ! 160-7106 GEMENGDE BERICHTEN 1112-JARIG KIND BIJ BRAND OMGEKOMEN. Moeder was niet thuis. Gisterochtend omstreeks half twaalf brak brand uit in het perceel van Osstraat te Den Haag. Het vuur greep zeer snel om zich een, zoodat onmiddellijk de brand weer gealarmeerd werd. Daar de bewoners afwezig schenen te zijn, drongen de achter buren het huis binnen, aangezien zij wis ten dat er zich eenige kinderen in het per ceel moesten bevinden. Inderdaad smaak ten zij het genoegen 2 kinderen te kun nen redden. Toen zij echter beneden wa ren, bleek dat zich nog een kind in huis moest bevinden. Het was echter onmoge lijk dit nog te redden, daar onnerwijl het dak in lichter laaie stond. De brandweer verscheen inmiddels met 3 spuiten alsmede met een ladderwagen en ving direct met het blusschingswerk aan. Spoedig was zij het vuur meester en toen vond men op den uiteebranden zolder het lijkje van een 1 1/2-jarig jongetje. De brand is waar schijnlijk ontstaan, doordat de kinderen tij dens de afwezigheid van de ouders met lu cifers gespeeld hebben. De geheele eerste verdieping is totaal uitgebrand, terwijl voorts de belendende perceelen waterschade opliepen. Het 1 li2-jarig jingetje, dat bij den brand het leven gelaten heeft, is genaamd G. H. De 26-jarige A. van O. uit de Kruse- manstraat heeft een 3-jari?. de 41-jarige J. A. J. A. uit de Wijnand Nuijenstraat een kind van 3 maanden naar buiten weten te brengen. Deze drie kinderen waren alleen thuis. De moeder was boodschappen doen, toen de brand ontstond. VERGEEFSCHE NASPORINGEN NAAR DEN VERMISTEN HILVERSUMSCHEN JONGEN. Reeds eenige honderden vrijwilligers heb ben de politie te Hilversum ter zijde ge staan bij haar moeizame nasporingen naar den elfjarigen Hans van der Poel, die nu ruim een week wordt vermist. Eiken dag weer worden door vrijwilligers onder lei ding der recherche groote onderzoekings tochten ondernomen over de heide en door de bosschen, terwijl van politiewege is ge dregd in de haven en de vijvers, alles ech ter tot nu toe zonder resultaat. Verschil lende tips, welke de politie ontving, ble ken eveneens geen resultaat af te werpen, zoodat men omtrent de verdwijning voor een raadsel staat. Niettemin blijven de on derzoekingen in vollen omvang voortgaan en zoo zochten gisteren behalve de politie, een 65-tal vrijwilligers, allen uit het lood gieters- en electriciensbedrijf waarin de vader werkzaam is. Ook voor de komende dagen blijven vrijwilligers zich aanbieden, terwijl ook vele particulieren zoeken naar een spoor, daar niet alleen de ouders en de politie, maar geheel Hilversum's bevolking zich het lot van dan vermisten knaap aan trekt. „KOEFFERDRAMA". Dat men plotseling voor zeer vreemde situaties kan komen te staan ondervond Dinsdagavond een agent van politie te Bus- sum, die omstreeks half acht in zijn vrijen tijd in burger over het viaduct fietste dat gelegen is boven de spoorlijn Amsterdam Amersfoort, nabij den Bussumschen wa tertoren. De agent, die in de verste verte niet aan politiezaken dacht èn eens rustig van zijn vrijen tijd genoot, zag hoe plotse ling uit het coupéraam van een passeeren- den trein een koffer geworpen werd. IJlings spoedde de agent zich naar de plaats, waar de koffer was neergekomen, zeer nieuwsgierig welk drama om dezen koffer geweven was. Nauwelijks had de agent den koffer opgeraapt of er kwam een man aansnellen die meedeelde, dat de koffer hem toebehoorde. De agent vond de situatie veel te vreemd om aan deze mededeeling geloof te hechten en de man werd verzocht mede naar het bureau te gaan. Hier bleek de koffer 20 pond rogge en eenige ponden rundvet te bevatten. Huiszoeking bij den man leverde echter niets op. Zijn buurman echter, die met hem onder één dak woont, was toevallig wegens smokkelen een dag eerder betrapt door controleambtenaren en de politie vond het raadzaam ook bij hem huiszoeking te doen. NOG NOOIT KWAM DOOR TOEZIEN IETS TOT STAND.... Nog nooit kwam door toezien iets tot stand. Daarvoor is altijd noodig geweest dat er mannen van de daad waren, die de handen uit de mouwen staken en aanpak ten Zulke mannen zijn het geweest, die onmiddellijk gevolg gaven aan den oproep van de Nederlandsche Ambulance om dienst te nemen. Thans staan deze helden aan het Oostfront, waar zij onder moeilijke omstandigheden hun taak verrichten. Maar zij doen het opgewekt, omdat zij we ten, dat heel het Nederlandsche volk ach ter hen staat. Behoort u ook reeds tot hen, die deze hulpexpeditie steunen? Nog niet? Maak er dan vandaag een be gin mee. Het is heel eenvoudig. Pak uw giroboek en stort een bijdrage op girore kening 8 7 6 0 0. Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Hier kwam men weer voor een nieuwe ver rassing. Terwijl de politie in de woning bezig was met het onderzoek zag zij hoe voor de deur een mand werd neergezet, waarop de brenger zonder antwoord af te wachten weer verdween. De politie liep den bren ger van den mand achterna en spoedig kwam aan het licht, dat hij aan het adres, waar hij de mand gedeponeerd had, een aantal eieren had gekocht tegen 20 ct. per stuk en juist de mand had teruggebracht. De eieren konden in beslag genomen wor den. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat de smokkelaar de rogge en het vet in den zwarten handel had opgedaan en om controle van ambtenaren bij den stationsuitgang te voorkomen in overleg met zijn buurman besloten had den koffer met inhoud uit den trein te werpen. Dat er nu juist een agent in burger moest pas- seeren was in het plan niet voorzien. ARRESTANT TJIT RAAM VAN PALEIS t VAN JUSTITIE GESPRONGEN Vanmorgen moest een ongeveer 40-jarige man, die terzake van inbraak was gearres teerd, worden voorgeleid voor de eerste kamer van de rechtbank in het Paleis van Justitie te Amsterdam, ter verlenging van de voorloopige hechtenis. Toen de mart was binnengeleid en de marechaussee even een briefje aan den griffier overhandigde, nam hij plotseling zijn kans waar. Hij draaide zich om, hield zijn jas, die hij over den arm had gedragen, voor zich uit en sprong door de ruiten van de eerste verdieping op straat. Alles ging zóó vlug in zijn werk, dat de man. die blijkbaar zonder verwon dingen op zijn voeten terecht was gekomen reeds hoog en breed in de Lange Leidsche- dwarsstraat verdwenen was. toen de mare chaussee beneden kwam. Hij was er on middellijk vandoor gegaan en tot heden heeft de politie nog geen spoor van den vluchteling gevonden. DIEF NA ACHTERVOLGING EN HEVIG VERZET GEGREPEN. Gedurende geruimen tijd werden er op de „Langeberg" onder de gemeente Boxtel tal van diefstallen gepleegd, zoodat eenige boeren besloten om een eigen bewakings dienst in het leven te roepen. Reeds spoe dig hadden de wakers succes, want ze ont dekten in de boerderij van de L. een dief, die bezig was zich meester te maken van waschgoed. Er ontstond een vechtoartii tusschen boer B. en den dief, waarbij B. gebruik maakte van een hooivork. De dief weerde zich dapper en zag zelfs kans er tusschen uit te trekken. Doch hij hem ach terna, dwars over sloten en heggen, over weilanden en akkers, midden in den nacht. Intusschen waren ook boer L. en zijn zoon wakker geworden en onmiddellijk namen zij aan de achtervolging deel. Midden in de bosschen kwam het vervolgens weer tot een vechtpartij. De dief had zich intusschen meester gemaakt van den hooivork, doch de drie boeren weerden zich zoo flink, dat hij het onderspit moest delven en bewus teloos ineen zeeg. De boeren hadden hem in den loop van het gevecht een been ge broken en hem bloedende hoofdwonden toegebracht. De dief bleek te zijn een ze kere B. uit Boxtel. RADIO-PROGRAMMA VÜÏJDAG 12 JUNI 1942. .HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. en Oehtendgymn, 8.00 B. N. O.: Nieuws 8.15 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Kamermuz. 10.00 Zigeunerspel 10.15 Oinroepork. 11.00 Voor de kleu ters 11.20 orkest 12.00 Ens. Joan Lancé 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- 13.00 Salonorkest 14.00 Gooisch strijkork. 16.00 Bijbell. 16.20 2 klarinetten en piano 17.15 B. N. O.: Nieuws-, 17.30 Beroepskeuze voor meis jes 18.00 Sportpraatje 18 30 Neerl. stem v. h. Oostfront 18.45 B. N. O.: Nieuws 19.05 Duitsche taalcursus 19 30 Orkest 20.15 Cabaretprogr. 21.00 Mucette-1 orkest 21.25 Orkest 21.45 B. N. O.: Nieuws Vanaf 22.15 al- it-en voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 22 15—24.00 Gram. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Amusementsork. 9 00 Omroepork. 9.40 Gram. 10.00 Morgen w.10.15 Gram. 10.40 Reporta ge 11.00 Zang met piano 11.40 Gram. 12.00 Amabile-sextet 12.45 B. N. O.: Nieuws 13.00 Productieslag 13.15 gev. progr. 15.00 Voor de vrouw 14.45 Ens. Jor.ny Ombaeh 17.00 Dichtende jeugd 17.15 B. N. O.: Nieuws 17.30 Orkest Malando 18.15 De heeren van der Aa en Boom, zakenlieden aan het woord JS 30 Orkest 19.15 Gram. 19.30 B. N. O Nieuws 19.50 Spiegel v. d. dag 20 00 B. N. O.: Eng. uitz. Vopr de Ra dio-Centrales: Gram. 20.15 Utr. Sted. Orkest (20.50 Landmans Lust) 21.45 B N. O.: Nieuws 22.10 Avondwijding 22.1524.00 Zie Hilversuf I. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4524.00 Hilversum I. 2e Programma: 6.45—22.15 Hilversum H. 22.1524.00 Duvtsoh Programma. 3e Programma: 7.0024.00 Duitsch Pro gramma. 4e Programma: 7.0021.00 Duitsdh Pro gramma. 21.0022.00 Gramofoonmuz. GRD. 22.00—24.00 Duitsch Programma. SPORT VOETBAL. Quick Boys-Rijnsb. Boys. Zaterdag avond wordt op het K.R.V.-terrein te Kat wijk a. d. Rijn een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen de eerste elftallen van Quick Boys en Rijnsb. Boys. Behalve dat deze wedstrijd uit sportief oogpunt de aandacht waard is, is zij het ook in een an der opzicht. De opbrengst van dezen wed strijd zal namelijk dienen om een speler, die vorig jaar in een voetbalwedstrijd een ongeluk opliep en daarvan nog steeds de gevolgen ondervindt, eenige financiëele tegemoetkoming te verleenen in de door hem geleden schade. Door op die manier de sport in dienst van de liefdadigheid te stellen, hopen de betrokken vereenigingen het hare er toe bij te dragen om den be trokken speler eenigszins schadeloos te stellen. De wedstrijd vangt des avonds te half acht aan. Voor het winnende elftal is een medaille beschikbaar gesteld. BILJARTEN Biljartculb T.E.P. Vandaag wordt een aanvang gemaakt met de zomercompetitie. De opstelling is: 1ste klas: Fh. Smits-A. Kienjet. A. Sdheffers-J. Soupart. 2de Klas: S. Tuit'hof-C. Goddijn. H. v. d. Veer-B. Smits. B.-Afd. tweetallen: Burgbouwt- BarneveldP. v. d. Burg-C. de Geer. W. Meerbeek-Romijn IIISteen-Romijn II. A. Meerbeek-W. BerbeeRomijn I-de Kier. N. Biegstraaten C. RodenburgG. Schoon, Lieshout. P. v. d. Burg C. de GeerW. Meerbeek Romijn III. Steen RomijnllA. Meerbeek W. Berbee. RECHTZAKEN ƒ5000.— BOETE VOOR PRIJS- OPDRIJVENDEN SLAGER. De Haagsche slager J. A. van der Burg, die een zaak heeft in de Javastraat 65, is wegens ernstige prijsopdrijving, gedurende langen tijd gepleegd, veroordeeld tot een boete van ƒ5000. Bij een aanzienlijken omzet werden re gelmatig te hooge prijzen gevraagd en her haaldelijk was het verschil tusschen den toegestanen en den berekenden prijs niet gering. Prijzen van 55 cent in plaats van 30 en 27 in plaats van 18 cent zijn hiervan welsprekende voorbeelden. Trouwens op slagen van 30, 50, 60 cent en meer op een enkele leverantie bleken vele malen uit de boeken bewezen te kunnen worden. Van der Burg. die reeds éénmaal we gens prijsovertreding was veroordeeld, kon tegenover de vele bewijzen niec anders dan erkennen, dat hij ook in 1941 reeds regel matig boven den toelaatbaren prijs ver kocht. Gezien den ernst der overtreding en den grooten omzet met de daarop verkre gen onrechtmatigen meerwinst, was hier een hooge boete op zijn plaats. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER De jarige zieke. Mej. C. E. v. d. Ster te Rijnsburg had één k.g. clandestien geslacht vleesch. Zooals zij vertelde had zij een zieke vrouw, die jarig was, een pleziertje willen doen. Het mag nu eenmaal niet, maar, met een en ander rekening gehouden, kwam zij er af met een geldboete van 20 sub. 20 dagen. Omdat het in Maart gebeurd was. K. Warmenhoven te Noordwijker- h o u t had buiten de veiling om 4000 k.g. roode peen verhandeld. Dit was in Maart gebeurd. Zou zoo iets thans gebeuren dan zou er ongetwijfeld een veel zwaardere straf opgelegd zijn dan thans, deelde de economische rechter mede. Thans werd volstaan met het opleggen van een geld boete van 200 subs, twee maanden hech tenis. Suikerbieten. T. C. v. d. Stoel te L e i d e n had zonder vergunning 1000 k.g. suikerbieten laten vervoeren. Hij betoogde, dat het bevroren bieten waren geweest. Eiseh en uitspraak 75 suibs. dagen hechtenis. HAAGSCH GERECHTSHOF. Hij wist fietsbanden te koop. A. de K. uit Voorburg had zich schuldig gemaakt aan oplichting voor een bedrag van 200. Hij was naar van P. te Leid- schendam gegaan en had gezegd, dat hij 50 stel binnen- en buitenbanden te koop wist. Hij moest evenwel 200 voorschot hebben. Toen hij dit bedrag gekregen had, han van P. niets meer van verdachte ge hoord. De rechtbank had hem deswege ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. In hooger beroep wilde de procureur-gene raal deze straf bevestigd zien. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Stelende bakkersknechts. Het slechte voorbeeld. Een bakkersknecht te L e i d e n had op 4 December voor zijn baas speculaasdeeg moeten maken. Inderdaad had hij deze gemaakt, maar niet zooals het moest, want hij had vijf pakjes boter er uit gehouden en deze mee naar huis ge nomen. De officier eischte daarvoor twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak een maand gevangenisstraf met opschorting van het vonnis totdat op een gratieverzoek zal zijn beslist. Een collega moest voor een zelfde feit terecht staan, gepleegd bij eenzelfden patrocto. Het was maar één pakje ge weest, dat hij bovendien nog terug gege ven had. Deze zaak werd aangehouden om den baas als getuige te hooren. Een derde had ook al twee pakjes boter weggenomen bij dezen patroon. Bovendien had hij nog eenige broodbonnen van 50 gram meegenomen. Gezien het gunstige rapport kwam hij er af met een geldboete van 6 subs. 3 dagen. Een juffrouw uitZoetermeer was met haar dochtertje naar de „Bijenkorf" gegaan om iets te koopen. Toen zij even wel in den winkel waren hadden ze van alles gestolen o.a. een capuchon; fleschjes parfum, zakdoeken, broches, spelden enz. „Een fraai voorbeeld hebt je je dochter tje gegeven", vond de officier. De eisch werd een geldboete van 20 subs. 20 da gen. De juffrouw vond zulks veel te veel. Het vonnis werd toen 30 suibs. 30 dagen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2