DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De strijd op den Stillen Oceaan Momentje DONDERDAG 11 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10273 S)e £eiebehe6ou^a/nt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 2C935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Verlrouwen in de toekomst Wie geen vertrouv/en heeft in de toe komst is een beklagenswaardig mensch. Men moet vertrouwen hebben in wat de komende jaren den mensch en zullen bren gen. We behooren tot het blijkbaar zeer kleine getal der onwetenden, die niet in staat zijn, te voorspellen, wanneer de oor log is geëindigd, hoe lang de strijd nog zal voortduren. Maar dit weten we wel: dat de strijd zéker eindigen zal, dat de oor logsperiode zal worden gevolgd, al dan niet onmiddellijk, door een tijd van vrede. En dan zijn er menschen, die u weten te verzekeren, dat er óók in dien tijd van vrede nog droeve malaise, armoe en gebrek zal heerschen. Lie helderzieners kunnen echter, als zij wat ze beweren ook willen bewijzen, een dergelijke verzekering niet geven. Men kan van de toekomst op eco nomisch gebied wel iets weten. Dat we b.v. veertien dagen na den oorlog niet weer een taxi zullen kunnen opbellen, orri ons voor twee dubbeltjes van het eene einde van de stad naar het andere te rijden, is zeker. Wat minder gemak en genot, dan in het verleden, zal trouwens heelemaal geen ramp zijn. Het is toch een vaststaand psychologisch feit, dat een overvloed van gemak en genot maar al te gemakkelijk het hart verhardt voor het mèdelijden met medemenschen. Maar zeker is het óók, dat het na den oorlog, als de wereld-gang weer normaal wordt, iederen dag, voor- loopig althans, economisch beter zal wor den! Dit wat de economische toekomst be- betreft; ook voor het geestelijk leven der menschen het belangrijkste! mo gen goede verwachtingen worden gekoes terd. Deze tijd zal ons allen toch wel iets geleerd hebben! Men moet vertrouwen hebben in de toe komst. In de toekomstvan ons leven op aarde. Maar: de christen, die niet dwaas kortzichtig is, schouwt, veel verder en wij der. Hóe de toekomst hier op aarde ten slotte ook moge zijn, er wacht ons een ein- delooze toekomst.Er spant zich boven ónze hoofden uit een oneindigheid.... De christen moet hébben eëti Sterk en blij, een rotsvast Godsvertrouwen! Hij moet kunnen zeggen met den Psalmist: Vertrouw rustig op God, mijn ziel, Want van Hem komt mijn heil; Hij alleen is mijn rots en mijn redding, Mijn toevlucht; nooit zal ik wankelen! Psalm 62 (61). In dat rustige vertrouwen zal de chris ten de moeilijkheden van het leven weten te dragen, ver daar boven uit schouwend. In dat verzekerde, heerlijke Godsvertrou wen zal de mensch sterk staan! DE MOORD OP EEYDRICH. Naar blijkt uit een officieele bekendma king, zijn bij het onderzoek naar de moor denaars van Heydrich onwraakbare aan wijzingen gevonden, dat de bevolking van het dorpje Liditz bij Kladno hulp en steun heeft verleend aan den kring van moge lijke daders. Deze bewijzen zijn ondanks ondervraging zonder medewerking der dorpsbewoners geleverd. In het plaatsje zijn voorts staats vijandige drukwerken, opslagplaatsen van'wapens en munitie en een geheime zonder gevonden. Ook bevindt een aantal dorpsbewoners zich in het bui tenland in actieven dienst van den vijand. Tegen het plaatsje met zijn 483 zielen zijn strenge maatregelen genomen. SUNER NAAR ITALIë. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Serrano Suner, is Woensdag avond met zijn echtgenoote naar Italië vertrokken, waar hij de persoonlijke gast zal zijn van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken en diens vrouw. De actie tegen de Aleoeten DE JAPANSCHE AANVALLEN OP DUTCH HARBOUR EN DE MIDWAY-EILANDEN. Kapitein Hideo Hiraide, chef van' de persafdeeling der marine van het Japan- sche hoofdkwartier heeft in een radiorede de aanvallen op Dutch Harbour en de Midway-eilanden gevoelige slagen genoemd voor het Amerikaansche vasteland, waarbij tegelijkertijd Japan's verdedigingsoorlog 2500 zeemijlen naar het Oosten werd ver legd. Hij zeide verder, dat in de toekomst de operaties der Japansche marine door steeds toenemende activiteit zuilen worden gekenmerkt. De strategie van admiraal Yamamoto bij de operaties in den Stillen Oceaan zij er op gericht geweest de vijandelijke vliegtuigmoederschepen te vernielen. Met dat doel heeft hij een aan val op de Midway-eilanden ondernomen en een vijandelijke marineformatie, be staande uit vliegtuigmoederschepen, aan gepakt. Toen de vijand niet wilde vechten, hebben Japansche vliegtuigen den strijd naar den vijand gebracht en ten slotte twee Amerikaansche vliegtuigmoedersche pen van het type „Enterprise" en „Hornet" tot zinken gebracht. De Japansche actie tegen de Aleoeten heeft het steunpunt van den vijand ver nield, van waaruit deze Japan kon aan vallen. Zooals gewoonlijk, aldus Hiraide, beweren de geallieerden, dat zij een groo- te overwinning hebben behaald en dat de Amerikaansche vloot bij de Midway-eilan den twee Jaoansche vliegtuigmoedersche pen tot zinken gebracht, twee andere zwaar beschadigd, en drie slagschepen tot zinken gebracht heeft. Hiraide verklaarde, dat het verwonderlijk is, dat de vijand niet in staat is de Japansche marine-een heden landingen en het bezetten van de Westelijke Aleoeten te beletten zijn eigen gebied of te verhinderen, dat de Japanners Sydney en Newcastle beschie ten, zooals uit buitenlandsche berichten blijkt ten tijde van den aanval op de Mid way-eilanden. Hij zeide verder, dat derge lijke overdreven propaganda slechts dient om de Japansche overwinning te bevesti gen. De pogingen van den vijand het ver lies te bemantelen doen komisch aan. De Jaoansche strijdkrachten konden de Wes telijke Aleoeten bezetten, omdat de vijand niet in staat was versterkingen naar het Noorden te zenden wegens den zwaren aanval der Japanners op de Midway-eilan den. Zeggend, dat de Japansche marine nooit een schip verliest zonder den vijand nog grootere schade toe te brengen, verklaar de Hiraide, dat de Japansche marine voor nemens is de overgebleven vijandelijke vliegtuigmoederschepen te vernielen en indien deze taak, ondanks verliezen, ten uitvoer kan worden gebracht, heeft de ma rine haar doel bereikt. Hij wees er op, dat de operaties der marine de internationale datumlijn overschreden en het Oostelijke deel van de Stille Zuidzee hebben bereikt en dat het bezetten van de Westeliike Aleoeten het zwaard op de keel van den vijand heeft geplaatst. AMERIKA HEEFT NOG SLECHTS TWEE VLIEGTU11ÜMOEDERSCHEPEN OVER. In commentaren op het bericht van het Japansche hoofdkwartier, volgens hetwelk de Japansche marine twee Amerikaansche vliegtuigmoederschepen van het type „En terprise" en „Kornet" bij de Midway- eilanden tot zinken heeft gebracht, wordt door waarnemers naar voren gebracht, dat de Ver. Staten, die voor het begin van den oorlog zeven vliegtuigmoederschepen beza ten, thans nog slechts twee daarvan over hebben. Er wordt op gewezen, dat de Ja pansche vloot tevoren reeds drie Ameri kaansche vliegtuigmoederschepen in den grond heeft geboord, nJ. een van de York- townklasse, een van de Saratogaklasse, beide in den slag in de Koraalzee, en een van de Lexingtonklasse, die op 12 Januari ten Westen van Hawaii tot zinken werden gebracht. Waarschijnlijk, zoo verluidt te Tokio, zullen de Ver. Staten thans het verbouwen van koopvaarders tot vliegtuig moederschepen bespoedigen, teneinde de lacunes op te vullen, echter is de capaci teit van de verbouwde schepen veel ge ringer. JAPANSCHE DUIKBOOTEN VOOR ZUID AFRIKAANSCHE KUST. Het Zuid-Afrikaansche ministerie van marine heeft gisteren in een communiqué toegegeven, dat de haven van Durban, ge legen aan de kust van Natal, door de Ja pansche duikbootvloot vrijwel geblok keerd is. Men heeft geconstateerd, dat verschei dene Japansche duikbooten voor de haven kruisten en in korten tijd drie schepen tot zinken hebben gebracht. Deze officieele mededeeling, die in Zuid- Afrika groote opwinding heeft veroor zaakt, heeft onmiddellijk militaire maatre gelen tot gevolg gehad. Zoo is de stad Durban geheel verduisterd, evenals het kustgebied tot een diepte van 70 kilo meter. In militaire kringen te Kaapstad hecht men groote beteekenis aan deze Japansche operaties aan de Oostkust van Zuid-Afri- ka. Men wijst er op, d«t de Japansche vloot waarschijnlijk van plan is de geal lieerde scheepvaartroute om de Kaap krachtig aan te vallen. Zooals bekend wor den alle materiaal- en troepentransporten r,aar het „Midden-Oosten" en Britsch- Indië om de KasD geleid, sedert Middel- lanclsche Zee en Suezkanaal daarvoor niet meer gebru'kt kunnen worden. Het opduiken van Japansche oorlogssche pen op deze route is natuurlijk een zware slag voor de versterkin" der Britsche strijdki achten in Britsch-Jndië en voor het vervoer van Amerikaansch oorlogsmate riaal naar de troepen in het „Midden-Oos ten". KAART VAN PELT Groote omsingelingsstrijd in Noord-Afrika Men seint uit Berlijn d.d. 10 Juni aan de „Tijd": Het is opvallend, dat het Duitsche opper commando in zijn mededeelinigen over den strijd in Noord-Afrika nog terughoudender geworden is dan voor eenige dagen. In de persconferentie van buitenlandsche jour nalisten deelde de militaire spreker Woensdagavond echter mede, dat de strijd krachten van Rommel haar strategische bewegelijkheid behouden hebben. Tevens werd medegedeeld, dat wederom aanzien lijke Britsche strijdkrachten omsingeld zijn. Zooals bekend, heeft deze strijd reeds tweemaal tot geslaagde omsingelingsge vechten geleid, welke, zooals Zondag j.l. medegedeeld werd, in het totaal tiendui zend Britsche soldaten tot capitulatie dwongen. De thans ingesloten troepen heb ben alleen nog maar door de lucht verbin ding met het front. Daar van Britsche zij de alle krachten in het. werk gesteld wor den om de omsingelde manschappen door middel van vliegtuigen te ravitailleeren, worden momenteel boven de woestijn vrij hevige luchtgevechten geleverd. De verklaring van Londen, dat de slag, die moment; :1 in Liibye geleverd wordt, de grootste veldslag is, welke tot dusverre in de woestijn geleverd werd, wordt te Berlijn bevestigd. Beide partijen hebben zeer sterke troepen en groote hoeveelhe den oorlogsmateriaal geconcentreerd en in den strijd geworpen. Overigens deelt Ber lijn de meening van Londen niet, dat de huidige slag in Libye beslissend zou zijn voor den veldtocht in Noord-Afrika. Deze restrictie vloeit niet voort uit bezorgdheid om den afloop van den strijd, maar uitslui tend uit het feit, dat de huidige gevechten beschouwd moeten worden als een element van het streven der spilmogendheden naar de definitieve heerschappij in de Middel- lanasche Zee. Over 'het directe strategische doel van het offensief der Duitsche en Italiaansohe strijdkrachten laat men zich in Berlijnsche militaire kringen niet uit. Wel werd Dins dagavond verklaard, dat een eventueele verovering van de vesting Tobroek niet het eenige of voornaamste doel van Rommel's offensief is. Lettend op het uiteindelijk doel, n.l. de verovering der 'heerschappij in de Middel- landsche Zee, kan het offensief van Rom mel de volgende strategische bedoelingen hebben; 1. Een aanzienlijke verzwakking van den vijand aan menschen, wapenen en mate riaal. Een dergelijk afimattingssucces is daarom van belang, omdat de ravitaillee ring van de troepen van Rommel geen pro bleem meer is. Weliswaar hebben de En gelschen van Egypte uit een kor teren ra- vitailleeringsweg, maar elke aanvulling moeten de Britten aanvoeren via den lan gen en gevaarlijken weg rondom Afrika. 2. Verder is bet van groote beteekenis, wanneer door middel van de huidige ge vechten de werkelijke sterkte van dien vijand vastgesteld kan worden. Dit geldt niet alleen voor de sterkte der Engelschen aan troepen en materiaal, maar ook voor het moreel der Britsche troepen. 3. Ook is het mogelijk, dat Rommel streeft naar een frontcorrectie om betere stellingen te betrekken voor latere opera ties. 4 4. Verder moet het niet uitgesloten .ge acht worden, dat Rommel slechts de land macht der Engelschen in Noord-Afrika in bedwang wil houden. Deze tactiek der spil mogendheden heeft reeds vroeger tot groo te successen geleid; men denke slechts aan de acties tegen het steunpunt Malta, dat zijn beteekenis voor Engeland zoo goed als verloren heeft, en aan de maatregelen der spilmogendheden ter zee, die van dien aard zijn, dat de offensieve kracht der Britsche vloot gebroken is. DE STRIJD OP MADAGASCAR. Men bevestigt te Vichy, dat kleine Brit sche afdeelingen op Madagascar de haven Bohemar, op 200 kilometer ten Zuidoosten van Diego. Suarez, en Ambilobe, honderd kilometer ten Zuiden van deze stad gele gen, hebben bereikt. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansohe weermachtsbericht van gistermiddag luidt: In verschillende sectoren van de Marma- rische woestijn is ook gisteren verbitterd gestr&den. Vijandelijke tegenaanvallen, die door gepantserde eenheden werden ge steund, zijn met gevoelige verliezen voor den vijand afgeslagen. De luchtmacht liet den vijand geen rust, bombardeerde zijn verdedigir.«.;stellingen en beschoot zijn aanvullende colonnes met de boordwapens. Italiaansohe en Duitsche jachtvliegtuigen ontwikkelden een levendige activiteit. In succesrijke luchtgevechten schoten zij 17 Ciirtiss-toestellen neer. Van onze machines zijn er twee niet teruggekeerd. De vliegvelden van Micaibba en La Ve- nezia werden door formaties bommenwer pers aangevallen. Boven Malta verloor de Engelschc luchtmacht in luchtgevechten mei de jachiformaties der Asmogendheden vijf toestellen. Engelsche vliegtuigen wier pen opnieuw brisant- en brandbommen op Tarente. Drie woonhuizen stortten in. Er ontstonden eenige branden, die spoedig werden bedwongen en gebluscht. Tot dus ver zijn aan slachtoffers 20 dood en en 74 gewonden geconstateerd. De bevolking legde een voorbeeldige houding aan den dag. On.z>e op den Atlantischen Oceaan ope- reerer.de duikbooten onder bevel van den fregatkapitein Enzo Grossi, corvetkapitein Luigi Longanesi Caltani en den luitenant ter-zee eerste klasse Marco Revedin hebben vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 38.000 ton tot zinken gebracht, waarvan 27.00 ton aan tankboo ten. NOODUITKEERING VAN HET ARBEIDSFRONT De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: „Artikel 8 van het Huishoudelijk Regle ment van het N.A.F. opent de mogelijk heid van ondersteuning in geval van nood. Ook hierin komt de tegenstelling met het verleden tot uiting. De leden van het Ne- derlandsche Arbeidsfront vormen tezamen een gemeenschap, waarvan de beteekenis ver uit gaat boven die van een vakorgani satie. Geheel in overeenstemming hierme de kan ieder dan ook aanspraak maken op een grootere behartiging van zijn belan gen ,dan voortvlöeit uit zijn vak of be roep. Het saamhorigheidsgevoel moet overal, waar dit mogelijk is, tot uiting ko men. Wat vandaag den één kan overko men, kan morgen den ander te beurt val len. Allen hebben de gezamenlijke plicht, hulp te bieden, waar de enkele werker den bijstand van anderen behoeft. De finan- cieele zorgen en moeilijkheden in het ge zin van iederen werker, zijn tevens de zor gen van de gemeenschap, waartoe deze werker behoort. Dit is de grondgedachte, waaruit de „nooduitkeering" geboren is. Een nadere omschrijving van wat onder ..nooduitkeering" wordt verstaan, is in ar tikel 8 niet gegeven. Hierdoor is een zeer ruime begrenzing mogelijk. Alle gevallen, die niet kunnen worden thuisgebracht on der de andere ondersteuningen als invali- diteits- en ouderdomsondersteuning, over- lijdensuitkeering e.d., doch niettemin drin gend om oplossing vragen, kunnen behoo ren tot de fevallen als bedoeld in artikel 8. De strekking van dit artikel is de mo gelijkheid duidelijk te laten spreken, dat ieder, die tenminste een jaar contributie heeft' betaald, zich binnen de grenzen, die de financieele leider van het N.A.F. stelt, van hulp en bijstand zal kunnen verzeke ren. Het saamhoorigheidsgevoel van iede ren werker en den wensch in geval van nood ook voor eigen gezin een beroep op de gemeenschap te kunnen doen, doen hem de noodzaak inzien, lid te zijn van het Nederlansche Arbeidsfront". BELEEFDHEID. Nadat ik gisteren nog pas aan alle vrouwen mijn nederige hulde heb ge bracht, lees ik, dat in Berlijn een be leefdheidswedstrijd is gehouden, die in andere Duitsche steden navolging heeft gevonden. Wat zegt u daarvan? U kunt tegenover mij slechts stilzwij gend uw gepeinzen over zoo iets heb ben en de mijne zal ik u zeggen. Luis ter dan! Het gaat er in dezen wed strijd niet om vast te stellen, wie in het algemeen beleefder is: een vrouw of een man, men wil achterhalen wie in bepaalde beroepsgroepen „de be- leefdsten onder de beleefden" zijn. Dat vind ik niet juist. Men begint dus de onbeleefden, die het juist het meest noodig hebben, uit te schakelen en alleen de beleefden mogen mee doen. En dan bepaalt men zich tot de beroepsgroepen. Ook dat is onjuist. Men vraagt zich dus af of de juffrou wen in een banketbakkerswinkel be leefder zijn dan de juffrouwen op het telefoonkantoor. Maar die zijn in den tegenwoordigen tijd geen van beiden het beleefdst. Het beleefdst zijn de klanten. Geen mensch kan zich meer in beleefdheid uitputten dan de he- dendaagsche klant, wien al zijn be minnelijkheid, al zijn charme, al zijn voorkomendheid met lepels vol van zijn gelaat te scheppen is in zijn ge sprek met de juffrouw uit de banket bakkerswinkel. In Duitschland blijkt, volgens de resultaten van den wed strijd, het vrouwelijk personeel in winkels het in beleefdheid te winnen. Maar hier is zoo'n wedstrijd volmaakt overbodig. De winkeldames zouden hoe beleefd ook toch nog met een straat-lengte door de klanten worden geslagen. BRANDENDE KWESTIES. Hedenavond van 21.tot 21.15 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hil versum II in de serie „Brandende Kwes ties" over „Wie wilde den oorlog niet?" De aardbeienpluk uit de Kassen is in vollen gang In Roelofarendsveen komt men op Het oogenblik handen tekort Polygoon-Sagers-Pax Holland m De vóór- en achterzijde van het nieuwe bankbiljet van t 50.-, dat doo» de Nederlandsche Bank in omloop zal worden gebracht Nederlandsche Bank-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1