LOTfON MALWIDA 31 DINSDAG 9 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Red. Buitenland i Mr. H. Gel se. Leiden i Red. Stad en Sport M. Zond erop. Lelden: Red. Omgeving: L. Rooien. Lelden l Red. Letteren en Kunati Pr. Schoeiden. Lelden. Abonnementsprijs voor Leiden 20 cent per week, 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week, ƒ2.73 per kwartaal. Franco per post ƒ3.10 per kwartaal. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 1—15 m.M. ƒ2.30, elke m.M. meer 15 cent. Ingezonden mede- deelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden: Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen ƒ0.60 per plaatsing, alle andere 0.72 bij voor uitbetaling alléén Woensdag en Zater dag. WEERBERICHT Zon onder 10.Dinsdagavond. Zon op 5.17 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. 8 Juni: De maan komt Maandagnacht om 3.14 uur op en gaat Maandagmiddag om 4.11 uur onder. 9 Juni: De maan komt Dinsdagnacht om 3.39 uur op en gaat Dinsdagnamiddag om 5 16 uur onder. 10 Juni: De maan komt Woensdagochtend om 4.04 uur op en gaat Woensdagavond om 6.20 uur onder. 11 Juni: De maan komt Donderdagmor gen om 4.29 uur op en gaat Donderdag avond om 7.23 uur onder. 12 Juni: De maan komt Vrijdagmorgen om 4.59 uur op en gaat Vrijdagavond om 8.23 uur onder. 13 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 5.33 uur op en gaat Zaterdagavond om 9.19 uur onder. (Nieuwe maan) 14 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 6.13 uur op en gaat Zondagavond om 10.10 uur ondtr. 15 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 6.59 uur op en gaat Maandagavond om 10.56 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 19.5 gr. C. HET NEDERLANDSCHE BEDRIJFS LEVEN VOOR NIEUWE OPGAVEN. Oprichting van de Nederlandsche Oost-Compagnie. Tusschen den rijksminister voor de be zette Oostelijke gebieden, Alfred Rosen berg, en den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied aan den eenen kant en leidende Nederlandsche persoon lijkheden van bestuur en bedrijfsleven aan den anderen kant worden sedert eenigen tijd besprekingen gevoerd over gemeen schappelijk op te lossen economische op gaven. Deze besprekingen hebben thans tot het volgende resultaat geleid: met het oog op samenvatting in een eenheid van alle bij werkzaamheid in de bezette Oostelijke ge bieden geïnteresseerde Nederlandsche krin gen uit landbouw, industrie, bankwereld, handwerk en handel is een „Nederlandsche Oost-Compagnie" met zetel in den Haag opgericht. Naar uit de statuten van de maatschappij blijkt, bestaat het zakelijke doel in econo mische activiteit van allerlei aard in de bezette Oostelijke gebieden. De Compag nie heeft het recht alle daarmede in ver band staande zaken en handelingen te ver richten.. De speciale eigen aard van de Compag nie moet er in gezien worden, dat zij in de eerste plaats met raad en daad, met volle- digen steun van den staat en de Neder landsche Bank ter beschikking staat van alle Nederlandsche ondernemingen en in- dividueele personen, die economisch in de bezette Oostelijke gebiedbn werkazam wil len zijn. Voor de hierbij door haar bemiddeling verleende credieten bestaat, zoo noodig, de garantie van den staat. De Compagnie is voorloopig voorzien van een aanvangskapitaal van 2.500.000 Ne derlandsche guldens. Als voorzitter heeft dr. M. M. Rost van Tonningen, president der Nederlandsche Bank, zich ter beschikking gesteld van de nieuwe maatschappij. Als voorzitter van het bestuur is F. B. J. Gips aangesteld, plaatsvervangend voorzitter van den raad voor het bedrijfsleven. In den Raad van Toezicht zullen toon aangevende personen uit verschillende tak ken van economie in Nederland, benevens de burgemeesters van Amsterdam en Rot terdam aangesteld worden. Met het practische werk zal terstond worden begonnen, wanneer het voorberei dende onderzoek naar de bestaande moge lijkheden ter plaatse is geëindigd. Op uitnoodiging van den rijksminister FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 27) Ze zouden kunnen probeeren nog een paar vertrekken van de aangrenzende wo ning er bij te huren en dan twee muren door te breken dat zou wel genoeg zijn. Marga heeft ook reeds een jonge gymnas- tiekleeraar op het oog, die voor die nieu we functie uitstekend geschikt zou zijn. Meneer Koekoek oppert mannelijk logi sche bezwaren, niet uit overtuiging, want het idéé is goed, heel goed zelfs, maar meer om alle consequenties reeds bij voorbaat onder het oog te kunnen zien. En natuur lijk heeft hij ook direct een potlood bij de hand en maakt een kostenbegrooting. En hierbij nu is het, dat Marga haar zelfver trouwen eenigszins voelt afnemen. Ze heeft niet vermoed, dat het verlangen van de electrische leidingen voor de apparaten naar de nieuve vertrekken een aardig voor de bezette Oostelijke gebieden, Alfred Rosenberg, hebben de leidende Nederland sche persoonlijkheden der Compagnie in gezelschap van eenige lasthebbers van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied een studiereis naar de Oostelijke gebieden ondernomen. DE NEDERLANDSCHE OOST COMPAGNIE. De Nederlandsche Staatscourant bevat een drietal besluiten, .verband houdende met de oprichting van de Nederlandsche Oost Compagnie NfV. Het eerste is een besluit van den secre taris-generaal voor bijzondere economische zaken, betreffende de verleening van een monopolie aan de Nederlandsche Oost- Compagnie N.V., te 's Gravenhage. ter za ke van de uit haar doelstelling voort vloeiende werkzaamheden. Hierbij wordt bepaald: Artikel 1. Aan de Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., gevestigd te 's Gravenhage. wordt het recht verleend om, met uitsluiting van ieder ander persoon of lichaam, werkzaam heden te verrichten van eiken aard op economisch terrein in de bezette gebieden van Oost-Europa. Artikel 2. De Nederlandsche Oost-Compagnie N.V. is verplicht aan van staatswege verstrekte opdrachten, liggende op het terrein van haar werkzaamheid, gevolg te geven. De kosten, welke voor de vennootschap uit de uitvoering van zoodanige opdrachten voortvloeien, worden haar door den staat vergoed. Artikel 3. 1. Het is aan anderen dan de in artikel 1 genoemde vennootschap verboden om zonder haar schriftelijke toestemming werkzaam te zijn op de wijze, als in dat artikel aangegeven. 2. Hij, die opzettelijk in strijd handelt met het in het vorige lid gestelde verbod, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden, of met beide. 3. Het feit, in het tweede lid strafbaar gesteld, wordt beschouwd als een mis drijf. 4. Indien een feit, strafbaar gesteld in het tweede lid, wordt begaan door of van wege een rechtspersoon, wordt de straf vervolging ingesteld en de straf uitgespro ken tegen hem, die tot het feit opdracht gaf of die de feitelijk leiding had bij het verboden handelen. Artikel 4. Dit besluit treedt in werking op den dag van zijn afkondiging. Het tweede besluit is van de secretaris sen-generaal voor bijzondere economische zaken en van het departement van Finan ciën, en betreft deelneming door den staat der Nederlanden in het kapitaal van de op te richten Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., te 's Gravenhage, en het verleenen van garanties en subsidies ten behoeve van die vennootschap. Dit besluit bepaalt het volgende: Artikel 1. De secretaris-generaal voor bijzondere economische zaken wordt gemachtigd: 1. Om namens den staat der Nederlan den tot een bedrag van 125.000 deel te nemen in het kapitaal der op te richten Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., te 's Gravenhage; 2. om namens den staat der Nederlanden garanties te verleenen ten behoeve van, zoomede subsidies aan de onder 1 genoem de op te richten vennootschap, een en an der voor zoover zij verband houden met de werkzaamheid dier vennootschap over eenkomstig haar doelstelling. Artikel 2. De Nederlandsche Oost-Compagnie N.V. staat onder toezicht van den staat der Ne derlanden. Dit toezicht wordt uitgeoefend door één of meer regeeringscommissaris- sen, volgens nader vast te stellen richt lijnen. Artikel 3. Dit besluit wordt geacht in werking te zyn gesteld op 6 Juni 1942. Tenslotte is nog opgenomen een besluit van den secretaris-generaal voor bijzonde re economische zaken en van het departe ment van Financiën, houdende goedkeu ring en uitbreiding van den werkkring der Nederlandsche Bank met de bevoegdheid tot deelneming in het kapitaal van de op te richten Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., te 's Gravenhage, waarbij wordt be paald: Artikel 1. Goedgekeurd wordt, dat de werkkring van de Nederlandsche Bank wordt uitge breid met de bevoegdheid om deel te ne men in het kapitaal der op te richten Ne derlandsche Oost-Compagnie N.V.. te 's Gravenhage. Artikel 2. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 6 Juni 1942. sommetje van drie cijfers zou eischen en dat men voor reclame zelfs minstens het tienvoudige van dat bedrag zou moeten uitgeven. „Ja, dan", zegt Marga -en ze kijkt me neer Koekoek bijna bedroefd door haar bril aan, ,,dan zal er wel niets van kunnen ko men". En op hetzelfde öogenblik moet ze weer aan den deurwaarder denken. Meneer Koekoek zet een dikke streep on der de kostenberekening en begint een nieuwe rij cijfers onder elkaar te zetten, de inkomsten, waarop men vermoedelijk reeds het eerste kwartaal bij uitvoering van het plan zal mogen rekenen. En deze som overtreft in ieder geval de onkosten op wel zeer verheugende wijze. Het is ongeveer middernacht, als meneer Koekoek met een hoogroode kleur van het inspannende werk, juffrouw Faust met een triomfantelijk gezicht aanziet. „Ziezoo, daar zijn we het dus nu over eens. Morgen gaan we beginnen. Ik regel het technische deel, de kwestie van de meerdere ruimtee de heele soesah met den huiseigenaar en vakmenschen en de reclame. U neemt de inrichting van de vertrekken voor uw re kening enzoovoort. Over veertien dagen ben ik klaar. U ook?" „Ja", zegt Marga gedecideerd en ze maakt zich wat grooter, want de verant- HET TEKORT AAN LEERKRACHTEN VOOR DUITSCH. Hulpacte L. O. ingesteld. In de St.crt. is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbmescherming be treffende: le. instelling van een hulpakte van be kwaamheid tot het geven van lager onder wijs in de beginselen der Hoogduitsche taal; 2e. vaststelling van een reglement voor het examen ter verkrijging van die akte. Hierin wordt o.m. bepaald, dat, ter voor ziening in het tekort aan leerkrachten in de Duitsche taal aan het leerplan van het zevende leerjaar van scholen voor gewoon lager onderwijs, in het jaar 1942 en even tueel in volgende jaren de gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van een examen ter verkrijging van een hulpakte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der Hoogduit sche taal. Voor deze examens is het programma ge. lijk aan dat. vastgesteld bii Kon. beriuit van den 26sten October 1884 (St.bl. 216) voor het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van inger onderwijs in de beginselen der Hoog duitsche taal. De examens worden afgenomen door de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid B. tot het geven van middelbaar onderwijs in de Hoogduitsche taal en letterkunde, de akte van bekwaam heid A. tot h°t eeven van middelaar on derwijs in de Hoefduit^che taal en de akte van bekwaamheid tot het geven van laeer c-derwiis in de beginselen der Hoogduit sche taal. Hte bezit van de huloakte van bekwaam heid verieent cfpiii'-e bovoegdhe;d als het bezit van de akte van bekwaamheid tot he* eeven van lac»er onderwijs in de be- rjncplen van de Duit«che taal met dien verèt^nde. dat de bevoegdheid 5 jaar na het tiidstin van onderteekening der hulp- al-te vervalt. Door middel van een med.edeeling in de Staatscourant wedt bekend gemaakt voor welken datum zii. die evamen wensehen af te leggen, zich bij het Depar tement van Onvoeding, Welenschan en K"ltuurbeschermiirg moeten aanmelden. Voor het afle®®°n van bet examen, waar voor niet het berit van eenigp akte van bekwaamheid of eeni» getuigschrift wordt vereischt en waartoe ip^er, di« den le°?tiid van achttien iaar heeft bereikt, kan wor den toef°is>+°n. is een bedrag van 10. verschu1'" «d Vrijstelling van examen. Aan hen. die de akte van bekwaamheid A. tot het geven van middelbaar huisonder wijs in de Hoogduitsche taal of/en het ge tuigschrift wegens met goed pevolg afge legd candidaatsexamen in de Hoogduitsche tsal en letterkunde aan een Nederlandsche universiteit bezitten, zoomede,aan hen. aan wie een verklaring is uitgereikt betreffen de het met goed gevolg afleggen van het zg.n. practisch tentamen in de Hoogduit sche taal en leterkunde aan een Neder landsche universiteit, wordt desgewenscht door den secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding Wetenschap en Kuituurbescherming de hulpakte tegen be taling van een bedrag van f 5.— zonder voorafgaand examen uitgereikt. De huloakte zal worden uitgereikt in het jaar 1942 en volgende jaren, zoolang het tekort aan leerkrachten in de Duitsche taal dit naar het oordeel van den secreta ris-generaal van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming noodig maakt. GEMENGD STOKEN MET COKES. Zooals gemeld, zijn reeds thans eenige b< nnen voor brandstoffen geldig verklaard, teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen, tijdig voor het a.s. stookseizoen over voorraad te kunnen beschikken. Het zal echter den handel niet mogelijk zijn om uitsluitend anthraciet en/of eier- briketten op die bonnen te leveren, waarom er met klem op wordt aangedrongen, niet *e trachten zijn leverancier er toe te be wegen alleen die soorten te bezorgen, doch ouk kleine of parelcokes af te nemen, In den afgeloopen winter is duidelijk ge bleken, dat het zeer goed mogelijk is, an thraciet of eierbriketten gemengd met co kes te stoken. Men zal er dus verstandig aan doen, nu anthraciet (of eierbriketten) èn cokes te bestellen. In de eerste plaats ontvangt men dan de kleine afmeting (ge broken) cokes. Indien men cokes weigert, Joopt men de kans in den winter groote stukken (ongebroken) cokes te moeten accepteeren. In de tweede plaats kan men, door thans ook cokes te betrekken, die reeds in het begin van den winter gemengd met andere soorten brandstof stoken. Daar entegen zou men by afneming van uitslui tend anthraciet of eierbriketten op eenige bonnen, in den loop van den winter ge noodzaakt kunnen zyn, alleen met cokes te moeten stoken. woordelijkeid van deze taak drukt toch ta melijk zwaar op haar drie en twintigjarige schouders, „ja, maar we moeten het toch zeker eerst nog aan mevrouw Scheele vra gen, niet?" Meneer Koekoek wuift ongeduldig met zijn hand. „Onzin nou ja, ik zal het haar natuurlijk wel zeggen. Ten slotte zal ze ook voor het geld moeten zorgen." Marga kan het verband tusschen den deurwaarder en het feit, dat mevrouw Scheele in staat zou zyn voor geld, en zelfs voor veel geld te zorgen, niet goed vatten, maar meneer Koekoek lacht haar zorgen weg. „Laat dat maar aan mij overe beste kind, dat komt wel in orde. Het moet haai alleen maar duidelijk onder het oog wor den gebracht. Jullie bent tegenover haar allemaal een beetje verlegen. Maar ik kan dat. Trouwens haar relaaties zijn prima en dan een vrouw van haar uiterlijk en bovendien nog weduwe wat wil je nog meer?" Marga Faust ziet van verdere vragen af. Bovendien is ze plotseling zoo moe, dat ze haar beenen haast niet meer voelt. Ze neemt ditmaal zelfs dankbaar meneer Koe- koeks aanbod aan en laat zich in het bru tale, kleine auto'tje naar huis brengen. Nochtans kan ze net in slaap komen. Ze is veel te opgewonden en rekent en pie- INVALIDITEIT EN HET ARBEIDS FRONT. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Leden van het Nederlandsche Arbeids front, die ingevolge leeftijd of invaliditeit blijvend arbeidsongeschikt zijn, en niet meer in dienstbetrekking werkzaam zijn, kunnen op hun verzoek een invaliditeits- ondersteuning krijgen, voor zoo ver het noodige aantal betalingen is geschied. De ze betalingen varieeren tusschen een uit- keering van tenminste f 7.20 per maand tot ten hoogste f 40 per maand. Voor zoo ver deze aanspraak wordt gemaakt door leden, die voorheen waren aangesloten bij vakvereenigingen en bonden, die in den tijd, voorafgaande aan 1 Mei 1942 geen reglementaire ouderdoms- en invaliditeits- ondersteuhing kenden, ontstaat het recht eerst na 1 October 1947. Als algemeene voorwaarde geldt hierbij bovendien, dat tenminste 1040 wekelijk- sche bijdragen betaald moeten zijn op den dag van de indiening van het verzoek om ondersteuning, en het lidmaatschap sedert 1 Mei 1942 ononderbroken heeft bestaan. Niet alleen als aanvulling op de uitkee- ringen ingevolge de sociale verzekering, doch ook geheel onafhankelijk hiervan beteekenen de geldelijke uitkeeringen, die het N.A.F in dezen vorm aan zijn leden verleent., een belangrijke steun ingeval van ouderdom en invaliditeit. Reeds na een lidmaatschap van vijf en dertig jaar, een periode, die gerekend naar den totalen duur, waarover de arbeider werkt, niet lang te noemen is, is de maximale uitkee- ring bereikt. Zelfs- in de laagste klasse beteekent dit een maandelijksch inkomen of, wat in de meeste gevallen wel zoo zal zijn, een inkomenvermeerdering van 12 per maand. Met het verstrekken van de bovenge noemde uitkeeringen wordt de gemeen schapsgedachte. die leeft in het Neder landsche Arbeidsfront, gediend. Bovendien wordt het verantwoordelijkheidsgevoel van de individueele werkers jegens hun gezin en de gemeenschap versterkt door het be sef met hun aansluiting een basis te kun nen leggen voor een redelijke verzorging in geval van ouderdom of invaliditeit. De mate, waarin een gemeenschap zich zijn eenheid bewust is, komt niet het minst tot uiting in de wijze, waarop de zorg voor ouden van dagen en invalide werkers is verzekerd. Waar aan de zorg een rechtsgrond is verleend, is de hoogste vorm bereikt. De leden van het NA.F. ont- leenen het recht op deze uitkeeringen niet alleen aan de betaalde contributies, doch daar bovenuit aan het feit, dat zij deel uitmaken van een werkgemeenschap, waarbinnen allen door de leeniging van elkanders nooden hebben te zorgen. Iedere werker onderschrijft deze gedachte en be hoort dientengevolge lid te zijn van het Nederlandsche Arbeidsfront. GEMENGDE BERICHTEN VROUW DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. De 54-jarige echtgenoote van den spoor wegarbeider C. van der K., die in een dienstwoning nabij den Liebergerweg langs de spoorlijn HilversumAmersfoort woont, is, terwijl zij de spoorbaan over stak, door den trein gegrepen en op slag gedood. De vrouw wilde zich naar haar groentenveldie begeven, datt de familie aan de overzijde van de spoorlijn heeft. Zij liep daarbij achter den uit Baarn komen den trein om, doch werd gegrepen door een sneltrein uit Hilversum, die iets te laat was. Waarschijnlijk vermoedde het slachtoffer, dat deze trein reeds gepasseerd was. Toen de vrouw niet naar huis terug keerde, ging baar man een onderzoek in stellen, waarbij hii het deerlijk verminkte slachtoffer vond. Het lijk is in beslag ge nomen. De machinist van den betreffende trein heeft niets van het ongeval bemerkt. MEISJE DOOR WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. De 7-jarige Annie Kamphuis te Zwolle was zoo onfortuinlijk van een wagen te vallen, waarop ze een eindie mee mocht rijden. De kleine kreeg de wielen over zich heen en is. kort na het ongeval, aan de gevolgen daarvan overleden. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Drie kinderen met moeite gered. In die Rosen-er Mantzstraat 158 te Rotter dam heeft Zondagmiddag een felle uit slaande brand gewoed. In dit pand is ge vestigd een rijwielhandel van den heer Groene wegen. Aan de voorzijde is de win kel met werkplaats gevestigd, terwijl zich aan de achterzijde het woonhuis bevindt. Om ongeveer kwart voor vier werd de brand ontdekt en in korten tijd sloegen de vlammen aan de voorzijde naar buiten. Zoowel de Rotterdamsche als de Duitsche brandweer rukten met veel materiaal uit. In de verwarring van het oogenblik dacht men er niet aan, dat nog menschen achter in het brandende pand konden zijn, totdat de 29-jarige mevr. Groenewegen- Kramer in haar angst door een zijraam kert en overlegt en maakt plannen. Het idéé is goed, maar eerst van de uitvoering zal het succes afhangen. En de uitvoering is aan haar toevertrouwd. Het is geen kleinjgheid. Maar het is eén taak, zooals Marga Faust zich die heeft gewenscht. En reeds den volgenden morgen werd ze zich op het werk en heeft ze voor niets anders tijd meer. Ze speelt het zoowaar klaar op vier plaatsen tegelijk te zijn en een oogenschijn- lijk onoplosbaren chaos van opdrachten, misverstanden, bezwaren en informaties te ontwarren. Het wemelt haar voor de oogen van monsters behangselpapier en stalen bekleedingsstoffen, ze telefoneert met meneer Koekoek nog slechts in tele gramstijl en ze weet zelf niet, wanneer ze eigenlijk eet en slaapt. Waarom moest Egon Hofrichter nu juist „Capri" «eggen? Ja, het leven rolt voort. Marga Faust staat als een veldheer te midden van metselaars en electriciens, tus schen stoffige puinhoopen en flarden van het behang, als Gabi haar aan de telefoon roept. „Marga Marga, luister dan toch! Er is een heer aan de telefoon om je te spre ken!" sprong en den toeschouwers op straat toe riep, dat haar drie kinderen in gevaar wa ren. De 25-jarige J. Kroos uit de Joseph- straat aarzelde ndet en snelde, ondanks de vlammen en de stérke rookontwikkeling, het pand binnen en smaakte het genoegen de drie jeugdige kinderen in veiligheid te brengen. Zij bleken geen letsel van betee ken is te hebben opgeloopen. De moeder had door de glasscherven verwondingen aan de beenen opgloopen, maar behoefde niet in een ziekenhuis te worden opgeno men. VERGEEFSCHE NASPORINGEN NAAR VERMISTEN JONGEN. De uitvoerige nasporingen naar den 11- jarigen Hans van der Poel,' die sinds Woensdag j.l. te Hilversum wordt vermist, zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. In de afgeloopen dagen heeft o.m. een formatie van de W. A., die zich daartoe bij de po litie aanbood, de recherche geassisteerd bij een onderzoekingstocht in de omgeving van Hilversum, doch ook dit bleef zonder resultaat. Inmiddels wordt het onderzoek op groote schaal voortgezet, daar de ver onderstelling, dat hier misdrijf in het spel is, meer en meer veld wint. ZWENDEL MET GOUDEN MUNTEN. Eenigen tijd geleden heeft een nog jeug dige Rotterdammer J. S. het doen voorko men alsof hij in het bezit was van gouden tientjes, ponden en gouden sieraden, die hij wel van de hand wilde doen tegen een behoorlijken prijs. Hij kwam in contact met een paar mannen, die het goud wilden koopen en na eenige voorbereidende be sprekingen in caféjs zou er geleverd en be taald worden in een kamer, die S. voor dit doel huurde. Toen het bedrag van 21.000, dat betaald moest worden, was uitgeteld en op tafel lag, haalde S. inplaats van het goud een revolver voor den dag en hield dde de twee koopers voor, zeggende dat hij van de politie was. S. stopte de 21 mille in zijn zak, sloot de twee mannen in de kamer op en verdween. De bedrogen lie den maakten lawaai, maar de kamerver huurder liet hen niet vrij voordat de poli tie was gekomen. Deze begon uiteraard da delijk naar S. te zoeken, wat aanvankelijk geen succes had. Later dook S. te Rotter dam weer op en is tben gearresteerd. In den tusschentijd had hij in een plaatsje in Friesland gelogeerd. GROOTE BONTDIEFSTAL TE AMSTERDAM. Bij een inbraak in een perceel aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam hebben dieven zich meester gemaakt van een par tij bontmantels, ter waarde van 20.000. De dade« zijn binnengekomen door ver breking van de deur. Bij hét gestolene be vonden zich persianer mantels, bisam-man tels, eenige züvervosvellen en een plating- vosvel. DE ARRESTATIE AAN DE HILVERSUMSCHE GROENTEN VEILING. In aansluiting op het gepubliceerde in zake vermoedelijke malversaties aan de groentenveiling te Hilversum gepleegd, kan worden bericht, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat voor zoover straf bare handelingen zijn gepleegd, deze lig gen op het terrein der economische delic ten. De veilingsdirecteur, de heer V., is weer op vrije voeten gesteld, doch inmid dels is een nieuwe arrestatie verricht, n.l. van den keurmeester B. te Nederhorst den Berg. Het onderzoek is zeer omvangrijk en omvat nagenoeg de geheele veilinesadmi- nistratie over langen tijd. De feitelijke boekhouding is in orde bevonden. SPORT VOETBAL DocosASC HI 12. In den gister avond gespeelden wedstrijd om het kam pioenschap der onderafdeeling Leiden heeft Docos haar meerdere moeten erken nen in ASC III. Voor rust was Docos sterk in de meerderheid maar door slecht schie ten wisten zij dit niet voldoende in doel punten uit te drukken. Zij konden er slechts één maken. Na rust pakte ASC be ter aan en wist dan ook twee verdiende doelpunten te maken, zoodat ASC won met 21. Woensdagavond training senioren, aan- yang 7.30 uur. BILJARTEN Biljartclub T. E. P. Voor de districts competitie zijn door de biljartclub T. E. P. de volgende viertallen samengesteld: le viertal: H. Devilee, W. v. d. Post, C. v. d. Meel. A. Rodenburg, Reserve: N. Overdijk. 2e viertal: Th. v. d. Holst, J. Hillenaar, J. Compier, J. v. d. Post. Reser ve: A. Kienjet. Het programma is als volgt: Donderdag 11 Juni TVB 2TEP 2, 8 uur; Zondag 14 Juni TEP I—TVB 2, 12.30 uur: Dinsdag 16 Juni: Noordwijk IZoeterwoude 1 en Zoe- terwoude 2Noordwijk 2, 8 uur. Het tweede viertal vertrekt a.s. Donder dag 7.45 uur vanaf halte Stadhuis. Met den besten wil komt Marga niet op het idéé, dat het Theodoor zou kunnen zijn en de schrik slaat haar dan ook om het hart. Een heer een heer? Maar het is Theodoor. Het is Theodoor, streng „ambtshalve", die juffrouw Marga een boodschap van zijn principaal heeft over te brengen. Meneer Hofrichter laat juffrouw Marga verzoeken voor een kort onderhoud even bij hem aan huis te wil len komen. Hij heeft juffrouw Marga nog iets te vragen ,,Ja, hoe dat zoo?" Marga is eerlyk ver baasd. Vermoedelyk, veronderstelt Theodoor, nu natuurlijk particulier, omdat juffrouw Marga mevrouw Hofrichter nog betrekke lijk kort voor haar dood heeft gezien. En juffrouw Marga moet zelf maar zeggen, wanneer hy, Theodoor, haar kan komen afhalen. „Tja", zegt Marga na zich even bedacht te hebben, vandaag nee, ik zal me toch eerst wat moeten opknappen en verklee- den morgen, nee, morgenavond heb ik een bespreking met Koekoek en den recla me-chef dan toch maar vandaag. „Van avond om half acht, Theodoor, zeg maar tegen meneer Hofrichter, dat ik vanavond om half acht zal komen". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2