DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje ZATERDAG 6 JUNI 1942 33ste Jaargang No. 10269 ^Êcicbcfi^SomciAit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Men bedriege zichzelf niet! Zooals wij gisteren citeerden uit „Qua- dragesimo Anno" wenscht Paus Pius XI vurig een herstel van „de gezonde en juis te orde1' in het economisch leven. Maar: nu bedriege men zichzelf niet! Het zal een, haast tot wanhoop stemmende, desillusie worden, indien men meent, dat een rationeel economisch stelsel een ra- tioneele wereld-economie zonder meer de menschheid welvaart, vrede en geluk zal brengen! Geen enkel economisch stelsel zal op den duur een goed, bevredigend effect be reiken, indien niet tegelijkertijd als basis voor de menschelijke samenleving worden aanvaard waarheden en werkelijkheden, die buiten het terrein van de economie in strikten zin liggen. De menschheid kan zich ook in het eco- misch leven niet straffeloos onttrekken aan de erkenning van een Goddelijken Wetge ver. Wij willen het „Quadragesimo Anno" la ten zeggen. Als de Paus het bestaande economisch stelsel scherp heeft afgekeurd en duidelijk op de noodzakelijkheid van een andere eco nomische orde heeft gewezen, vervolgt hij: „Maar deze orde, die Wij eveneens vu rig wenschen, en waaraan Wij naar best vermogen meewerken, zal noodzakelijk gebrekkig en onvolledig zijn, als niet alle menschelijke vermogens harmonisch sa menwerken, om de wonderbare eenheid van het goddelijk wereldplan na te vol gen, en, in zooverre dit met menschelijke middelen bereikbaar is, ook te verwezen lijken; en dan bedoelen Wij die volmaakte orde, die de Kerk met luide stem verkon digt, die het natuurlijk verstand reeds vor dert, en die hierin bestaat, dat alles zich richt naar God als het laatste en hoogste doel van alle geschapen vermogens en dat alle geschapen goederen, als onder God staande, beschouwd worden enkel en al leen als middelen, die slechts in zooverre gebruikt moeten worden, als zij bevorder lijk zijn om het hoogste doel te bereiden. En nu meene men niet, dat de arbeid voor aardsch gewin hierdoor als iets- minder waardigs beschouwd wordt, als iets, wat niet strookt met de waardigheid van den mensch; want wij leeren daarin juist er kennen en eerbiedigen den uitdrukkelijken wil van den goddelijken Schepper, Die den mensch op aarde geplaatst heeft, om haar te bewerken en haar veelzijdig aan zijn be hoeften dienstbaar te maken. En degenen, die bij de goederenproductie betrokken zijn, mogen gerust him vermogen op eer lijke en rechtvaardige wijze vermeerderen, en het is zelfs billijk, dat, wie de gemeen schap dient en haar welvaart verhoogt, eveneens, overeenkomstig zijn praestatie, uit dien vermeerderden goederenvoorraad zijn positie verbetert, mits bij het verwerven daarvan Gods wet en de rechten van den evenmensch, en bij het besteden er van de normen van het geloof en van het gezond verstand in acht genomen worden. Indien ieder zich overal en altijd hieraan houdt, dan zal spoedig niet alleen de productie en het verkrijgen der goederen, maar ook him besteding, die nu dikwijls zoo onge ordend is, binnen de grenzen der billijk heid en eener rechtvaardige verdeeling te ruggebracht worden; en dat lage eigenbe lang, dat de schandvlek en de groote zon de is van onzen tijd, zal metterdaad gestuit v/orden door het zacht geweld van de wet der christelijke onthechting, die den mensch verplicht, eerst het Rijk Gods en Zijn gerechtigheid te zoeken, in de stellige zekerheid, dat krachtens Gods mildheid en onwankelbare belofte ook de tijdelijke goe deren hem in vereischte mate zullen wor den toegeworpen." Aldus „Quadragesimo Anno". Een rationeel economisch stelsel kan ze genrijk zijn. Maar, om op den duur het beoogde effect te bereiken, moeten de menschen zélf dat effect ernstig en gewe tensvol willen. Wij schreven het dezer dagen met andere woorden, toen wij op merkten, dat er méér behoefte is aan so ciale menschen, dan aan sociale organisa ties. Zonder goede menschen moet ook het beste economisch stelsel ten slotte falen. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat men er niet onder alle omstandigheden naar zou moeten streven, om dat beste eco- misch stelsel te bezitten. De mislukte landingspoging „Het was onmogelijk om ook maar een minuut langer aan land te blijven zonder de deelnemers aan onze onderneming met hun booten aan een zekere vernietiging prijs te geven", zoo verklaarde de Britsche soldaat Stanley Woofs van het Wales-regi- ment 1/5, die bij de mislukte landingspo ging der Britten ten zuiden van Boulogne aan de monding van de Canche in Duitsche gevangenschap geraakte. Over de mislukte landingspoging deelde de Britsche soldaat nog de volgende bijzonderheden mede: „3 Juni omstreeks den middag waren wij met ongeveer duizend man in twaalf booten van het eiland Wight vertrokken. Aan boord bevonden zich van ijzerdraad gevlochten matten voor het overwinnen van prikkeldraadversperringen, dynamiet, handgranaten, pantsergeweren, radiotoe stellen en andere wapens. Ik zelf was als specialist voor een gra naatwerper ingedeeld. Den geheelen nacht zochten wij tevergeefs naar een plek om aan land te gaan. Inmiddels was het laat geworden Over een uur zou de zon op gaan, dus de tijd drong, wanneer wij niet evenals de anderen onverrichterzake huis waarts wilden keeren. Toen kwam het be vel om aan land te gaan. Wij bevonden ons ten noorden van Le Touquet. Vlak voor de kust werden wij door een Duit sche bewakingsvaartuig gezien, dat onmid dellijk alarm sloeg. Door het vuur van de Duitsche kustartillerie moesten twee afdee- lingen rechtsomkeert maken. Ons vaartuig, onder bevel van kapitein Bredford, waagde echter toch een aanval. Wij sprongen dicht onder de kust in het water, waadden aan land en brachten onze wapens en toestel len op het strand. Ik kreeg bevel met mijn granaatwerper de actie te steunen. Op dit moment werden wij onmiddellijk onder vuur genomen; het Duitsche afweervuur was zoo hevig, dat ik met mijn granaat werper niet tot schieten kwam en volledig dekking moest zoeken. Toen ik weer opstond, zag ik, hoe ons vaartuig met de rest der bemanning weg voer. Ik gaf mij over en werd met de an dere gevangenen meegenomen. In gevan genschap ontmoette ik een neergeschoten Britschen vlieger, die onze actie vanuit de lucht moest steunen, doch alle Hurricanes, behalve hij. waren omgekeerd Zijn toestel was zoo zwaar beschadigd, dat het neer stortte en verpletterd bleef liggen. Hij zelf slaagde er echter nog in, op geringe hoog te met een parachute uit het toestel te springen. Toen de ochtend aanbrak, was alles reeds voorbij en op de plek van de landing lagen de achtergelaten wapens en toestellen, geweren, dynamiet, automati sche pistolen en mijn granaatwerper". ANTI-BRITSCHE HOUDING VAN NEHROE. Ook de Indische nationalistenleider Nehroe uit zich in den laatsten tijd in openbare verklaringen even anti-Engelsch als Gandhi dit steeds gedaan heeft. Hij eischt evenals Gandhi de onmiddellijke ontruiming van Indië door de Engelschen, zoo meldt de correspondent van de „Man chester Guardian" uit New Delhi. Ook bestaan in Indië reeds aanwijzingen er voor, volgens dezen correspondent, dat de Eïigelsch-Indische tegenstellingen zich verscherpen en een steeds meer gespan nen atmosfeer ontstaat. Een voorbeeld hiervan is het jongste optreden van de Britsche politie in Allahabad, die het hoofdkwartier van de Indische Congres partij aldaar heeft doorzocht en bij deze gelegenheid een aantal documenten in beslag heeft genomen. Voorts worden sinds kort vooraanstaan de Indische nationalisten gearresteerd. De correspondent is van meening, dat deze aanwijzingen het licht werpen op den uiterst gespannen toestand. Deze aanwij zingen zullen ter harte genomen moeten worden, wil er in Indië geen opstand ont staan. Een bevestiging van deze meening is ook te vinden in het feit, dat Gandhi in zijn jongste dagbladartikelen een steeds scherper wordenden toon tegen de En gelschen aanslaat en de Engelschen ervan beschuldigt, dat zij profijt willen trekken van de tegenstellingen tusschen Moham medanen en Hindoes. De strijd in China JAPANNERS VOOR TOETSJAU. Numeriek sterke Japansche voorhoeden naderen de belangrijke vijandelijke ves ting Toetsjau, niettegenstaande keurtroe pen van Tsjoenking ter sterkte van 200.000 man wanhopige pogingen in het werk stel len om den onweerstaanbaren Japansehen opmarsch tot staan te brengen, zoo meldt Domei van het front bij Toetsjau. Een Japansche voorhoede, die over de Tsjoetsjiant getrokken is, heeft de strate gisch belangrijke stad Tsjientsjan omsin geld, die ongeveer 7 K.M. ten Zuid-Westen van Toetsjau ligt. Een andere af deeling heeft Vrijdag Tsjoekia stormenderhand veroverd, nadat zij de Woehsitsjiang was overgestoken en zich een weg door de sterke vijandelijke kazemat-stellingen had gebaand. Naar voorts nog van het front wordt ge meld, hebben de Japanners alles terugtochts mogelijkheden voor den vijand langs den spoorweg TjekiengTsjiangsji afgesneden. Uit andere berichten van het front blijkt, dat de vijand tengevolge van het groote Japansche offensief in verwarring is ge raakt en dat het Tsjoengkinsche bewa kingscorps soldaten uit eigen gelederen heeft gefusilleerd om een totale ineenstor ting van het verzet te voorkomen. Volgens bericht uit Nanking heeft ko lonel Twasaki, de chef van de persafdee- ling van het Japansche leger, in een com muniqué medegedeeld, dat het Japansche offensief in de provincies Tsjekiang, Kiang- si en Kwantoeng, de scheiding bewerkt heeft van de negende en derde Chineesche oorlogszone. Het plan van de Tsjoenking- strijdkrachten, dat voorzag in een samen werking der genoemde oorlogszones, is ver ijdeld, zoodat de ineenstorting van de der de oorlogszone in Tsjekiang aanstaande is. De Japansche offensieven beoogen niet het veroveren van steden of plaatsen, doch v/el de totale vernietnging van de hoofd strijdkrachten van Tsjoenking. Ook vier P.K. wagens hebben het niet gemakkelijk aan het Oostelijk front. De kuil was te diep en de modder te taai, doch met vereende krachten werd het gespan weer .op de been" geholpen P.B.Z.-v. Eysden-P,K. Hoffmann-Pax Holland m VEERTIEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN VERLOREN. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, is het gistermiddag tot een luchtgevecht gekomen boven de Bel gische kust, waar enkele Britsche bommen werpers vergezeld van talrijke Spitfires waren binnengedrongen. In korten tijd werden vijf Britsche vliegtuigen neerge schoten. Tegelijkertijd werden boven de Seine-bocht acht Britsche vliegtuigen door Focke-Wulf en Messerschmittjagers neer geschoten. Tegen drie uur dwongen Duitsche jagers een andere formatie Britsche vliegtuigen aan de Westkust van Frankrijk tot een ge vecht. Zij schoten een Spitfire neer. Daar door hebben de Britten hun operaties, die door hier en daar geworpen bommen slechts onbelangrijke schade veroorzaakt hebben, met het verlies van veertien vlieg tuigen moeten betalen. EEN VERKLARING VAN LORD SELBORNE. Uit Londen wordt gemeld, dat de Engel- sche minister voor de economische oorlog voering, Lord Selborne, verklaard heeft, met verbazing menschen in Engeland er over te hebben hooren spreken, dat een sterk Duitschland als tegenwicht tegen Rusland gewenscht is. Dit is in het geheel geen bestanddeel van de politiek der Brit sche regeering, aldus de minister. Duitsch land zou „niet het recht tot herbewapening krijgen". De „Atlantische vrijheidsbrief" zal in hoofdzaak op de volgende bestand- deelen berusten: het Britsche Rijk, de Ver. Staten, Rusland en China. Deze sta ten zouden „de verantwoordelijkheid dra gen voor den wereldvrede en daarom die nen deze mogendheden sterk gewapend te zijn". IN EEN PAAR REGELS De commandant van het Deensche vrijcorps, S S - Obersturmbannf uehrer von Schalbung, heeft den 2en Juni den hel'den*- dood gevonden aan het Oostelijk front. De vicepresident der Ver. Staten, Wallace, zal waarschijnlijk dezen zomer een bezoek brengen aan Engeland en Eire. O.a. wil hij met de regeering de Valera tot overeenstemming komen ten aanzien van een vlootlbasis in Zuid1-Ierland. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is de alarmtoestand in de zone van het Panamakanaal uitgeroepen. In de grootste Amerikaansche munitie fabriek, gelegen op ongeveer 24 K.M. van Chicago is een ontploffing ontstaan. Daar bij werden 57 personen gedood en 41 ge wond. Op 23 Mei heeft een hevige ontplof fing een grooten brand veroorzaakt in de petroleumraffinaderij te Tripolis in Syrië. Een aanzienlijk aantal menschen kwam om het leven, o.a. de directeur. BINNENLAND ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben enkele vliegtuigen boven Neder- landsch gebied gevlogen. Door brand- en brisantbommen ontstonden beschadigingen aan woonhuizen. Hierbij werd een kind gedood. Twee personen werden gewond. HERBENOEMDE BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken zijn herbenoemd tot burgemeester: van Limmen: J. J. Nieuwenhuyzen; van Bemmelen: M. J. H. M. Hermans en van Waardenburg: Jhr. mr. W. G. van der Wijck AFSCHEID VAN 300 ARBEIDSMANNEN. Gistermiddag om 12 uur hebben gene- ral-arbeitsfuehrer Bethmann, de wnd. com mandant van den Nederlandschen Arbeids dienst generaalarbeidsleider de Bock, en de secretaris-generaal der N. S. B. ir. Huy- i gen afscheid genomen van 300 mannen van den Arbeidsdienst, die eenige weken gele den den eed van trouw hebben afgelegd op den Fuehrer Adolf Hitier, sindsdien zijn overgegaan van den N. A. D. naar den R. A. D. en binnenkort naar het Oosten zul len vertrekken. Deze plechtigheid had plaats in 't temidden van schitterende dennebosschen gelegen ar beidskamp op het landgoed de Eese bij Steen wijk en werd bijgewoond door den Beratungsstab van den R. A. D. uit Mep- pel, den Ortskommandant van Zwolle, eeni ge marineofficieren en den burgemeester van Zuidwolde. Voorts waren aanwezig de commandant van het corps Arbeitsfuehrer Hekman en de commandant van het kamp oberstfe-dmeister van der Loo. Op de bin nenplaats was een spreekgestoelte opge richt, versierd met de arbeidsdienstvlag en geflankeerd door twee masten en daaraan de oranje-blanje-bleu-vlag en de haken- kruisvlag. Nadat de manschappen zich had den opgesteld en den autoriteiten een sa luut hadden gebracht, sprak Arbeitsfueh rer Bethmann. In zijn rede wees hij er op, dat zij hier staan gereed voor het vertrek naar het Oosten en dat zij zidh vrijwillig hebben gemeld, nadat zij hun diensttijd in den Nederlandschen Arbeidsdienst had den beëindigd. Het denkbeeld, om zich in te zetten in den grootschen strijd, die thans wordt gevoerd, is gerezen in de rijen van den N. A. D. zelf. Dit verheugt mij, aldus spreker, want wanneer gij hier thans staat in de Duitsche uniform is dat als vrijwil ligers en als vrije Nederlanders, die dat niet doen om eenig gewin, maar omdat zij den zin van den Arbeidsdienst en den zin van dezen oorlog hebben begrepen en de spade willen stellen naast het zwaard. Vervolgens wees spreker er op, dat in de aanwezigheid van de heeren de Bock en Huygen een symbool mag worden gezien van de lotsverbondenheid, die in dezen tijd wordt gesmeed. Spreker besloot met de hoop uit te spreken, dat de mannen in op rechten trouw aan den fuehrer hun taak zouden volbrengen en mede daardoor aan hun volk trouw zouden betoonen. Generaal-arbeidsleider de Bock wilde niet in herhaling treden van hetgeen hij tij dens de beëediging op Mei had gezegd, maar volstond met den mannen de beste wenschen mede te geven van het thuis front en de hoop uit te spreken, dat hun arbeid zal strekken ten bate van geheel Europa. Ir. Huygen getuigde er van, dat de leider der N. S. B. trotsch is op deze man nen. Hij wees er op, dat zij de Germaan- sche levensruimte gaan verdedigen en te gelijkertijd daarmede ons eigen land. Het Nederlandsche volk, aldus spreker, heeft tal van jaren gearbeid als boer en visscher, maar het had den strijd verleerd. Hierin komt thans verandering. De beweging ver wacht dan ook dat allen, die bereid zijn tot den strijd, zich zullen inzetten, in trouw aan den Fuehrer. Nadat spreker een Sieg Heil op Adolf Hitler had ingezet, dat door de mannen driewerf werd overgenomen, inspecteerde general-arbeitsfuehrer Beth mann de in carré opgestelde manschappen. Vervolgens bezichtigden de autoriteiten het kamp. Voordat zij dit omstreeks half twee ver lieten, zongen de mannen hun nog enkele liederen ten afscheid toe. NEDERLANDSCHE CULTUURKAMER. Bij beschikking van den president der Nederlandsche Cultuurkamer zijn benoemd tot dagelijkschen bestuurder van het Let- terengilde: H. M. Klomp te 's -Gravenhage, van het Muziekgilde: mr. J. J. van IJze ren te 's-Gravenhage, van het Gilde voor Bouwkunst, Beeldende Kunsten en Kunst ambacht: J. G. H. van der Schilden te Was senaar, van het Filmgilde: M. A. de Wijs te Baarn. Tot plaatsvervangende leider van het Persgilde is benoemd mr. J. Huyts te Rot terdam. De leider van het Persgilde heeft be noemd tot leider der vakgroep Nieuwsbla den: C. E. W. Krediet te 's-Gravenhage; tot leider der vakgroep Tijdschriften: H. J. Kerkmeester te Bussum; tot dagelijkschen bestuurder der vakgroep Tijdschriften: J. van Nes te Utrecht, en tot leider der vak groep Radio-publicisten: L. G. Wijbrands Marcussen te Hilversum. ZONNELIED. De milde zomer voert ons mee En doet ons alle leed vergeten Van al het menschelijke wee Op aard, ook tranendal geheeten. Maar in dit dal bloeit alles, ziet En midden tusschen leed en tranen Zingt er de Zon haar zonnelied Aan alle deuren, alle ramen. Daar achter 't venster zit een vrouw Al haar ellende uit te schreien, Hier spelen kind'ren met een touw, Die zich in 't zonnelied vermeien. Ook aan haar venster zingt dat lied 't Zingt als een vogel heele dagen, Zij luistert wel, maar hoort het niet Zjj hoort alleen haar eigen klagen. Toch staat de wereld nu in bloei Op allen grond>, langs alle wegen, 'k Zie rood en paars en wit en groen En takken, zwaar van gouden regen. De hemel heeft zijn blauw gespreid, De zon heeft al haar goud ontloken^ De aarde is zoo rijk en wijd En heeft zich nimimer nog gewroken. Daar gaat er tusschen deze pracht Een met het hoofd omlaag gebogen, 't Is vreemd, dat zonlicht in den nacht, Dat licht, dat pijn doet aan zijn oogen. Hij hoort geen lied, hij ziet geen kleur Van bloemen en nog nimmer dronken Zijn zinnen dezer zoete geur, Hij hoort slechts hoog machines ronken. De zon verdrijft het diep verdriet Van 't bloedig en verscheurend heden; Bij 't innig luist'ren naar een lied Wordt nimmer diepe smart geleden. Zoo zijn er al dat leed en pijn En al die onvervulde wenschen Om twee, die zoo verschillend zijn, Dat zijn: de aarde en de menschen. 26 MILLIOEN TABAKSRANTSOENEN PER MAAND. SHAG HEEFT DE VOORKEUR. Nadat weken lang de komende distribu tie van tabaksartikelen in het centrum van de belangstelling had gestaan, is na het in werking treden ervan een zekere ver ademing gekomen. Zooals al gemeld be draagt het aantal uitgegeven rookerskaar- ten aan mannen boven de 18 jaar volgens de voorloopige telling ongeveer 2.900.000; aan vrouwen boven de 25 jaar zijn 1.350.000 kaarten verstrekt. Aangezien een damesrantsoen 1/4 bedraagt van een man- Uenrantsoen, kan men rekenen met 2.900.000 -f 337.500 rookerskaartcn. Per week worden twee rantsoenen geldig ver klaard, zoodat per maand voor alle roo- kerskaarten, dus voorshands te rekenen valt met 4x2x 3.237.500 rantsoenen of 26 millioen rantsoenen. Verwacht wordt, dat dit cijfer tot 27 millioen zal stijgen, omdat het aantal personen boven 18 jaar 2.982.000 bedraagt en dat der vrouwen boven 25 jaar 2.485.000. Met de 26 millioen rantsoe nen zijn we daarom vrij zeker nog niet aan het eind. Intusschen laten de voorloopige cijfers reeds wel toe er een indruk van te krijgen hoe de vraag van het publiek voor de on derscheiden rookwaren zich afteekent. De grootste vraag is naar shag, dan komen de sigaretten en daarna pas de sigaren. Ook rooktabak blijkt zeer gezocht. De voorkeur naar shag wordt verklaard, doordat het zelfrollen zeer is toegenomen, omdat men uiteen half ons shag meer sigaretten weet te draaien dan de veertig van het rantsoen. Omtrent het verbruik aan grondstoffen kunnen geen concrete cijfers worden gege ven. Wel kan worden medegedeeld, dat van de verwerkte grondstoffen 25 pet. be stemd waren voor sigaren, 35 pet. voor si garetten, terwijl 40 pet. als kerftabak in consumptie komt. Wat de snoep betreft staan geen gede tailleerde cijfers ter beschikking. Het gaat hierbij over een groote verscheidenheid van artikelen, welke verstrekt worden aan reeds meer dan 4.200.000 Nederlanders van klein tot groot. Verwacht wordt, dat het definitieve nog vast te stellen cijfer zal aanwijzen, dat bij deze distributie 41/2 millioen Nederlanders zullen zijn betrok ken. Niet minder dan 38.000 K.G. schillen worden dagelijks per schip uit Amsterdam naar Bodegraven verzonden, om daar geënsileerd te worden als kostbaar veevoeder voor de wintermaanden Pax Holland-De Haan m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1