f 1.025.000.000.- AFDEELING B DUITSCHLAND MAANDAG 1 JUNI 1942 DE LEIDSCHE" COURANT PAG. i v\0.// ONDERLINGE W A •«EEMSia VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ GEVESTIGD TE 'S-QRAVENHAGE BESTUURt. C. F. E. VAR HELDER TUCKER, A. A. 8. BÖCKER, MR. L J. MONTIJN, N. J. I. GROBBEN. f. EVERS* Verzekering van risico's, welke -door aard of omvang niet in de Afdeeling-A geaccepteerd kunnen worden, zooale fabrieken, groote gebouwen, goederen in publieke opslagplaatsen, kassen, waren hui zep enz. Tot nu toe werd in deze Afdeeling verzekerd voor: (Eén milliard vijf en twintig millioen gulden). SCHADE-UITKEERING BINNEN TWEE MAANDEN NA AFLOOP VAN ELK HALFJAAR. Vraagt inlichtingen bij Uw W ASSURANTIE-BEZORGER. TWEEDAAGSCH ZEILFEEST VAN HOLLANDIA Was het vroeger bij Hollandia ge bruikelijk om het tweedaagsche roei- feest op den Ouden Rijn te besluiten niet een zieildag op het Braassemermeer, dit jaar, nu de roeiwedstrijden geen door gang konden hébben, heeft men er een tweedaagsoh zeilfeest van gemaakt. Dat dit door de zeilers op prijs gesteld, is, blijkt wel uit de overgroote deelname. De Zaterdagmiddag wedstrijden slaagden uitstekend, dank zij een steviigen bries, die den zeilers de handen vol werk gaf. Den tWeeden dag van het HoHandia-zeïl- feest (heeft de wedstrijdgevende .vereeni- ging het niet getroffen. Het weer liet dien zeilers ditmaal leelijk in den steek, want toen de eerste wedstrijd zoo ongeveer een uur oud was. begon het vies te regenen en tot het einde der wedstrijden duurde dit voort. De zeilers kregen daarmee wel wat teveel van het goede. Doornat kwa men zij van den ochtendwedstrijd thuis en wie maar eenigszins kon, voorzag zich,zoo spoedig mogelijk van droge kleeren, om daarna tijdens den middagwedstrijd op nieuw een nat pak te halen. Zeilers zijn toch wonderlijke mensdhen! Niettemin, er is ondanks alles toch met animo gezeild, anders zou men zich niet aan tweede race in den 'reigen gewaagd hebben. En boven dien, er was zoo nu en dan ook aardig strijd en dat verhoogde de animo niet weinig. Dat zoumen bij de ochtendrace in de 45 M2 klasse niet gezegd hebben. Im mers bij het ingaan van de tweede ronde had Sijthoff een voorsprong van niet min der dan 3 Ys minuut op nummer twee, de Zenith van Nijnaan, maan een oogensehijn- lijfc te ver djoorleggen van Sijthoff deed hem, vreesden we, deze eerste plaats ver spelen. Zoover kwam het evenwel niet en Sijthoff won de race, maar Nijman hield des middags beter vast en veroverde toen de eerste plaats, zoodat hij in de drie wedstrijden tweemaal eerste, en eenmaal tweede werd. In de Drakenklasse was het een uitste kende dag voor Vollébregt. Had hij het Zaterdag slechts tot een vierde plaats kun nen brengen, gisteren had zijn „Goede- wind" inderdaad goeden wind, want twee maal kwam het schip op fraaie wijze als eerste binnen. De „Van Brakel" en, „Vlie gende Hollander" moesten zich met de tweede plaats tevreden stellen. De Regenboogklasse liet ons weder en kele nieuwe fraaie schepen zien. We no teerden vandaag als nieuwelingen Anne- marie van Deen de Wit, overigens een cm den bekende, Stokpaardje van Berg hoef, Iris van Englébert en KwikstaartII Hulsinga. Eerstgenoemde stak uitstekend van wal. Hij slaagde er in de oöhtendrace in op uitstekende wijze de eerste plaats te veroveren, gevolgd door Bergsma en Hul singa. In den middag was de oud-kam pioen van de Braassemermeer, Cor van Staveren winnaar. Bergsma volgde hem als tweede, Leen de Wit derde en de nieu weling Englöbert vierde. Winnaar in de Valkklasse werd ditmaal M. G. v. d. Arend, die beide ra<&s als eer ste eindigde,- na Zaterdag als tweede te zijn aangekomen. G. Key leverde even eens verdienstelijk werk door een tweede en een derde plaats. In de Olympia-jollenklasse liet Borger - hoff Mulder wegens te laat komen ver stek gaan. Daardoor benutte H. J. J. van Werkhoven de kans en hij won de eerstê race, om des middags als tweede te eindi gen, toen Borgerhoff Mulder, de oud^kam- pioen van Nederland wel van de partij was en den wedstrijd, die toen uit slechts één ronde bestond, won. In de Vrijibuiterklasse deelden Schippers en Grootenboer de eer door beiden één raoe te winnen en den anderen keer als tweede te eindigen. De 16 M2 klasse bracht in den tweeden wedstrijd een heel onverwachten uitslag. Des morgens hadden van Tienhoven, Plan- tenga, le Roy en Havekotte op eerste vier plaatsen 'beslag gelegd, doch in de middag- race was de baan afgekort en de eerste se rie aankomenden maakten alle dezelfde fout: er werd verkeerd gefinisht, zoodat uitsluiting moest volgen. Daardoor kwam Rolffs thans op de Eerste plaats, gevolgd door Steenland G., Koning en Steenland W„ die anders ook nu weer verre van dè prijzen gebleven waren. In de 12 M2 Sharpieklasse was de *och- tendrace voor C. Nauta, des middags won J. de Boer, terwijl Nauta tweede werd. Van de 12 Voetsjollenklasse valt vooral te vermelden, dat in B-afdeêling beide keeren alleen door J. H. Key werd gestart, die zijn jeugdige zeilerscapaciteiten be loond zag door een uitstekende voleinding van de wedstrijden, ondanks het minder gunstige weer. Alles liep vlot van stapel en dank zij het inkorten der baan voor de kleinere klassen konden reeds om kwart over vier de prij zen worden uitgereikt ener was geen enkel protest op deze beide wedstrijddagen ingediend. ATHLETIEK Docoe. Morgen (Dinsdag)avond half acht training op eigen terrejn. Ook de le den, die deel zullen nemen aan de steden- ontmoeting, worden op den Haagweg ver wacht. Een dringend beroep op Leidens Katholieken. Laat uw zoons zich bekwa men in de athletiek, Docos stelt hen daar toe graag in staat. Trainingsavonden zijn steeds Dinsdag en Donderdag, vanaf half acht. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Wederom werd Zondag, door „De Sleu tels" een mooi succes geboekt. Het team Lakenv. d. Star DaililoedinVisser won van Gewest Noord-Holland met 60 match- punten. Het team VogelenzangStaalWakka Kuyt won van Gewest 't Gooi met 15 matchpunten. Beide teams behaalden door deze over winning den Gewestelijken Kampioens titel, resp. Hoofd- en Eerste klasse. Er res ten hun thans nog twee wedstrijden om het Landskampioenschap. Gewapende koopvaardij schepen HEI DU1TSCHE STANDPUNT. Van Duitsche zijde is reeds herhaalde lijk gewezen op het gevaar, dat de koop vaardijschepen loopen, wanneer zy zich bewapenen. Tot voor kort hebben alleen de koopvaardijschepen van de oorlogvoe renden gegrepen naar het middel der bewa pening. Volgens berichten in de bladen be wapenen thans ook andere staten, onver schillig of zij zich als niet oorlogvoerende of als nog neutraal beschouwen, of omdat zij zonder reden de betrekkingen met Duitschland hebben afgebroken, stelselma tig hun koopvaardijschepen. Dit geeft aan leiding, zoo verklaart men van Duitsche zijde, op het volgende te wijzen: De koop vaardijschepen van staten, die zich niet in oorlogstoestand met Duitschland bevinden, hebben buiten de tot operatiezone ver klaarde gebieden van Duitsche strijdkrach ten niets te vreezen, wanneer zij zich ge dragen. overeenkomstig het Volkenrecht. Wannéér zij duidelijk als neutrale koop vaardijschepen zijn te herkennen en de kenteekenen des nachts helder verlicht zijn, wanneer zij niet in convooi" varen, wanneer zij niet door een zig-zag koers te varercof door andere maatregelen het ge- vaèr doen ontstaan met vijandelijke sche pen verwisseld te worden en wanneer zij zich onderwerpen aan het door het Vol kenrecht erkende recht van den oorlogvoe renden om de schepen aan te houden en te onderzoeken, zullen zij buiten de tot ope ratiezone verklaarde gebieden door Duit sche strijdkrachten niet worden aangeval len. Bewapenen zij dergelijke schepen toch, dan geven zij hiermede het voornemen te kennen om zich tegen het wettige recht van de Duitsche strijdkrachten tot aan houding en onderzoek met geweld te ver zetten. Zij geven daarmede zelf hun eigenschap als vreedzame koopvaardijsche pen prijs en plaatsen zich buiten het Vol kenrecht. Zij loopén het gevaar, zoo ver klaart men van bevoegde zijde te Berlijn, dat de Duitsche strijdkrachten van haar wapens tegen hen gebruik maakt en heb ben het aan .zichzelf te wijten, wanneer zij als gevolg van hun bewapening schade lij den. STADSNIEUWS TRAMBOTSING OP HOEK KORT RAPENBURG—BREESTRAAT. Het was gisteren een onfortuinlijke dag voor de N.Z.H.T.M. door een ernstige trambotsing te Oegstgeest (hiervoor zie men onder Oegstgeest) en een ontsporing van een wagen op den hoek van Kort Ra penburg en Breestraat. Te 19.13 is n.l. van een tramtrein in de richting Den Haag het laatste rijtuig op den hoek van hek Kort Rapenburg uit de rails geloopen. De wagenbestuurder, de 57-jarige C. C., hier ter stede woonachtig, zette toen hij het euvel ontdekte, onmid dellijk de remmen aan, doch dit belette niet, dat de ontspoorde wagen nog een heel eind werd meegetrokken. Op den hoek van de Breestraat liep het rijtuig het trottoir op, schuurde langs de gevels van de panden 1 A, 3 A en 3 B en kwam toen tot staan. Wonderlijk genoeg werd daarbij noch' van de trampassagiers noch van de voetgangers op straat iemand gekwetst. Van de genoemde drie panden werden de gevels eenigszins beschadigd. Het tram verkeer ondervond gedurende den gehee- len avond ernstige stagnatie. EINDEXAMENS MEISJES H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen der af deeling B: H. J. Abbinga (Alphen a. d. Rijn), M. J. Bungeberg de Jong, N. Dekker (Wassenaar), M. H. Fuhri Snethlage, E. C. de Haas, J. A. Hokkeling, L. A. C. Hooy- mans (Voorschoten), A. J. Jonkers (Oegst geest), M. G. J. Manders, D. E. Smit, A. L. M. Thuis, A. van der Valk, A. H. Zey- ger, W. Zwart. Afgewezen geen. GOUDEN JUBILEUM. Heden viert de heer Bergman, wonende de Ruytefstraat 8, alhier, zyn 50-jarig ju bileum bij den ijzerhandel firma Gebrs. Kruyt. Voor het openen der zaak werd de jubi laris op het kantoor gehuldigd. Hierbij werd er speciaal op gewezen, hoeveel hij door het contact met de klanten, bij wie hij in hoog aanzien staat, voor den groei van de zaak in deze 50 jaar gedaan heeft.. Hem werden een Delftsch herdenkings bord en een enveloppe met inhoud als dank aangeboden. Door het personeel, nadat ge wezen was op den kameraadschappelij- ken omgang, werd. een fauteuil en een bloemstuk ten geschenke gegeven. Thuis is de heer Bergman door vele bloemstukken en een berg post verrast, terwijl zeer velen hem tevens door een persoonlijk bezoek dezen dag tot een ©n- vergetelyken gemaakt hebben. EILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer W. Werk den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fa briek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaal berg en Zoon, hier ter stede. De heer Werk, die thans als spinner werkzaam is, werd ten kantore ontvangen en toegesproken door de directie, waarbij hem een geschenk onder couvert werd overhandigd. Ook door verschillende 'col lega's en meesterknechten werd hij met ca- deaux bedacht. De heer Werk bracht het verdere gedeel te van den dag in huiselijken kring door. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 108. Algemeen Assuran tie Kantoor Haaksma en Co. Leiden, Sta tionsweg 43. Assurantiën, hypotheken, ere mieten, deposito's enz. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Haaksma en Co. (B.P.). Venn.: H. Haaksma, L. P. H. Haaksma (H. V.) en F. J. Hageman, Oegstgeest. Nieuwe inschrijving: 9149 Ad ministratiekantoor Walter Zn., Leiden, Zeemanlaan 34. Venn.: J. A. H. J. Walter en L. P. M. Walter, Leiden. Aan de Amsterdamsche universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen wis kunde de heer L. Yntema, hier ter stede woonachtig. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der spotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Mei 20 uur tot Zaterdag 6 Juni 8 uur waargenomen door de Apotheek Her- aingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. OMGEVING OEGSTGEEST EERSTE PLECHTIGE H. MIS Van den weleerw. heer W. Juffermans. Willibrord is de doopnaam van den jon gen priester, die gisteren zijn eerste plech tige H. Mis opcjro'eg, en zijn familie van ouden Oegstgeestschen stam. Met dubbel recht kon de jonge priester dus een geeste lijken zoon van den grooten geloofsver kondiger genoemd worden. Kerkwerve, dat gedeelte tenminste dat de erfenis van St. Willibrord heeft aanvaard, heeft de komst van dezen jongen Willibrord in zijn midden tot een schoon parochiefeest ge maakt en hartelijk medegeleefd. Zaterdagavond werd de weleerw. heer Juffermans, die vergezeld was van zijn ouders, afgehaald aan den Warmonder- dam. Daar werd hij begroet door den pas toor der parochie, de zeereerw. heer J. J. C. M. Looyaard en eenige heeren van het Collegium Artium. In het hart.van Kerkwerve aangekomen werd in de feestelijk versierde tempel een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij de neo- myst werd geassisteerd door de weleerw. heeren S. Steur, kapelaan te Amstelveen en J. Koomen, kapelaan te Wieringermeer. Behalve de parochiegeestelijkheid waren in het priesterkoor aanwezig de rectoren L. Beune uit Leiden en H. Sondaal van „Duinzicht". De pastoor sprak een wel komstwoord tot den jonggewijde namens alle parochianen. Bij het opdragen van de eerste plechtige H. Mis gisterenmorgen straalde en schit terde de kerk in een feestelijken luister van bloemen licht en zilver. Aan de pila ren en muren waren wederom bloemen- schilden bevestigd met sierlijk opgemaak te ruikers van blauwe iris en gele tulpen op een donkeren achtergrond van beuken blad. In de zijbeuken hiïigen als trofeeën de vaapdels van de jeugdvereenigingen. Het hoogaltaar prijkte in blanken dos van seringen en margrieten. Met de liturgische praal, welke op hoo- ge feesten in Oegstgeests parochiekerk wordt ontvouwd, werd deze eerste plech tige H. Mis omgeven. De neomyst werd bij het opdragen aan het H. Offer geas sisteerd door den pastoor der parochie als presbyter assistens en door de weleerw. heeren J. M. Dijsselbloem, kapelaan te Amsterdam, als diaken en J. P. H. Koo men als sub-diaken. In het priesterkoor hadden plaats genomen, behalve de kape laans der parochie, de eerw. heeren H. Sondaal, prof.' J. van der Gaag, hooglee raar aan het Theologicum, N. Th. J. van Schaik, kapelaan te den Haag en Broeder Landoaldus O.Cap., een familielid van den neomyst. De feestpreek werd gehouden door pas toor Looyaard, die zijn vreugde uitte, dat een telg van Kerkwerve het werk van St. Willibrord ging voortzetten, namelijk: aan anderen het Kindschap Gods mede te dee- len, te vervolmaken of te. beschermen. Spr. teekénde den priester als de verkondiger van Gods waarheid en den heraut der Goddelijke zedeleer, als de „uitdeeler van Gods geheimenissen", bovenal als offeraar, en bad voor dezen jeugdigen priester de machtige voorspraak af van den stichter van Kerkwerve. Na de H Mis werd door den Pastoor in een hartelijke toespraak het geschenk der parochie een verguld-zilveren zieken- pyxis aangeboden. Intusschen was de regen ook op het feest verschenen en wilde maar niet be grijpen, dat zijn aanwezigheid onge- wenscht was bij de kinderhulde in de open lucht, welke nu op het programma stond. Als de jonge Willibrord reeds dezelfde gaven bezeten had als de apostel der hei- nenen zou hij met een enkel gebaar de sluizen des hemels gegrendeld hebben. Thans restte niets anders dan de kinderen onder het beschuttende dak van de leerk te verzamelen. Alle kinderen waren pre sent, en iedere klas zong een liedje met tot slot een meerstemmige hulde. Door Janny Houthof werden aan den neomyst bloemen aangeboden. Aan Kokkie van der Berg en Harry de Groot was de vereeren- de taak te beurt gevallen het gesefcenk der school, de zeven-deelige Catechismus van Potters, aan den feesteling te overhandi gen. De jonggewijde dankte de kinderen Kerndag N.S.D.A.P. en N.S.B- te Hilversum. De tweede groote, gemeenschappelijké kerndag van N. S. D. A. F. en N. S. B. is gehouden in hotel Gooiland te Hilversum. Bij het begin van het congres arriveerde Hauptdienstleiter, P. G. Schmidt, en in specteerde de Dienstgruppe en de W. A. In een welkomstwoord benadrukte dis^ricts- leider De Ruiter, dat, ondanks al het dage- lijksch werk, innerlijke opbeuring noodza kelijk is. De taak van het interne front bestaat hierin, dat het voortdurend het nauwste contact met de politieke gebeurte nissen moet onderhouden en alles van het standpunt van onze wereldbeschouwing moet beoordeelen. De plaatsvervangende leider der oplei ding van de N. S. D. A. P., P. G. Kyhlmann, zei in zyn toespraak, dat de nationaal-socia- listische revolutie ontstaan is uit protest tegen alles, wat vreemd is aan volk en soort en in den loop der eeuwen bij de Germaansche volken is binnengedrongen, slechts een gewapend conflict, maar in de zen strijd staat wereldbeschouwing tegen over wereldbeschouwing: die van Libera len, Marxistischen, Joodschen en Bolsjewis- tischen stempel tegenover de opvattingen der jeugdige volken. In dezen strijd gaat het om het zelfbehoud der Europeesche volken onder leiding van Duitschland tegenover den wil van het Jodendom tot vernietiging. In den strijd tegen het Bolsjewisme hebben de jonge naties van Europa haar beste man schappen naar het front gestuurd. De wereld heeft ingezien, dat wy ons le ven in de volste mate en uitsluitend leiden volgens de eischen van de Nationaal-So- cialistische wereldbeschouwing. De wereld heeft niet vermoed hoe sterk het Duitsche volk psychisch is geworden door de Natio- naal-Socialistische wereldbeschouwing. In deze gemeenschap tusschen front en vader land strijdt het Duitsche volk voor een nieuw Europa. Vervolgens sprak de vormingsleider der N. S. B., dr. van Genechten. Hij somde de fouten der kapitalistische methoden op, die steeds weer leiden tot politieke en econo- sche verkalking en tot kliekvorming. Het lot van Nederland is voor 10 Mei 1940 uit sluitend hierdoor bepaald. Met Nationaal- Socialisme heeft ook hier tot het inzicht geleid, dat ondanks alle uiterlijke tegen stellingen achter het begrip proletariër en kapitalist de Jood heeft gestaan. In dezen strijd is duidelijk geworden, dat Kapitalis me en Jodendom een en hetzelfde zijn. In dezen strijd wordt den gecamoufleerden organisaties van het Jodendom het masker van het gezicht gerukt. Wij moeten tot op lossing van het Joodsche vraagstuk in" Europa komen. Men moet inzien, dat er geen Duitsche en Nederlandsche, doch slechts een Nationaal-Socialistische oplos sing van het Joodsche vraagstuk is. Na deze beide lezingen gebruikten de deelnemers gemeenschappelijk een stamp potmaaltijd. Na de middagpauze kon Kreisinspector P. G. Vogler bij de voortzetting van de bij eenkomst ook den leider der N. S. B., ir. Mussert, welkom heëten, die eveneens de Dienstgruppe en de W. A. inspecteerde. Hauptdienstleiter P. G. Schmidt nam daarop het woord voor een uitvoerige uit eenzetting, waarin hij betoogde, dat de grondslag vap de nieuwe orde de duidelij ke onderscheiding der fronten is. Wij ge- looven niet aan een internationale, maar aan de kracht van de volksche idee, die wij gemeenschappelijk belijden Wij strijden gemeenschappelijk voor den dag, die aan alle Germanen werk, vrijheid en brood zal brengen. Derhalve strijden wij voor de so cialistische en nationalistische gemeen schap. Wij zullen met de wapenen strijden tot onzen vijanden de wapens uit de hand geslagen zijn en da^ nog tot de volledige overwinning van onze wereldbeschouwing. Derhalve staat voor ons ook niet het vra gen naar den vrede op den voorgrond, maar het vragen naar de overwinning. Onze weg zal moeilijk zijn, maar wij gaan hem met vastberadenheid, moed en dapperheid. Wij willen door ons leven een voorbeeld geven van onze idee. Aari het slot der bijeenkomst sprak de leider der N.S.B. Mussert over de ont wikkeling en de oogmerken van zijn be weging. Hij beschreef de ontwikkeling van zijn beweging, die grooten opgang maakt. Uit Washington en Londen was het bevel gekomen deze beweging in Nederland in ieder geval te verpletteren. Daarom is des tijds het parool geweest: standhouden. Na de Meidagen van 1940 zijn er velen geko men, die meenden zich een baantje te kun nen verschaffen. Velen zijn intusschen weer gegaan. Het nieuwe stadium in den strijd van de N.S.B. is de weg van de be weging tot volksgemeenschap en leiding van het volk. Deze weg wordt reeds afge legd in de organisaties va.n het Ned. Ar beidsfront, den Ned. Arbeidsdienst en den Ned. Volksdienst. Met een Sieg Heil op den leider van alle Germanen. Adolf Hitler, sloot Kreisinspek- tor P. G. Vogler de bijeenkomst. STRIJDT VOOR EUROPA Aanval 'op Canterbury HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 1 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden eigen plaatselijke aanvallen met succes uitge voerd. Enkele aanvallen van den tegen stander wercten afgeslagen. De luchtmacht bestookte met krachtige uitwerking militaire doelen in de stad en de haven van Sebastopol. In de wateren van Moermansk beschadigden duikbom menwerpers \twee groote vrachtschepen door bomtreffers. In Noord-Afrika werden Britscfye tegen aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Duitsche en Italiaansche jagers schoten gisteren in luchtgevechten 24 Britsche vliegtuigen neer. In den loop der verwoede gevechten, die tot dusver ge leverd zijn, hebben Duitsche en Italiaan- sche troepen meer dan 2000 gevangenen binnengebracht en.meer dan 350 pantser- Wagens, 53 kanonnen en een groote hoe veelheid ander oorlogsmateriaal vernietigd of buitgemaakt. Aan de Kanaalkust verloor de vijand fisteren 19 vliegtuigen Als vergelding voor en terroriseeringsaanval der Britsche luchtmacht op de binnenstad van Keulen hebben sterke formaties gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht de bisschops stad Canterbury in Z.O.-Engelaiv.l met dui zenden brisant- en brandbommen aange vallen. De op geringe hoogte en by goed zicht vliegende formaties narr.en groote branden waar. Enkele Britsche vliegtuigen ondernamen in den nacht van 31 Mei op 1 Juni nutte- looze storingsvluchten naar het West-Duit- sche gebied. De strijd tegen de ravitailleeringsscheep- vaart van Groot-Brittannië en de Ver- eenigde Staten was in de maand Mei bij zender succesvol. Marine en luchtmacht brachten. 170 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 924.000 brt. tot zinken. Bovendien werden 66 schepen door bom- of torpedotreffers ten deèle zwaar be schadigd. In deze successen heeft het duik bootwapen, dat, zooals reeds in een extra- bericht is meegedeeld, 140 schepen, teza men 767.400 brt., tot zinken heeft gebracht, een bijzonder aandeel. Bij de laatste gevechten op het schier eiland Kertsj heeft de Obergefreite Entian zich daardoor bijzonder onderscheiden, dat hij in het gebied van een steengroeve, on danks het hevige vijandelijke vuur, alleen een grot binnendrong en, door deze op te blazen, de gevangenneming van officie ren en 650 man mogelijk maakte. Bij de succesvolle operaties van Duit sche duikbooten voor de Amerikaansche kust heeft de boot van den luitenant-ter zee le klasse Winter zich bijzonder onder scheiden. Bij den Britschen luchtaanval op Keulen hebben de daar dienst doende manschap pen van den luchtbeschermingsdienst, zon der acht te slaan op eigen verliezen, door krachtdadig optreden en bijzonderen moed verdere uitbreiding van de branden verhin derd. voor hun zang en hun geschenken en zei- de, dat Oegstgeest, waar hij zooveel goeds en hartelijks heeft ondervonden, hem al tijd dierbaar zal blijven. In de pastorie werd venrolgens. door den voorzitter van het Collegium Articum, den heer A. Schlattmann, een kunstzinnige perkamenten oorkonde ten r geschenke ge geven, welke door Lode Sengers was ont worpen en uitgevoerd. Des avonds celebreerde de neomyst een plechtig Lof, daarbij geassiteefd door de weleerw. heeren prof. Van der Gaag en kapelaan Umans. ERNSTIGE TRAMBOTSING. Zondagavond te onigeveer half zeven zijn op deHaarlemmerstraatweg nabij het Groene Kerkje onder Oegstgeest ten ge volge van een defect seinlicht twee trams van de N.Z.H.T.M. op elkaar ingereden. Hieibij werd een 20-tal passagiers gewond, voornamelijk door glasscherven. Zij kon den allen op eigen gelegenheid de reis ver volgen, nadat dr. Hugenholtz uit Oegst geest en eenige leden van de E.H.B.O. de eerste hulp hadden verleend. De bestuurder van de uit Haarlem ko mende tram, P. A. Slierings uit Leider dorp werd ernstig aan een been gekwetst en moest per auto naar zijn woning wor den gebracht. De materieele schade is vrij aanzienlijk. In de thans geldende distributieregeling voor schoenen zijn eenige wijzigingen aan gebracht. In de eerste plaats worden de thans op bon 1 verkrijgbare schoenen on derscheiden in schoenen met lederen of rubber zool en in schoenen met van eén ander materiaal dan leder of rubber ver vaardigde zoal. Voorts worden de schoe nen, die thans op bon 1, gemerkt met het woord „Werkschoenen" verkrijgbaar z(jn, gesplitst in werkschoenen en beroepsschoe nen. In verband met het bovenstaande zullen de distributiediensten van 1 Juni a.s. af schoenenbonnen uitgeven, die aan de bo venomschreven onderscheidingen zijn aan gepast: schoenenbonnen la (voor schoenen met lederen of rubber zool) en schoenen bonnen lb (voor schoenen met andere ze len). Indien deze bonnen bestemd zijn voor den aankoop van werkschoenen of beroepsschoenen, is op den bon de aandui ding „werkschoenen" of „beroepsschoenen", vermeld. In de regeling, welke ten aanzien van de schoenen, die op bon 2 of zonder bon verkrijgbaar zijn, geldt, is geen verande ring gebracht. 489e STAATSLOTERIJ VIJFDE KI. 4SHE NEGENDB LIJST Trc..klng van i Juni 1000 No. 1979, 5749, 14593, 400 No. 1556, 3950, 6494, 7249, 21775. 200 No. 6554, 1120b, 21025. 100 No. 1745, 2272, 3279, 3352, 3878, 4796, 9595, 9650, 12015, 13467, 14894, 18491. 19400, 21228. PRIJZEN VAN ƒ70 1044 1182 1209 1215 1357 1482 1666 1739 1764 209. 2108 2111 2258 2260 2284 2359 2376 2489 2521 2576 2591 2687 2851 3034 3273 3337 3355 3429 3454 3664 3742 3782 3877 3886 3927 3938 3953 4167 4195 4350 4532 4600 4638 4707 4716 4742 4980 5049 5274 5313 5340 5372 5499 5503 5585 5704 5716 5794 5813 5823 5861 5942 5970 6003 6209 6219 6283 6301 6350 6355 6450 6769 6771 6869 6912 6982 7035 7050 7075 7190 7396 7668 7607 7730 7965 8020 8088 8250 8303 8304 8338 8354 8515 8558 8566 8739 8759 8813 8908 9278 9319 9342 9400 9475 10006 10069 10075 10090 10166 10260 10403 10529 10563 10573 i0634 10684 10920 10938 11002 11106 11144 11209 11224 11251 11260 11287 11311 11417 11494 11510 11804 11894 11952 12025 12268 12288 12299 12308 12314 1233] 12706 12727 12750 12794 12807 12809 12859 12996 13203 13223 13268 13201 13347 13455 13524 13545 13563 13586 13942 13944 14193 14368 14452 14470 14480 14532 14633 14673 14986 14992 14999 15060 15090 15114 15151 15296 15329 15331 15356 15358 15411 15630 15729 15777 15623 15980 16301 16324 16418 16626 16641 16736 16748 16814 16931 1696R 16994 17031 17227 17342 17386 17416 17561 17652 17829 17930 '18071 18228 18249 18447 18516 1R5R1 13P06 18632 18687 18C4R 18890 10001 1O0S4 10'03 19378 19396 19401 19517 19518 1QR64 10688 19715 19755 19890 20194 20245 20288 20297 20369 20594 *>0P*o 20856 21021 21251 21259 21291 21666 21672

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3