Castella MAANDAG 1 JUNI 1942 DE LEIDSCHE COURANT Red. Buitenlandi Mr. H. Gel-e. Leldeni Red. Stad en Sport) M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving) L. Rooien. Lelden) Red. Letteren en Kunati Fr. Schoeiden. Leiden. WEERBERICHT Zon onder 9.51 uur Maandagavond, Zon op 5.23 uur Dinsdagochtend. Tusschcn deze tijden moet worden ver duisterd. 2 Juni: De maan komt Dinsdagnacht om 0.05 uur op en gaat Dinsdagochtend om 9.05 uur onder. Zweminr.: „De Zijl" 17.5 gr. C. gouwen van ons land tot zijn recht te laten komen. Het is terra nova, die voor ons ligt en als pioniers gaan wij, die leiqüng moeten geven, het voor een deel ongekende gebied te gemoet. Hoe is het eigenlijk mogelijk, dat wij voortgaan met dit lang niet altijd dank bare werk? Hoe is het mogelijk, dat wij niet langs den weg gaan zitten, dat ons de moed tot voortgaan niet ontbreekt? Het antwoord is dit: ons werd de op dracht verstrekt en die voeren wij uit, met veel of weinig moeite, hoe dan ook, zooals wij het het beste kunnen, ieder naar ver mogen, wilskracht, inzicht, wijsheid en naar zijn kansen voor hém liggen. Maar de diepste oorzaak is nog een andere. Zonder hartstocht, heeft Hegel gezegd, is niets grootsch in de wereldgeschiedenis tot stand gebracht. Om dien harstochtelijken wil gaat het en niet om de zekerheid, het doel te bereiken! Wat wil men eigenlijk?? Wie zekerheid van slagen wenscht, make zich uit onze rijen los en blijve burger. Wig, zonder die zekerheid totch op zijn doel afgaat al leen hij is vrij. Onze generatie is zoo ge lukkig, het beeld van een groot man voor zich te hebben, ja vlak bij te hebben, die die vrijheid bezit. Een man, die te allen tijde van zichzelf zeker is. Zoo willen ook wij arbeiden in den geest van den Führer. Na deze rede van prof. Goedewaagen, die met groote aandacht door de tot in den nok gevulde zaal werd aangehoord, sprak de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart. TOESPRAAK VAN DE RIJKSCOMMISSARIS. Mijnheer de president. Dames en heeren, Gij richt de Nederlandsche Kultuurka mer op in een tijd van den zwaarsten strijd met de wapenen. Gij geeft u moeite, een nieuwen grondslag voor de NederlarrtLsche kuituur te leggen, terwijl in alle deelen der wereld een strijd op leven en dood is ontbrand. Er zullen niet weinigen zijn, die dit overbodig, niet opportuun of wille keurig achten. Zeker zullen er velen zijn, die meenen, dat de Nederlanders op het oogenblik toch andere zorgen hebben, dan juist nu voor het welzijfn van de kunste naars te zorgen. Wie zoo denkt, heeft den dieperen zin van dezen oorlog nog niet begrepen. Hij is er zich nog niet van bewust geworden, dat in dezen strijd Europa strijdt met de mach ten van het verval om het bestaan van zijn kuituur. Wij staan aangetreden tegen het materialisme van het westen en tegen het bolsjewisme in het oosten, tenslotte om geen andere reden, dan om onze kuituur van het avondland, welke in onze landen is geschapen en ontwikkeld dooi®de prestaties van den Germaanschen geest-, te behouden. De Führer heeft gezegd: „Geen volk leeft langer dan de documenten van zijn kui tuur". Voor ons is dit de hoogste wet van onzen strijd, de hoogste wet evenwel niet alleen voor ons Duitschers, doch voor alle Germaansche volken, welke gedurende de eeuwen hun beste krachten hebben ge bruikt voor datgene, wat wij thans kuituur noemen. Voqr het behoud van onze kuituur strijden wij thans en geven wij ons bloed. Ook het Nederlandsche volk draagt reeds bij aan dit bloedoffer. Het is dus geen toeval of willekeur, wan neer gij thans begint aan iets, als het op richten van de Nederlandsche Kultuurka mer, integendeel, dit staat in nauwe, zij het dan niet onmiddellijke betrekking tot den oorlog. Ik heb derhalve onmiddellijk mijn toe stemming gegeven, toen kort na het begin van ons gemeenschappelijk opbouwwerk mijn Nederlandsch en Duitsche medewer kers voorstelden, een Nederlandsche Kul tuurkamer op te richten. Voor mij was daarbij van belang, dat het eerste voorstel van Nederlandsche zijde kwam, want hier uit kon ik zien, dat de denkbeelden en de taak, welke ten grondslag liggen aan onze nationaal-socialistische kultuurpolitiek, ook hier in Nederland werden erkend. En gij, mijnheer de president, hebt ook vandaag wederom tot uitdrukking gebracht, dat men in Nederland sedert jaren den kultu- reelen wederopbouw heeft gevolgd en daar bij tot de overtuiging is gekomen, dat de ontwikkeling in Nederland moest geschie den van hetzelfde platform. Deze conclusie, waartoe gij zijt gekomen, wortelt niet in een toevallige vriendschap of in de persoonlijke sympathie van enke len dan zou ik op dezen grondslag niet mijn besluit genomen hebben doch op de nauwe verbondenheid in bloed en kui tuur met het Rijk. Hoe verscheiden ook voor den oorlog nog de sociologische vor men in Nederland en het Rijk zijn ge weest, onder de oppervlakte werkten toch ook in de Nederlanden reeds dezelfde krachten. Deze gemeenschappelijke levenskrachten, gemeenschappelijk uit de verwantschap van bloed en kuituur, dringen thans tot een ontwikkeling in gelijke vormen van het leven der gemeenschap. Derhalve heeft het een diepen grond, dat de Nederlandsche Kultuurkamer de Reichs- kulturkammer tot voorbeeld heeft geno men. Hetzelfde geldt ook voor de andere inrichtingen, welke in Nederland nieuw zijn opgebouwd. Wie hier spreekt van over nemen of nabootsen, sluit de oogen voor den niet te miskennen dieperen samenhang. Wij bootsen niet na, wanneer wij uit gelij ken wortel tot gelijken vorm komen. .Hiermede, mijnheer de president, zou ik de woorden willen beantwoorden, welke gij in het begin van uw rede tot mij hebt gericht. Ik ben met het uitvaardigen van de verordening over de Nederlandsche Kultuurkamer niet alleen tegemoet geko men aan de wenschen^van vele Nederlan ders, doch ook aan de volksche wet van Evenmin als de groote vogel ooit de kleine kooiopening passeert, evenmin kunnen de groote schutmbellen van nor male tandpasta's in zeer kleine gebits- holten dringen. Daar is Castella voor noodig. de eenige tandpasta, die Perldon bevat, waardoor schuimbelletjes worden gevormd, klein genoeg om reinigend in de vroeger onbereikbare plaatsen te dringen tchuimende TANDPASTA BELM^NPIMIt! onze gemeenschappelijke Germaansche ruimte. Ik hoop thans, dat deze nieuwe instelling tot het welzijn van de Nederlandsche kun stenaars en daarmede tot zegen van de Ne derlandsche'kuituur moge zijn en dat het u, mijnheer de president en uw medewer kers zal gelukken te voldoen aan de hooge verwachtingen, welke de Nederlandsche kunstenaars aan de Kultuurkamer mogen stellen. Gij hebt een taak vol verantwoor delijkheid op u genomen, alsmede een groote arbeidstaak. Weest u steeds bewust van deze verantwoordelijkheid en handelt steeds volgens het nationaal-socialistisch beginsel, dat niet het volk er is voor onze organisaties, doch dat wij, met onze orga nisaties, het volk moeten dienen. Gij hebt zelf, mijnheer de president, te voren een woord van den Führer aange haald, dat de staat slechts de voorwaarde, doch niet de oorzaak is tot het scheppen van een hoogere knltuur. Dit zou ik nu na drukkelijk willen herhalen. De kunstenaar schept zijn kunstwerken uit de waarde van zijn ras. Wij kunnen hem door onze mata- regelen slechts in de gelegenheid stellen, zijn roeping als kunstenaar zoo onbekom merd en vrij mogelijk te volgen. Dient met de Nederlandsche Kultuurkamer, dan dient gij de Nederlandsche kunst en daarmede uw geheele volk. Dit is de taak, welke ik allen medewerkers van de Nederlandsche Kultuurkamer zie opgelegd en het is mijn wensch dat uw werk tot zegen moge zijn yan de Nederlandsche kuituur in de Ger maansche levensruimte. Als slot van deze bijeenkomst trad het Concertgebouworkest weer op om de ouver ture Egmont van Beethoven op een voor treffelijke, zeer voorname wijze uit te voe ren. Na afloop hield de president der Kul tuurkamer, die omringd was door zijn gil- deleiders, een receptie in den foyer van den Stadsschouwburg, welke zeer druk bezocht was. MÜSSERT IN WEST-BRABANT. De persdienst van de N. S. B. meldt o.m.: De laatste dag van de driedaagsche rond reis droeg een geheel ander karakter dan de beide andere dagen. Er waren enkele hoogtepunten, zeker, maar over het alge meen was er minder uitbundigheid, en toch voelde men overal de waarachtige toewij ding en liefde voor den leider en de onver brekelijke trouw waarmede de kameraden achter hem staan en zullen blijven staan tot in den dood. Reeds vroeg in den ochtend werd de tocht vanuit Tilburg aangevangen in de richting van Etten, waar aan de grens van den kring WesiBra^ant de kringleider van der Graaff den leider welkom heette in zijn gebied en z.ch hij het gezelschap voegde. Van hier ging het naar Dinteloord, waar de burgemeester van Campen den leider op het r-iadhu's officieel ontving en hem in de oude raad/aa' toesprak. De leider zegde den burgemeester dank. In het groepshuis, gevestigd in een lunch room, tegenover I.et raadhuis, verzamelde zich vervolgens eer« groot aantal leden van de grotp. Een k.eiu jeugdstormertje bood bloemen aan e Ir zegde een gedicht op, waar na de leider op een stoel klom om zijn ka meraden op te wekken trouw te blijven, te volharden en riet te versagen. Het volgende oponthoud was Steenber gen voor een bezoek aan het .grgepshuis, gevestigd in dc woning van den groeps- beh eerder In het kringhuis te Bergen op Zoom kreeg de kringïeider vervolgens gelegenheid Wen leider officieel in.zijn kring te begroèten. Verder gaat dan de tocht, thans naar Wouw, waar wederom op het raadhuis een officieele ontvangst plaats vond door den burgemeester'-groepsleider. Ook in Roosendaal werd de leider offi cieel door den burgemeester ontvangen waarna in het oude raadhuis aldaar door het gemeentebestuur een koffiemaaltijd' werd aangeboden. Inmiddels werden op het plein voor het raadhuis vijf scharen van den jeugdstorm opgesteld, die door Mus- serdt werden geschouwd, waarna een rond- rit door de gemeente werd gemaakt, afge wisseld met een bezoek aan enkele fabrie ken (de sigarenfabriek van Enthoven en de tricotagefabriek De Groot) om te wor den besloten met een grootlche demonstra tie van den jeugdstorm op het Lyceum plein. In het groepshuis te Roosendaal (het Gildehuis) had vervolgens een ledenverga dering plaats, waarop ook de leider het woord heeft gevoerd. Breda was de volgende plaats, welke werd aangedaan en waar de leider een le denvergadering bijwoonde en sprak in den schouwburg Concordia. Thans werd de terugtocht naar Tilburg weer aanvaard en was de driedaagsche tocht ten einde. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met 27a en 27b gemerkte bonnen der aard- pelkaart is verlengd tot en met 3 Juni a.s. Gedurende het tijdvak van 1 Juni tot en met 30 Juni zullen de met de woorden „ge nerator anthraciet 6e periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthracietnootjes IV of V, terwijl de met de woorden „gene- ratorturf 6e periode" gemerkte bonnen gedurende hetzelfde tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat voor de periode van 1 t/m 30 Juni 1942 op bon nr.' 14 van de nieuwe voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood verkrijgbaar worden gesteld als in de voorafgaande periode. Op bon nr. 14 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode 11/2 kg. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 30 Juni 1942 zijn de bonnen nr. 14 van vorenbedoelde kaarten ongeldig. Het aan nemen na dien datum is verboden. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hoeveelheid spijsolie, welke dient te worden afgeleverd bij inlevering van met „een rantsoen spijsolie" gemerk te bonnen met ingang van 1 Juni 1942 we derom 200 gram bedraagt. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen een bekendmaking van den directeur van het Rijksbureau voor hout betreffende de opmeting van ge veld of gerooid hout, bedoeld in zijn be kendmaking in de Nederlandsche Staatscou rant van 16 April j.l. Deze opmeting.moet geschieden op de wijze, die is vastgesteld door de commissie voor de meting van hout. Een exemplaar van het door de commis sie uitgebracht vérslag, waarin de te vol gen wijze van opmeting is vastgelegd, zal door den directeur van voornoemd Rijks bureau aan dè bezitters van aankoopver gunningen voor hout op stam worden toe gezonden. BuJ*|* 20jabl«tt«n 55 cl Ztkjt 2 («biel1 80-7156 ÈUwiqie. DINSDAG 2 Juni. Mis v. d. H.H. Marcel- linus, Petrus en Erasmus, Martelaren: Cla- maverunt. Gloria. Gebeden als gisteren Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Rood. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. DINSDAG. Feestdag van Maria, Midde lares van alle Genaden. (Zie 31 Mei). Mis: Adeamus. 2e gebed v. d. Z. Herculanus van Pialage, Felix van Nicosia en Joannes Pelingotto, Belijders; 3e v. d. H.H. Mar- cellinus. Petrus en Erasmus; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria (invul len: En U op het feest). Kleur: Wit. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ondertrouwd: D. Braamzeel jm. 23 j. en F. Bontje jd. 22 j. M. Derogee jim. 23 j. en J S. J. Teske j<& 20 j. H. Flippo 5m. 25 j. en H. Rijsbergen jd. 21 j. O. C. Frentzen jm. 27 j. en C. W. E. Koeleman jd. 27 j. H. de Graaf jm. 34 j. en C. Ouwerkerk jd. 24 j. J. Leder jm. 25 j. en M. C. M. Ie Mair jd. 24 j. A. v. Meteren jim. 36 j. en M. Marquende wed. 35 j. J. Oudshoorn jm. 27 j. en C. M. Viele jd. 27 j. H. T. Vink jan. 25 j. en M. C. v. d. Kaaij jd. 21 j. H. Vlasveld jm. 23 j. en A. C. Ravesloot jd. 20 j. J. W. Wassenaar jm. 27 j. en M. Lut jd. 26 j. J. W. Schlagwein jm. 22 j. H. de Ia Rie jd. 17 j. N. v. Stadiën jon. 23 j. en H. B. W. den Edel jd. 22 j. Overleden: S. Hollebrandse M. 62 j. B. v. Loenen M. 45 j.-E. J. Zeegers dr. 3 j. A. v. d. Holst M. 68 j. De rijkssportleider Von Tschammer und Osten in ons land Hij spreekt over: de Sport in oorlogstijd De Duitsche rijkssportleider Von Tscham mer und Osten heeft, ter gelegenheid van zyn bezoek aan ons land, Zaterdagmorgen in de filmzaal van het gebouw der Presse Abteilung, Kneuterdijk 20, voor een aantal genoodigden verteld van zijn taak, zijn ideeën en idealen op sportgebied. Onder de aanwezigen bevonden zich de rijkscommissaris rijksminister Seyss In quart, Obergruppenführer Rauter, de com missaris generaal Schmidt, de generaal der Polizei Schumann, de persoonlijke pers- en sportreferent van den rijkscommissaris, dr. Hermann Harster, prgf. J. van Dam, secr. gen. van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming, dr. J. Miedema, secretaris van het college van gevolmachtigden voor de sport, de voor zitters van de officieel erkende sportbon den, de hoofdredacteuren der Nederland sche dagbladen, alsmede de leden van de vakgroep sport van het Verbond van Ne derlandsche Journalisten. Na een inleidend woord van den commis saris-generaal Schmidt, die namens den rijkscommissaris den Reichssportführer hartelijk begroette in dezen kring en dank te voor zijn bereidwilligheid om een spreek beurt te vervullen nam de Reichssportfüh rer het woord. Wij leven thans in eentyd, aldus spre ker, waarin alles moet wijken voor het groote doel, dat.wy ons zien opgelegd. In dezen oorlogstijd spreekt het tanzelf, dgt allesondergeschikt moet zijn aan de be langen van de juiste oorlogvoering. Dat ik er Terstond toe overga om direct met u over dezen oorlog te spreken, vindt zijn oor zaak in het feit, dat wij ons terstond bij het uitbreken van den oorlog hebben afge vraagd, i welke gevolgen deze oorlog zou hebben op het sportleven. Als leider zag ik in het groote huis van de Duitsche sport mijn jongere medewerkers stuk voor stuk verdwijnen, daar zij opgeroepen werden ter Vervulling van huri dienstplicht. Na 1933 heb ik tot taak gehad het Duit sche sportleven opnieuw op te bouwen en in nat. socialistischen geest te vormen. Daarbij werd de jeugd bijeengebracht in den N.S.R.L. Dit werk diende ook tijdens den oorlog te worden voortgezet. De open gevallen plaatsen heb ik daarom door an dere sportmakkers, die oorspronkelijk zich wegens hun leeftijd hadden teruggetrok ken, laten bezetten. Bovendien héb ik in samenwerking met den Reichsjuge'ndfüh- rer de overige leemten aangevuld. Met trots en voldoening kan ik thans na een 2 Y*-jarige bijzonder moeilijke periode ge tuigen, dat de Duitsche sport wordt be oefend als in vredestijd. Alles geschiedt in goede verstandhouding en in overleg met de daarbij betrokken instanties, hetzij de legerautoriteiten, hetzij de leidende instan ties van de jeugd. Sportbeoefening in de open lucht Na den uitzonderlijk harden en strengen winter komt onwillekeurig dc vraag: kun nen wy nu zoo maar blijven doorgaan met onze sport? De ervaring in het verleden hierbij opgedaan, wettigt hier een bevesti gend antwoord. In 1922'23 en '24 heeft immers het Duitsche volk een ware hon- gerperiode. beleefd, welke betiteld werd met het woord „koolraaptyd". Juist in dien tijd beleefde het Duitsche sportleven een ongekende opleving. Sprekend over de sportbeoefening van de jeugd weqg von Tschammer und Osten op de fraaie resultaten in Duitschland ver kregen ten aanzien van de lichamelijke opvoeding van de jeugd. Hierbij moei; praktisch gewerkt worden. Niet vroeg ge noeg kan men aldus de Reichssportführer beginnen met de lichamelijke opvoeding van het kind. Spreker wees vervolgens op den grooten en gunstigen invloed, welke uitgegaan is van het nat. socialisme ten aanzien van dit vraagstuk en behandelde vervolgens zijn taak als Reichssportführer. Hij, die vrij willig sport beoefent, kan men slechts als kameraad tegemoet treden. Dit is een be langrijk ,punt, omdat hierbij het groote be lang naar voren komt van den kameraad- schappelijken omgang, waardoor de beste resultaten worden verkregen. De staat moet de lichamelijke ontwikkeling steunen. De sportbeoefening werd vroeger meer tegengehouden en verboden dan gesteund door den staat. Thans zie ik deze zaak ge heel anders. Iedere staat moet, wil de jeugd in de toekomst gezond olijven, zijn vollen steun geven aan de lichamelijke ontwikkeling. Daarbij moet van staatswege het materieel beschikbaar gesteld worden om tot het gestelde doel te komen. Groote sportplaatsen behooren niet het eigendom te zyn van één vereeniging of één groep personen, doch dienen ter beschikking te worden gesteld van de geheele bevolking. Dit geldt ten aanzien van de materieele verzorging van iederen tak van sport. De staat moet niet alleen toezicht houden, maar ook de practische middelen verschaf fen. Tenslotte kwam spreker op de noodza kelijkheid van het in stand houden van het internationale contact. In het begin van den oorlog hebben wij de moeilijkheid aan gevoeld om het internationale contact op normale wijze in stand te houden. De nog niet zoo lang geleden overleden voorzitter van het internationaal olympisch comité, graaf de Baillet Latour, had immers als parool uitgegeven: „rust tijdens den oor log". Thans zien wij de noodzakelijkheid in, dat wij aan dit parool onzen steun niet kunnen geven. Meer dan ooit is thans het international^ verkeer op sportgebied nood zakelijk, immers op dat gebied wordt de jeugd der verschillende volkeren in vrede- lievenjien strijd bijeengebracht. Ik waar schuw daarom allen, die dat mooie streven tegenwerken. Het gaat er niet om. hoe het publiek daarbij reageert, doch uitsluitend hoe de nationale ploegen zich bij een der gelijke ontmoeting gedragen. Spr. toonde dit aan met verschillende feiten. Wy moe ten» tenslotte, aldus besloot spr. zijn rede. de sport inzetten voor de verbetering of het herstel van de internationale verstand houding. Dan bereiken wij het doel: „mens sana in corpore sano". VOETBAL GELIJK SPEL VOOR EINDHOVEN, EERSTE ZEGE VAN BLAUW WIT. A. S. C. verliest van Laakkwartier. Wij zijngisteren weer een stap verder gekomen tot beslissingen ifi de verschil lende nog loopende' competities. In den strijd om het landskampioen schap liet Eindhoven een veer in Heeren veen. De Zuiderlingen hadden tot 5 min. voor het einde de leiding met 10, doch aaarna maakte Heerenveen gelijk, zoo dat Eindhoven thans evenveel verliespun- ten heeft als A. D. O. Blauw Wit maakte een goede beurt door een fraaie 51 zege in Apeldoorn. Het komt bij de Amsterdanpners wat laat gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Eindhoven 6 3 2 1 94 8 A. D. O. 5 2 13 3—6 6 A. G. O. V. V. 6 2 2 2 9—11 6 Heerenveen 6 1 3 2 611 5 Blauw Wit 7 2 14 12—12 5 In den promotiewedstrijd voor District I viel de beslissing in het voordeel van De Volewijckers. Met 41 werd D. O. -S. geklopt en Amsterdam behaalde hierdoor haar vierde eerste klasser. In District II verloor U. V. V. den promo tiewedstrijd tegen Neptunus met 32. De Utrechtenaren zijn nu reeds uitgeschakeld. Voor den promotiewedstrijd der 3e klas- sers verloor A. S. C. op eigen veld van Laakkwartier met 21. De positie der Hagenaars werd hierdoor niet weinig ver beterd, terwijl .de kans van A. S. C. ver keken is. Laakkwartier 5 3 11 169 7 A. S. C 5 2 3 8—9 4 V. I. O. S. 3 111 8Iff 3 Scheven ingen 3 1 2 48 2 In District III wonnen Go Ahead en Fngelo beide. De Deventer roodgelen be houden dus een voorsprong van een punt en de ontmoeting Go AheadHengelo a.s. Zondag zal dus de beslissing moeten bren gen. In de Westelijke groep is de beslissing reeds gevallen .Helmond versloeg de Ba ronie met 43 en heeft thans na drie ge speelde Wedstrijden haar kans op behoud niet weinig verbeterd. In het Noorden heeft Frisia haar derde nederlaag te pakken, terwijl Velocitas na twee overwinningen op .fraaie wijze de leiding heeft met evenveel punten als Em- men, doch deze -club heeft een wedstrijd meer gespeeld. Dc uitslagen. Om het landskampioenTbai»: Heeren veenEindhoven 11; AGOWBlauw Wit 1—5. District I: Prom. 2e kl.: De Volewijckers -DOS 4—1. District H: UW—Neptunus 2—3. Prom. 3e kl.: ASCLaakkwartier 12. District IH: Prom. 2e kl.: HengeloBorne 20; RhedenGo Ahead 13. District IV: Prom. 2e kl.: MauritsBleij- erheid 22; HelmondDe Baronie 43. District V. Prom. 2e kl.: FrisiaVel. 12 A. S. Laakkwartier 12. Dadelijk kan vooropgesteld worden, dat Laakkwar tier de overwinning verdiend heeft en door beter spel en dooy zich veel vlugger aan te passen aan het met plassen over dekte terrein. Behoudens het laatste kwar tier waren de bezoekers steeds actiever. Bij A. S. C. boterde het absoluut niet in de voorhoede. Keereweer was al een heel slechte linksbuiten, terwijl ook Nyenboer er niet veel van terecht bracht. Mooten is op zulk een terrein heelemaal niet thuis. Aan de verdediging en halflinie heeft de rederlaag niet gelegen. Er werd gezwoegd van je welste. Laakkwartier is een hard werkende ploeg met snelle buitenspelers, die ook niet bang zijn om een behoorlijk scho^ te lossen en beide doelpunten wer den'dan ook door de buitenspelers ge maakt. Over den wedstrijd valt niet veel (e vermelden. De eerste helft verliep doel puntloos, waarbij de Leidsche keeper het veel drukker had dan zijn collega. De tweede helft speelde Van Goor in plaats van Keereweer. Na 14 minuten maakte de linksbuiten er 0-1 van. Wel probeerde A. S. C. het verschillende malen, maar het bleef bij probeeren. Een klein kwartier voor het einde maakte de rechtsbuiten er met een schitterend schot 02 van. Toen werd A. S. C. wakker en werd er eindelijk beter aangepakt. Snellemans maakte acht min. voor het einde een goed doelpunt (12) en als Van duin een minuut later de prachtkans, die hij kreeg, benut had, ja dan had A. S. C. nog leunnen winnen. Hij miste tot groote wanhoop van spelers en publiek deze kans en toen was en bleef A. S. C. geslagen. Lustrum-viering Roodenburg. Roo- d'en<burg herdacht gisteren het feit van haar *15 jarig bestaan, het behaalde kam pioenschap en de daaraan verbonden pro motie naar de derde klasse. Des middags recipieerde het b.est uur in de ontvangkamer van de Stadsgehoorzaal, die door het groote aantal bloemstukken en de cluibvlaggen een feestelijk aanzien had verkregen. Vele vrienden en kennissen van deze populaife*"voetibalvereeniging maakten van deze gelegenheid gébruik het bestuur met het behaalde succes te compl ionen teeren Door bestuursleden van de verschillende Leidsche zustervereen igingen werden har telijke woorden van gelukwensoh gespro ken waarvoor de eere-voorzitter, de heer H. Boom na afloop den dank van Rooden burg betuigde. Voor de leden en donateurs werd die® avonds in de groote zaal van de Stadsge hoorzaal een feestavond gehou'f ?n, die in alle opzichten uitstekend geslaagd is. Na een welkomstwoord van den voorzitter huldigde de eere-voorzitter, de heer H. Boom, het gepromoveerde eerste elftal in een hartelijke toespraak, waarin hij wees op de goede prestaties van de jongens in het afgeloopen seizoen. Ter herinnering aan de promotie bood hy elk der spelers een fraaien wandtegel, met hun eigen portret en uitgevoerd in de Roodenburg-kleuren aan, terwyl bovendien elke speler een vergrootmg van de foto van het eerste elf tal kreeg. Ook de heer Stam, de trainer van Roodenburg, werd in de hulde betrok ken. Hy ontving een wandtegel met de fo to's van de ilf spelers. Het woord was daarna aan Teun Klomp en z'n makker, die met de nonstop revue „Wil je evenwachten" de aanwezigen het verdere van den avond aangenaam be zig hielden en vooral met hun liedjes zeer veel byval oogstten. „Paulo's Melodisten" o.l.v. P. J. v. d. Meijden zorgden voor de muzikale omlijsting van het geheel.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2