DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND fMomentje J ZATERDAG 30 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10263 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJDT VOOR EUROPA Bolejewisten worden ingesloten Het Duitsche weermachtsbericht van gis teren luidt: rDe zuivering van het slagveld ten zui den van Charkow van de uiteengedreven resten van de verslagen vijandelijke troe pen wordt voortgezet. De gevangenen en buit nemen voortdurend toe. In den centralen sector van het oostelij ke front leidde een aanvalsactie in ver woede gevechten tot de insluiting van ver scheidene vijandelijke groepen. Ook in den noordelijken frontsector le£ verde een plaatselijke, aanval terreinwinst op. Enkele aanvallen van den vijand lever den geen resultaat op. Voor de kust van de Kaukasus plaatsten gevechtsvliegtuigen bomtreffers op een bolsjewistischen torpedojager. Aan de oevers van het Ladoga-meer troffen ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers groote ravitailleeringsdepots van de bolsje wisten, alsmede stilstaande treinen en wierpen een vrachtschip in brand. In de haven van Moermansk werd een groot koopvaardijschip door bommen be schadigd. Alleen in luchtgevechten aan het Karelische front verloor de vijand gis teren 22 vliegtuigen, waaronder verschei dene van het type Hurricane. Van het reeds dagenlang achtervolgde en herhaaldelijk döor lucht- en zeestrijdkrach ten met groot succes aangevallen, convooi in de wateren van het hooge noorden wer den, naar gisteren in een extra-bericht is meegedeeld, in het tijdvak van 25 tot 27 Mei 14 schepen met een totalen inhoud van 96.000 brt. tot rrrken gebracht. Intus- schen werden nog twee koopvaardijsche pen van tezamen 12.000 brt. tot zinken ge bracht, zoodat de tot dusver vernietigde koopvaardij tonnage tot 114.000 brt. geste gen is. In de Cyrenaica zijn Duitsche- en Ita- liaansche troepen den 26en Mei tot den aanval op de vijandelijke stellingen over gegaan. Sedertdien is een verbitterde slag aan den gang. Een beschermingsvaartuig van de Duitsche marine heeft voor de Ly- bische kust een Britsche motortorpedoboot door voltreffers tot zinken gebracht. Boven de Duitsche bocht werden in den afgeloopen nacht enkele vijandelijke vlieg tuigen waargenomen, -die storingsvluchten uitvoerden. Marineartillerie haalde een der vliegtuigen neer." DE STRIJD BIJ CHARKOF. De oorlogscorrespondent van de „Gior- nale d'Italia" aan het oostelijke front con stateert in een uitvoerige schildering van den strijd, dat reeds thans een gebied zoo groot als Sicilië in handen van de bond- genooten is. Nog grootere beteekenis dan deze winst aan gebied, zoo vervolgt hij, heeft echter de enorme massa vernietigd- menschenmateïiaal en vernietigde vijan delijke wapens. Nog duurt de vernietigen de slag, waaraan ook Italiaansche troepen deelnemen, voort, maar de eigenlijke in een storting en ontbinding van de vijande lijke formaties is begonnen. Buitengewoon felle gevechten spelen zich af in een woud langs den rechteroever van de Donetz. Men raamt daar het aantal, doode bolsjewieken op 20.000. De ontbinding van de Sovjet troepen is aan den gang en geen wreed heden van de politieke commissarissen zijn meer in staat, haar tegen te houden. De verdedidingslinies, waaraan de bolsjewie ken den geheelen winter gewerkt hebbén, zijn even ondeugdelijk gebleken als die bij Kertsj. KAPITEIN BRANDENBURG GESNEUVELD. Kapitein J. Brandenburg, staffelkapitein in een eskader duikbommenwerpers en houder van het ridderkruis van het ijzeren kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Kap. Brandenburg had zich reeds on derscheiden in Polen en in den veldtocht in het Westen. Onder de door zijn „Staffel" tot zinken gebrachte schepen bevinden zich een kruiser en drie torpedojagers. Ook ondernam hij doeltreffende aanvallen op doelen te land. In den strijd tegen de Sov jet-Unie heeft hij thans het leven gelaten. De Führer heeft een medaille ingesteld, getiteld „Winterslag in het Oosten 1941/ 42", de z.g. Oostmedaille. Zij wordt ver leend als erkentelijkheid voor bewezen moed in den strijd tegen den bolsjewisti schen vijand en tegen den Russischen win ter in den tijd van 15 November 1941 tot 15 Apriy 1942. Da Führer heeft aan den chef van het opperoevel van de weermacht opdracht gegeven, (je uitvoerende bepalin gen uit te vaardigen. GEALLIEERDE SCHEPEN GETORPEDEERD. Op vjeg naar havens aan de Amerikaan- sche oostkust zijn een Amerikaansche koopvaarder van 4800 ton en een onder Panameesche vlag varend vrachtschip van 3652 ton door duikbooten tot zinken ge bracht. Het Amerikaansche departement van marine geeft deze verliezen toe. Het nieuwe offensief in Libye De aanval van Rommel in Libye vormt een ernstilge bedreiging van den Britschen linkervleugel, zoo wordt in toonaangeven de kringen in Londen gezegd. Het gaat hier om een grootscheepschen aanval en niet om bewegingen van sterke verkenningstroepen. Het offensief heeft vele militaire deskun digen in de Ver. Staten verrast. Zij herin neren eraan, dat gevechten van grooten omvang gewoonlijk bij het begin van den zomer met zijn drukkende hitte in de scha- duwlooze woestijn ophouden. Zij geven ech ter toe, dat dergelijke operaties, hoewel zij door het klimaat worden belemmerd, in het geheel niet onmogelijk zijn. Met groote spanning volgt men, volgens Zweedsche berichten, in Londen de ont wikkeling van het DuitschItaliaansche offensief in de Lybische woestijn. Over de beslissende beteekenis hiervan bestaat gee nerlei twijfel meer. Alle Donderdagmiddag in Londen ontvangen berichten van corres pondenten verklaren, dat generaloberst Rommel klaarblijkelijk streeft naar een snelle beslissing. Zij wijzen tevens erop, dat de gevechten geleverd worden in een bijna ondraaglijke hitte. BRITSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Een driemotorig Britsch vliegtuig is Vrij dagochtend, naar de bladen melden, nabij Mindello in zee gestort. Van de uit zes per sonen bestaande bemanning zijn er vier door Portugeesche reddingsbooten in vei ligheid gebracht. De beide andere leden der bemanning kwamen om het leven. AUSTRALISCH VERKEERSVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Naar de Britsèhe berichtendienst meldt is een verkeersvliegtuig van de lijn T»na- nieMelbourne in de Bass-straat in zee gevallen. Dagrbij werden de bestuurder en drie passagiers gedood. De strijd in het Oosten JAPANSCHE VLIEGTUIGEN SCHIETEN 32 TOESTELLEN NEER Naar van een Japansch steunpunt in de Zuidzeegebieden wordt gemeld, heeft de Japansche luchtmacht bij aanvallen op Port Moresby in de periode van Dinsdag tot en met Donderdag in totaal 32 vlieg tuigen peergeschoten. De Japansche opmarsch in Tsjekiang houdt, naar de woordvoerder van het Ja pansche leger mededeelde, 22 Tsjoengki- neesche divisies bezig, waarvan reeds ver scheidene in de laatste weken zijn vernie tigd. Het huidige offensief doet, naar hij zeide, de laatste mogelijkheid voor de Tsjoengkineesche troepen teniet om de Delta van de Jangtse te bedreigen en ver hinderd teveps, dat Tsjoengking de kust voor wapen- en goederensmokkelarijen kan gebruiken. .Zoodoende is aan de laatste hoop van Tsjoengking om met behulp Van de Vereenigde Staten vliegvelden te hand haven, den bodem ingeslagen, hetgeen na het afsnijden van den Birm^-weg een bij zonder ernstige slag beteekent. Om deze redenen hechten de Japansche militairen groote beteekenis aan de gebeurtenis in Tsjekiang, die ver uitgaat boven die van opruimingsacties. JAPANSCHE VLIEGERS BESTOKEN TSJOENGKINEESCHE TROEPEN Japansche vliegers in Birma hebben in den tijd van 24 tot 28 Mei uitgebreide lucht aanvallen ondernomen op Tsjoengkineesche strijdkrachten in West-Joennan langs den Birma-weg. De aanvallen hadden als voor naamste doel de troepenconcentraties en troepentransporten met vrachtauto's. Een colonne van vijftig vrachtauto's werd vol komen vernietigd. SOEBHASCHANDRA BOSE DOOR DEN FUEHRER ONTVANGEN De Führer heeft in zijn hoofdkwartier in aanwezigheid van den minister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, den voor vechter der Indische vrijheidsbeweging, Soebhas Chandra Bose voor een langdurig onderhoud ontvangen. Tevoren had de Duitsche minister van buitenlandsche za ken een bespreking met Soebhas Chandra Bose gehad. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van.' igisteren luidt: „In den namiddag van den 26sten Mei hebben Italiaansche en Duitsche strijd krachten aan het front in de Marmarische woestijn de tegenover haar liggende vij1- andelijke afdeelingep aangevallen. Sedert den ochtend van den 27sten is er een ver bitterde slag gaande, die zich ontwikkelt in het voordeel van de troepen der Spil. Het aantal gevangenen en de buit zijn aanzienliijk. De luchtmacht steunt de ope raties op den grond zonder ophouden met sterke formaties. Bij luchtgevechten wer den zeven toestellen door Duitsche jagers vernield. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen brisantbommen J^ten vallen in de omgeving van Catania: de schade is wei nig belangrijk en er is geen enkel slacht offer onder de burgerbevolking. Een vlieg tuig werd door het luchtdoelgeschut neer gehaald". BINNENLAND DE NATIONALE ARBEID WORDT GEREGELD. Woudenberg kondigt een nieuwe verordening aan. In het American Hotel te Amsterdam is gisteren een bijeenkomst gehouden van de leden der sectie Kleedingindustrie van het Economische Front, waarin o.m. het woord hebben gevoerd de secretaris-generaal van het departement van Financiën en voor Bij zondere Economische Aangelegenheden en lëider van het jEconmische Front mr. M. M. Rost van Tonningen en de leider van het Nederlandsch Arbeidsfront H. J. Wou denberg. De heer Woudenberg wees op de groote worsteling om een socialistische samenle ving. De totstandkoming hiervan vereisch- te echter een nieuwe economische orde ning en deze nieuwe economische ordening eischt tevens een nieuwe sociale ordening. Dit verschijnsel moet zich ook uiten in de verhouding tusöchen dè werkgevers en de werknemers, hetgeen! leidde tot de tot standkoming van het Arbeidsfront. In dit verband deed spreker de belangrij ke mededeeling, dat binnenkort een ver ordening tot regeling van den nationalen arbeid te verwachten is. In deze verorde ning zullen alle rechten en plichten van alle betrokkenen worden omschreven. De loonovereenkomsten zullen in de toekomst worden geregeld door z.g. betrouwden; wat deze zullen vaststellen is bindend. Ten einde dit alles tot stand te kunnen bren gen is echter een verandering van geest noodig. Mr. Rost van Tonningen wees op den his- torischen gr6ei van de samenwerking tus- schen Nederlandsche en Duitsche bedrijfs- genooten. Het feit, dat Nederland en Duitschland in één'economische ruimte le ven werd bekrachtigd door de opheffing van de deviezen- en douanegrenzen en door het vereenvoudigde betalingsverkeer. Tot dusverre werd echter door de niet-na- tionaal-socialistische bedrijfsleiders in Ne derland nog niet gebruik gemaakt van de mogelijkheden, welke het bestaan van deze levensruimte biedt. Voor ons land zal het, aldus spr., in de eerstvolgende weken de groote vraag zijn, welk aandeel het Nederlandsche bedrijfs leven zal nemen in de Russische ruimte. In dit verband wees spr. op onze historie, waaruit blijkt, dat vóór 1600 de activiteit van ons'land hoofdzakelijk naar het Oos ten gericht is geweest. Het is thans dus niets nieuws wanneer de eisch gesteld wordt, dat wij weer onzen blik naar het Oosten móeten wenden om gebruik te ma ken van de economische^ mogelijkheden, welke daar voor onze industrie en onze menschen liggen. In Rusland is enorm veel verwoest en er zullen handen noodig ziy op elk gebied om aan het werk te kunnen gaan. Een weloverwogen politiek in samen werking met de Duitsche instanties kan bereiken, dat onze grondstoffenvoorziening voor altijd gewaarborgd is. Na in het. Duitsch de aanwezige Duit sche bedrijfsgenooten té hebben toegespro ken, deed spr. ten slotte een beroep op de aanwezigen om zich als leden van het Eco nomisch Front allen aan te sluiten bij het N.A.F. ARBEIDSVOORWAARDEN LEVENS VERZEKERINGSBEDRIJF. Het college van rijksbemiddelaars heeft, blijkens de Staatscourant van 29 dezer, bindend vastgelegd een landelijke regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaar den voor administratief personeel, werk zaam in het levensverzekeringsbedrijf. NIEUWE ZEEPBONNEN AANGEWEZEN BONNEN VERLENGD. Inlevering bij leverancier. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 Juni tot en met 30 Juni as. de met „algemeen 300" gemerkte bonnen en de met „K-zeep" gemerkte bonnen der zeepkaarten, welke aan kinderen beneften den leeftijd van 8 jaar zijn uitgereikt, recht geven op het koopen van: hetzij 150 gram eenheidstoiletzeep (2 stukjes van 75 gram), hetzij 56 gram luchtgevulde eenheids- toilletzeep (2 stukjes van 28 gram) hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 100 gram zachte zeep, hetzij 250 gram zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling), hetzij 250 gram waschpoeder. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „K toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart, welke is uitgereikt aan kin deren beneden den leeftijd van 2 jaar, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep 80 pet., d. w. z. toiletzeep van oude samen stelling. Diegenen, aan wie het niet mogelijk is gedurende de maand Juni 1942 tegen .in levering van deze bonnen zeep te betrek ken, dienen deze niettemin uiterlijk 30 Juni a.s, bij hun leverancier in te leveren, die desgewenscht een ontvangstbewijs dient af te geven. De aflevering van de zeep zal dan nog tot en met 31 Juli a.s. kunnen geschieden. Ook de met „èèn rantsoen zeep" gemerkte bonnen dient men onder dezelfde voor waarden, voor genoemden datum bij zijn leverancier in te leveren. Wasscherijen zijn verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen, voordat zij tot behandeling van het waschgoed, hetzij ineens, hetzij in ge deelten, overgaan. Dit voorschrift gejldt eveneens voor „waschverzenders", die slechts als \usschenpersoon tusschen het publiek en wasscherijen óptreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. kan ter'behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven, voor zoover het betreft handdoeken, poets-' en stofdoeken, servet ten e.d. De hier genoemde uitzonderingen gelden dus niet voor beddegoed van hotels. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur der met „algemeen 211", „algemeen 228", „algemeen 272", „alge meen 293"; „G zeep", „H zeep", „I zeep, „J, zeep", „G toiletzeep", „H toiletzeep", „I toiletzeep" en „J toiletzeep" is verlengd tot en met 30 Juni a.s. Ook deze bonnen dient men, evenals de voor de maand Juli 1942 aangewezen bonnen, uiterlijk 30 Juni a.s. desgewenscht tegen ontvangstbewijs bij zijn leverancier in te leveren, waarna de aflevering zal kunnen plaats hebben tot en met 31 Juli a.s. Zooals in een vorig bericht werd me degedeeld, zal men in ieder geval in de gelegenheid worden gesteld, op alle-thans geldige bonnen zeep te betrekken. VERBETERING BINNENVISSCHERIJ. Van alle direct belanghebbenden zal bijdrage worden gevorderd. In de Staatscourant van 29 en 30 dezer is opgenomen een nieuw 'besluit op het ge bied van binuenvisscherij dat kan worden aangehaald als: Besluit bijdragen verbete ring binuenvisscherij 1942. De bedoeling daarvan is de productivi teit van onze binnenwateren te verhoogen, door het kweeken, aankoopen en uitzetten van pootvisch, het bestrijden vdn water verontreiniging en een aantal niet nader aangeduide middielen, welke er toe kun nen bijdragen het vischwater te verbete ren. Voor dit doel is echter geld noodig, meer geld dan tot dusver jaarlijks onder afdeeling Vissaherij'en van het 11de hoofd stuk der Rijksbegrooting kan worden uit getrokken. Daarom zal thans V&mi iederen direct be langhebbende bij een goeden vischstand een bijdrage worden gevorderd'. Hij, die visschen wü, krachtens een ak- A.G.B.LO. Nog gisteren schreef ik over bet probleem van onze voedselvoorziening en ik betoogde, dat de tijd niet verre zal zijn of men zal ons met bewijzen overtuigen, dat gras smakelijk, gezond en goedkoop is. Trouwens, waarvan geven de koeien melk? En zie, nog den zelfden dag worden wij verblijd met het bericht, dat wij gratis bijvoeding zullen krijgen. De Nederlandsche schooljeugd zal worden ingeschakeld om de wilde planten in te zamelen, die de gekweekte groenten dit jaar voor een deel kunnen vervangen. En dat heet A.G.B.I.O. (aangename gratis bijvoeding in oorlogstijd). Bij dit be richt werd mij aanstonds door een ook op dit gebied deskundig collega verzekerd, dat de koppen van brand netels een zeer smakelijk en voedzaam gewas is, het kriebelt alleen een beetje in je maag. En ook het jonge blad van paardebloemen zou zelfs op een feeste- lijk diner een welkome schotel zijn. Het ligt er maar aan hoe het is toebe reid. Ik vraag mij alleen maar af, waarom wij onze voeding toch altijd zulk een omweg laten maken. Ik her inner mij, dat wij in onze jeugd ijve rig een soort planten sneden, die kos telijk voer voor de konijnen waren. De konijnen werden er vet van en wij moesten weer vet worden van de ko nijnen. De A.G.B.I.O. heeft nu de sim pele ontdekking gedaan de konijnen eenvoudig over te slaan en die planten zelf te eten. Waarom ook niet? Wij kun nen dit zelfs nog uitbreiden. Want het is toch eigenlijk even gek, dat de melk- voorziening via de koeien moet gaan, die het prototype van de melk uit het gras halen. Mijn devies is: sla de koeien over! En ga Zelf grazen! te, zal bij het in ontvangst neanen. daarvan behalve den akteprijs, tevens een jaarlijk- sohe bijdrage moeten voldoen, die nog door den secretaris-generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherij zal worden vast- Doch ook hij, die slechte met één hengel visoht, zal zijn steentje (moeten bijdragen. Al zal dit ook voor ieder slechts een be scheiden bedrag zijn, het groote aantal van deze sportliefhebbers zal toch een niet on aardig totaal leveren. Iedere hengelaar, d'ie 15 jaar en ouder is, zal het bewijs, dat hij de bijdrage voldaan heeft, tijdens het visschen steeds bij zich moeten hebben en het op eerste aanvraag moeten vertoon en aan de ambtenaren, met het toezicht op de vissónerij belast. De bijdrage moet wordien betaalld aan den burgemeester of den door dezen daar toe aangewezen ambtenaar ter plaatse, waar de aanvrager woont. Aktebezit-ters zijn, ook al visschen zij met één hengel van betaling der bijdrage voor hengelaars vrijgesteld, als zij slechts door het toonen tfan een geldige akte kun nen bewijzen, dat door hen reeds een bij drage werd voldaan. Het besluit 'bevat verder nog de bepa ling, dat een adviescommissie van drie per sonen zal worden ingesteld. Overtredingen worden gestraft met een boete van ten hoogste 100. Voor wat betreft het leveren van het bewijs, dat de bijdrage is voldaan, treedt dit 'besluit 1 Juli 1942 in werking. TRANSPORT VOOR HET OOSTEN. Gisteravond is van het station S.S. te 's-Graven'hage een transport .vertrokken, (bestaande uit 'een aantal mannen, die be stemd' zijn voor den dienst bij de Waffen- SS, het vrijwilligerslegioen of de Neder landsche ambulance. Hieronder waren er een 'kleine veertig, deels vaklieden, deels personen, die voor de ambulance tot hos pitaalsoldaat, verpleger of ziekendrager' zullen worden opgeleid. Voordat zij in hun speciale taak worden bekwaamd, gaan al len eerst naar een kamp in Duitschland voor het ontvangen eener iprae-militaire opleiding. Het vertrek geschiedde zonder eenige plechtigheid. Nog steeds zijn,de sneeuwmassa's n* den Noordelijken sector niet weggedooid. Het verkeer over de in modderpoelen herschapen wegen geschiedt Atlantic- Holland-P.IC Schürer-Pax Holland m Het wordt lente aan het Firische front. Levensmiddelen worden op speciaal daarvoor ingerichte bootjes tusschen de met paard en wagen iisschotsen door naar de bezetting van ae kustforten gebracht Suomen-Holland P.lC Johnsson-Pax Holland m WELVAART IN UW W GEZIN DOOR ARBEID IN DUITSCHLANDjJp^f^ MELDT U AAN BIJ DE GEWESTELIJKE ARBEIDSBOREMX

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1