DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje GELDIGE BONNEN VRIJDAG 29 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10262 S)e £cid&elveSoii/fca/nt Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V De schoonheid van hel geloof Het is naar onze stellige en gelukkige overtuiging een te "sombere, véél te som bere voorstelling van de werkelijkheid, die de bekende schrijver dr. Huddleston Slater sens gaf in „Moeder en vrouw", toen hij van de katholieken verklaarde: „Tachtig procent der katholieken heeft niet het min ste besef van de schoonheid van het katho lieke geloof". Als de schrijver had geconstateerd, dat tachtig procent der katholieken niet een volledig besef heeft van de schoonheid van het katholieke geloof dan had men het er mee eens kunnen zijn. Wie beseft ten volle de schoonheid, ons geschonken in het katholieke geloof? Maar, helaas, moet wèl worden toegege ven, dat het geloof van vele al is het aantal dan ook veel minder dan 80 pro cent katholieken zoo lauw en verwaterd is, dat zij niets begrijpen van de, verstand en hart verzadigende en verrukkende schoonheid, die ons in het geloof is ge schonken. De gevolgen van dat lauwe en verwater de geloofsleven, heeft fr. S. Rombouts in een zijner brochuren aldus geschetst: „Omdat zij voor zichzelf den gods dienst niet op prijs weten te stellen, kun nen zij hef ook niet voor anderen. Wat hun ontbreekt, is de apostelgeest, die het katho licisme maakt tot een onweerstaanbare kracht. Zij voelen geen verantwoordelijk heid voor hun evenmensch, beseffen niet, welke roeping de waarheid in onze dagen te vervullen heeft, en nog minder, dat ook zij daarbij een taak hebben". Dit schreef fr. Rombouts in een in 1930 verschenen brochure. En die woorden heb ben hun activiteit geenszins verloren „in onze dagen". Wij moeten het geloof steeds beter en dieper leeren kennen, om hét daardoor in niger en hartelijker te waardeeren, om het daardoor zóó op prijs te stellen, dat het voor ons leven heeft in volle werkelijk heid en oprechtheid de hoogste waarde! Dan zullen wij ook op de keerpunten dei*' geschiedenis en op zulk een keerpunt staan wij nu begrijpen, hoe wij ons ge loof moeten beleven! Eén voorbeeld Een der typeerende kenmerken van dé zen tijd is h£t dorstend smachten naar een gemeenschap. Naar -een gemeenschap: want 4e mensch wordt er zich meer en meer bewust van, dat wij geen "gemeen schap hebben, doch hoogstenseen maat schap, een naast-elkaar-leving, die door het mechanisme van allerlei wetten en ver ordeningen'moet bij elkaar gehouden wor den. Welnu, de katholiek, die zijn ge loof kent en dü$ waardeert, zal begrijpen, dat juist in dezen tijd ten volle moet wor den beleefd de katholieke, allen-omvatten- de, gemeenschapsgedachte; hij zal inzien, dat hij als katholiek als hij zijn geloof beleeft getuigen kan, dat de diepste zielsverlangens naar een gemeenschap kun nen worden voldaan en bevredigd doör de katholieke leer over de gemeenschap. De katholieke leer geeft niet een systeem van politieke, sociale en economische gemeen schapsvormen; maar zij leert de diep in het leven ingrijpende, het leven leidende en beheerschende beginselen. Moge het een dagelijksch streven van ons allen zijn, meer en meer te begrijpen de schoonheid vön het geloof! MADAGASCAR EN MARTINIQUE. Van gezaghebbende zijde verneemt men, dat sedert eenige dagen een stilstand in de gevechten op Madagascar is ingetreden. Naar men in bevoegde kringen te Vichy verneemt, is Martinique nog steeds het voorwerp van diplomatieke onderhandelin gen. Plaatselijke onderhandelingen hebben geleid tot de immobiliseering van de Fransche oorlogsschepen op de reede van Martinique, door verwijdering van belang rijke machine-onderdeelen. De Fransche regeering heeft daarentegen geweigerd de schepen te ontwapenen. Wat de koopvaarders en in het bijzonder de zeven tankschepen betreft: de Fransche re geering houdt vast aan het standpunt, dat zij heeft uiteengezet in haar nota van 12 Mei, waarin zij verklóarde, dat zij oftder geen omstandigheden schepen aan een an dere mogendheid zou afstaan. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Opnieuw 13 schepen tot zinken gebracht Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt het volgende extra-bericht bekend: „Het in dakwateren van het hooge Noor den door verkenningsvliegtuigen waargeno men vijandelijke convooi is sedert 25 Mei het doel van de vernietigende slagen van vliegtuigformaties van Generaloberst Stumpff, die gemeenschappelijk met de strijdkrachten van de marine opereeren. Reeds op den avond van dezen dag bracht de luchtmacht, na een afstand van hon derden kilometers te hebben afgelegd een koopvaardijschip van 8000 brt. tot zinken en beschadigde zij vijf andere schepen door bomtreffers. Den volgenden dag ge lukte het opnieuw een koopvaardijschip van 8000 brt. te vernietigen en 3 andere zwaar geladen vrachtschepen in brand te werpen. Een bijzonder zware slag werd op 27 Mei aan het door eigen duikbooten voortdurend achtervolgde convooi toege bracht. In weerwil van den hevigen afweer van vijandelijke bewakingsctrijdkrachten brachten formaties gevechtsvliegers op dezen dag 11 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 72.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen, alsmede een torpe dojager werden vernietigend getroffen. Bovendien werden 16 schepen door bom men beschadigd. Zoodoende zijn van dit voor de Sovjet-Unie bestemde transport door de luchtmacht 13 schepen met een totalen inhoud van rond 88.000 brt. tot zinken gebracht. Tezamen met het in het weermachtbericht van vandaag gemelde succes "van een duikboot, die een schip van 8000 brt. in den grond boorde, bedraagt het totale verlies van den vijand thans 96.000 brt. De rest van het convooi tracht in de Noordelijkste, nog ijsvrije wateren te ont komen. De achtervolging wordt voortge zet." STRIJDT VOOR EUROPA De overwinning bi) Charkoi Het Duitsche weermachtsbericht van gis termiddag luidt als volgt: De omsingelüTgisslag ten Zuiden van Oharkof heeft geleid tot een groote over winning voor de Duitsche wapenen en die der bonidlgenooten. Ook de laatste ontlas- tinigsaanvallen van den vijand hebben in het let van de ingesloten troepen geen ver andering meer kunnen brengen. Slechts enkele vijandelijke groepen bieden nog tegenstand. De vernietiging hiervan is aan den gang. Reeds thans zijn meer dan 165.000 ge vangenen geteld en 517 pantserwagens, 1180 stukken geschut, duizenden motor voertuigen en paarden alsmede onover- .ziéribare hoeveelheden ander oorlogsmate riaal als buit gemeld. Deize cijfers stijgen voortdurend. In de centrale en de Zuidelijke zone van het Oostelijke front zijn door eigen aanval len frontvehbeteringen bereikt. In het ge bied van de Noordelijke IJszee is de haven van Moermansik met succes gebombar deerd. Een vrij groote kcfopvaarder werd beschadigd. Bij luchtgevechten boven de kust van Noord-Afrika zijn 14 vijandelijke vliegtui gen door Duitsche en Italiaansche jagers neergeschoten. Voor de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen een vijandelijk patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Duitsche duikbooten hebben met succes op verschillende zeeën geopereerd. Van krachtig verdedigde konvooien in het Noor den en het midden van den" Atlantischen Oceaan hebben zij 3 schepen met een ge- zamienlijteeninhoud van 14.000 ton tot zin ken gebracht en 3 andere schepen getorpe deerd, welker zinken niet kon worden waargenomen. Aan de Oostkust van Noord-Amerika, in de Caribische Zee en voor de Mississipi hebben zij 8 schepen met een gezamenlijk en inhoud van 26.500 ton tot zinken gebracht en 4 schepen met tor- pedotreffers zwaar beschadigd. Bij het eiland Martinique torpedeerde een duik boot een Amerikaanschen torpedobootja- ger, die met afgerukt voorschip de in de nabijheid liggende haven kon bereiken. In de Middellandsche Zee plaatste een duik boot twee torpedotreffers op een krachtig beschermde tankboot en andere treffers op twee transportschepen der Britsohe ra- vitailleeningsscheepvaart. In de Noordelij ke IJszee heeft een duikboot een schip van 8000 ton, dat deel uitmaakte van het naar Moermansk varende konvooi,, tot zinken gebracht. Bij deze operaties zijn dus 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 48.500 ton tot zinken gebracht en 10 andere koop vaarders getorpedeerd, waarvan eenige eveneens als gezonken moeten worden be schouwd. Bij enkele Vluchten naar de Nederland- sohe kust zijn door jagers, luchtdoelge schut en marine-artillerie 9 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Storingsaanvallen van een aantal vijandelijke vliegtuigen ver oorzaakten in den afgeloopen nacht lucht alarm in Oost-Pruisen. Hier en daar neer geworpen bommen richten slechts weinig schade aan. De vijand verloor twee zijner vliegtuigen. Bij de verijdeling van uitbraaikpogingen van veel talrijker vijandelijke gepantserde strijdkrachten in den .omsingelingsslag bij Oharkof heeft zich het bataljon motorrij ders 160 bijzonder onderscheiden". BESCHERMING OPENBARE ORDE In het Verordeningsblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende maatregelen tot bescherming Van de openbare orde en van de veiligheid van het openbare leven. Hierbij wordt onder meer bepaald: Hü, die een geheime organisatie in het leven roept, wordt gestraft met tuchthuis straf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren, in ernstige gevallen met levenslange tuchthuisstraf of met den dood. Hij, die aan-een geheime organisatie deel neemt of deze ondersteunt, wordt gestraft met de vermelde straffen, in gevallen van Rchteren aard met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste Vijf jaren. Hij die middellijk of onmiddellijk op wekt of aanzet tot ongehoorzaamheid aan de geldende rechtsvoorschriften of tot weerspannigheid tegefri maatregelen der bezettende macht of tot het onthouden van vrijwillige medewerking hijgde uitvoering van zoodanige maatregelen, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoog ste vijftig duizend gulden of met een van deze straffen. Poging is strafbaar. In bijzonder ernstige gevallen kan tucht huisstraf van ten minste een j^ar, doch van ten hoogste vijftien jaren en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. De voorschriften betreffende de uitlok king blijven onaangetast. Hij, die tot het begaan van gewelddaden jegens personen of zaken opwekt of aanzet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jarer. en met geldboete Van ten hoogste vijftigduizend gulden, of met een van deze straffen. In bijzonder ernstige gevallen kan tucht huisstraf van tenminste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. De voorschriften betreffende uitlokking blijven onaangetast. Bovenbedoelde feiten zijn ."delicten in den zin van paragraaf 2, lid 2, der verordening nr. 52/1940 betreffende de Duitsche rech terlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd door de verordening no. 56/1942. Deze verordening is op 23. Mei in werking getreden. Ter toelichting op bovenstaande veror dening werd het volgende medegedeeld: Deze verordening vomt een aanvulling van de tot dusver afgekondigde strafvoor- schriften. Zoo was Ipijvoorbeeld actie voor een verboden ofontbonden politieke partij of organisatie reeds volgens de bepalin gen van de verordening op de bescherming der orde sgtrafbaar. Bovendien wordt thans ook een zware straf gesteld op het Vormen van geheime genootschappen. Wie aanstal ten maakt een geheime organisatie in het leven te roepen of wie aan een dergelijke organisatie deelneemt, stelt zich volgens deze bepalingen bloot aan een zware straf. Ook iedere ondersteuning door giften in geld of soortgelijke hulpverleeningen wordt door den strafrechter gestraft. De erva ring heeft geleerd, dat vele Nederlanders igelooven, dat.men aan de aandacht van de bezettingsautoriteiten kan ontkomen, wanneer men een dergelijke organisatie ca moufleert met een onschuldig doel, ofschoon het in werkelijkheid gaat om tegen de be zetting gerichte doelen. Zelfs leden en meeloopers zijn op deze wijze misleid. De wet kan echter op die wijze niet meer ont doken worden en een loutere camouflage beschermt in geen geval tegen straf. Voorts heeft de nieuwe verordening het uitnoodigen of prikkelen tot ongehoor zaamheid jegens de geldende rechtsvoor schriften strafbaar gesteld. Wie derhalve een ander uitnoodiigt of prikkelt tot wei gering van gehoorzaamheid aan de gelden de rechtsvoorschriften wordt gestraft met gevangenis en boete, in bijzonder ernstige gevallen met tuchthuis en boete tot een onbegrensd bedrag. De strafmaat is er on afhankelijk van of de uitnoodiging of prik keling succes hebben gehad. Ook hier leert overigens de ervaring, dat duistere elemen ten trachten hun voornemen te camou- fleeren en niet openlijk maar op verbor-' gen wijze of verbloemd tot uitdrukking brengen.. Aan de straf kunnen zij zich ech ter op dé'ze wijze niet onttrekken. Met de zelfde consequenties wordt tenslotte ook hdj ter verantwoording geroepen, die uit noodiigt of prikkelt tot verzet tegen maat regelen van de bezettende mogendheid of tot het nalaten van de vrijwillige mede werking bij de uitnoodiging van die maat regelen. Daarbij moet worden opgemerkt, dat talrijke Nederlanders in het belang van den opbouw eener nieuwe orde in dit land hun kracht en medewerking op loyale wij- ze ter beschikking stellen. Steeds weer zien verblinde kringen het echter als hun taak dfergelijke Nederlanders in min of meer ge- camoufleerden vorm daarvan af te bren gen dan wel hen te brengen tot passief verzet. De nieuwe verordening zal het mo gelijk maken nadrukkelijk op te treden tegen dergelijke storingspogingen. Delge nen die inzicht hebben zullen daarmede bevrijd worden van de opruiiende beïn- vloeiddng van onverantwoordelijke ele menten Ten slotte wordt ook strafrechtelijke be scherming verleend tegen degenen, die uit noodigen of prikkelen tot daden van ge weld jegens personen of zaken. Zij, die dergelijke daden plegen moeten zich even eens de hierboven uiteengezette straffen voor oogen houden. Ter vermijding van allen twijfel moet worden gezegd, dat door de naar voren gebrachte strafbepalingen geenszins de sa- footageverordeninig van 17/10/1941 wordt uitgesloten. Integendeel, wie een van de bovengenoemde dade/ pleegt, welke bo vendien er toe bestemd of geschikt is om de openbare orde of de veiligheid van het openbare leven in het 'bezette Nederland sche gebied, in gevaar te brengen, staat schuldig als saboteur. In een dergelijk .ge val heeft hij de doodstraf verdiend. Paragraaf 4 van de nieuwe verordening bepaalt, dat overtredingen van de para grafen 1 tot 3 uitsluitend vallen onder de bevoegdheid van de. Duitsche rechtbanken. Mexico in ooriog met de Spil OORDEEL VAN BERLIJN. De president van Mexico, Camacho, heeft naar uit Mexico City verleidt, in een bui tengewone zitting van het congres mede gedeeld, dat Mexico zicji van 28 Mei af in staat van oorlog met Duitschland, Italië en Japan beschouwt. Mexico 'Was, naar Camacho verklaarde, op grond van de internationale .verplich tingen, die het had aangegaan, geen andere beslissing meer overgebleven, dan „moedig dezen weg met alle consequenties aan de zijde der democratieën te gaan". De Mexicaansche president beschuldigt in zijn verklaring de As-mogendheden van agressieve bedoelingen en beweerde in het bijzonder, dat een Mexicaansch schip had blootgestaan aan een aanval. De diplomatieke medewerker van het D. N. B. wijst er op, zoo meldt A. N. P. uit Berlijn, dat Mexico zich hals over kop in den oorlog heeft gestort om gevolg te geven aan de eischen van Washington. Een uiterst intensieve agitatie, waarin een hoog opgezweepte angst voor spionnen en aan slagen de hoofdrol speelt, heeft kunstmatig de voorwaarden geschapen, net zoolang tot men meende de publieke opinie en het Con gres voldoende in de stemming te hebben gebracht. De president van Mexico Camacho, heef* niet steeds dezelfde gezindheid als thans aan den dag gelegd. Nog in Januari 1941 weigerde hij zich te plaatsen aan de zijde der Vereenigde Staten. Camacho handelde zoodoende in werkelijkheid volkomen in de lijn van de geschiedenis van Mexico die een aaneenschakeling is van conflicten met de Vereenigde Staten. Bij bestudee ring van de betrekkingen tusschen beide landen over tientallen jaren blijkt, dat de Vereenigde Staten steeds de vijanden van Mexico waren en den eenen aanslag na den anderen op zijn integriteit hebben ge pleegd.. In den loop der tijden heeft Mexi co bijna de-helft van zijn gebied aan de Vereenigde Staten moeten afstaan. In den eersten wereldoorlog weerstond president Carranza den druk der Vereenig de Staten en waarborgde de neutraliteit. In de jaren na den oorlog volgden de in terventies in de binnenlandsche politiek, die ~^oral den Amerikaanschen petroleumbe langen ten goede moesten komen, elkaar op. De presidenten Calles en Qardenas ver dedigden Mexico's nationale belangen met succes, tot de Vereenigde Staten de koers- wisseling toch weer wisten af te dwingen. In de zilverkwestie, de kwestie der tank schepen en in het leeningsvraagstuk is de Mexicaansche regeering afhankelijk en zoo werd Camacho een willoos werktpig in de hapden van Roosevelt. De reeks van vijandige daden van Mexico tegen Duitschland en zijn bondgenooten is hieryarFeen gevolg: het in strijd met het volkenrecht zijnde beslag op de schepen van de As, de sluiting der consulaten, de blokkade van de saldi der As-landen, de reeks van willekeurige arrestaties en ten slotte het Verbreken der diplomatieke be trekkingen. Dit alles is geschied op bevel van de Vereenigde Staten en ging ge naard met een toenemende ophitsing in de pers. De Mexicaansche regeering dient er -zich van bewust te zijn, dat de oorlog, waaraan het militair op geen enkele wijze kan deel nemen, voor Mexico niet alleen verarming, doch algeheele iiitlevering aan de V. S. be- teekent en dat hij de gelegenheid voor de Yankee-magnaten is om naar Mexico te rug te keeren en hun posities voor de uitbuiting van het land weer in te nemen. 'Ten slotte wijst de diplomatieke mede werker van het D. N. B. er op, dat de voeg zaamheid der Mexicaansche regeering de verwezenlijking van het oude plan van Washington, om alle gëbièden tot het Pa nama-kanaal in te lijven, vergemakkelijkt. £>e dappere vrijheidsstrijd, dien de Mexi canen tegen de uitbuiting door de New- Yclrksche beurs- en industriemagnaten hebben gevoerd, is vergeefsch geweest. Het Mexicaansche parlement heeft een zware en historische verantwoordelijkheid op zich geladen. IN EEN PAAR REGELS De Japansche troepen hebben gister middag de stad Lantsji geheel bezet. De oorlogsraad voor de Stille Zuidzee is gisteren in het Witte Huis te Washing ton bijeengekomen. De zitting werd bijge woond door president Roosevelt. In de Finsche Golf is een mijnenveger der Sovjetvlóot, die binnen het bereik van een Duitsche kustbatterij kwam, na een korte beschieting in den grond geboord. Op den weg van Sevilla naar Madrid is een autobus door roovers overvallen. De pasagiers werden uitgeplunderd en ver volgens allen doodgeschoten. Eenige der roovers konden gegrepen worden. KAAS. Ik heb al eens meer betoogd, dat de lieden, die het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad bevolken öf vernuftige lieden öf ex-kok zijn, wat dan het' eerste niet per se behoeft uit te sluiten. In een van de laatste nummers der Nederlandsche Pers zijn zij nu weer bezig ons voedzame kaas aan te praten. Het is grappig te bedenken hoe iets, dat er niet is, er komen kan door er over te praten. Ik zeg maar zoo: twin tig plus is twintig plus, of je er veel of weinig over praat en dat plus is maar een euphemistisch toevoegsel, wellicht voor het oor bedoeld. Maar daar leggen die lui van de Voedings raad en de mevrouw van de rubriek „Lekker eten" zich niet zoo maar zonder slag of stoot bij neer. Die gaan de kaas lejkker maken en werpen ze in de soep. Op de boterham smaakt het niet, zeggen zij, maar verwerk het in de stamppot. Zij hebben goed praten, maar de zuurkool is op en van de zoute snijboonen is alleen nog maar het zout over. Waar moet ik de kaas nu mee stampen? Zij geven wel eenige ingrediënten aan, maar de voornaamste daarvan zijn water, pe per en zout. En daar moet je het heerlijke kaashapje dan mee afma ken. En zij noemen dat gerecht dan ook heel oprecht: Haagsche Bluf. En het probleem van de kaaslooze boter ham wordt dan opgelost door een bo terham met komkommer of sterre- kers. Het wordt tijd die koks-op-pa- pier wat aan banden te leggen. Want zoo zal het niet lang meer duren of wij eten stamppot van gras en boom bladeren afmaken met peper en zout naar smaak. En zij leveren er dan tevens het bewijs bij, dat het voed zaam en smakelijk is. Hoewelin een tijd als deze is het te probeeren. I NIEUWE BONNEN Voor de volgende week zijn ter beko ming van gebruikelijke hoeveelheden BROOD, VLEESCH en AARDAPPELEN aangewezen de bonnen 28. Voor ROOKARTIKELEN zijn aangewe zen de bonnen 31 en 32 van de kaart voor mannen en bon 07 van de kaart voor vrou welijke personen. Inzake distributie van sinaasappelen zie men pag. 2. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 31 Mei t/m 6 Juni 1942: 28-A Brood ?8-B Brood 28 Beschuit 28-A Vleesch 28-B Vleesch 2S-A Aardapp. 28-B Aardapp. 31, 32 07 17 Mei t/m 13, Juni: H brood ®f eebak 1 rants, besch., br. of geb. 1 rants, grants. vL of vl. waren 1 aardappelen 1 rants, tabak. 1 rants, sigaretten 299 algemeen 303 algemeen 301, 305, 309, 313 4-17, 4-18 307®algemeen 311 algemeen Si5 algemeen 298, 302, 306, 310, 314 alg. 26-A t/m 29-A Melk 2f-B t/m 29-B Melk 26, 27, 28 versnap. 19 April t/m 13 Juni: 288 algemeen 1250 gram koffie-surr.g. 26 Mei t/m 4 Juni: 27 Boter Vet I ran1s' Boter Marga™e I of vet. 1 Mei—31 Aug.: U textiel (mannen) OPMERKINGEN: De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zondag 31 Mei: 293 Algemeen (Zeep) 211 Algemeen (Zeep). 228 Algemeen (Zeep) 272 Algemeen (Zeep) G Zeep, Toiletzeep. H Zeep, Toiletzeep. I Zeep, Toiletzeep. J Zeep, (Zee{5) J Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. Tot en met Zaterdag 13 Juni: 3-12, 4-12 res. (sinaasappelen 406 gram). 4-19 (sinaasappelen, 250 gram). 1 kg. suiker 500 gr. jam, 250 gr. Jliiker 1 rants.1 bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten of havenm. 250 gram gort 100 gram vermicelli of maizena 1Q0 gram kaas 3 Y, liter melk 1liter melk 100 gr. choc, suikerwerk 50 gram scheerzeep Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 30 Mei: 27 Brood, Beschuit, Vleesch, Aard appelen. 28, 29 Tabak.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1