DUITSCHLAND fMomentje DINSDAG 26 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10259 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Telefoon: Redactie 20015, Admimstr. 20935 V Een zegen voor de mensctiheid Het is een zegen voor de nlenscMieid, als er midden in een wereld van oorlog zijn: „haarden van vrede". „Haarden van vrede" kunnen er zijn ook in een volk, dat in een oorlog is betrokken, ook in een volk, dat een oorlog voert. _En juist in een oorlog zijn die „haarden van vrede", welke wij hier be doelen, voor het leven van een volk zoo noodig! Wij bedoelen met „haarden van vrede" die persoonlijke zekerheid en rust, die we- derkeerige hulpvaardigheid, die onderlin ge saamhoorigheid, die daadwerkelijke ge meenschapszin, welke een volk ook al staat het midden in een oorlog tot een sterk, vredélievend volk kunnen maken. Zulk een vredelievend volk moeten zijn de christenen, als zij aan hun roeping van christen willen beantwoorden! Christenen, die wezenlijk streven naar v^reeniging met God, in htm particu lier leven uitkomen voor de rechtvaar digheid, de broederliefde, de waarheid, en bovendien weerstaan aan den in vloed van haat, laster, wrok, paniek, en aan de collectieve nerveuse spanningen, waaraan de volken zijn blootgesteld ge durende de onrustige tijdperken van him geschiedenis zij zijn als zoovele haar den van inwendige waakzaamheid, en van Vrede, hun uitstraling verandert on waarneembaar maar werkelijk en effec tief de atmosfeer, waarin de geschiedenis der werëld zich voltrekt. Aldus een actueel woord van M. Mole naar M.S.C. in een verleden jaar versche nen boekje: „Uitzicht door inzicht". Als wij allen ieder voor zich zulk een „haard van vrede" zouden zijn, wat zou dan het leven, ondanks alle zorgen en „smarten, zonniger en blijder worden; wat zou daarvan een vruchtdragende invloed uitgaan over héél de omgeving! Het is gemakkelijk, dien eisch te stellen aan anderen; het is moeilijker, zélf dien eisch om te zetten in de practijk Van het dagelijksch leven. In het hier geciteerde boekje stelt pater Molenaar de vraag, of de gevolgen van den oorlog de menschheid zullen terug voeren tot God, Die miskend werd, en hij vervolgt dan: Het mag geen speculatieve vraag zijn voor den geloovigen christen, die door boete, gebed en door een doelbewuster overgave aan God en het goddelijke, in eigen omgeving en Ver daarbuiten de meest heilzame krachten tot de waar achtige bewoonbaarheid dezer aarde kan ontwikkelen. „De mensch, die het meest bereikt, zegt Daniël Rops, is hjj, die het rijkst is aan liefde en vrede". Niemand kan liefde en vrede versprei den, die deze niet zelf bezit. 4Geen christë^i kan de christelijke beginselen verspreiden, als hij deze niet zelf be 1 e e f t Als de oorlog en zijn gevolgen in de christenen niet heeft versterkt de innerlij ke beleving van de christelijke beginselen, dan is er voor ons alle aanleiding, om de hoogst ernstige gewetensvraag te stellen, of, wat óns betreft, de oorlog nog niet lang genoeg heeft geduurd, of, wat óns betreft, er nog grootere teistering noodzakelijk is HÉT ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. De Italiaansche weermachtsberichten van de Pinksterdagen meldden vooral vlie geractiviteit. In de zone ten Zuidoosten van El Mekili meldt het weermachtsbericht van Zon dag zijn vijandelijke concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen gebombar deerd door onze artillerie. De luchtmacht van den tegenstander heeft in Cyrenaica nieuwe, zware verliezen geleden: 11 jagers en 4 „Bostons1' werden door Duitsche vlie gers neergeschoten, 1 Curtiss en 3 bom menwerpers werden door onze jagers neer gehaald tijdens een poging tot een aanval op het vliegveld van Derna, 3 andere toe stellen werden getroffen door afweervuur en stortten neer. De vliegtuigen, die door de R.A.F. in Libye gedurende de laatste twee dagen zijn verloren bereiken hier mede het aantal van 33. LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, hebben Britsche formaties jagers Maandagmiddag aanval len gedaan op de Fransche Kanaalk.ust. Duitsche jachtvliegtuigen van het tj^pe Focke-Wolf vielen den vijand aan en dwongen hem boven zee terug te keeren. Twee Spitfires werden zonder eigen ver liezen neergeschoten. DE STRIJD IN TSJEKIANG. Naar Domei meldt, zijn in de provincie Tsjekiang vijf divisies van het tiende leger van Tsjoengking ter sterkte van 100.000 man afgesneden van haar verbindingen, omsingeld en staan zij op het punt ver nietigd te worden. Tijdens deze operaties hebben Japansche strijdkrachten de ste den Iwoe, Toeng Jang, Hain Tsjang en Nanki bezet. Voorts wordt gemeld, dat de voorhoede van Japansche eenheden Zaterdag Woeji, een belangrijke strategische stad in het centrum van Tsjekiang, is binnengerukt. STRIJDT VOOR EUROPA Omsingelingsslag bij Charkof SOVJET-AANVAL VOLKOMEN INEENGESTORT. Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt: „In het gebied om Charkof is de op 12 Mei ingezette groote Sovjetaanval, die werd ondernomen door twintig divisies infante rie, drie divisies cavalerie en vijftien ge pantserde brigades, met de zwaarste ver liezen aan menschen en materiaal voor den vijand volkomen ineengestort. De Duitsche tegenaanval, op 17 Mei begonnen, leidde tot in den rug van de sterkste vijan delijke aanvalsgroep en heeft haar ravi- tailleeringsverbindingen afgesneden. Se dert twee dagen zijn de Duitsche, Roe- meensche en Hongaarsche troepen, ge steund door sterke afdeelingen der lucht macht, over het geheele front van de tot dusver gevoerde afweergevechten, tot een concentrischen tegenaanval overgegaan. In het gebied ten Zuidoosteif van het II- menmeer heeft de vijand zijn hardnekkige aanvallen zonder eenig succes en met zware verliezen voortgezet. Sterke afdee lingen Duitsche gevechts- en jachtvliegers hebben daarbij op het gevechtsterrein en daarachter den vijand groote schade toe gebracht. Een afdeeling Sovjetstrijdkrach ten, welker verbindingen waren afgesne den, is vernietigd in gevechten, die ver scheidene dagen duurden. In Lapland bracht een plaatselijke aan val van Duitsche en Finsche troepen succes. Van 14 tot 21 Mei heeft de Sovjetlucht macht 452 vliegtuigen verloren, waarvan 342 in luchtgevechten en 65 door afweer geschut. Verder werden 26 toestellen door afdeelingen van het leger vernietigd. De rest werd op den grond vernield. In dezelf de periode gingen aan het Oostelijk front 45 Duitsche vliegtuigen 'verloren. Het luchtafweerregiment 6 schoot op 22 Mei zijn 200ste vliegtuig in den veldtocht in het Oosten neer. In Noord-Afrika werd een aanval van Britsche verkenningsafdeelingen afgesla gen. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers tien vijandelijke vliegtuigen neer. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven de Duitsche Bocht en het kustgebied van Noord- Duitschland zonder bommen te laten val len. VRIJCHTELOOZE UITBRAAKPOGINGEN Het weermachtsbericht van Zondagmid dag maakt het volgende bekend: Door de gisteren gemelde tegenaanvallen zijn in het gebied ten Zuiden van Charkof thans sterke bolsjewistische strijdkrachten ingesloten. Hun uitbraakpogingen zijn even vruchteloos gebleven als van buiten af uit gevoerde ontlastingsaanvallen van den te genstander. In het gebied ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zijn ook gisteren alle vijande lijke aanvallen mislukt. In het achterwaartsche gebied van het Oostelijke front hebben Hongaarsche troe pen bij een actié van verscheidene dagen een sterk gewapende bolsjewistische ben de vernietigd en een talrijk oorlogstuig buitgemaakt. In Noord-Afrika zijn ten Zuidoosten van Mekiji Britsche concentraties vrachtwagens met artillerievuur bestookt. Duitsche jagers schoten tijdens luchtgevechten boven de Marmarische woestijn vijftien Britsche vliegtuigen neer. Een eigen vliegtuig ging verloren. In West-Engeland zijn havengebieden aan het kanaal van Bristol overdag met bommen van zwaar kaliber bestookt. Kapitein Graeve, bataillonscommandant bij een regiment jagers, heeft zich bij de gevechten op het schiereiland Kertsj door bijzondere dapperheid onderscheiden. ZWARE VERLIEZEN VOOR DEN TEGENSTANDER. Het Duitsche weermachtsbericht van Maandag luidt: De operaties ten Zuiden-van Charkof hebben zich ontwikkeld tot een omsinge lingsslag. Het gros van drie Sovjetlegers, waaronder sterke gepantserde strijdkrach ten, is ingesloten. Alle pogingen om uit te breken, zijn mislukt met de zwaarste ver liezen voor den tegenstander. In den midder.sector zijn bij eigen aan vallen meer dan dertig plaatsen ingeno men. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In Lapland hebben Duitsche en Finsche troepen in zware gevechten van verschei dene weken vijandelijke strijdkrachten ter sterkte van verscheidene divisies verslagen. Hierbij heeft de afdeeling wielrijders 99 ondanks de moeilijkste terreinomstandig heden, een doorbraak tot stand gebracht door een hardnekkig verdedigde, diepe vijandelijke kazematténstelling. Aan de baai van Kandalaksja vernielden duikbom menwerpers een belangrijke brug van de spoorlijn- van Moermansk. Formaties gevechtsvliegtuigen hebberT in den afgeloopen nacht een steunpunt van lichte Britsche zeestrijdkrachten aan de Zuidkust van Engeland doeltreffend met brand- en brisantbommen bestookt. BESPREKINGEN VAN LAVAL TE PARIJS. De chef der Fransche regeering, Laval, heeft ter gelegenheid van zijn verblijf in Parijs, waarheen hij was gekomen ter bij woning van de plechtigheden der bijzetting van den overleden kardinaal Baudrillart, besprekingen gevoerd met v^f-tegenwoor- digers der Duitsche bezettingsoverheid, welke ook werden bijgewoond door den special en ambassadeur der Fransche re geering in het bezette gebied, staatssecre taris de Brinon. Pierre Laval heeft boven dien verscheidene Fransche ministers ont vangen, die in Parijs vertoefden, o.m. de minister van eeredienst Bonnard en Ma rion, den staatssecretaris in het ministe rie voor de voorlichting. DE UITVAART VAN KARDINAAL BAUDRILLART. In de Notre Dame te Parijs is Zaterdag ochtend de plechtige uitvaartdienst gehou den voor den overleden-kardinaal Baudril lart. De Requiemmis werd opgedragen door kardinaal Suhard als aartsbisschop van Parijs en Manselier van het „Institut Catholique". Als vertegenwoordiger van de Fransche regeering was aanwezig de .chef der regee ring, Pierre Laval, alsmede de bijzondere ambassadeur van de Fransche regeering in de bezette zone, de Brinon. Van kerkelijke zijde waren aanwezig de Apostolische Nuntius mgr. Valerio Valeri, kardinaal Gerlier van Lyon en kardinaal Lenart van Rijsel. IN EEN PAAR REGELS Minister Darré is wegens gezondheids redenen voor geruimen tijd met verlof ge gaan. De Fuehrer heeft gedurende dien tijd den staatssecretaris van het ministerie van voedselvoorziening en landbouw, Herbert Backe, belast met de leiding der zaken. Een aardbeving heeft al de gebou wen van de stad Girardo. die 13.000 inwo ners telt. beschadigd. Het eiland Cergon, gelegen ter hoogte van Buenaventura werd tengevolge dezer aardbevi"" gedeeltelijk onder water gezet. In een Midden Anatolische stad zijn door hoog water tengevolge van den voort- durenden regen 300 huizen overstroomd en voor een deel ingestort. Verscheidene bruggen werden vernield, vele velden ver woest. Ongeveer honderdstuks vee-zijn verdronken. BINNENLAND INSTELLING VRIJWILLIGE HULPPOLITIE In het Verordeningenblad is opgenomen een Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsdhe gebied be treffende de instelling van een vrijwillige hulppolitie. Hierin wondt o.m. het volgende bepaald: Een- vrijwillige hulppolitie wordt inge steld, welke tot taak heeft, de gewone po- Iditieorgamen te ondersteunen: 1) bij de bestrijding van rampen en an dere openbare noodtoestanden; 2) bjj de bestrijding van ernstige geva ren en sohaden, welke ten gevolge van luchtaanvallen ontstaan; 3) in andere bijzondere gevallen van handhaving van de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. De vrijwillige hulppolitie wordt aange sloten bij de eenheden, en bureelen der ge wone politie. Zij is uitsluitend onderwor pen aan de aanwijzingen en bevelen van de commandeerende instanties der gewone politie. Agent van de vrijwillige hulppolitie kan slechts zijn hij, die: 1) Nederlander is; 2) ten minste achttien en ten hoogste vijf en veertig jaar oud is; 3) lichamelijk, geestelijk en moraal ge schikt is; 4) de nieuwe Europeesche orde voor staat en bereid is deze naar zijn beste ver mogen te dienen. Do aanstelling bij de vrijwillige hulppolitie geschiedt op grond van een schriftelijke sollicitatie, welke wordt gericht aan den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie bij de departementen van Ju stitie en van Binnenlandsche zaken- Uit de sollicitatie moet blijken, dat de onder 1 en 2, vermelde voorwaarden zijn vervuld en dat de gegadigde be reid is een schriftelijke verzekering, als bedoeld onder 4; té geven. De gevolmachtigde voor de politie roept naar eigen goeddunken den gegadigde op voor de keuring. De tot den politiedienst opgeroepen agent van de vrijwillige hulppolitie heeft de rechten en plichten van een gewoon ambtenaar /an politie. De oproeping kan in het oproepingsbevel of bij, latere instructie tot een bepaald doel worden beperkt. Op dezelfde wijze kan worden bepaald, dat den agent van de vrij willige hulppolitie bepaalde rechten niet toekomen. De wederzijdsche rechten en ver plichtingen, voortspruitende uit een ar beidsovereenkomst, welke een agent van de vrijwillige hulppolitie als werk nemer heeft aangegaan, worden opge schort gedurende den tijd", dat de op roeping van kracht is. De werkgever kan de arbeidsovereen komst niet opzeggen, evenmin kan hij het verzoek, als bedoeld in artikel 1639 W. van het Burgerlijk Wetboek, indienen. Het recht van opzegging blijft voor den werknemer onverminderd be staan. Heeft de agent van de vrijwillige hulp politie een arbeidsovereenkomst met vast loon of salaris aangegaan, dan blijft de aanspraak op loon of salaris bestaan, in dien de dienst, waartoe hij is opgeroepen, ten hoogste vijf achtereenvolgende dagen duurt. Indien de dienst, waartoe hij is opgeroe pen, langer dan vijf dagen duurt, ontvangt de agent van de vrijwillige hulppolitie van het Rijik een vergoeding, ingeval zijn inkomen wegvalt of de hoogte van het on- dersteuninigstarief niet bereikt. De vergoeding bedraagt voor iederen aangevangen dag, waarover de oproeping zich uitstrekt: 1) voor ongehuwde agenten van de vrij willige hulppolitie drie grilden; 2) voor gehuwde agenten van de vrij willige hulppolitie vier gulden vijftig cent; 3) voor ieder kind beneden achttien jaar bovendien vijftig cent. Indien een opgeroepen agen#van de vrij willige hulppolitie bfj de uitoefening van den dienst lichamelijk letsel of nadeel met betrekking tot zijn gezondheid lijdt, heeft hij .aanspraak op geneeskundige verzorging als een aimlbtenaar van rijkspolitie. Indien een agent van de Vrijwillige hulp politie, die is of was opgeroepen, ten, ge volge van een benadeeling zijner gezond heid, bij de uitoefening van den dienst ge leden, in zijn geschiktheid om in zijn on derhoud te voorzien wordt beperkt, ont vangt hjj van het Rijk een passende rente voor den duur van deze beperking. Indien een agent van de vrijwillige hulppolitie, die is of was opgeroepen, ten gevolge van de uitoefening van den dienst overlijdt, ontvangen zijn echtgenoote, en zijn kinderen van het Rijk een passende rente, voor zoover van dezen redelijker wijs niet kan worden gevergd, dat zij uit eigen' arbeid of uit eigen middelen in hun onderhoud voorzien. Hij die in de vrijwillige hulppolitie is op genomen en aan een oproeping geen, gevolg geeft, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste een duizend gulden of met een dezer straffen. De kosten van de vrijwillige hulppolitie komen ten laste van het Rijk. Voor zoo ver agenten van de vrijwillige hulppolitie binnen het kader der gemeentepolitie wor den In dienst gesteld, 'betaalt de gemeente de kosten overeenkomstig de uitvoerings- voorschriften aan het Rijk terug. Behandeling Joodsche ver mogenswaarden In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de behandeling van Joodsche vermogenswaarden. Hierin wordt o.m. bepaald: Vorderingen van elke soort moeten schriftelijk bij de bankiersfirma Lipp- mann, Rosenthal en Co. te Amsterdam worden aangemeld, wanneer zij op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening of nadien geheel of gedeelte- lijk rechtens of economisch toekomen aan een persoon, die ingevolge het bepaalde bij artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van onderne mingen Jood is of als Jood wordt aange merkt. Het bovenstaande* is niet van toe passing ten aanzien van vorderingen eener onderneming, welke op grond der veror dening no. 189/1940 tot het doen van aan gifte gehouden is' De aangifte van de op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening bestaande vorderingen dient uiterlijk op 30 Juni 1932 te geschieden. Vorderingen, wel ke eerst na het in werking treden ont staan, of van welker ontstaan de tot het doen van® aangifte gehouden personen eerst na dit tijdstip kennis neemt, moeten binnen een week worden aangemeld. Vroegere vrije maxima,t tot dusverre niet behandelde vermogenswaarden moeten on verwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942, over eenkomstig de normen van artikel 1 der verordening no. 148/1941 worden gestort, in depot gegeven of overgeschreven. De verordening is niet van toepassing voor zoover de gezamenlijke waarde der con tante gelden, chèques, effecten, tegoeden en deposito's, waarop de tot een gezin be hoorende personen op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening recht hebben, niet meer bedraagt dan tweehon derd vijftig gulden. Over vorderingen en andere rechten, waarop de tot een gezin behoorende per sonen recht hebben, kan per kalender maand tot een gezamenlijk bedrag van twe honderd vijftig gulden worden be- schikt. Collecties van alle soorten kunst voorwerpen, voorwerpen van goud, v platina of zilver, alsmede bewerkte en onbewerkte edelsteeneri, halfedelstee- nen en parels moeten, zij geheel of ge- BRIEF UIT CHINATOWN. Het moest wel van een Chinees zijn, die een van mijn laatste momentjes heeft gelezen, u weet wel: dat mo mentje, waarin ik het probleem ter sprake b/acht van een Chineeschen huisbediende, die ons menu met ve lerlei Chineesche lekkernijen zou ver mogen uit te breiden. Ik ontving namelijk het volgend schrijven en ik moet zeggen, dat het al een stap vooruit is, daar de vorige Chinees, die zich aanmeldde alleen Chineesch verstond en deze, die zich nu aanmeldt ook Arabisch kent en zij het dan ook- slecht Hollandsch schrijft. De brief luidde als volgt: Massa Moment. Gezien Uwe bekommernissen, bied ikt mij. zoon van de Rijzende Zon en he*t gele ras beleefd ter assistentie aan. Versta de schoonste konste van koken o.a. gebakken spinnekoppen, gebraden of gerookte oorwurmen, gekookte haaienvinnen met of zonder purée, versche zwaluwnesten, muizen aan het spit, echte Chineesche bolussen etc. etc. Huishoudelijk goed onderlegd en zindelijk. Loon 6 yen. Li Sjan Wo, China Town. Bij informatie is mij gebleken, dat jjeze Chinees het hemelsche Rijk on- trouw is geworden, zich van tijd tot tijd hult in een burnous en heult met de Arabieren. En de hemel mag we ten wat die Arabieren weer eten. Laat hem komen. Als hij ons maar zijn rijst geeft en de bolussen zelf op peuzelt. LJ deeltelijk rechtens of economisch aan een der in artikel 1 genoemde personen toebehooren, aan de bankiersfirma Lippmann. Rosenthal en Co. worden ingeleverd. Dit laatste is niet van toepassing ten aanzien van: 1) Eigen trouwringen en die van een overleden echtgenoot; 2) Zilverén pols- en zakhorloges in per soonlijk gebruik; 3) Gebruikt tafelzilver, met dien ver stande, dat elke tot het gezin van den eige naar behoorende persoon een vierdeelig eetbestek bestaande uit mes, vork, soep lepel en dessertlepel behoudt; 4) Gebitvullingen uit edele metalen in persoonlijk gebruik. De inlevering dient onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1943, te geschieden. Worden de goederen eerst na dit tijdstip verworven; dan moeten zij onverwijld, uiterlijk bin nen een week na hun verkrijging, worden ingeleverd. Hij, wien door de bankiersfirma Lipp mann, Rosenthal en Co. bij de uitvoering van de aan de genoemde bankiersfirma in deze verordening of in de verordening no. 148/1941 opgedragen taak verzocht wordt, inlichtingen te verstrekken, is verplicht de hem gestelde vragen volledig en naar waarheid te beantwoorden. Boeken, bewijsstukken en andere be scheiden moeten de bankiersfirma op ver langen worden overgelegd. Indien paarden, voer- of vaartuigen, rechtens of economisch aan ex der in deze verordening genoemde personen toe behooren, moeten deze uiterlijk op 30 Juni 1942 schriftelijk bij de „Zentralstelle fuer Juedische Auswanderung" te Amsterdam worden aangegeven. Hij. die opzettelijk in strijd handelt met de voorschriften dezer verordening of deze ontduikt, dan wel die opzettelijk vermo- gensbestanddeelen, welke aan de voor schriften van deze verordening of van de verordening no. 148/1941 onderworpen zijn aan de registratie onttrekt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete van onbeperkte hoogte of met een dezer straffen. Indien het feit door^ schuld wordt ge pleegd kan een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden worden opgelegd. Deze verordening treedt 23 Mei in wer king.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1