DUITSCHLAND fMomentje ZATERDAG 16 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10252 3)e £clcbcHcSoii/ta/nt Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche troepen voor Kertsj Het Duitisohe weermaohtsberidhit van gis termiddag ludidlt als volgt: Op de Krim staan de Duitsch-Roemeen- sche achtervolgingscolonnes vlak voor Kertsj, nadat zij den vijandelijken tegen stand Op de hoogten voor deze stad heb ben gebroken. De gevechten in dien sector van Ghar- kow diuren voort. In den loop hiervan zijn ■tot dusver 145 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Sterke formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers heb ben concentraties van pantserwagens, ar tilleriestellingen en ravitailleeringscolon- nes der bolsjewisten uiteengeslagen. Aan het front van Wolohow werd een gevechtsgroep van den vijand in gevech ten, die verscheidene dagen duurden, dioor formaties van het leger en de Waffen-S.S. ingesloten en vernietigd. Hierbij verloren de bolsjewisten 1000 gevangenen, meer dan 3500 dooden, 6 pantserwagens, 119 gra naatwerpers, 202 machinegeweren en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal. Duitsche en Hongaarsche troepen alsme de politieformaties hebben de laatste da gen in het gebied achter het front ver scheidene krachtig bewapende bolsjewis tische benden aangevallen en uiteenge dreven. Een aan de kust van de LJszee gelande bolsjewistische marinebrigade werd in ver woede gevechten die "verscheidene dagen duurden, ondanks zware sneeuwstormen, verslagen en tot den terugtocht over zee gedwongen. De tegenstander liet meer dan 2000 dooden en een groot aantal lichte en zware wapens achter. Aan het .Oostelijke front werden giste ren 65 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Op Malta werden vliegtuigsteunpunten en andere militaire doelen met succes met bommen van zwaar kaliber bestookt. Duit sche en Italiaansche jagers schoten boven het eiland 8 Britsohe jachtvliegtuigen neër. In den strijd telgen een Amerikaansch eskader heeft de Duitsche luchtmacht gis teren tussdhien de Noordkaap en Spitsber-, gen een kruiser van de Pensacolaklasse van 9100 ton, alsmede een torpedo j ager tot zinken gebracht. Verder werden een jjsibrekpr van 3000 b.r.t. en een, koopvaar dijschip van 2000 b.r.t. vernietigd. Een vrachtschip van 10.000 b.r.t. werd zóó zwaar getroffen, dat het van voor- tot ach terschip in brand stond. (Zie het extra- bericht dienaangaande.) Bovendien ver nietigden laagvliegende Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren in de avonduren on danks de ballonsversperringen en het he vige afweervuur in een, haven aan de En- gelsche Zuidkust vier 'koopvaardijschepen, met een gezamenlijfcen inhoud van 7500 b.r.t. De afdeeling stormgeschoit 244 heeft bij de gevechten in het Oosten op 14 Mei 36 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Van deze pantserwagens heeft de oberfeldwe- bel Banse er alleen reeds 13 stukgeschoten. In de luchtgevechten van gisteren aan het Oostelijk front heeft luitenant Graf zijn 98e tot 104e en luitenant Diokfeld zijn 82e tot 90e overwinning in de lucht be haald. Gasoorlog Met een huivering van ontzetting ziet de we,reld het spookbeeld opdoemen van een gasorlog, opgeroepen door de woorden van Churchill. Om op zijn gewetenlooze voornemens op demonstratieve wijze de aandacht te vesti gen, is de Britsche ministerpresident bo vendien nog Dinsdag in het openbaar te Londen verschenen bij een parade van Britsche burgerwachten,met het gasmas ker bij zich. Zijn schuld en zijn verant woordelijkheid worden daardoor nog slechts duidelijker vastgelegd. Zijn Churchill en Roosevelt werkelijk voornemens het monster van den gasoorlog te ontketenen? Het is in dit verband leerrijk, er aan te herinneren, dat de Noord-Amerikaansche kolonel Alden Waitt reeds op 27 April de vraag van het gebruik van gifgas in dezen oorlog, in het Amerikaansche tijdschrift „New York Republique" nadrukkelijk met „ja" beantwoord heeft. „Het gebruik van gas, zoo durft deze z.g. soldaat van het Amerikaansche leger te schrijven, is voor de Ver. Staten een ideale zaak en het is principieel verkeerd, geen voordeel te trekken uit het gebruik van gas. Het is belachelijk te gelooven, dat gps niet gebruikt zal worden, omdat de Duit- schers het tot dusver niet gebruikt heb benHet gebruik van gas is reeds voor-> uit een beklonken zaak". En in zijn redevoering van 10 Mei heeft Churchill o.m. bet volgende gezegd: „Het is een ernstige zaak. waar ik u over spre ken wil. De Sovjet-regeering heeft onlangs als haar meening te kennen gegeven, dat de Duitschers tot den gasorlog willen over gaan. Wij zelf zijn besloten dit verfoei lijke strijdmiddel niet te gebruiken, zoo lang het niet door de Duitschers gebruikt wordt. Ik verklaar hierbij, dat het ge bruik van gifgas tegen onze Russische bondgenooten, door ons precies zoo be schouwd wordt alsof het tegen ons ge bruikt wordt. Wanneer wij zekerheid heb ben, dat de Duitschers dit verschrikkelijke middel toepassen, dan zullen wij onze groo te luchtmacht gebruiken, om een uitgebrei- den gasoorlog tegen de Duitschers te ont ketenen". Het gebruik van gifgas is een zoo ont- eerend en verfoeilijk wapen, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met toespelin gen er op of met dreigementen er mede. Degene, die het wagen zou, dezen duivel los te laten, laadt daarmede een ontzetten de verantwoordelijkheid op zich. De slag op de IJszee Naar het oppenbevel der Duitsche weer macht met betrekking tot den in het weer- machfcsbericht gemellden geslaagden aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen op een vijandelijk vlooteskader in de Noorde lijke IJszee poig mededeelt, werd het es kader in de vroege ochtenduren door Duit sche lain,geafsitaindSveiikeniners waargeno men. Toen de Duitsche gevechtsvliegtuigen de vijandelijke oorlogsschepen tegen 19 uur aanvielen, koersten deze met groote snel heid in Westelijke richting, terwijl zij de Duitsche machines door een hevig vuur van de lichte en zware boordartillerie trachtten te verdrijven. De Duitsohe gevechtsvliegtguigen bra ken door den gordel van spervuur en trof fen de zigzaggend vluchtende schepen met bommen van zwaar kaliber. De zware Amerikaansche kruiser Pensacola kreeg verscheidene voltreffers en stond na de ontploffing der bommen reeds voor den laatsten aanval in vlammen. Te midder nacht lag de geheele formatie gestopt. De torpedojagers boden hulp. De kruiser had zulke zware beschadi gingen opgeloopen, dat hij naar een Duitseh verkenningsvliegtuig kon waar nemen, 300 km ten Noorden van de Noord- kaap zonk. Een der begeleidende vier tor pedojagers had de overlevenden van den vernietigden Amerikaanschen kruiser aan boord genomen. Zooals verder werd waargenomen was ook een der torpedojagers door bommen vernietigend getroffen, terwijl de anderen met groote snelheid in Westelijke richting vluchtten. Roosevelt en Z. Afrika DE ZEGENINGEN VAN ROOSEVELTS PLANNEN. De Amerikaansche radiostations houden zich den laatsten tijd bezig met het Ameri kaansche voornemen om van Zuid-Afrika een groote basis der geallieerden te maken. Het verluidt, dat een half millioen Ameri kaansche soldaten daar opgeleid kan wor den, die dan duizenden mijlen dichter bij het Midden en Verre Oosten zouden zijn om daar aan te vallen. De chef van de Amerikaansche missie in Noord-Afrika, ge- neraal-majoor Rissel Maxwell, heeft on langs ten aanzien van de taak van Ameri kaansche troepen in vreemde landen woor delijk verklaard: „Hun taak is den strij denden troepen van de andere geallieerde landen, die wezenlijk strijden, hulpdiensten te verleenen". In Berlijnsche politieke kringen ver klaart men naar aanleiding hiervan, dat deze uitlating zeer duidelijk aantoont, wel ke plannen Roosevelt met Zuid-Afrika heeft. Nadat reeds het eerste Amerikaan sche grondpersoneel daar is aangekomen, heeft de Amerikaansche president het grandiose plan om Zuid-Afrika door een zwerm sprinkhanen van een half millioen Amerikaansche soldaten kaal te laten vre ten. Men kan zich voorstellen, hoe het er dan in dit betreurenswaardige land zal uitzien, nadat er nu reeds een noodlottige schaarschte aan alle gebruiksartikelen, ja zelfs aan zoo kenmerkend Afrikaansche levensmiddelen als suiker, tarwe en boter bestaat. Wat verder de tegenwoordigheid van een half millioen Amerikaansche soldaten voor een half millioen Zuid-Afrikaansche vrou wen en meisjes beteekent, dat is wel op IJsland en in Australië overduidelijk ge bleken. Dit is de zegening van de plannen van Roosevelt om de wereld gelukkig te maken, n.l. dat zijn ruzie makende, dron ken soldaten den vrouwen en meisjes van kleine volken het leven moeilijk maken, terwijl de zonen en mannen van deze klei ne volken op buitenlandsche oorlogstoonee- len voor de egoïstische machtslusten van Roosevelt moeten sterven. Regenperiode in Birma begonnen DRAMATISCHE TERUGTOCHT DER BRITSCHE TROEPEN. De regenperiode in Birma is, naar uit Calcutta wordt gemeld, reeds begonnen, be richt S.P.T. De moesonregens zijn 24 uur voor het normale begin der regenperiode, die tot November duurt, begonnen. Het bericht van het begin der regenperiode wordt in militaire en politieke kringen te Londen eenigszins als een verademing ge voeld, daar men verwacht dat de voort gang der Japansche operaties tegen Indië hierdoor sterk zal worden belemmerd, zoo niet onmogelijk gemaakt. De laatste Britsche oorlogsverslaggever, wien het gelukte na een avontuurlijke vlucht van Birma naar Indië te ontkomen, geeft in zijn blad de News Chronicle een beschrijving over het einde van Birma en de ineenstorting van den Britschen tegen stand aldaar. Hij schrijft o.a.: „Op olifanten, muilezels of zich vastklampend aan een vrachtauto probeeren thans duizenden vluchtelingen en Engelsche soldaten langs moerassige bergpaden voor den steeds sneller worden den Japanschen opmarsch naar Indië te ontkomen. Deze terugtocht is zoo geweldig en bont, als de oorlogscolonnes van Hanni bal en even tragisch als de uittocht uit Egypte onder leiding van Mozes". De militaire operaties der Japanners in boven-Birma zijn schitterende strategische prestaties, die waard zijn om in de annalen der oorlogsgeschiedenis te worden opge- teekend. Met een verrassende snelheid is het hun door hun handige oorlogvoering gelukt het woord „einde" onder het hoofd stuk van den oorlog in Birma te zetten. Voor de Engelschen is de uittocht uit Birma een even bittere pil als de kinine- tabletten in de ransels, „hetgeen overigens het eenige was dat men uit Birma heeft kunnen redden". De Engelsche nieuwsdienst noemt den terugtocht der Engelschen uit het dal van de Tsjindwin in Birma een noemenswaar dige militaire prestatie en bijzonder prij zenswaardig. De Japansche opmarsch had volgens ge noemde bron de Engelsche strijdkrachten tijdelijk dreigend geïsoleerd. Daaruit zijn zij thans met succes teruggetrokken op veilig gebied. De aardbeving in Ecuador GROOTE VERWOESTINGEN. Eerst langzaam krijigt men een overzicht over den omvang van de aardbeving, wel ke Ecuador geteisterd heeft, daar nog steeds vooral uit de provincies nadere op gaven tengevolge van de storing van het telegraaf- en telefoonverkeer ontbreken. De beving begon Woensdagavond om 21.15 uur. Na de eerste schokken volgden snel op elkaar nieuwe. Het zwaarste schijnt de havenstad Guayaquil getroffen te zijn, waar de be volking in wilde paniek de huizen uitren de. Hierbij werden talrijke personen door het puin van instortende huizen gewond, voor zoover zij niet onder de puinhoopen werden bedolven. Volgens de laatste ra ming is het aantal dooden reeds tot over de 100 gestegen. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de geneesheer-directeur van een groot zie kenhuis, dat bijna geheel met den grond gelijk gemaakt werd. Ook in plaatsen in de provincie zijn tal rijke huizen ingestort en vele slachtoffers te betreuren. De president van Ecuador heeft acht da gen nationale rouw afgekondigd. Ook de stadi Esmeralda is, volgens late re berichten van vliegeniers zwaar getrof fen. Daar alle verbindingen met deze stad zijn verbroken, kan het aantal slachtof fers nog niet worden vastgesteld. BISSCHOP VAN TREMITONTE VERMOORD. Van Vaticaansche zijde wordt medege deeld, dat de 57-jarige Apostolische Vicaris in Tsjoengking, titulair bisschop van Tre- mitonte, mgr. Jantzen in een gebouw, waarin hij na de verwoesting van de bis schoppelijke residentie door een bomaanval zijn intrek had genomen, vermoord is. De nadere bijzonderheden over deze misdaad konden tot dusverre nog niet verkregen worden. De moord op dézen bisschop heeft in Tjsoenking groot opzien gebaard, daar de misdaad midden in de hoofdstad is ge beurd. Onder tot dusverre nog niet opge helderde omstandigheden is ook, naar ver der wordt medegedeeld, enkele maanden geleden de Apostolische Vicaris Joen-Man- Oe vermoord. BINNENLAND DE BONKAARTEN VOOR DE 7DE PERIODE. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de distributie- diensten van de gemeenten, waar men. in het bevolkingsregister is ingeschreven, te gen overlegging van de stamkaart en in ontvangstneming van een bon van het in legvel, gedurende het tijdvak van 25 Mei tot en met 13 Juni a.s. op nader te bepalen tijdstippen de bonkaarten voor voedings middelen 7e periode 1942, benevens nieuwe aardappelkaarten, welke zullen worden gebruikt van 28 Juni tot en met 8 Augus tus a.s. zullen uitreiken. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel KI of LI, een bonkaart K104 of LI04, benevens een aardappelkaart En, welke de nummers 33a, 34a, 36a tot en met 39a bevat, van elk num mer twee bonnen; aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K204 of L204, benevens een aardappelkaart EP, welke drie bonnen met dezelfde nummers als de EN-kaart bevat; aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K404 of L404, benevens een aardappelkaart EN; aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart K404 of Y404, benevens een aardappelkaart EQ, welke één bon van de op de EN-kaart voorkomende nummers bevat. Houders van L-inlegvellen zullen dit maal geen bijslagkaarten voor aardappelen ontvangen. Voorts zullen ditmaal aardap peltelers wel een aardappelkaart ontvan gen, met uitzondering van die telers, die vroege aardappelen verbouwen. De distri butiediensten zullen de brood-, respectie velijk vleeschkaarten van zelf verzorgers voor brood en vleesch inhouden, evenals de melkkaarten van kinderen van melk veehouders. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die zijn geboren in de maand Juli van de jaren 1921, 1928 en 1938 hun inlegvellen moeten ruilen, voor zij hun bonkaarten in ontvangst nemen. Voorts wordt er op ge wezen, dat men onmiddellijk bij de uitrei king der bescheiden dient te controleeren of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aangezien latere reclames niet in behandeling kunnen wor den genomen. De distributiediensten zul len voor deze controle de noodige gelegen heid geven. SCHOENENDISTRIBUTIE GEWIJZIGD. Er is een zekere tegenstrijdigheid in de regeling voor de uitgifte van kinderschoe nen. De distributiediensten geven voor kinderen tot en.met 11 jaar een bon af voor kinderschoenen, boven dien leeftijd voor jongensschoenen. Het Rijksbureau Huiden en Leder echter heeft bepaald, dat DE LAATSTE BOLLENZONDAG? In de streek tusschen Haailem en Noord- wijk, zoo schrijft de A.N.W.B., bloeien thans de Darwintulpen op haar schoonst. Daar deze soort tot de laatst bloeiende be hoort, zullen de toeristen, die nog een be zoek aan de bollenvelden willen brengen, verstandig doen, dit niet te lang meer uit te stellen en er b.v. niet mede te wachten tot de Pinksterdagen. Wanneer de nachten koel blijven, zal de bloei van de tulpen nog wel eenigen tijd voortduren, doch bij warm weer verloopt het proces zeer snel. In het noordelijke gedeelte van Noord- Holland, in Limmen en den Anna Paulow- napolder, is alles wat later, hier beginnen de tulpen pas te kleuren en kan men dus langer van de bloemenweelde genieten. Voor a.s. Zondag zijn echter ook voor de streek tusschen Haarlem en Noordwijk de vooruitzichten nog gunstig. Geen narcissen en hyacinthen meer, msai' prachtige tul penvelden. slechts schoenen tot en met maat 27 op den kinderbon mogen worden afgegeven. Hetgeen practisch hierop neerkomt, dat nagenoeg alle kinderen van 7 t.m. 11 jaar, wier ouders ten slotte in het bezit van een schoenenbon zijn geraakt, er naast zitten. Van bevoegde zijde wordt ons dienaan gaande meegedeeld, dat in de tegenstrij digheid in deze regeling binnenkort een wijziging zal worden gebracht, zoodat men dan op den kinderbon ook de schoenen zal kunnen koopen van de maat, zooals die op den kinderbon staat aangegeven. „Tel." DISTRIBUTIE VAN KAARSEN. Gedurende het tijdvak van 18 Mei tot en met 31 Juli a.s. zullen de met „22" ge nummerde bonnen van de petroleumkaar- ten „S" en „T" recht geven op het koopen van één rantsoen kaarsen. Zooals bekend bedraagt één rantsoen kaarsen 300 gram. De aandacht wordt in verband met het bovenstaande er op gevestigd, dat de voor het koopen van kaarsen aangewezen bon nen vooraf bij den winkelier moeten wor den ingeleverd, desgewenscht tegen ont vangstbewijs, en de aflevering der kaar sen aan de verbruikers eerst plaats heeft, nadat de winkelier zich met behulp van de door hem ontvangen bonnen heeft bevoor raad. DE ZIEKTE-UITKEERING BIJ BEVALLING. In de Ziektewet is sinds een half jaar de bepaling opgenomen, dat aan de echtge- noote, alsmede aan de dochters, stief- en pleegdochters van den verzekerde, die in diens gezin leven, bij bevalling een bijdra ge in de kosten der bevalling, groot 55. wordt toegekend. Uit de praktijk blijkt, dat vele perso nen, die op deze uitkeering recht hebben, niet weten tot wien zij zich moeten wen den. Daarom zij nogmaals medegedeeld, dat bovenvermelde personen zich tot het verkrijgen van de 55 gulden dienen te richten tot de ziekenkas, waarbij de werk gever van den persoon, in wiens gezin de bevalling plaats vindt, is aangesloten. De naam en het adres van deze zieken kas staan vermeld op een kaart, welke in elke onderneming is opgehangen. Herhaaldelijk gebeurt het, dat men zich wendt tot een andere ziekenkas dan op deze kaart is aangegeven, hetgeen niet al leen onnoodig werk veroorzaakt, doch groote vertraging geeft in de uitkeering, die juist zoo goed van pas komt. Bij de aanvraag verzuime men vooral niet den naam en het adres van den werk gever, waarbij de verzekerde in dienst is, op te geven. TEELT VAN ROOKTABAK. In meerdere deelen van ons land is men begonnen met de teelt van een verbeterde inlandsche tabak welke ook bruikbaar is voor de sigarenfabricage. Zoo is b.v. in Valkenswaard een terrein van ongeveer één H.A. voor tabaksteelt ingericht. In plaatsen als Den Bosch en Tegelen werd reeds in 1941 op bescheiden schaal met de tabaksteelt begonnen terwijl momenteel ook in de Over-Betuwe waar vroeger de sinds vele jaren verdwenen tabakscultuur wel wat te beteekenen had de belangstel ling voor de inlandsche tabaksteelt weer is toegenomen. Dezer dagen werd te Bem- mel reeds een propaganda-bij eenkomst voor dit doel belegd waarin tot aanleg van drie proefvelden werd besloten. In deze belangrijke uitbreiding van de binnenlandsche tabakscultuur is nog niet begrepen de amateur-tabaksteelt die men letterlijk in alle oorden des lands aantreft. En ook deze is natuurlijk weer beduidend toegenomen. Zoo bedraagt het aantal ama teurtabakkers, dat alleen reeds bij den heer P. J. M. Albers, den bekenden tabak-expert te Druten, staat ingeschreven, bijna twee duizend. Het ligt in de bedoeling bij voldoende belangstelling ten behoeve van deze tal- looze amateurs te komen tot een monde linge voorlichting, door middel van zitda gen van enkele deskundigen op dit gebied in eenige centra des lands. Ongetwijfeld zou een dergelijke mondelinge voorlichting den door amateurs bereikten resultaten niet weinig ten goede komen. N.V. UFA-FILMSTAD OPGERICHT. Dezer dagen is te Den Haag opgericht de Ufa-Filmstad N.V., wel'ke ten doel heeft het exploiteeren van de beide filmstudio complexen in ons land n.L die te 's-Gra- venhage (Filmstad, Benoordenhoutsche- weg) en die te Afnsterdam (Cinetone, Dui ven drechtsche kade). Tot directeuren dezer N.V. zijn benoemd ZOMER. Waarom zouden wij den zomer Niet beminnen, als het hart Ook al brandt van diepe droefheid Of van nooit gekende smart? Ook al nijpt de pijn ons samen In de angst om ons bestaan; Ik kijk vredig door mijn venster, Buiten zie ik bloemen staan. Buiten is het groen der boomen, En de dag rooft van den nacht Al het duister, dat den avond In den zomer heeft verwacht. 't Groen, de boomen en de bloemen Zijn het levend medicijn Voor de menschen, die er mym'ren Achter 't open raamgordijn. Al die hebben hun gedachten. Die door 't ongebroken glas Van hun vensters zich verspreiden Over het weer groenend gras. Andere gedachten komen Er van vreugde of van pijn. En die weten bij 't ontmoeten, Dat z' elkanders zusters zijn. 't Is dezelfde zon en regen, 't Is dezelfde zomer weer En wij kijken vol verwachting Buiten op de bloemen neer. Maar nieuw zijn nu de gevoelens In den maatgang van den pijn, En een zomer is er noodig Als een zonnig medicijn. Buiten zijn het groen, de bloemen En de volheid van genot. En, in alle menschendroefheid. Blij de ademtocht van God. Naar Hem leiden alle wegen. Van ons hart, op weg en straat. Na den winter komt de zomer En een nacht is nooit te laat. kJ de heeren F. Kiuihnert en A. Hölaas te Bér- l'ijn en dr. B. Kiinzig te Amsterdam, ter wijl de bedrijfsleiding in handen van den heer Theo Güsrten werd gelegd'. De Ufa heeft de beide Nederlandische stu dios verworven in verfband imet het feit, dat de studios te Berlijn., Weenen en Praag permanent bezet zijn, omd'at de Duitsche filmindustrie den oorlog ten spijt een zeer groot prodiuctieprograimma moet afwerken. Onafhankelijk daarvan zal echter de N.V. Ufa-Filmstad ook beschikbaar zijn voor het vervaardigen van NederlandSohe films. N.A.D. ZOMERKAMPEN. Buiten het groote aantal kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst, waarin op Maandag 1 Juni a.s. de diensttijd van vijf en een halve maand voor vele jonge Nederlanders aanvangt, zal de N.A.D. nog een tiental andere nieuwe kampen in be drijf stellen en wel op 1 Juli. Van Woensdag 1 Juli t/m Zaterdag 12 December 1942 zullen ook in deze „zomer kampen" arbeidsdienst-afdeelingen worden gelegerd, waarvan de leden gezamenlijk den eeredienst aan hun land en volk zul len verrichten en onderling een kameraad schap vormen. Ten aanzien van deze tien kampen is de aanmelding nog t/m 2 Juni mogelijk voor die ongehuwde Nederlanders, die den leef tijd van 17, doch nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt. Bovendien wordt een beperkt aantal plaatsen beschikbaar gehouden voor hen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die na 31 De cember 1919 zijn geboren, terwijl zij de minimum-leeftijdsgrens voor arbeidsman nen (17 jaar) hebben bereikt. Dit geschiedt, aangezien, krachtens het op 1 April 1942 in de Staatscourant gepu bliceerde arbeidsdienstplichtbesluit, aan de bovenbedoelde sollicitanten, voor zoover zij den leeftijd van achttien jaar hebben bereikt, van overheidswege de eisch wordt gesteld, dat zij hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. De aanmelding tot vrijwillige dienstne ming in den Nederlandschen Arbeidsdienst kan geschieden bij de aanmeldingsbureaux in Amsterdam, Apeldoorn, 's Gravenhage, Groningen, 's-Hertogenbosch, en Utrecht, bij de gemeentehuizen of bij de arbeids- bureaux. AMEIDf BUREAUX

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1