fMomentjeN WOENSDAG 13 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10250 Sfe- Ccid&ch/eSoii/ïairit Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Morgen, Hemelvaartsdag, zal „De Leidsche Courant" niet verschijnen. DE DIRECTIE. TER HEMELVAART I De veertig dagen na Pasehen zijn omge vlogen en terwijl de oude wereld zich weer gehuld heeft in een teeder waas van lente groen en de weiden bekleed zijn met hun tapijt van diep smaragd, staat nu een nieuw en stralend feest voor de deur, het feest, dat de Kerk in haar plechtige, liturgische taal de „Opstijging des Heeren" noemt, maar dat we in het Nederlandsch kort en raak karakteriseerden als „Hemelvaart". Wie de liturgische teksten van dezen feest dag aandachtig leest, zal zelf ervaren, hoe dit een feest is met vaart erin, een feest van onstuimig, triomfantelijk opstijgen, een feest van brandend en grootsch verwach ten. Wilt ge een enkele gedachte als gees telijke spijze voor dezen zaligen dag? Lees dan en bid het korte, kernachtige gebed, waarin de Kerk haar feestwenschen samen vat. „Verleen, bidden wij, almachtige God, dat wij, die gelooven, dat Uw Eenigge- borene, onze Verlosser, vandaag naar den hemel is opgestegen, ook zelf met onzen geest in het hemelsche mogen wonen". Dat moet de hemelsche vrucht zijn van dezen feestdag: onze gedachten moeten wegvluchten van deze aarde, om in een schoone, roekelooze vlucht in het hemelsche te belanden. Want dat is de roeping van de Christenen. Zij moeten zich afwenden van de kortstondige betoovering, die deze vergankelijke wereld bieden kan, om geheel in het hemelsche op te gaan. In hemel sche gedachten en hemelsche begeerten. Denkend aan die diepten van ongemeten Licht, waarheen de Meester ons is voor gegaan en aan de onzegbare zaligheid van de Liefde, die eenmaal daar ons deel zal zijn. En daarom worstelend, dag in dag uit, om vast te staan -in den strijd en den goe den wil niet los te laten. Dat zijn hemelgedachten. En wie in die gedachten leven kan, die vindt een hemel op aarde. Op dan allen, ter hemelvaart! Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Gebed voor Z.H. den Paus God, herder en leider van alle geloovi- gen, zie genadig neder op Uwen dienaar Pius XII, die Gij tot hoofd der Kerk hebt willen aanstellen. Geef hem, smeeken wij, dat hij door woord en voorbeeld tot heil zij voor hen, over wie hij gesteld is, opdat hij tegelijk met de hem toevertrouwde kudde moge komen tot het eeuwige leven. Amen. Bolsjewiseering van Europa STALIN HEEFT PLANNEN. In een artikel van Mar. Voigt in het tijd schrift „Nineteenth Century" wordt een en ander medegedeeld over Stalins plannen met een eventueel overwonnen Duitsch- land. Deze plannen blijken uit Stalin's re devoering op 23 Februari. Natuurlijk wil hij als eerste oorlogsdoel Duitschland bezetten en het huidige re giem vernietigend. Doch dat is nog niet al les. „Een bezetting van Duitschland door Rusland zou niet slechts den val van het Hitler-despotisme, de arrestatie of te rechtstelling van de leidende nationaal-so- cialisten beteekenen, doch zou de algehee- le wijziging van de tegenwoordige orde tengevolge hebben. Vele voormalige vak- vereenigingsmenschen en vele schrijvers, rechtskundigen, hoogleeraren enz. zouden geëlimineerd worden. Zelfs enkele der te genwoordige oppositioneelen, de geestelijk heid zonder eenigen twijfel en vele com munisten zouden onderdrukt worden, met uitzondering van hen, die als „Quislings" zouden optreden. Stalin zou, in dat geval het Duitsche volk onder Russisch oppertoezicht stellen. Dit zou, zooals hij in zijn rede zeide, blij ven bestaan doch onder een stelsel, dat een uitbreiding van het Sovjet-systeem zou zijn. Duitschland zou wellicht niet in de Sovjet-Unie worden opgenomen, doch het zou een Russisch dependance worden. Dat de Russen waarschijnlijk maatre gelen zouden nemen om herbewapening door Duitschland te beletten, kan als zeker worden beschouwd. Deze voorzichtigheids maatregel zou niet van dien aard zijn, als diegenen aanraden, welke in Engeland voor een grootmoedigen vrede zijn of wel ke aan een ander Duitschland gelooven. Hij zou grondig en doeltreffend zijn. Hij zou beslist de inbezitneming van strategisch be langrijke punten, de wijziging van gren zen en de overplaatsing van bevolkingen meebrengen. Wanneer de overwinning zóó volkomen zou zijn, dat Rusland zijn wil zonder tegen stand in Oost- en Midden-Europa zou kun nen doorzetten, zou het Polen naar het Westen verleggen, de Oostelijke provin cies van Polen annexeeren en Polen Duit sche grensgebieden geven, wellicht geheel Oost-Pruisen en Silezië. Want ook Polen zelf zou een Russisch dependance worden, DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Duitsche aanval op schiereiland Kertsj Slag sinds 8 Mei in vollen gang Op het schiereiland Kertsj zijn Duitsche en Roemeensche troepen, gesteund door sterke afdeelingen der luchtmacht, op 8 Mei tot den aanval overgegaan, Sindsdien is de slag in vollen gang. Bij den strijd te gen scheepsdoelen in de wateren van het schiereiland Kertsj en voor de Zuidoost kust van de Zee van Azof heeft de lucht macht twee transportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 5000 ton en ver scheidene kleine vaartuigen tot zinken ge bracht. Voorts werd een koopvaardijschip beschadigd. Aan de rest van het Oostelijke front mis lukten hier en daar ondernomen vijan delijke aanvallen. Aanvallen en operaties van Duitsche, Kroatische en Roemeensche stormtroepen brachten succes. In Lapland en aan het front van Moermansk werden enkele aanvallen van zwakke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Op Malta hebben afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen in weerwil van het slechte weer opnieuw met goed gevolg de vliegvelden gebombardeerd. Ten Zuiden van Kreta hebben gevechts vliegtuigen in verscheidene golven een door verkenningsvliegtuigen ontdekt eska der van 4 Britsche torpedobootjagers aan gevallen. Door bomtreffèrs brachten zij drie der vijandelijke oorlogsschepen tot zinken, terwijl twee Britsche vliegtuigen, die het eskader moesten beschermen, wer den neergeschoten. Bij dezen aanval gin gen geen Duitsche vliegtuigen verloren. Voor de Nederlandsche kust vielen drie Britsche bommenwerpers van het type Hudson een Duitsch convooi aan. Alle drie deze vijandelijke vliegtuigen werden, zon der treffers geplaatst te hebben, door de escortevaartuigen der marine neerge schoten. Van 1 tot 10 Mei heeft de Britsche lucht macht 161 vliegtuigen verloren, waarvan 32 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 42 Duitsche vliegtuigen verloren. IN EEN NIEUWE PHASE. Het D.N.B. meldt nog uit Berlijn: Met den grooten aanval van de Duitsche en Roemeensche legerformaties op het schiereiland Kertsj is de opperste Duitsche leiding voorloopig plaatselijk aan het Oos telijk front uit den toestand van het win- terdefensief overgegaan tot de phase van de offensieve oorlogvoering. In militaire vakkringen in de Duitsche hoofdstad ziet men echter in de eerste of fensieve operatie van dit jaar nog geens zins het begin van de aangekondigde groo- te Duitsche offensieve beweging. In krin gen der Duitsche generaliteit wees men er gisteren op, dat het hier veeleer een ge deelte van een actie betreft met de vast omlijnde taak van voorbereiding voor d< nog te verwachten zeer groote gebeurte^ Toch speelt deze eerste groote aanval van dit jaar van de Duitsche en verbon den troepen in het aangegeven beperkte kader een niet geringe rol. Want een over winning van de Europeesche formaties zou beteekenen, dat de Sow jet-Russen een reeds sinds lang zorgvuldig versterkte springplank voor groote operaties tot her overing van de Krim zouden verliezen. De richting van deze springplank zou zich dan vanzelf tegen de bolsjewisten keeren. Wat dat beteekent kan worden nagegaan in de militaire gevolgen van soortgelijke gebeur tenissen van 1940 en 1941. Van welingelichte militaire zijde werd inzake het begrip „springplank" verklaard, dat de vijand in dit betrekkelijk smalle ge bied ongewoon zware versterkingen met een uitstekende grondorganisatie voor groo te luchtvlootformaties heeft aangelegd en hier met strijdkrachten optreedt, die reeds zuiver numeriek verre superieur be- wellicht een bondsstaat in de Sovjet-Unie. Men zou den Polen wellicht een bevoor rechte plaats geven om hen als instrument ter beheersching van Duitschland te ge bruiken." „Van Britsch standpunt gezien, zoo constateert de schrijver zijn zulke voor uitzichten weliswaar niet idieel, doch ge constateerd moet worden, en wel met den grootsten nadruk, dat zij oneindig te pre- fereeren zijn boven een Duitsche overwin ning. Van Britsch standpunt bezien is het oneindig beter, de Russen aan den Rijn te hebben, als de Duitschers." Misschien zijn er onder de Engelschen, die er zoo over denken, doch dat is dan te verklaren uit de omstandigheid dat zij niet aan den Rijn wonen. Degenen, die aan den Rijn en aan de Rijnmonding hun woon- en haardsteden hebben liggen, wier hart met iedere vezel verbonden is met het lachende land, dat zich wijd en breed uitstrekt aan iedere zijde van de Rijn oevers zij denken er anders over. Zij willen dit land nieat zien over stroomd door de bolsjewistische horden, zij willen niet dat de knoet van Stalin hier ge zwaaid wordt. Waar de bolsjewieken zijn neergestreken, zijn zij onmiddellijk begon nen met het bolsjewiseeren van land en bevolking. Dat vooruitzicht lokt geen on zer aan en daarom is de kennisname van hetgeen Stalin als zijn toekomst gedacht heeft, zoo uitermate leerzaam. schouwd kunnen worden aan de Duitsche en Roemeensche troepen. aanvullende berichten, welke in een niet al te ver verwijderde toekomst ver wacht kunnen worden, zullen de wereld een getallenvcrhouding laten zien, waaruit de doeltreffendheid van den aanval, voor al echter de ongebroken, onweerstaanba- de aanvalsdrang van de Duitsche en ver bonden troepen het éerste zal blijken, een feit, dat den oplettenden waarnemer voor de toekomstige operaties reeds thans waar devolle ophelderingen verschaft. DE NIEUWE WAPENS. Als het belangwekkendste van deze eer ste militaire krachtsontplooiing van Euro pa in dit jaar beschouwt men in militaire vakkringen het doorslaggevende succes van totaal nieuwe wapens der Duitsche en Roemeensche formaties, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn. Uit betrouwbare Duit- ;che bron vernam men gisteren, dat het gebruik van deze wapens, over welker technische bijzonderheden om begrijpelij ke redenen voorloopig fiog gezwegen moet worden, de bolsjewistische divisies totaal heeft verrast. Op grond van de ervaringen van den oorlog van 1939 tot 1941 werden tijdens de defensieve wintergevechten in alle fabrie ken van Europa niet alleen de bestaande wapen modellen verbeterd, doch er werden uitvindingen gedaan waarvoor de gedach ten vaak midden in den strijd opkwamen. De praktijk van de „lange voorbereidin gen" in de winters van 1939/40 en 1940/41 beproefd, werd opnieuw toegepast. De bij het komende groote offensief beschikbare Duitsche strijdmiddelen zijn kwalitatief en quantitatief zoodanig, dat na dit eerste succes op het schiereiland Kertsj verdere successen gewaarborgd zijn. Het betreft hier wapens en gereedschappen met een uitwerking, welke soortgelijk zal blijken te zijn als bij den strijd tegen de Maginot- linie aan deii dag is getreden. DE STRIJD. Het D.N.B. verneemt van militaire zij de: Boven de bolsjewistische stellingen op het schiereiland Kertsj is de hel losgebro ken. Eskader na eskader dringt door naar het bolsjewistische front, waarna de Jun kervliegtuigen hun aanvallen in duik vlucht ondernemen. Overal ziet men den inslag van bommen en explosies. Dij vijan delijke luchtafweer is machteloos tegen het geweld der Duitsche aanvallen. Boven de bolsjewistische stellingen hangt een zwarte rookwalm. Nergens is een spoor van bolsjewistische jachtvliegtuigen waar te nemen. Zoo gaat het op den eersten dag van den grooten aanval der Duitsche luchtmacht op het schiereiland Kertsj. Wijd en zijd valt er van vijandelijke afweer niets te bespeuren. GEEN GEBRUIK VAN GIFGAS. Naar volgens een A.N.P.-bericht uit Ber lijn het opperbevel der Duitsche weer macht meedeelt, is een door Reuter ver spreid bericht uit Moskou, dat Duitsche troepen bij de gevechten op de Krim gif gas hebben gebruikt, valsch. Victorie Duitschland wint r voor Europa op alle fronten Vijandelijke troepen op Kertsj vernietigd HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 13 Mei. (D. N. B. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De veldslag die gevolgd is op den door braak op de landengte van Kertsj is beslist. Hij is geëindigd met de vernietiging van de aldaar overrompelde en ingesloten strijdkrachten van den vijand. Tot dusver heeft de vijand meer dan 40.000 manschap pen aan gevangenen, 197 pantserwagens, 598 stukken geschut en 260 vliegtuigen verloren. Talloos ander oorlogsmateriaal werd buitgemaakt of vernietigd. De ach tervolging van de verslagen resten van den vijand in de richting Kertsj wordt onver moeid voortgezet. Dc strijd in Oost-Azlë DE ZEESLAG IN DE KORAALZEE De Australische minister van Luchtvaart, Drakeford, heeft volgens een bericht uit Canberra verklaard, dat de Japansche op- marsch niet is tegengehouden, doch dat Ja pan de noodige kracht voor een inval in Australië heeft bereikt. Deze verklaring van Drakeford heeft in militaire kringen te Sjanghai sterke belangstelling gewekt. Ma rinekringen zien in de uitlating van Drake ford een openlijke bekentenis, dat de slag in de Koraalzee door de geallieerden ver loren werd. De woordvoerder der Japansche marine heeft verklaard, het te betreuren, dat hij om strategische redenen geen nadere me- dedeelingen kon doen omtrent den zeeslag op de Koraalzee. Hij bepaalde zich ertoe, de door radio Sar. Francisco verspreide be richten als belachelijk te kenmerken. TERUGTOCHT VAN TROEPEN VAN TSOENGKING AFGESNEDEN Japansche troepen hebben, volgens Do mei op 10 Mei Jawng-Hpang, een strate gisch belangrijk punt aan den rechter oever van de Nam-Pang. ongeveer 256 kilo meter ten Oosten van Mandalay, bezet. Bij deze operaties werd de tros van het zesde en een deel van het vijfde Tsjoengkingee- sche leger, die zich van Mandalay op den weg naar Keng-Toeng hadden teruggetrok ken, vernietigd. Met de bezetting van Jawng Hpang is de eenige terugtochtweg der Tsjoengkingeesche troepen naar de grens van de provincie Joennan afgesneden. De aanval op Madagascar Geheel Frankrijk protesteert tegen den Britschen aanval op Madagascar, schrijft Ofi naar aanleiding van de protestbetoogin- gen in alle steden en dorpen van Frankrijk op jl. Zondag. Overal bij deze betoogingen werd de aanhankelijkheid jegens maar schalk Pétain en het vertrouwen in zijn me dewerkers Laval en Darlan tot uiting ge bracht. Het Fransche volk heeft hiermede zijn volledig vertrouwen geschonken aan de tegenwoordige Fransche regeering. STRIJD IN VERTRAAGD TEMPO De militaire operaties worden in ver traagd tempo voortgezet. Het vliegveld te Noord-Aniravan werd 8 Mei onbruikbaar gemaakt. Mahagagan werd niet bezet. De vijand verschanst zich op 8 km. ten Noord- Westen langs den weg van Placers naar An- tanaritara. In het Zuiden van Diego Suarez is de opmarsch beperkt. HET ITALIAAN SCHB WEERM ACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt: Levendige bedrijvigheid in de lucht bo ven Noord-Afrika en de Middellandsche Zee. Er zijn bomaanvallen ondernomen op de achterwaartsche verbindingen van den vijand en op doelen op Malta. Jagers der spilmogendheden hebben 4 vliegtuigen neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd van een kruistocht boven zee. In h^; Oosten der Middellandsche Zee, ten Noorden van de Golf van Solloem, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in opeenvolgendegolven een eskader van vier Britsche torpedojagers aangevallen en drie er van tot zinken gebracht. Van de vliegtuigen, die deze schepen begeleidden, werden er twee neergeschoten. De verlie zen, door de Britsche luchtmacht op de Ita liaansche operatietooneelen in de laatste vier dagen geleden, zijn daardoor tot 48 toestellen gestegen. Daarbij moeten talrij ke andere vliegtuigen worden gevoegd, die zeker op den grond zijn vernietigd of ern stig beschadigd. DUIKBOOT IN ACTIE OP ST. LAURENS Volgens een door het A.N.P. te Lissabon ontvangen bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit Ottawa heeft de minister van marine, Macdonald, gisteren medege deeld, dat een groote vrachtboot op de Ca- nadeesche rivier St. Laurens is getorpe deerd door e?n vijandelijke duikboot. Er konden 41 overlevenden in veiligheid wor den gebracht. Dit is de eerste duikbootaan- val in deze wateren. IN EEN PAAR REGELS Als opvolger van wijlen kardinaal Schulte is dr. Joseph Frings tot aartsbis schop van Keulen benoemd. De Britsche berichtendienst bevestigt dat in de Middellandsche Zee Maandagavond drie Britsche torpedojagers door aanvallen van de Duitsche luchtmacht tot zinken zijn gebracht. De verliezen aan vijandelijke tank booten, aldus meldt het D.N.B., in dezen oorlog sinds September 1939 tot 10 Mei 1942 bedragen in totaal 3.1 millioen brt. Dit is bijna de geheele voorraad tankschepen, wel ke de V. S. in vredestijd bezitten. BINNENLAND GROSSIERS, DIE DE PRIJZEN OPDREVEN, GESTRAFT. Bedrijven voor een en twee jaar gesloten, Het was opsporingsambtenaren voor de prijsbeheersching in Noord-Holland ter oore gekomen, dat verscheidene grossiers op de centrale markt te Amsterdam op het oogenblik gebruik maken van de in het voorjaar steeds weer keerende tijdelijke schaarschte aan groenten, door hun afne mers, de kleinhandelaren, te hooge prijzen te berekenen. Aan hen, die hiermede geen genoegen namen, werd geen groenten af geleverd. Onmiddellijk is vanwege de inspectie voor de prijsbeheersching te Amsterdam tegen deze misstanden opgetreden, zoodat zij in den kiem konden worden gesmoord. Dinsdag j.l. is door ambtenaren van de opsporingsdienst der prijsbeheersching een scherpe controle gehouden op het doen en laten der giossiers aan de centrale markt met het gevolg, dat 5 prijsopcirijvers kon den worden aangehouden. Zij zijn nog denzelfden dag voor den inspecteur voor de prijsbeheersching geleid, die hen heeft verhoord. Enkele dagen daarna zijn reeds de straffen bepaald. Bovendien werd ge constateerd, dat de kleinhandelaar J. R. te Ajnsterdam zich vele malen aan prijsop drijving schuldig had gemaakt. Hij is ge- GELUK. Het geluk is er wel. Ook nu. Maar wij willen zulke geweldige brokken ge luk. Juist, als kinderen, die alleen maar angstvallig en begeering toezien, welke zoete brok het grootste in omvang is, zonder ooit rekening te houden met den inhoud of de hoogere kwaliteit. Het geluk is er ook nu. Het is in de kleine dingen van het dagelijksche le ven. Niet meer in een behagelijk stuk spek, dat boven op een berg smijige zuurkool troont. Niet meer in een voor treffelijke ossenhaas of een ouderwet- sche kippenragout, in Califomische as perges met gewelde boter en harde eieren, in ham met gebakken eieren. Maar het is er. Het is er in de plotse linge weldaad van een sigaar, die vroeger moeizaam aanvaard en nu met papier en al vol vreugde wordt ge noten. Het geluk is er plotseling te mogen drinken op het geluk, dat er niet zou zijn, het geluk van een bruids paar, van een jubilaris, van een jarige. En nog zou men willen beweren, dat het geluk er niet is. Ik zou zeggen: drink er dan ook niet op! Laat dan al leen de optimisten drinken, de men- schen, die blij zijn met wat de tijd nog schenkt. En laat den pessimisten hun droeve herinnering aan ossenhaas, pa tates frites, reerug en doperwtjes. Wij hebben er alleen de blijde heugenis van. En laat ons afspreken, dat u mij verwittigt van elk geluk in üw familie kring. Zoo waar als ik hier zit, ik kom erop drinken -J KOLONIALE MISSIEYVEEK. In de week vóór Pinksteren, dus van 17 tot 25 Mei a.s., wordt in Nederland gehouden de Koloniale Missieweek. Wel heel bijzonder wordt aan de Ka tholieken van Nederland in die week een gebed en offer gevraagd voor de Missies in Oost- en West-Indië, want zoo ooit. dan is het zeker nu noodig, dat God met Zijn zegen en genade het Missiewerk aldaar bedauwe en tot rijpen oogst brenge. Katholieken van Nederland, vereenigt U met de gebe den van den priester aan het altaar, van de geloovigen in kerk en huisge zin, en laat die gebeden met geestelijke offers gepaard gaan. straft met een geldboete van 30.en sluiting van zijn bedrijf, gepaard gaar.de met een verbod van beroepsuitoefening voor den tijd van twee maanden. De vijf grossiers, J. K. te Wognum in West-Fries land, A. v. d. M. te K a t w ij k. H. Th. P. te Amsterdam, B. A. P. te Sloten en W. v. d. E. te R ij n s b u r g, werden resp. ge straft met 300.boete en sluiting van het bedrijf gedurende twee jaren, 300. en verbod van beroepsuitoefening gedu rende één jaar, 100.en sluiting van het bedrijf gedurende twee jaren, ƒ800.en sluiting van het bedrijf gedurende één jaar en ƒ300.en sluiting van het bedrijf gedurende één jaar. Ten aanzien van de 4 grossiers, die ge straft werden met sluiting van het bedrijf, werd bovendien bepaald, dat zij geduren de den tijd, dat hun bedrijf gesloten is, niet als grossier in groenten en fruit mo gen optreden. NIEUWE LOTERIJ VAN WINTERHULP. In den loop van de volgende maand gaat de nieuwe loterij ten bate van Winter hulp Nederland en Nederlandschen Volks- dienst beginnen. De organisatieleiding heeft zich hierbij de ervaringen van de vorige loterij ten nutte gemaakt en, hoe wel in den algemeen en opzet geen wijzi ging behoefde te worden gebracht, eenige verhooging van de aantrekkelijkheid van dit middel om aan geld te komen weten te verkrijgen. Immers, waar men bij de lo terij 1941 slechts op gemiddeld 61/2 lot een prijs kon winnen, daar is deze winst kans nu gesteld op éen van de drie loten, terwijl nietemin bedragen van 10.000 en 5000 resp. als hoofdpremie en hoofdprijs in elke van de zes series, waarin deze loterij verdeeld zal zijn, kunnen worden gewon nen. Iedere serie zal een millioen loten om vatten, die, als gewoonlijk, voor twee kwar tjes per stuk verkrijgbaar zijn. In elke se rie zitten: een hoofdprijs van vijf mille, drie prijzen van 1000, vier van 500, acht van 100, negen van 50, twintig van 25, hon derd van 10, 350 van f 5, 4500 van 2, 63.000 van 1, 100.000 van ƒ0.50 en 160.000 van 0.25. Laatstbedoelde kwartjesprijzen zijn nieuw, want bij de vorige loterij was de laagste winstkans ..eigen geld", doch het aantal nieten stond toen tegenover het aantal prijzen in een veel ongunstiger ver houding dan het zal staan bij de loterij 1942, die per millioen loten 327.995 prij zen en bovendien nog 71 premies kent, na melijk behalve de reeds genoemde hoofd premie van 10.000 in iedere serie nog 70 premies van 100 of wol in totaal zesmaal 176.500 aan prijzen en zesmaal 17.000 aan zijn eenige bijzonderheden bekend. Dc en- veloppes zijn afgeschaft, het model van de loten is wat meer vierkant geworden en er is een maatregel getroffen, die elke poging om een eenmaal verkocht lot nog eens aan den man te brengen, bij voorbaat onmo gelijk maakt, namelijk door vasthechting der ingevouwde loten aan een metaal draad, van welken zij slechts kunnen wor den losgescheurd. Dc grafische inrichting der firma Enschede te Haarlem heeft, evenals vorig jaar, ook thans de technische vezorging weer op zich genomen en wel op zulk een wijze, dat namaak volkomen uitgesloten moet worden geacht.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1