DUITSCHLAND r Mamentje DONDERDAG 7 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10245 ^e£eid&^Soii/fca/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L V „Haten en liefhebben" In het orgaan van den Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland worden in een artikel over „Haten en lief hebben" deze juiste opmerkingen gemaakt: „De wraak in den zin van vergelding komt alleen aan God toe en van Gods wege aan de overheid, tian is er inderdaad sprake van vergelding. Nemen WIJ wraak, dan is de wraak enkel wraak. Ons voor beeld is Christus, Die aan het kruis bad voor hen, die Hem kruisigden." Dat zijn christelijke overwegingen. Maar dan lezen wij verder: „God wil, dat wij alle zonde en ongerech tigheid en alle zondaren, als bedrijvers van de zonde en de ongerechtigheid, haten." Bidden voor de zondaars, zooals Chris tus, en hen haten met de haat de vol strekte, onvoorwaardelijke haat waar mede wij de zonde móeten haten, is niet met elkaar te vereenigen. Daarin ligt een tegenspraak! Wat in de laatste alinea wordt gezegd, is niet een uitdrukking van het christelijk be ginsel, dat in het eerste citaat in enkele zinnen zoo juist tot uitdrukking is ge bracht. Een christen haat niet, d.w.z. hij heeft geen persoonlijke haat. Wie mocht meenen, dat daardoor wordt verzwakt, wordt ontzenuwd en ontspierd de kracht, om het kwaad, als zoodanig, te bestrijden krachtdadig en doeltreffend hij kent de christelijke geestesgesteld heid niet; hij heeft ook nooit ernstig be- mediteerd het door Christus gegeven voor beeld. Christus streed tegen de zonde, zon der eenige toegeeflijkheid en met groote gestrengheid, Hij was barmhartig en ver gevensgezind tegenover de zondaars.... De juiste levenshouding tegenover de zonde en de zondaars, het kwaad en de be drijvers van het kwaad, zal de vrucht zijn van een ernstig-strevende christelijke le vensopvatting, welke ver uitgaat boven de strevingen in den „lageren" mensch. De overval op Madagascar Interne Amerikaansche, rechts'- opvattingen overgebracht op internationaal gebied WAAROM DE ENGELSCHEN MADAGASCAR WILLEN BEZITTEN. (Bijzondere correspondentie). De Anglo-Amerikaansche aanval op Ma dagascar komt niet onverwacht. Begin van dit jaar werd hij 'al voorspeld. Destijds spoorde de Britsche pers haar regeering aan, zich voor het verlies van Singapore en Malakka schadeloos te stellen door zioh deze rijke Fransche bezitting toe te eige nen. Dit moet reeds daarom wprden gecon stateerd, daar de voor Frankrijk bestem de Angelsaksische propaganda den aanval op Madagascar probeert voor te stellen aLs reactie op de jongste Fransche kabi netswijziging. De laatste weken werden de Fransche autoriteiten op Madagascar door de Anglo- Amerikaansche radio aangevallen, omdat zij het moederland trouw bleven en de Gaullistische propaganda bij de inheem- sche bevolking geen gehoor vond. Toen volgde het afbreken van de betrekkingen tusschen Zuid-Afrika en Vichy. Waarme de een einde werd gemaakt aan iedenen twijfel omtrent de bete'ekenis der dreige menten tegen Madagascar. Toen ten slotte enkele dagen geleden te Londen werd beweerd, dat voor Madagas car een Fransche vloot kruiste, wist men, dat de nieurwe rooftocht tegen Fransch /gebied voor de deur stond. De motiveering, dat de EngelsChen en Amerikanen de Japanners op Madagascar vóór moesten zijn, is niet eens nieuw en men zal zich nog herinneren, dat enkele weken geleden door Angelsaksische pers- bureaux het gerucht de wereld ingestuurd werd, dat een Japansche militaire missie op Madadascar was aangekomen. Hoewel dit van gezaghebbende zijde ter stond werd gedementeerd, was het destijds reeds duidelijk, dat deze leugen een voor wendsel moest vormen voor een nieuwen overval op Fransch gehied. Men verbaast zich slechts, dat de Britsche strategen steeds weer grijpen naar dezelfde argu menten, als zij hun misdrijf tegen het Vol kenrecht pogen recht te praten. De bezetting van Irak, Iran en Syrië ge schiedde telkens onder voorwendsel, dat men de Asmogendlheden daar vóór moest zijn, en een einde moest maken aan het op treden van Duitsohe agenten enz. In Syrië meende men iets te moeten be weren over duizenden Duitsohe valscherm jagers, die verkleed als toeristen de Brit sche heerschappij in het Midden-Oosten bedreigden. Nadat de bezetting van Syrië was voltooid, verklaarden de Britsche mi litairen, die daar hadden deelgenomen, in het openbaar, dat zij nergens sporen van Duitsche activiteit hadden ontmoet. Van de overvallen op Irak, Iran en Sy rië onderscheidt de onderneming op Ma dagascar zich uitsluitend in dit opzicht, dat de Vereen igde Staten zich met dezen miisdaad niet slechts zooals andere vereen zelvigen in perscommentaren, doch ter stond in een officieele regeermgsverkla- ring. De Amerikaansche nota aan de Fransche regeering behelst, dat Madagascar onder goedkeuring van president Roosevelt door Britsche strijdkrachten is bezet. Overigens blijkt uit de Amerikaansche verklaring, in welke mate de Amerikaan sche buitenlamdsche politiek thans wordt beheerscht door de gangstersmoraal. De overval op Madagascar wordt daarin voor gesteld als oen daad van rentmeesterschap. Als de Franschen zich daartegen te weer stellen, beschouwen de Ver. Staten dit als een oorlogsdaad. Men stelle zich eens voor, wat deze opvattingen in het burgerrechte lijke leven zouden beteekenen. Dan zou ieder voorbijganger op straat het recht hebben een ander zijn gouden horloge uit den zak te rukken en tot zich te nemen om te beletten, dat een derde dezen dief stal pleegt. Als de eigenaar van het horlo ge zich dit niiet laat welgevallen, zou hij door een vierde, die zich naar eigen goed dunken geroepen acht als politie agent op te treden, daarvoor worden neergeslagen. De rechtbanken zouden dan de aanklacht van den eigènaar van het horloge moeten afwijzen met de motiveering, dat de dief stal en het optreden van den amateur-po litieman bona fide waren geweest. Een der gelijke voorstelling zou ondenkbaar zijn in het rechtsleven van beschaafde volken. In het Amerikaansche rechtsleven be staan hiervan overigens voorbeeld/en, want daar beschouwt de „racketeer" zich als last hebber van het publiek. Zoo krijgen in New York, Chicago en andere groote Ame rikaansche steden bepaalde organisaties van gangsters geregeld betalingen van plaatselijke vereen igingen van industriee- len en handelaars, als zij zich verplichten hun eigendom te beschermen tegen over vallen van andere benden. Uit deze over eenkomsten ontstaan de groote gangster- twisten, die het Amerikaansche publiek al toos weer ih spanning houden. Volgens dit voorbeeld poogt Roosevelt de Anglo-Amerikaansche racket tegen Madagascar te verklaren, dan zijn de in lichtingen, die Reuter verstrekt, toch aan merkelijk eerlijker. Van rentmeesterschap wordt daarbij niet gesproken, maar zonder omwegen wordt verklaard, dat de Engel schen hopen hun strategische positie in den Indischen Oceaan door Madagascar in be zit te nemen, te verbeteren, voorts dat zij Durban willen beschermen en dat zij hun keren naar de rijkdommen van Madagas car aan vee, graan, koffie en alcohol. Volkomen openlijk wordt dus erkend, dat dit een van die doodgewone rooftoch ten is, waaraan het Britsche imperialisme zoo rijk is. Wie gegevens wenscht omtrent het nadere politieke doel, dat de Engel- schen daarbij nastreven, behoeft slechts de redevoeringen van Smuts en andere Brit sche politici na te lezen, waarin gesproken wordt van. die „Vereenigde Staten van Afrika". Welke voorwendselen ook mogen wor den aangevoerd ter verontschuldiging van deze daad, daarachter steekt de Britsche bedoeling zich schadeloos te stellen voor de gebieden in Zuidoost-Azië, die onher roepelijk verloren worden geacht. De roof tocht tegen Madagascar is slechts een voortzetting van de gebeurtenissen in Fransch Centraal Afrika en van de Angel saksische penetratie in den Belgischen Congo. Vele teekenen duiden er op, dat morgen een dergelijke actie -tegen Mozambique wordt uitgevoerd. Evenals de Duitschers en Italianen poben de EngelsChen ook de Franschen, Belgen en Portugeezen uit Afrika te verdringen. Geheel Afrika moet Anglo-Amerikaansch worden, hetgeen be- teekent, dat Afrika van Europa wordt af gescheiden. Het doorzien van dit plan zou de Europeesche solidariteit nog verdiepen ij "bet einde van Groot Brittanië bespoedi gen. DE ENGELSCHE AANVAL OP MADAGASCAR. Volgens Vichy zijn Engelsche strijdkrachten op 20 K.M. afstand van Diego-Suarez (zie op het kaartje bij Noordpunt van het eiland Madagascar) in een baai, geland. De Engelschen gaan voort gemo toriseerde troepen aan land te zetten. Op het kaartje is het eiland Madagascar met omgeving aangegeven. STRIJDT VOOR EUROPA Herstelde verbindingen aan het Oostfront Aan het Oostelijke 'front leidden Duit sche aanvalsoperaties tot succes. Verschei dene plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. In de Noorde lijke zone van1 het Oostelijke front herstel den Duitsche troepen door een moedigen, systematisch voorbereiden aanval de ver binding met een belangrijk steunpunt, dat door den vijand was ingesloten. Het onder bevel van generaal-majoor Scherer staan de garnizoen van dit steunpunt heeft se dert 21 Januari 1942 in zware verdedi gingsgevechten met groote dapperheid stand gehouden tegen talrijke aanvallen van sterkere vijandelijke strijdkrachten. In Leningrad ontstonden bij de beschie ting van wapenfabrieken langdurige bran den. Achter het Oostelijke front werden op verschillende plaatsen gewapende bolsjewistische benden vernietigd. De ge vechten in Lapland en aan het front van Moermansk duren voort. Na het afslaan van vijandelijke aanvallen zijn onze troe pen op vele plaatsen tot den tegenaanval overgegaan. Gevechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg militaire installaties in Sebastopol, op de Krim en in het Kauka- sische binnenland gebombardeerd. In Noord-Afrika bij aanhoudende zand stormen geringe verkenningsactie aan weerskanten De aanvallen op La Valetta en vliegvelden op Malta werden met goe de resultaten voortgezet. In den nacht van 4 op 5 Mei geraakten lichte zeestrijdkrachten, die in het Kanaal opereerden, in gevecht met vijf Britsche torpedobootjagers, waarvan er eenige door geschutvuur beschadigd werden. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren spoorweg- en fabrieksem- olacementen in de Engelsche kuststad Folkestone met succes aangevallen. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht systeemlooze sto- ringsvluchten naar Zuid-Duitschland. Zij lieten enkele bommen vallen op kleine steden en plattelandsgemeenten. Nacht- jagers en afweergeschut schoten drie bommenwerpers neer. Luitenant Koppen behaalde gisteren aan het Oostelijke front zijn 85ste overwinning in de lucht". ken laag karakter is. De Deutsche Allge- meine Zeitung noemt de Britsche actie te gen Madagascar de toepassing van de oude methode der zeemogendheden, die het zee- oorlogsreohrt, dat zij tot hun eigen voor deel hebben opgesteld bereid zijn ieder oogemblik te overtreden, wanneer hun dat past, terwijl de Voelkischer Beobaohter wijst op de „moraliseerende motiveering". Talrijke bladen schrijven ook, dat deze actie niet zonder angst is uitgevoerd. De Voelkischer Beobachter drukt dit als volgt uit; „Maar door het hysterische ge juich van de roovers mengt zich reeds een stille vrees, n.l. dat op een .gegeven dag toch nog de banier van de Rijzende Zon zal opduiken aarj de kusten van het over meesterde eiiand en dat men dan met een sterken redder moet strijden". Fransche tegenstand op Madagascar AANVALLEN OP MEGO SUAREZ AFGESLAGEN. Het Britsche ministerie van oorlog en die admiraliteit hebben in een communi qué meegedeeld, dat de opmarsch der Britsche strijdkrachten in het Noorden van Madagascar op vastbesloten tegen stand stuit. Derhalve waren de verliezen gisteren zwaarder. De Britsche troepen zijn tot dusver ongeveer 40 km opgerukt. Alle pogingen van den aanvaller om zich van zee of land uit van het vlootsteum- punt en de stad Diego Suarez meester te maken, zijn met verliezen voor den vijand afgeslagen, alidus wordt uit Vichy gemeld. Woensdagochtend versterkten de Britsche strijdkrachten hun luchtaanvallen, die zoo- als reeds gemeld, mogelijk gemaakt zijn door de aanwezigheid van een vliegtuig- moederschip. Een aantal der aanvallende vliegtuigen werd neergeschoten. Voor de baai van Diego Suarez kruisen nog onge veer 23 Britsche schepen, waaronder tal rijke transportscheipen, die totdusver nog geen landingspoging hebben ondernomen. In een later telegram van den gouverneur van het eiland wordt gemeld, dat de tegen stand wordt voortgezet, maar dat de toe stand kritiek blijft. Op een persconferentie heeft minister Huil verklaard, dat de Vereenigde Staten vasthouden aan hun politiek van onder steuning van de Britsche actie tegen Ma dagascar, zonder rekening te houden met de nota van Laval, waarin de verklaring van Roosevelt van de hand wordt gewezen, dat iedere oorlogshandeling tegen Enge land als een aanval op de Vereenigde Sta ten wordt beschouwd. Op de vraa of hij verwachtte, dat op Madagascar Ameri kaansche strijdkrachten zouden worden gebruikt, gaf Huil een ontwijkend ant woord. Hij zeide echter, dat Amerikaansche schepen gereed zouden liggen om iedere actie, waar dan ook, te ondersteunen. Huil heeft op de persconferentie nog meegedeeld, dat men eerst na .onderzoek van het Fransche protest kan beslissen, of dit protest een antwoord noodzakelijk maakt. Men is te Washington algemeen van meening, dat de bij het minsterie van bui- tenlandsche zaken binnengekomen inlich tingen over den militairen toestand op Madagascar nog geen helder beeld geven en vooral nog niet de mate van Franschen tegenstand doen zien. Derhalve kan men nog niet zeggen, of Frankrijk beschuldigd kan worden tegenover de regeering van de Ver. Staten een oorlogszuchtige houding te hebben aangenomen. De Duitsohe bladen bepalen heden een uitvoerig standpunt ten aanzien van den Britschien overval op Madagascar, welke door de Britsche en Amerikaansche pers over het algemeen aLs een groote overwin ning wordt voorgesteld. In alle bladen wordt geconstateerd, dat dit „offensief", zooals de Voelkischer Beobachter zegt, te gen Frankrijk, dat door de Britten volko men in den steek is gelaten, van uitgespro De strijd in Oost-Azië Naar de zender Canberra mededeelt, heeft generaal Mac Arthur bevestigd, dat de eilandvesting Corregidor zich onvoor waardelijk heeft overgegeven aan de Ja panners. Bij de overgave zijn de omliggen de kleine eilanden mede betrokken, n.l. de forten Hughes, Drum en Frank, die ook ge capituleerd hebben. Het Amerikansche leger deelt mede, dat het garnizoen van Corregidor bij het be gin van den Japanschen aanval op Bataan meer dan drieduizend man sterk was. Bij den val van Bataan zijn echter vele sol daten naar de eilandvesting gekomen en daardoor kan men geen nauwkeurige cij fers over de tegenwoordige sterkte van het garnizoen geven. Met Corregidor is den Amerikanen de laatste toevlucht op het groote eiland der Philippijnen Luzon ontnomen en daarme de de laatste rest van de Amerikaansche heerschappij in het Zuid-Westen van de Stille Zuidzee, aldus kenmerkt de Duit sche pers vandaag den val van Corregidor. De Japansche troepen, die opereeren op het eiland Mindanao, hebben gisteren Tam- paran, op 20 K.M. ten Zuiden van Dansalan, 7 K.M. ten Zuid-Oosten van Dansalan, in genomen. JAPANS OPMARSCH IN BÏHMA. Naar de Britsche berichtendienst meldt trekken de Britsche troepen in Birma lang zaam terug. Bij hun terugtocht zullen zij waarschijnlijk een deel van de zware uit rusting moeten achterlaten. De Japansche strijdkrachten, die het bergachtige gebied van Arakan zijn door getrokken, hebben Maandag de vlag van de Rijzende Zon geheschen te Akyab, de laatste vijandelijke luchtbasis in Birma. Een Chineesch communiqué uit Tsjoeng- king meldt, aldus seinde Radio New York Woensdagavond, dat de uit Birma opruk kende Japansche troepen de stad Wan- tien hebben omsingeld. Andere Japansche troepen bewegen zich in Noord-Westelijke richting China binnen. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht meedeelt, vlogen in de mid daguren van 6 Mei Britsche bommenwer pers, geëscorteerd door tal van Spitfires, naar de Noordwestkust van Frankrijk. Nog ver voor de kust werden zij door Duitsche jagers tegengehouden. Er ont stonden felle luchtgevechten, waarbij de Engelschen vijf jachtvliegtuigen verloren. Alle Duitsche toestellen keerden behou den terug. Onder het opschrift „Het eerste a-syme- trische vliegtuig ter wereld" publiceeren talrijke bladen beschrijvingen van een nieuw vliegtuigtype, dat voor speciaal ge bruik door de Duitsche luchtmacht gepro duceerd wordt onder den naam BV 141 door de vliegtuigfabrieken van de scheeps werf Blohm und Voss. In den linkervleugel bevinden zich de staartdrager en de motor, in de rechter vleugel de gesloten cockpit, die naar alle zijden uitzicht biedt en waarin de drie koppen tellende bemanning plaats neemt. Opmerkelijk zijn de buitengewoon voor- deelige eigenschappen der machine in de lucht: de groote snelheid, de enorme wendbaarheid, het groote stijgvermogen en de krachtige evenwichtspositie. Het toestel is uitgerust met kanonnen en ma chinegeweren van de modernste construc tie. De BV 141 is een gevaarlijk wapen in het luchtgevecht. BANANEN. Een kop van vette letters vermeldde op de eerste pagina van een mijner lijfbladen: bananen. Hoe heb ik mdj de oogen uitgevreven. Bananen, het won dermiddel, waarmee wij vroeger onze babies mollig maakten, tot ze overal van die gezellige kniepen hadden. Ik heib er dikwijls met droefheid aan ge dacht, dat de nikkers die nu eten en zij alle bananen waarschijnlijk niet eens op kunnen. Ik was eens met mijn kindje van 15 maanden in een land, waar geen bananen waren te krijigen en een charmante vriend, die vernam, dat dit kind gebrek had aan dat voed sel stapte in zijn auto, reed naar het naburige land en kwam terug met ba nanen. Maar die charmante vriend is nu niet hier. En nu lees ik onder een plaatje dit: „In de plantenkas van de Rivierahal der Diergaarde Blijdorp te Rotterdam groeit temidden der tropi sche plantenwereld een bananenboom, waarvan de vruchten binnen enkelen tijd reeds rijp zullen zijn". En ik zucht nu: waar is de charmante vriend, die benzine in zijn auto giet en naar Rotterdam rijdt om bananen? Ik ben in staat beslag te leggen op de heele bananenoogst -van Nederland. Of.als het moet, zal ik aap worden in de Rotterdamsche diergaarde. Dat is trouwens in dezen somberen tijd ook zonder bananen en apennootjes zoo gek nog niet. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten 138.000 rt. tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN FUEHRER, 7 Mei (D.NJB.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In den strijd tegen de vijandelijke ra- vitailleeringsscheepvaart in het Westelijk deel van den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten wederom groote suc cessen behaald. Zij brachten voor de Oost kust van Noord-Amerika en in de Caraï- bische zee 22 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 138.000 rt. tot zinken en beschadigden nog twee schepen van 17.000 brt. door torpedotreffers zwaar. IN EEN PAAR REGELS De Engelsche admiraliteit deelt me de, dat de torpedobootjager „Jaguar" tot zinken is gebracht. Het Amerikaansche departement van marine heeft Woensdagavond bekend ge maakt, dat een kleine Noorsche koopvaar der in de nabijheid van de Atlantische kust is getorpedeerd. De Fransche admiraliteit deelt mede, dat de Fransche kotter „Edmond René" in de Golf van Gascogne gezonken is. Slechts vier leden van de uit 16 koppen bestaande bemanning konden worden ge red. In de Golf van Biscaje is een Spaan- sche visscherstreiler gezonken met 11 man aan boord. Vijf man konden gered worden. Negentien Britsche militairen, onder wie twee kapiteins, zijn omgekomen bij een ontploffing, die aan een ongeval te wijten was, bij de jongste manoeuvres in het Westen van Wales. De staatsbegrafenis van den overle den premier Stauning is definitief be paald op Zondagmiddag 10 Mei. De offi cieele rouwplechtigheid wordt gehouden op het forum te Kopenhagen. Een lid van het vroegere Portugee- sche koningshuis, hertog Eduard van Bra- ganza, zal op 18 Mei te Madrid plechtig zijn verloving vieren met prinses Maria Francisca van Orleans en Braganza. JAPANSCHE TIJDREKENING IN NEDERLANDSCH-INDIë. Het Japansche militaire bestuur in Ne- derlandsch-Indië heeft bekend gemaakt, dat de Gregoriaansche kalender in Indië zal worden vervangen door de Japansche tijdrekening. Men leeft van dit oogenblik af in Insulinde in het jaar 2602. Eenvoudige plankiers stellen de soldaten aan het Oostelijk front in staat, de moerassen, welke door de smeltende sneeuw zijn gevormd, ongehinderd te passeeren Atlantic-Holland P.K. Ebert Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1