LOTION MALWIDA 31 ZATERDAG 2 MEI 1942 DE LEIDSCHE COURANT Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 21 06 uur Zaterdagavond. Zon op 6.07 uur Zondagmorgen. Zon onder 21.08 uur Zondagavond. Zon op Ö.05 uur Maandagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 2 Mei: De maan komt Zaterdagavond 11.08 uur op en gaat Zondagmorgen 8.17 uur onder. 4 Mei: De maan komt Maandagnacht 0.19 uiu op en gaat Dinsdagmorgen 9.13 uur onder. 5 Mei: De maan komt Dinsdagnacht 1.21 uur op en gaat Woensdagmorgen 10.15 uur onder. 6 Mei: .De maan komt Woensdagnacht 2.12 uur op en gaat Donderdagmorgen 11.23 uur onder. 7 Mei: De maan komt Donderdagnacht om 2.53 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.33 uur onder. Groote en enthousiaste bijeenkomst in de hoofdstad In een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam is gister avond op plechtige wijze de oprichting van het Nederlandsche Arbeidsfront herdacht. Van officieele zijde was er voor deze be langwekkende eerste bijeenkomst van het Nederlandsche Arbeidsfront groote belang stelling. Vele Nederlandsche en Duitsche autoriteiten waren op de eereplaatsen ge zeten. De organisatie-leider van het Neder landsche Arbeidsfront, de heer Ph. van Kampen, sprak een kort begroetingswoord. Vervolgens hield de leider van het N.A. F., de heer H. J. Woudenberg, die met har telijke toejuichingen door de aanwezigen was begroet, een boeiende redevoering, waaraan het volgende is ontleend. Rede van H. J. Woudenberg Er loopen sedert maanden en in het bij zonder de laatste weken tal van geruchten door het land, zoo zeide de heer Wouden berg. Geruchten, die hun grond vinden in het feit, dat ik en meerdere van mijn me dewerkers in talrijke bedryfsbijeenkom- sten getuigd hebben van een voor het le vensbehoud der Nederlandsche menschen noodzakelijke gemeenschapsorganisatie van den arbeid. En wat wij hebben geprofeteerd, waar naar velen hebben verlangd, wat door sommigen is gevreesd en wat de negativis ten bij voorbaat hebben afgewezen, is van daag tot stand gekomen. HET NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT Het is geen toeval, in elk geval is het van symbolische beteekenis, dat dit op den eersten Mei geschiedt. De eerste Mei is se dert het jaar 1889, dus ongeveer 50 jaren achtereen, een hoogtijdag geweest voor de socialistische arbeidersbeweging. Het Nederlandsche Arbeidsfront is van daag bij besluit van den Rijkscommissaris tot stand gekomen en ik ben daarvan tot leider benoemd. Op den 15den Juli 1940 werd ik benoemd tot commissaris van het N.V.V. Dit ge schiedde omdat het N.V.V. als klassen- strijdorganisatie geen instrument der volks gemeenschap zou kunnen zijn en omdat het politiek verleden van de toenmalige leiding een positieve samenwerking in de groeien de Europeesche volksgemeenschap in den weg moest staan. Nadat het N.V.V. onder mijn leiding van Marxistische of andere politieke invloeden was bevrijd, was er voor de confessioneele vakbonden geen be staan meer. Daarom zijn dan ook het vorig jaar de confessioneele vakbonden opgeheven en de georganiseerde arbeiders in één or ganisatie gebracht. Het is echter vanzelfsprekend, dat, waar de geest van den nieuwen tijd eischt, dat alle tegenstellingen in den arbeid en tus schen de arbeiders verdwijnen moesten, ook de werkgevers en werknemers niet meer als twee tegenover elkaar staande onderhan delende partijen konden blijven bestaan, het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen, als eenige Nederlandsche organisa tie der werknemers, nog niet zijn eindvorm had gevonden. Daartoe moeten in dezen tijd organen worden geschapen, die een geestesverande- ring kunnen bewerkstelligen, waardoor de klassenstrijd overbodig wordt, de klassen strijd, die thans meer dan ooit schadelijk is. Wij allen, die vandaag tot het Neder landsche Arbeidsfront zijn toegetreden, wij hebben respect voor de eerste pioniers in de arbeidersbeweging. Wij nemen op ons, om hun werk in de nieuwe gemeenschaps organisatie zijn bekroning te doen vinden. De klassenstrijd werd veroorzaakt door een onmenschelijk kapitalistisch systeem en door kortzichtigheid van de werkgevers. Men kan het den arbeiders niet verwijten, dat zy gebruik maakten van dezelfde vrij heid, die de liberale werkgevers principieel als leidende gedachte voor de maatschappe lijke ontwikkeling hadden aanvaard, en den hun opgedrongen klassenstrijd gingen voeren. Men kan echter den leiders der vakbe weging wel verwijten, dat zij de teekenen des tijds niet hebben verstaan en hardnek kig bleven vasthouden aan allerlei vormen, die door de maatschappelijke ontwikkeling reeds lang waren achterhaald. De problemen, waarvoor ook het Neder landsche volk en in het bijzonuder de Ne derlandsche arbeiders sedert meer dan 10 jaren staat, wezen voldoende den ondergang en onhoudbaarheid van het kapitalistische stelsel aan. Wanneer iemand hier in de zaal of daar buiten de vraag mocht stellen, waarom de nieuwe gemeenschapsorganisatie, die van daag in Nederland gegrondvest is, en die dooi Nederlandsche menschen zal worden geleid, door Nederlandsche menschen zal worden gedragen, de Nederlandsche wer kers zal omvatten en het Nederlandsche volksbelang zal dienen, den naam van Nederlandsch Arbeidsfront draagt, zal ieder mij toegeven, dat het woord zelf volkomen Nederlandsch is. Het betee- kent dat allen, die aan den Nederlandschen arbeid deelnemen, georganiseerd en ge vormd worden tot een front. Het Neder landsche woord front geeft getuigenis van de breedheid, de diepte, het allesomvatten de en de hechtheid. Het herinnert aan ver dediging en strijd, aan officieren en man schappen, saamgebonden door één belang, door één lot, tot één gemeenschap. Het is de taak van de Nederlandsche menschen op dit Nederlandsche Arbeids front, met Nederlandschen stempel, van Nederlandschen volksaard, een Neder landsch karakter te drukken. Wat is nu de taak van dit Nederlandsche Arbeidsfront? In de eerste plaats wil ik noemen, de behandeling, voorbereiding, bespreking, vormgeving, in alle sociaal-economische aangelegenheden. Dit onderdeel van de taak van het N.A.F. is vérstrekkend en zal het werk zijn van de vroegere vakbonds bestuurders. Wat zij vroeger te dien opzich te deden in beperkte mate, in onderhande ling met werkgevers of in contact-commis sies, zal nu onder de gewijzigde omstandig heden in de geleide economie bindender kracht krijgen door de organen van den Staat. Dit belooft binnen het kader dor mogelijkheden van loonen en prijzen nieu we mogelijkheden in de loonpolitiek. Het tweede deel van de taak is de grond vesting van de bedrijfsgemeenschap. Het verheugende van dezen tijd is, dat de or ganisatie van alle werkers, het Nederland sche Arbeidsfront, tenslotte in elk bedrijf vertegenwoordigd zal zijn. De organisatie beperkt zich niet tot onderhandelingen aan den top, maar begint van onderen in het bedrijf. Nederlandsche Arbeidsfront krijgen ten op zichte van arbeidsovereenkomsten en ar beidsvoorwaarden de sociale verzekerings plichten en alle uit den arbeid voortsprui tende rechtsvragen en geschillen de gratis ondersteuning en bijstand van het Neder landsche Arbeidsfront, dat zoo noodig ook bij de gerechtelijke instanties zal optre den. Ten vierde: de verhooging van de ar- beidsbekwaamheid. arbeidsproductiviteit en beroepsvorming. Het Nederlandsche Ar beidsfront omvat den Nederlandschen wer ker van na zijn schooljaren tot aan den dood. Op alle gebieden van het leerling wezen, de bedrijfsscholen en het uitzoeken van extra begaafde krachten, zal het Ne derlandsche Arbeidsfront baanbrekend werken. Ten vijfde: vorming van het cultureele leven door de gemeenschapsorganisatie „Vreugde en Arbeid". Ook hierbij zal het in het bijzonder aankomen op de zelfwerk zaamheid, alles wat de levensvreugde van den werker en zijn gezin kan vergrooten zal den werker worden geboden. Ten zesde: de oprichting van zelfhulp en ondersteuningsfondsen. In de allereerste plaats de verzekering tegen werkloosheid en steunuitkeeringen geschieden met alle hiermede verband houdende zaken door de instellingen van het Nederlandsche Ar beidsfront, zoodat dit deze taak naar vol len omvang van staats- en gemeentelijke instanties overneemt. Ondersteuning in ge val van nood, ondersteuning bij huwe lijk van vrouwelijke leden, overlijdensuit- keering, ondersteuning bij t.b.c Het N. A. F. geeft periodiek verschil lende xaktijdschriften uit, die aan de le den van verschillende beroepsgroepen gra tis worden toegezonden. De contributies, die de leden van het Nederlandsch Arbeids front betalen, zijn geen verzekeringspre- miën, doch bijdragen voor den opbouw, de instandhouding en den bloei van een ge meenschap. Zij berusten op het beginsel van wederzijdsche hulp en zijn slechts zoo hoog als voor 't vervullen van de door het Nederlandsche Arbeidsfront gestelde taken noodig is. De bijdragen zyn samengesteld naar de socialistische gedachte, één voor allen en allen voor één, en houden verband met de hoogte van het inkomen en de grootte van het gezin. Wie kunnen nu lid zijn van het Neder landsche Arbeidsfront? Het is de taak van het Nederlandsche Arbeidsfront, alle in het bedrijfsleven staande Nederlandsche arbeiders samen te vatten en te verzorgen, hen tot wederzijdsch 'Zooi Rognrpltroofl GEBR. TEN HOEVE ROTTERDAM. TIL." 16% 77 DEN HAAG. TEL. 333294' 43- 6509 begrip van hun maatschappelijke belangen te brengen, hen sociaal en cultureel op te voeden en tot bevrediging van de sociale en cultureele behoften mede te werken. Dat wil dus zeggen, dat ieder, die in het be drijfsleven staat, de horlogemaker, de straatreiniger, de fabrieksdirecteur en win kelier, het schoenmakersbaasje, een werk vrouw, of groothandelaar, deel uitmaakt van het Nederlandsche Arbeidsfront en deelt in de rechten, die het lidmaatschap geeft. Generaal pardon. Zoo gezien kan geen enkele Nederland sche werker worden buitengesloten, om, dat het gaat om het belang van die wer kers, wordt er heden opnieuw een zeer ruim generaal pardon afgekondigd. Dat wil zeggen, dat diegenen, die vóór 15 Juli 1940 lid waren van eenige erkende vakorganisatie, wanneer zij vóór 1 Juli 1942 tot het Arbeidsfront toetreden, alle rech ten zullen hebben, die bij de reglementen van het Arbeidsfront zijn omschreven en dat de jaren, dat zij lid van hun vakbond waren, bii de berekening van de rechten zullen medetellen. Het Nederlandsche Ar beidsfront vervult een door den Staat offi cieel opgelegde taak. Hét is niettemin geen staatsinstelling, die van boven af allerlei regelingen dwingend oplegt. Het is nu wel zonneklaar, dat het doel door dwang van bovenaf nimmer kan worden bereikt. De Staat zou den werker een verplicht lid maatschap kunnen opleggen. Wat werd dan bereikt? Niet meer dan een gedwongen be taling der lidmaatschapsbijdrage. Het gaat echter om persoonlijke toewijding van ieder werkend volksgenoot aan de groote zaak. Niet politiek gebonden. Uit deze redeneering wordt het ook dui delijk, dat het Nederlandsche Arbeidsfront niet gebonden is aan eenige politieke par tij. Ik zelf ben N.S.B.'er en draag de over tuiging, dat zonder nationaal-socialisme en de beweging, waar in dit belichaamd is, Nederland geen toekomst heeft. Dit ligt echter geheel gescheiden van de taak, die de werkende menschen in Nederland voor zich hebben, welke gericht is op de wel vaart en de sociale verhoudingen. De ge weldige strijd, die nu op de wereld heerscht, laat den Nederlandschen mensch nu eenmaal geen keus. Hij staat voor de noodzakelijkheid, hoe zijn gedachten ook geweest mogen zijn om als nuchtere, reëele mensch te willen, dat Europa in dezen strijd niet ondergaat. Wie wil en wenscht, dat de verbonden Europeesche legers, waar van het grootste gedeelte gevormd wordt door den Duitscher, aan de Oostzijde hun strijd verliezen, is een zelfmoordenaar en wenscht den ondergang van Europa en van zijn volk. En zoo is het omgekeerd, ieder die zijn volk en zijn land lief heeft, moet willen, dat Europa ongedeerd, dus zegevie rend door dezen strijd komt. Hij moet niet alleen dit willen, zoo besloot de heer Wou denberg, maar moet daaraan ook daadwer kelijk medewerken en wel door te helpen de kapitalistische maatschaonij om te vor men tot een socialistische. Dit kan niet an ders dan door een gemeenschapsorganisa tie, die uitmondt in de bedrijfsgemeen- sch'appen en die vandaag is opgericht: het Nederlandsche Arbeidsfront. De rede van den heer Woudenberg ont lokte een langdurig applaus aan de aanwe zigen. NIEUWE SLACHTOFFERS VAN ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP DE BURGERBEVOLKING Een stad in het Westen des land, die nog onlangs onder haar burgerbevolking ver liezen had de betreuren als gevolg van En- gelsche bomaanvallen, is opnieuw het doel wit geweest van Engelsche vliegers. Van groote hoogte lukraak neergeworpen bom men verwoestten vijf woonhuizen. Het aan tal slachtoffers onder de Nederlandsche be volking bedraagt zeven dooden, drie zwaar- en twintig lichtgekwetsten. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN Met ingang van 1 Mei worden de ge meenten Kockengen en Laag-Nieuwkoop samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Kockengen draagt. AANMELDING VRIJWILLIGERS N.A.D. Van officieele zijde wordt bekendge maakt, dat de aanmelding voor vrijwilli gers bij den Nederlanidschen Arbeidsdienst voor de kamipen, aanvang 1 Juni 1942, als nog is opengesteld tot 8 Mei a.s. Aanmel ding kan geschieden bij de aanmeldings- bureaux, gemeentehuizen en arbeidsbu- reaux. STADSNIEUWS EINDEXAMEN H. B. S. Aan de Gem. H. B. S. zyn geslaagd voor de Litt. Econ. afdeeling: niej. L. Coertzen cie Koek, Voorschoten; mej. E. Coomans de Ruiter, mej. E. Jongkees, beiden Was senaar; mej. N. Entrop, I. Meijer en E. Schwing, allen Leiden; mej. S. Maitimo, Katwijk aan Zee; J. Kronenberg, N, Luiks en J. Vermeulen, allen Leiden; G. A. Uiter- mark, Voorburg; A. Vos, Katwijk a. d. Rijn er. C. L. Woerlee, Hillegom. Afgew. geen. DIENSTREGELING II.T.M. De laatste trams der HTM vertrekken met ingang van heden van Leiden 21.30 uur, Rij.nburgerweg 21.52 uur, Remise 21.57 uur, Deyl 22.12 uur, Kieviet 22.26 uur. Van de Turfmarkt te Den Haag te 20.40 uur, van Turfmarkt tot Rijnsb.w. 21.— uur, tot Remise 21.20 uur, tot Deyl 21.40 uur, tot Kieviet 22.uur. ZILVEREN JUBILEUM MEJ. L. VAN ES. Gistermiddag om 2 uur had in de gym nastiekzaal van de St. Barbaraschool, wel ke rijkelijk met bloemen was versierd de huldiging plaats van mej. L. v. Es, die, zooals wij gisteren reeds meldden, 25 jaar als onderwijzeres aan de school verbon den was. Aanwezig waren daarbij het voltallige schoolbestuur met den voorzitter pastoor Th. Beukers en de kapelaans der St. Pe trusparochie. Door den inspecteur van het Lager Onderwijs waren bericht van ver hindering en gelukwenschen gezonden. Door alle klassen werd een zangstukje voorgedragen of een tooneelstukje ver toond. Pastoor Th. Beukers heeft als voor zitter van het schoolbestuur in een geesti ge toespraak den jubilaresse dank gezegd voor haar 25 jaren toegewijde arbeid en haar een geschenk onder couvert overhan digd. Door de kinderen werd de jubilares se een bloemenmand aangeboden. Aan het einde heeft mej. van Es allen dank gezegd en den kinderen een verrassing beloofd. BEENBREUKEN. Op het emplacement der Ned. Spoorwe gen is de 39-jarige leerl iwg-mach in is t J. v. A. uit Den Haag bij het watervullen van de tank vam den tender gevallen. Hij brak het rechterondehbeen Het 5-jarige meisje E. N., wonend aan den Haarlemmerweg is gistermiddag op den hoek van de Raamstraat aangere den door den 9-jar'.gen wielrijder J. T. Het meisje brak het linkeronderbeen. De E.H.D. heeft beide slachtoffers naar 'het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Gisteravond is door de politie aangehou den de 31-jarige L. de W., aam wiens schuld het te wijten was, dat in zijn winkel oip den hoek van Langebrug en Ketelboeter- steeg brand Is ontstaan. Hij had een bran dende lucifer achteloos weggeworpen, waardoor brand was ontstaan. Hedenmor gen is hij na procesverbaal op vrije voeten gesteld. BIOSCOPEN. In L i d o is 't „Het meisje uit Fanoe", dat de bezoekers in spanning moet brengen Zij speelt in een zwaarmoedig drama met een. happy end, waarin een fatale sirene optreedt en veel gezondigd wordt. Iedere zonder krijgt echter zijn verdiende loon, zoadat er voor l'evenservaren menschen in dit drama een waarschuwende moraal steekt Bemiamino Gigli's sonoor en klankrijk stemgeluid weerklinkt deze week in C a- s i n o. Benjamin zingt in de film „Ave Maria", een film met overvloed van senti ment, maar twens met een vlotte, dikwijls geestige handeling. De verandering van een Parijsohe mondaine in een toegewijd eohtigemoote is op aantrekkelijke manlier verhaald. En de zanger zingt tot over zijn ooren verliefd op het knappe cabaret meisje. Het geheele programma is Itali- aansch afgestemd door de toevoeging van Gofilex-opnamen van Florence en Napels. In R e x draait deze week een géheim- zinmigen en sensationeel filmwerk „De man met de 2 gezichten". Deze man is boekhouder, die behalve „dubbel" boek houden, ook de kunst verstaat zich onher kenbaar te vermommen. Deze vermom- mimgskunst heeft hij wel noodig want hij houdt zich behalve met zijn boekhoudkun dig vak, met misdadige praktijken bezig, terwijl hij eveneens een moord op zijn ge weten heeft. Een jong maar actief recher cheur heeft deze zaak in handen doch on danks de handigheid van den boekhouder, weet de politie deze geheimzinnige zaak te ontsluieren. In L u x o r laat Aruny Oradra zien hoe zij haar wittebroodsweken doorbrengt na haar huwelijk met den jongen man, die van zijn schoonvader wijze lessen heeft ontvangen hoe hij zijn dochter moet aan pakken. 't Is al dadelijk mis, natuurlijk, en de huwelijksreis wordt afgebroken. Zij wordt kellnerin in een toeristenhotel in Zwitserland en het filmverhaal levert na tuurlijk de nood'ige situaties op, welke alle tot een goed einde worden gebracht. In „Truxa", dat in Tr i a n o n de hoofd schotel is, vormt het bonte leven achter de schermen van een variété de omlijsting voor een verhaal van jalousie, liefde en haat, waarin een beroemd koorddanser en de bekende danseres La Jana het midden punt vormen. Het is een boeiende en afwis selende film met spannende momenten, waarbij het alleen te betreuren is, dat de kleeding, waarin La Jana zich vertoont, volgens christelijke opvattingen niet door de beugel kan. F. Schneiders. Agenda. PAR. O. L. VR. HEMELV. EN ST. JOZEF. Het verslag van P. B. was, wat de geschiedenis betreft, IC best' maar van de toepassing l£al was er niets. Dus tezamen: voldoende. Dinsdag begint om 8 uur de cursus tot waardeering van het huwelijk. De congreganisten zorgen vóór 8 uur pre sent te zijn. De Euch. sectie bidt voor 't welslagen ervan. W. J. A. MULDER, Pr., Directeur. KATHOLIEKE ACTIE Alle jonge meisjes van 1830 in onze parochie hebben een circulaire ontvangen voor deelname aan den huwelijkscursus. Werpt deze dagen de strook ervan in de brievenbus en komt iederen Dinsdag trouw, 't Zal uw inzicht verdiepen, uw levens opvatting verruimen en uw geloofskennis verrijken. Moge Moeder Maria, de Koningin van de jeugd, de trouwe deelneemsters bijzonder tot voorspraak zijn. W. J. A. MULDER. Pr., Djrecteur. Mariagarde. Maandag géén club voor de Agnesgroep wegens bijzondere omstandigheden, wel om 7.30 uur Margr. Slnclairgroep. Donderdag om 7 uur Theresia- en Lidwi- na-groep en om 8.15 uur Cecilia-groep; dit maal zonder onderbreking. Iedere Mariagardiste denkt om 't Mei maandlof, hè. Als we kunnen, zijn we iede ren avond 7 uur present. Afgesproken! SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag: De geheele Schola zingt bU de Toediening van het H. Vormsel des avonds om zeven uur. Om kwart voor zeven alle jongens aanwezig op het koor Maandag: cm kwart voor negen moeten alle jongens van de Schola-Cresc. Gr. I en II aanwezig ?yn in de Kerk plaats nemen in de ban ken aan de zijde van de Preekstoel. We zingen tijdens de Mis en de Toediening van het H. Vormscel. 5 uur: Aspiranten 5.30 uur: Cresc. Gr. I (St. Odo-Klok!) '7 uur: Lof Dinsdag: 5 uur: Cresc. Gr. II 6 uur: Schola (St. Odo-Klok!) 7 uur: Lof-Woensdag: 7 uur Lof Donderdag: zooals Dinsdag Vrijdag: reoetities en Lof zooals Maandag Zaterdag: 7 uur: Lof. Hallo jongens! Leest goed de Agen da hoor! Denk ook aan het nieuwe nummer van de St. Odo-Klok! Hallee! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. ST. JOSEPSGEZELLENVEREEN. Zondag: is de zaal geopend van 12.30 —2.30 en van 7.00—10.15 uur. Van 1—2 uur Eibhotheek 12.30—2.30 uur Biljartclub T. E. P. Van 8.15—9.45 uur 8.30 uur Prijsbiljarten; hoofdprijs Om 10 uur wordt de zaal gesloten Maandag: Bijeenkomst voor do gezellen van 810 uur. 8.30 uur Vergadering (verplicht) afd. Gezellen; aller opkomst gewenscht. Voor en na de vergadering afrekening Zeiateurs St. Petrus Liefdewerk en Z.j'alrices van het Kempermanfonds. 8 uur Biljart- en Ta feltennisclub. 8 uur Bijeenkomst Dam- en Schaakclub „De Denkers" Dinsdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur. 8 uur Ontwikkelingsclub. Woensdag: 8 uur Vergadering Raad van Bestuur. 7.30 uur Repetitie Muziekgezelschap „Frans Schweitzer". 8 uur Repetitie Tooneelclub .vAdolf Kolping"; allen op tijd Donder dag: Bijeenkomst voor de gezellen van 8 10 uur. 8 uur Biljart- en Tafeltennisclub Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur. 89 uur Bibliotheek. 8 uur Lichamelijke oefening. Mededeelingen: Zondag 10 en 17 Mei Biljarttournooi voor het District Leiden. Zaterdag, Jiu-Jits ju-feestavond Sport school Kooreman, Stadsgehoorzaal 7.30 uur. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters Bruins Slot, De Bruijne, de Vries, de Jager, Langezaal en Starck De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest' wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt waargenomen van Zaterdag 2 Mei 20 uur tot Zaterdag 9 Mei 8 uur door de apotheken: Herdingh* en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche apotheek, Wilhelmniapark 8, tel. 26274. FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 4) Mevrouw dr. Scheele opent de deur, die Margarete Faust haar heeft aangewezen en barst onmiddellijk los in een stortvloed van verontschuldigingen. „Nee maar, mevrouw Hofrichter, nee, zoo iets! Als ik dat geweten had! Was juffrouw Eva dan niet vrij? Het spijt me verschrik kelijk. Buitengewoon onaangenaam! Ik zal direct juffrouw Eva roepen, dan kan die de behandeling verder voortzetten." „Doet u dat alstublieft niet, mevrouw Scheele", valt de zachte stem van de vrouw op de rustbank haar in de rede, „laat u maar! Die jongedame behandelt me uit stekend. Ik stel er werkelijk prijs op, dat ^zij er mee doorgaat". „Zooals u wilt", antwoordde mevrouw Scheele haastig, „natuurlijk. Ik dacht al leen maar ik veronderstelde omdat juffrouw Eva altijd. Hoe voelt u zich overigens mevrouw Hofrichter? Beter? O, dat doet me werkelijk pleizier! En over morgen is het groote concert van uw man? Er wordt over niets anders gesproken; ik ga er natuurlijk ook heen! Een dergelijk muzikaal genot mag men zich niet laten ontgaan. Ja, waar is het ook weer? In het Concertgebouw? Nee, in de Harmonie, na tuurlijk in de Harmonie! U wilt me wel een oogenblik excuseeren, mevrouwtje, ik moet even ik kom dadelijk nog even zien Ietwat overhaast verdwijnt mevrouw dr. Scheele om daarna ook een blik te werpen in de andere cabines. Overal heeft ze een paar vriendelijke woorden voor haar cliën ten en tegelijkertijd wisselt zij een blik van verstandhouding met de behandelende jon ge meisjes. „Hier alstublieft, juffrouw Al- versen, deze cabine komt direct voor u vry!" En ze brengt persoonlijk de piep jonge filmactrice, wie de ontevreden trek slecht bij haar beschilderde poppenge zichtje past, naar de rustbank. „Juffrouw Gabi maakt al alles in orde In de kleine achterkamer met de elec- trische ketels en andere gereedschappen treft mevrouw dr. Scheele weer Margarete Faust, die bezig is een glazen schaal met kiemvrije stukjes ijs te vullen. „Alle achting", zegt mevrouw Scheele, in een kringetje ronddraaiend en blijkbaar iets zoekend, dat ze niet vindt; ze weet ver moedelijk zelf niet eens, wat ze zoekt. „Al le achting u bent ten minste maar met een flink in het koude water gesprongen! Weet u, wie dat is, die u daar onderhan den hebt? Dat is mevrouw Hofrichter, de vrouw van Egon Hofrichterdien kent u natuurlijk, den beroemden cellist, niet waar? Een van onze beste klanten. Doe vooral goed je best kind!" Mevrouw Scheele zoekt nog steeds iets en plant dan, wanneer ze- niet zoo gauw een haak vindt, haar hoed op een leege flesch. Juffrouw Faust knikt en is het volgende oogenblik met haar stukjes ijs verdwenen. „Ik hoop, dat ze haar kikkergroen op haar wangen smeert!" zegt Eva, uit den grond van haar hart, terwijl ze den elec- trischen ketel vrij onzacht in een hoek duwt. Gabi, die met een arm vol handdoe ken, een stapel schotels op haar hand ba lanceert, geeft haar een duw om zich een weg naar de tafel te banen. De artistiek gekrulde lokken op haar voorhoofd schij nen van verontwaardiging te trillen en haar gezicht is spinnijdig. „Wel, wat hebben jullie, kinderen? Wat is er nu weer aan de hand?" Mevrouw Scheele kijkt haar beide jonge helpsters radeloos aan. „Dat u zoo weinig tevreden met ons bent, mevrouw Scheele", zegt Eva met een bene pen stem. „Hoe zoo, niet tevreden? Omdat Ik die nieuwe hem aangenomen? Maar kinderen, kinderen, een mensch kan het jullie ook nooit naar den zin maken! Vorige week hoorde ik niets anders dan klachten over de drukte, af jachten, zenuwhoofdpijnen en weet ik wat nog meer en nu? Nu heb ben jullie een hulp er bij en nu het weer niet goed. Ach, m'n lieve tijd Mevrouw dr. Scheele slaakte een wanhopigen zucht. „We zouden het best hebben kunnen bol werken. mevrouw; tot dusver is het immers altijd nog gegaan. Maar bovendien nog zóó iets! Het is een schandvlek voor het heele instituut! Dit jaagt ons alle klanten weg! Daar deinst immers een blinde voor terug. Een mooie reclame voor een schoon heidssalon!" Eva is door en door verbit terd. „Vinden jullie haar dan zoo leelijk?" Me vrouw Scheele kijkt Gabi en Eva onzeker aan. „Zoo goed heb ik heusch niet op haar gelet." Dat kan ik me indenken,, schijnt Eva's verontwaardigde rug uit te drukken! „Maar, wacht maar, morgen krijgt ze haar zalmkleurige uniform en „Nou mooi, zalm met een hoornen bril", zegt Gaby droog, vergeet heclemaal haar buitenlandsch accent en neemt Eva haar schaal met kamillenwater af. „Doe me een genoegen en probeeren jul lie het met elkaar te vinden, ja?" zegt mevrouw Scheele smeekend, maar de bei de meisjes zijn alweer verdwenen. Het is werkelijk razend druk. Mevrouw Scheele zet haar vilten hoed weer op en gaat naar voren. Als een half uur later mevrouw Hofrich ter de cabine verlaat, ziet ze er frisch en opgewekt uit; haar oogen hebben weer glans, de lijdenstrek is verdwenen en ner gens is ook maar een spoor van poeder of schmink te zien. Mevrouw dr. Scheele ziet het met een enkelen oogopslag dat meisje verstaat haar werk. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2