DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GELDIGE BONNEN Momentje ^>AG VAN DEN ARBEI^te VRIJDAG 1 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10240 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Eendrachtig aan den arbeid De nood van dezen tijd eischt eendrach tige samenwerking. Maar het is niet alléén de nood van den tijd, die samenwerking eischt. Ons beginsel eischt samenwerking ten allen tijde. De nood van den tyd dringt die nood zakelijkheid meer naar voren, stelt die noodzakelijkheid in een klaarder licht. Samenwerking op héél het maatschappe lijk terrein van allen, die waarlijk van goeden wil zijn. Dat is een ideaal, waar naar wij allen moeten streven, waarvoor wij allen, zoo noodig, offers moeten brengen! Samenwerking van allen, die waarlijk van goeden wil zijn. Natuurlijk kan samen werking alléén geschieden op de basis van gezond verstand. Goede wil is de nood zakelijke voorwaarde; gezond verstand is fle grondslag. Beginselverschil en meeningsverschil kan heel goed samengaan met een even groote dosis zoowel van gezond verstand als van goeden wil bij alle daarbij betrokken par tijen. Zóó is nu eenmaal de feitelijkheid onder ons, menschen! Maar als gezond verstand en goede trouw werkelijk in voldoende mate aanwezig zijn, dan zal in de meeste geval len één van de volgende twee mogelijk heden verwerkelijkt kunnen worden. Of het meeningsverschil wordt hetzij geheel hetzij ten deele weggeredeneerd, óf men komt tot de conclusie, dat naast het meeningsverschil, hetwelk geheel of ten deele b 1 ij f t bestaan, terrein open ligt voor practische, vruchtbare samenwerking. En men zal dan ook het van elkaar af wijkende beginsel en inzicht wederkeerig zooveel mogelijk respecteeren. Als men deze gedachten als leiddraad neemt, zal er in het heden en in de toe komst zooveel meer samenwerking zijn, dan in het verleden. Men zal vormen één arbeidsfront in dien zin, dat men in eendracht wil arbei den aan het welzijn van heel het volk. Eendrachtig in den arbeid, den sociaal- nuttigen, den waarlijk in het belang der natie gevoerden arbeid. Dat is onze plicht! Het mag zijn der katholieken trQts, dat zü onwrikbaar vasthouden aan de ééne, door God geopenbaarde en door de Kerk met onfeilbaar leergezag verkondigde Waarheid eenerziids; en dat zij krach tens hun katholiek beginsel moeten bele ven een practische verdraagzaamheid, po sitief, eerlijk en oprecht, met anderen met „andersdenkenden" anderzijds. Daarom willen en mogen en zullen de katholieken niet afwijzend staan tegenover een redelijken eisch van samenwerking. Mei Een katholiek plaatst zich achter zijn Bis schop, volgt diens leiding, luistert naar diens wenschen. Ook wanneer dat geschiedt ofwordt nagelaten zonder dat iemand het kan be merken. Onze Bisschop, de Bisschop van Haar- lpm, spoort nu de geloovigen dringend aan zoo lezen we in „Sint Bavo" „om ge durende de Meimaand èn in de kerk èn thuis door het dagelijksch gemeenschappe lijk gebed van den Rozenkrans, Maria's machtige hulp voor ons volk en voor heel de wereld af te bidden. Mannen zoowel als Vrouwen, Ouders en Kinderen, allen, zon der onderscheid, moeten zich vereenigen in een vurig en aanhoudend gebed". Aldus richt Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers zich tot ons tot ieder van ons. De katholiek moge hier zijn volgzaam heid toonen toonen, voor het oog van God.... Zoo hij het nog niet voornemens was, zal hij nu zeker het stellige en sterke voor nemen maken, om in de Mei veel te bid den, echt te bidden wij willen hier even terloops herinneren aan wat wij dezer da gen schreven over Alfons Ariëns en het bidden!„voor ons volk en voor heel de wereld". Dan zal het zijn: een blijde Mei! AARDAPPELRANTSOEN VERLAAGD. Met ingang van Zondag 3 Mei is het aardappelrantsoen met één kilogram ver laagd per persoon per week. De bestaande toeslag voor personen van 14 tot 21 jaar, die 50 pet. van het rant soen bedraagt, blijft gehandhaafd en be draagt dus van genoemden datum af 50 pet. van het nieuwe rantsoen; ook de toe slagen voor personen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, blijven gehand haafd en zullen dus resp. 50 pet. en 100 pet. van het nieuwe rantsoen bedragen. De extra-toeslag van 1/2 K.G. waarop houders van vetkaar ten recht hebben, blijft voor- loopig ongewijzigd. DISTRIBUTIE VAN SINAASAPPELEN. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur der ter verkrijging van sinaasappelen aangewezen bonnen 304 en 404 reserve wederom verlengd is en wel thans tot en met 9 Mei a.s. TEXTIELPUNTEN BLIJVEN NOG GELDIG Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede, dat le per 1 Novem ber 1941 geldig verklaarde textielpunten van de laatste textielkaart voorloopig ook na 30 April nog geldig blijven. Over de oorspronkelijk na 30 April gel dig wordende nieuwe punten dier textiel kaart kan voorloopig nog niets worden medegedeeld. OPRICHTING VAN HET N. A. F. Decreet van den Rijkscommissaris Decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de oprichting van het Nederlandsche Arbeids front (N. A. F.). Par. 1. Ik richt met ingang van 1 Mei 1842 het Nederlandsche Arbeidsfront op. Par. 2. 1. Het Nederlandsche Arbeids front heeft tot taak, de in het bedrijfsle ven staande Nederlandsche menschen sa men te bundelen, hun belangen te behar tigen, hen op te voeden tot wederzijdsch begrip voor hun economische belangen en voor hun sociale en cultureele behoeften en mede te werken aan de bevrediging van Jeze behoeften. 2. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft vooral tot taak: 1. Mede te werken bij het tot stand bren gen van rechtvaardige toestanden op het gebied van de sociale politiek in het alge meen en van de loon- en arbeidsvoorwaar den in het bijzonder, bij den opbouw van het werk der sociale verzekeringen en de bepalingen op de bescherming van den arbeid. 2 Den arbeidsvrede te verzekeren door de leden op te voeden in den zin van de oedrijfsgemeenschap. 3. Uitbreiding van de beroepsbekwaam heid der leden met het doel het leveren V3ij betere prestaties te bevorderen. 4. Instelling voor eigen hulp voor de le der op te richten en in stand te houden 5. Den leden advies te geven in alle aan gelegenheden van arbeidsrecht en sociale verzekeringen en conflicten en hen te ver tegenwoordigen voor het gerecht en de bureaux der sociale verzekering. 6. Door de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" instellingen in het leven te roe pen en in stand te houden, die dienen ter bevrediging van de cultureele behoeften der leden en tot behoud en bevordering van hun arbeidskracht. 7. De uitbetaling der werkloozenonder- steuning naar de mate van de geldige rechtsvoorschriften uit te voeren. 8 Aan het Nederlandsche Arbeidsfront kunnen in overeenstemming met zijn leider door den secretaris-generaal van het tel kenmale zakelijk in aanmerking komende departement nog andere taken opgelegd worden. Par. 3. 1. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft rechtspersoonlijkheid. Par. 4. Het Nederlandsche Arbeidsfront is vrijgesteld van alle belastingen en pu- b.ieke lasten. Par. 5. 1. Lid van het Nederlandsche Ar- Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 3 Mei t/m 9 Mei 1942. 23-A Brood 23-B Brood 23-A Vleesch 23-B Vleesch 23 A Aardapp. 23 B Aardapp. 19 April t/m 16 Mei: brood of gebak 4 rants. 54 rants. lUnfe' 'L of vLwaren 'k kg. aardaPPelen 279 algemeen 280 algemeen 277, 281, 285, 289 4-09, 4-10 283 algemeen 2«4 algemeen 287 algemeen 278, 282, 286, 21-A t/m 24-A Melk 21-B t/m 24-B Melk kg. suiker 50C gr. jam, 250 gr. suiker rants bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of rraizena 100 gram kaas 3 54 liter melk 1 liter melk 19 April t/m 13 Juni: 288 algemeen 1250 gram koffie-surr.g. 30 April t/m 8 Mei: 23 Boter, Vet 19 Anril t/m 16 Mei: 54 rants. Boter Margarine of Vet. 291 algemeen 3-12 of 4-12 1 Mei31 Aug.: I 250 gram Peulvruchten 400 gram sinaasappelen 150 gram scheerzeep U textiel (mannen) OPMERKINGEN: De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verléngd: Tot en met Zondag 31 Mei: 293 Algemeen (Zeep) 211 Algemeen (Zeep). 228 Algemeen (Zeep) 27? Algemeen (Zeep) 3 Zeep, Toiletzeep. H Zeep, Toiletzeep, l Zeep, Toiletzeep. J Zeep, (Zeep) J Toiletzeep -75 gr. Toiletzeep 80 pet. Tot en met Zaterdag 9 Mei: 3 04, 4-04 reserve (sinaasappelen). beidsfront kan worden ieder in het be dt ijfsleven v/erkende Nederlander, tenzij hij volgens de bepalingen van par. 4 van verordening no. 189/1940, betreffende de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. 2. Lid van het Nederlandsche Arbeids front kan voorts worden ieder corporatief lichaam van het openbare recht. De rech ten en plichten der leden van die corpora- i-eve lichamen ten aanzien van het Neder landsche Arbeidsfront worden telkens af zonderlijk vastgelegd in overleg tusschen den leider van het Arbeidsfront en het betrokken lichaam. Par. 6. 1. Voor zoover leden van een vakorganisatie, een vakvereeniging, een werkgeversverbond of een soortgelijke or ganisatie door opneming hunner organisatie in het Nederlandsche Arbeidsfront indirect lid van het Arbeidsfront worden of voor zoover zij uit zoo'n organisatie direct over gaan tot het Nederlandsche Arbeidsfront, worden mits de betaling der bijdragen ononderbroken is geschied de door deze leden in hun oude organisatie betaalde bij dragen binnen het bestek van de bepalin gen op de bijdragen en ondersteuningen van het Nederlandsche Arbeidsfront in min dering gebracht. 2. De uitwerking en verdere ontwikke ling van deze resten en candidaturen vormt een essentieel gedeelte van de verzorgings taak die het Nederlandsche Arbeidsfront heeft te vervullen jegens zijn leden. Par. 7. De leider van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt door mij aangesteld en ontslagen en is aan mij verantwoording schuldig voor de behoorlijke uitvoering van de taak van het Nederlandsche Arbeids front. Par. 8. De leider van het Nederlandsche Arbeidsfront vaardigt zijn statuten uit. Zij moeten door mij bekrachtigd worden. 2. De statuten worden gepubliceerd in het publicatie-orgaan van het Nederland sche Arbeidsfront. 3. Op eventueele wijzigingen der statu ten zijn de bepalingen der paragrafen 1 en 2 van toepassing. Par. 9. 1. Het Nederlandsche Arbeids front wordt in rechte en buiten rechte ver tegenwoordigd door zijn leider en te zijner vertegenwoordiging door andere organen in een omvang, zooals die door de statuten of door bijzondere volmachten is vastge- legd. 2. Voor zoover het Nederlandsche Ar beidsfront door de uitvoering van zijn taak binnen afzonderlijke bedrijven uit het per soneel lasthebbers (sociale bedrijfsfunctio- narissen) aanstelt, moet de aanwijzing daar van schriftelijk worden medegedeeld aan de leiding van het bedrijf. De sociale be drijf sf unction aris van het Nederlandsche Arbeidsfront kan, tenzij er een andere wet telijke regeling bestaat, door de leiding van het bedrijf alleen met toestemming van de bevoegde organen van het Nederland sche Arbeidsfront worden ontslagen, tenzij dit ontslag noodzakelijk wordt op grond van stillegging van het bedrijf of geschiedt door een reden, die rechtvaardigt tot het opzeggen van de dienstbetrekking zonder nakoming van een opzeggingstermijn vol gens artikel 1639 p. van het Nederlandsch Wetboek. Par. 10. 1. De controle cd het financieel en begrootingsbeheer van het Nederland sche Arbeidsfront wordt opgedragen aan een financieele commissie. 2. De voorzitter van de financieele com missie wordt door mij aangesteld en ont slagen. 3. Vier andere leden worden op voorstel van den voorzitter op gelijke wijze aan gesteld. 4. De leider van het Nederlandsche Ar beidsfront legt de financieele commissie jaarlijks een rapport voor over het finan cieel- en begrootingsbeheer van het Neder landsche Arbeidsfront. Hij is verplicht de financieele commissie op wensch van haar voorzitter inlichtingen te verstrekken en documenten voor te leggen voor zoover dit noodzakelijk is voor de uitvoering van de taak der financieele commissie. 5. Den leder van het Nederlandsche Ar beidsfront wordt door den voorzitter van de financieele commissie op grond van des betreffende besluiten van de financieele commissie décharge verleend. Par. 11. De bepalingen van dit decreet hebben kracht van wet in den zin van par. 1 alinea 2 der verordening nr. 3/1941 op de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland. Par. 12. Voor zoover ter uitvoering van de bepalingen van dit decreet rechtsvoor schriften vereischt zijn, worden deze uit gevaardigd door den secretaris-generaal van het zakelijk in aanmerking komende departement, na den leider van het Ne derlandsche Arbeidsfront gehoord te heb ben. BENOEMINGEN BIJ HET N. A. F. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van de par. 7 en 10 van zijn decreet over de op richting van het Nederlandsche Arbeids front (N. a. F.) van 1 Mei 1942 benoemd: c'.en heer H. J. Woudenberg te Den Haag tot leider van het Nederlandsche Arbeids front, den secretaris-generaal van het de partement voor bijzondere economische aangelegenheden, mr. Rost van Tonningen, tot voorzitter der financieele commissie van het Nederlandsche Arbeidsfront, en tot le den van deze financieele commissie: den waarnemend secretaris-generaal van het departement voor Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, den bankdirecteur H. C. van Maas dijk te Den Haag, den heer Fr. G. Gips, zakenmin te Den Haag en den transport arbeider G. Sormanl te Oosterbeek. ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI BERLIJN, 1 Mei (D.N.B.) De Fuehrer heeft Woensdag jl. een onderhoud met Mussolini gehad. PLAATS VOOR DE OUDEREN! Ons arbeidsgestel is nog verre van geor dend en levert menigen werker stof tot gerechtvaardigde klachten. Vooral de wat oudere werker moet, ofschoon een in alle opzichten volwaardige kracht zjjnde, maar al te vaak ei varen, dat de jonge snuiters hen op zij dringen. Daarin verbetering te brengen is een gewichtig gemeenschapsbelang. Want al leen een wel geordend arbeidsbestel biedt mogelijkheid tot het scheppen van een goede bestaanszekerheid voor allen. Het is dan ook in hooge mate wensche- Ujk, dat de oudere en gehuwde volwaardi ge arbeider, voor wien thans zoo menig maal de poorten van het bedrijfsleven ge sloten blijven, opnieuw wordt ingescha keld. Dat kan alleen, indien de jongeren en ongehuwden hem hun plaats inruimen. Dit is onontbeerlijk, wil de oudere en gehuwde volwaardige arbeider wederom de plaats in het Nederlandsche bedrijfsle ven innemen, waarop deze recht heeft. Daarbij moet verschuiving van werkloos heid natuurlijk worden vermeden. Ook hierin is voorzien. In Duitschland wacht den vrijgekomen jeugdigen arbeidskrach ten een loonende en aantrekkelijke werk kring. Dus: jongen en ongehuwden voor! Vraagt inlichtingen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau of een zijner bijkantoren over de mogelijkheden, die het nieuwe sociale Duitschland u biedt. IN EEN PAAR REGELS Volgens een bericht van Associated Press uit Koeibisjef heeft de Sovjetregee- ring de traditioneele 1 Mei-parade .afge zegd. De arbeiders moeten zich op 1 Mei in de fabrieken bevinden. Het is voor het eerst sedert de bolsjewistische revolutie, dat deze parade niet wordt gehouden. De Britsche terreuraanvallen op de stad Rostock hebben volgens tot dusverre ont vangen inlichtingen tot en met 29 April 163 dooden geëischt, onder wie 29 Fransche krijgsgevangenen. Tengevolge van een ontploffing in de fabriek voor chemische producten te Tes- senderloo in België zijn tot dusver meer dan 200 personen gedood en rond 1.000 ge wond. Driehonderd gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Het reddingswerk is terstond na het ongeluk door eenheden van de DuitsChe weermacht en spec'ale reddingsbrigades uit het Kempersche ko- lendiistrict ter hand genomen. Naar aanleiding van een demonstra tie van de brandweer is het Spaansche dorp La Pala totaal afgebrand. De vroegere minister van Landbouw en voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, Alexander Sztranyavsky, is giste ren op 60-jarigen leeftijd gestorven. LEEGE STRAAT. In den zonnigen avond dwaalt mijn blik langs een leege straat. De wind en de menschen zoeken den weg van den minsten weerstand. Zij blijven dus thuis. Buiten buigen de boomen, binnen de menschen voor de macht van een stormwind. Daarom is de straat leeg. Als de wind er niet was, zou de koele avondlucht de gevels streelen en de vensters, waarachter nu de kinderen slapen. Voor die vensters hangt nu al, in den zonnigen avond nog, een zwart gordijn. Het venster beeft zijn oogen gesloten, het kind ook. Het kind en die kamer sla pen. Beneden in dat huis waken de ouders over de slaap van hun kind. Boven het gieren van den wind hoo- ren zij het schreien van hun kinderen of een hoest in den slaap. Het leven wordt nu geleefd achter de nog vei lige muren al is er een enkele keer het laag vliegende, zwaar ronkende vliegtuig, dat de menschen daar be angst doen denken aan die kleinen daar boven. De straat is leeg. De menschen la ten den stormwind vrij spel. maar eens zal die wind gaan liggen. Dan zullen de menschen naar buiten ko men in den zomer van dit leven en elkaar aanzien met blijde oogen. En de kinderen zullen spelen in de zon alleen. NIEUWE BONNEN Voor de volgende week zijn ter ver krijging van de gebruikelijke rant soenen brood en vleesch aan gewezen de bonnen genummerd 23 (drie en twintig), terwijl voor het koopen van 11/4 kg. aardappelen zijn aangewezen de bonnen genum merd 23a (drie en twintig a), en voor het koopen van 54 kg. aardappelen de bonnen genummerd 23b (drie en twintig b), waardoor het aardappel rantsoen is gebracht op: voor kinderen t/m 3 j. 1 1/4 kg. p. w. van 14 t/m 13 jaar 2 1/2 kg. p. w. van 14 t/m 20 jaar 3 3/4 kg. p. w. voor volwassenen 2 1/2 kg. p. w. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 2 Mei: 22 Brood, Vleesch, Aardappelen L. Textiel (Scheerzeep). 07, 08 K.F. Brandstoffen. De trommels slaan een roffel: Ons volk staat op! Met hamer, spade, troffel. Met vuist en kon Gaat Nederland beginnen Een nieuwen tijd: Een volksstaat is te winnen Voor d'eeuwigheid! Bouwt mee, kameraden! En boawen vraagt daden! De schoot van de toekomst verwacht onze zaden! De hand aan den hamer, den ploeg en de spade! Volk, wij marcheeren Met negen millioen! Ons noodlot zal verkeeren. Als wij daden doen! De nacht is overwonnen: In het morgenrood Is de dag begonnen Van vrijheid, arbeid, brood. Bouwt mee, kameraden! En bouwen vraagt daden! De schoot van de toekomst verwacht onze zaden! De hand aan den hamer, den ploeg en de spade! Volk, bal de vuisten! Ken één gebod: Maak met Uw knuisten Uw eigen lot! Volk, sluit de rijen, Nu is 't de stona: Word een volk van vrijen: Eén arbeidsfront! Bouwt mee, kameraden! En bouwen vraagt daden! De schoot van de toekomst verwacht onze zaden! De hand aan den hamer, den ploeg en de spade! EDUARD ANNE SCHOT

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1