DUITSCHLAND MAANDAG 27 APRIL 1942 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 STRIJDT VOOR EUROPA Duitsche successen in de lucht Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdag luidt: Aan het Oostelijke front werden plaat selijke aanvallen van den vijand afge slagen. Eigen stoottroepacties verliepen succesvol. De luchtmacht bombardeerde met goe de uitwerking haveninstallaties aan de kunst van de Kaukausus en in de Zee van Asof alsmede de achterwaartsche verbindingen der bolsjewisten. Bij den reeds gemelden aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op Moermansk schoten vergezellende jagers in hevige luchtge vechten achttien vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder zeventien van het type Hurricane. Italiaansche vliegtuigen vielen op 23 April op verrassende wijze een bolsjewistisch vliegveld aan en vernielden negen vijande ljjke vliegtuigen op den grond. In Noord-Afrika als gevolg van de slechte weersomstandigheden slechts geringe ver kenningsactiviteit. De luchtaanvallen op de militaire instal laties en vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts voortgezet. Tal rijke bomtreffers van zwaar kaliber veroor zaakten nieuwe, omvangrijke vernielingen. In het Kanaal stieten lichte bewakings strijdkrachten van de marine in den nacht van 23 op 24 April op vijandelijke torpe dojagers en motortorpedobooten. Een Britsche torpedojager werd op korten af stand door artillerievuur beschadigd. De vijand brak daarop het gevecht af. Giste ren overdag schoten Duitsche jagers bo ven de Kanaalkust in luchtgevechten met sterke Britsche jachtformaties zes vijan delijke vliegtuigen neer. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len overdag fabrieks- en ravitailleeringsin- stallaties in Zuid-Engeland met bommen en boordwapens aan. Als vergelding voor her haalde Engelsche luchtaanvallen op Duit sche steden werd de stad Exeter aan de Engelsche Zuidkust met zware uitwer king gebombardeerd. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 24 op 25 April woonwijken in Rostock aan. De burgerbevolking leed ver liezen aan dooden en gewonden. Een aan tal woonhuizen, cultureele monumenten en liefdadigheidsinrichtingen werd vernield of beschadigd. Twee der aanvallende bommenwerpers wérden neergeschoten." Onderofficier Rudolf Mueller behaalde in luchtgevechten bij Moermansk op een dag vijf overwinningen in de lucht. Duitsche vergeldings- aanval op Engeland Het Duitsche weermachtsbericht van Zondag luidt: Aan het Oostelijk front werden eigen plaatselijke aanvallen en ondernemingen van stoottroepen met succes uitgevoerd. Afzonderlijke vijandelijke aanvallen mis lukten. Gevechtsvliegtuigen bombardeer den overdag belangrijke militaire inrichtin gen te Leningrad en Noworos Sijsk, als mede aan de kust van den Kaukasus. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troepen vrij sterke vijandelijke, aanvallen onder zware verliezen voor den vijand af. In den tijd van 11 tot 25 April verloren de bolsjewieken 312 vliegtuigen. Daarvan wer den er 214 in luchtgevechten en 35 door luchtdoelartillerie neergeschoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen er aan het Oostelijke front 36 eigen vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika verdreven DuitschIta liaansche troepen Britsche verkennings strijdkrachten. De havenwerken van To- broek werden met goed resultaat gebom bardeerd. Vergezellende Duitsche jagers schoten acht Britsche vliegtuigen omlaag. Duitsche gevechtsvliegtuign vielen in den afgeloopen nacht een Brjtsch vliegveld aan het Suezkanaal aan. Onafgebroken luchtaanvallen waren den geheelen dag met krachtige uitwerking ge richt op kdzernes en barakkenkampen van het eiland Malta. Liohte Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten gisteren overdag voor het eiland Wight drie Britsche koopvaarders van te zamen 10.000 brt. tot zinken. Britsche bommenwerpers, die gisteren in den loop van den dag onder krachtige be scherming van jagers de kust van de bezette gebieden naderden, werden door Duitsche jagers tegengehouden. In hevige luchtge vechten en in het afweervuur der luchtdoel artillerie verloor de vijand 19 vliegtuigen. Ter verdere vergelding voor de Britjche luchtaanvallen op woonwijken van Duit sche steden vielen sterke formaties ge vechtsvliegtuigen vannacht, ten deele van geringe hoogte, de stad Bath in Zuid-Enge land met vernietigende uitwerking aan. Een andere nachtelijke aanval was gericht op militaire werken aan de Oostkust van Schot land. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 25 op 26 April opnieuw de stad Rostock aan. De bommen werden bijna uit sluitend uitgegooid op woonwijken van de oude stad. De burgerbevolking leed talrijke verliezen. Kostbare monumenten van cul tuur alsmede inrichtingen van volkswel vaart werden verwoest. Storingsvluchten van Britsche vliegtuigen leidden naar Zuid Duitschland en naar het protectoraat. Nacht lagers schoten negen der aanvallende bom menwerpers omlaag. Oberleutnant Geisshardt behaalde giste ren aan het Oosteliike front zijn 61e tot 67e overwinning in de lucht. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het 693e Italiaansche wermachtsbericht luidt: Geen gebeurtenissen van belang in Cy- renaica, waar de weersomstandigheden slechter zijn geworden. Sterke vliegtuigformaties hernieuwden overdag en des nachts de hevige annvals- acties tegen de doelen var Malta. Er wer den treffers geplaatst en ernstige schade toegebracht aan de havenwerken, marine werven, vliegvelden, opslagplaatsen en pakhuizen op het eiland, die door bom menwerpers van de as werden bestookt. Een vijandelijk vliegtuig werd door Duit sche jagers neergehaald. Engelsche vliegtuigen trachtten onze op de Middellandsehe Zee varende convooien aan te vallen. Onze schepen leden in het geheel geen schade en dank zij hun snelle manoeuvres en de doeltreffende bescher ming van het afweergeschut der begelei dende schepen konden zij hun weg ver volgen en behouden hun bestemmingsha ven bereiken. In zijn weermachtsbericht no. 694 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Cyrenaica werden vijandelijke elementen door het optreden van onze verkenners genoodzaakt zich te rug te trekken. Een Hurricane, die in duik vlucht een aanval wilde ondernemen op eenheden van onze vooruitgeschoven linies, sloeg te pletter, getroffen door ons lucht doelgeschut. Een andere machine werd eveneens door het luchtdoelgeschut van Benghasi vernietigd tijdens een nachtelij ken aanval, die geen gevolgen had. Italiaansche en Duitsche formaties bom bardeerden met sucès de haven Tobroek en andere centra van den vijand, waarbij verscheidene vliegtuigen op den beganen grond in brand geschoten werden en een Bristol-Blenheim in een luchtgevecht werd neergehaald. De aanvallen op Malta wer den met onverminderde hevigheid voort gezet. Belangrijke doelen werden getrof fen. Boven Malta haalden Duitsche jagers twee Spitfires neer. De ooriog in de lucht DE DUITSCHE AANVAL OP BATH. Het opperbevel der weermacht deelt me de, dat in den afgeloopen nacht sterke af- deelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen in opeenvolgende golven vergeldingsaanval- len op de stad Bath,, ten Zuidoosten van Bristol, gedaan hebben. Bath is de stand plaats van hooge Britsche staven. De le vendige bedrijvigheid van Engelsche nacht jagers kon niet verhinderen, dat de Duit sche vliegtuigen hun doel bereikten. Bij helder zicht werden duizenden brisant- en brandbommen op Bath geworpen, soms van geringe hoogte. Er braken talrijke van ver re zichtbare branden uit, vooral in het cen trum. De aanval bereikte volkomen het doel en vergold den Engelschen hun mis dadige verwoesting van woonwijken, cul tuur monumenten en inrichtingen van openbaar welzijn in de oude Duitsche ste den. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B wordt gemeld, in den af geloopen nacht de vergeldingsaanvallen op Bath voortgezet, waarbij de uitwerking van de brand- en brisantbommen zeer zwaar was. DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. Het ministerie van luchtvaart heeft, volgens de Engelsche berichtendienst me degedeeld, dat Maandagochtend vroeg Duitsche vliegtuigen een korte, hevige aan val hebben gedaan op een stad in West- Engeland. Volgens de tot dusver ontvangen rappor ten zijn de verliezen aan menschenlevens tamelijk zwaar. Brand- en brisantbommen hebben uitgebreide schade aangericht. Ook op andere plaatsen in het Westen* en Zuid westen van Engeland zijn bommen neer geworpen, VERLIEZEN VOOR BRITSCHE LUCHT MACHT BOVEN BEZETTE GEBIEDEN. Volgens mededeeling van het opperbevel van de weermacht leed de Britsche lucht macht Zaterdag bü vluchten naar de be zette gebieden door den overal terstond optredenden afweer van Duitsche jagers en Duitsch luchtdoelgeschut nieuwe verlie zen. Bij de felle luchtgevechten schoten Duitsche jachtvliegtuigen in de namiddag uren, zonder zelf verliezen te lijden, zes Spitfires boven de bocht van de Seine om laag. Des morgens was reeds een Hurrica ne door een Duitschen jager boven het Belgisch-Fransche kustgebied omlaag ge haald. Een andere Spitfire, alsmede een Britsche bommenwerper van het type Bos ton, werden eveneens door Duitsche lucht doelartillerie neergeschoten. De Britsche formaties slaagden door het krachtige af weervuur er nergens in. succesvolle aan vallen te ondernemen. 19 BRITSCHE VLIEGTUIGEN AAN KANAAL VERLOREN. Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, is het aantal der totale verlie zen van de Britsche luchtmacht gisteren aan het Kanaal gestegen tot 19 toestellen, welke in hoofdzaak verloren gingen, toen een groot aantal Britsche jachtvliegtuigen het kustgebied naderde van Noordwest Frankrijk. NIEUWE ENGELSCHE LUCHT AANVAL OP ROSTOCK. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval ge daan op woonwijken van Rostock. Er ont stond aanzienlijke schade aan huizen en er werden verliezen geleden aan dooden en gewonden. Andere Britsche bommenwer pers ondernamen storingsvluchten naar Zuid-Duitsch!and. Volgens tot dusver ont vangen berichten werden negen der aan vallende machines neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, hun terreuraanvallen op woonwij ken der stad Rostock voortgezet. Opnieuw werd schade aan huizen aangericht. Onder de burgerbevolking vielen dooden en ge wonden. Volgens de tot dusver ontvangen rappor ten werden twee der aanvallende bom menwerpers neergeschoten. DE VERLIEZEN DER BOLSJEWISTISCHE LUCHTMACHT. Duitsche jagers, die Stuka's begeleidden bij hun aanval op de haven van Moer mansk, hebben gisterochtend volgens de tot dusverre ontvangen berichten 9 Sow- jet-jagers, waaronder 8 Hurricanes, neer geschoten. Eenigen tijd later werden Sow- jet-bommenwerpers verdreven, die een Duitsche basis wilden aanvallen. Vijf wer den er door Duitsche jagers neergeschoten, zoodat de Sowjetluchtmacht alleen in het hooge Noorden 14 vliegtuigen verloor. De oorlog op zee DE ENGELSCHE SCHEEPS VERLIEZEN De Britsche minister van productie, Lyt- tetlon, heeft Zondagavond in een radiotoe spraak gezegd: „Het komt voor, dat het ar beidsproces stokt. Men mag in zoo n geval niet zoo maar gelooven, dat dit wordt ver oorzaakt door den slechten wil van sommi gen of door gebrek aan organisatie. Er is nog een derde oorzaak, de gebrekkige aan voer van grondstoffen. Wij leven in een tijd, waarin vele schepen, welke wij ver wachten, met vertraging binnenkomen of verloren gaan". BRITSCHE TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT De Britsche admiraliteit heeft Zondag avond meegedeeld, dat de Britsche torpedo jager „Southwold" tot zinken is gebracht. De naaste familieleden van de bemanning zijn op de hoogte gesteld. AMERIKAANSCHE VRACHTSCHEPEN GETORPEDEERD Het Amerikaansche ministerie van Ma rine heeft medegedeeld, naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, dat twee Amerikaansche vrachtschepen van middelbare tonnage aan de kust van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd zijn. De bemannningen zijn in een haven aan de Oostelijke kust aan land gekomen. DE VERLIEZEN DER GEALLIEERDE VLOOT Volgens berichten uit Washington be droegen de verliezen der geallieerde vloot Vrijdag en Zaterdag zeven koopvaarders, die door duikbooten van de as in den Atlan tischen Oceaan en de Caraïbische zee tot zinken gebracht werden. De in aantal toe nemende torpedeeringen hebben tot gevolg dat er dagelijks aan de Amerikaansche kust geredde leden van bemanningen aan land gebracht worden. De strijd In Birma Het Britsche legerbericht uit Delhi be vestigt, dat Japansche troepen, gesteund door geschut en vliegtuigen, het Chineesche front aan de Salwin hebben doorbroken. De Japanners, die in twee colonnes naar het Noorden oprukken, staan ongeveer tien km. ten Westen van Taungojl, in hevigen strijd met de Chineesche troepen. De tweede, Oos telijke colonne, is een omtrekkende ma noeuvre begonnen. Aan het geheele Sal- winfront zijn de gevechten in vollen gang. FRANSCH GENERAAL UIT KRIJGS GEVANGENSCHAP ONTVLUCHT. De Fransche generaal Giraud, die zich in Duitsche krijgsgevangenschap bevond, is uit de vesting Koenigstein gevlucht. De generaal had om gezondheidsredenen groo- tere vrijheid van beweging gekregen. Van deze tegemoetkomendheid maakte hij ge bruik en nam de vlucht. In verband met de vlucht van den Franschen generaal Giraud uit zijn krijgs gevangenschap wordt bekend gemaakt, dat voor zijn gevangenneming een belooning van 100.000 RM. is uitgeloofd. Ieder, die den gevluchten generaal bij zijn vlucht be hulpzaam is, wordt met den dood gestraft. Generaal Giraud is 1.82 tot 1.85 M. lang, heeft een grijzen.snor, is slank en spreekt Duitsch met een Fransch accent. Mededee- lingen, die tot zijn opsporing kunnen lei den, kunnen verstrekt worden aan iedere Duitsche weermachts- of politie-instantie. BINNENLAND Tien jaar N.S.V. Ter gele,genheid van het 10-jarig be staan van de N.S.V. heeft Zaterdag de pers referent der N.S.V., dr. W. Reher uit Ber lijn, een rede gehouden voor een aantal journalisten. De bijeenkomst werd bijge woond door Hauptdienstleiter Schmidt en een aantal functionarissen van de N.S.V. en van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Dr. Reher zette aan het begin van zijn rede het doel van den huidigen strijd uit een, waarbij hij erop wees, dat in het nieu we Duitschland „de mensch" in het middel punt van den staat is gesteld. Het nationaal-socialisme heeft de vraag gesteld, hoe in de plaats van de aanvullende weldadigheid een werkelijke sociale orde kon worden gebracht. Spr. behandelde de ontwikkeling van het sociale vraagstuk in de geschiedenis, waar bij hij tot de conclusie kwam, dat eerst het nationaal-socialisme een oplossing heeft ge vonden. Door de organische opbouw van de volken kan alleen een geordende welvaart tot stand komen. In de Germaansche ruimte, welke thans wordt geschapen, zal „de mensch" de dra ger van den staat worden. Betreffende Engeland zeide dr. Reher, dat het Britsche wereldrijk, dat niet orga nisch is gegroeid, thans ineenstort. Spreker stelde in het licht het werk der N.S.V. voor moeder en kind. Het nat soc. Duitschland ziet in alle kinderen de dra gers der natie, voor wie alles gedaan moet worden, om hen lichamelijk en geestelijk gezond en sterk te maken en te houden. Na een pauze sprak Bereichsleiter Möller, de leider van den N.S.V. in het Arbeitsbe reich in Nederland, over het werk van den Nederlandschen Volksdienst. Spreker wees om te beginnen erop, dat ook het werk der N.S.V. in den beginne niet eenvoudig is geweest. De Nederlandsche Volksdienst doet zijn werk met dezelfde middelen, met eenzelfde geloof en eenzelfde wil. En ieder, die het goed met zijn volk meent, moet aan dit werk der N.VD. medearbeiden. Alleen met de kracht van het hart heeft de N.S.V. zijn resultaten in Duitschland bereikt; ook de N.V.D. zal resultaten bereiken. Spr. toonde de belachelijkheid aan van <1 bewering, dat het geld der N.V.D. naar Duitschland zou gaan. Indien Duitschland geld noodig zou hebben, dan zou dit een voudiger te krijgen zijn geweest dan door collectes op straat.'De arbeider heeft thans evenwel gezien, dat het geld hem en zijn kinderen ten goede is gekomen. Ruim 10.000 kinderen en 1000 Nederlandsche moeders hebben rust en herstel van gezondheid ge vonden. Ook is de N.V.D. niet politiek; alleen de MEEDOOGENLOOZE BOMAANVAL OP DE NEDERLANDSCHE BURGER BEVOLKING. Vrijdag in de namiddaguren heeft een misdadige Engelsche bomaanval op de burgerbevolking van een plaats in het Westen des lands plaats gevonden. Uit groote hoogte strooiden de Engelsche luchtpiraten een aantal brisantbommen bo ven woonwijken van deze plaats omlaag, waardoor een reeks woonhuizen volko men werd vernield en talrijke huizen werden beschadigd. Naar tot nu toe werd vastgesteld, zijn hierbij 20 burgers gedood en 16 gewond. Bij storingsvluchten van Britsche vlieg tuigen in den nacht van Zaterdag op Zon dag werden door het omlaag werpen van eenige brisantbommen een aantal woon huizen, deels zwaar, deels minder ernstig beschadigd. Schade aan militaire doelen is door deze zinlooze aanvallen niet aangericht. tegenstanders zijn politiek, zij willen hun eigen standje niet prijsgeven en daarom verwijten zij de N.V.D. een politieke orga nisatie te zijn. De N.V.D. is een zuiver Ne derlandsche organisatie. Indien het een Duitsche organisatie was, dan zouden de Duitschers het in eigen hand houden. Nu geven zij alleen raad en laten zij de Neder landers profiteeren van de ervaringen wel ke zij in tien jaar hebben opgedaan. In de huidige omstandigheden is het nood zakelijk, aldus spr., dat een enkele sterke organisatie zorgt voor het welzijn van het volk en dat dit niet is verdeeld over eeri groot aantal kleine vereenigingetjes. DE LIEFDE TOT ZIJN LAND IS IEDER AANGEBOREN. Onder bovenstaande motto zal op 3 Mei 1924 op het Houtrustterrein te Den Haag door den Nederlandschen Arbeidsdienst een feestelijke demonstratie gehouden worden. 1300 arbeidsmannen zullen daartoe op- marcheeren en zullen den toeschouwers docr lichaamsoefeningen, zang en muziek een indruk geven van him eerlijk willen en kunnen. De Nederlandsche arbeidsdienst zal voor het eerst in zijn bestaan in het openbaar aantreden om uitdrukking te geven aan zijn verbondenheid met volk en bodem en om ons volk te bewijzen, dat de Neder landsche arbeidsdienst van het volk is en door het volk is ontstaan. Ook de arbeidsmeisjes, die bij deze de monstratie aanwezig zullen zijn, zullen door Meidansen en zang de toeschouwers zeker weten te boeien. Wanneer de 1300 arbeidsmannen met hun blinkende schoppen over de schouders zullen marcheeren, zullen zoowel zij, als de arbeidsmeisjes er van overtuigd zijn, dat de toeschouwers een gunstig oordeel over hen kunnen vellen. Zij zullen hun best er voor doen, om de achting en eerbied van de toeschouwers te verwerven, opdat deze verder in ons volk zullen worden uitgedragen. Op Zondagmiddag te 15.30 uur vangt de demonstratie aan en iedereen is van harte welkom. De toegang is vrij, terwijl er voor gezorgd is, dat er voor iedereen plaats is. Het sportterrein Houtrust is ge makkelijk met verschillende trams te be reiken. Er zijn maatregelen getroffen om na afloop van de demonstratie het vervoer van het publiek vlot te doen verloopen. Het is wenschelijk dat de plaatsen om 15.15 uur ingenomen zijn. Het terrein wordt reeds om 14.30 uur voor het pu bliek opengesteld. DE W.A. IS PARAAT Bijzonder heerbanappèl te 's Gravenhage Voor de heerbannen 3 en 4 der W.A. is Zaterdagmiddag in de groote zaal van den Haagschen dierentuin een bijzonder gene- raal-appèl gehouden. De gevolmachtige van den Rijkscommis saris van Zuid-Holland, dr. Schwebel, de gemachtigde van den leider der N.S.B. in deze provincie baron van Haersolte, de ge westelijk leider van Iersel, de opperarbeids- leider Ekker en eenige autoriteiten woon den deze samenkomst bij. De wnd. commandant der W.A., opper heerbanleider van 't Hof, sprak het talrijke korps toe. Spr. bracht in herinnering, dat dergelijke bijzondere generale appèls, ge combineerd met een marsch door de stad, reeds te Utrecht, Groningen, Tilburg en Amsterdam werden gehouden en hij zeide, dat zij in eenige andere plaatsen nog te wachten waren. Het is goed, speciaal in de zen tijd te toonen, dat de W.A. paraat is en dat zij haar taak als beschermingsorgaan der beweging volledig kent; een taak, waar in zij trouwens nimmer heeft gefaald. Vóór alles is de W.A. ingesteld, om ons volk dich ter bij de beweging te brengen, en zij zal gaarne iedere geschikte gelegenheid aan grijpen, om dit door daden te toonen. Er werd vervolgens een muzikale omme gang door de binnenstad ondernomen, wel ken marsch in de groote Marktstraat voor den wnd. commandant werd gedefileerd. TENTOONSTELLING NEDERL. KUNST TE 's-GRAVENHAGE. Zaterdag is in de zalen van „Pulchi Studio" te 's-Gravenhage de tentoonstel ling geopend van Nederlandsche ikunst- werken, die nadat zij te 's-Gravenhage to* 10 Mei geopend is geweest, naar Zuid- Duitschland zal gaan om daar in verschil lende steden getuigenis af te leggen van de krachten, die Nederland vertegenwoor digen in het geheel van Europa's cultu reele leven. De Rijkscommissaris,, Rijksminister dr. Seyss Inquart, uio beschermheer der tentoonstellingen is woonde zelf de ope ningen bij, evenals talrijke figuren uit de kringen van het rijkscommissariaat en het dept. van Volksvoorlichting en Kunsten. Prof. dr. T. Goedewaagen, de secretaris generaal van het dept. van Volksvoor lichting en Kunsten hield een rede. INSTALLATIE DER BOEKERIJ COMMISSIE Dezer dagen heeft prof. J. van Dam, se cretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming, de onlangs ingestelde boekerijcom- missie geïnstalleerd. In de bij deze gelegenheid gehouden in- Gemeentel. Aankondiging INZAMELING VAN AARDAPPEL SCHILLEN ENZ. De Burgemeester van Leiden herinnen cr de ingezetenen aan, dat afvallen van ie vensmiddelen, waaronder worden ver staan aardappelschillen, groentenafvallen. enz., zoo spoedig mogelijk ter beschikking moeten worden gesteld van de door hem voor het inzamelen van deze afvallen aan gewezen personen, die van een legitima tiebewijs zijn voorzien en de afvallen aan de woningen afhalen. De emmers met af vallen van levensmiddelen mogen niet op den openbaren weg worden geplaatst. Het langs de huizen ophalen of inzame len van aardappelschillen en ander afval van levensmiddelen, voorzoover een en ander kan worden gebruikt als of verwerkt tot dierlyk voedsel, is verboden, tenzij dit geschiedt met zijn schriftelijke vergunning. De Burgemeester, STEVENINCK De Gemeentesecretaris, VAN S TRI JEN ONVERBETERLIJK Inderdaad landgenoot, die Nederlandsche Nationaal-Socialisten zijn onverbeterlijk. Zij blijven, alle geruchten* bedreigingen en buitenlandsche radio-uitzendingen ten spijt,, rotsvast gelooven in de Duitsche overwinning en dus in de toekomst van ons vaderland. Zoo rotsvast is dit geloof, dat zjj ginds aan het Oostfront hun leven wagen. Schou der aan schouder strijden zij daar met de Duitsche kameraden voor het behoud van beschaving, christendom en cultuur. Zij zullen overwinnen, Europa zal niet ten on der gaan. Landgenoot, de toekomst is aan die onverbeterlijken. Schaart u aan hun zijde. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage stallatierede wees de secretaris-generaal o.m. op de taak van de commissie. Deze commissie zal op korten termijn voorstellen hebben in te dienen over de organisatie van het boekerij wezen. De voorzitter der commissie, dr. P. C. Molhuysen, beantwoordde de rede van den secretaris-generaal. VAKEXAMENS RIJWIELBEDRIJF. De examens ter verkrijging van het diploma van vakbekwaamheid voor het rijwielbedrijf volgens de Vereenigingswet Kleinbedrijf (R.E.M.E.C.-diploma) zullen bij genoegzame deelname in onderstaande plaatsen op de daarachter vermelde data v/orden afgenomen: Amsterdam: 21, 22, 23 en 24 Juli; Utrecht: 28 en 29 Juli; Den Haag: 4 en 5 Augustus; Rotterdam: 11 en 12 Aug.; Breda: 13 en 14 Aug.; Arnhem: 18 en 19 Augustus; Zwolle: 20 en 21 Aug.; Drachten: 25 en 26 Aug.; Apeldoorn: 1 en 2 September. De gelegenheid tot inschrijving voor al deze examens staat open tot uiterlijk 15 Juni. Aanmeldingen, die na dien datum binnenkomen, kunnen voor de zomerexa- mens niet meer in behandeling genomen worden. Examen-eischen, extract examen reglement en aanmeldingsformulier worden op verzoek gratis toegezonden door het recretariaat van de R.E.M.E.C., Surlname- plein 12, Amsterdam-W. HET ZONNEBAD EEN SCHADELIJKE MODE? .Bruin verbrande athleten zijn altijd de slechtste." In de sportwereld wordt algemeen aan genomen, dat de „bruinverbrande athleten altijd de slechtste zijn". Kraimer (Hippo- krafces, afl. 34, 1941) heeft nagegaan of dit inderdaad zoo is. Hij heeft daartoe de mee ning gevraagd van vele bekende athleten Zoo verklaarde o.a. de Amerikaansche wereldrecordhouder Kiefer, d'at „de zon niet goed is voor den sportsman". De met veel reclame aangeprezen vermeerdering der lichaamsprestaties door kunstmatige hoogtezonbestralinig is dan ook gebleken onjuist te zijn. Vele sportlieden gingen na een dergelijke bestralingskuur lijden aan slapeloosheid en gebrek aan eetlust. His. die in dien vorigen wereldoorlog raadgevend internist was bij het leger in Macedonië en Turkije, had vroeger deze waarneming reeds gedaan. In Macedonië gingen de sol daten in den zomer lijden aan bloedarmoe de. De iruheemsohe wormplaag noch de malaria waren hiervan de oorzaak, de bloedarmoede ik wam bovendien alleen voor bij soldaten, die met ontbloot bovenlijf hadden gewerkt. Nadat was voorgeschre ven op zijn minst een hemd te dragen, ver dween de bloedarmoede. Kramer nu heeft 65 personen, deels nor male, deels licht gewonde, dagelijks vier tot zes uur laten „zonnen". In het geheel werd 200 uren gedurende zes tot acht we ken gezonnebaad. Bij alle personen daalde het haemoglobinegehalte, bij enkele zelfs tot 65 pet. De meesten gingeft na ongeveer veertien dagen klagen over gebrek aan eetlust en maagpijn; bij veertig werd sub- aciditeit, bij vijftien hyperaciditeit vastge steld. Velen klaagden over ructus en een onaangenamen smaak in den mond. Het is dus niet onmogelijk, dat, i.n analogie van ontstaan van zweren in maag en duodenum na ernstige verbrandingen, een liohte ga- stritus het gevolg is van zonnebaden. Of deze maagontsteking met de bloedarmoede in verband staat, is nog niet nader onder zocht. Bij vijftien personen, die rog langer aan de zon waren blootgesteld dan de bo venvermelde groep, maar die niet stil la gen doch lichte oefeningen deden (behen digheidsspelen, zwemmer.), en die een sporthemd droegen, nam Kramer geen bloedarmoede waar uitgezor.: :rd ten per soon, die veel stiistond otiva:_ iger) en die bovendien zijn be. oni i ontbloot had. Dus: niet onbeweeglijk en naa':t 1 g- gen braden en stoven in ro"

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 5