DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Mamentje GELDIGE BONNEN VRIJDAG 24 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10234 S)e£cid^clie(2oii^mt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Uit de sleur! Dit is een tijd van bezinning. Het is al zoo dikwijls geschreven en gezegd. Maar daarmede alléén bereiken wij niets, als wij niet inderdaad trachten, doelbe wust, onszelf en onze omgeving te trekken uit de sleur, waarin ons denken en doen is vastgeroest of doodgeloopen Uit de sleur van een, onder katholieken vaak onbewust, liberalistisch en individua listisch denken en doen in het maatschap pelijk leven; uit de sleur van het kapita listisch of mammonistisch denken-in-geld en het egocentrisch en egoïstisch doen. Uit de sleur, waarin ons direct-gods- dienstig leven kan zijn geraakt. Het godsdienstig leven, van den enkeling en van een gemeenschap, het private en het kerkelijke godsdienstig leven. Prof. dr. Gerard Brom maakt in zijn groot werk over mgr. dr. Alfons Ariëns bij het volgend citaat uit een preek van Ariëns: Iemand kan een kerkboek uitlezen zonder te bidden, een ander heeft twee minuten neergeknield en in stilte gezegd: „God wees mij zondaar gena dig" en dat is bidden geweest. Dan alleen kan van bidden sprake zijn, als wij doordrongen worden van de ge dachte aan Gods tegenwoordigheid" deze opmerking: „Het verwaarloozen van dit denk beeld heeft de Hervorming uitgelokt, het herleven ervan helpt de Hervor ming te boven komen". Dit is Brom, bij wien een kernachtig en pittig, raak-treffend en in-dringend woord soms de beredeneerde en verantwoorde voledigheid wat opzij duwt, maar die in dat ééne woord in-ééns de werkelijkheid voor ons kan plaatsen, zoo open en klaar- belicht, als wij haar tot nu toe nog niet hadden gezien! In zijn groote en grootsche studie over ...Alfons Ariëns vrucht van verbazend veel arbeid schetst Gerard Brom den vereerden Ariëns ook als den propagan dist van het echte bidden op meerde re bladzijden van het uit twee "groote vo lumen bestaande werk. „Zouden wij niet dikwijls vergeten, wat bidden eigenlijk is? Men beeldt zich in, dat men gebeden heeft, als men eenige woorden heeft uitgespro ken, als men de kralen van den Ro zenkrans door zijn vingers heeft laten glijden, maar bidden zit niet in de handen of de lippen of de knieën, bid den is iets van de ziel, verheffing van den geest, van het hart naar God". Dit is ook een citaat uit een van Ariëns' preeken. Wij willen hier alleen nog meedeelen één uiting van Ariëns' ijveren voor het goed bidden, welke speciaal velen Leid- schen lezers zal interesseeren. Toen Ariëns pastoor was 'geworden in Steenderen, ijverde hij aanhoudend voor goed bidden in een waardig tempo. En toen hij de Franciskanen in Venlo één vaste toon had hooren houden met alle geloovigen moestpater Ignatius Smeets dit gebruik bij hem komen invoe ren. En pater Smeets kwam en had er suc ces. (Evenals later in de Haagweg-paro- chie te Leiden, toen hij daar pastoor was geworden!). Uit de sleur! Wij wilden vandaag Al fons Ariëns tot ons laten spreken, om ons, voorzoover noodig, te trekken uit een sleur van bidden, zoowel wat betreft he private als uit het gemeenschappelijke gebed! KENMERKEND VOOR DE POSITIE DER BOLSJEWIEKEN Het militaire blad der bolsjewieken, Roode Ster, eischt aldus wordt uit Stockholm gemeld in een der laatste edities zeer scherpe maatregelen tegen lafaards, paniekzaaiers en defaitisten. Het blad schrijft: De politieke commissarissen moeten de eersten zijn, die een nieuwen geest van strijdvaardigheid inblazen aan het Sovjet-leger. Blijkbaar om den gevreesden verplette renden indruk van dezen eisch te ver zwakken, beweert het blad in denzelfden oproep, dat nieuwe reserves met groote gevechtservaring naar het front gestuurd zullen worden. Het artikel van het militaire orgaan der bolsjewieken heeft in diplomatieke kringen van de Zweedsche hoofdstad opzien ver wekt. Men beschouwt het als een duide lijke illustratie van een hier bekend ge worden uitspraak van Stalin, volgens wel ke deze verklaard zou hebben, dat de Sov jet-Unie op den eersten verjaardag van haar oorlog met Duitschland de vijanden ofwel verslagen moet hebben, ofwel ten onder zal moeten gaan. MOSKOU VOELT ZICH DOOR BEVIN BECRITISEERD. Welingelichte politieke kringen te Sjang hai hebben uit Moskou vernomen, dat Sta lin aan zijn Londenschen ambassadeur, Maiskey, opdracht heeft gegeven, stappen te ondernemen bij de Engelsche regeering wegens het op het oogenblik te Londen bij eenkomende internationale congres van werkgevers en leden van vakvereenigin- gen. Maiskey heeft de opdracht, de afkeu ring der Sovjet-regeering tot uiting te brengen over het feit, dat de Britsche mi nister van arbeid, Bevin, op dit congres gesproken heeft over de onbeschermde, ondervoede en verarmde boeren in vele groote agrarische landen. Genoemde poli tieke kringen te Sjanghai verklaren ten aanzien hiervan, dat de uiteenzettingen van Bevin te Moskou zijn opgevat als cri- tiek op de Sovjet-Unie. Wanneer de Brit sche regeering het al noodig acht, zoo meent men te Moskou, in dezen tijd derge- STRIJDT VOOR EUROPA Overal aciiviteil Het Duitsch weermachtbericht van gis teren luidt: „In het Oosten leverden verscheidene eigen aanvalsoperaties succes op. In den centralen en Noordelijken sector van het front mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een groote bewape- ningsfabriek der bolsjewisten in Lenin grad aangevallen en talrijke bomtreffers geplaatst, waarop branden en ontploffin gen volgden. Een andere doeltreffende luchtaanval was gericht op de haveninstal laties van Moermansk. In Karelië hebben Finsche troepen na gevechten, die tien dagen hebben ge duurd, aan het front van de Swir 150 vijandelijke aanvallen afgeslagen. Hierbij verloor de vijand behalve talrijke gevan genen en wapens meer dan 14.000 dooden. Ook de tegen een Duitsche formatie in de zen sector ondernomen aanval van den vijand mislukte met bloedige verliezen. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van verkenningstroepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben overdag en des nachts met succes de aanvallen op de militaire installaties en vliegvelden op het eiland Malta voort gezet. In luchtgevechten boven Malta wer den 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij nach telijke aanvallen bomtreffers op een springstoffenfabriek in Zuid-Engeland. In het Kanaal ontstonden in den nacht van 21 op 22 April tusschen Duitsche pa trouilleformaties en Britsche motortorpe- dobooten verscheidene gevechten, in het verloop waarvan een aantal vijandelijke motortorpedobooten beschadigd werd. In het zeegebied ten Zuiden van Bou logne werden in denzelfden nacht bij een botsing van Duitsche mijnenvegers met een Britsche formatie motortorpedobooten een vijandelijke motortorpedoboot tot zin ken gebracht en twee andere zwaar be schadigd. De Britsche formatie trok zich daarop onder de bescherming van een rookgordijn terug. De eigen booten liepen zonder verliezen of beschadigingen haar steunpunt binnen. Tijdens dit korte ge vecht zetten de Britten op een afgelegen plaats aan de kust een kleinen stoottroep aan land, die onmiddellijk in een vuur gevecht met een Duitsche kustwacht ge wikkeld werd en zich ijlings met bloedi ge verliezen en met achterlating van de geheele uitrusting terugtrok. In den afgeloopen nacht wierpen Brit sche vliegtuigen bommen neer in West- Duitschland. De burgerbevolking leed en kele verliezen. Geringe materieele schade werd vooral aangericht in woonwijken. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf der aanvallende bommenwerpers neer. Kapitein Ihlefeldt behaalde gisteren overdag aan het Oostelijke front zijn 98e tot 101e overwinning in de lucht. Ober- feldwebel Gildner behaalde in den nacht van 22 op 23 April zijn 30e en Oberfeldwe- bel Beier zijn 15e nachtelijke overwinning in de lucht". HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt: In Cyrenaica de normale activiteit der patrouilles. Een vijandelijk vliegtuig, dat door ons afweervuur werd getroffen, stort te brandend neer. De luchtbombardemen ten op de militaire installaties van Malta zijn voortgezet. De Duitsche jagers heb ben tijdens gevechten boven het eiland acht Spitfires en een Curtiss neergescho ten. Talrijke andere toestellen werden op den grond vernield. In den afgeloopen nacht hebben Engel sche vliegtuigen eenige bommen gewor pen op Ragusa en nogmaals op Comiso: geen enkel slachtoffer onder de bevolking, schade van weinig belang te Comiso. Volgens latere berichten is de Britsche terpedobootjager Havock, die in het weer machtbericht nr. 675 genoemd is, getorpe deerd en tot zinken gebracht door onze duikboot Aradam onder bevel van It. ter zee Oscar Gran, die van een kruistocht terugkeerde. De mislukte landingspoging der Brillen Omtrent de mislukte landingspoging der Britten aan de Fransche Kanaalkust ten Zuiden van Boulogne verneemt het D.N. B. van het opperbevel der weermacht de volgende bijzonderheden: Bij de poging om een prikkeldraad versperring op het strand door te knip pen werd de vijand opgemerkt. Hij opende daarop met automatische pisto len en geweren een zinloos vuur in den donkeren nacht. Uit het vuur uit de loopen kon worden opgemaakt, dat zich ongeveer vijftig soldaten op het strand bevonden. In weinige oogenblikken waren de bezettingen van de Duitsche kazemat ten gereed tot afweer. Zoeklichten flitsten op en het vuur der machine geweren bereidde den vijand een bloe lij ke congressen te beleggen, zonder een uitnoodiging te sturen- aan de Sovjet-Unie, dan moet men met het oog op het bondge nootschap althans zooveel reserve in acht nemen, dat een Britsch minister niet open lijk critiek levert op de binnenlandsche politieke toestanden in de Sovjet-Unie. dige ontvangst. De Britten sloegen zeer snel op de vlucht en brachten zich in veiligheid in twee op ongeveer hon derd meter van het strand liggende motortorpedobooten. Een kunstmatige nevel gaf den weg van de afgeslagen Vijanden aan. Kor ten tijd later kwamen Duitsche motor torpedobooten in contact met den vij and, die zich naar zee terugtrok. Bij het aanbreken van den dag werden voor het prikkeldraad de achtergelaten En gelsche geweren en handgranaten, eenige mijnen, pioniergereedschap en andere uit rustingstukken gevonden. Klaarblijkelijk waren er ook gewonden bij den tegenstan der, zooals bleek uit de bloedige sporen die naar het strand voerden. De Britten heb ben zich acht minutgn op Franschen bo dem bevonden. Sterke formaties Duische gevechtsvlieg tuigen hebben in den pnacht van 23 op 24 April haven wei ken en docks aan de Zuid kust van Engeland die voor de oorlog voering van belang zijn met brand- en brisantbommen aangevallen. Op 23 April dringen Duitsche vliegtuigen tot Schotland door en brachten belangrijk verkennings materiaal mee terug. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 23 op 24 April het kunstgebied van Noord-Duitschland aangevallen. Er ontstond geringe schade aan woonwijken en ook eenige personen werden het slacht offer van deze aanvallen. Vier der aanval lende bommenwerpers werden neergescho ten. Een enkel toestel kwam in de buurt van de Rijkshoofdstad, waar het zonder bommen uit te werpen omkeerde, zoodra het luchtdoelgeschut in werking trad. BIrmanen en Britten TSJOENGKING-GENERAAL LOOPT OVER NAAR NANKING Naar United Press van het Irawadi- front meldt, bezorgen ovcrgeP--;en Birma- ■nen den Britten groote moeilijkheden. Zij zijn specialisten in nachtelijke overvallen. In het boochachtige terrein, waarin zich 2 ge-.-cohten thans pelen, komt den Ja panners hun „inf;ltratietaktiek"te nas. Een Engelsdh generaal heeft den correspondent verklaard dat het onmogelijk is, met het oog op de terrein-moeilijkheden in de rim boe, verdedigingslinies staande te -••"'en. Het is practisch uitgesloten goed contact '••--schen de afrondenjke Engelsche forma ties te handhaven, "^trhalve is het gevaar van een omsingeling zeer groot. Zeer ver stoord liet de generaal zich uit over de overgeloopen inboorlingen, die den Brit- -~hen troepen door voortdurende aanval len in den rug moeilijkheden bezorgen. Volgens verklaringen van een Britschen majoor vochten de m?+ lerne wapens uitgeruste inboorlingen als duivels. Volgens D.N.B.-ibeiroht uit Nanking heeft de commandant van het 39e le ger van Tsjoengking, generaal Soen Liang Sieng, zich met eenige duizen den soldaten bij de nationale Ohinee- sdhe troepen aangesloten. De militaire raad van de nationale regeering heeft den generaal tot commandant van het tweed* "-nnfWnor ^°rioemd. LORD BEAVERBROCK OVER EEN TWEEDE FRONT. Naar de Britsche nieuswienst uit New- York meldt, heeft Lord Baeverbrock in een rede aan het jaarlijksche diner van het „bureau of advertising" een pleidooi gehouden voor het oprichten van een tweede front in West-Europa door Enge land. Hij putte zich uit in loftuigingen je gens de Sovjet-Unie en Stalin en jegens de z.g. prestaties van het communisme. Vervolgens zeide hij, er van overtuigd te zijn, dat de beste wijze van verdediging de aanval is. Naar mijn meening, aldus Lord Beaverbrock, moet Engeland die tactiek volgen en door een aanval ergens aan de 3200 kilometer lange kustlijn, die thans door Duitschers bezet gehouden wordt, een tweede front in West-Europa openen. Lord Beaverbrook bepleitte de onder steuning van de Sovjet-Unie en prees ook de „prestaties" van het Britsche leger in de afgeloopen twee jaar, alsmede de of fers, die de bevolking van Engeland ge bracht heeft, en de bekwaamheden „van onzen grooten leider mr. Churchill". Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan. Nederlandsche arbeider! Je behoeft niet werkloos te zijn. In Duitschland is er allerlei werk voor je. Je wordt goed betaald, je hebt dezelfde rechten als de Duitsche arbeider en kan in het onderhoud van je gezin voorzien. Meld je daarom voor werk in Duitsch land aan bij het Arbeidsbureau. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren een geheime vergadering gehouden. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, werd tevoren eenige malen gevraagd, of de ver gadering misschien toch niet openbaar kon zijn, Cripps verklaarde namens de regee ring, dat dit eventueel later kon gebeuren. SPOEDIGE VERKLARING VAN CRIPPS IT" LAGERHUIS. Sir Stafford Cripps heeft in de Lager huiszitting van Donderdag meegedeeld, dat hij de volgende week een langere verkla ring over zijn onderhandelingen met de Britsch-Indisohe leiders zal afleggen. He denmorgen heeft sir Stafford aan Koning George over zijn reis naar Britsch-Indië verslag uitgebracht. Volgens den Britschen berichtendienst heeft Cripps vandaag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de verklaring over zijn missie naar Britsch-Indië gevolgd zal wor den door een debat. Hij voegde er aan toe na afloop van dat debat het Lagerhuis te zullen uitnoodigen, een voorstel aan te ne men aangaande de handhaving van de pro clamatie omtrent de verdediging van Britsch-Indië. Naar Reuter uit Washington meldt heeft de Nieuw-Zeelandsche premier, Frazer, gisteren bevestigd, dat Nieuw-Zeeland en de eilandgebieden, waaronder de Fidzji- eilanden, vereenigd zullen worden tot een gebied, dat zal worden aangeduid als Zui delijk Zuidzeegebied onder bevel der Ame- rikaansche marine. Dit gebied, zoo zei hij, zal worden onder scheiden van het Zuidwestelijk gebied der Stille Zuidzee onder opperbevel van gene raal Mac Arthur. Deze nieuwe indeeling heeft instemming gevonden bij de regee ring van de Ver. Staten van. Engeland, Ne derland, Australië en Nieuw-Zeeland. „Het was onze wensch, dat daarnaast Australië en Nieuw-Zeeland in nauw contact in de zelfde zone zouden blijven", aldus Frazer. „Het militaire contact is reeds verwezen lijkt door de benoeming van brigadecom mandant Goss voor Australië, die zijn werk zaamheden in den generalen staf van Mac Arthur al heeft aangevangen". Volgens berichten van de Australische pers heeft generaal Blarney, de bevelheb ber van de landstrijdkrachten der gealli eerde naties onder generaal Mac Arthur, verklaard dat de verdediging van Australië en het succes van het offensief tegen Japan afhangen van de macht der luchtstrijd krachten. Blarney zeide: „Wij hebben zoo snel mogelijk honderden bommenwerpers, jagers en een talrijk luchtpersoneel noo dig". Benoeminq van Finschen gezant bij hel Vatïcaan Naar Ofi uit betrouwbare bron verneemt, kunnen de diplomatieke betrekkingen tus schen het Vaticaan en Finland van nu af geacht worden te bestaan. De benoeming van een Finschen vertegenwoordiger bij den H. Stoel wordt binnenkort verwacht en in gewoonlijk welingelichte kringen meent men dat Gripenberg, de gewezen Frnsehe gezant in Londen, voor dezen post in aanmerking komt. Overigens doet het -Jerucht de rondte dat de H. Stoel en de Zweedsche regeering onderhandelingen met hetzelfde doel voe ren. DISTRIBUTIE IN V. S. VAN LEVENS MIDDELEN. Naar radio Lyon uit Washington ver neemt, zal met ingang vr 5 Mei in de Ver- eenigde C'.aten distributie van levensmid delen worden r "evoerd. MAARSCHALK PéTAIN HEDEN 86 JAAR Maarschalk Pétain viert heden zijn 86sten verjaardag. Op zijn wensch zijn er geen officieele feestelijkheden gehouden en de maar schalk heeft den dag in intiemen kring doorgebracht. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam had Woensdagavond een bijeenkomst plaats, georganiseerd door den president der .Deutsche Handelskammer für die Niederlande". waarbij de Duitsche Rijksminister van Financiën, graaf Schwerin von Krosigk, een voordracht hield over het onderwerp .Die Finanz-politik im Kriege" Stapf-Mol-Pax Holland m EEN MAN IN DEN AVOND. Zoo'n man, die met zijn emmer over zijn land gaat. Dat land is maar een betrekkelijk begrip, het is land, on getwijfeld, edoch het is maar klein, maar het is zijn land en de kleinheid ervan vermindert de waarde van het begrip land niet. Want dat is groot en waardevol in zijn oogen. Ik zie dat vanuit mijn venster, als ik 's avonds even opzie van de gespannen aandacht over mijn boeken. Dan glijdt mijn blik over ver, groen land. En er is een man, die over een klein omge spit gedeelte daarvan een emmer wa ter sjouwt, want hij helt over naar één kant. Dat doet die man bij avond. Liever dan op vele onregelmatige en lichtzinnige wijzen te trachten in de bijvoeding van zijn gezin te voorzien, bewerkt hij zelf het land. Zoo krijgt hij zelf de gezondheid uit de eerste hand. En straks zal hij oogsten. Ver- sche groenten en misschien wel fruit. Wat weet ik, dorre letterverslinder, van de talrijke schoone mogelijkhe den, verborgen in den grond. Deze man gaat ze na in den avond. Na zijn arbeid van den dag en voordat het duister hem omhult en zijn land be dekt. Hij is grondbezitter, hij dwingt dien grond te geven, wat hij geven kan. Hij heeft een verbond gesloten met de natuur, die ook overdag voor hem werkt, als hij melk vent, een boom omhakt of de tram bestuurt. Ik weet niet wat die man doet. Wij noe men hem misschien een eenvoudige van geest, een ongeletterde, die niets weet van de talen der menschen of de verborgen krachten der natuur. En toch laat hy die natuur voor zich wer ken. Beter dan wii doen. En straks heeft die man tuinboonen en dop erwtjes en aardbeien. Hij sjouwt zijn emmers water en laat ons. Hij weet wat de grond noo dig heeft. Straks zal de grond ook weten wat hij behoeft. En dankbaar zal hij oogsten wat hij gezaaid heeft. DE DISTRIBUTIEBONNEN VOOR DE VOLGENDE WEEK Voor de week van 26 April tot en met 2 Mei zijn voor brood, vleesch en aardap pelen de bonnen, genummerd 22, geldig verklaard. De geldigheidsduur der bonnen 304 en 404 voor sinaasappelen is verlengd tot en met Zaterdag 2 Mei. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 26 April t/m 2 Mei 1942: 22-A Brood 22-B Brood 22-A Vleesch 22-B Vleesch 22-A Aardapp. 22-B Aardapp. 4 rants. y3 rants. 1 rants, grants. 1K kg. kg. brood of gebak vl. of vl.woren 19 April t/m 16 Mei: 279 algemeen 280 algemeen 277, 281, 285, 289 4-09, 4-10 283 algemeen 264 algemeen 287 algemeen 278, 282, 286, 290, 294 alg. SU-A t/m 24-A Melk 21-B t/m 24-B Melk 19 April t/m 13 Juni: 1 kg. suiker 500 gr. jam, 250 gr. suiker 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of rcaizena 100 gram kaas 3J4 liter melk 1 liter melk 288 algemeen 1250 gram koffie-surr.g. 21 April t/m 29 April: 21 Boter, Vet I Boter Muflairo I of Vet 19 April t/m 16 Mei. 291 algemeen 250 gram Peulvruchten OPMERKINGEN: De geldigheidsduur van de volgende 'connen is verlengd: Tot en met Donderdag 30 April: 211 Algemeen (Zeep). 228 Algemeen (Zeep) 272 Algemeen (Zeep) G Zeep, Toiletzeep. H Zeep, Toiletzeep. Tot en met Zaterdag 2 Mei: 3 04, 4-04 reserve (sinaasappelen). Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 25 April: 21 Brood, Vleesch, Aardappelen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1