DUITSCHLAND Momentje DONDERDAG 23 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10233 S)e £cki6cHe(2ou^aitt Bureaux Papengracut 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSiREKEN Giro 103003. Postbus 1L STRIJDT VOOR EUROPA Aanvallen algeslagen Het Duitscheweermachtbericht van gis teren luidt: Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het Donetzgebied namen Duitsch- Roemeensche troepen bij succesvolle acties van stoottroepen enkele zwaar versterkte en ondermijnde steunpunten van den vijand en maakten een aantal gevangenen. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front werden verschei dene plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Bij een eigen aanval braken formaties van het leger en de Waffen-SS. door taai verdedigde vijandelijke bosch stellingen heen. Zij maakten een vrij groot aantal gevangenen en 13 stukken geschut buit. Formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers vielen spoorweginstalla ties achter het vijandelijke front aan. Drie munitietreinen vlogen na bomtreffers in de lucht. Talrijke spoorlijnen werden verbro ken en een omvangrijke hoeveelheid rol lend materiaal werd vernield. In Noord-Afrika geen groote krijgsope raties. In de militaire installaties van La Valet- ta en op de vliegvelden van het eiland Malta werden door voortdurende lucht aanvallen wederom zware vernielingen aangericht. De vijand verloor door vernie ling op den grond negen en in luchtge vechten boven het eiland zeven vliegtui gen. Voor de Engelsche Zuidkust brachten lichte gevechtsvliegtuigen gisteren over dag een vijandelijk koopvaardijschip van 3000 ton tot zinken. In den afgeloopen nacht plaatsten ge vechtsvliegtuigen bomtreffers met daarop volgende ontploffing in een munitiefabriek in Zuid-Engeland. Zware Sovjet-verïiezen In Aunusgebied - Omtrent de militaire operaties op de landengte van Aunus wordt officieel me degedeeld: Onze troepen hebben op de landengte van Aunus sedert 9 April meer dan 150 aanvallen afgeslagen, waarbij de vijand zes divisies, vier brigades, een regiment pantserwagens en verscheidene skibatal jons en andere troepeneenheden in den strijd had geworpen. In het centrale deel van het front dron gen sterke vijandélijke strijdkrachten in het eenzame gebied tusschen onze stellin gen door. Zij werden echter ingesloten en tijdens hevige tegenaanvallen verslagen. Het overschot van deze aanvallende for maties ter sterkte van ruim een regiment werd den 21sten April vernietigd. Onder de 200 gesneuvelden bevond zich o.a. de bevelhebber van het 536e bolsjewistische regiment infanterie met zijn staf. De ope raties werden op een zeer moeilijk ter rein, bedekt met natte sneeuw, uitgevoerd en eischten van onze strijdende troepen en de ravitailleering, alsmede van de lei ding hevige inspanningen en een onbuig- zamen wil. Behalve infanterie en artillerie hebben ook luchtstrijdkrachten en luchtdoelartille rie met bijzonder succes aan de gevech ten deelgenomen. De vijand moest deze vergeefsche aanvallen, waarbij hij zijn troepenmassa's zonder pardon ons vuur toegemoet zond, met groote verliezen be talen. Alleen aan gesneuvelden werden on geveer 14.000 man geteld; daarvan behoor den ongeveer 5600 man tot de 113e Sovjet divisie, die in het centrale deel van het front aanviel. Onze troepen maakten groo te hoeveelheden wapens en miunitie buit; met het tellen daarvan is men nog niet gereed gekomen. Het aantal eigen gesneu velden bedroeg in deze geheele periode 440 officieren, onderofficieren en solda- Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 22 op 23 April, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, woonwijken in West en Zuidwest-Duitschland aangevallen. Er werd materieele schade aangericht. Onder de burgerbevolking vielen dooden en ge wonden. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden drie der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansch weermachtsbericht van gisteren luidt: Het 690e weermachtsbericht luidt: Vijandelijke elementen, die met pantser wagens onze stellingen aan het front van Cyrenaica waren genaderd, werden door artillerie-vuur verslagen en teruggedreven. Bij luchtgevechten hebben Duitsche ja gers twee Curtiss-toestellen neergeschoten, terwijl een Hurricane, die door het afweer geschut van een onzer divisies was getrof fen, op den grond te pletter sloeg. Sterke formaties vliegtuigen van de as hebben hevige aanvallen ondernomen op de vloot- bases en vliegvelden van Malta. Munitie-, brandstof- en topedodepots werden getrof fen en vlogen in brand. Vier luchtafweer- batterijen werden tot zwijgen gebracht, een koopvaardijschip werd beschadigd en een groot aantal vliegtuigen op den grond vernield. Bij de gevechten met vijandelij ke jagers werden zes toestellen door Duit sche jagers en een door de onze neerge schoten. Engelsche vliegtuigen hebben bij een aanval op Comiso en Catania een klein aantal bommen geworpen. Twee gewonden onder de bevolking en geringe schade aan gebouwen te Catania. Britsche landingspoging bij Boulogne Van militaire zijde wordt medegedeeld: In de vroege ochtenduren van den 22 en April heeft een sterke Britsche stoot troep aan de Fransche kust ten Zuiden van Boulogne een landingspoging gedaan. De poging mislukte door de waakzaam heid van de Duitsche kustverdediging. Door onmiddellijk afweervuur van een ka zematbezetting werden^de Britten tot den terugtocht gedwongen. De vijand trok zich met verliezen onder bescherming, van een kunstmatigen nevel naar zee terug, zonder zijn vornemen te hebben kunnen uitvoe ren. Britsche wapens en uitrustingsstuk ken bedekten het strand. Het opperbevel der weermacht deelt om- trent^den reeds gemelden aanval op mili taire doelen op het eiland Malta mede, dat Duitsche jagers, die ter bescherming mede- vlogen bij de zware bomaanvallen van Dinsdag, in gevecht kwamen met Brit sche jachtvliegtuigen. Tijdens dezen lucht slag werden boven het eiland 6 Spitfires en een Curtiss-machine neergeschoten. Een Duitsche jager keerde niet terug. Volgens de berichten der bemanningen van de Duitsche gevechtsvliegtuigen, die van de zen verbitterden luchtslag getuige waren, kon de bestuurder van het gevallen jacht vliegtuig zich met de parachute redden. Tien gereedstaande vliegtuigen werden op den grond in brand geworpen. Er bevon den zich vier tweemotorige bommerwer- pers onder. In Le Venezia kreeg een eenmotorig vliegtuig bomtreffers, waardoor het vol komen vernield werd. Verwacht mag wor den, dat nog meer vliegtuigen op de vlieg velden van Malta vernield zijn. Ook in den afgeloopen nacht werden de bomaanval len op vliegvelden met goed resultaat voortgezet. REGEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. Aan het Swirfront tusschen Ladoga- en Onégameer is, naar het opperbevel der weermacht mededeelt, de gevechtsactie wat minder levendig geworden. Ook in dit ge bied is het beginnen te regenen, zoodat de doornatte grond geen gevechtshandelingen van grooten omvang toelaat. Desondanks wordt de zuivering van het gevechtster rein van bolsjewisten, die nog tegenstand böden, voortgezet. Kleine vijandelijke groe pen konden worden omsingeld en vernie tigd. Vijandelijke tegenaanvallen, die tot ontlasting van de ingesloten gevechtsfor maties werden ondernomen, werden afge- Öok aan het front in Lapland werden vijandelijke aanvallen door Duitsche berg- jagers afgeslagen en vijandelijke troepen concentraties, schuilplaatsen en munitie opslagplaatsen met goede uitwerking door Duitsche artillerie beschoten. In het gevechtsgebied van het Ilmen- meer hebben Duitsche duikbommenwer pers in voortdurende aanvallen taaien bols- jewistischen tegenstand gebroken. Door aanvallen op gereedstaande troepen wer den den bolsjewisten zware verliezen toe gebracht. Duitsche jagers hébben aan het front van het Ilmenmeer zeven en Duitsche luchtdoelartillerie twee bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. SOLDATEN WEIGEREN NAAR ENGELAND TE VAREN. De Canadeesche minister van landsver dediging Walston heeft meegedeeld, dat 400 soldaten hun schip, dat gereed lag om naar Groot-Brittannië te vertrekken, hebben verlaten. Zij verklaarden, met bepaalde voorwaarden niet tevreden te zijn. Slechts 100 soldaten keerden tegen het vastgestel de uur van vertrek terug. Olievelden in Midden-Birma in Japansclte banden GEMEENSCHAPPELIJK BEVEL VAN V.S. EN N.-ZEELAND. De ten Noorden van Magwe gelegen petroleumvelden in Birma zijn, naar de militaire woordvoerder van Tsjoeng- king mededeelde, door de Japansche troepen veroverd. Voorts meldit volgens D.N.B. het leger- bericht van Delhi, dat de terugtocht van de Britsche troepen in Birma ter Noorden van Magwe in het gebied der Britsche olie velden van Genangjang wordt gedekt door Ohineesche troepen. Het erkent tevens, dat deze terugtocht niet zondier eenige verliezen aan soldaten en uitrusting is verloop-en. Volgens bericht uit Nanking hebben Ja pansche legervliegtuigen hevige aanvallen gedaan op belangrijke vijandelijke bases en Zondag luchtbases te Tsjoeksjow, Lis- joet, Jöesjan en Tsian met bommen be stookt en in brand gestoken. Tijdiens deze aanvallen werden geenerlei vijandelijke vliegtuigen waargenomen. Voorts meldt Domei uit Manilla, dat het 'hoofdkwartier van het Japansche expedi- tieleger heden tot nader order het hijschen van de FhilippijnsChe nationale vlag heeft verboden. Naar het D.N.B. bericht, heeft de vice- admiraal van de Amèrikaansche marine Robert Gaumley opdracht ontvangen, zich naar Nieuw-Zeeland te begeven, teneinde een .gemeenschappelijk Nieuw-Zeelandisch Amerikaansch commando" te vormen. Cripps over zijn reis naar Indië Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft sir Stafford Cripps vandaag ten over staan van persvertegenwoordigers gespro ken over zijn missie naar Voor-Indië. Hij verklaarde o.a., dat het oogemiblik in vele opzichten niet gunstig geweest was voor een regeling van het Indische probleem. Het was niet gemakkelijk de geheele sfeer, die in hooge mate was bezwangerd met wantrouwen, plotseling in een van alge heel vertrouwen te veranderen. Toch streefde Cripps er naar in geen geval een sfeer van wederkeerige beschuldigingen te laten ontstaan. Hij betreurde hevig dat de moei lijkheden, die een regeling zoowel voor de toekomst als ook voor het heden in den weg stonden, niet overbrugd had den kunnen worden. Het probleem zal nu niet meer van politieken aard zijn, doch het wordit het vraagstuk der ver dediging van Indië. In politieke kringen alhier verwacht men, dat Laval tot een ingrijpende zuive ringsactie zal overgaan op het gebied van de Fransohe propaganda en voorlichting. Zijn plannen zouden zich uitstrekken tot de samenvatting van de censuur in de bei de zones en tot de uitbreiding van het ge bied van verspreiding der dagbladen. Door dien laatsten maatregel zou bewerkstelligd worden, dat de organen van het bezette en het onbezette gebied voor de beide zones worden toegelaten. De hoofdcommissie voor het bisschops jubileum van Paus Pius XH heeft tot dus ver uit de geheele wereld een millioen lire ontvangen, bestemd voor den bouw van de San Eugeniokerk, die ter gedachtenis hieraan zal worden gebouwd. Ter gelegenheid van dit jubileum zal Vaticaanstad waarschijnlijk 14 Mei een serie bijzondere postzegels uitgeven. DE H. STOEL EN COLUMBIA. Gisteren is in het Vaticaan door kardi naal-staatssecretaris Maglione en den am bassadeur van Columbia een conventie tus schen den H. Stoel en Columbia ondertee kend. De overeenkomst behelst wijzigin gen in het concordaat van 1887 en regelt de benoeming der bisschoppen en de mede werking van de geestelijkheid aan het re gister van den burgerijken stand. IN EEN PAAR REGELS Uit Havana wordt gemeld, dat in de voornaamste alcoholdistilleerderij van Cu ba een brand is uitgebroken, die veroor zaakt werd door de ontploffing van een tank met 50.000 liter alcohol. Cuba is, naar men weet, de voornaamste leverancier van alcohol voor de bewape ningsindustrie der vereenigde staten. De A.N.P. correspondent meldt: De Turksche gezant alhier, Gerede, is in Ber lijn teruggekeerd en heeft de leiding van 'het gezantschap weer op zich genomen. EEN ZWARE TRAINING, EEN ZWARE TAAK.... Reeds geruimen tijd staan de mannen der Nederlandsche ambulance onder de strenge tucht van de Duitsche militaire op leiding, Zware, zeer zware oefeningen moeten zij maken om voor hun taak ge schikt te worden. Maar ze hebben het er graag voor over, deze kerels uit één stuk. Zij weten, dat het hun plicht is. Op u le zer rust ook een plicht. Uw steun wordt gevraagd voor deze hulpexpeditie aan het Oostfront. Stort daarom regelmatig een bijdrage op girorekening 87600 Ne derlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. De dichteres Ingeborg TeuHenbach, die te Utrecht en te 's Gravenhage oor- lezen zal uit haar nog niet gepubliceerde roman .Seele des Volkes" Polygoon •Pu HoOfta' BINNENLAND Aanmeldingsplicht Wie vallen hieronder en wie zijn hiervan, vrijgesteld Nog altijd blijkt bij velen niet voldoende klaarheid te bestaan omtrent de juiste draagwijdte van de jongste bepalingen op het gebied van de verordening van het ar beidsbestel. Daarom kan het zijn nut heb ben enkele dezer bepalingen nog eens on der de loupe te nemen. In de eerste plaats komt hiervoor in aanmerking de zooge naamde aanmeldingsplicht. Wie vallen hieronder en wie zijn hiervan vrijgesteld? De betreffende verordening bepaalt dienaangaande, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit of zonder nationaliteit, in den leeftijd van tenminste 18 en ten hoogste 40 jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in Ne derland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in bun le vensonderhoud te voorzien, verplicht zijn, zich bij het voor hen in aanmerking ko mend Gewestelijk Arbeidsbureau aan te melden. De algemeene verplichting is hiermede duidelijk omschreven. Wie door arbeid geheel in zijn levenson derhoud voorziet behoeft zich niet aan te melden, ten minste, wanneer het weekloon niet minder dan 4.of de arbeidstijd niet minder dan 24 uur per week bedraagt. Is dit laatste het geval, dan moet men zich wel aanmelden. Voorts zijn niet tot aanmelding verplicht: a. Zij, die zich reeds voor 1 Maart 1942 als werkzoekende hebben laten inschrijven; b. zij. die wegens wetenschappelijke of vakstudie niet of slechts gedeeltelijk in eigen levensonderhoud voorzien, tenzij de leeftijd van 24 jaar is bereikt. Wie uit eigen middelen, doch op andere wijze dan door arbeid volledig in zijn le vensonderhoud kan voorzien, is evenmin tot aanmelding verplicht, doch hierbij moet worden opgemerkt, dat in dit verband als eigen middelen slechts worden beschouwd inkomsten uit eigen vermogen, waarover de betrokkene reeds op 1 Maar 1942 de be schikking had. Zij, die over andere inkom sten beschikken, zooals toelagen van ouders en andere familieleden, schenkin gen na 1 Maart 1942 en wat dies meer zij, gelden eveneens als aaomeldingsplichtig. Voorts dienen zich nog aan te melden personen behoorende tot de navolgende 3 categorieën: a. Zij. die in de onderneming van ouders of familie e.a. werken en geen loonbelas ting betalen. Inwonende dochters, binnen de gestelde leeftijdsgrenzen, zijn dus aan- meldingsplichtig. b. Valide werkkrachten, levend op de verdiensten van inwonende kinderen. c. Zij, wier dienstbetrekking een einde heeft genomen, zonder dat onmiddellijk daarop een nieuwe dienstbetrekking wordt aanvaard. Aanmelding dient dan te ge schieden binnen 48 uur na de beëindiging. ER MOET ZOO VEEL MOGELIJK VET VERBOUWD WORDEN. DE TEELT VAN BLAUWMAANZAAD. De vetvoorziening van ons land vraagt op het oogenblik de inspanning aller krach ten, immers de langdurige strenge winter heeft de melkopbrengst van onze veesta pel sterk doen dalen, terwijl bovendien in verschillende gewesten het koolzaad groote vorstschade heeft ondervonden. Daarom wordt er van officieele zijde met klem op aangedrongen om nog zooveel als het maar mogelijk is, blauwmaanzaad te verbouwen, een eenjarig gewas, waarvan het zaad een hoog oliegehalte heeft. Door een flinken richtprijs in het uitzicht te stellen, van ƒ60.per 100 K.G., door de scheurpremie voor grasland te verhoogen tot 250.per H.A., alsmede door aan el- ken blauwmaanzaadverbouwer het recht te geven tot aankoop van 1 K.G. spijsvet boven het normale rantsoen, voor elke in geleverde 100 K.G. zaad, worden de land bouwers geanimeerd een groote oppervlak te met dit gewas te betelen. Volgens de rassenlijst van het instituut voor plantenveredeling te Wageningen wor den de daarin genoemde rassen in den handel gebracht door van der Have te Ka- pelle bij Goes, door dr. Mansholt in den Westpolder (Groningen) en door P. J. Timmers te Klundert (N.-Brabant). Het is gewenscht zaaizaad te gebruiken, dat een goede kiemlcracht heeft. Het gewas wordt b'j ons vrijwel uitslui tend verbouwd op de kleine zavelgronden. Het land dient goed bewerkt te zijn, voofal niet te nat zijn gelegen en behoorlijk vrij te zijn van onkruid. Het gewas ontwikkelt zich eerst zeer langzaam, zoodat onkruiden dan zeer veel kwaad kunnen doen. Met het oog op de onkruiden is het niet gev/enscht, stalmest te gebruiken. Wat de voorvrucht betreft is het maan zaad niet kieskeurig, het kan na vrijwel elk gewas worden verbouwd als het land maar voldoende schoon is. Als bemesting geve men zoo mogelijk kali of fosforzuur en 3500 K.G. stikstof. Belangrijk is, de grond met alle be schikbare middelen te brengen tot een mooi zaaibed. Diep bewerken is niet noodig, maar het zeer fijne zaad moet er gunstige groeiomstandigheden vinden. Het zaaien geschiedt meestal in April. Aan vroeg zaaien wordt doorgaans wel de voorkeur gegeven, maar het kan tot diep in Mei. Men zaait breedwerpig of op rijen, in het eerste geval gebruikt men tot 10 K.G. zaad per H.A., in het laatste geval kan 2 a 4 K.G. voldoende zijn. Als de grond los is, kan voorrollen gewenscht zijn. Na breedwerpig zaaien wordt het zaad licht EERSTE H. COMMUNIE. In verschillende parochies in stad en omgeving hebben gisteren vele kin dertjes hun eerste H. Communie ge daan. Voor de eerste maal hebben zij God-zelf ontvanger, en Hij is tot hen gekomen in een wereld van geweld, waarvan zij nog niets begrijpen, in een wereld van boosheid, die zij nog niet kennen, in een wereld van leed, dat grootendeels aan hen voorbijgaat. Gis teren is het de grootste dag van hun kleine leven geweest. Maar toch niet van hun kleine leven alleen. Het was de grootste dag van hun heele leven, waarin zij deze wereld met al haar ellende nog zullen leeren kennen, maar waarboven uit deze dag der eer ste H. Communie zal blijven schitte ren als de ster, die de drie koningen begeleidde. Voor al deze kindertjes schrijf ik nu dit kleine gedicht: Hier is mijn hart, Heer, 't is maar klein, Maar 't klopt, 't is levend, en 't is rein En maak het tot uw schoonst kleinood, Ook 't tabernakel is niet groot. Hier is mijn hart, Heer, 't is bereid En nu U eenmaal bij mij zijt, Zie mij nu, Jezus, eens goed aan: Ik laat U nooit meer van my gaan. „DE STILLEN IN DEN LANDE". Hedenavond van 19.1519.30 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „De stillen in den lande". ONVERSCHROKKEN MANNEN. Dappere kerels, onverschrokken mannen grepen naar de wapenen en snelden naar het Oosten, waar het bolsjewisme dreigde. Dat was in Juni 1941. Intusschen wierpen zij den aartsvijand van het beschaafde Europa terug, hielden hem dezen winter in bedwang en zullen hem in de komende maanden vernietigen. Tot deze dappere strijders behooren ook Nederlandsche man nen, want een waarachtig Nederlander was nimmer een lafaard en verzaakte nooit zijn plicht als het vaderland in gevaar was. Landgenoot, ook gij zijt geen lafaard, ook gij kent uw plicht; meldt u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen .Nederland", Koninginnegfracht 22, te 's-Gravenhage. ingeëgd en daarna gerold. Bij het zaaien met de rijenzaaimachine moet men een machine gebruiken, waarmede dit fijne zaad regelmatig kan worden gezaaid. Men zaait natuurlijk ondiep en na-rollen is noo dig om het zaad beter in aanraking te bren gen met den grond. Na breedwerpig zaaien kan men de schof felmachine gebruiken en overlangs en over dwars schoffelen, waarbij de schoffelma chine is gesteld als bij het schoffelen van granen. Het gewas wordt dan dus op blok jes geschoffeld. Heeft men op rijen ge zaaid, dan kan men bij een rij en afstand van 20 c.M. ook nog overdwars schoffelen als de stand goed is. Het is een ideaal gewas voor den zelfbin- der. Voor handwerk leent het zich ook uit stekend. Dan wordt het gfcwas doorgaans gebonden met graanstroo. Men zicht in een rijp stadium als het zaad in de vruchten rammelt. Men haalt het gewas droog thuis, het dorschen gaat dan gemakkelijk. Land, waarop het maanzaad gegroeid is, kan voor vrijwel elk gewas worden be stemd, bijv. zeer goed voor wintertarwe. Het gewas laat dus wel goed land na. In een drogen en warmen zomer groeit het gewas het best. DE NEDERLANDERS IN ZUID-AFRIKA. De in Zuid-Afrika levende Nederlanders hebben bij het gerechtshof te Pretoria be roep aangeteekend tegen de uitspraak van de rechtbank aldaar, waarbij deze de ge dwongen recruteering van Nederlandsche onderdanen door de Zuid-Afrikaansche re geering had bekrachtigd. Dit beroep is thans ongegrond verklaard door den Jood- schen president van het hof van Pretoria. VISCHVERGUNNINGEN. In de Ned. Staatscourant van 21 dezer verscheen het tweede uitvoeringsbesluit, behoorende bij he pachtbesluit Vischrecht 1941. Dit besluit regelt in het bijzonder het vergunningsstelsel bij de visscherij. Basis voor het aantal vergunningen, dat in een bepaald kalenderjaar aan sportvisschers mag worden uitgereikt, is het jaar 1940. De pachter van een vischrecht, die in 1940 vergunningen aan sportvisschers afgaf, is daarom verplicht binnen een maand na het in werking treden van het besluit op gave te verstrekken van het aantal dezer vergunningen, met bijbehoorende gege vens. De sportvisscher-pachter moet daar bij tevens mededeelen, hoeveel er in 1940 uitgereikte vergunningen aan beroeps- en seizoen-visschers werden afgegeven. Om geldig te zijn moeten de vergunningen voorzien zijn van een aanteekening waar uit blijkt, dat zij vanwege den secretaris generaal zijn gebiseerd.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1