DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje WOENSDAG 22 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10232 S)e Ceid^eh^Sori/ïo/tit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L OPROEP VAN HITLER VOOR HULPWERK ROODE KRUIS De Führer heeft een oproep gericht tot het Duitsche volk om met het thans begin nende derde oorlogshulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis een deel van de dankbaarheidschuld in te lossen, die het va derland heeft jegens de Duitsche soldaten voor hun opofferingen aan het front. In den oproep wordt o.m. gezegd: „Een winter van uiterst zware gevechten en van de zwaarste beproeving ligt achter ons. De Duitsche soldaat heeft dezen winter een beproevingstijd doorstaan, die alle tot dus- Ver door hem in dezen oorlog gebrachte offers verre overtreft. Bovenmenschelijke eischen van lichame- lijken aard moesten hem worden gesteld. Hij heeft aan deze eischen voldaan met een of fervaardigheid, waarbij vergeleken de door het vaderland gedragen lasten en ontbe ringen, hoe zwaar zij op zichzelf ook ge weest zijn mogen en nog zijn, volkomen verbleeken. In den tijd van de zwaarste beproevingen van dezen winter hebben mil- lioenen Duitsche soldaten aan hun vader land gedacht om voor dit vaderland, voor hun vrouwen en kinderen, voor het bestaan en de toekomst van ons volk een barbaar- schen vijand te bestrijden, wiens overwin ning het einde van alles zou zijn geweest. Het vaderland weet dit ook. Het heeft begrepen, hoezeer zijn lot uitsluitend in handen van de Duitsche soldaten ligt. Wat het front voor ons volk opoffert, kan door het vaderland nooit vergolden worden. Het moet echter ten minste een klein deel van zijn dankbaarheidschuld inlossen door naar beste krachten mede te helpen de wonden te heelen, die de oorlog onzen soldaten toebrengt". STRIJDT VOOR EUROPA Verscheidene plaatsen genomen Het Duitsche Weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: In den centralen sector van het Oostelijk front is een inge sloten, vrij zwakke groep strijdkrachten van den tegenstander vernietigd. Bij eigen ondernemingen van aanvals- en stoottroe pen in den Noordelijken sector werden ver scheidene plaatsen genomen, vijandelijke gevechtsinstallaties vernield en talrijke wa pens buitgemaakt. Duikbommenwerpers vernielden in stoutmoedige aanvallen een aantal bruggen, die van belang waren voor de vijandelijke ravitailleering. De 44ste Weensche divisie infanterie heeft in wekenlange zware gevechten su perieure vijandelijke strijdkrachten met succes afgeweerd en den bolsjewieken zware verliezen aan menschen en mate riaal toegebracht. In Noord-Afrika is een aanval van Brit- sche verkenningsstrijdkrachten in het ge bied van Ainz el Gazala door artillerievuur tot staan gebracht. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en jagers hebben de op eenvolgende aanvallen op ihilitaire instal laties en vliegvelden van het eiland Mal ta met vernietigend effect voortgezet. Bo ven de wateren om Malta en langs Noord- Afrika schoten Duitsche jagers zes Brit- sche vliegtuigen neer en vernielden vijf andere op den grond. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren spoorweginstallaties aan de Engelsche Zuidkust met bommen en boordwapens aangevallen. Een enkel Britsch vliegtuig, dat in den afgeloopen nacht een storings vlucht naar het Rijksgebied had ondernomen, werd in Zuid-Duitschland neergeschoten. Kapitein Ihlefeldt heeft gisteren aan het Oostelijke front zijn 89ste tot 95ste, eerste luitenant Geisshardt van dezelfde groep jagers zijn 52ste tot 56ste luchtoverwin ning behaald. DUITSCHE AANVALLEN IN OVERSTROOMD TERREIN. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt werden in den Noordelijken sector van het Oostelijke front Duitsche aanvallen op overstroomd terrein, dat doortrokken is met tal van sterk gezwollen stroomen, met succes voortgezet. Deze thans reeds vier weken durende aanvals- en afweergevechten begonnen bij scherpe koude in sneeuw, die tot aan de heup reikte, en werden den laatsten tijd voortgezet op een terrein, waar het smelt water de greppels vulde, en bij temperatu ren, die de overdag doornat geworden uni formen in nachtvorsten aan het lichaam deden bevriezen. In die moeilijke omstandigheden drong een Duitsche gevechtsgroep door water, dat tot borsthoogte reikte, tot haar aan valsdoel door, verdreef de bolsjewieken uit een bosch en joeg hen nog verder ach terna. Ondanks alle Sovjet-tegenaanvallen wis ten de Duitsche troepen de nieuwe stel lingen te behouden. De bolsjewieken leden zware verliezen. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche Weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: In de streek van Ainz el Gazala werd een vijandelijke verkenning, die gesteund werd door aan vals wagens, ondubbelzinnig afgewezen door het vuur van onze artil lerie. Aanvallen van Italiaansch-Duitsche formaties werden voortgezet op de lucht- vlootbases op Malta. Belangrijke militaire doelen werden getroffen, talrijke vliegtui gen werden in brand geschoten en op den grond vernield, terwijl een duikboot doel treffend geraakt werd. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebebn onze vlieg tuigen een schip van middelgroote tonna ge getorpedeerd. Het schip maakte deel uit van een krachtig beschermd convooi. JAPANSCHE BOMMENWERPERS VIELEN SCHEPEN DER V. S. AAN. Bommenwerpers van het Japansche le ger hebben volgens een Domeibericht op weg naar Corregidor drie groote gewapen de koopvaarders ontdekt, die trachtten te ontkomen uit de Baai van Manilla. Na verscheidene aanvallen werd een der schepen in den grond geboord en een twee de zwaar beschadigd. DE LUCHTAANVAL OP JAPAN Een der vliegtuigen, die den luchtaanval op Tokio deden, heeft geprobeerd naar Chi na te ontkomen, maar werd gedwongen op Japansch gebied te dalen en landde bij het meer van Japan. Vijf leden der beman ning werden gevangen genomen. De 'commandant verklaarde bij zijn ver hoor: Wij hadden opdracht na afloop van den aanval naar China te vluchten. Presi dent Roosevelt heeft blijkbaar dezen lucht aanval op Japansch gebied gelast om de aandacht van de Amerikaansche nederla gen af te leiden. Bij het verstrekken van de opdracht beseften wij al, dat een derge lijke aanval op Japansch gebied van mili tair standpunt nutteloos was. Da Führer op lijn 53sten geboortedag. - Adoll Hitler met Rijksmaarschalk nermann C?öring in het hoofdkwartier Telefoto-HoHmann-Stapf-Pax Holland m In verscheidene gebieden in West- en Midden-Japan is Dinsdagmiddag lucht alarm gemaakt. De Amerikaansche pers maakt volgens V. P. B. van het eerste optreden der Ame rikaansche luchtmacht boven Japan een groote sensatie. De bladen verschijnen met opschriften als „Geallieerd offensief in Oost-Azië begonnen". Zondagmiddag kregen plotseling alle aan de baai van San Francisco gelegen ra diostations opdracht hun uitzending te on derbreken. De vree§ bestaat, dat de Ja panners op hun beurt een luchtaanval on dernemen op Amerikaansche gebied, en men wil hun beletten de Amerikaansche radiostations te peilen. Aan de Westkust der Ver. Staten worden de verduisterings maatregelen weer even drastisch doorge voerd als in de eerste dagen van den oor log. De controle is zeer scherp. De maat regelen der luchtbescherming worden be langrijk uitgebreid. BRITSCH REGIMENT IN BIRMA IN DE PAN GEHAKT. De Britsche berichtendienst meldt, dat het Gloucester-regiment bij de gevechten om Prome aan het front in Birma bijna ge heel in de pan is gehakt. Na den terugtocht had het geheele re giment nog slechts de sterkte van een compagnie. Volgens den zelfden dienst is de gezag voerder van het voor Ceylon in den grond geboorde Britsche vliegtuigmoederschip „Hermes" met zijn schip ondergegaan. HEVIGE BESCHIETING VAN CORREGIDOR. Het Amerikaansche ministerie van oor log meldt volgens Reuter omtrent den toe stand op de Philippijnen, dat de hevige be schieting van Corregidor door de Japan sche artillerie gisteren den geheel en dag heeft voortgeduurd, waardoor schade en verliezen zijn ontstaan. Nieuwe landingen van Japansche troe pen werden in de buurt van San José aan de Zuidwestelijke kust van het eiland Pa- nay uitgevoerd. Het Amerikaansche oorlogsbericht geeft tenslotte toe, dat Cura?ao Zondag door een vijandelijke duikboot is beschoten. Japansche strijdkrachten, die op het eiland Panay uit Noordelijke zoowel als uit Zuidelijke richting oprukken, hebben zich Zondag op een punt in het centrum van het eilard vereenigd. De Japansche troepen hebben den strijd aangebonden met de resten der vijandelijke troepen, ter sterkte van ongeveer 3000 man, die in het Westen van het eiland de oerwouden zyn ingetrokken. BINNENLAND De nieuwe beperkingen, die in het Lager huis zijn aangekondigd, hebben vooral be trekking op steenkolen, cokes, gas, elec- triciteit en levensmiddelen. Naar de Brit sche berichtendienst meldt, liet Lord Win- terton zich pessimistisch uit. Hij zeide, dat de plannen een geweldige verandering in het leven der menschen zouden beteekenen. Leden van het Huis wierpen de vraag op, hoe men de onrechtvaardigheden zou doen verdwijnen, aangezien sommige menschen voorraden hebben kunnen aanleggen, ter wijl andere daartoe niet in de gelegenheid zijn geweest. Bovendien wilden de afge vaardigden weten, hoe het moeilijke vraagstuk der arbeidskrachten, die voor de tenuitvoerlegging dezer plannen noodig zijn, zou worden opgepost. Minister Dal ton antwoordde, dat al deze problemen be studeerd zullen worden. Voorts werd in het Lagerhuis het rapport van den gevolmach tigde voor de benzine voorgelezen. Volgens dit rapport wordt benzine nog slechts ver strekt aan personen, die haar onvoorwaar delijk noodig hebben. De regeering wenscht, dat elke onnutte auto van de straat ver dwijnt. BRITSCHE EISCHEN AAN IRAK Volgens te Sofia ontvangen berichten heeft de Britsche commissaris voor Irak den regent de volgende eischen voorge legd: le. Volledige controle over het spoor wegnet door de Engelsche autoriteiten. 2e. Uitlevering van alle wagens, voorna melijk te Bagdad en in Noord-Irak. 3e. Bestrijding van de vijfde colonne. 4e. Militaire samenwerking tusschen de Iraksche weermacht en de Britsche en overige geallieerde troepen in geval van een aanval van de Spilmogendheden op het Nabije Oosten. Deze eischen werden ook door generaal Auchinleck ondersteund, die het negende en tiende leger heeft geinspecteerd. Eenige leden van de regeering hebben den eersten en den vierden eisch als te ver gaand afgewezen. Ook ten aanzien van eenige andere kwesties heerscht oneenig- heid in het kabinet, zoodat een hervorming van de regeering van Noeri Said te ver wachten is. SLECHTE TOESTANDEN IN KOEIBISJEV Uit berichten van reizigers, die den laat sten tijd de Sovjet-Russisch-Turksche grens hebben overschreden, blijkt, dat de toe stand in de tegenwoordige Sovjet-Russi sche hoofdstad Koeibisjev ouhoudbaar is geworden. Sedert weken heerscht in de stad een vlektyphus-epidemie, die reeds duizenden dooden heeft geëischt. De be strijding dezer epidemie mislukt door de afwezigheid van iedere hygiënische voor zorg, gebrek aan doktoren en verplegend personeel en vooral door het ontbreken van medicijnen. De voedselpositie is troos teloos. Bestrijding der werkloosheid Er bestaat in Nederland nog altijd werkloosheid. Hoe vreemd dit na de vele opdrachten der Duitsche industrie in Nederland en na de tewerkstelling van zoovele Nederlandsche arbeiders in Duitschland ook moge klinken, het feit bestaat. Dat de strenge winter, welke ach ter ons ligt, hiertoe het zijne heeft bijge dragen, behoeft wel geen betoog, maar ook zonder deze oorzaak is het aantal werk- loozen nog groot genoeg om de bijzondere aandacht te hebben van de overheid. Aan het einde van den winter stonden bij de arbeidsbeurzen ongeveer 225.000 werkloo- zen ingeschreven en, al hebben met het ontluiken der lente ook ongeveer 100.000 menschen weer werk gevonden, toch staan er ook nu nog ruim 100.000 werkloozen ingeschreven. Daarbij moeten dan nog ge rekend worden de 60.000 arbeiders in de werkverruiming, terwijl in de bedrijven nog 110.000 arbeiders staan, die geen vol len dagtaak hebben, zoodat er ongeveer 280.000 menschen zijn, die niet in het nor male arbeidsproces zijn opgenomen. Vanzelfsprekend achten de autoriteiten dit een toestand, welke niet kan worden bestendigd, daar dit sociaal, economisch en politiek niet is te verantwoorden en op een conferentie in Den Haag heeft president Bömig dan ook richtlijnen voor de toe komst gegeven, waardoor aan dezen on- houdbaren toestand een einde kan worden gemaakt.. Men heeft van Duitsche zijde groote opdrachten bij de Nederlandsche industrie geplaatst, doch de mogelijkheid om den arbeid naar de menschen te bren gen heeft haar natuurlijke grenzen. Deze grenzen liggen op het gebied van grond stoffen en vervoersmogelijkheden. Daar om is de vraag gerezen of ook niet Neder landsche arbeidskrachten naar de arbeids plaatsen in het Rijk gebracht moesten worden, toen de grens van de Duitsche op drachten bij de Nederlandsche industrie te plaatsen was bereikt. President Böning wijst er dan op, dat het verplaatsen van arbeidskrachten niet alleen met werkloozen geschieden kan om de eenvoudige reden, dat vele dier werk- looze huisvaders zijn dus 'niet op de eerste plaats in aanmerking komen om in het buitenland te gaan werken. Het is logisch, dat zij, die door leeftijd en fami liebanden het minst aan him oude woon plaats zijn gebonden, eerder naar het bui tenland dienen te gaan dan huisvaders. Deze moeten dus uit de Nederlandsche be drijven worden genomen en hier worden vervangen door niet „reisvaardigen". Wan neer bijv. in een bedrijf 50 arbeiders wer ken, waarvan 25 ongehuwd zijn, terwijl in dezelfde plaats 25 gehuwde werkloozen zijn, zou het sociaal niet verantwoord zijn, deze 25 werkloozen naar Duitschland te zenden. Het is veel beter de 25 ongehuw- den die werk hebben naar het buitenland te zenden en de 25 gehuwden op hun plaats te werk te stellen. De huidige wettelijke maatregelen die nen nu om hen, die weigeren om naar Duitschland te gaan en niet zooveel so ciaal gevoel hebben om in te zien, dat dit goed is, te dwingen. Het argument dat men door het werken in Duitschland den vijand van Nederland steunt is niet steekhoudend. Ook hier, in ons land, worden aan de Nederlandsche industrie Duitsche opdrachten verstrekt, welke evenzeer Duitschland ten goede ko men en dan zou men ook hieraan niet moe ten medewerken. En feitelijk zou men dan in het geheel niet moeten werken, want elk werk, dat men op het oogenblik ver richt, komt Duitschland ten goede. En geen Nederlander zal de consequentie van dit standpunt willen volhouden. Veel eerder zal hij inzien, dat door de huidige maat regelen een einde aan de werkloosheid zal worden gemaakt. Naar ons werd medege deeld, bestaan er dan ook plannen om in de richting, welke wij hierboven in het kort weergaven, deze zaak krachtig aan te vatten. Nog dit jaar wenschen de auto riteiten aan dezen gruwel der werkloos heid een einde te maken, geheel in den lijn van de idee der grootheid en waardig heid van den arbeid, welke een der grond slagen moet vormen van het nieuwe Euro pa. De arbeid moet een eereplaats innemen en de Duitsche autoriteiten zullen niet rus ten, voordat dit begrip van den arbeid voor alle Nederlanders een levend en werke lijk feit geworden is. Het informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis heeft van het Ja pansche ministerie van Buitenlandsche Za ken een telegram ontvangen met namen van Nederlanders, die in Japan geïnter neerd zijn. Zij, die nadere inlichtingen ver langen, kunnen zich wenden tot het infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Zwarteweg 75 te 's-Gravenhage. Omtrent de mededeeling, dat bij het in formatiebureau van het Roode Kruis een lijst van namen van Nederlanders, die in Japan zijn geïnterneerd, is ontvangen, wordt erop gewezen, teneinde misverstand te voorkomen, dat dit slechts de namen zijn van een 25-tal Nederlanders, die in Japan woonden en daar thans zijn geïnterneerd. Er zijn dus géén inwoners van Neder- landsch-Indië bij. DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat tegen inlevering van met „één rantsoen brandstoffen" ge merkte bonnen wederom brandstoffen mo gen worden afgeleverd. EEN BOOSAARDIGE Ergens zat een man voor het raam de voorgangers te treiteren. Het moet aldus genoemd worden naar u nader zal blijken. En toch deed de man niets anders dan eenvoudig voor het raam zitten met de gordijnen wijd open en naar de voorbijgangers kijken. En, als er een naar binnen keek, lachte hij. Dan nam hij omstandig en met een weidsch gebaar een landurige trek aan een geweldige sigaar en snoof de geur met innig welbehagen in. Ver moedelijk had hij schik in den rook- loozen mensch, in wien hij een afgun stige vermoedde. Voor een volgende, die aan zijn venster voorbijging, nam hij langzaam en genietend een teug van een wit vocht uit een klein glaasje, dat naast een bruine kruik voor hem stond. Wat bezielde dien man? Welk een boosaardig genoegen aldus zijn mede- menschen het Water in den mond te doen komen. En een is tenslotte op lis tige wijze binnengedrongen, om daar na te constateeren, dat de sigaar van hout en de ouwe klare water was. Welk een vreemde wijze van genie ten. Voor dien man is er het spreek woord: gedeelde smart is dubbele vreugd. Het beste zou zijn hem een kistje houten sigaren te laten opeten. Wat 'n mentaliteit! En dan te weten dat ik overal zoek naar menschen, die nog een borrel hebben, om er prettig op visite te gaan. Vele vergeten relaties zijn zelfs weer in eere. Als ik nog eens een borrel drink, doe ik de deur op slot en de gordijnen dicht. Uit medelijden met mijn mede- menschen. Laat ons dezen boosaardige een poosje op water en hout zetten. Een waarschuwing In zijn jongste radiopraatje „aan den vooravond van het offensief" heeft de heer Max Blokzijl zijn twijfel uitgesproken aan de mogelijkheid van militaire acties van eenige beteekenis van Engelsoh-Ame- rikaansche zijde tegen de kust van de be zette gebieden. „Duitschland kan op elk punt van de Noordkaap tot aan de Spaansche grens on middellijk zóó sterke afdeelingen in bewe ging zetten, dat het grootste deel der aan vallers niet eens kans heeft, om op de vlucht te slaan. Strategisch hebben zulke bravourstukjes dan ook geen enkele, tac tisch slechts een hoogst onbeduidende be teekenis." Maar, zoo liet hij er op volgen, heele- maal ongevaarlijk, van politiek oogpunt gezien, komen ze* mij toch ook niet voor. Ik denk n.l. aan de mogelijkheid, dat on verantwoordelijke elementen in de bezette gebieden, die van zulke plaatselijke En gelsche demonstraties zonder strategische waande, misbruik zouden willen maken, om in die omgeving wonende anti-Duitsch gezinde deelen der bevolking van bezet ge bied op te hitsen tot onverantwoordelijke daden, waarvan ik in September 1939, bij het begin van de DuitschPoolsche gewa pende uiteenzetting, met eigen oogen de treurige gevolgen heb gezien. Ik houd het persoonlijk voor uitgeslo ten, dat opgehitste Nederlanders zich tot zulke excessen zouden laten verleiden als toen door de Polen ten nadeele der mede bevolking van Duitschen bloede zijn uit gevoerd. Maar ik acht het eveneens uitge sloten, dat de bezettende macht geen re kening zou hebben gehouden met de mo gelijkheid van ook maar geringe pogin gen in die richting. Dit zij gezegd aan het adres van ophitsers, zoowel als van voor ophitsing vatbare elementen. En wel in het belang vooral van hen, die de onmiddellijk- onsdhuldige slachtoffers van onvermijde lijk scherpe reacties zouden zijn! Het Nederlandsche volk neemt geen deel meer aan dezen oorlog, sinds de wapenen zijn neergelegd. Actieve Nederlandsche deelnemers zijn alleen de vrijwilligers der bekende corpsen, passieve de werkers in ons volk, wier plicht op grond van het in ternationale oorlogsrecht met zich brengt, dat hun productie den overwinnaars ten dienste staat. Wie daarbuiten opzettelijk den bezetter nadeel toebrengt, doet dat op eigen risico en met onmiddellijk, collec tief levensgevaar! Doet dat in het door mij beschreven ge val bovendien bij voorbaat ten nadeele van de eigen volksgemeenschap zonder eenige schade van beteekenis voor den een en, of eenig voordeel voor den anderen oorlogvoerende. Als het een eeuwige waarheid blijft, dat een gewaarschuwd mensch er twee waard is, dan moge deze waarschuwing met den vollen ernst ter kennis genomen worden, waarmee ze hier is uitgesproken! WIJ HADDEN EEN GOEDE MAAND.... Wij hadden een goede maand, zoo schreef ons de firma van D. te U. en daarom heeft de directie besloten de maandelijksche bij drage voor de Nederlandsche ambulance dit keer te verdubbelenDat is een voorbeeld om na te volgen. De firma van D. te U. behoort onder de „vaste klanten" van de ambulance. Zij stort iedere maand een vast bedrag op de girorekening van deze hulpexpeditie aan het Oostfront. Zoo zijn er talloos vele in den lande, groote en kleine firma's die iedere maand hun plicht doen. U kent toch het gironummer Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1