Castella DINSDAG 21 APRIL 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 VOOR DEN POLITIERECHTER. Met uw permissie meneer. Meneer L. uit Wassenaar heeft eenige hondjes, welke viervoeters ter ge legener tijd buitenshuis gebracht moeten worden. Zulk een operatie gebeurt mees tentijds voor het invallen van den nacht. Het is alleen maar jammer, dat hondjes iets deponeeren zonder op te letten, waar ze het deponeeren. Zoo gebeurde het hier voor een andermans huisdeur. (Natuurlijk voor een ander z'n deur, nooit voor de deur van hun baas). Degene, die achter deze deur huisde, was ook niet van verle- dien week of overmorgen, blafte meneer L. aan en behandelde hem dusdanig hondsch, dat meneer L. hem een veeg met zijn an tieke wandelstok met ivoren knop cadau deed. Nu vond meneer L., dat een en ander overdreven was, vooral het gedeponeerde van de hondjes. „Met uw permissie meneer, het eene wandelstok met ivoren knop cadeau deed. oud, en wat dat beest doet kan met uw permissie meneer gemakkelijk in een eier dopje en dan is het nog niet vol". Hij kreeg een geldboete van 7.50. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De torpedeerde bakkerswagen. De gekochte fiets en niet eens een konijn. De chauffeur H. W. V. uit Reeuwijk had teLeimuiden door roekeloos rijden een bakkerswagen getorpedeerd in de Dorpstraat waardoor koek en brood op het plaiveisel terecht kwamen. Dat kost hem een tientje boete. P. J. H. te O e g s t g e e s t had van een 17-jarig jonigmensdh een fiets gekocht voor 45, terwijl deze fiets later bleek gesto len te zijn. Hij had niet van een 17-jarige mogen koopen en daarom werd hij ver oordeeld tot 25 boete. C. O. te Katwijk aan Zee was eens gaan kijken of er soms een vet ko nijntje in een wildstrik zat. Hij vond het jammer van de 7.50 boete, die hij kreeg omdater geen konijn in de strik zat. STADSNIEUWS WAT IS HET DOEL VAN DE VRIENDEN KRING TER EERE VAN HET ALLERHEILIGSTE SARAMENT? Velen zullen gehoord hebben van het bestaan van de „Vriendenkring", maar vooral vele jongeren zullen niet weten, wat deze beoogt. In een tweetal stukjes zal U een en ander duidelijk worden. Het doel van de Vriendenkring is de godsvrucht tot het Allerheiligst Sacra ment onder de Katholieken van Leiden te bevorderen en te verspreidem Ter be reiking van dit doel nemen dë leden van de Vriendenkring op zich, om op de feest dagen ter Eere van het Allerheiligst Sa crament gedurende een half uur het H. Sacrament te bezoeken en zooveel moge lijk de H. Mis ook op weekdagen bij te wonen en wekelijks de H. Communie te ontvangen. Verder wordt door de leden, die zich hiervoor beschikbaar stellen, aan de pro cessies deelgenomen en wordt door de Vriendenkring mede gezorgd voor de ver siering bij het Allerheiligste op de aan biddingsfeesten. De Vriendenkring is opgericht in 1904, mede op initiatief van kapelaan Huibers (thans onze Bisschop), in de parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart. Het eerste bestuur bestond uit de Heeren Kerstens, J. C. Gründemann, J. A. Bots en G. W. Gründemann, terwijl kapelaan Huibers eerste Geest. Adviseur was. In 1918 werd de Vriendenkring uitge breid tot alle parochies van de stad en heeft nadien een groote opbloei gekend. De medeoprichter, kapelaan Huibers, toen maals pastoor te Amsterdam, sprak in 1919 in een groote bijeenkomst in de Stadsge hoorzaal, een pakkende rede uit, waarna zich niet minder dan 297 nieuwe leden dienzelfden avond opgaven. Het grootste ledental werd bereikt in 1920, toen de Vriendenkring ruim 1200 leden telde. Goede en minder goede jaren wisselden elkander af, maar vooral de laatste jaren waren minder goed en het ledental is teruggeloopen tot ongeveer 450. Met frissche moed zet het verjongde be stuur van de Vriendenkring onder leiding van haar Geest. Adviseur kapelaan Mulder, zich aan het werk en hoopt begin Mei, wan neer onze Bisschop, de medeoprichter van de „Vriendenkring", op zijn vormreis in Leiden komt, Zijne Hoogw. Excellentie te kunnen medede'elen, dat velen, ja zeer velen zich als lid van de „Vriendenkring" hebben opgegeven. MARIA-CONGREGATIE HARTEBRUG. Bij vergissing staat in het Kerkbericht van verleden Zondag, dat de Congregatie voor de meisjes van de hoogste af deeling Woensdag zal plaats hebben om 8 uur. Dit moet zijn half 8. Alle leden, die eenigszins kunnen komen, zorgen in de Congregatie aanwezig te zijn. 't Is onze eerste na zoo langen tijd! De leden van 16 en 17 jaar zullen in de Congregatie de bewijskaart ontvangen, dat zij tusschen 8 en half 9 in de Congregatie mogen aanwezig zijn. Voor degenen, die haar nummer van het persoonsbewijs nog niet hebben opgegeven, hebben we echter nog geen bewijskaart. Pater BOOMS. HERSCHOLING VAN HOTEL-, CAFé- RESTAURANT PERSONEEL. Verleden week hield de Herscholingscom missie van 't Hotel-, Café- en Restaurants- personeel in de bovenzaal van 't café Res- stauramit „Royal" een openlbare les. Dezie werd bijgewoond dloor verschillende ge- noodiigden waarbij aanwezig waren bur gemeester de Ruyter van Steveninok, de heer Weyer, chef alg. zaken, de heer Hazelloff directeur Gew. Arbeidsbureau met zijn assistent den heer van Driel, de heer P. Stam N.B.H.P., de heer van Oos ten H.K.R.S., de heer M. de Graaf voor St. Jan. verder nog den heer J. de Haas, die de afdeeing vertegenwoordigde. Nadat de voorz. de heer P. de Haas, de genoodig- d'en verzocht had plaats te nemen begon de leeraar serveerkunde de heer M. H. van Lijf de cursisten een proef van bekwaam heid te laten afleggen, 'hetgeen allen al vrij vlot afging. Nadat eerst de bar behan deld was en de wijnen aan de beurt waren geweest moesten ze een menu samen stel len met de bijbeboorende wijnen. Hierme de kreeg men een algemeen overzicht van de resultaten die de heer A. Th. Doove en genoemde leeraar bereikt hebben in dien W.A.-LENTEMARSCH. Op Donderdag 14 Mei a.s. zal voor de heerbannen 3 en 4 de jaarlijks te houden afstandsmarsCh plaats vinden te 's-Gra- venhage. Aan dezen marsdh moet- door alle W.A.- ledèn van genoemde heerbannen worden deelgenomen. Bovendienkunnen Leden van de S.S.- jeugdstorm N.S.V.O. en P.O. aan dezen marsch deelnemen, hetzij in groepsverband of afzonderlijk. Ieder, die het parcours vol brengt, ontvangt een medaille. Vendels of groepen, die zonder uitvallers den marsch volbrengen, krijgen een groepsprijs. Bo vendien worden voor eenige vendels en groepen, welke een b"'en indruk maken (marschorde, tucht en discipline), eenige eereprijzen beschikbaar gesteld. Het parcours bedraagt voor de W.A. en S.S. 30 K.m., voor de overige deelnemers 25 K.m. Opgaven van deelneming, voorzien van naam en adres, moeten op het daarvoor 'bestemde inschrijvingsformulier uiterlijk op Zaterdag 9 Mei a.s. zijn ingezonden aan het heerbankwartier der W.A., Wasse- naarscheweg 12, alhier, afdeeling organi satie, afstandsmarsCh. Nadere gegevens omtrent startplaats, route van den marsdh enz. worden nader bekend gemaakt. korten tijd van 2 maanden. Te ongeveer 12.30 uur .werd aan alle aan wezigen een warme lunch aangeboden, die onder leiding van den serveerkunde-leer- aar geserveerd werd en bereid was door enkele cursisten, die in deze branche thuis hoorden onder leiding van den heer Doo ve. Aan tafel hield de voorzitter een kor te speech. Hij vond het jammer, dat de patroons uit Leiden en .Omstreken zoo slecht vertegenwoordigd wéren. Tijdenns de lunch ontstond een leven dige conversatie over bedrijfskennis, waarvoor de burgemeester zich buitenge woon interesseerde. Bij het eind van de luch hield de burgemeester een kortte toe spraak. Hij noemde het een mooi werk, waarvoor de commissie ijvert. Hierna hield de heer Hazelloff een 'optimistische speech, die nog door toespraken van enke le genoodigdien gevolgd werd. Ten slotte bracht de voorz. dank aan alle genoodig dien. GOUDEN DOCTORAAT. Op 29 April a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. F. J. Los, oud-predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Amster dam, wonende te Haarlem, aan de Leid- sche Universiteit promoveerde tot doc tor in de Godgeleerdheid. F. KOOISTRA. f In den ouderdom van 71 jaar is hier ter stede overleden de heer F. Kooistra, in le ven gepe.isionneerd ambtenaar der P. T. 'I., oud-lid van den gemeenteraad voor de S D. A. P. Hij was ook oud-voorzitter der Federatie van Woningbouwverenigingen en van de Woningbouwvereniging „Tuin- stadswijk". De begrafenis zal morgenmid dag te 1 uur op Rhijnhof plaats hebben. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het Rijksmuseum van Oudheden alhier, is met ingang van heden, wèer voor het publiek opengesteld. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 5728. N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Eigen Woning" in liquidatie, Oegstgaest, Oranjel. 27. Wijziging: 987 Naamlooze Vennoot schap Drukkerij „Laboremus" voorheen „Hermandad", in liquidatie. Leiden, Lan- gebrug 107. Uittr. Comm.: A. H. Koenot, Den Haag; A. Lee wis, Amsterdam; en A. G Vingerhoed, Amsterdam. 5741, Firma P. Stoeke, Leiden, Haar lemmerstraat 197, stoomververy en was- soherij, handel in wollen dekens. Vest. fil:. 's-Gravenhage, Laan v. Meerdervoort 498, d.d. 11 Febr. 1941. Op 3 Mei a.s. verzorgt het Concertgebouw Trio een Beethoven-Matinee in de Groote Zaal van de Stadsgehoorzaal. Uitgevoerd worden de trio's op. nos. 1 en 3 en op. 70 n<j. 1. Dit concert staat onder auspiciën van org. Jaltrio. De Nederl. Duitsche Kuituur-gemeen schap zal op 5 Mei a.s. voor het eerst hier ter stede in het openbaar van zyn werk zaamheid getuigen door de opvoering van Mozart's „Die Entführung aus dem Serail". Deze opvoering zal plaats hebben in de Schouwburg door de Neder Kamer-opera. Van morgen is de 32-jarige bakkers knecht I. K. in de Leidsche Broodfabriek met een duim onder een verdeelmachine geraakt. Door den E. H. D. werd de man naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Door een agent van politie werd gister avond aangehouden de 24-jarige wielrijder G. de J., die zonder licht reed. Op een vraag van den politieman hoe hij aan het rijwiel kwam, kon de aangehoudene geen afdoend antwoord geven, zoodat hij naar het politiebureau werd overgebracht. Daar bekende hij het rijwiel gestolen te hebben. Ten nadeele van den banketbakker W. F. v. d. R. aan den Nieuwe Rijn zijn giste ren vier jaloezieën ontvreemd. Deze stuk ken waren na winterberging door den ja- loezieënmaker weer naar den Nieuwe Rijn gebracht en even in de portiek van den winkel neergezet. Toen de man na korten tijd terugkwam, waren ze verdwenen. NIEUWE UITGAVEN Maandblad „Sibbe". In „Sibbe", het maandblad van het Ne derl. Verbond voor Sibbekunde, wordt de geslachtslijst besproken van Michiel Adriaensz. de Ruyter, uit welke familie ook de burgemeester van Leiden, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck afstamt.' De familie de Ruyter van Steveninck voert het volle wapen van den grooten admiraal, beladen met een hartschild, waarin in zil ver drie groene klaverbladen. Als premie-uitgave is aan deze* afleve ring van „Sibbe" toegevoegd een brochure van C. Pama over „.Het wapen der Nedef- landen", een interessante beschouwing, waarin de herhaalde wijzigingen, die ons nationale wapen heeft ondergaan, worden gereleveerd. Dat lukt nooit l Het zwaard van den rlngruiter is te grof voor den ring. Het zal nooit door de ring-opening glijden. Zoo zyn ook de groote schuimbellen van normale tandpasta's vele malen te grof voor de fflne holten en groe ven van het gebit. Binnen glijden onmogelijk Alleen Castella Tandpasta vormt (onder den invloed van het speciale ingrediënt P e r 1 d o n schuimbelletjes, klein genoeg, om in iedere gebitsholte te dringen Castella Tandpasta verwer kelijkt het ideaal van de volledige mondverzorging Schuimende TANDPASTA Kill 2111 till D^BBELM^N .PIOOlCU LAATSTE BERICHTEN ROOFMOORD TE BOEKEL. Zondagmorgen is te Boekei het lijk ge vonden van den 72-jarigen alleen wonen- den van Dalen. Lc buren hadden, daar de man zich niet liet zien, een onderzoek inge steld, en vonden hem vermoord op bed. In verband met deze zaak zijn reeds eenige arrestaties «verricht. VOORDRACHT VAN INGEBORG TEUFFENBACH. De schrijfster mevrouw Ingeborg Teuf- fenbach zal in he kader van de Neder- landsch-Duitsche kuituurgemeenschap 23 dezer te Utrecht en den 25sten te 's Gra- venhage (in Pulchri Studio om 19.30 uur) voorlezen uit haar werken. Voor den 28sten is een avond te Amsterdam bespro ken, in Americanhotel om 3 uur. Daar zal zij spreken als gast van de Vrouwengroep. Mevrouw Ingeobrg Teuffenbach is af komstig uit Kaernten en maakte de jaren van strijd om den „Anschluss"' aan het Rijk mede als B.D.M.-leidster. Reeds in de eer ste gedichten, die konden worden gepubli ceerd, doet zich het vaste geloof en de groote kracht, zooals «die aan de jeugd eigen zijn, gevoelen, waarmede zij onwrik baar geloofde aan het groeiende Groot- Duitsche rijk en zijn Fuehrer, Deze ge dichten verschenen onder den titel „Lied der getrouwen", toen nog zonder bekend making van de schrijfster; want de toe stand in Oostenrijk was toentertijd nog zoo voor de nationaal-socialistische jeugd, dat zij haar naam niet mocht noemen, wil de zij geen gevaar loopen in de gevangenis te komen. De strijdliederenbundel „Saat und Reife" is kort daarop ontstaan. Na dien volgde zij haar man, die als strijder voor de beweging Oostenrijk had moeten ontvluchten, naar Berlijn. Toen haar ge boortegrond bevrijd was en zijn rechten weer kreeg in he Groot-Duitsche rijk, keerde ook zij tot haar bergen terug. Bij de dieptreffende ervaring, die zij onder ging in haar eerste kind, ontstond de ge dichtenbundel „Du kind", die vooral de vrouwen in de gelegenheid stelt deze ge lukkige gebeurtenis mee te beleven. Hier op volgde een liefdesroman, die haar Kaerntensche geboorteland in al zijn kleur weergeeft me een teekening van den Duit- schen mensch in al zijn dappere kracht en zijn innig beleven van de schoonheid der natuur. De oorlog bracht haar man naar het front. In he hooge noorden stond hij voor Duitschlands recht! Hoeveel vrouwe lijke kracht en moed bleek zij te bezitten in den dichtbundel „Seele des volkes" en den volgenden „Verpflichtung", die hier op zijn geïnspireerd. De aanstaande avond zal getuige zijn van een groote lyrica, die in het bijzonder de vrouwen diep in het gemoed zal tref fen, die alle grootheid en alle liefde, maar ook allt geloof van een vrouwenhart in moeite en strijd heeft meegemaakt, die echter ook hoedstel is van het bewustzijn van de zending, die het Duitsche volk heeft te vervullen. WEER LUCHTALARM IN JAPAN. TOKIO. 21 April (D.N.B.). In verschei dene gebieden in West- en Midden-Japan is Dinsdagmiddag luchtalarm gemaakt. Agenda. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 April 20 uur tot Zaterdag 25 April 8 uur» waargenomen door: de Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48 Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. HOOFDPRIJZEN. 5000: No. 20379. 1500:* No. 11509. 1000: Nos. 1137, 2869, 3942 en 12021. 400: No. 10208. 200: Nos. 7199, 18296, 19934 en 20365. 100: Nos. 1718, 2622, 11705, 15245, 16695 ■n 20496. Gemeentel. Aankondiging WIJZIGING DATA EN PLAATS NA-UITREIKING BONKAARTEN VOE DINGSMIDDELEN 5e PERIODE, AARD- APPELKAARTEN, ZEEP EN TOILETZEEPKAARTEN. Teneinde hun, die om een of andere re den niet op tijd de hun toekomende voe- dingsmiddelenkaarten 5e. periode, aard- appelkaarten, zeep- en toiletzeepkaarten op een der uitreikkantoren hebben afge- haad, thans nog geen schade te berokke nen worden zij, in tegenstelling met de plaatselijke publicatie dd. 17 April j.l. (waarin vermeld na-uitrei'king op 27, 28 en 29 April e.k. op het Distributiekantoor Breestraat 119, 2e deur links in de gang) alsnog in de gelegenheid gesteld deze af te halen op Woensdag 22 April e.k. op de uitreikkantoren Utrechtsche Veer No. 3 en Morschweg No. 34 (zie het stempel op de achterzijde van het strookje van de afge- loopen bonkaart). Deze beide uitreikkantoren zullen daar toe geopend zijn op Woensdag 22 April van 9-—12 uur en van 1416.30 uur (half vijf). Ieder wordt er aan herinnerd de strook jes van de afgeloopen bonkaart met het in legvel in de desbetreffende distributie stamkaart te leggen alvorens deze over te reiken aan den distributieam'btenaar. LEIDEN, 21 April 1942 6180 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. GeborenSelma, d. v. A. F. Gou- tier en J. Neuteboom Johan, z. v. W. G. Bioemendaal en A. J. Laterveer Geer- iruida, d. v. A. Erades en S. A. Lambooy - Samuel Johannes Cornelis, z. van S. J. C. Dunlop en A. H. Reindersma Nelia, d. v. A. v. d. Veen en A. Vlam Lydicus, z. v. L. de la Rie en S. M. v. d. Steen Reinardus Johannnes, z. v. P. J. Reeuwijk en A. A. v. d. Meer Nicolaas Johannes, z v. N. J. Moonen en J. W. F. Schneider Adriana Anna, d. v. A. Keesman en A. A. Koper Paulus Cornelis, z. v. C. W. Siermans en M, Brechmann Theodora Agatha Maria, d. v. J. van Bilsen en A. P. van Velzen Christina Petronella, d. v. J. A. O. Rutten en P. A. Kokkelkoren Henndrik, z. van J. Schouten en A. Bui tendijk Cornelia Beatrix Irene, d. v. W de Boer en L. Waasdorp Samuel, z. S. Springer en H. Steenvoorden De nijs, z. v. D. v. Roijen en A. J. Hannaart Irene d. v. J. v. d. Burgh en M. W. Teske. Getrouwd: W. J. H. Lasschuyt jm en M. Kost jd W. J. Schelvis jm en A. C. P. Otto jd - A. 't Hart jm en E. Blok jd Overleden: L. Gordijn m. 72 jaar C. M. Geeve hsvr. van F. P. Devilee 35 jaar N. den Hollander dr. 5 mnd. C. Th. Jongerheld, hsvr. van J. P, A. W. Rieff 26 jaar. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 April. Veiling. Per 100 kg.: rabarber 24 80. peen 10 40, andijvie 26.40, sla 35.20—44.—, Nero 9.60—19, witloof 15.20—24.—, spinazie 27.20—34, raapstelen f 28—35, per 100 stuks: bloem kool 16—34, salade 5.80—11.50, per 100 bos: pietersedie 7.00, radijs 4.16—5.20, selderie f57. ROTTERDAM, 21 April Vee. Heden w;erden ter veemarkt aangevoerd: 2763 dieren waaronder 1 paard, 3 veulens, 49 schapen en 49 lammeren, 1350 runderen, 953 nuchtere kalveren, 104 graskalveren en 254 bokken en geiten. Prijzen per stuk. Melkkoeien 640535420, Kalfkoeien 635535420, Varekoeien 450—360 300, Vaarzen 400—305—220, Pinken 300 220185, Graskalveren 19515585. De aanvoer van graskalveren was iets klei ner met matigen handel en onveranderde, prijzen. De aanvoer van melk- en kalf koeien was als vorige v/eek met kalmen handel en iets stijver in prijs. Varekoeien met gewonen aanvoer, redelijken handel en prijshoudend. Vaarzen en Pinken aanvoer klein met tragen handel en de prijzen ble ven constant. Officieele Mededeelingen TEEN- EN GRIENDHOUT. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat in gevolge het griendhoutbesluit V.V.O. 1942, opgenomen in de Ned. Staatscourant van. 17 April 1942, het voorhanden of in voor raad hebben, verhandelen, afleveren, ver voeren, be- en verwerken van teenhout en griendhout in het algemeen, verboden is, behoudens met toestemming van de Ne- derlandsche Akkerbouw-Centrale (N.A.C.), 's-Gravenhage, Bezuidenhout 15. Krachtens dit besluit en de door den voorzitter der N.A.C. op grond hiervan ge troffen bepalingen gelden met ingang van 19 April 1942 de volgende regelingen: 1. ieder, die op 19 April één- of twee jarig teenhout, geschikt voor de vervaar diging van manden of ander vlechtwerk dan wel stokken, geschild of bestemd om te worden geschild, voorhanden of in voorraad heeft, is verplicht deze hoeveel heden vóór 26 April 1942 op te geven aan de N.A.C. 2. Het verhandelen en afleveren van één- of tweejarig teenhout, geschikt voor de vervaardiging van manden of ander vlechtwerk en het bewerken of verwerken (uitgezonderd schillen) daarvan, alsmede het verhandelen en afleveren van ver werkt teenhout, is zonder toestemming van de N.A.C. verboden; 3. het vervoeren van geschild teenhout is slechts toegestaan indien het vervoer gedekt is door een geleidebiljet, afgegeven door of vanwege de N.A.C.; 4. ieder, die in het jaar 1942 teenhout wil verwerken tot manden of ander vlecht werk is verplicht vóór 3 Mei 1942 aan de N.A.C. opgave te verstrekken van de be dragen, welke door hem in de jaren 1939, 1940 en 1941 aan loonen zijn uitbetaald. 5. Iedere mandenfabrikant, die op 19 April 1942 manden van teenhout vervaar digd voorhanden of in voorraad heeft, is verplicht van deze hoeveelheden vóór 26 April 1942 opgave te verstrekken aan de N.A.C.; 6. griendhout, dat geschikt is voor de vervaardiging van stelen mag voor geen andere doeleinden worden aangewend en warneer dit hout eenmaal als stelen is ge hakt, mogen deze stelen zonder toestem ming van de N.A.C. niet meer worden bewerkt of verwerkt (uitgezonderd sohil- len); 7. teenhout en griendhout, behalve stobben, en dood hout, mogen niet wor den verbrand. 8. ieder, die over teenhout beschikt, dat naar zijn aard voor schillen in aanmer king komt, is verplicht dit teenhout tijdig in het water te zetten, behoudens onthef fing van de N.A.C. Alle opgaven dienen te geschieden op gratis bij de N.A.C. verkrijgbare formu lieren. Degene, die na 18 April 1942 teen hout in voorraad of voorhanden hebben, verhandelen, afleveren, be- of verwerken, dan wel verwerkt teenhout wil verhande len of afleveren, kan op verzoek hierover nader inlichtingen ontvangen van de N. A. C. 6128 GROSSIERS- EN DETAILLISTEN- PRIJZEN VOOR GROENTEN. Bekendmaking No. 10/1942. Deze Drijslijst geldt van 22 tot en met 28 April 1942. WINTERGROENTEN: Gross.pr. Witlof: I ten hoogste 15 st. p. kg. II meer dan 15 st. p. kg. Wortelen: (roode) peen, z. lof, fijn gewasschen z. lof midd. grof, ongew. z. lof grof, ongew. z. lof, extra grof, ongew. gele peen (zonder lof) Roode kool Savoye kool (geel) Savoye kool (groen) Savoye kool (schelk) Witte kool Boerenkool Spruitkool (geschoond) Spruitkool (tot 4 cm. doorsn. ongeschoond) Koolrapen Herfst- en Meirapen Roode uien Witte uien Sjalotten Prei: I boven 10 m.m. doorsn. II ben. 10 m.m. doorsn. Bieten: tot y kg. p. stuk II van y, tot 1 kg. p. st. JII van 1 tot 1 kg. p. st. Gekookte bieten: 3 st. of meer dan 3 st. p. kg minder dan 3 st. p. kg. Knolselderij (zonder lof) T boven 10 cm. doorsnee II van 810 cm. doorsn. IH van 68 cm. doorsn. Schorseneeren: tot 20 st. per kg. IT tot 45 st. per kg. Famenas Det.pr. p. 100 kg p. kg 26.— 20.50 7.60 6.80 6.30 12.60 11.90 11.90 19.50 9.50 12.60 38.30 27.20 6.80 6.70 .11.40 9.90 14,30 23.— 15.10 14.50 0.33 0.27 0.17 0.11 0.10 0.09 0.09 0.16 0.16 0.18 0.25 0.13 0.16 0.48 0.35 0.09 0.09 0.15 0.13 0.19 0.17 0.13 0.11 0.10 0.09 0.22 0.21 0.18 0.30 0.20 0.19 NIEUWE GROENTEN: p 100 st p. st. Kropsla: I minstens 12 kg. p. lOOst. 12.50 0.16 II v. 11—13 kg. p. lOOst. 10.90 0.14 III v. 9—11 kg. p lOOst. 7.10 „0.10 p. 100 kg p. kg Snijria (dunsel) 40.50 0.50 Veldsla 40.50 0.50 Andi.jvie (glas) 31.0.40 Postelein 49.50 0.61 p. 100 bos p. bos Peterselie 13.0.17 Bosselderij „11.60 „0.15 p. 100 kg. p. kg. Spinazie (glas) 32 0.41 Spinazie (natuur) 25.40 0.32 Raapstelen 32.75 0.42 p 100 st. p. st. Koolrabi (glas) I boven 7 cm. doorsnee f 13.50 0.17 JI van 47 cm. doorsn. 10.90 0.14 III van 24 cm doorsn. 8.10 0.11 p. 100 bos p. bos Jonec bospcen (glas) (0.4 kg. peen uer bos) f 27.40 0.35 p 100 st. p. st. ftaliaansche bloemkool: I 18 cm. omtrek 37.0.48 II ca. 41 cm. omtrek 55.0.67 III meer dan 41 cm. omtrek 69,50 0.81 Kaskomkommers: I vanaf 46 kg. p. lOOst. 41.20 „0.52 II v. 38—46 kg. p. lOOst. 31.50 0.40 III v. 30—38 kg. p. lOOst. 21.50 0.28 p. 100 kg p. kg. Stek 32:50 0.41 Rabarber 30.50 0.39 p. 100 bos p. bos Badijs 6.90 0.09 p 100 st. p. st. nollandsche bloemkool: I boven 20 c. over den kop gemeten 37.50 0.47 II 16-20 cm. over den kop gemeten 28.50 0.36 III 10-16 cm, over den kop gemeten 19.20 0.25 p. 100 kg. p. kg. Vroege aardappelen f 39.0.45 Voor het snijden van kool mag 3 ct. per kg. berekend worden, met dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 ct per kg. of per bos berekend worden, met dien verstande, dat de wortelen vóór het schrappen gewogen worden. Voor speciale bezorging van bestelde groenten mag door detaillisten 1 ct. per kg. in rekening gebracht worden boven den werkelijken verkoopprijs af winkel. Voor de prijzen voor fruit wordt verwe zen naar de officieele publicatie van den Gemachtigde voor de PrH-'en in de Avond bladen van 15 April 1952. p. 100 kg. p. kg. Nieuwe Stookdruiven ƒ437.5.20 Kas Aardbeien 270.3.20 Voor de afwijkende kwaliteit van boven genoemde producten moeten prijzen bere kend worden, welke in een redelijke ver houding staan tot de hierboven gepubli ceerde maximumprijzen, welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maximumprij zen moeten de verkoopprijzen dienover eenkomstig worden verlaagd. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3