3S3ïr,5S- ïïo»**I DINSDAG 21 APRIL 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: TH. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren eu Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zoir- onder 8.46 uur Dinsdagavond. Zon op 6.29 uur Woensdagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 21 April: De maan komt Dinsdagmorgen om 10.18 uur op en gaat Woensdagnacht om 2.15 onder. 22 April: De maan komt Woensdag voor middag om 11.09 op en gaat Donderdag nacht om 2.56 uur onder. (Eerste kwartier). 23 April: De maan komt Donderdagmid dag om 12.05 uur op en gaat Vrijdagnacht om 3.32 uur onder. 24 April: De maan komt Vrijdagmiddag om 1.06 uur op en gaat Zaterdagnacht om 4.05 uur onder. 25 April: De maan komt Zaterdagmiddag om 2.12 uur op en gaat Zondagnacht om 4.34 uur onder. 26 April: De maan komt Zondagmiddag om 3.22 uur op en gaat Maandagmorgen om 5.01 uur onder. Bekendmaking van den Commissaris-Generaal voor de veiligheid over het verbod in zake het be treden van het strand en de duinen in de kuststrook tusschen Den Helder en Hoek van Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied in zake het hand haven van de orde No. 138/41 gelast ik het volgende. Art 1. 1) Het betreden van het strand en van bouwwerken, die zich zeewaarts bevinden van vast aangelegde stralen (boulevards, promenades), wegen of huizen, als aanleg steigers, havenhoofden, pieren, beschoeiings muren e.d., alsmede het betreden van het duinterrein, dat door borden als agesloten gebied is kenbaar gemaakt, is in de kust strook, die begrensd wordt in het Noor den door den Helder (haven) en in het Zui den door Hoek van Holland (Nieuwe Wa terweg), verboden. 2) de door de weermacht aangewezen en door borden gekenmerkte gelegenheden tot baden met de rechtstreeks daarheen lei dende en door borden gekenmerkte we gen vallen niet onder het verbod van alinea 1. Par. 2. 1) Van het verbod van par. 1 zijn uit gezonderd, die in het bezit zijn van een bij zondere vergunning, uitgereikt door de be voegde plaatselijke Kommandantur. Derge lijke bijzondere vergunningen worden als regel slechts verstrekt aan: 1. personen, die in het afgesloten ge bied wonen, 2. visschers, die ter uitoefening van hun beroep het strand willen betre den 2) Visschers,' die in het bezit zijn van een bewijs van vergunning, overeenkom stig de bepalingen van den marinebevel hebber, uitgevaardigd op grond van par. 5 der verordening van edn rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsch gebied over bijzondere maatregelen in zake de kust verdediging No. 100/41, mogen de door de bevoegde marine-instanties aangewezen en in het afgesloten gebied gelegen havens ter uitoefening van hun beroep betreden. 3) De bijzondere vergunningen en be wijzen staan aan personen, die het vijftien de levensjaar voleind hebben, slechts toe het afgesloten gebied te betreden, indien zij tevens in het bezit zijn van een officieel bewijs, voorzien van een foto Par. 3. Indien men zich aan deze verordening niet houdt, begaat men een overtreding, welke, voor zoover daar niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf op staat, overeenkomstig de aan het begin ver melde bepalingen gestraft wordt met een hechtenis van maximum 6 maanden en een boete van maximum duizend gulden of met een van deze straffen. Par. 4. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. 's-Gravenhage, 20 April 1942. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid: get. RAUTER, SS-Gruppenfuehrer en luitenant- generaal der politie. TWEEDE BEKENDMAKING van den Commissaris-Generaal voor de veiligheid over bijzondere maatregelen in het afgesloten gebied van de West-Friesche eilanden en van de Nederlandsche kust in het gebied der provincie Zeeland en de provincie Zuid-Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in zake het hand haven van de orde No. 138/41 gelast ik het volgende. Par. 1. Ih het afgesloten gebied, dat is vastge steld in de bekendmaking van 7 Mei 1941. a) op de West-Friesche eilanden: Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schier monnikoog, Siemonssand, Boschplaat, Rot tumerplaat en Rottumeroog, b) aan de Nederlandsche kust ten Zui den van Hoek van Holland tot de Belgi sche grens en de in dit gebied gelegen eilanden (provincie Zeeland en het zuide lijke deel der provincie Zuid-Holland), ten Zuid-Westen van de linie Nieuwe Water weg Oude Maas Dordtsche Kil)' is het baden slechts veroorloofd op de door de weermacht aangewezen en door borden gekenmerkte badgelegenheden. Par. 2. Indien men zich aan deze verordening niet houdt, begaat men een overtreding, welke voor zoover daar niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf op staat, overeenkomstig de aan het begin vermelde bepalingen gestraft wordt met een hechtenis van maximum 6 maanden en een boete van maximum duizend gulden of met een van deze straffen. Par. 3. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. 's-Gravenhage, 20 April 1942. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid: get. RALJTER, SS-Gruppenfuehrer en luitenant- generaal der politie. BINNENLAND KINDERBIJSLAGLIJSTEN INZENDEN! Bij overschrijding der gestelde termijnen geen uitkeering. Krachtens de Kinderbijslagwet vervalt de aanspraak op kinderbijslag, indien de kind erbij slag lijst niet uiterlijk vier maan den na afloop van het kwartaal, waarop deze betrekking heeft, bij de uitvoerings organen is ingezonden. Aangezien het een nieuwe wet betrof, hebben de Raden van Arbeid en Bedrijfsvereenigingen, die de kinderbijslagen uitkeer en, in 1941 dezen verjaringstermijn niet toegepast. Thans echter hebben de besturen der vereenigingen van Raden van Arbeid en der Federatie van Bedrijfsvereenigingen besloten de lid zijnde organen als volgt te adviseeren: 1. De kinderbijslaglijsten over 1941, in gezonden na 30 April 1942, niet meer in behandeling te nemen. Personen, die nog recht meenen te hebben op kinderbijslag over een of meer kwartalen van 1941, moeten de lijsten dus inzenden vóór 1 Mei 1942. 2. Voor de uitkeering over 1942 den ver jaringstermijn in acht te nemen. De bg- claglijst over het le kwartaal 1942 moet dus uiterlijk op 31 Juli 1942 worden inge zonden. Den arbeiders wordt echter dringend aan geraden niet tot dezen datum te wachten, maar onmiddellijk na afloop van het kwar taal de lijst in te dienen. Hoe eerder men dit doet, hoe eerder de bijslag kan wor den uitbetaald. De wnd. commandant van den Neder- landschen Arbeidsdienst meldt ons: Reeds veel is er den laatsten tijd ge schreven over het instituut van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst en het is be grijpelijk, dat nu het arbeidsdienst- plichtbesluit verschenen is de belang stelling naar doel en streven van dit op voedingsinstituut met den dag grooter wordt. Nogmaals zij er met nadruk op gewezen, dat de kampen geen vooropleiding geven tot den militairen dienst en dat er van eenige beoefening van den „wapenhandel" geen sprake is. Het wapen van den N.A.D. is en blijft „de schop". Taak van den Nederlandschen Arbeids dienst is om door arbeid aan den Neder landschen bodem en door de opvoeding van de in de kampgemeenschappen ver- eenigde Nederlandsche jeugd, het begrip over de waarde van den arbeid en de be- teekenis van onze volksgemeenschap tot deze jeugd te laten doordringen. Deze opvoeding bestaat o.m. uit marsch- en ordeoefeningen, sport, spel en zang ter verhooging van de orde en tucht de een heid in de kampen en niet, het zij nogmaals gezegd, voor eenige militaire op leiding. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft de extra- winteruitkeering aan ondersteunde werk- loozen opnieuw met twee weken verlengd, zoodat zij tot en met de week, welke op 2 Mei a.s. eindigt, kan worden doorverstrekt. De uitkeering bedraagt tien procent voor deelnemers aan de centrale keukens en vijftien procent voor niet-deelnemers. Deze verlenging geldt eveneens voor de onder steunde kleine grondgebruikers. BEDRIJFSAPPèL BIJ „DE ARBEIDERS PERS". De heer Woudenberg over den toestand van het bedrijf. De Persdienst van het N.V.V. meldt o.m.: De heer H. J. Woudenberg, Commissaris DE PREDIKANT EN HET BREVIERGEBED. Te Utrecht is dezer dagen de negende protestantsch-liturgische conferentie gehou den. Uit een rede van prof. dr. G. van der Leeuw over den „Getijdendienst" citeeren wij: Spr. gaf een historisch overzicht van ontstaan en ontwikkeling van dezen dienst, waarin hij ook mogelijkheden voor de Protestanten ziet. De mogelijkheden zijn verschillend. Ten eerste het kloostergebed, wat voor de pro testanten een onmogelijkheid is. Ten twee de de priesterlectuur van het brevier; spr. wilde wel dat alle hervormde dienaren des Woords, zonder daartoe verplicht te zijn, de Getijden baden. van het N.V.V., heeft op een op Zaterdag 18 April bij de N.V. „De Arbeiderspers" te Amsterdam gehouden bedrijfsbijeenkomst eenige zeer belangrijke mededeelingen ge daan over de positie van het bedrijf en over de sociale voorzieningen, die in het jaar 1942 ten uitvoer zijn of worden ge bracht. Thans, na bijna twee jaar, is een belangrijke mijlpaal bereikt: het bedrijf is wederom gezond en heeft voor het eerst sedert langen tijd een kleine winst opgele verd. Dit was alles mogelijk, niettegen staande het feit, dat reeds in 1941 op so ciaal gebied een en ander kon worden ge daan. Voor een nationaai-socialistisch ge leid bedrijf, dat vóór moet gaan op den nieuwen weg, blijft op dit gebied nog veel te wenschen over, maar niettemin mag, gezien de uitzonderlijk moeilijke, ook po- litiek-moeilijke omstandigheden, dit resul taat niet zonder beteekenis worden geacht. Voor 1942 kan thans nog een stap ver dei worden gegaan: le. Als belangrijkste maatregel moge ge noemd worden het volledig herstel van het pensioenfonds, waarvan in Juni 1940 nog slechts 60 pet. gedekt bleek te zijn. 2e. Kan worden overgegaan tot een on verplichte aflossing van 125.600.op de bligatieleening, waarvan de gelden inder tijd door vele werkers met beperkte inko mens voor den opbouw van het A.P.-be-. drijf zijn gestort. 3e. Ter gelegenheid van den eersten Mei ontvangen alle werkers in het bedrijf, ook de bezorgers, de losse arbeiders en alle correspondenten in den lande, een week extra-loon. 4e. Wordt aan „Winterhulp-Nederland" een gift beschikbaar gesteld van 10.000 welk bedrag verhoogd kan worden met ƒ500.bijeengebracht door het personeel, uit de vrijwillige bijdrage van 1/4 pet. vgn loon en salaris. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is de vijftigjarige H. Hin- driks uit Glimmen, die voor den rijkswa terstaat boomen langs den rijksweg te Ha ren (Gr.), moest opsnoeien, uit een boom gevallen. De 'ongelukkige kwam met het hoofd op het fietspad- terecht, en bleef be wusteloos liggen. IToewel geneeskundige hulp spoedig aanwezig was, overleed H. binnen een kwartier na zijn val. IN SLOOT GEVALLEN EN GESTIKT. In een sloot' langs een tuin aan den Am bacht weg te Wateringen is het lijk gevon den van den 66-jarigen V. uit de Rem- brandtstraat te 's-Gravenhage. De man heeft zich vermoedelijk naar een werk op een nabijgelegen boerderij willen begeven, waarbij hij in de sloot is gevallen en gestikt Zaterdag is de 2-jarige P. Timmer te Oud-Schoonebeek in een ondiepe sloot voor het huis geraakt en in de modder ge stikt. VOOR 20.000 AAN TAPIJTEN GESTOLEN. Een goeden slag hebben leden van het dievengilde te Amsterdam tijdens de week- wisseling geslagen in een tapijthandel aan het Rokin. Voor niet minder dan 20.000 aan tapijten wisten zij buit te maken. ROOFOVERVAL TE OEKEL. Zondagavond om ongeveer half elf is een roofoverval gepleegd onder de even Ooste lijk van Zundert gelegen buurtschap Oekel. Drie mannen drongen de boerenwo ning binnen, die bewoond w.ordt door den landbouwer E. Peemen. Alleen diens vrouw en drie meisjes waren op dat oogen blik in de boerderij aanwezig. Een der mannen dwong de vrouw het geld te ge ven, dat zij in huis had. Zij weigerde en 'iep naar de deur om hulp te roepen. Zij kreeg nog de kans de buitendeur te ope nen om zoodoende te trachten de aandacht te trekken van een buurman, die in een kleine, aan de boerderij aangebouwde wo ning huist. Op dat oogenblik evenwel ver sperde een der mannen haar den weg, ter wijl een ander haar een hevigen klap op het gezicht gaf, waardoor zij op den grond viel. De vrouw liep eenige verwon dingen op en geraakte eenigen tijd bewus teloos. Een der mannen nam toen van den schoorsteenmantel achter de platte buis een ijzeren schuif weg, waarachter een leege boerejongensflesch stond, waarin zich een bedrag van 5200 gulden bevond. Met deze flesch, met inhoud, gingen de pare|wl«e, T*WDontgen lands teen I dtsperg°n N.V. PRODENTA. AMERSFOORT 160-6164 GEEN UITVLUCHTEN MEER. Neen Nederlanders, nu geen uitvluchten meer. Lang genoeg hebt ge nu geprobeerd „er onder uit te komen", maar ten slotte is geen enkel bezwaar van u steekhou dend gebleken. Ennog steeds heeft de Nederlandsche ambulance veel geld noodig. U weet toch waar het óm gaat? U weet toch, dat Nederland een hulpexpeditie naar het Oostfront zendt om daar medi sche hulp aan vriend en vijand te verlee- nen? Welnu, waar blijft uw girostorting dan toch? Maakt haar vandaag nog over op giro rekening 87600 Nederlandsche Am bulance, Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. drie mannen daarop aan den haal door de achterdeur. Kort daarop kon de mare chaussee worden gewaarschuwd en werd het parket van den roofoverval in kennis gesteld. In verband met de duisternis was het echter hiet meer mogelijk, een volle dig onderzoek in te stellen. Bij het gister morgen voortgezette onderzoek bleek, dat het spoor leidde naar België. Eenige we ken geleden heeft zich een geval voorge daan. dat wellicht met het gebeurde ver band kan houden. Toen kwamen twee man nen aan de woning met het verzoek, een briefje van 1000 mark te wisselen. Daaraan voldeed vrouw Peemen. Het is niet uitge sloten, dat men hier een aanknoopings- punt heeft. In elk geval moeten de man nen goed op de hoogte geweest zijn, dat bewijst ook de weg, dien zij achter de boer derij over de weilanden en landerijen ge nomen hezben. SPORT VOETBAL „DOCOS" SCHOOLWEDSTRIJDEN. Evenals vorige jaren organiseert Docos ook nu voetbalwedstrijden voor R. K. Scholen uit Leiden en omgeving. Er zal wederom in 3 afdeelingen gespeeld wor den, n.l.: A. Leeftijd 1720 jaar,; B. 1417 jaar en C. 1214 jaar. Inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar b\j het Secretariaat v. Oldenbarneveldstr. 20 Leiden. JÜtMgie WOENSDAG 22 April. Feestdag v. d. H. Joseph, als Patroon van de geheele H. Kerk. Mis: Adjutor. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Soter en Cajus, Martelaren. Prefatie v. d. H. Jo seph. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. WOENSDAG. Alleen in stille H.H. Mis sen: 2e gebed v. d. Z. Franciscus van Fa- briano, Belijder; 3e v. d. H.H. Soter en Cajus. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 22 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. '7.45 Ochtendgymn. 7.55 Gram. 8.00 p N. O.: Nieuwsber. 8.15 Orgelconc. (gr.pl.) 8.45 Gram. 9.10 v. d. huisvr. - 9.20 Gram. 11.00 v. d. kleuters 11.20 Ork. Malando en sol 12.00 De Mei. en sol. 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Limb, boe ren op Limb, grond 13.15 Zang en piano 14.00 Roem. Ork. Greg. Serban en gram. 15.00 v. d. vrouw 15.20 Cello, piano en gram. 16.00 Bijbell. 16.20 v. d. jeugd 17.00 Gram. 17.15 B. N. D.: Nieuws- econ. en beursber. 17.30 Nat. Jeugdst. kwart. 17.45 Gram. 18.00 Vacantie- probl. 18.15 Zang met pianobeg. 18.50 B. N. O.: Nieuwsber. 19.00 B. N. O.: Econ. praatje over den landb. 19.10 Gram - 19.30 „Ergens wordt een lied geboren", cab.progr. Vanaf 20.15 alleen v. d. Radio- Centr. ,die over een lijnverb. m. d. Studio bfasch. 20.15 Schrammclkw. en sol. 20.45 De familie de Boer 21.00 Ger. v. Krevelen en zijn ork. 21.45 B. N. O.: Nieuwsber. 22.00 B. N. O: Pol. praatje 22.10—24.00 Gram. HILVERSUM II, 30.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilv. I (7.30—7.40 Boksles) 8.15 Gram. 9.00 Amusem. ork. (opn.) 9.45 Gram. 1000 .Morgenw. 1015 Piano- voordr. 10.40 Voordr. 11.00 Zang, piano en gram. 11.40 Gram. 12.00 KL v. Beeck en zijn ork. 12.45 B. N. O.: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Omroepork. en zang m. pianobeg. 14.15 Uit Neerl. Gouwen 14.30 Verk. opera „Turandot" Cgr. pl.) 16.00 Trio J. BaumansGoos- sens en gram. 16.50 Gram. 17.00 v. d. jeugd17.15 B. N. O.: Noeuws-, econ. en beursber. 17.30 „Contrasten gev. progr. 18.30 Van huis tot huis 18.45 Orgel conc. en grm. 19.00 Pianovoordr. 19.30 3. N. O: Nieuwsber 19 40 Spiegel v. d. dag 19.50 B. N. O.: Brab. praatje 20.00 Arnh. Orkestver. en sol. (Vanaf 20.15 alleen v. d. Radio-Centr, die over een lijn- v«.-rb. m. d. Studio besch.) 21.00 Als je verre reizen doet, kan je veel verhalen 21.15 Anh. Orkestver. 21.45 B. N. O.: Nieuwsber. 22.00 Gram. 20.0522.10 Avondw. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 7.1524.00 Hilversum I. 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Een jaar geëischt voor heling van di stributiebonnen. In Noordwij kerhout zijn des tijids door een vader en een dochter een groote partij distributiebonnen gestolen uit het distributiekantoor daar ter plaatse. Een der afnemers van deze gestolen bon nen was J. P. geweest. Bij diens aanhou ding werd nog een bedrag van 1300 op hem bevonden, afkomstig van den ver koop van de bonnen. Negen maanden gevangenisstraf had P. van de rechtbank gekregen. De officier was in hooger beroep gekomen; want deze wil de verdachte een jaar gevangenisstraf op gelegd zien. De procureur-generaal wilde ook een jaar gevangenisstraf opgelegd zien. Uit spraak over 14 dagen. Kazen gestolen. De landarbeider F. van 't H. uit Vo o r- schoten was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij door een tui melraampje een schuur was binnengeklom men en toen een aantal kazen had gesto len. Verdachte riep in hooger beroep de clem/entie van het Hof in, want hij heeft elf kinderen en verdient maar 22 per week. De procureur-generaal vond het een lichte straf voor diefstal met inklimiming en vroeg 'bevestiging van het vonnis. Uit spraak over 14 dagen. Zes maanden voor een gevonden portemonnee. Zes maanden gevangenisstraf had J. M. te N o o r d w ij k van de Haagsche recht bank gekregen, omdat hij een gevonden portemonnaie niet terug had gegeven. Verdachte hield ook in hooger beroep vol, dat het zijn portemonnaie was geweest, die hij op 3 September in de Hoofdstraat te Noordwijk, had opgeraapt. De Proc.-Gen. vond het echter toevallig, dat nog geen minuut te voren, Th. Ver loop zijn portemonnaie had verloren, juist op diezelfde plaats. Het meest bezwarende vond spr., dat verdachte tegen F. A. van Schie, die zag, dat hij iets opraapte, gezegd had: „Als de politie je wat vraagt, dan zeg je maar, dat het een lange bruine was". Een en ander was voor den P.-G. reden om bevestiging van het vonnis te vragen. Uitspraak over 14 dagen. FEUILLETON fZkfe xaade ótxep&n door GERT HARTENAU—THIEL. 55) Maar een waanzinnige, hartverscheuren de kreet verbrak één oogenblik de stilte van den nacht. Na een diepen, droomloozen slaap ont waakte ik midden in den nacht door een windvlaag, welke het muskietengaas rond mgn bed in heftige beroering bracht. Niet ver van mijn ledikant zaten twee bedien den, die de wacht hielden. Overigens zag ik niets. Ja, toch! Daar aan het voeteneinde van mijn bed in het helle schijnsel van de lamp stondde bedelfakir, onbe weeglijk. Hij staarde mij met zijn door dringende. vreesaanjagende oogen aan en lachte diabolisch. Ik slaakte een kreet. De beide bedienden sn:1 den naderbij en ik wees op den fakir. „Grijpt hem! Bindt hem!" Stom verbaasd staarden 'de beide Java nen mij aan, „Tida apa, toean beser! Er is niemand hier; wij zijn alleen!" Ik moest gedroomd hebben, want nu ont dekte ik den Indiër zelf ook niet meer. Met een zucht liet ik mij in de kussens val len, om spoedig opnieuw in te slapen. Den volgenden morgen lag midden op de tafel in mijn slaapkamer de uit hout gesneden cobra. Hoog opgericht, de wiege lende kop tot den aanval bereid, was zij vrijwel niet van het levende reptiel te on derscheiden. En naast het kunstwerk lag een briefje in Arabische letterteekens. On der drie roode strepen stonden de woor den: ,,Heer, gij hebt het gewild ik heb de macht!" Ik lachte weliswaar, maar dat ging aller minst van harte en in werkelijkheid had ik moeite een huivering te onderdrukken. De bedelfakir was dus 's nachts wel dege lijk hier geweest; hij had de houten slang teruggebracht zonder dat de wakende be dienden hem hadden zien komen of gaan. Hoe dat mogelijk was, is mij tot op den huidigen dag een raadsel gebleven. Een uur later ik had mijn ochtend- bad achter den rug en legde de laatste hand aan mijn toilet liet een onder officier zich aandienen. „Wel, Doto?" vroeg ik, toen hij tegenover mij in de hotelkamer stond, „wat heb jij me zoo vroeg voor belangrijks mee te dee- len?" „Saja, toean commandant, ik kom u meedeelen, dat het mij gelukt is den slan genfakir in den tuin van het hotel te ar resteeren!" „Tjonge, Doto", antwoordde ik oprecht verheugd, dat doet me plezier! Vertel eens gauw, hoe je dat hebt klaar gespeeld." „Saja, saja", zei de man en zijn donkere oogen glinsterden van voldoening. „Ik heb vannacht den geheelen tuin doorzocht maar aanvankelijk tevergeefs. Geen boschje, ja zelfs geen bloembed heb ik overgeslagen, maar nergens was een spoor van den man te ontdekken. Reeds wilde ik teruggaan om het daglicht af te wachten, toen ik hier uw raam voorbij kwam en bij het licht van mijn zaklamp een man ontdekte, die geknield op den grond lag en onder het stamelen van tooverspreuken een doode slang samenrolde. Onmiddellijk herkende ik in hem den fakir. Ik gelastte hem op te staan en hij liet zich gewillig arrestee ren. Alleen verzocht hij mij dringend hem toe te staan, dat hij de doode slang mee nam. Ik bracht hem naar het politiebureau, sloot hem met zijn doode slang in een der gemetselde cellen voor beruchte misdadi gers en plaatste voor alle zekerheid nog een schildwacht voor de celdeur. Saja!" Ik klopte hem waardeerend op den schouder, verzocht hem mij te vergezellen en weldra bereikten wij het bureau. Hier sloot de dienstdoende officer van de wacht zich bij ons aan, gedrieën volgden wij den cipier door de lange gang, maar toen deze de deur van de cel opende, deinsden wij verbaasd achteruit: de cel was leeg, de ar restant verdwenen. Slechts de doode cobra lag midden in de kleine ruimte op den grond en daarnaast waren met roode verfdrie roode strepen aange bracht. Even geheimzinnig als- de sla1"1 fakir was opgedoken, bleek hij ook weer verdwe nen te zijn. Alle ijverige nasporingen, ja zelfs een hooge geldelijke belooning ten spijt, bleef de Britsch-Indiër onvindbaar. Niemand op het eiland heeft hem sinds dien ooit weer gezien.... 24. Een jaar later. Ik lag behaaglijk uitge strekt in een ligstoel op de veranda van mijn bungalow, toen mij een man werd aangediend, die geheel alleen in een vam- pan was aangekomen en mij wenschte te spreken. „Wat wil hg? Heb je zijn naam niet ge vraagd?" vroeg ik den soldaat, die mij de boodschap overbracht. „Saja, maar hij heeft zijn naam niet willen zeggen. Hij gaf me.alleen dit pak je". Met deze woorden overhandigde de man mij een hard, rond voorwerp, dat ste vig in een stuk papier was gewikkeld, het welk ten overvloede was dicht geplakt. „De toean besar moet het pakje geheel allen cDenen, dan zou de toean wel weten wie het is." (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2