DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND De regeeringswijziging in Frankrijk Momentje DONDERDAG 16 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10227 $e£eki4eli£(2oii/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L A-sociaal Woningen en buurten voor a-socialen wij kennen deze in de grootere steden. Doch: ware de toestand zóó, dat alléén in die woningen en die buurten a-sociale mensohen huisden! Feit is, dat de a-socia len leven en zich bewegen in en door alle kringen van de samenleving. En die a-socialen zijn vooral zoo gevaar lijk in een tijd, waarin de omstandigheden meer nog dan anders een sociaal handelen eisdhen en noodzakelijk maken. Wij willen dit verduidelijken in een voorbeeld. Wie in een normalen tijd goederen „pot", waaraan de samenleving geen gebrek heeft, doet dwaas, handelt a-sociaal, maar dat a-sociaal handelen is geen ramp voor de maatschappij. De man is ten slotte slechter voor zichzelf, dan voor anderen! Doch, als het zelfde geschiedt in een tijd, waarin die goederen schaarsch zijn, waar in aan die goederen gebrek is, dan wordt dat a-sociaal handelen, dat „potten" mis dadig. Men kan in dezen tijd constateeren, dat er veel wordt „gepot". En angstwekkend wordt dat „potten", als het geschiedt met artikelen, die èn schaarsch zijn èn tot de dagelyksche behoeften be- hooren. Er is een groot en wezenlijk verschil tussohen „potten" en sparen, zooals er een groot en wezenlijk verschil is tussohen gierigheid en spaarzaamheid. Wie in dezen tijd b.v. zorgt, voor 'n jaar of tien potten en pannen in huis te hebben, handelt a-sociaal; hij onttrekt deze dage- lijksohe benoodigdheden aan zijn mede- menschen en speciaal aan hen, wier beurs het niet toelaat, meer te betrekken dan wat direct noodig is. En zoo zouden wij vele andere voorbeelden kunnen noemen uit de dagelijkscheslechte practijken. Wie iets dergelijks doet schikt zichzelf onder de a-socialen, al is hij overigens nog zulk een „fatsoenlijk" mensoh, al woont hij in een zeer nette buurt en zelfs al is hij zeer „godsdienstig". STRIJDT VOOR EUROPA Bolsjewistische activiteit vermindert Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt: In het Oosten blijft de aanvalsactiviteit van den vijand verminderen. Slechts op enkele plaaisen viel de vijand met vrij sterke strijdkrachten aan, doch hij werd afgeslagen. Eigen aanvalsoperaties lever den plaatselijke successeri op. Zware artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad, waaronder een munitiefabriek. Aanhoudende branden en ontploffingen werden waargenomen. Succesvolle aanvallen van Duitsche ge vechtsvlieger-s waren gericht op haven werken en een vliegveld in Sebastopol. In Noord-Afrika ievendige wederzijdsche verkenningsactiviteit. Concentraties van auto's en vliegvelden der Engelschen wer den met goede uitwerking gebombardeerd De aanvallen op militaire installaties en vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts voortgezet. Hierbij stortte een radiotoren van het radiostation Rinella door voltreffers van bommen in. Duitsche jagers schoten boven Malta en voor de Noord-Afrikaansche kust negen Britsche vliegtuigen neer. In luchtgevechten boven het Kanaal en aan de Noorsche kust werden gisteren overdag negen Britsche vliegtuigen neer geschoten. Britsche bommenwerpers vielen in den j afgeloopen nacht West-Duitschland aan. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Luchtdoelartillerie en nacht jagers schoten tien der aanvallen de bommenwerpers neer. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: Levendige activiteit in de lucht boven Cyrenaica. Onze jagers hebben den strijd aangebonden met een sterke vijandelijke formatie in de omgeving van Ainz el Ga- zala en twee toestellen neergeschoten, ter wijl zij 10 andere vliegtuigen doeltreffend met mitrailleurvuur bestookten. Tfjdens een aanval op Benghasi, welke geen slachtoffers heeft geëischt, is een Britsch toestel door afweervuur getroffen en neergestort. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Tijdens een luchtgevecht werd een Engelsch ver kenningstoestel door onze jagers boven het midden van de Middellandsche Zee ver nield. Politiek van afwachten voorbij LAVAL CONFEREERT. Pierre Laval heeft in den loop van den dag te Parijs een groot aantal persoonlijk heden uit het bezette gebied ontvangen. Naar verluidt, betroffep zijn besprekingen de voorbereiding van de regeeringswijzi ging. Zooals reeds gemeld, vertoeft kardinaal Liénart thans in gezelschap van zijn prive- secretaris, mgr. Lothe, te Viohy. Vrijdag had de kardinaal een eerste on derhoud met maarschalk Pétain, die hem aan een maaltijd uitnoodigde. Zondag was hfj opnieuw in gezelschap van mgrs. Ha- poulie en Lothe bij den maarschalk te gast. OPROEP VAN PéTAIN TE WACHTEN. Welingelichte Fransohe kringen meenen te weten, dat het Fransohe staatshoofd, maarschalk Pétain, de regeeringswijziging van een oproep tot het land vergezeld zal doen gaan, waarin hij de redenen voor de ze regeeringswisseling uiteen zal zetten. BERLIJN FLIJFT GERESERVEERD. Hoewel een standpunt van bevoegde Duitsche zijde over de aankondiging van Vichy, dat een regeering op nieuwen grondslag gevormd zal worden, nog niet beschikbaar is, kan men in Berlijnsche politieke kringen de meening hooren ver kondigen, dat Frankrijk zich van de poli tiek van afwachten schijnt te willen afkee- ren, welke door oordeelkundige Fransohe politici herhaaldelijk als „gevaarlijk at- tentisme" gekenmerkt is. De pogingen der Ver. Staten om druk uit te oefenen en voogd te spelen, zooals die ook bijzonder kras tot uiting komen in de door Vichy zelf als onkwalificeerbaar getypeerde ant woordnota in zake Brazzaville, hebben, naar men hier aanneemt, tot een geleide lijk zich baanbrekend inzicht geleid, waar omtrent pas enkele dagen geleden de be kende Fransche politicus Philippe Henriot zich vrijmoedig heeft uitgesproken voor eèn doör ambtenaren en officieren sterk bezochte vergadering te Algiers, te weten de lotsgemeenechap van Europa, die En geland door zijn politiek van tweedracht zaaien steeds weer heeft geprobeerd te dwarsboomen. Opmerkelijk acht men te Berlfjn de door Henriot weergegeven op vatting van steeds weer andere Fransche kringen, dat het geloof aan een overwin ning van Groot-Brittannië verdwijnt. Niet minder opmerkelijk acht men zijn uiteen zettingen over de verdienste van Duitsch- land en zijn bonögenooten in hun strijd te gen het bolsjewisme. Bevoegde Duitsche kringen blijven in hun oordeel uiterst gereserveerd, hoewel het plan tot het vormen van een nieuwe Fransche regeering volgens de hier ont vangen berichten concrete vormen schijnt te gaan aannemen. Bepaald verhelderend acht men evenwel de reactie van Londen en Washington op de door Vichy bekend gemaakte mede deelingen. De dreiger.lie toon, waarop de Britsche radio en de En- gelsche en Amerikaansche pers haar stand punt bepalen, herinnert aan de wijze waar op Londen vroeger met residenten van do minions en pretendenten van koloniale volkeren pleegde om te gaan, die zich te gen de Britsche consuls durfden verzetten. Te Berlijn laat men het aan de Fransche regeering over, zich met de Engelsoh- AmerikaansChe reactie bezig te houden. In dit verband wordt er op gewezen, dat Vichy het in zijn antwoord aan Summer Welles aan duidelijkheid niet heeft laten ontbreken. ONTSTEMMING IN ENGELAND EN AMERIKA De uit Engeland en de V.S. ontvangen persstemmen en commentaren op de ge beurtenissen in Vichy doen duidelijk zien, dat de reorganisatie der Fransche regee ring iri deze beide landen de grootste ont stemming gewekt heeft. Uit Washington wordt gemeld, dat de reorganisatie in politieke kringen der Amerikaansche hoofdstad „als een schok" is gevoeld. Bijna alle commentaren richten felle persoonlijke aanvallen op Laval. Hier en daar ont breekt ook smaad jegens de persoon van maarschalk Pétain niet. De „New York Times" schrijft over den indruk van de Fransche kabinets-wijziging te Washington, dat men daar spreekt over de mogelijkheid van terugroeping van den ambassadeur te Vichy, aldus meldt D.N.B. uit Genève. De Amerikaansche vertegen woordigers in Frankrijk bezetten belang rijke waarnemingsposten. Dat zou verval len, indien de diplomatieke betrekkingen worden afgebroken. Vplgens het blad valt voor het oogenblik evenwel niet te ver wachten, dat de Ver. Staten hun betrek kingen met Vichy terstond afbreken, of dat zij de regeering der vrije Franschen zouden erkennen, hetgeen op hetzelfde zou neerkomen. den Japansche landbouwers en boschbouw kundigen daar te werk worden gesteld. De meesten onder hen waren reeds in deze ge bieden gevestigd, doch moesten in aller haast hun woonplaats verlaten toen het conflict in den Stillen Oceaan uitbrak. Duitsche jachtvliegers nebben Dinsdag middag een ontmoeting gehad met een ge mengde Britsche formatie in de wateren van het Kanaal. Er ontstonden hevige luchtgevechten op groote noogte, waarbij vier Spitfires werden neergeschoten. Kort daarop ontstonden iets Noordelijker boven het Kanaal nieuwe luchtgevechten tot op een hoogte van 10.000 meter. Nog vier andere Spitfires werden neergeschoten, die brandend in zee stortten. De situatie in Oost-Azië HERSTEL VAN SPOORLIJNEN OP SUMATRA Op Sumatra zijn 500 K.M. van den spoor weg tussohen Medan en Kotaradja hersteld en voor het verkeer heropend. Ook zijn de belangrijkste verkeerswegen op Sumatra weer hersteld. Met het oog op de ontginning van de ontzaglijke rijkdommen der Zuidelijke ge bieden, die thans onder Japansche mili taire controle staan, zullen enkele duizen- BRITSCHE LUCHTMAARSCHALK VERMIST De opperbevelhebber van de Britsche luchtmacht in het Oost-Aziatische-Stille Zuidzee gebied, vice-luchtmaarschalk Pul ford wordt, thans van officieele zijde als vermist opgegeven, nadat aanvankelijk be richt was, dat Pulford kort voor den val van Singapore ontsnapt was. De landbouwer J. H. van O. in Hars kamp heeft in 1941 een vrij groot aantal varkens zonder de vereischte vergunning geslacht en het vleesch met winst ver kocht. Hij heeft daarmede den loop'van de voor het dekken der behoeften van het algemeen ingestelde distributie gestoord en de leiding der vleeschvoorziening door de overheid in gevaar gebracht. Bij vonnis van het Deutsche Obergericht is hij tot 2 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Zijn voor naamste afnemer, E. Leidekker D.A.G. te Arnhem, die regelmatig van hem fraudu leus geslacht vleesch betrok voor den ver deren verkoop, kreeg 1 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf. BINNENLAND MEDEDEELINGEN OVER HET ARBEIDSDIENSTPLICHTBESLUIT. Nogmaals wordt met nadruk op het vol gende gewezen: 1. Jongemannen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en na 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, moeten hun ar beidsdienstplicht hebben vervuld (boven staande geldt niet voor hen, geboren vóór 1 Januari 1920). 2. Gelegenheid tot aanmelding voor deze dienstplichtvervulling bestaat tot uiterlijk 25 April a.s. in persoon of schrif telijk bij een der aanmeldingsbureaux te Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht. 3. De kampen beginnen op 1 Juni a.s. en eindigen op 14 November a.s. (voor a.s. studenten op 24 October). 4. Voor vrijwillige dienstneming kun nen ongehuwde personen in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar zich nog opge ven, doch het aantal plaatsen voor vrij willigers is beperkt .Deze vrijwillige dienst geeft vrijstelling van de vervulling van de arbeidsdienstplicht. Arbeidsdienstplicht voor a.s. studenten. Jongemannen, die als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen af te leggen bij een universiteit of hooge- school, moeten hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld, indien zij vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar den leef tijd van 18 jaar hebben bereikt. Bovenstaande geldt niet voor hen, die geboren zijn voor 1 Januari 1920 en 'voor hen, die zich voor 1 Januari 1942 als stu dent lieten inschrijven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden bij een universiteit of hoogeschool. Aanstaande studenten, die 1 Juni a.s. jon ger zijn dan 18 jaar, doch niet jonger dan 17 jaar, kunnen zich vrijwillig verbinden. Deze vrijwillige verbintenis geeft vrijstel ling van de later op hen rustende arbeids dienstplicht. Aanmelding moet voor 25 Maart a.s. ge schieden bij een der aanmeldingsbureaux te Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht (mondeling of schriftelijk). De kampen beginnen op 1 Juni a.s. en duren voor de a.s. studenten tot en met 24 October. Rectificatie In het artikeltje omtrent het Arbeids- dienstplichtbesluit, geplaatst in het num mer van Dinsdagavond, zijn eenige storen de fouten geslopen, waardoor het gedeel telijk onjuist was. De juiste tekst luidt: Degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs; dege nen, die als student wenschen te wórden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hooge school; de vóór of op 1 April 1942 aange- stelden in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs, ongehuwd zijnde en den leeftijd van 18 jaar doch niet dien van 22 jaar bereikt hebbende, en die meenen dat het „Arbeidsdienstplichtbesluit" op hen niet van toepassing is, omdat zij ten minste vier maanden, tijd met verlof doorgebracht medegerekend, werkelijken dienst als mili tair hebben vervuld of lid van den Neder- landschen Opbouwdienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche weermacht de Waffen SS, of het vrijwilligerslegioen Nederland hebben gediend, kunnen hun aanspraken doen gelden door zich zoo spoe dig mogelijk schriftelijk te wenden tot den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken, Laan Copes van Cattenburch 28, 's-Gravenhage, onder ver melding van een der redenen, hierboven genoemd. DE REDE VAN PROF. GOEDEWAAGEN OP HET JOURNALISTENCONGRES TE VENETIë. In het verslag van de de rede, die prof Goedewaagen heeft gehouden op het Journalistencongres te Venetië heeft de secretaris-generaal betoogd, dat de inlich tingendienst van de Nederlandsche pers voor Mei 1940 onder een bepaalde tendenz stond. In zijn betoog, dat wij gisteren uitvoerig hebben opgenomen, illustreerde hij zijn be weringen met feitelijke gegevens. In 1935, aldus prof. Goedewaagen, werd het Algemeen Nederlandsch Persbureau opgericht, waarin het persbureau Vaz Dias, met zijn voor een groot deel Joodsch personeel werd opgenomen. Ongeveer een half jaar later werd ook het bijkantoor van Reuter in Nederland in het A.N.P. op genomen. Bij het overgaan van Vaz Dias naar het A.N.P. hield de directeur Vas Dias voor de radio een afscheidsrede, waarin hij o.a. zijn aanhankelijkheid aan het A.N.P. betuigde. Er was dus aan den ouden toestand in feite weinig veranderd, de oude Joodsche redacteuren verrichtten nog hetzelfde werk. De stelselmatig aangekweekte stemming tegen het nationaal-socialisme en fascisme, waartoe de voor-oorlogsche berichtgeving, die voor een niet gering deel onder den in vloed van de Joden stond, aanzienlijk heeft bijgedragen en de terughoudend heid der bladen met betrekking tot de da gelijksche D.N.B.-berichten bleef bestaan. In verhouding tot de Reuter- en Havas- berichten, die in groote massa's verspreid werden, werden zeer weinig D.N.B.-berich ten doorgegeven. Ter illustratie zij ver meld, d'at het grootste Nederlandsche dag blad „De Telegraaf" in zijn nummer van 28 November 1939 een verontwaardigd ar tikel bevatte over „De volkomen onju:ste en onrechtvaardige beoodeeling van Ne derland en zijn neutraliteit door Duitsche journalisten". In hetzelfde nummer van dit blad kwamen 33 berichten uit het bui tenland voor. Hiervan waren er 17 afkom stig uit Londen, 9 uit Parijs (waaronder een lang verhaal over Duitsche wreedhe den in Polen), een bericht uit Moskou, een uit Rome, een uit Sjanghai, een Reuter- bericht uit Kopenhagen en drie berichten uit Berlijn (t.w. een bericht van United Press en twee D.N.B.-berichten van zes regels elk). Bovendien bevatte het blad een artikel van twee kolomen van de hand van hét Engelsche Lagerhuislid Vernon Bartlett, onder den titel „Het Duitsche witboek ontleed". Het bald „De Telegraaf", dat reeds in den wereldoorlog van 1914 18 wegens zijn algeheele dienstbaarheid aan de Engelsche propaganda berucht was, diende verder kort voor het uitbreken van den oorlog als gangmaker bij de versprei ding van een reeks leugenverhalen over toestanden in Duitschland. Het „Utrechtsch Nieuwsblad", zoo vervolgde spr., een der meest beruchte ophitsin.gscentrales tegen de nieuwe orde, welks Joodsche redacteur- buitenland thans de Nederlandsche bevol king over radio Londen ophitst, adverteer de openlijk, dat Anthony Eden en Win ston Churchill tot de vaste medewerkers van dit blad behoorden. Inderdaad ver schenen in het „Utrechtsch Nieuwsblad" artikelen van deze Bdtsche politici in grooten opmaak. OFFICIEELE BENOEMINGEN. Bij besluit van den secr.-generaal van het departement van Justitie is benoemd tot commissaris van rijkspolitie. J. P. Vooijs, commissaris van politie te Delft. Bij besluit van den secretarisij generaal van he departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming is de hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Delft, dr. H. B. Dorgelo. voor het tijd vak van 13 April tot en met 6 September 1942 benoemd tot rector-magnificus van deze hoogeschool. DE VERKOOP VAN TABAKSARTIKELEN EN VERSNAPERINGEN. Nu tot de distributie van tabaksartikelen, chocolade en suikerwerken is besloten en de aangewezen bonnen van de textielkaart bij de desbetreffende handelaren door het publiek moeten worden ingeleverd, zijn er van verschillende zijde klachten gekomen, over de handelwijze van sommige winke liers in verband met het innemen der bons. Het komt namelijk voor, dat de verkoop van tabaksartikelen en versnaperingen in de periode, voorafgaande aan de in wer- kingtreding der distributie door winkeliers afhankelijk wordt gesteld van het inleveren of ingeleverd hebben der aanwezige bons. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat deze winkeliers daardoor kans loopen een over treding te begaan van het prijsvormingsbe- sluit 1942. voorzoover het den kooper ver koop en de verkoopswei«ering betreft en in conflict komen met het tweede lid van artikel zes van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939. Daarin wordt namelijk gez,egd, dat, in dien de verkoop van goederen uit den voorraad eener onderneming geweigerd wofdt, de burgemeester dezen vooraad zonder meer in beslag kan doen nemen. Mocht zulk een overtreding blijken, dan zal er niet worden geaarzeld, zoo krachtig mogelijk in te grijpen, zooals intusschen in een zestal gevallen reeds is geschied. DE TFANSPORTKOSTENBESCHTKKING TREEDT BUITEN WERKING Bij besluit van de Secretarissen-Generaal van de departementen van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij is de transportkostenbeschikking van no. 66/1940 buiten werking gesteld. Deze beschikkking stond prijsverhoogingen toe, wanneer zij het gevolg waren van een verplaatsing der transporten van het nor male transportmiddel naar een ander. Aan gezien thans geen zakelijke redenen meer bestaan voor een dergelijke regeling, kan bedoelde beschikking vervallen. ERWTEN EN MUZIEK. In Zundert zijn de tradities der va deren in eere gebleven. In dat lieflij ke dorp luistert de harmonie „Nut en Vermaak" alle huwelijksfeesten op en nieuwe leden worden maar niet zoo aangenomen. Iemand mag voortreffe lijk kunnen blazen, hij komt dan nog niet in aanmerking als lid dezer har monie. Daartoe moet eerst gestemd worden met groene erwten en bruine boonen. een gebruik, dat waarschijn lijk nog stamt uit den tijd, toen de meeste Zundertsche blazers wel kon den blazen maar niet lezen of schrij ven. In het liefelijke stadje mijner jeugd vervulden de erwten ook een belang rijke rol bij de huldigingen door de plaatselijke harmonie. Zoo gauw wij de harmonie hoorden blazen, holden wij naar huis om uit de provisiekamer een broekzak vol erwten te gappen. En dan was het de kunst om dicht bij den bassist te komen, die altijd ach teraan stond en die door het gevaarte, dat rond zijn lichaam zat geslingerd, toch niet kon zien, wat er achter hem gebeurde. Als het ding dan verstopt raakte was de pret op zijn hoogst. Zoo gezien ligt er historisch dus meer verband tusschen grauwe erw ten en muziek dan menigeen zou den den. En op dit oogenblik zijn de erw ten zelfs belangrijker dan de muziek. In Zundert kan men de stemming en het aannemen van een nieuw lid nu het beste vieren met een erwten- en boonenmaaltijd na afloop. Hoewel ieder één erwt of één boon nu ook weer geen zoden aan den dijk zet. Maar als wij dat eens bij alle mogelij ke gelegenheden deden, zou het ons rantsoen toch iets aanvullen. En zou het niet alleen onze gezondheid maar ook onze muzikaliteit ten goede ko men. „BURGERVADERS. BURGEMEESTERS EN BURGERPAPA'S" Hedenavond van 19.1519.30 spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum II, in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Burgervaders, burgemeesters en burgerpapa's". DE LENTE IS GEKOMEN. De eindafrekening met het bolsjewisme Eindelijk zullen de Duitsche legers, teza men met de verbonden legers en de vrij willigerslegioenen, weer kunnen oprukken en de horden van Stalin vernietigen. Ein delijk zal Europa geheel bevrijd worden van het dreigende bolsjewisme. Maar een harde strijd moet nog gestre den worden en daaraan deel te nemen, landgenoot: dat is ook uw plicht. Vele duizenden Nederlandsc'he mannen strijden reeds in het Oosten. Volgt het voorbeeld dat zij u gaven. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Wie zijn volk met hart en ziel wil die nen sluit zich aan als lid bij den Neder- landschen volksdienst. DIENSTTIJD OP ARBEIDSCONTRACT TELT VOLLEDIG MEDE VOOR DEN PENSIOENGERECHTIGDEN LEEFTIJD De commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht heeft bepaald, dat de diensttijd, die op arbeidscontract is doorgebracht bij de voor malige Nederlandsche weermacht, in reke ning gebracht zal worden bij de vaststel ling van den pensioenengerechtigden leef tijd. Tot dusver gold dit slechts voor den diensttijd na 1 September 1931. Deze be schikking heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1942. „DE TOEKOMST" Onder bovenstaanden titel is, zooals be kend, in Maart door geheel Nederland huis aan huis een blad verspreid, „gewijd aan de toekomst van de Nederlandsche Wer kers". In de prijsvraag, welke in het blad „Toe komst" voorkomt, is een zetfout geslopen. Als 2e der gegeven beginletters staat n.l. een S vermeld, dat moet een W zijn. Voorts kan gemeld worden, dat de ter mijn van inzending der oplossingen die aanvankelijk op 1 April was tot 30 April 1942 is verlengd. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE ONGELUKKEN Gistermiddag is de 22-jarige dienstbode G. B. van Laar, toen zij achter de woning van de familie Karssen aan het Maander- eind te Ede bezig was kleedingstukken aan aldaar gespannen waschlijnen op te han gen, door een vallenden schoorsteen ge troffen en zoodanig gewond, dat zij on middellijk overleed. Gisteravond raakte de 15-jarige J. den Boer, zoon van den heer J. den Boer te Zwaagwesteinde, toen hij voor het eerst met paard en wagen reed, op de brug te Kuikhorne tusschen de brugleuning en den wagen met anthraciet bekneld, met hot gevolg, dat de dood vrijwel onmiddellii' intrad. „N.R.Crt".

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1