Laval leider der Fransche regeering WOENSDAG 15 APRIL 1942 DE LE1DSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur Th- Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.37 uur Woensdagavond. Zon op 6.43 uur Donderdagavond. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 15 April: De maan komt Woensdagmorgen om 7.02 uur op en gaat Woensdagavond om 8.29 uur onder. 16 April: De maan komt Donderdagmor gen om 7.27 uur op en gaat Donderdag avond om 9.34 uur onder. 17 April: De maan komt Vrijdagmorgen om 7.53 uur op en gaat Vrijdagavond om 10.38 uur onder. 18 April: De maan komt Zaterdagmorgen om 8.22 uur op en gaat Zaterdagavond om 11.38 uur onder. ÈituAyie DONDERDAG 16 Apri. Mis geheel als gisteren. In de kerken van de E.B. P.P. Franciscanen. DONDERDAG. Plechtige gedachtenis v. d. H. Vader Franciscus, Belijder. Mis: Sci- tis. 2e gebed v. d. H. Benedictus-Jozef Labre, Belijder; 3e v. d. H. Bernadette Sou- birous. Maagd; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. H. Franciscus. Kleur: Wit. RESULTATEN JAPANSCHE OFFENSIEF OP BATAAN Het Keizerlijke hoofdkwartier maakt be kend, dat de Japansche strijdkrachten se dert het begin van het groote offensief op de belegerde Philippijnsch-Amerikaansche troepen op het schiereiland Bataan tot Zon dag j.l. veertigduizend krijgsgevangenen hebben gemaakt, met inbegrip van vijftien generaals, onder wie generaal King, gene raal Jones en generaal Francisco. Voorts is een enorme buit gemaakt aan wapens en munitie. IRAN BREEKT MET JAPAN Naar Reuter uit Teheran meldt, heeft Iran de betrekkingen met Japan verbroken en aan het Japansche gezantschap verzocht Teheran binnen een week tijds te verlaten. Men verneemt, dat de Britsche legatie te Teheran enkele dagen geleden van de Iraansche regeering heeft geëischt, dat de Japansche legatie uit Iran zou verwijderd worden. Genoemde eisch werd door de Amerikanen gesteund. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 14 op 15 April, naar van mili taire zijde verluidt, woonwijken in West- Duitschland aangevallen. Er werd voorna melijk schade aan huizen aangericht. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten werden vijf Britsche bommenwerpers neergeschoten. BULGARIJE EN TURKIJE Sadak sch rijft in Aks jam, dat Bulgarije zijn grenzen rustig beschouwt, aangezien het met Turkije in vriendschap leeft. Filoff heeft in zijn laatste rede vriendschappelij- ker dan ooit over Turkije gesproken en er den nadruk op gelegd, dat meer dan ooit hartelijke betrekkingen tusschen beide lan den worden onderhouden, welke voortdu rend dieper worden. Deze woorden hebben een krachtigen weerklank in Turkije ge wekt. IN EEN PAAR REGELS Een dagorder van schout-bij-nacht Georgesco meldt, dat een duikboot der bolsjewieken 5 April door de Roemeensche marine in de Zwarte Zee tot zinken is ge bracht. Naar uit Rio wordt gemeld, zijn de Amerikaansche tankboot „McCobb" van de Standard Oil, de Britsche koopvaarder „Empire" en het Noorsche schip in Engel- schen dienst „Balkiss" in den grond ge boord. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat twee koop vaardijschepen van middelbare grootte voor de kust van den Atlantischen Oceaan ge torpedeerd zijn. Twee vliegtuigen van het Zweedsche Iuchtwapen zijn bij oefeningen in den loop van gisteren verongelukt. Een luitenant en een soldaat-vlieger kwamen om het leven. In de komende maand zal in het Ueno- museum te Tokio een tentoonstelling wor den gehouden van weergaven van het zeer uitgebreide werk van Leonardo da Vinei, den voornaamsten dichter, schilder, archi tect en natuurkundige van Italië. Zij zal bestaan uit 600 werken. Darlan bevelhebber der strijdkrachten PéTAIN BLIJFT STAATSHOOFD. In verband met het gisteren gepubliceer de officieele communiqué over het onder houd tusschen Pétain, Laval en Darlan zoowel als uitvloeisel van de besprekin gen, die Laval voordien met de Fransche staatslieden heeft gevoerd, meent men in gewoonlijk goed ingelichte kringen te Vi chy de conclusi^ te kunnen trekken, dat Laval tot regeeringschef met bijzondere volmachten zal worden benoemd. Hij zal waarschijnlijk met het vormen van een nieuw kabinet worden belast. Staatshoofd blijft maarschalk Pétain, die in deze eigenschap het voorzitterschap van den ministerraad zal bekleedcn. Ad miraal Darlan zal zoo vermoedt men, tot hoofd van de landsverdediging en tot op perbevelhebber der drie weermachtson- derdeelen worden benoemd. Iedere veronderstelling aangaande de toekomstige samenstelling der regeering moet thans nog als voorbarig worden be schouwd. Amibassadieur de Brinon heeft na zijn terugkeer uit Viohy gistermiddag aan de pers een uitzetting gegeven over de rege ringsvorming in Frankrijk. Hij deelde mede, dat Pierre Laval lei der van de Fransche regeerinig zal zijn, Admiraal Darlan zal leider der militaire strijdkrachten (leger, marine en lucht macht) zijn, doch geen minister. Hij kan echter den ministerraad steeds bijwonen. Admiraal Darlan blijft overigens opvolger van het Staatshoofd, maarschalk Pétain. In de toekomst zal er geen ministerie van oorlog meer zijn. Ten aanzien van de nieuwe minister is nog niets beslist. Pierre Laval zal de nieuwe ministers voordragen aan het Staatshoofd. De zetel der Fransche regeering zal te Vichy ge vestigd blijven. Maarschalk Pétain is met de gevonden oplossing zeer tevreden ge weest, terwijl de atmosfeer te Vichy opti mistisch is. De Fransche berichtendienst heeft gis termiddag nog het volgende bekend ge maakt: Sinds zijn vorige onderhoud met maar schalk Pétain heeft Pierre Laval herhaal delijk besprekingen gevoerd met admiraal Darlan. Gisteren heeft een conferentie plaats ge had tusschen maarschalk Pétain, admiraal Darlan en Pierre Laval. Zij hebben beslo ten een op nieuwe grondslagen berustende regeering te vormen. Donderdag zullen maarsohalk Pétain, admiraal Darlan en Pierre Laval wederom een bijeenkomst hébben. Crlpps' mislukte reis DE MEENING VAN Dr. SCHMIDT. Voor de vertegenwoordigers der buiten- landsche pers te Berlijn heeft de leider der pensafdeeling van het Auswartige Amt, gezant dr. Schmidt, gisteren eenige kwesties besproken welke verband houden met het mislukken van de reis van Cripps naar Br.-Indië. Het antwoord, dat de leiding van het Br.-Indische volk aan den Britschen gezant heeft gegeven, aldus dr. Schmidt, moet be slissend worden geacht. In Duitschland heeft inen de missie van Cripps niet gezien in den geest van een diplomatiek avontuur, doch men is van opvatting geweest, dat in deze actie en haar mislukking een stuk ge schiedenis lag opgesloten. Engelands rol met zijn politieke en mi litaire methoden lijdt schipbreuk op onze eeuw. De wet der geschiedenis en de wet dezer eeuw keeren zich tegen Engeland. De nederlaag van Engeland in Indië wordt dus tot een symbool, dat Engelands tijd voorbij is. Engelands methode van wereldoverheer- sching, kolonisatie en economische uitbui ting is voor de geschiedenis reeds veroor deeld. De mogendheden van het Drielanden- pact zijn de instrumenten der geschiede nis, die de nieuwe eeuw openen. De neder laag van Cripps is meer dan een diploma tiek nederlaag van het kabinet Churchill, meer dan een aanleiding tot trêuren voor de Ver. Staten. Zij is voor leken oordeelfcundigen waar nemer van den toestand het groote sym bolische bewijs, dat Engelands rol is afge- loopen. Australië en Canada hebben zich reeds nauwer met de Ver. Staten vereenigd. Met zijn weigering van de Britsche voor stellen begint Indië het proces der afschei ding van het Empire. Indië, dat werd ge prezen als het hart van het Empire, wordt zich bewust van zijn autonomie. De bij de onderhandelingen met Cripps en de weigering zijner voorstellen aan den dag tredende solidariteit van Indië valt niet in de laatste plaats te wijten aan dien geweldigen groei der nationale ontwikke ling van het Indische volk zelf en aan de bijdrage van dien fanaitieken nationalist Bose, die wellicht zeer spoedig weer gele genheid zal krijgen, nog duidelijker dan tot dusver, een standpunt in te nemen ten aanzien van het Indische vraagstuk. VERDAGING PROCES VAN RIOM DOOR DARLAN GEMOTIVEERD. De op 14 April in de Fransche Staats courant gepubliceerde wet op de verdaging van het proces van Riom gaat vergezelld van een motiveering van den plaatsver- vanigendien minister-president, admiraal Darlan en d'en minister van justitie, Bar- thelemy, waarin er allereerst op wordt ge wezen, dat het Hooge Gerechtshof zijn taaie volgens de opdracht er toe beperkt heeft slechts een deel der verantwoorde lijkheid voor de gebrekkige voorbereiding van de landsverdediging na te speuren, vooral waar het ging om feiten, die onder de huidige omstandigheden gemakkelijker konden worden onderzocht. Woordelijk wordt in de motiveering ver der gezegd: „de verantwoordelijkheden, die door gebrekkige landsverdediging en de politieke en militaire fouten tot den oorlog en tot de nederlaag hébben geleid, zijn on deelbaar, aangezien zij tot dezelfde cata strophe hebben geleid. Om echter licht te brengen in de den be klaagden verweten onervarenheid, moet ook opheldering worden verkregen over die politieke of militaire daden van hen, welke een misdadige nalatigheid bij de uit oefening van hun ambtsplicht kunnen be- teekenen. Het is derhalve noodzakelijk, dat het Hooge Gerechtshof een aanvullend on derzoek instelt naar alle verantwoordelijk heid, die door de in art. 1 van de wet van 30 Juli 1940 genoemde personen moeten worden gedragen voor alle handelingen, die bijgedragen hebben tot den overgang van den vredestoestand naar den oorlogs toestand. Dit onderzoek naar de waarheid zal ein delijk een einde maken aan de gevaarlijke campagnes, die door het opblazen en ver draaien van de beweringen der beklaag den ten doel hadlden de openbare meening in Frankrijk opnieuw tot tweedraoht te brengen en die zeifis zoo ver gaan, dat de veiligheid naar buiten van Frankrijk door het compromitteeren der internationale betrekkingen wordt bedriegd. Derhalve -wordt het Hooge Gerechtshof voorzien van alle noodiige volmachten om zijn onderzoek te hervatten en uit te brei den." Door de wet op de verdaging van het proces van Riom blijft de positie der be klaagden onigewijzigid, welke nog steeds onderworpen blijft aan het besluit van den chef van den Franschen staat van October 1941. Dit beteekent, dat de beklaagden Blum, Da ladder en Gameliin worden terug gebracht naar de vesting Portalet in de Pyreneeën, waar zij verder vestingstraf ondiergaan. De overige beklaagden blijven I geïnterneerd. WATT OVERLEDEN De Deensche tooneelspeler Carl Schen- stroem, in ons land beter bekend als Watt, de langste van het bezemde paar film komieken Watt en Vi Watt, is dezer dagen in een ziekenhuis te Kopenhagen overleden. Hij was zestig jaar oud. Schenstroem was in zijn jonge jaren boekbinder. In 1902 kwam hij via het amateurtooneel op de planken van het Norebros-Theater te Kopenhagen, waar hij ruim dertig jaren een der meest gewilde komieken van Denemarken was. VERFPRIJZEN In de Staatscourant van 15 April 1942 is afgekondigd de „Calculatiebeschikking verf no. 1", volgens welke fabrikanten wordt verboden de door hen vervaardigde vefr in den zin van de verf- en grondstoffen- beschikking 1940 no. 1, met uitzondering van drukinkten, te verkoopen tegen hoo- gere prijzen, dan die, welke zijn gecalcu leerd volgens het bij het Rijksbureau voor chemische producten, sectie verf en verf- grondstoffen, voor fabrikanten in afschrift verkrijgbare calculatieschema, dat de se cretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor verf heeft vastgesteld. Voorts beyat de beschikking onder meer voorschriften betreffende de inlevering van calculaties en de verkoopsprijzen van han delaren. Enkele bepalingen van de beschik king zijn terstond van kracht. Het calcula tieschema treedt in werking drie maanden na den dag van afkondiging van deze be schikking. Overigens zijn enkele bepalin gen opgenomen, welke terstond van kracht worden. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar hetgeen terzake in de vak bladen is bekend gemaakt. BELANGRIJKE GIFTEN VOOR SOCIALE INSTELLINGEN Een ingezetene van Apeldoorn heeft de volgende giften geschonken: Aan Winterhulp Nederland f 75.000, voor de gezins- en jeugdzorg 40.000, voor de nabestaanden van de gevallen N.S. B.-ers aan het Oostfront f 10.000, voor de Nationale Jeugdstorm 10.000, voor de Ne- derlandsche Ambulance aan het Oostfront 7500. Aan de volgende instellingen schonk hij ieder een gift van f 5000: de Gelder- sche Blindenvereeniging, de Duitsche Win terhulp, het Leger des Heils, Zonnestraal, het Roode Kruis, de N.S.V.O., het Oecono- misch Front, het Strijdfront der N.S.B. en Verstrekking van vitamine- C-tabletten AAN SCHOOLGAANDE JEUGD, AAN STAANDE EN JONGE MOEDERS EN BEPAALDE GROEPEN ARBEIDERS Het is een normaal verschijnsel, dat in dezen tjjd van het jaar de voeding ten aanzien van de opname van vitamine-C in mindere of meerdere mate een tekort vertoont, dat verdwijnt, wanneer wij weer over voldoende versche groenten kunnen beschikken. In normalen tijd geeft dit geen aanleiding tot bijzondere maatrege len, doch omstandigheden als het gebrek aan versche Zuidvruchten (sinaasappelen, citroenen), de langdurige distributiemaat regelen en de beperkte variatie in de maal tijden doen verwachten, dat de tijdelijke door onvoldoende vitamine C-voeding op tredende stoornissen zich dit voorjaar zeker sterker zullen manifesteeren. Het is mogelijk, de natuurlijke bronnen van vitamine C door industrieele productie van deze stof aan te vullen. Het is het rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd gelukt, de be schikking te krijgen over een zekere hoe veelheid vitamine C-tabletten, waardoor althans voor een gedeelte der bevolking de vitamine C-voeding op geschikte wijze tijdelijk kan worden aangevuld. Daar de hoeveelheid dezer tabletten beperkt is, kunnen slechts groepen van personen, die daarvoor naar het oordeel van den Voedingsraad het meest in «anmerking komen, van de voorgenomen gratis verstrekking pro- fiteeren. Voor het overige blijft het trouwens mogelijk, op recept van den behandelenden geneesheer, langs den normalen weg vitamine C-tabletten te koopen. Voor de gratis verstrekking zullen de volgende bevolkingsgroepen in aan merking worden gebracht. In de eerste plaats de schoolgaande jeugd en wel de leerlingen der scholen voor lager en voorbereidend lager onder wijs, dus in het algemeen kinderen van den leerplichtigen leeftijd. Aan hen wor den uitgereikt drie tabletten van 50 mili- gram per week. Deze uitreiking zal ge schieden door bemiddeling van de ge meentebesturen en zal plaats hebben onder schooltijd. Elke gemeente zal zelfstandig een regeling kunnen treffen voor de ver strekking van het vitamine, dat gratis ter beschikking wordt gesteld. Met de voor ziening van deze groep zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt (fabricage en verpakking der tabletten vergen eenigen tijd), ze zal gedurende 9 weken plaats hebben. De tweede groep, die voor verstrekking van vitamine C-tabletten in aanmerking komt, vormen de aanstaande en jonge moeders. Al die vrouwen, waarvan in de periode tusschen 27 April (eersten dag) en 15 Mei (laatsten dag) kan worden vastge steld, dat zij in de laatste vier maanden van zwangerschap zijn, zullen zich in deze periode van een desbetreffende verklaring van den behandelenden arts of de behan delende vroedvrouw moeten voorzien. Bij de plaatselijke distributiediensten ontvan gen zq dan op vertoon van deze verkla ring en eigen stamkaart gratis 60 tabletten vitamine C van 50 miligram, berekend op het gebruik van een tablet per dag. Voorts kunnen voor jonge moeders, wier (jongste) kind is of wordt geboren tusschen 15 Februari (eersten dag) en 30 April 1942 (laatsten dag), op vertoon van de stam kaart van de moeder en die van den pas geborene bij dezelfde distributiediensten en gedurende dezelfde periode, t.w. tus schen 27 April en 16 Mei, eveneens gratis 60 tabletten in ontvangst genomen worden. Tenslotte zullen bepaalde groepen ar beiders de tabletten ontvangen. Met de leiding van de daarvoor in aanmerking komende bedrijven zal worden overeenge komen, dat de tabletten gedurende een bepaald aantal weken op het bedrijf aan de arbeiders zullen worden verstrekt en door hen genuttigd. Men lette erop, dat de vitamine C-tablet ten zorgvuldig moeten worden bewaard, daar anders de gebruikswaarde achteruit gaat. Bewaring op een donkere, koele en droge plaats in de oorspronkelijke verpak king of in donker gekleurde, droge flesch- jes wordt aanbevolen. Men dient ze voor de nuttiging niet op te lossen, fijn te ma ken of door voedsel te mengen, aangezien de tabletten dan zeer veel van hun waarde inboeten. Eenvoudige nuttiging, desge- wenscht tezamen met wat water, is de aan gewezen weg. Tot zoover het officieele bericht. De over heid heeft nu het hare gedaan om ook ten aanzien van het ieder voorjaar zich voor doende gebrek aan het voor de stofwisse ling zoo uiterst belangrijke vitamine C. een voorziening te treffen. Het feit, dat de grondstof voor deze tabletten uit het buitenland moest komen, heeft gemaakt, dat het heel wat voeten in de aarde had, vóór tot deze verstrekking kon worden besloten. Nu de pogingen geslaagd zijn, toone men deze verstrekking op prijs te stellen. de Vereeniging tot opvoeding en verple ging van achterlijke kinderen. De stichting voor geestelijke volksgezondheid te Apel doorn ontving 2.000. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 16 APRIL. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gra mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 9.45 Omroep orkest en solist (opn.) 10.30 Gramofoon muziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Fluit en piano 12.00 Ensemble Francis Keth 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Reportage 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist 14.00 Zang met panobegeleiding en gramofoonmuziek 14.45 Gramofoonmuziek 15.00 Roe- meensch orkest Gregor Serban 15.30 yoor de zieken 16.00 Zondag VIII van den Heidelbergschen Catechismus, lezing 15.20 Gramofoonmuziek 16.30 Revida Sextet 17.15 BNO; Nieuws-, economi sche- en beursberichten 17.30 Varia, ge varieerd programma 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding 18.15 Varia, ge varieerd programma 18.50 BNO: Nieuwsberichten 19.00 BNO: De wereld- meening uit vreemde kranten 19.10 Om roep-Symphonie-Orkest 20.10 Viool en piano. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio- Cent rines, die over een liji verbinding met de studio beschikken) 20.30 Declamatie en Omroep-Symphonie-Oikest 21.0'J Causerie: I e Nederlandsche ceramiek van de laatste vijftig jaren 21.15 Viool en piano 21 35 Gramofoonmuziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Milt- tab overzicht 22.1024.00 Gramofoon muziek HILVEKSLM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilvereum I 8.1b Giamofoonmuziek 8.45 Arnhemsche OtKestvereeniging (opn.) 9.12 Giamofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Zang met pianobe geleiding en gramoloon muziek 10.40 Voor de vrouw 11.00 Giarrofoonmuziek 11.20 Gerard I ebon e-' zijn orkest 12.00 Amusementsorkest en solist 12 45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.ni; Omiucpoikeot 13.45 Voordracht 14.00 Ctto Hendriks en zijn orkest en pianomuziek 15.0C Voor de vrouw 15.30 Viool en xiano 15.00 Zang met pianobegeleiding en gramcfoonmuziek 16.30 Gramcfconmuziek 16.45 Voor de jeugd 17.15 Bé O: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Pianovoordracht 18.00 Theo Uden Masmn. en zijn daus- orkesc 18.3'' Sterft, cude vormen" 18.45 Orgelconcert 19.15 Brandende kwesties, causerie 19.30 BNO: Nieuws berichten 19.40 Spiegel van den dag 19.50 BNO: Wat Nederland schrijft 20 00 Orgel en 'ang (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales d;e over een lijn verbinding met de studio beschikken) 20.40 Luisterspel 21.00 Otto Hendriks en zijn orkest 21 °0 Gramofoonmuziek 21.45 BNO: Naeuwsoeiichten 22 00 Christelijke liederen (opn.) 22.1022.15 Avordwijding Donderdag 16 April. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE ONGELUKKEN. De heer N. Wiese, wonende te Petten, en 'het 7-jarig jongetje P. Narnne, wonende te B'urgervlotibrug, zijn bij het oversteken van den rijiksweg te Burgervlotbrug door een passeerende vrachtauto gegrepen. Het jongetje was vrijwel op slag dood, terwijl de heer Wiese licht aan den schouder werd gewond. Gisteravond is op den Bezuidenhout- scheweg te 's-Gravenhage de 42-jarige mej. E. H. wonende op het Nassauplein al daar, toen zij uit het nog rijdende traim- rijtuig van lijn zes wilde springen, geval len, waarbij zij onder den aanhangwagen terecht kwam. De onvoorzichtige tramipas- sagiere werd op slag gedood. In den afgeloopen nacht is de 38 jarige mevrouw S. L. in haar woning in de Bur- gersdijkstraat te 's-Gravenhage tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Zij en haar man waren ziek en lagen te bed. Op een gegeven moment is de echt- genoote opgestaan om een kroes met melk in de keuken op te warmen. Vermoedelijk is de melk overgekookt en en heeft deze de gasvlam gedoofd. Tengevolge van het uitstroomende gas werd zij onwel, viel neer en raakte tenslotte bewusteloos. De echtgenoot trof zijn vrouw in dezen staat in de keuken aan en alarmeerde een dokter Deze kon nog slechts den dood constateeren VOOR DUIZENDEN GULDENS KLEEDING GESTOLEN. Gebruiik makende van het fieit, d'at een dames- en heerenmodemagazijn aan den 's-Gravelandecheweg te Hilversum wegeins verbouwing tijdelijk onbewoond was, héb ben gisternacht inbrekers daar een bezoek gebracht en een groot aantal kledingstuk ken ter waarde van eenige duizenden gul dens ontvreemd. De recherche wist deze inbraak spoedig op te lossen door de ge stolen partij op te sporen en de daders en eenen heelster te arresteeren. FEUILLETON %hie made óbcepen door GERT HARTENAU—THIEL. 50) De man was trouwens, zoowel geestelijk als lichamelijk, zoo volkomen uitgeput dat er niet aan kon worden gedacht, de be trekkelijke lange en vermoeiende reis on middellijk te aanvaarden. Hij sprak vrijwel geen woord, liet alles met zich doen en toen wq in mijn woning waren aangeko men, begaf hij zich na het gebruikelijke bad direct ter ruste. Toen hij ook den vol genden ochtend nog steeds vast sliep, gaf ik mijn bedienden opdracht voor de meest mogelijke stilte te zorgen en den vreemden toean rustig te laten slapen. Van deze ge legenheid maakte ik zelf gebruik een uit voerig proces-verbaal van het gebeurde sa men te stellen en nadat ik hiermee gereed as.' borg ik het gezegelde stuk in een '.riasch, welke ik zorgvuldig afsloot. Daar "af ik bevel mijn paard te zadelen en -artier later reed il^ vergezeld door twee soldaten, in de richting van de nieu we aanplantingen der tabaksplantages, om mij van den goeden gang van zaken te overtuigen. Onze weg leidde voor een deel langs struikgewas, voor een ander deel dwars door het oerwoud. Plotseling maakte mijn paard een zijsprong en ging het op de achterbeenen staan, terwijl op hetzelfde moment ook de dieren van mijn begelei ders teekenen van onrust vertoonden en steigerend weigerden verder te gaan. Met groote moeite kreeg in mijn paard weer in mijn macht, maar snuivend en sidderend bleef het op dezelfde plaats staan en met geen mogelijkheid bleek het tot verder gaan te bewegen. Onwillekeurig greep ik naar mijn dienstrevolver, omdat het mij niet* onwaarschijnlijk leek, dat een of an der roofdier de paarden zoo uit hun ge wone doen bracht, maar daar de weg hier een bocht maakte en boomen zoowel als opgaand struikgewas het uitzicht belem merden, kon ik niets ontdekken. Een van mijn manschappen was van zijn paard gesprongen en liep met het geweer in den aanslag een eind den weg op. Ik zag hem eensklaps in het kreupelhout ver dwijnen, maar tot mijn niet geringe ver baring kwam hij bijna onmiddeTijk daar op weer te voorschijn met een man wiens linkerpols hij stevig omklemd hield. Het was een ietwat tanige Maleier van middel matige lengte, gekleed in een bonte sarong en een witjasje met wijde mouwen. Hij droge den gebruikelijken Maleischen hoofd doek met daarboven een groene streep, die er op wees, dat hij een moeftie of een fakir was. Temeer betreurde ik het daarom, dat de politie-fakir, Si Margaga, deze zelfden ochtend voor dag en dauw mijn bungalow had verlaten, daar hij ten slotte de aange wezen man zou zijn geweest, om met den vreemdeling te onderhandelen. Zichtbaar geërgerd liet de man zich door den soldaat meesleepen, waarbij hij dezen woedend toesnauwde: „Wat is dat voor een behandeling? Waarom dwing je me etap pen te doen, die ik zelf ook zou hebben ondernomen? Jij, afvallige, eer je zoo een dienaar van den profeet?" Aarzelend liet de soldaat hem los, terwijl hij mij vragend aankeek. Ik knikte hem toe: „Laat maar, Haito, hij zal niet ont vluchten". En mij daarna tot den inlander wendend, vroeg ik: „Wel knaap, wat voer je hier uit? Weet je niet, dat je hier op particulier terrein bent, dat voor onbevoeg den verboden is?" De man keek me vijandig aan; zijn don kere oogen fonkelden onheilspellend. Noch tans maakte hij een diepe buiging en zijn armen over de borst kruisend, antwoordde hij norsch: „Heer, ik ben een vrije Maleier en een dienaar van Mohammed. Slechts hij is mijn gebieder. Deze plek hier is Maleisch grondgebied en een deel van mijn geboor teland. Niet ik, maar u bent een vreemde ling en daarom onbevoegd het te betre den." „Als je brutaal wordt, laat ik je onmid dellijk gevangen zetten", zei ik woedend, terwijl ik me van mijn paard liet glijden. Mijn woorden schenen echter niet den minsten indruk op hem te maken. Rustig en zonder een spoor van vrees schudde hij het hoofd. ,,Neen, heer, dat zult u niet doen, omdat u de waarheid van mijn woor den zult erkennen." En mij met zijn doordringende zwarte oogen star aankijkend, vervolgde hij: „Wel hebt u het geweld, maar niet de macht!" Ik ontweek een antwoord door de gebrui kelijke vragen: „Wie ben je? Hoe heet je? Waar kom je vandaan?" Opnieuw maakte hij een eerbiedige bui ging. „Ik heet Si Rasteromo en ik zei u reeds, dat ik een -• 'en prol: ben. Ik kom van Djawi-Djawi." „Je zei zooeven, dat ik wel over geweld, maar niet over macht beschik. Wie zou die dan wel hebben?" De man richtte zich in zijn volle lengte op en hief zijn armen omhoog. „Allah! Maar ook mij zijn dienaar, gaf Allah god delijke macht op aarde!" Ik lachte spottend. „Jou? Rasteromo, je bezondigt je en Allah zal je straffen." „U gelooft me niet, heer? Welnu, dan zal ik u het bewijs leveren. Zie, heer voor ik mij naar deze plaats spoedde, om hier op u te wachten was ik al bij u, in uw wo ning. Ik ben vanmorgen vroeg met een sampan (boot) aangekomen en ik heb aan cïsn steiger aangelegd. Maar de schild wacht die daar op post stond, heeft mij niet gezien, omdat ik hem met blindheid had geslagen. Ik ben aan land gegaan, midden tusschen uw soldaten door, maar ook deze mannen hebben niets van mijn aanwezigheid bemerkt. Daarop ben ik naar uw woning gegaan, maar noch gij zelf, noch uw bedienden hebben mij ontdekt. Ik stond achter u, naast u aan de tafel, waar aan u zat te schrijven in verband met een moord en toch hebt u geen oogen- blik vermoed, dat ik bij u was".

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2