DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje ZATERDAG 11 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10223 S)e Gcicbch^Soii/tcmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. De strijd op de Philippijnen Naar de Britsohe berichtendienst uit Washington meldt, wordt in een commu niqué van het Ministerie van Oorlog me degedeeld, dat generaal Wainwright gis terochtend heeft verklaard, dat alle ver bindingen tusschen Corregidor en Bataan sedert ongeveer 24 uur verbroken waren. Het is duidelijk, dat de gevechten op het schiereiland geëindigd zijn. Ook Reuter bericht, dat de gevechten op Bataan blijk baar opgehouden hebben. Amerikaansche militaire kringen verkla ren. dat door den val van het schiereiland Bataan de vesting Corregidor volkomen blootgesteld is aan het vuur van de Ja- pansche artillerie, zonder te spreken van de luchtbombardementen, die met den dag talrijker worden. Hieraan voegt men ver der te Nieuw York nog toe, dat de malaria en darmontsteking de gelederen van het garnizoen gedund hebben, zoodat men ge looft, dat de vesting niet lang meer zal kunnen stand houden. Te Washington gelooft men volgens V. P.B. niet, dpt de Amerikaansche troepen er voor een belangrijke deel in geslaagd zijn naar Corregidor en drie andere eilan den in de bocht van Manilla, die zich nog in Amerikaansche handen bevinden, te ontkomen. Daarentegen verwacht men wel, dat generaal Wainwright en zijn staf, alsmede nog een beperkt aantal soldaten, kans hebben gezien Corregidor, dat slechts drie km. van het vasteland verwijderd ligt, te bereiken. Het eiland Corregidor, dat slechts 8 km. lang is, is een sterke vesting en beschikt over geschut met een kaliber tot 30 cm. Het beheerscht de bocht van Manilla. Vol gens Washington beschikt de bezetting over voorraden levensmiddelen en munitie voor twee jaar. Nadat de bezetting belang rijk in getal is gestegen, doordat vele troe- pendeelen zich op Corregidor hadden te ruggetrokken en ook in verband met de voortdurende Japansche luchtaanvallen, is Het zeer de vraag of de termijn- van twee jaar niet sterk overdreven zal blijken te zijn. Hierbij moet er aan herinnerd wor den, dat de Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, op zijn laatste persconfe rentie heeft verklaard, dat de rantsoenen der Amerikaansche soldaten op het schier eiland Bataan reeds sinds den 1 lden Jan. belangrijk beperkt waren. EVACUATIE VAN CALCUTTA. Terwijl nog steeds tal van Indiërs uit Birma in Calcutta aankomen, is men over eenkomstig de plannen dier regeering be gonnen met die evacuatie van een deel der burgerbevolking. Naar raming hebben reeds 600.000 personen de stad verlaten. DE REPATRIEERING VAN VIJANDELIJKE ONDERDANEN UIT CHINA. De woordvoerder van de Japansche am bassade te Sjanghai, Kawasaki, heeft gis teren op de persconferentie meegedeeld, dat diuizend vijandelijke onderdanen te gen het einde van de volgende maand uit China zullen worden gerepatrieerd. Er zijn maatregelen getroffen om de meeste te evaoueeren personen te Sjanghai te verza melen en vandaar naar Lorence Marques te zenden, waar zij tegen Japansche onder danen zullen worden uitgewisseld. Domei meldt nog, dat de Japansche over heden te Hongkong, op grond van een ac- coord gesloten tusschen Japan, de Ver. Staten en Groot-Brittannie inzake de uit wisseling der diplomaten, 63 diplomaten der geallieerden, waaronder 49 Amerika nen, 2 Nederlanders, 5 Belgen, 3 Noren en 4 Canadeezen zullen repatrieeren. DE VAL VAN BATAAN Volgens berichten uit Washington heeft het Amerikaansche departement van marine bekend gemaakt, dat gene raal Wainwright vóór den val van Bataan (Philippijnen) de vernietiging gelast heeft van het Amerikaansche duikboot-escorte- schip „Canopus", van den mijnenveger „Bittern", van de sleepboot „Napa" en van een droogdok. Terwijl de Amerikaansche -radio den dag van gisteren een grooten rouwdag noemt wegens de nederlaag der Amerikaansche troepen op Bataan, en meedeelt, dat de Onderhandelingen van Cripps mislukt MAANDAG KEERT HIJ NAAR ENGELAND TERUG. STOCKHOLM, 11 April. (A. N. P.). In de vandaag gepubliceerde hoofdresolu tie van den Uitvoerenden Raad van het Nationaal-Indische Congres wordt ver klaard, zoo meldt de Britsche berichten dienst uit New Delhi, dat de Raad niet in staat is, de voorstellen van het Britsche oorlogskabinet aan te nemen. Naar de Engelsche berichtendienst ver der meldt, heeft Cripps verklaard, dat hij New Delhi Maandag zal verlaten om de te rugreis te aanvaarden. Naar de Britsche Nieuwsdienst uit New Delhi meldde, was Vrijdag twijfel ontstaan aan het succes der onderhandelingen tus schen Cripps en het Indische Nationale Congres En dat deze twijfel gegronde reden had, blijkt vandaag, nu gemeld wordt, dat de werkcommissie van het Indische Natio nale Congres met algemeene stemmen een motie heeft'aangenomen, waarbij de voor stellen van Cripps worden verworpen. De Britsche berichtendienst meldt nog dat nieuwe verschillen van meening zich hebben voorgedaan in de kwestie van de verdediging en van andere voorstellen waaromtrent men reeds meende een over eenstemming te hebben bereikt. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 10 op 11 April bommen geworpen op woonwijken in West- en Noordwest- Duitschland. Er ontstond schade aan huizen De burgerbevolking leed verliezen. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden negen der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Het totale verlies van de bolsjewistische luchtmacht in het tijdvak van 15 Maart tot 6 April van dit jaar bedroeg, naar van militaire zijde verluidt, 1069 vliegtuigen. De bolsjewisten verloren derhalve gemid deld 46 machines per dag. IN EEN PAAR REGELS De -regeering van Nieuw-Zeeland heeft Engeland gevraagd de Nieuw-Zeeland- sche troepen, die zich in het buitenland be vinden, naar hun vaderland terug te zen den. Donderdag heeft een in de baai van Narragansëtt (Rhodes Island) door een Amerikaansche motortorpedoboot per on geluk afgeschoten torpedo den afstand van tien km. afgelegd naar het Amerikaan sche vrachtschip „Capella", dat getroffen werd. Het afschieten van de torpedo was ontstaan door kortsluiting in de laadinrich- ting. Het Argentijnsche schip „Brasil" is gisternacht in de nabijheid van Norfolk in botsing geraakt met het Amerikaansche schip „Medoseo Sprague". De „Brasil" moet als verloren worden beschouwd. Beman ning is gered. In Vaticaanstad zijn enkele dageij ge leden de opnamen voor de film over Paus Pius XII begonnen. Deze film, die een overzicht zal geven van leven en werk zaamheid van den Paus, krijgt een lengte van omstreeks 2000 M., dus als een nor male speelfilm. De opnamen zullen waar schijnlijk eind Juni zijn voltooid. Amerikaansche dagbladen met een zwarten rand uitkomen, schrijft de „Daily Sketch": Bataan is jarenlang door de Amerikanen als een laatste steunpunt beschouwd voor het geval, dat men zich genoodzaakt zou zien, de rest der Philippijnen als gevolg van een Japanschen aanval te ontruimen. 'Thans echter is ook Bataan in handen van den vijand geraakt". Mac Arthur was „diep geschokt", toen zijn chef van den generalen staf hem het bericht van den val van Ba taan overbracht. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Opnieuw 94.000 brt. tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 11 April. (D. N. B.). Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend: Nadat nog pas den 8en April was mee gedeeld, dat 16 vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 10.4.000 brt. tot zinken waren gebracht, hebben onze duikbooten intusschen nieuwe grrote successen gemeld. Zij brachten vlak voor de Oostkust van Amerika 12 koopvaardijschepen, tezamen 94.000 brt.. waaronder 4 groote tanksche pen, tot zinken. BINNENLAND MEDFDEELINGEN BETREFFENDE HET ARBEIDSDIENSTPLICHTBESLUIT. 1. Aanstaand personeel in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs. Man nelijke personen, die na 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet geboren zijm vóór 1 Januari 1920, moeten hun arbeids- dienstplioht hebben vervuld. 2. Aanstaande studenten. -Mannelijke personen, die in eenig studiejaar als stu dent wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te lbggen bij een Universiteit of Hoogssohool, moeten indien zij den leeftijd va^ 18 jaar hebben bereikt vóóf 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienstplieht heb ben vervuld. Een en ander is :et van toe passing op hen, geboren vóór 1 Januari 1920 of hen, die reeds vóór 1 Januari 1942 als student waren ingeschreven. Op 1 Juni a.s. beginnen de kampen en bestaat er voor beide bovengenoemde ca tegorieën gelegenheid zich tot 25 April a.s. in persoon of schriftelijk aan te melden bij één der aanimeldingsbureaux te: Am sterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Gro ningen, 's-Hertogenibos<sh en Utrecht. Verzoeken om vrijstelling of uitstel van personen behoorende tot één der boven staande dienen zoo spoedig mogelijk schrif telijk te worden ingediend bij den Com mandant van den Nederlandschen Arbeids dienst, Gevers Deynootweg 59, Soheve- ningen. Indiening dezer verzoeken ontheft niet van eenige verplichting. Vrijwilligers kun nen zich als voorheen aanmelden. Voor nadere bijzonderheden omtrent de aanmelding verwijzen wij naar de annonce in dit blad. DE GEBEURTENISSEN TE BEAURAING EN TE BANNEUX. De Führer tijdens een bespreking bij de stafkaart in gezelschap van Rijksmaarschalk Hermann Goring en generaal-veldmaarsehalk Keitel Hotfmann-Stapf-Pax Holland m DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VET. In aansluiting op het bonaanwijzingsbe- richt van 10 dezer, waarin voor het tijdvak van 12 t/m 20 April a.s. de met 19 genum merde bonnen, zoowel van de boter- als van de vetkaart zijn geldig verklaard voor het koopen van 125 gram boter of 125 gram margarine, wordt bekend gemaakt, dat. voor zoover detaillisten nog bak- en braad vet voorradig hebben, zij dit mogen uit- verkoopen tegen in ontvangstneming van een bon per 100 gram. DISTRIBUTIE SCHILDERSLINNEN. Het tot dusver uitgegeven rondschrij ven van de federatie van beeldende kunste naarsverenigingen, van Pulchri en Arti inzake de distributie van schilderslinnen hebben tot onjuiste gevolgtrekkingen ge leid. Naar aanleiding daarvan doet het dept. van Volksvoorlichting en Kunsten, in overleg met het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten voor den handel, belanghebbenden weten, dat schil ders, die lid zijn van de federatie van beel dende kunstenaarsverenigingen, op ver toon van hun lidmaatschapskaart 1942 bij de plaatselijke distributiediensten iedere twee maanden een leveringsvergunning kunnen verkrijgen tot een hoeveelheid van 2 strekkenden meter, d.w.z. 4 vierk. M. ge prepareerd schilderslinnen. Zij, die geen lid zijn van bovengenoemde federatie, dienen zich te wenden tot de Nederlandsche Kul tuurkamer, welke toestemming kan ver- leenen voor het betrekken van eenzelfde hoeveelheid gedurende dezelfde periode. Schilders, die in het bezit zijn van een leveringsvergunning, kunnen het hun toe komende linnen betrekken bij de detaillis ten, bij wie zij ook voorheen hun behoef ten dekten. VORSTGRATIFICATIE VOOR SPOORWEGPERSONEEL. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons o.m.: een belangrijk deel van het per soneel der Nederlandsche Spoorwegen zal een vorstgratificatie ontvangen. Een gratificatie van ƒ24.wordt uitge keerd aan het personeel, dat gedurende zijn dienst volledig buitenwerk heeft verricht, aan het locomotiefpersoneel en aan hen, die als zoodanig dienst hebben gedaan. Een be drag van 12.is toegekend aan het per soneel, dat voortdurend in onverwarmde ruimten werkzaam is geweest, alsmede aan de wagenbestuurders en het treinpersoneel. Deze beslissing is voor een aanzienlijk deel te danken aan dé bemoeiingen van de Ne derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, welker leiding zich on middellijk na de vorstperiode met het be treffende verzoek tot de directie heeft ge richt. Verschenen is een herderlijke brief van Z.Em. Kardinaal van Roey, Primaat van België, inzake de zoogenaamde verschijnin gen, toegeschreven aan de heilige Maagd Maria, te Banneux, Beauraing en op andere plaatsen in België. Kardinaal van Roey deelt daarin o.m. mede de uitspraak van de Opperste Ro- meinsche Congregatie van het Heilig Officie. Betreffende de feiten van Banneux ver klaart het Heilig Officie, dat het den Bis schop van Luik, gezien het door dezen Bis schop gedaan verzoek, vrij laat, om, als Bisschop, zonder den Heiligen Stoel er het minst in te betrekken, een oordeel uit te spreken. De Heilige Stoel bevindt zich, gezien de niet-eensluidende adviezen, en niet beschikkend over al de vereischte ge gevens, in een toestand, dat zij zelf niet een oordeel kan uitbrengen. Betreffende de feiten van Beauraing is het het Heilig Officie nog niet mogelijk de besluiten van het onderzoek bekend te maken. Betreffende de feiten op ander plaatsen bevestigt het Heilig Officie de besluiten van de Aartsbisschoppelijke Commissie volgens welke in die feiten geen enkel be wijs van een bovennatuurlijk karakter kan worden gevonden. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHE RECHTER Clandestiene slachters. L. A. Pieters te Leiden had clandes tien geslacht maar liet verstek gaan. De Officier eischte voor dit feit zes maanden gevangenisstraf. De Economische rechter veroordeelde hem tot deze straf en beval zijn onmiddellijke gevangenneming. C. J. Wassenaar uit Oegstgeest had een koe clandestien geslacht en ook hij werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met bevel tot zijn onmiddel lijke gevangenneming. Drie broers "deden" in vlecscli. Barend Kalshoven uit Nieuwkoop had vleesch zonder bon geleverd aan zijn broer Theo Kalshoven uit Leiden. Zoo wel Barend als Theo ontkenden bij den Economischen rechter ten stelligste zich met deze vleeschhandel te hebben bezig gehouden. Zij hadden het destijds bij de politie wel verklaard, maar dat was toen maar ge weest om de politie een pleziertje te doen. De Economische rechter hield zich, jammer voor hen, aan die mededeelingen aan de politie verstrekt en veroordeelde Barend tot zes maanden gevangenisstraf met be vel tot zijn onmiddellijke gevangenneming en Theo tot een maand gevangenneming eveneens met zijn onmiddellijke gevangen neming. De derde Kalshoven, Bart uit Nieuw koop zou clandestien een schaap en een koe geslacht hebben. Hij wist plotseling van niets meer, doch wist toch maar geen aannemelijke verklaring te geven hoe de gevonden kalfskop op zijn erf kwam, waar al het aangetroffen bloed vandaan kwam en van wie de strot was, die ook al gevonden was. Men vond zulks zulke be zwarende feiten, dat hij veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf met bevel tot zijn onmiddellijke gevangenneming. HAAGSCH GERECHTSHOF Rijwieldiefstal. C. J. van B. ui L e i d e n had zich schul dig gemaakt aan rijwieldiefstal. Hij was deswege door de Haagsche rechtbank ver oordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. In hooger beroep wilde de Procureur-Generaal deze straf verhoogd zien tot twee jaar jeugdgevangenisstraf. Het Hof veroordeelde verdache tot een jaar jeugdgevangenis. EEN TUIN MET BLOEMEN. Ergens in de buurt vam mym huis woont een oude, grijze, vriendelijke dame. Zij woont in een hoekhuis, aan drie zijden omgeven door een kleine tuin en die tuin is haar wonderlijke wereld. Ik zie haar rondgaan in dat tuintje. Ik herinner het mij nog van verleden jaar, toen 'het mij opviel, hoe deae tuin als een oase was in den woe stijn dezer wereld. Zoo'n overvloed van groen en bloemen. Zoo'n weelde van natuurlijke sclhooniheid en dat alles goed geordend en verzorgd, zoodat men het hart eruit proeft van de lieve, oude dame, die dit alles met eigen hand verzorgd heeft. Nu, na de barre winter, toen haar tuin was bedolven onder een dikke laag sneeuw, gaat zij weer over het smalle pad, dat in haar tuin is vrij gelaten om er te gaan. Zij heeft een snoeisohaar in de hand en gaat moei zaam van struik naar struik en van plant naar plant. Maar haar hart is niet moe. Er ligt een blijde trek over haar vriendelijk oud gezicht. Blijheid om de zomer, die komen gaat, en blijheid om den bloei. Zij praat even vriendelijk met een kleine jongen, die verbaasd over het hekje kijkt naar die oude da me met die snoeischaar. En zelfs nu, nu haar bloemen nog niet bloeien legt dat tuintje haar hart voor mij open. Zij heeft met de booze wereld afgedaan. Zij heeft haar eigen wereld. Haar eigen milde hart en haar eigen bloementuin. Zoo leeft zij gelukkig en rijk in een armoedige wereld. lederen dag als ik er voorbij ga, zal ik kijken, of ik haar zie in haar tuin. En als ik haar gezien heb zal mijn dag goed zijn. CONSULAATSSECRETARIS HELLMUTH BOITIN. z Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart heeft den consulaatssecretaris Hellmuth Boitin, die heden 25 jaar in dienst is van het Auswaertige Amt, in het bureau van den vertegenwoordiger van het Auswaertige Amt persoonlijk gelukge- venscht. STADSNIEUWS RECORD AAN FIETSENDIEFSTALLEN. Gisteren kwamen bij de politie niet min der dan twintig aangiften binnen van fiet sendiefstallen. Zij werden overal gestolen: uit portieken, voor winkels, uitgangen van woningen en uit schuurtjes. Zij hadden overigens alle hetzelfde kenmerk: zij stonden niet op slot. In woningen behoeven zij niet op slot te staan, doch het blijkt zeer gewenscht dit te doen. Het onbeheerd laten staan op den openbaren weg is even wel strafbaar. Daartoe moeten rijwielen of wel onder bewaking worden gesteld of tot onmiddellijk gebruik ongeschikt gemaakt worden. De politie deelt mede, dat vanaf heden een strenge controle zal worden gehouden op het onbeheerd laten staan van rijwie len. Tegen de eigenaars zal zonder pardon proces-verbaal worden opgemaakt. SCHOENEN UIT ETALAGE GESTOLEN. Gisternacht heeft men zich door open sluiting van een etalagekast toegang ver leend tot de etalage van de fa. P. in de Donkersteeg, waarbij twee paar schoenen zijn ontvreemd. De heeren ir. J. J. de Jong, hoofdassis tent aan de universiteit alhier, dr. H. A. Snellen, dr. J Munk, dr. A. H. Fortanier en dr. P. J. Kooreman, allen alhier zijn als nog benoemd tot deskundigen bij het af nemen van het artsexamen over het tijd vak van 20 Nov. 1941 tot 20 Sept. 1942. Australië binnen het bereik van den Japanschen aanval, overzicht van de Noordwest-kust bij Broome, welke haven reeds het doel van luchtaanvallen is geweest Atlanlic-Holland-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1