DUITSCHLAND RIECUS P.J. VERHOEF Jr., Leiden VRIJDAG 10 APRIL 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS Prof. dr. H. B. G. CASIMIR. Naar wij vernemen is aan prof. dr. H. R. G. Casimir op zijn verzoek met ingang van 1 April j.L eervol ontslag verleend als con servator aan het Kamcrlingh Onnes labo ratorium alhier in verband met de aan vaarding eener 'betrekking als lid van den technischen staf der Philipsfabrieken te Eindhoven. Prof. Casimir. die zich met zijn gezin metterwoon te Eindhoven heeft gevestigd, blijft evenwel bijzonder hoogleeraar van wege 'het Leidsche Univensiteitsfonds. RIJWIELDIEF IN ZIJN KRAAG GEPAKT. De eigenaar van een fiets, die zijn kar retje voor een winkel aan de Haarlemmer straat had neergezet, zag, dat een ander er met het ding vandoor ging. Hij achtervolg de den dief, greep hem in zijn kraag en le verde hem aan de politie over. De man ver ontschuldigde zich, zeide, dat hij het rij wiel bij vergissing had meegenomen en dat zijn eigen fiets er dan nog moest staan. Er was evenwel geen ander rijwiel te be speuren, doch een onderzoek ten huize van uen aangehoudene, den 39-jarigen H. M. van W., aan den Ouden Rijn, bracht een ibuit van acht gestolen rijwielen aan het jicht. De man zal er binnenkort wel meer van hooren! BOTER GESTOLEN. Door den heer V. aan den Rijnsburger- v/eg werd bij de politie aangifte gedaan, dat uit de ijskast van zijn woning vijf pak jes roomboter en tv/ee pakjes margarine werden vermist. Deze diefstal is vermoe delijk gepleegd door een man, die bij de buren met een kleed te koop was geko men, daarna over de tuinhaag is geklom men en zich aan de achterzijde van de wo ning toegang heeft verschaft. Hij was ge kleed in een blauw costuum en droeg schoenen met dubbele zooien. NIEUWE VOLKSTUINVEREENIGING. In café restaurant ,,'t Schuttershof" heeft de oprichting plaats gehad van de Volks- tuinvereeniging „Tuinlust"*, welke haar zetel heeft in het Haagwegkwartier. Daar heeft de gemeente een serie weilanden ter grootte van 8 H.A. laten scheuren. Ieder deelnemer krijgt hier de beschikking over een tuintje van 300 M2. tegen den huur prijs van 15 per jaar. Reeds gaven zich 180 deelneipers als lid der vereeniging op. In het voorloopig bestuur werden ge kozen de heeren J. Bakker, voorz., van Son De Meij, Langezaal, v. d. Voort, Lagas, Klinkenberg en de Jong. Nog meerdere vereenigingen hier ter stede zijn in oprichting. MARIA STRUYCKENVAN DEN ADEL. Maria Struyoken-vam den Adel (sopraan) zingt op haar Liederenavond, Dinsdag 14 April a.s., des avonds te half acht in de Stadsgehoorzaal alhier, na de pauze uit sluitend werken van Nederlandsche com ponisten en wel: Hubert Cyyipers, Dr. Alph. Diepenbrook en Alexander Voormolen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2749 N.V. Boekbin derij, voorheen firma J. G. Pulle, Leiden, Oude Rijn 34. Procuratie verleend aan: J. J. Swaan Jr., Leiden. 1776. Bouwgrond Exploitatie Maat schappij „Prins Hendrik" N.V., Oegstgeest, Geversstraat 61. De N.V. is met ingang van 30 Sept. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: Wed. J. M. W. Rubenkampvan Berkel, Oegstgeest en J. W. de Tombe, 's Graven- hage. 275. N.V. Leidsche Handelsvereeniging Leiden, Korte Mare 2. Jaarstukken neder- gelegd ingevolge art. 42c Wetb. van Kooph. HENK VAN DER MEY IN „PRO ARTE". Voor de nieuwe expositie in de kunstzaal „Pro Arte" kan gezegd worden, dat zij goed werk van Henk van der Mey bevat. Deze nog jonge schilder, te Haarlem gebo ren, kan als een self-mademan beschouwd worden, hetgeen evenwel allerminst wil zeggen, dat hij er reeds is. De vorm. die een schilder aan zijn werk geeft, moet cit innerlijke bewogenheid voortkomen: de schilder moet eerst den vorm goed in zich 'hebben opgenomen,, wil hij aan zijn gedach ten op het doek uiting geven. Of dit in allen deele bij Henk van der Mey is ge schied, zouden we nog niet durven bewe ren. Serieuze studie alleen ligt daaraan ten grondslag en in dit opzicht valt er voor een jongen schilder altijd nog veel tp leeren. Uit zijn werken zien we als het ware, dat Henk van der Mey in Zuidelijken lan den heeft gewerkt. Parijs bood hem een goede leerschool en kleur zoowel als vorm geving typeeren den Franschen geest Van der Mey werkt met warmte van kleur en dat doet prettig aan. De harmonie in al zijn werken laat overigens een vasten vorm zien, ten bewijze, dat deze jonge schilder geheel zichzelf is. Zoo voortgaan de mogen we nog veel goeds van hem ver wachten. M. Zonderopp. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Josepha Maria Martina, dochter van H. Habraken en M. Offerman Martin us Daniël, zoon van D. M. van Dijk en F. C. Westerveld Jan Maurits Hoogwerff, zoon van B. H. Kroon en N. de Koning Cornelis, zoon van R. Gort en M van Leeuwen. Ondertrouwd: A. P. Blok jm 27 jsar en E. van Wijk jd 24 jaar P. H. v. N:erop jm 24 jaar en J. S. M. Schreuder jd 23 jaar J. J. A. v. d. Rest jm 38 jaar en J. H. Jordaans jd 26 jaar A. G. de Win ter jm 30 jaar en L. van Ulden jd 29 jaar P. v. Meijgaarden jm. 25 jaar en R. van Egmond jd 24 jaar. Overleden: H. v. d. Zeeuw, 69 j. m. Distributie van tabak en van versnaperingen Agenda. Zondag. Laatste abonnementsconcert Resi dentie-Orkest, solist Zoltan Szeke- ly, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. Dinsdag, Liederenavond Maria Struy- ckenvan den Adel, Kleine Stads- zaal, 7.30 uur. De Secretaris-Generaal van de Depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij maken bekend, dat in ver band met de invoering van een distri butie van tabak, sigaren, cigarillos en sigaretten en van versnaperingen (vnl. chocoladeartikelen en suikerwerk) de distributiediensten gedurende het tijdvak van 26 April a.s. tot en met 16 Mei a.s. op nader door de distributie diensten bekend te maken tijdstippen tabakskaarten (voor mannen van 18 jaar en ouder), sigarettenkaarten (voor vrouwen van 25 jaar en ouder) of ver- snaperingenkaarten zullen uitreiken. Het ligt in de bedoeling van 17 Mei a.s. af beschikbaar te stellen: op de ta- hakskaart (voor mannen) per week- hetzij 40 sigaretten, hetzij tien sigaren, hetzij 20 sigarillos, hetzij vijftig gram tabak. Op de sigarettenkaart (voor vrouwen) per vier weken: veertig si garetten. Op de versnaperingenkaart per vier weken: 300 gram versnape ringen. Mannelijke personen van achttien jaar en ouder en vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder hebben de keus tusschen ta bak (resp. sigaretten) of versnaperingen. Zij moeten van tevoren goed nagaan, wel ke van deze kaarten zij wenschen te ont vangen, daar één persoon slechts hetzij oen tabakskaart (resp. sigarettenkaart), hetzij een versnaperingskaart zal ontvan gen. Degenen, die de keus tusschen een ta bakskaart (resp. sigarettenkaart) en een versnaperingskaart hebben gedaan en degenen, die slechts voor een versnape ringskaart iri aanmerking komen (die zijn dus de mannen beneden 13 jaar en vrou wen beneden 25 jaar) moeten de hieronder vermelde bonnen bij den handelaar, resp. bij den distributiedienst bij de uitreiking der kaarten in de eveneens hieronder ge noemde termijnen afgeven: Mannelijke personen van 18 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een ta bakskaart de volgende bonnen inleveren: 1. bon T van textielkaart D A bij den tabakshandelaar van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon P van textielkaart D A bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Of ter verkrijging van een versnape ringskaart: 1. Bon P van textielkaart D A bij den handelaar in chocolade en suikerwerken van 11 tot en met 18 April 1942; 2. Bon T. van textielkaart D A bij den distributiedienst Van 26 April tot en met 10 Mei 1942. Vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een si garettenkaart de volgende bonnen inleve ren: 1. Bon T v^m textielkaart D B bij den tabakshandelaar van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon P van textielkaart D B bij den distributiedienst van 26 April tot en met lf Mei 1942. Of ter verkrijging van een versnaperin genkaart: 1. Bon P van textielkaart D B bij den handelaar in chocolade en suikerwerken van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon T. van textielkaart D B bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Mannelijke personen beneden 18 jaar en vrouwelijke personen beneden 25 jaar moe ien ter verkrijging van een versnaperingen- kaart de volgende bonnen inleveren: 1. Bij den handelaar in chocolade en sui kerwerken van 11 tot en met 18 April 1942 bon P van textielkaart D A, D B, D C of D D of bon A A van textielkaart D E of bon H H van textiekaart D F. 2. Bij den distributiedienst van 26 April t/m 1 Mei 1942 bon T van textielkaart D A, D B, D C of D D of B B textiel D E of bon J J van textielkaart D F. Voor de bepaling of iemand een leeftijd var. 18 of 25 jaar bereikt heeft wordt in d't verband uitgegaan van den leeftijd op 31 Mei 1942. Dit beteekent dus, dat zij, die uiterlijk op 31 Mei 1942 18 of 25 jaar oud worden desgewenscht voor een ta bakskaart (resp. sigarettenkaart) in aan merking kunnen komen. Behalve bij den tsbakshandelaar kan men zijn bon T ook inleveren bij een hotel, café of restaurant, dat in het bezi-. is van een tabaksvergun- r.ing. Met nadruk wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat men, nadat men in het tijdvak van 11 April 1942 tot 18 April 1942 bon T van de textielkaart D A of D B bij den tabakshandelaar heeft ingeleverd geen versnaperingenkaart meer zal kunnen Verkrijgen. Evenzoo zal men, nadat men in het tijdvak van 11 April 1942 tot 18 Anril 1942 bon P van de textielkaart D A of D B bij den handelaar in chocolade en suiker werken ingeleverd heeft, niet meer voor een tabaks- of sigarettenkaart in aanmer king kunnen komen D.e distributiedien- sten zullen nl. slechts een tabakskaart of sigarettenkaart tegen inlevering van bon P en een versnaperingskaart slechts tegen in levering van bon T (voor kinderen bonnen 3 B en J J) afgeven. Voorts zal er bij de uitreiking der kaarten streng op worden toegezien, dat geen mannelijke personen 'eeneden 18 jaar of vrouwelijke personen beneden 25 jaar een tabakskaart of siga rettenkaart ontvangen. Indien zij zouden trachten door inlevering van bon T bij den tabakshandelaar hiervoor toch in aan merking te komen, is het eenige gevolg, dat zij geen tabakskaart of sigarettenkaart, doch ook geen versnaperingenkaart kun nen ontvangen. Het ruilen van een tabakskaart of siga rettenkaart tegen een versnaperingskaart of omgekeerd, is in geen geval toegestaan. In dit verband' wordt er de aandacht "o gevestigd, dat de thans uit te reiken ta bakskaart, sigarettenkaart en versnape ringenkaart slechts gedurende acht weken STRIJDT VOOR EUROPA Bloedige Russische verliezen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 10 April (D. N. B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werd tegen over krachtige, door pantserwagens en de luchtmacht gesteunde aanvallen een vol ledig afweersucces behaald. Naast hooge bloedige verliezen van den tegenstander zijn volgens tot dusver binnengekomen be richten 56 vijandelijke pantserwagens ver nietigd en nog 26 door beschieting onklaar gemaakt. In verscheidene andere sectoren var. het Oostelijke front hadden eigen aanvalsacties succes. Aan de Wolchow werd een formatie der bolsjewisten inge sloten en vernietigd. In Noord-Afrika werden bij gevechten tusschen verkenningsafdeelingen ver scheidene Eritsche pantserverkenningswa- gens en kanonnen vernietigd of buitge maakt. De aanvallen op het eiland Malta wer den overdag en des nachts door Duitsche gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jagers voortgezet. Aan de staatswerven en de haven, en dokinstallaties, alsmede aan de vliegveldinstallaties werden door bomvoltreffers opnieuw zware beschadi gingen toegebracht. Aan de Engelsche Zuidkust plaatsten lichte gevechtsvliegtuigen voltreffers op een gasfabriek. Door de ontploffing van een gashouder ontstonden zware bescha digingen in de omliggende- fabrieksinstal- laties. Boven de Duitsche Bocht schoot marine- artillerie 3 Britsche bommenwerpers neer. De Obergefreiter Feld, van een afdeeling pantserjagers heeft bij de gevechten op het schiereiland Kertsj op 9 April ondanks een verwonding 7 vijandelijke pantserwa gens stukgeschoten. gebruikt zullen worden en daarna nieuwe kaarten in gebruik worden genomen. Men zal deiihalve, nadat de distributie acht weken heeft geduurd, opnieuw een keuze kunnen maken tusschen een tabaks- of si garettenkaart eenerzijds en een versnape ringenkaart anderzijds. Speciaal voor den handel van belang zynde voorschriften zullen per officieele publicatie worden bekend gemaakt. Zoo staat dan vanavond het met span ning verbeide officieele bericht in de krant, betreffende de distributie van tabaksarti kelen, met als tegenhang.r voor de niet- rookers, distributie van lekkernijen. Zoo als daaruit blijkt zullen drie soorten kaar ten worden uitgereikt, maar dat gebeurt pas na 26 April. Eerst bestaat er gelegen heid de goederen die men wensoht, te be stellen dioor het inleveren van een bepaal den bon van de textielkaart. Een dergelijke bestelbon is niets nieuws, want die is voor andere artikelen ook reeds meerma len aangewezen. Het zou natuurlijk eenvoudiger geweest zijn, eerst tabak en versnaperimgenk aarten uit te reiken en daarna een bon aan te wij zen, waarop de winkeliers voorraad had>- den kunnen opdoen, maar dan zou -hnog aanmerkelijk langer geduurd hebben, voor de door velen zoo zeer gewenschte distri butie een aanvang kon nemen. Het oog is gevallen op de textielkaart, omdat hierbij het onderscheid tusschen mannelijke en vrouwelijke gegadigden tot uiting komt. Wie krijgen een tabakskaart? Tabakskaarten, waarop naar keuze ver krijgbaar zijn zoowel sigaren, sigaretten of tabak worden alleen verstrekt aan mannen boven de 18 jaar. Voor vrouwen boven de 25 jaar worden sigarettenkaarten beschik baar geste,ld. Vrouwen en meisjes onder de 25 jaar en jongens beneden de 18 jaar komen uitsluitend in aanmerking voor een versnaperiingen kaartIeder, die recht heeft op een rookerskaart kan echter desge wenscht in plaats daarvan een versnape ringenkaart krijgen. Hoe de uitreiking van c*eze kaarten zal geschieden wordt binnenkort in een afzon derlijk bericht bekend gemaakt. Ditmaal zullen wij alleen nog vertellen, wanneer en bij wie men zijn bestelbon kan inleve ren. Het inleveren moet geschieden in het tijdvak van 11 t/m 18 April. Wie in aan merking komt voor een tabaks- of sigaret tenkaart, levert bon T van den textielkaart in bij zijn tabakshandelaar. Deze bon mag ook worden ingeleverd in café's, restau rants, e.d., voor zoover deze een tabaks- vergunning hebben, het is natuurlijk ver standig hiervoor een ontvangstbewijs te ontvangen. Zij, die een versnaperingenkaart wen schen te ontvangen, leveren bon P van den textielkaart in bij hun handelaar in cho colade en suikerwerken, bakker of krui denier b.v. Voor kinderen beneden de drie jaar zijn, zooals men weet, geen bonnen P op de tex tielkaart aanwezig. Voor kinderen van 1 en 2 jaar moet daarom bon AA van den textielkaart worden ingeleverd, voor kin deren beneden 1 jaar bon HH van dien kaart. Natuurlijk zullen sommigen op hun ma nier slim willen zijn en een bon inleveren, niet alleen bij een sigarenwinkel, maar ook bij hun kruidenier. Oo-k zullen jongens be neden de 18 en meisjes, die nog geen 25 zijn, probeeren bon T toch bij hun tabaks handelaar te plaatsen. Zij zullen echter be drogen uitkomen, want bij het afhalen van de werkelijke tabak-, sigaretten of ver snaperingenkaart moet ook een bon van de textielkaart worden ingeleverd. Wie het officieele persbericht goed leest al daar uit zien, dat degenen, die zoo listig den ken te zijn, dan de juiste bon niet meer hebben, zoodat ze kans loopen, dat zij noch het een noch het ander krijgen. Men moet dit van te voren goed weten, wat men wil hebben en of men daar werkelijk recht op heeft. Is de keus eenmaal gedaan, dan kan men daar later niet op terug komen. Gebleken is, daft sommige handelaren reeds bon Q hebben ingenomen. Wie deze bon heeft ingeleverd behoeft geen moeite te doen deze terug te krijgen. Bon Q van de textielkaart zal nergens meer voor wor den aangewezen en kan vernietigd wor den. BR HAAKT RAUWE BOOriEIÏ ZOET. A Voor den handel verkrijgbaar bij Nleuwstraat 3 en 5 - Tel. 23977 117 - 5663 Hoewel de regen op de bollen een heil zame uitwerking heeft gehad, zoo schrijft de A.N.W.B., blijft het nog te koud om het bloeiproces in bollenland thans in snel tempo te doen geschieden. Waarschijnlijk zullen Narcissen en Hyacinthen gelijktijdig bloeien en zal men hiervan het meest kun nen genieten in de dagen rondom Zondag, 26 April. LAATSTE BERICHTEN FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Een zeer felle brand heeft gisteravond, aangewakkerd door den sterken wind, een aan de Persoonshaven te Rotterdam gele gen pakhuis vrijwel vernield. De begane grond van dit pakhuis was in gebruik bij de Vereenigde Zuivelbereiders en diende als opslagplaats voor eieren en melkpoeder. De drie bovenverdiepingen waren in gebruik bij de firma van Meete- ren, v/h. Akkersdijk en dienden als op slagplaatsen voor graan en zaden. De Duit sche en de Rotterdamsche brandweer za gen zich in haar taak door den zwaren wind ernstig belemmerd. Tegen midder nacht kon men zeggen, dat men den brand bedwongen had.. VIJF BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN NABIJ CYLON TOT ZINKEN GEBRACHT. TOKIO, 10 April. (D. N. B). Naar het Japansche hoofdkwartier meedeelt, zijn een lOden April in de wateren rond Trin- komali aan de Oostkust van Ceylon tot zin ken gebracht: een Britsch vliegkampschip van de Hermes-klasse, twee lichte kruisers van het type Birmingham en Emarald, een torpedojager en een patrouillevaartuig. Bovendien werden zeer zwaar bescha digd: een lichte kaïiser en zes koopvaar dijschepen. Neergeschoten werden 56 vliegtuigen. De eigen verliezen der Ja panners bedragen tien vliegtuigen. Er zijn geen eigen verliezen aan oorlogsschepen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 April. Vee. Aanvoer: 7 stie ren, 92 kalf- en melkkoeien 400650 en 160 varekoeien e. a. 250430 handel vlug; 200 vette koeien; 45 pinken f 170300, l;andel tamelijk; 7 vette kalveren, 384 nuchtere slachtkalveren, 40 vette schapen, 652 weideschapen 3642, handel zeer matig; 66 lammeren; 22 zeugen 109160 handel tamelijk; 10 mestvarkens 3655 en 281 biggen 2028 handel vlug; 15 paarden, 1 veulen, 127 bokken of geiten 3060 handel tamelijk. Kaas. Aanvoer 3 partijen Goudsche kéas: le soort 62.50 per 50 kg. DELFT, 9 April. Vee. Aanvoer: 308 run deren, 6 graskalveren, 275 nuchtere kalve ren, 66 magere varkens, 145 biggen, 93 ■chapen of lammeren, 82 weidelammeren. Prijzen: kalfkoeien 300600, varekoeien f 200400, magere varkens 2046, big gen 2024, schapen met lam 90110. Officieele Mededeelingen TEELT BLAUWMAANZAAD. Wij wijzen de landbouwers nog eens op de groote voordeelen, die verbonden zijn aan de teelt van blauwmaanzaad. In de eerste plaats ontvangt de teler, die het blauwmaanzaad op gescheurd grasland verbouwt, den scheurpremie van ƒ250. Wanneer het blauwmaanzaad geteelt wordt op een perceel, waarop het uitgevroren koolzaad uitgeploegd werd, dus wanneer het maanzaad in de plaats komt van uitge vroren koolzaad, wordt 60 K.G. stikstof en 80 K.G. kali per H.A. verstrekt voor den kleingrond, 80 K.G. stikstof en 120 K.G. voor zavelgrond en 80 K.G. stikstof en 160 K.G. kali voor zand- en veengrond. Wordt het blauwmaanzaad verbouwd in het kader van het normale bouwplan, dan ontvangt de teler per H.A. 100 K.G. stikstof, verminderd met de hoeveelheid, die reeds verstrekt werd voor de teelt van andere gewassen op het betrokken perveel. Voor den blauwmaanzaadverbouw op ge scheurd grasland wordt 100 K.G. stikstof per H.A. toegewezen. Voorts wijzen wij de landbouwers op den hoogen pry's, die voor het blauwmaan zaad wordt betaald. Men ontvangt n.l. een prijs van 40.per 100 K.G. zaad, ver meerderd met 20.per 100 K.G. inleve ringspremie, dus in totaal 60.per 100 K.G. Tens^ptte brengen wij de landbouwers inzake de betreffende teelt onder de aan dacht, dat indien zij oogenblikkelyk na le zing van dit artikel, uiterlijk op 11 April, opgave aan de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zuid-Hol land verstrekken van het aantal H.A., dat zjj met maanzaad wenschen te betelen, als mede van de hoeveelheid zaaizaad, die zij noodig hebben, zij spoedig bericht zul len ontvangen op welke wijze zaaizaad te hunner beschikking zal worden gesteld. Zooals reeds werd gepubliceerd, zal ten slotte een ieder, die vóór 10 April een aan vrage voor den verbouw van blauwmaan zaad indiende, bij den Voedselcommissaris voor Zuid-Holland een extra toewijzing spijsvet bij inlevering van het zaad ont vangen, met een maximum van 50 K.G. per bedrijf. Voor degenen, die zoo spoedig mo gelijk nó 10 April alsnog bedoelde opgave doen, bestaat in zeer beperkte mate de mo gelijkheid ook nog voor de spijsvet-ver- strekking in aanmerking te komen. Echter geldt dan: „Wie het eerst komt, het eerst maalt". Na kennis genomen te hebben van het bovenstaande, zal en in het belang enen bovenstaande, zal onzes inziens geen teler meer twijfelen, doch in zijn eigen belang en in het belang van de vetvoorziening van ons volk, moeten besluiten tot den verbouw van zoo veel mogelijk blauwmaanzaad. PROVINCIALE INKOOPCENTRALE VAN AKKERBOUWPRODUCTEN VOOR ZUIDHOLLAND. VEELEVERING 1942. Ernstige waarschuwing aan veehouders. Gedurende enkele weken slaan wij met eenige ongerustheid de stijging gade van den z.g. bonnenprijs. Het is ons niet goed duidelijk, waarom zooals voorkomt, de leveringsplicht van een groot aantal kilo grammen wordt verkocht. In verband hiermede lijkt het ons nood zakelijk een ernstige waarschuwing te richten aan veehouders, die hun runderen en nuchtere kalveren niet aan de Bedrijfs organisatie voor Vee en Vleesch leveren, doch aan leveringsplichtige veehouders verkoopen. waarbij dan de z.g. bonnen winst wordt gemaakt. Veehouders wacht eerst uw aanslag af, voordat u den leveringsplicht van anderen overneemt. Het is niet juist nu voor ande ren te leveren, terwijl u mogelijk straks zelf zult moeten terugkoopen. Door het zooveel mogelijk leveren uit eigen veesta pel, dus ook door middel van levering van nuchtere kalveren, voorkomt u een onge- motiveerden handel in en prijsstijging van den z.g. bon. Veelal heeft de gedachte post geyat, dat slechts bepaalde aantallen der verschillen de soorten runderen geleverd mogen wor den. Niets is minder waar. Alleen is men verplicht een bepaald aantal minstens 1 x gekalfde koeien te leveren. Verder is levering van alle andere soor ten runderen toegestaan. Laten de veehouders bovenstaande waar schuwing goed ter harte nemen. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAN. DESTRUCTIEBEWIJZEN GESTORVEN SCHAPEN. De schapenhouders, die nog destructie- bewijzen in hun bezit hebben van gestor ven schapen, die naar den destructor ge bracht moesten worden, dienen deze on verwijld in te leveren bij den Plaatselij ken Bureauhouders. Alsnog volgt dan af schrijving op den leveringsplicht schapen. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. BELANGRIJKE DATA. In de maand April worden de volgende taxatie-markten voor paarden gehouden: op 14 en 28 April te Rotterdam; op 1G April te Gorinchera en op 22 April te Oud-Beijer- land. Hierbij wordt opgemerkt, dat alle paar den, welke in 1941 zijn geboren, thans als 1-jarige worden beschouwd. Deze dieren dienen thans dus ook getaxeerd te worden. Dit geldt niet voor die paarden, waarvan men door middel van een geboortebewijs kan aantoonen, dat zij hoewel in 1941 ge boren, nog geen jaar oud zijn. Op 15 April vervallen de bonnen 4 en 5 van de fosforzuur en de B.T.-bon van kali. Vóór 15 April moeten de aanvraagfor mulieren betreffende een mestcontract voor varkens (welke formulieren bij de Plaat selijke Bureauhouders verkrijgbaar zijn) ingevuld bij den Plaatselijken Bureauhou- der ingeleverd worden. DE VOEDSEL-COMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. DISTRIBUTIE VAN KUNSTMEST. STOFFEN. De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land maakt het volgende bekend: De Stikstofbonnen met de opdrukken No. 5 en B.T. zijn vanaf 7 April geldig ver klaard en vervallen op 15 Mei a.s. De fos- forzuurbonnen met de opdrukken 4 en 5, enn de Kalibonnen met den opdruk B.T. zullen hun geldigheid behouden tot uiter lijk 15 Mei a.s. Verbruikers moeten dus de bonnen voor 10 Mei a.s. bij de handelaren of coöperaties inleveren. In verband met het bovenstaande wordt er dringend op ge wezen, dat een ieder, die meent nog recht te hebben op een herziening zijner toewij zing, door de Afdeeling Kunstmest, hetzij in verband met een gewijzigd bouwplan, contract-zaadteelt, een bijzondere tuin- bowteeltvergunning, het scheuren van grasland, de teelt vari koolzaad of blauw maanzaad enz. daartoe in de gelegenheid gesteld wordt tot uiterlijk Zaterdag 25 April a.s. Aanvragen, in welken vorm dan ook, die na 25 April a.s. bij de Afdeeling Kunstmest van het Bureau van den Provincialen Voedselcommissaris voor Zuid-Holland in komen, zullen niet meer in behandeling ge nomen worden, doch onherroepelijk ter zijde worden gelegd. 5848 POTASCH. Aan de dezer dagen in de dagbladen op genomen publicatie betreffende potasch dient nog te worden toegevoegd, dat door den directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten eveneens tot weder opzegging dispensatie is verleend van het verbod tot het koopen en in voorraad of voorhanden houden van potasch. 5848

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3