Amerikanen capituleeren op Bataan Momentje Nieuwe bonnen VRIJDAG 10 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10222 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Post ba» 11. V Een boek over Ariëns Wij citeerden gisteren uit het pas ver schenen werk van prof. dr. Gerard Brom over mgr. dr. Alfons Ariëns. Dit tweedelig werk dat natuurlijk een afzonderlijke bespreking vraagt is ons zoo bijzonder welkom, omdat het de jonge en toch aan een groot deel van het huidige geslacht vol strekt onbekende historie van het leven van Ariëns in een klaar licht stelt. En deze historie is uiterst 1 e e r r ij k onder vele aspecten. Vooral in een tijd van verjon ging en vernieuwing, waarin wij mogen leven. De Katholieken van dezen tijd kunnen van een persoon als Ariëns zoo ontzaglijk veel leeren! Het is in zekeren zin jammer, dat Brom's werk wegens omvang en uitvoe righeid (hier en daar óók voor een zéér belangstellende te groote uitvoerigheid) niet onder het bereik van zeer velen kan komen. Maar wie het lezen, moéten het met toe wijding lezen, en zij zullen er dus zeker van profiteeren voor zichzelf maar óók voor anderen, tot wie zij het gelezene zul len uitdragen door de lessen, die zij er zélf uit getrokken hebben. Nogmaals: dit groote werk van Brom vraagt een afzonderlijke bespreking. Wij vestigen er nu al reeds de aandacht op van belangstellenden. Niet alléén dat dit werk een zoo helde ren kijk geeft op de historie van Ariëns tijd, op het actieve leven van den socialen werker Ariëns, men leert er ook en boven al in kennen het fijne geestelijk leven van den devoten priester. Vandaag nog een kort citaat één uit de vele, die wij zouden willen geven over het bidden uit een van Ariëns' pree- ken: „Zouden wij niet dikwijls vergeten wat bidden eigenlijk is? Men beeldt zich in, dat men gebeden heeft uitgesproken, als men de kralen van den rozenkrans door de vingers heeft laten glijden, maar bidden zit niet in de handen of lippen of knieën, bidden is iets van de ziel, verheffing van den geest, van het hart, naar God. De ziel moet zich nederwerpen voor God. Wij moeten denken aan God, ons klein voelen bij God. En of wij Hem nu danken of wel Hem loven of vergiffenis vragen of om hulp roepen als onze ziel maar niet blijft kruipen in het stofHoe meer uw ziel bidt, hoe meer vanzelf het lichaam meebidt". Dit beginsel was een hoofdgedachte van zijn leer, die hij op allerlei manieren uit drukte: „Iemand kan een kerkboek uitlezen zon der te bidden, een ander heeft twee mi nuten neergeknield en in stilte gezegd: „God wees mij zondaar genadig" en dat is bidden geweest. Dan alleen kan van bidden sprake zijn, als wij doordrongen worden van de gedachte aan Gods tegenwoordig heid". BEKENDMAKING Keuring van Duitsche dienstplichtigen Alle mannelijke Rijksduitschers geboren in de jaren 1908 en 1909, alsmede alle man nelijke Rijksduitschers geboren in 1924 en zij, die geboren zijn in de jaren 1910 tot en met 1923, voor zoover zij nog niet gekeurd zjjn, moeten zich melden op de volgende plaatsen: a) uit de provincies Zuid-Holland en Zeeland bij de Wehrmachtkommandantur Den Haag, Lange Voorhout 38. op 21/4/42 voorm. 8.30 uur letters AM; op 22/4/42 voorm. 8.30 uur letters NZ. Bovendien de officieren met bijzondere schriftelijke opdracht, alle letters en ge boortejaren in geheel Nederland op 20/4/42 voorih. 8.30 uur. b. Uit de provincie Noord-Holland: in Amsterdam-O., school Iepenweg 13. op 23/4/42 voorm. 8.30 uur letters A—J; op 24/4/42 voorm. 8.30 uur letters KG; op 25/4/42 voorm. 8.30 uur letters RZ; c. uit de provincies Friesland, Groningen, Drente en Overijssel: bij de Wehrmacht kommandantur Zwolle, van Roijensingel 13. op 27/4/42 voorm. 8.30 uur letters AO; op 28/4/42 voorm. 8.30 uur letters PZ; d. uit de provincies Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant bij de Ortskommandan- tur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2. op 30/4/42 voorm. 8.30 uur letters AH; op 1/5/42 voorm. 8.30 uur letters IR; op 2/5/42 voorm. 8.30 uur letters SZ. e) Limburg: bij de Wehrmachtkomman dantur Maastricht, Vrijthof 46. op 4/5/42 voorm. 8.30 uur letters AE op 5/5/42 voorm. 8.30 uur letters FH op 6/5/42 voorm. 8.30 uur letters IL op 7/5/42 voorm. 8.30 uur letters MP op 8/5/42 voorm. 8.30 uur letters QS op 9/5/42 voorm. 8.30 uur letters TZ Zij, die zich moeten melden, moeten identiteitspapieren en twee pasfoto's groot te 37 x 52 mm., in burgerkleeding zonder hoofdbedekking genomen, meebrengen. Zij, die een bril dragen, moeten het recept van den oogarts meenemen. Het reisgeld 3e klasse wordt vergoed bij toonen van het plaatsbewijs; bovendien wordt bij een afwezigheid van meer dan 8 uur uit de woonplaats consumptiegeld ver goed. De Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden. De commissaris-generaal voor het veiligheidswezen, (w. g.) Rauter SS Gruppenführer en luitenant- generaal der politie. Wapenstilstand wegens uitputting der troepen LONDEN ERKENT VERLIES VAN TWEE KRUISERS. De Britsche admiraliteit bevestigt in een door den Britsehen berichtendienst ver spreid communiqué, dat de kruisers „Dor setshire" en „Cornwalldoor Papansche luchtaanvallen tot zinken zijn gebracht. De marinecorrespondent van Reuter schrijft, dat het verlies der kruisers „Dor- sethire" en „Cornwall" een ernstige tijding is. Deze fraaie schepen van 10.000 ton, al dus zegt hij, voerden stukken van 8 inch en hadden drie catapultvliegtuigen aan boord. Dit verlies vermindert de Britsche vloot in de Indische wateren met twee bui tengewoon waardevolle schepen. EEN DUIKBOOTVAL TOT ZINKEN GEBRACHT. Onder de vijandelijke koopvaardijschepen waarvan het weermachtsbericht van Woensdag mededeelde, dat zij voor de Ame- rikaansche kust tot zinken waren ge bracht, bevond zich naar het opperbevel der weermacht mededeelt ook een duik- bootvaL Een der Duitsche duikbooten had een stoomschip van 3000 ton aangevallen. Het kwam tot een verbitterd gevecht, dat ge deeltelijk boven water met artillerie, ten deele onder water met dieptebommen er- torpedo's werd geleverd. De met verschil lende wapens sterk uitgerukte duikbootva! was echter tegen de Duitsche duikboot machteloos en werd door een handig uit gevoerde torpedoaanval tot zinken ge bracht. Onder de tot zinken gebrachte schepen bevond zich verder een modern koelschip van 11.000 ton, dat vol geladen was met vleesch en boter uit Australië en poogde een der verzamelplaatsen van convooien aan de Amerikaansche kust te bereiken, teneinde zich aldaar bij een convooi naar Engeland aan te sluiten. Het schip werd na een jacht van veertien uur door een duik boot tot .zinken gebracht, aan welke het ondanks de groote snelheid en de koers wijzigingen van het vijandelijke schip ge luld; was een gunstige aanvalspositie te kiezen. AMERIKAAN S CH VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Uit Washington wordt gemeld, dat vol gens een mededeeling van het departe ment van Marine een klein Amerikaansch vrachtschip in den nacht van 1 op 2 April door vijandelijke duikbooten tot zinken is gebracht. Zeventien leden der bemanning kwamen daarbij om het leven, ""ien of elf opvarende worden vermist, drie geredden zijn in een Atlantische haven aan land ge zet. In den nacht van 4 op 5 April werd door twee torpedotreffers een Ameri kaansch schip van middelbare grootte tot zinken gebracht; 28 leden der bemanning vonden daarbij den dood. Negen opvaren den worden vermist. HET GROOTSTE DEEL GESNEUVELD. De Tairikoe Sjimpo meldt in een extra bericht van het front op Bataan, dat de opperbevelhebber der Amerikaansche troe- pén op 't tot de Filippijnen behoorende schier eiland Donderdagochtend om wapenstil stand verzocht heeft. De Japansche opper bevelhebber heeft den Amerikaanschen commandant uitgenoodigd, zich voor een bespreking van de bijzonderheden der ca pitulatie naar Ramao aan den Oostelijken oever van het schiereiland te begeven. Nadere te Washington ontvangen berich ten bevestigen, naar de Britsche berichten dienst van daar meldt, dat de Amerikaan sche troepen op Bataan hun verzet hebben gestaakt. Na een nieuwen Japanschen aanval op de nieuwe verdedigingslinie der Ameri kaansche troepen heeft de opperbevelheb ber op de Philnppijnen, generaal-majoor Wainwright, een bericht naar Washington gezonden, waarin gezegd wordt, dat „de tegenaanval wegens algeheele lichamelijke uitputting der troepen is mislukt". De Amerikaansche minister van Oorlog, Stimson, heeft op de persconferentie be kend gemaakt, dat de troepen van Wain wright op het schiereiland Bataan 36.853 man hadden bedragen, van wie het groot ste deel gesneuveld of gevangen geno- men is. In het communiqué van het ministerie van Oorlog te Washington wordt nog mee gedeeld, dat de verdedigers van het schier eiland Bataan zich in den nacht van Dins dag op Woensdag hadden teruggetrokken op voorbereide verdedigingsstellingen. Van officieele zijde werd hieraan toegevoegd, dat er toen nog geen gegevens beschikbaar waren over den omvang van den aftocht op het schiereiland Bataan, doch dat deze aftocht blijkbaar volkomen ordelijk werd uitgevoerd. Stimson heeft op de persconferentie van gisteren medegedeeld, dat sedert 11 Januari pogingen zijn gedaan om den Amerikaan schen troepen op de Filippijnen oorlogsma teriaal te zenden. Een deel van dit mate riaal heeft Corregidor en Bataan ook be reikt, doch voor elk daar aangekomen schip zijn er twee verloren gegaan. Derhalve had den de verdedigers weliswaar voldoende munitie ontvangen, doch was de ravitail leering niet meer voldoende geweest. SALOMONSEILANDEN GEBOMBAR DEERD. De stad Toelagi, de zetel van het protec- toraatsbestuur op de Salomonseilanden, is door Japansche vliegtuigen gebombardeerd, naar de Engelsche berichtendienst meldt. JAPANNERS NADEREN OLIEVELDEN VAN BIRMA. United Press meldt uit New Delhi, dat negentig procent dér oliebronnen, die den geallieerden in het gebied van Oost-Azië ter beschikking staan, thans door de Japan sche aanvallen in Birma ernstig bedreigd worden. De Japanners staan nog slechts 80 K.M van de petroleumgebieden verwijderd. Alles duidt er op, dat de tactiek der ver schroeide aarde zou worden uitgevoerd. HOE DE AANVAL OP JAVA VERLIEP. De gepensionneerde Japansche generaal- majoor Jaheis Oba, een bekend schrijver over militaire aangelegenheden, heeft een bezoek gebracht aan de slagvelden op Ja va. Naar zijr meening heeft de knappe en dappere tactiek van de Japansche lucht macht bewezen de belangrijkste factor te zijn. die in tien dagen tijds de onvoorwaar delijke overgave van de geheels geallieer de strijdmacht op Java heeft geforceerd. De Japansche luchtmacht, die opereerde van de steunpunten op Sumatra uit. had bij het begin van de Japansche campagne tegen Java de volledige controle in de lucht over geheel Java weten te verkrijgen. Dit feit, gekoppeld aan de gelijktijdige lan ding op verschillende punten van de Noor delijke kust van Java, versnipperde het Nederiandsche verdedigingsstelsel. De Japansche landingsstrijdkrachten slaagde er in de eerste luchtbasis op Ja va te vestigen op een punt, gelegen op slechts een kwartier afstands vliegen van het dichtst bijzijnde Nederiandsche vlieg veld. Deze Japansche luchtbasis werd dan ook het doelwit van massale aanvallen door de vijandelijke luchtmacht van de zij de van alle Nederiandsche luchtbases, als mede van offensieven te land uit het Wes ten en het Zuiden. De Japansche gevechts vliegtuigen gingen een feilen strijd aan met de vijandelijke luchtmacht en schoten de meeste daarvan met opmerkelijke onfeil baarheid neer. Met even nauwkeurige bom bardementen vernietigden de Japansche bommenwerpers vijandelijke tanks en pant serwagens. De Japansche bombardementen op de militaire inrichtingen van Bandoeng hebben een demoraliseerende uitwerking op de Nederiandsche verdedigers gehad. HET ITALIAAHSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: Vijandelijke tegnaanvallen op stellingen, die kortgeleden door ons bezet zijn aan het front in Cyrenaica, zijn afgeslagen. Tij dens een vijandelijken aanval op het gar nizoen van Djalo is een Engelsch vliegtuig neergeschoten, Alexandrië is opnieuw ge bombardeerd door formaties van onze luchtmacht en van de Duitsche met resul taten van gecontroleerde doeltreffendheid. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben ener gieke aanvallen uitgevoerd op talrijke doe len op het eiland Malta, in het bijzonder op de vliegvelden van Luka en Venezia, benévens op de vlootbasis La Valetta. Een oorlogsschip werd getroffen, een schip van kleine tonnage werd onder mitrailleur- vuur genomen en vloog in brand. Overeenkomst Engeland-Indië EERSTE AL-INDISCHE REGEERING OPGERICHT. Naar uit Delhi gemeld wordt, is tus- schen Engeland en Indië een overeenkomst bereikt, waardoor de eerste Al-Indische nationale regeering wordt gevormd. De overeenkomst bepaalt, dat een Indi sche minister belast wordt met de lands verdediging. Uitgezonderd zijn de strategie en de tactiek, die in handen worden ge legd van een Britschen opperbevelhebber. Een officieel communiqué wordt Vrij dagavond of Zaterdag verwacht. Naar ver luidt, heeft de persoonlijke vertegenwoor diger van Roosevelt in Delhi, kol. Johnson, een belangrijke rol gespeeld bij de tot standkoming van het accoord. Gaat Brazilië meedoen? ONDER DRUK DER VER, STATEN. De correspondent van het „Vad." te Ber lijn telefoneerde gisteravond: In de Duitsche hoofdstad zijn berichten binnengekomen, volgens welke Brazilië aan den oorlog zou gaan deelnemen. Deze berichten schijnen in de eerste plaats uit Washington afkomstig te zijn. Tot op dit oogenblik kon nog geen bevestiging van deze meldingen worden verkregen, te meer daar het door de omstandigheid, dat tus- schen Duitschland en Brazilië geen be trekkingen meer bestaan, moeilijk is der gelijke berichten naar hun juistheid te onderzoeken. De betreffende berichten uit de Vereen. Staten duiden erop, dat Brazilië doende is de kunstmatig geschapen gespannen ver houding met Duitschland tot een officieele intrede in den oorlog te ontwikkelen. Als motief wordt genoemd dat onderzeebooten van de spilmogendheden vier Braziliaan- sche handelsschepen tot zinken zouden hebben gebracht, terwijl een vijfde schip zoo lang over tijd is, dat met verlies daar van wordt gerekend. Indien deze berichten zouden wordenbevestigd, aldus is de mee ning in Berlijnsche politieke kringen, zal Brazilië bewijzen een goede leerling van de Vereenigde Staten te zijn, want het zou dan precies dezelfde tactiek en dezelfde methode hebben gevolgd als Amerika. Hierbij komt nog een ander bericht, n.l. dat de Braziliaansche regeering heeft be sloten de handelsvloot te bewapenen. Evenals in casu de Vereenigde Staten, zoo betoogt men hier verder, heeft men van Duitsche zijde ook tegenover de uitda ging van Brazilië een afwachtende hou ding aangenomen en zelfs op het gebied van de perspolitiek heeft men te dien aan zien een betrekkelijk geringe reactie kun nen opmerken, die zich hoofdzakelijk tot een waarschuwend woord beperkte. Indien de regeering te Rio inderdaad tot het trekken van de uiterste consequenties zou besluiten, zooals de indicaties uit de Vereenigde Staten willen, zal in Duitsch land zulk een stap eveneens met koele re serve worden ontvangen, doch anderzijds ook worden betreurd. Brazilië immers ge noot, gelijk Argentinië, dat, zooals bekend ook nu nog goede betrekkingen met Duitschland onderhoudt, hier groote sym pathie. Wat zou Brazilië nu door een even- tueele intrede in den oorlog kunnen win nen? Met Duitsche oogen bezien, zou Bra- ziliës deelneming aan den oorlog alleen tot gevolg kunnen hebben, dat voor Duitschland zekere tot dusver bestaande belemmeringen vervallen en dat het zwaartepunt van den zeeoorlog zich ook maar naar den Zuid-Atlantischen Oceaan verplaatst. De gevolgen voor de Brazi liaansche handelsscheepvaart zouden zich dan gemakkelijk laten denken, te meer daar de Marine van Brazilië heel zwak moet worden genoemd. De toestand op Malta ZESTIEN DAGEN ONAFGEBROKEN BOMBARDEMENT. De luchtvaartcorrespondent van de „Daily Express" schrijft, dat Malta nu reeds 16 dagen met toenemende hevigheid door de bommenwerpers der Spilmogend heden wordt aangevallen. In dien tijd heeft geen enkel Britsche konvooi het eiland kunnen aandoen, zoodat Malta een ernstige crisis doormaakt. Men heeft in Engeland niet over het hoofd gezien, aldus vervolgt hij, dat in het communiqué, Dinsdag uitgegeven door het opperbevel op Malta, wordt gesproken van herhaalde luchtaanvallen op vliegvelden, zonder dat iets wordt gezegd over een af- weeractie der op het eiland gestationneer- de jachttoestellen. Het schijnt dus, dat het afweergeschut de eenige verdediging is, waarover Malta nog beschikt. De correspondent acht het zeer wel mo gelijk, dat de vliegvelden op Malta ten gevolge van de onophoudelijke luchtaan vallen „tijdelijk voor de Britsche lucht macht onbruikbaar zijn geworden". Mal ta maakt thans zóó ernstige dagen door, dat men nog niet weet, hoe en of het die wel zal overleven. IN EEN PAAR REGELS Gisteravond is de Duitsche perschef, Rijksleider dr. Dietrich, te Venetië aange komen als eeregast van het eerste congres der unie van nationale journalistenorgani saties. De Japansche strijdkrachten aan den Beneden-Jangtse hebben in 360 gevechten met 30.000 Chineezen 1643 gevangenen ge maakt. Voorts gaven 1896 Chineezen zich over en 3052 gesneuvelden bleven op het slagveld achter. Te Jeruzalem is een vergadering van Arabische notabelen geopend, die plechtig besloten hebben de bloedwraak af te schaffen. Uit Bagdad worden anti-Engelsche troebelen gemeld. Engelsche soldaten mo gen nog slechts in groepjes de stad in. Uit New York wordt gemeld, dat 49 politieagenten aldaar door den officier van justitie ervan beschuldigd worden zwijg geld te hebben aangenomen van syndica ten van verboden geluksspelen. Zij kre gen ieder per jaar een zwijggeld van 1 millioen dollar. BINNENLAND Het kan ook anders STRENGE STRAFFEN VOOR GEWELDDADIG OPTREDEN TEGEN DU1TSCHERS. Weldra zal het twee jaar geleden zijn sinds ons land bezet werd en wie eerlijk is, zal moeten toegeven, dat de Duitsche bezetting heel anders gebleken is, dan me nigeen gevreesd had. Van den beginne af aan is de bezetten de overheid ons tegemoet getreden niet als vijanden doch als leden van een stamver want en bloedverwant volk en heeft zij samenwerking gezocht. Dat het ook anders kan, zal elkeen kun nen getuigen, die 'n twintig jaar geleden de geallieerde bezetting van het Rijnland heeft meegemaakt of er getuige van ge weest is. Ook de interneering der Nederiandsche onderdanen in concentratiekampen op het eiland Sumatra door de Japanners, die hen volgens de regelen van het internationale Volkenrecht als vijandige vreemdelingen mogen beschouwen en hen dienovereen komstig behandelen, wijst erop, dat het ook anders kan, zelfs al gaat men niet in tegen de principes en bepalingen van het Volkenrecht. De wijze, waarop de Duitsche overheid de bezetting van Nederland opvat, heeft sommigen zelfs verleid tot euveldaden je gens Duitsche onderdanen, blijkbaar in den waan, dat de lankmoedigheid der VUILE EIEREN. Op het eerste gezicht zou men zoo zeggen: een ei is een ei. Het eene kan wat ronder of wat puntiger zijn dan het andere, maar het blijft een ei. Nu behoor ik niet tot de gelukkigen, die zich verheugen in het rechtmatig bezit van eierbonnen of, wat meer is, in het bezit van de fabrikanten dezer sma kelijkheden en nog maar net wetend, hoe een ei smaakt, kan ik mij inden ken, dat de ontvangst van eierbon nen thans evenzeer wordt toege juicht als vroeger een erfenis van een suikertante. En dat deze papiertjes dan ook angstvallig worden bewaakt en men er bij tijd en wijle couponne tjes van knipt als een oud-Indisch man van zijn rubberaandeelen, valt ook te verstaan Ik kan mij dan ook de schrik voor stellen in het gezin als er op een van die bonnen een vuil ei geleverd blijkt te zijn. Een bom zou niet meer op schudding teweeg kunnen brengen. En wat is dan het gevolg? Wat boter verknoeid of de soep bedorven en prompt een vraag in de krant. En op die vraag of de leverancier dit ei in natura moet vergoeden is dan het antwoord: Neen. Omdat de leverancier van zijn grossier ook geen ander ei krijgt. Hier begint de rechts vraag naar den schuldige. De kip kan al direct worden uitgeschakeld, die heeft zijn plicht gedaan. Ze heeft ge kakeld en een ei gelegd. Dat de raen- schen daarna de natuur poogden te verbeteren en verknoeiden is haar schuld niet. Trouwens dat komt meer voor. En dan is het ook niet altijd te achterhalen wie nu precies de schul dige is. Het beste is maar af te wachten tot de natuur zich zelf herstelt. Als onze natuur het tenminste zoolang kan uit houden. Duitsche bezettingsoverheid zoo ver zou gaan, dat zij zooiets niet eens kwalijk zou nemen. Dat dit wel wat al te veel verlangd Is, kan een ieder begrijpen, die zijn gezond verstand bij elkaar heeft. In dit gezicht is zeer leerzaam wat zich in de afgeloopen weken in het Generaal-Gouvernement (het voormalige Polen) heeft afgespeeld. Daar hebben enkele processen plaatsge vonden tegen burgers van den vroegeren Poolschen staat, die vóór, tijdens en ook nog na den Poolschen veldtocht in 1939 Volksduitschers mishandeld en in verschil lende gevallen gedood hadden. In deze processen werden strenge straffen opge legd. Verschillende aangeklaagden werden ter dood veroordeeld: anderen hoorden langdurige gevangenisstraffen tegen zich eischen. Het spreekt dan ook vanzelf, dat geen overheid en zeer zeker geen bezettende overheid dulden kan, dat er euveldaden welke dan ook gepleegd worden tegen haar eigen onderdanen en dat zij deze met zeer zware straffen vergeldt. Daden van terreur of sabotage, of welke andere misdrijven ook, om het even of zii gepleegd worden tegenover leden der Duitsche weermacht of tegenover Duitsche burgers, bedreven door onderdanen van een bezet land, zooals Nederland nu een maal is, moeten zwaar gestraft worden, zoo zwaar, dat de afschrikwekkende wer king haar invloed doet gelden als voorbe hoedmiddel. Dat is niet alleen in het be lang van de Duitschers en van de doelein den, welke zij zich hier gesteld hebben, maar tenslotte ook in het belang van het Nederiandsche volk zelf, dat vóór alles be hoefte heeft aan een rustige ontwikkeling en aan orde en regelmaat. En wie zich niet wil laten leiden door de belangen van het eigen volk. late zich afschrikken door het voorbeeld van Polen of door de recente gevallen in het bezette Fransche gebied. Eenig besef van de realiteit mag men bij ons rustig denkend volk toch wel verwach ten. Op de bonnen 19 zullen de volgende week de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch, en aardappelen verkrijg baar zijn. Voorts is voor het koopen van boter of margarine, in de periode van Zon dag 12 tot en met Maandag 20 April even eens bon 19 aangewezen. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: 18 Brood, Vleesch, Aardappelen. 16 en 17 Boter en Vet. GEEN BURGERS IN MILITAIRE SPOORWEGCOUPÉS Van officieele zyde wordt er op gewezen, dat spoorwegcoupé's met het opschrift „Nur für Deutsche Wehrmacht" niet gebruikt mogen worden door Nederiandsche burgers Onrechtmatig gebruik van deze coupé's zal bestraft worden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1