INCASSO'S INCASSO WOENSDAG 8 APRIL 1942 •1>E l.EIDSCHE COURANT Hoofdredacteur: TH. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 8.25 uur Woensdagavond. Zon op 6.58 uur Donderdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 8 April: De maan komt Woensdagnacht om 3.26 uur op en*gaat Woensdagmiddag om 12.22 uur onder. 9 April: De maan komt Donderdagnacht om 4.12 uur op en gaat Donderdagmiddag om 1.33 uur onder. 10 April: De maan komt Vrijdagnacht om 4.50 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 2.43 uur onder. 11 April: De maan komt Zaterdagoch tend om 5.22 uur op en gaat Zaterdagmid- dam om 3.54 uur onder. 12 April: De maan komt Zondagochtend om 5.49 uur op en gaat Zondagnamiddag om 5.05 uur onder. 13 April: De maan komt Maandagochtend om 6.14 uur op en gaat Maandagavond om 6,14 uur onder. 14 April: De maan komt Dinsdagmorgen om 6.38 uur op en gaat Dinsdagavond om 7.22 uur onder. (Nieuwe maan). i 27 - 5800 Aanmelding bij den Arbeidsdienst IN VERBAND MET DEN DIENSTPLICHT In aafislfuitin/g op het bericht in het och- tenndblad van 2 Ajpril betreffende arbeids- dienstiplioht wordt er nog nader de aan dacht op gevestigd, dat zij, die na 1 Jan. 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, him arbeids- dienstplioht moeten hebben vervuld. Bo venstaande geldt voor alle mannelijke per sonen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Deze bepaling is niet van toepas sing op hen, geboren vóór 1 Januari 1920. Zij, die als student wensoben te wordien ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hooge- sohool zullen hierbij tevens het bewijs van vervulliding hunner arbeidsdienst/plicht hébben over te leggen. Dit geldt voor alle mannelijke personen, die vóór 1 Juni 1942 18 jaar zijn geworden. Niet van toepassing is deze bepaling op: a. personen, die geboren zijn vóór 1 Jan. 1920; 'b. personen, die zich a student lieten inschrijven of al dan niet met goed ge volg een examen aflegden bij een univer siteit of hoogeschool vóór 1 Januari 1942. Vrijstelling of uitstel in zéér bijzondere gevallen kan worden verleend. Dit moet zoo spoedig mogelijk schriftelijk worden aangevraagd aan den secretaris-generaal van algemeene zaken, Laan Copes van Cattenburch 28, 's-Gravenhage. Indiening van dusdanig verzoek ontheft niet van plicht tot aanmelding en keuring. Voor vrijwilligers van 1723 jaar, mits ongehuwd, blijft tot nadere kennisgeving dfe gelegenheid tot aanmelding open. Aanmelding voor inschrijving, keuring, enz., voor de lichting van 1 Juni a.s, moet zoo spoedig mogelijk geschieden, in elk ge val vóór 25 April a.s. bij de onderstaande aanmeldingsbureaux: voor Noord-Holland bij het aanmeldingsbureau Amsterdam, Ro- kin 84; voor Zuid-Holland en Zeeland bij het aanmeld ing^bure au 's-Gravenhage, Prinsegracht 75. Aanmeldingen schriftelijk onder opgave van volledig adres, enz., of in persoon tus- sohen 912 en 1417 uur. Degenen, die vóór of op 1 April 1942 zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, die ongehuwd zijn en den leeftijd van 18 jaar, doch niet den leef tijd van 22 jaar hebben bereikt, moeten zich vóór 25 April 1942 ter inschrijving melden uitsluitend bij den burgemeester van hun woonplaats. Zij, die tot arbeidsdienst zijn ver plicht, en die meenen, dat het Ar- beidsdienstplichtbesluit op hen niet van toepassing is, omdat zij tenminste vier maanden, tijd met verlof doorge bracht medegerekend, werkelijken dienst als militair hébben vervuld of lid van den Nederlandisohen Opbouw- dienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche weermacht, de Waffen SS. of het Vrijwilligerslegioen Neder land hebben gediend, kunnen hun aan spraken doen gelden door zich zoo poedig mogelijk te melden tot den se- •rétaris-generaal van algemeene za- en. Laan Copes van Cattenburch 28, Gravenhage, onder vermelding van der redenen, hierboven genoemd. DE AANMELDINGSPLICHT VOOR WERKLOOZEN, ENZ. De voorlichtingsdienst van het departe ment van Sociale Zaken meldt: Nu de verordening omtrent den aanmel dingsplicht van werkloozen e^nige weken in werking is getreden, blijkt, dat nog vrij vele personen, die zich op grond dezer verordening bij de gewestelijke arbeidsbu- reaux of de bijkantoren moeten aanmel den, in gebreke zijn gebleven, dezen plicht na te komen. De belanghebbenden verlie zen dus blijkbaar uit het oog, dat verzuim in deze strafbaar is. Voorts blijkt uit aller lei mededeelingen en vragen, dat omtrent de gevolgen van de aanmelding veel mis verstand heerscht. Daarom kan het zijn nut hebben er nog eens op te wijzen, dat studeerenden boven den 24-jarigen leeftijd zich moeten aanmelden, doch dat het geenszins de bedoeling is ,hen uit hun stu die te halen of hun studie te bemoeilijken. Zij kunnen deze studie, mits die als ernstig is op te vatten, rustig voortzetten en tot een einde bregen. Hetzelfde geldt ook voor hen, die b v. bij hun ouders werkzaam zijn. Indien aangenomen kan worden, dat een aanmeldingsplichtige in de huishou ding of in het bedrijf van de ouders een volledige dagtaak heeft, zal men deze taak ook verder kunnen blijven vervullen. Men lichte hieromtrent de arbeidsbureaux vol ledig en juist in, waardoor de leiders van deze bureaux in staat zijn met elke bij zondere positie rekening te houden. De verwachting, die hier en daar schijnt te bestaan, dat men. door zich niet aan te melden, aan de aandacht ontsnapt, zal vol komen ongegrond blijken. Wie deze hou ding aanneemt bezorgt zich slechts moei lijkheden UITREIKING BONKAARTEN 5de PERIODE. Naar aanleiding van de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de vijfde periode 1942 (19 April tot 18 Mei), welke gedurende het tijdvak van 29 Maart tot en met 18 April 1942, op nader door de plaatselijke distributiediensten te bepa len plaatsen en tijdstippen plaats heeft, wordt van bevoegde zijde de aandacht ge vestigd op het volgende. De nieuwe kaarten zijn uiterlijk gelijk aan die, welke uitgegeven zijn voor de 4e periode, met dit verschil, dat aardappel- kaarten niet meer op de nieuwe kaarten voorkomen. Er worden afzonderlijke aard- appelkaarten uitgereikt, bestemd om ge durende een tijdvak van 10 weken ge bruikt te worden. De distributiediensten zullen echter geen aardappelkaarten ver strekken aan hen, die daarvoor om dezelf de reden als vorige keer, niet in aanmer king komen, met dien verstande, dat zy, die thans wel in aanmerking wenschen te komen voor een aardappelkaart, een ver klaring moeten onderteekenen, dat zij ten tijde van de uitreiking der kaarten per ge zinslid over minder dan 50 kilogram aard appelen beschikken, zulks in verband met de periode van 10 weken, gedurende welke deze kaarten jebruikt zullen worden. In den loop van bovengenoemd tijd vak worden derhalve uitgereikt aan personen van 21 jaar en ouder, die im 'het bezit zijn van een K 1-inlegvel, een bonkaart K 102 en één aardappel- kaart EB, bevattende bonnen, genum merd „21A" tot en met „24A", „26A" tot en met „29A", „31A" en „32A"; van elk nummer twee bonnen. Houders van een inlegvel K2, dus personen van 14 tot en met 20 jaar, ontvangen een bon kaart K202 en een aardappelkaart EC, die dezelfde nummers bevat als de kaart EB, dooh van ieder nummer drie bon nen. Zij, die in het bezit zijn van een inlegvel K3, dus kinderen van 4 tot en met 13 jaar, zullen een bonkaart K302' ontvangen, benevens een aardappel kaart EB, dus een zelfde aardappel kaart als aan volwassenen wordt uit gereikt. Aan kinderen van 0 tot en 3 jaar, die in het bezit zijn van een in legvel K 4, zal een bonkaart K 402 worden verstrekt, en een aardappel kaart ED, waarop eveneens de num mers van de kaart EB voorkomen, doch van ieder nummer één bon. Het bovenstaande is eveneens van toepassing op houders van L-inlegvel- len, met dien verstande, dat deze on derscheidenlijk een bonkaart L 102, L 202, L 302 of L 402 ontvangen, met de daarbij behoorende aardappelkaart. Bovendien ontvangen houders van L-inlegvellen nog een aardappelkaart EE, bevattende de nummers „21B" tot en met „24B", „26B" tot en met 29B", „31B" en „32B", van elk nummer één bon, De plaatselijke distributiediensten reiken de kaarten uitsluitend uit op vertoon der stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel. Men kan de kaarten uitsluitend afhalen bij -den distri- ibutiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister staat ingeschreven. Op dit laatste voorschrift wordt, evenals bij de vorige uitreiking, een uitzondering gemaakt voor bepaalde categorieën van personen (schippers e.d,). Ten slotte wordt de aandacht er op ge vestigd, dat zij, die geboren zijn in de maand Mei, van het jaar 1921, 1928 of 1938 hun inlegvel moeten ruilen alvorens zij h/um bonkaarten inontvanigst nemen. Zelfverzorgers voor aardappelen zullen geen aardappelkaart ontvangen, terwyl van zelfverzorgers voor brood en vleesch de brood- of vleesChkaart zal worden in gehouden. Van kinderen van melkveehouders zal de distributiedienst de melkkaarten inhouden. HET SCHEUREN VAN GEPACHT GRASLAND. In de Staatscourant van 7 dezer is een besluit verschenen betreffende het zonder toestemming scheuren van gepacht gras land. Hierin is bepaald, dat, indien een pachter na 1 April 1941 een gepacht gras land zonder toestemming van den eige naar, den rechter, het pachtbureau of de grondkamer, geheel of gedeeltelijk heeft gescheurd, de verpachter deswege ontbin ding der pachtovereenkomst niet kan vor deren, doch uitsluitend schadevergoeding. De rechter kan voorts den pachter de verplichting opleggen wederom gras in te zaaien. De aandacht wordt erop gevestigd, dat dit besluit alleen geldt t.a.v. graslanden, welke op 7 April 1942 reeds gescheurd waren: pachters, die nu nog willen scheu ren dienen normaal de benoodigde toe stemming var\ eigenaar of grondkamer aan te vragen. Pensioenwet 1922. Verruiming van de mogelijkheid van in koop voor pensioen van verschillende soorten van diensttijd. Van belang voor in dienst zijnde, zoowel als voor ontslagen (ook gepensioneerde ambtenaren). De Pensioenraad vestigt de aandacht op het volgende: Bij beschikking van den Se cretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 31 Januari2 februari 1942 (Nederlandsche Staatscou rant van 3 Februari 1942 no. 23) is met in gang van 1 Maart 1942 de Pensioenwet 1922 o.a. op het punt van den inkoop be langrijk gewijzigd. Deze inkoop is in den vervolge op ruimer schaal mogelijk. 1. Voor hen, die met ingang van 1 Maart 1942 ambtenaar werden en voor hen, die deze hoedanigheid na dien datum verkrij gen of verkregen is onder bepaalde voor waarden thans inkoopbaar: Tijdelijke en vaste diensttijd, zoowel in rechtstreeksch als in zijdelingsch dienst verband, onafhankelijk van bezoldiging of van het bedrag der bezoldiging en onaf hankelijk ook van den aard der dienstbe trekking (publiekrechtelijk of contrac tueel). Voor wat betreft den diensttijd op ar beidscontract wordt met name gewezen op de mogelijkheid van inkoop van zulken tijd in dienst van andere openbare licha men dan het Rijk. Voor eiken inkoop geldt een termijn van drie maanden, te rekenen van den dag, waarop men op of na 1 Maart 1942 amb tenaar in den zin der Pensioenwet werd of wordt, 2. Zij, die reeds voor 1 Maart 1942 amb tenaar in den zin der Pensioenwet werden kunnen ook nog tot inkoop van diensttijd worden toegelaten. Echter op meer be perkten voet, Voor hen is onder bepaalde voorwaarden inkoopbaar geworden tijde lijke diensttijd met eehe wedde van meer dan 400.en contracttijd met een bezol diging vah meer dan 400.in beide ge vallen voorzoover die tijd niet reeds voor 1 Maart 1942 inkoopbaar was. De gelegen heid om in te koopen bestaat voor deze ca tegorie tot 1 September 1942. Tot de tweede groep van belanghebben den behooren ook zij, die voor 1 Maart 1942 ontslagen zyn, zelfs al zyn zij gepensio neerd. Van dezen inkoop zijn echter uit gezonderd zij, die voor 1 Maart 1942 zyn ontslagen ingevolge de beschikking van aen Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche Gebied van 21 Februari 1941 (ambtenaren van Joodschen bloede). Met nadruk wordt er verder op gewe zen dat: 1. Elke inkoop schriftelijk (op ongeze geld papier) moet worden gevraagd aan den Pensioenraad te 's Gravenhage, onder overlegging van de bijbehoorende bewijs stukken (akten van aanstelling e.d.); ver zoeken, welke niet binnen de gestelde ter mijnen bij den raad zijn ontvangen, moe ten onherroepelijk worden afgewezen; 2. Geen inkoop kan plaats hebben, wan neer de diensttijd reeds voor 1 Maart 1942 inkoopbaar was, doch toen om de een of andere reden niet werd ingekocht. 3. De inkoop-verruiming niet geldt voor diensttijd voor 1 Juli 1922. Inkoop van diensttijd door voor 1 Maart 1942 ontsla genen kan in bepaalde gevallen alsnog een uitzicht openen op uitgesteld pensioen, dan wel alsnog recht op pensioen doen ontstaan. Het indienen van een verzoek om inkoop is daartoe voldoende, wanneer reeds voor 1 Maart 1942 een pensioenaan vrage bij den Pensioenraad werd inge diend. Deze behoeft dan niet te worden herhaald. Is zulk een aanvrage nog nim mer ingediend, dan moet tegelijk met het verzoek om inkoop eene (ongezegelde) pensioenaanvrage worden ingezonden. Voor gepensioneerden kan de alsnog mogelijk gewordien inkoop venhiooging van pensioen tot gevolg hébben. Deze verhoo ging behoeft niet uitdrukkelijk te worden gevraagd. Zij geschiedt door den Pensioen raad op grond van het verzoek om inkoop. In het bijzonder voor hen, die voor 1 Maart 1942 ontslagen zijn, is het met l-it oog op de spoedige regeling of veihooging van hun pensioen, dus van veel belang', dat zij hun verzoek om inkoop zoo spoedig mogelijk aan den Pensioenraad zenden. Eveneens is spoedig handelen van belang voor 'hen, die op of na 1 Maart 1942 ambte naar werden en voor wie de inkooptermijn van 3 maanden reeds gedeeltelijk is ver streken. Gepensioneerde weduwen en weezen kunnen aan de nieuwe regeling geen rech ten ontleenen. WINTERHULP NEDERLAND. Van 23 tot en met 28 Maart 1942 is to taal ontvangen aan giften f 192,671,95. DE NEDERLANDSCHE BOEREN IN HET OOSTEN. Medegedeeld wordt, dat de groep Oost- landlboeren, die einde Maart naar Riga is vertrokken, aldaar in goeden welstand is aangekomen. Binnenkort kan de eerste post der Oostlandlboeren bij hun familie in Nederland verwacht worden. HANDEL IN OUDE TUBEN. In den laatst en tijd verschijnen er her haaldelijk advertenties, waarbij hoeveel heden oude tuben te koop worden ge vraagd. Van bevoegde zijde wordt er met nadruk opgewezen, dat de handel in oude tuben slechts geoorloofd is na daartoe ver kregen vergunning van den directeur van 'het Rijksbureau voor non-ferro metalen. Voorts dienen daarbij de in de prijzenbe schikking non-ferro metalen no. 2 vast gestelde prijizen in acht te worden geno men. Overtreding van de desbetreffende voor schriften kan ingevolge het Economisch Sanctiebesluit 1941 zwaar worden gestraft, terwijl een ieder met een strenge controle rekening dient te houden. £iiwiqi& DONDERDAG 9 April: Mis v. d. Donder dag v. d. Paaschweek: Victricera. Gebeden als gisteren. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. DONDERDAG: 2e gebed v. d. Z. Thomas van Tolentijn, Martelaar; 3e voor den vre de. KERKNIEUWS De parochie van de H.H. Nicolaus en Ge zellen te Delft heeft op den Eersten Paasohdag het veertig jarig Priesterfeest gevierd van den zeereerw. pater Borro- maeus de Greeve O.F.M. Om half elf celebreerde de jubilaris een solemneele H. Mis. De provinciael der Min derbroeders, de hoogeerw. pater Pruden- tius van Leusden fungeerde als presbyter- assistens; diaken en subdiaken waren resp. pastoor J. v. d. Berg en pater G. de Gree ve, Montfortaan, neef van den jubilaris. Op het priesterkoor hadden plaats geno men de eerw. pater J. J. de Greeive S.J., broer, rector te Groningen, pastoor J. H. Duyimel uit Den Haag, alsmede de paters Job. Haarmans en J. Gianotten, kapelaans der parochie. Pater J. J. de Greeve S.J. hield de feest- pred'icatie naar aanleiding van de woorden,: „Coeli et terra annuntiant gloriam Dei". „Hemel en aarde verkondigen God's lof". Pater Wijnand siuys O.F.M., de be kende leider der cursussen voor niet-ka- tholieken, vierde 2en Paasdhdag zijn zil veren priesterfeest te Haarlem. In de pa rochiekerk van het Allerh. Hart droeg hij de plechtige Hoogmis op. In het priester koor hadden o.a. plaats genomen Z.H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem en Mgr. Aalberse, officiaal van het bisdom. Pastoor Henlzen 'hield de feestpredikatie. In café-restaurant Brinkman aan de Groote Markt recipieerde de jubilaris des middags van half twee tot drie uur. De heer J. van Son, voorzitter van het huldi gingscomité, bood namens de katholieke en niet-katiholieke vrienden een reis naar Lourdes aan. Enkele bekeerlingen en niet- katholieke cursisten gaven uiting aan hun dankbaarheid voor de wijize, waarop pater Sluys hun leven op een hooger plan had weten te brengen; zij deden dat zoowel in proza als in poëzie. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE ONGELUKKEN. Op den Schiedamschenweg te Rotterdam is de 79-jarige voetganger B. Meerman, wonende in de Puntstraat, de Rijstraat weifelend overgestoken, zoodat hij werd aangereden door een motorwagen van de stadstram. Het slachtoffer werd eenige meters meegesleurd en is aan de verwon dingen overleden. Gistermiddag om ongeveer vier uur ic op den hoek van de Van Boetzelaerlkan en de Houtrustbrug te 's-Gravenhage het 9-jarig meisje M. B., uit de Van Loostraat, door een motorwagen van lijn 11 aangere den en op slag gedood. 350 FIETSBANDEN „IN VOORRAAD'.' De recherche te Amsterdam heeft tij dens de Paaschdagen bij een huiszoeking in een woning aan de Stoofsteeg aldaar 350 nieuwe fietsbanden in beslag genomen, afkomstig van een diefstal in een rijwiel- fabriek aan den O. Z. Achterburgwal, Uit een textielzaak aan de Keizersgracht is voor 8000.aan manufacturen ge stolen. DIENSTBODE STEELT 1500. De politie te Nijmegen heeft aangehou den de 23-jarige dienstbode H. wegens diefstal van 1500 ten nadeele van haar patroon. Voor het gestolen geld had zij meubels en goederen voor haar a.s. hu welijk gekocht. BAKKERSKAR GEPLUNDERD. Gistermorgen snapte de in hinderlaag liggende Edesche recherche vijf jongens bij het plunderen van een bakkerskar. Als naar gewoonte had een bakker zijn kar aan den Boschrand gezet en was met brood het huis van een klant binnengegaan. Onmid dellijk kwamen toen vijf jongens van tien tot twintig jaar, die in der haast een ke ten vormden tusschen de kar en den rand '/an het bosch. De oudste nam vliegensvlug uit de kar krentenbrood, bruin brood, snoep doozen gebak, zakjes met koek, pepermunt en gaf dit door aan zijn maat, die het op zijn beurt weer deed verhuizen naar num mer drie en op deze wijze kwam alles in minimum van tijd terecht in een schuur aan den boschrand, anderdeels achter een vat. Toen de rechercheurs uit hun schuilhoeken te voorschijn kwamen, wilden de jongens vluchten, doch daaraan viel niet meer te denken. Allen werden gegrepen. „Hbld." SPORT VOETBAL WORDEN DE SPORTBETREKKINGEN TUSSCHEN ZWITSERLAND EN HONGARIJE VERBROKEN? Zwitserland heeft de internationale voet balwedstrijd, welke eersten Pinksterdag (24 Mei) tegen Hongarije in Budapest was vastgesteld, afgezegd, daar er weinig kans bestaat, voor de spelers van het nationale elftal, verlof te krijgen. Hieromtrent wordt van officieuze zijde in de Zwitsersche sportpers verklaard, dat merkwaardig genoeg deze oorzaak in Bu dapest niet begrepen is en zij wordt eerder als een teeken van slechten wil uitgelegd. In een officieele mededeeling uit de Hongaarsche hoofdstad wordt verklaard, dat de Hongaarsche sportleiding het voor nemen heeft, wegens dit voorval de sport- betrekkingen met Zwitserland te verbre ken. WANDELSPORT P. P. A. P. P. A. nam Tweeden Paaschdag met een groep van 36 personen, welke onder leiding stond van den heer W. van der Linden, doel aan de Paaschwandeltochten, uitgeschreven door de gezamenlijke Haag- sche Christelijke Wandelsportvereenigin- gen. Het schitterende parcours voerde door het Westland, terwijl de organisatie zeer goed te noemen was. De groep ontving een fraaien groepsprijs, terwyl ieder P. P. A.- V'd in het bezit kwam van een, voor deze tochten speciaal vervaardigde standaard medaille. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. De chef had geen benzinevergrunning. De chef van de d'istributiedienst N. D. Sloof uit Koudekerk had met zijn auto gereden, terwijl hij niet in het bezit was van een benzinevergunning. De eco nomische rechter had hem voor dit feit veroordeeld tot een maanid gevangenis straf. Verdachte was van deze straf in hooger beroep gekomen by het Hof, al waar hij verschillende verzachtende om standigheden aanvoerden. De procureurigeneraacl eisChte thans een geldboete van 50 sulbs. 50 dagen hechte nis. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Rijwieldieven en helers staan terecht. Zware straffen geëischt. Voor de Haa gsche rechtbank hébben zich een aantal rijwielrieven en helers te ver antwoorden gehad, die allen zware straffen tegen zich hébben booren eisohen, C. van D. te A 1 p h e n a. d. R ij n, thans ged. had op 17 October een fiets voor een boekwinkel weggenomen. 2 November eveneens een rijwiel voor een café en op 16 November had hij het slot van een schuurtje verbroken en eveneens een rij wiel gestolen. De officier eisöhte tegen hem een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. J. B. uit A 1 p h e n a. d. R ij n had1 rij- wiei binnen- en buitenbanden gekocht van van D. en zich daarmede schuldig gemaakt aan heling waarvoor de eisch vier maan den gevangenisstraf werd'. H. J. V. uit Alphen a. d. R y m had geld, van de opbrengt van de gestolen ban den, aangenomen en ook bier werd de eisch vier maanden gevangenisstraf we gens heling. G. S. en A. S. beidien tuit Kouder- k e r k hadden volgens de dagvaarding daar ter plaatse een rijwiel gestolen. De verdachten ontkendén ten stelligste. De officier zag in deze zaak geen bewijs en vorderde vrijspraak. Toen een marechaussee'zijn rijwiel even onbeheerd langs een sloot had gesplaatst teZoetermeer hadden H. M. S. en J. A. de V. dit vehikel gestolen, na eerst gekeken te hebben of de banden wel goed waren. De officier eischte tegen elk zes maanden gevangenisstraf. J. v. d.. B. en M. H. beiden uit L e i d- s c h e n d a m hadden te Nootdorp een fiets gestolen en verkocht. Ook bier werd de eisCh tegen elk zes maanden gevange nisstraf. J. D. S. had in October en November te Leiden drie fietsen gestolen. Aange zien bij thans reeds twee jaar gevangenis straf uit zit wegens fietsen diefstallen werd thans volstaan met bet opleggen van een maand gevangenisstraf. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 9 APRIL. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.15 Ochtend gymnastiek 8.25 Gramofoonmuziek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gramo foonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 10.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Orgelcon cert 12.00 Klaas van Beeck en zijn or kest (opn.) 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Winterbijeenkomst der maatschappij voor utibouw en plantkunde 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste 14.00 Pianovoordracht 14.30 Zang met pianobegeleiding 15.00 Gramofoonmu ziek 15.30 Voor de zieken16.00 Zon dag VII van den Heidelbergschen Catechis mus 16.20 Gramofoonmuziek 16.30 Orgelconcert en zang 17.00 Gramofoon muziek 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 17.30 Roe- meensch orkest Gregor Serban 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding 18.15 Otto Hendriks en zyn orkest 18.50 BNO: Nieuwsberichten 19.00 BNO: De wereld- meening uit vreemde kranten 19.10 In leiding volgende uitzending 19.15 Om- roepsymphonie-orkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken) 20.45 Filmpraatje 21.00 Gramofoonmu ziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Militair overzicht 22.10 Gra mofoonmuziek 23.15 Pianosoli (gr.pl.) 23.3024.00 Theo UdenMasman en zijn dansorkest (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I 8.45 Christ. Gemengde Zangvereeniging „Harmonie" (opn.) 9.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.40 Voor de vrouw 11.00 Gramofoonmuziek 11.20 Ehsemble Francis Keth 12.00 En semble Joan Lancé 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest 13.45 Voor dracht 14.00 Omroeporkest en Grazioso kwartet 15.00 Voor de vrouw 15.30 Cello en pniano 16.00 Amusementsorkest (ppn.) 16.45 Voor de jeugd 17.15 BN O: Nieuws-, economische- en beursberich ten 17.30 Zang met pianobegeleiding en pianosolo 18.00 Gramofoonmuziek 18.30 De Nederlandsche techniek in het nieuwe Europa 18.45 Orkest Ernst van 't Hoff en soliste 19.15 „Brandende kwesties", causerie 19.30 BNO: Nieuws berichten 19.40 Spiegel van den dag 19.50 BNO: Wat Nederland schrijft 20.00 De Melodisten en soliste. (Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.40 Radiotooneel 21.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest - 21.30 Gramo foonmuziek 21.45 BNO: Nieuwsberich ten 22.00 Gramofoonmuziek 22.10— 22.15 Avondwijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 7.15—24.00 Hilversum I. 2e programma: 7.15—22.15 Hilversum I 22.15—24.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2