Momentje VRIJDAG 27 MAART 1942 33ste Jaargang No. 10212 Sa £eicbcli£0oti/fcc!/rit Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. WAARDEERING VAN GRONDBEZIT ONDER het motto „Boerenland in boe renhand zijn den laatsten tijd maat regelen genomen om een einde te ma ken aan het euvel, dat het bezit van land bouwgrond meer en meer losraakte van diengene, die den grond bebouwen moest. Dat dit een euvel was en speciaal in on ze kringen ook als zoodanig werd gevoeld, moge o.a. hieruit blijken, dat Mgr. Aenge- nent in zijn Leerboek Sociologie, juist de omstandigheid, dat men den grond ging beschouwen als een gewoon handelsobject als de eerste oorzaak aanmerkt van het landbouwvraagstuk. „In vroeger eenwen, zoo schrijft hij, werd de grond en terecht niet beschouwd als een gewone koopwaar. Men begreep maar al te goed de sociale be teekenis van grond en bodem voor de geheele maat schappij. Koop en verkoop waren daarom gebonden aan bezwarende condities. Na de Franscbe revolutie kwamen de oud-heiden- sohe beginselen (bedoeld zijn die van het Rocmeinsoh Recht) omtrent den eigendom weer in zwang. Men ging den eigendom weer beschouwen als een absoluut indivi dueel recht; elke beperking van het eigen domsrecht werd dus als verkeerd aange merkt. De grond werd ook een gewone koopwaar. Daardoor maakte zich het kapi taal zooveel mogelijk van den grond mees ter; speculatie in grond en bodem had vrij spel gekregen; vraag en aanbod, en niet de opbrengst van den grond ging voortaan de waarde ervan bepalen. De eigenaars wonen dikwijls in de steden en zijn niet op dfe hoogte van den toestand hunner pachters, kennen hen dikwijls niets eens; de rentmeesters, die veelal naar gelang van d)e opbrengst betaald worden, worden licht geneigd tot verhooging van de pacht". Om aan het voortwoekeren van dezen wantoestand paal en perk te stellen is in 1940 de bepaling gekomen, dat „land, waarop eenige vorm van bodemcultuur als bedrijf wordt uitgeoefend" niet anders dan aan landgebruikers verkocht mag wor den. Dat was een eerste en groote stap ter verbetering en het ligt in de lijn, dat als tweede groote verbetering het herstel van het z.g. majoraaitsrecht in den een of an deren vorm zal volgen. Dan zal het land bezit, de boerderij niet meer vererven op de gezamenlijke erfgenamen, doch slechts op één van hen, als regel op den oudsten zoon, waardoor versnippering van het grondbezit wordt voorkomen. Uit dit alles spreekt het streven om het besef van de waarde van den grond als familiebezit te herstellen. Wij moeten weer terug naar de oude opvattingen om trent het landbezit, zooals zij vroeger ook hier heerschten, omdat zij door en door gezond waren en zij alle recht deden we dervaren aan de groote sociale beteekenis van den bodem. In dit verband is het belangwekkend eens na te gaan, hoe onze voorouders dach ten over grondbezit en hoe die gedachten tot uitdrukking kwamen in het oude recht. Ten tijde van den Romeinsehen geschied schrijver Tacitus, aan wien wij een groot deel van onze overigens helaas spaar zame kennis van het leven onzer voor vaderen omstreeks 20 eeuwen geleden ont- leenen, bestonden er vaste familiegoede ren, waarvan de familieleden wel beurte lings gebruik mochten maken, doch die eigendom bleven van de familie. Het sprak welhaast vanzelf, dat de ont wikkelingsgang van het recht op dit punt zou gaan in de richting van het particulier bezit. Want wie het land bewerkt heeft en de vrucht heeft zien rijpen van het werk zijner handen, gaat zich hechten aan den grond, hij wil zijn werk voortdurend ver beteren en verlangt dan ook een steviger en duurzamer bezit dan een wisselend ge bruiksrecht. Zoo zien wij in de z.g; Frankisch-Ger- maansche periode van ons vaderlandsch recht (van ongeveer 500 tot 900 van onze jaartelling) particulier grondbezit opdui ken. Want het blijkt dat onroerende goe deren vererfden onder de leden van een familiegroep, hetgeen onmogelijk geweest zou zijn indien er niets anders bestaan had dan familie-eigendom. De familie liet evenwel haar aanspraken op het aloude erfgoed niet geheel en al los, want uit dien ouden toestand bleef een recht van meespreken bewaard, dat bekend is onder den Duitschen naam van hst „Beispruchreoht" en eeuwen lang in ons land in zwang is gebleven. Tot zelfs in 1809 gold in sommige gewesten van ons land de bepaling, dat aangeërfd onroerend goed niet weggeschonken mocht worden noch bij testament vermaakt zonder mede werking van de familieleden. Volgens dit „recht van meespreken" konden de famil'e- leden verhinderen, dat het aangeërfde fa- tmiliegoed buiten de familie geraakte. Men maakte daarbij onderscheid tusschen aan geërfd goed, „aiodis" genaamd, en aange wonnen goed, dat vrij vervreemd mocht worden. Waarschijnlijk werd het bij de uit breiding van het verkeer te lastig, dat alle daarvoor in aanmerking komende familie leden een woordje moesten meespreken, vooral als er oneenigheid beerschte in de familie iets wat zelfs tegenwoordig nog wel eens kan voorkomen! en daaraan zal het wel te wijten zijn geweest, dat men er in sommige streken een vóórkoopsrecht van is gaan maken. Wie zijn erfgoed wilds verkoopen, was verplicht het eerst aan de familie aan te bieden en pas als dezen het niet hebben wilden, kon hij tot verkoop buiten de familie overgaan. Uit dit vóórkoopsrecht heeft zich weer het naastingsrecht ontwikkeld, dat bij onze voorvaderen bekend was als het recht van „aanboort", „aaniboordinge" of „na- coep". In dat geval kon de verkooper vrij een De Japanners in den Indischen Oceaan Brillen ontruimen de Nlcobaren Nadat de Japanners de Andamanen heb ben bezet zijn ook de Nicobaren die meer zuidelijk in de Golf van Bengalen liggen door de Britten ontruimd. Zij trekken hun troepen terug naar Trincoma- lee, op Ceylon, waar de verdediging van den Indischen Oceaan wordt geconcen treerd. Het besluit om deze strategisch belang rijke eilandengroep op te geven is, naar militaire kringen te Londen mededeelen, genomen daar er niet voldoende tijd be stond voor het organiseeren der verdedi ging. Men hoopt evenwel dat men bij deze haven- en vliegtuigbases eveneens de tac tiek der verschroeide aarde heeft toege past. Naar Domei meldt, verklaart men in mi litaire kringen te Tokio, dat de bezetting van Port Blair door de Japanners de eer ste stap op den weg naar verovering van den Indischen Oceaan is. De Andamanen immers vormen de eenige hindernis tus schen Malakka, Ceylon en Britsch-Indië. Volgens berichten van Amerikaansche correspondenten te Calcutta heeft de be zetting der Andamanen door de Japanners eenige ongerustheid in de groote steden van Voor-ïndië en op Ceylon verwekt. Zooals uit Colombo wordt gemeld heeft het bestuur van Ceylon den eisch gesteld het eiland tot dominion te doen verklaren. Het bestuur heeft nu Colombo verlaten en zich naar het binnenland begeven. Te Calcutta, Madras en Bombay is de eva- cuatiegolf opnieuw zeer levendig gewor den; de plaatsen op de kustbooten zijn al voor de eerste weken besproken. Zooals S.P.T. verder bericht, is Port Mo resby, de hoofdstad van het Nieuw-Gui- neesche Australische mandaatgebied, ge heel geëvacueerd en door de Engelsche troepen in brand gestoken. Stad en haven zijn totaal verwoest. CHÏNE3SCHE TROEPEN OVERSCHRIJDEN THAILANDSCHE GRENS. Naar S.P.T. bericht zijn, volgens een mededeeling van den officieelen woord voerder der Tsjoengking-regeering, Chi- neesche troepen de Thailandsche grens overschreden. De troepen, bestaande uit twee colonnes, kwamen uit Birma en overschreden op twee plaatsen de Chi- neesch-Thailandsche grens. Uit Nieuw Delhi meldt de Britsche be richtendienst, dat Toengoe aan het Bir- maansche front door de Japanners is om singeld. PORTÜGEESCHE TROEPEN VOOR TIMOR. Volgens te Lissabon ontvangen berich ten zijn de troepen, die op het transport schip „Joao Belo" van Mozambique naar Timor zijn vertrokken, te Mormugao aan gekomen, waar zij wachten, tot er meer duidelijkheid in den toestand op Timor gekomen is. DE TOESTAND OP BALI. Bali heeft zijn gewone uiterlijk herkre gen en slechts weinig teekenen wijzen op den korten oorlogsstorm, die over het eiland is heengegaan na de Japansche lan ding op 19 Februari. Het bestuur van het eiland is nog in handen van de acht be stuurders, zij het uiteraard onder Japan sche autoriteiten. De Nederlandsche troe pen hadden weinig tijd tot uitvoering van de politiek der verschroeide aarde, zoodat de oorlogslidteekens op het eiland niet zeer diep lijken. De twee voornaamste steden op he eiland. Denpasar en Singa- radja, leden bij de Japansche bezetting al leen onder .een korte onderbreking van den electrischen stroom en dit euvel is ge heel hersteld. De hoofdwegen, die schade hadden geleden, zijn hersteld door vrijwil ligerscorpsen en de autobussen hebben de diensten hervat. De drieduizend Chinee- zen, die den handel op het eiland in han den hadden, zijn naar hun huis terugge keerd en werken samen met het Japan sche leger. MEDEDEELING VAN JAPANSCH CONSULAAT-GENERAAL IN SJANGHAI Het Japansche consulaat-generaal heeft aan de te Sjanghai wonende burgers, die onderdanen zijn van vijandelijke landen (uitgezonderd zijn Engelschen, Amerika nen, Nederlanders en Belgen) of van lan den, waarmede de diplomatieke betrekkin gen met Japan zijn verbroken, een mede deeling gedaan, waarin wordt gezegd, dat de bevoegde Japansche autoriteiten in verband met een plan, dat voorziet in de repatrieering van burgers op een later tijdstip, de burgers oproepen om het aan tal hunner op te geven, die wenschen te evacueeren. Engelschen, Amerikanen, Nederlanders en Belgen zijn uitgezonderd, daar over hun evacuatie reeds onderhandelingen worden gevoerd, die in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. VERKLARINGEN VAN MAISKY. De Berlijnsche pers levert commentaar ep de verklaringen, welke de Sovjetam bassadeur te Londen, Maisky, Woensdag beeft afgelegd en waarin hij zich keerde tegen de Britsch-Amerikaansche stelling, dat de toestand der geallieerden in 1943 teter zou worden, en eischtr, dat de gene rale staven doordrongen mnpten zijn van de gedachte: 1942 en niet 1943. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Als Maisky zoo onverbloemd hulp vraagt en op zoo brute wijze de afwach- ingsstrategie der bondgenooten aanvalt, liggen de motieven daartoe voor de hand: de verwachtingen, die de bolsjewisten van oen winterveldtocht koesterden, zijn be schaamd en de bezorgdheid voor de ko mende Gebeurtenissen groeit". De „Berliner Lokalanzeiger" merkt op, dat Maisky's wanhooige manoeuvre beves tigt, wat reeds bekend was door de bot sing tucschen Ha'ifax en Litwinof te Was hington. Tusschen de Sovjet-Unie en de Anglo-Amerikaansche landen bestaat een principieel verschil van oovatting ov0^ d«n oorlog en de noodige maatregelen. Nu de win tercampagne mislukt is, stellen de bols jewisten hun eischen. ÏN EEN PAAR REGELS Britsche aanvallen in den nacht van Woensdag op Donderdag op woonwijken in het bezette Fransche gebied hebben, negentien dooden en een groot aantal ge wonden onder de burgers geëischt. Volgens de laatste gegevens bedraagt het aantal Britsche bommenwerpers, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag 's neergeschoten, elf. Dit getal wordt ook door den Britschen berichtendienst be vestigd. De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de beide treilers „Britannic" en „Moorland" tot zinken zijn gebracht. Naar de „Daily Express" uit Mexico meldt, heeft de Mexicaansche marine een Fransch schip in de Golf van Mexico op gebracht. Door een ontijdige dynamietontplof- fing in een steengroeve van een Portland- cement fabriek in Easton (Pennsylvanie) zijn minstens twintig arbeiders gedood. Veertien kinderen van een school werden gewond. In de munitiefabriek in de nabijheid fan San Paolo (Brfazilië) heeft zich een ontploffing voorgedaan. Deze fabriek is ie grootste kruitfabriek van Zuid-Amerika Het aantal dooden en gekwetsten moet be trekkelijk gering zijn. In de nabrheid van Casablanca wilde een autobus uitwijken voor een spelend kind en reed tegen een boom, waarbij ze ven passagiers omkwamen. De gezondheidstoestand van koning Gustaaf van Zweden, die 8 dagen geleden een operatie heeft ondergaan, is thans revredigend. De Führer en de nieuwe Duitsche rijksminister Speer tijdens een bespre king in het hoofdkwartier Hoffmann-Stapf-Pax Holland m VON PAPEN TE BERLIJN. De Duitsch ambassadeur te Ankara, von Papen, is te Berlin aangekomen. Over het doel en de besprekingen van den Duitschen gezant te Ankara, Von Pa pen, die te Berlijn is aangekomen, worden bi de Wilftelmstrasse geen mededeelingen verstrekt. Intusschen wees de officieele spreker in de Wilhelmstrasse tijdens de Persconferentie van buitenlandsche journa- isten gistermiddag nogmaals op het feit, Jat Duitschland met groote belangstelling ^e ontwikkeling in Turkije gadeslaat. Bij zondere aandacht besteden de Berlijnsche politici aan de reactie van de Turksche be volking op de groeiende bolsjewiseering van Jen nabuurstaat Iran. Men heefft in Berlijn den indruk, dat Turkije dit Iraansche pro ces niet alleen aandachtig gadeslaat, maar dat het tevens dagelijks gesterkt wordt in zijn meening, dat Engeland overal geneigd 's aan de bolsjewistische eischen toe te geven. BINNENLAND TWEE DOODEN EN TWEE VERMISTEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben Engelsche bommenwerpers verscheidene malen boven Nederlandsch grondgebied gevlogen. Zij hebben, mee- rendeels in het wilde weg, een aantal bri sant- en brandbommen omlaag geworpen, die deels zonder uitwerking in het open veld zijn terechtgekomen, deels echter aanzienlijke schade aan woonhuizen en boerderijen hebben toegebracht. In een stad in het Oosten des lands werden eeni ge woonhuizen verwoest. Hierbij werden twee burgers gedood, twee ernstig en vijf licht gewond. Twee personen worden nog vermist. BEKENDMAKING. Burgemeesters. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal van bestuur en justitie heeft krachtens art. 3 der Veror dening no. 108/40 (vierde Verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) en art. 4 eerste alinea, van Verorde ning no. 3/40 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland tot burgemeester benoemd: den heer Jan Hen drik Oonk, te Heerlen, tot burgemeester van Born; den boer Q. W. Franken, te Her kenbosch. tot burgemeester van Vlodrop; den kapitein op non-actief Willen van der Zanden, te Assen, tot burgemeester van Wijlre en den heer J. H. Frijns, te Bunde, tot burgemeester van Limbricht. koopcontract afsluiten, maar hadden de familieleden het recht binnen een bepaal den termijn het contract over te nemen, natuurlijk tegen schadeloosstelling van den gedupeerden kooper. Natuurlijk had niet de geheele familie dat „Beispruchsrecht" of naastingsrecht. Op de eerste plaats kwamen de kinderen en pas bij gebreke van de afstammelingen in de rechte lijn kwamen broers en zus ters, ooms, tantes, neven en nichten aan de beurt. Maar het kwam ook wel voor, dat de naastgelanden, de d'orpsgenooten of de markgenooten het naastingrecht hadden, als de „sibbe" (familie) was uitgestorven. Als uitzondering op het strenge recht der familie vinden wij het contract van „evelganik". Wanneer iemand oud was geworden en niet in staat om zijn eigen goed te besturen, kon hij zijn bezittingen aan een ander (dikwijls een klooster) aanbieden tegen be ding van levensonderhoud tot aan zijn dood. Tegen zulk een contract kon de famlie zich niet verzetten. Wel kon zij ook hier het contract overnemen binnen een zieke ren termijn. Wanneer zij aanbood om onder borgstelling den bejaarden man een even groote som als levensonderhoud jaarlijks uit te keeren, kon het grondbezit weer in de familie blijven. Uit dit alles blijkt wel, hoe in den ouden tijd en in de Middeleeuwen het grondbe zit werd gewaardeerd en hoe men alles deed om het erfgoed bijeen te houden. Mr H. G. IN EIGEN TUIN. Bij de indeeling van mijn tuintje heb ik eenige waardevolle werken geraad pleegd om in alle moeilijkheden, de welke een tuin van 4x4 meter ople vert, indien hij aan alle eischen wil vol doen, te kunnen voorzien. Dat is voor waar geen kleinigheid. Want mijn ega wil liefst zoo spoedig mogelijk bloe men plukken van haar eigen grondge bied, ik wensch bij de huidige tabaks- schaarschte Virginia's en enkele ande re soorten sigaretten te zaaien, hoe zeer ir. Slits mij ook waarschuwt, dat er heel wat bij komt kijken en mijn spruiten lusten graag spruitjes en dop erwten. Hoe moet dat nu? Daar is natuurlijk wel iets op te vinden. Ik moet het in de hoogte zoeken, ik moet spul hebben, dat in de lucht groeit en ik heb nu het volgende bedacht. Ik begin met een klimroos te planten tegen den muur, dat vraagt niet veel plaats van mijn kostbaren bodem en mijn Vrouw heeft een muur vol rozen. Voor de voedsel voorziening heb ik het oog laten val len op klimmende doperwten, (ik moet dan eerst nog een muur zien te vinden, waartegen zij kunnen opklimmen), stokslaboonen dubbele zonder draad of nog beter Rentegevers zonder draad (er staat in mijn handleiding niet bij hoeveel procent) en klimmen de capucijnen. Ik vind dat listig be dacht. Zoo pluk ik mijn voedsel uit de lucht, mijn bloemen van de muur en de grond blijft daar voor de teelt van tabak. En nu hoop ik maar, dat dit plan hedenavond zal worden goedgekeurd. Dan kan de officieele verordening morgen worden gepubliceerd. v De nieuwe weekbonnen. Voor het koopen van brood, vleesch en aardappelen gedurende de volgen de week zijn aangewezen de bonnen 17. Bij de Nederlandsche vrijwilligers van de Watten SS. Tijdens een aanval SS-P. K. Fritz-Stapl-Pax Holland m Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 28 Maart: 16 Brood, Vleesch, Aardappelen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Dinsdag 31 Maart: 211 Algemeen (Zeep). G Zeep, Toiletzeep. „W.A. DIENT EN OFFERT". In het kader van de Maandag a.s. te openen heerbantentoonstelling „W.A. dient en offert" wordt Zaterdag van 20 tot 20 15 uur over den zender Hilversum 2 een vraaggesprek uitgezonden met den heerbanleider J. E. Feenstra, heerban- commardant der heerbannen 3 en 4. Het is nu de tijd, waarin een aanzien lijk aantal nuchtere kalveren op de slacht- veemarkten en andere leveringsplaatsen worden aangevoerd. In verband hiermee ontvangen de sla gers, zoo verneemt het A.N.P. van de be drijfsorganisatie voor vee en vleesch, een vrij belangrijke hoeveelheid kalfsvleesch. Ten gevolge daarvan is het den slagers niet mogelijk hun klanten op alle aangebo den bonnen van de vleeschkaart rund- vleesch te verstrekken. Het publiek wordt verzocht hiermee rekening te houden en den slagers geen eischen te stellen, welke onmogelijk/kunnen worden ingewilligd. Aan het Oostfront. Even tijd voor het middagmaal, waarbij de houwitser als zitplaats dienst doet P.B.Z.-v. Eysden-P. K. Herber- Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1