Momentje Nieuwe bonnen VRIJDAG 20 MAART 1942 33ste Jaargang No. 10206 S)e Cciclócli^Sou/Yci/itt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. DE STRIJD IN OOST-AZIË Het Oostelijk deel van Java, met inbe grip van Soerabaja, is sinds gisteren on der de volledige controle van de Japansche strijdkrachten. De Japansche colonnes, die naar Besoeki waren opgerukt, zijn Maan-- dag Sitoebondo en Dinsdag Bondowoso binnengetrokken. Andere eenheden trok ken Banjoewagi binnen, gelegen tegenover Straat Bali. Uit Canberra wordit, volgens Domei, ge meld, dat Port Moresby otpnieuw door zwa re Japansche bommenwerpers is aangeval len. De aanval heeft een half uur geduurd en was gericht op de havenwerken. Er zouden 40 bommen gevallen zijn. Voorts hébben Japansche vliegtuigen gevlogen over eilanden nabij kaap York. Mien neemt aan, dat zij schepen hebben aangevallen, maar er wordt geen melding gemaakt van schade. Japansche troepen zijn thans ook de Bir- maansche havenstad Bassein binnengetrok ken, nadat de zich daar bevindende Brit- sche strijdkrachten zich naar het Noord westen hadden teruggetrokken. Met Bassein verliezen dé Engelschen de laatste zeeverbinding aan dé kust van Zuid-Birma. De Japanners rukken langs de Irawadi en tegelijkertijd ook door het dal van de Sittang naar het Noorden op. In het gebied van Toungoo en Pro-me wor den op het oogenblik hardnekkige gevech ten geleverd. Verder meldt het A.N.P. dat volgens den Britsdhen berichtendienst de Britsche strijdkrachten in Birma zich uit Tharra- waddy hebben teruggetrokken. Uit Genève meldt S. P. T.: De Ameri- kaansche correspondenten melden- uit Tsjoenking, dat de Britsch-Indische troe pen in Birma, tegelijk met troepen van maarschalk Tsjang-Kai-Sjek van de pro vincie Joenam uit een offensief tegen de Japanners zijn begonnen. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. Uit een interview van Jhr. mx. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stathouwer met een Japansch journalist blijkt van deze conclusie is door politieke kringen te Tokio met zeer groote belangstelling kennis genomen dat Nederlandsch-In- dië door de Engelschen en Amerikanen tegen den wil van het land in tot een strijd tegen Japan is gedwongen. De woordvoerder der Japansche regee ring haalde vandaag dit interview aan, waarin de Gouv.-Generaal tegenover den correspondent als zijn meening te kennen gaf, dat het zeker mogelijk geweest zou zijn, het tragische lot van Nederlandsoh- Indië af te wenden, wanneer hij voor het uitbreken van den oorlog naar eigen goed vinden had kunnen -handelen. Hori verklaarde dat deze verklaring niets anders was dan een erkenning van het feit, dat zelfs de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië geen weerstand kon bieden aan den zwaren en voortdurende druk van Engeland en de Vereenigde Sta ten, die Nederlandsch-Indië aan hun aan val op Japan wilden doen deelnemen. Ne derlandsch-Indië heeft dus tegen zijn eigen wil een strijd tegen Japan moeten voeren. Voor de capitulatie van Java, zoo zeide Hori voorts, werd Nederlandsdh-Lndie door de Engelschen en Amerikanen steeds op nieuw aangespoord om zich tot het uiterste tegen de Japanners te verdedigen, daar dit het eenige nog overgebleven bolwerk dn de Zuidelijke gebieden was. Om dezelf de redenen, zoo zeide Hori, wendt dezelfde Anglo-Amerikaamsdhe clique zich thans tot het Australische volk. Voor de Australiërs zouden derhalve ongetwijfeld de jongste verklaringen van Jhr. Tjarda van het grootste belang kunnen zijn, want hieruit blijkt welk lot ook Australië te Wachten staat voor het geval het zich verder voor de hopelooze zaak der Geallieerden tegen Japan zou laten gébruiken. Zelfbestuur ln de Randstalen COMMENTAAR VAN DE DIPLO. Naar aanleiding van het decreet van minister Rosenberg, waarbij de bevolking van Litauen, Letland en Estland een ver strekkend zelfbestuur wordt toegestaan, schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politi- sche Korrespondenz: „Op de meest schaam- telooze wijze hadden de bolsjewisten de Randstaten, Duitschland en geheel Europa bedreigd, doordat zij eerst met deze Oost zeelanden een pact van bijstand sloten, hetwelk bepaalde, dat deze staten onafhan kelijk zouden blijven en dat de Sovjet- Unie zich niet zou mengen in de binnen- landsche aangelegenheden, en kort daar na al deze plechtige verbintenissen schon den. Slechts aan het ingrijpen van Hitier heb ben deze drie volken het te danken, dat de vernietiging hunner nationale kracht door de Moskovieten niet zoo ver kon vor deren als in Ingermanland. De volken van den ouden Baltischen grond zijn thans aan Europa teruggegeven. Al bieden Churchill, Roosevelt, Cripps en Knox den bolsjewis ten in him wanhoop ook nog zooveel kos telijk Europeesch goed en bloed aan, de afweer van Duitschland en zijn bondgenoo- ten zal er zorg voor dragen, dat de bittere ervaringen, welke ook de thans bevrijde Oostzeelanden met den vloek van het bols jewisme hebben opgedaan, zich niet zullen herhalen. Het proces van Riom WAT FRANKRIJK ONTBRAK. Tijdens den zittingsdag van gisteren ont spon zich te Riom een levendig debat over de doctrines omtrent het in den strijd bren gen van pantserdivisies en stuka-forma- tie?, tijdens welke de beklaagden Guy la Chambre en Daladier zich lieten bevesti gen, dat in den generalen staf dergelijke doctrines ontbraken. Generaad Requin be vestigde verder de reeds Woensdag gedane mededeeling, dat ter ontlasting van Polen plannen voor een offensief tegen den West- wall waren uitgewerkt. Den 9den Septem ber 1939, zoo verklaarde hij, was in den sector van Rohrbach het signaal tot den aanval gegeven, doch na de snelle ineen storting van het Poolsche leger was het bevel gegeven het offensief te staken. Generaal Requin merkte nog op, dat de Fransche industrie niet in staat was ge weest een voldoende gevechtsklaar vlieg tuig te construeeren, dat de eigenschappen van een stuka bezat. Ook had men geen stuka's ingevoerd, omdat niemand van de Fransche luchtmacht zich daarvoor beschik baar stelde. In de namiddagzitting legde de voormalige gouverneur van Straatsburg en Parijs, generaal Hering. een aantal sensa- ioneele verklaringen af en oefende zeer scherpe critiek op de instellingen van het parlementaire regime. Het is onmogelijk, verklaarde hij, van gebrekkige voorberei ding te spreken. Men moet de uitdrukking vertraging lezen. Deze vertraging in de uitvoering van de bewapeningsprojecten was vanzelfsprekend als gevolg van de algemeene arbeidsmethoden, de vergissin gen en traagheid van het bestuur en het moreel onder 't parlementaire regime. Wij hebben den oorlog voorbereid met alle las ten van het parlementaire regime, in een atmosfeer van pacifisme en in een algemee ne lethargie. Hier ligt het geheele pro bleem. LANDGENOOTEN Sedert tientallen jaren hadden wij niet zoo'n zwaren winter als dit jaar. Onbe- schrijfelijk is het leed dat geleden wer?.. Duizenden huisgezinnen gaan gebukt on der het tekort aan de allernoodzakelijkste levensbehoeften. Er is leed, veel leed in Nederland. Onoverzichtelijk is nog steeds de stroom van aanvragen om hulp, die iederen dag de kantoren der Winterhulp Nederland hinnenvloeit. Winterhulp. Dat is de stroohalm waar aan vele duizenden landgenooten zich vast klampen. Winterhulp Nederland, getrouw haar devies: voor het Volk, door het vólk, helpt allen die in nood verkeeren. Voor het volk. Dat beteekent, voor allen, zonder onderscheid. Door het volk. Dat wil zeggen, dat Winterhulp allen, die den nood van deze tijden begrijpen, oproept tot offervaardig heid. Morgen, Zaterdag 21 Maart houdt Win terhulp Nederland haar laatste „bloemen"- collecte. Geeft met milde hand. Rijk en arm, voor hen, die nog armer zijn. Morgen is het lentedag. Een nieuwe tijd breekt aan. Een tijd die licht en leven brengen zal, ook in de donkerte van vele levens. Offert daarom met milde hand. Tooit u met de bloempjes der Winterhulp. „Dit bloempje zij de tolk, van uw liefde voor uw volk". BEKENDMAKING. Voor dien len April 1942 moeten in. de bezette Nederlandsche gebieden alle per sonenauto's, die een Rijks-Duitsch kentee- ken dragen en alle* personenauto's, die weliswaar een Nederlandsch kenteeken dragen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van Rijks-Duitsobens bevinden, aangegeven worden. De aangifte dient voor den len April 1942 te geschieden bij den voor de woonplaats (iin de bezette Neder landsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon bevoegden politie-of ficier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Bij de aangifte dient een gereed liggend formulier te worden ingevuld, dat tegelijkertijd het verzoek tot uitreiking van een kenteeken voor de be zette Nederlandsche gebieden en het ver zoek tot verder gébruik bevat. ZIJ DOEN HUN PLICHT. „En zouden wij moeten blijven, Dan tel het licht, En wil aan mijn moeder schrijven. Hij deed zijn plicht." Inderdaad, onze mannen aan het Oost front, zij doei) hun plicht, onder de moei lijkste omstandigheden, met taaie volhar ding en ware doodsverachting. Daarom, landgenoot, laten ook wij onzen plicht doen en dus het verzorgingsfonds, dat voor het samenstellen en verzenden van de pakket ten voor onze dappere strijders zorgt, zoo sterk mogelijk maken. Zij doen hun plicht, daar in het Oosten, met de wapenen in de vuist. Grijpt gij uw - vulpen en stort een flink bedrag op girorekening 4 3 2 1 0 0 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Ne derland" te 's-Gravenhage. BINNENLAND BEKENDMAKING. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 der ver ordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) benevens art. 44 eerste alinea, van verordening no. 3/40 over de uitoefe ning van de regeeringsbevoegdheden in Nederland benoemd: den veearts dr. W. P. C. Bos te Winterswijk tot burgemeester van Winterswijk en den boer G. H. Claes- sen te Meleck-Herkenbosch tot burgemees ter van St. Odiliënberg. DUITSCHERS GELIEVEN HIERVAN KENNIS TE NEMEN» De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid maakt bekend: Op grond van de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de registra tie van Duitschers waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde re gistra- tie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze verplichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hiermede onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, uitgenoodigd, zich schriftelijk of monde ling bij de bureaux van de politieofficie ren bij den gevolmachtigden van den rijks commissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle gevallen, waarin personen, die tot het Duitsche volk behooren of van Duitsche afstamming zijn, in twijfel verkeeren met betrekking tot hun nationaliteit of als personen zon der nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ontvangen bericht van een officieele instantie, volgens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heeft verlo ren, bevrijdt niet van den plicht tot aan melding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oosten rijk, voor Sudeten-Duitschers en voor Volks-Duitschers uit de Oostgebieden. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden. Bij minderjarigen is de opvoeder, ook wan neer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aan meldingstermijn verantwoordelijk. gêz. RAUTER. SS-Gruppenfoehrer und general- leutnant der polizei. UITREIKING VAN BONKAARTEN VOOR ZEEP EN TOILETZEEP VOOR KINDEREN. De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 Maart tot en met 18 April 1942 de plaatselijke d'istributiediensten op nader door deze diensten bekend te ma ken dagen nieuwe bonkaarten voot zeep en toiletzeeip voor kinderen zullen uitrei ken. Deze bonkaarten zullen geldig zijn gedurende een periode van drie maanden. Aan kinderen, die geboren zijn na 1 Mei 1940 zal één bonkaart E.G. 0507, bevatten de drie bonnen voor toiletzeep, worden uitgereikt, alsmede één bonkaart E.F. 0506, bevattende drie bonnen voor zeep. Aan kinderen, die geboren zijn na 1 Mei 1934 doch vóór 2 Mei 1940, zal alleen een bonkaart E.F. 0506 worden verstrekt, be vattende drie bonnen voor zeep. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij het afhalen van de bovengenoemde bon kaarten bij de plaatselijke distributiedien sten de stamkaart van het betrokken kind moet worden meegebracht. EIEREN ZONDER BON TEGEN NORMALEN PRIJS. Dezer dagen hebben we een bericht ge publiceerd, waarin werd medegedeeld, dat o.m. kippen- en eendeneieren, afkomstig van producenten, die geen krachtvoer krijgen toegewezen, buiten de distributbie vallen en dus zonder bon verkrijgbaar zijn. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat dit geenszins be teekent, dat deze eieren vrij in prijs zullen zijn. Ook deze eieren zijn gebonden aan de maximumprijzen en zoowel het verkoo- pen als het koopen tegen hoogere prijzen is strafbaar. De politioneele instanties en het opsporingscorps van de prijsbeheer- sching hebben opdracht gekregen een nauwgezette controle toe te passen en te gen overtredingen zoowel van verkoopers als koopers ten strengste op te treden. VERSTREKKING VAN SCHILDERS LINNEN. Door het departement van volksvoor lichting en kunsten is, in samenwerking met het rijksbureau voor textieldistribu tie, een regeling getroffen, teneinde de kunstschilders (schilderessen) die dezen naam op grond hunner scheppingen ver dienen, schilderslinnen te doen verstrek ken. Belanghebbenden dienen zich tot het verkrijgen van inlichtingen te wenden tot de Nederlandsche Kultuurkamer, gilde voor beeldende kunsten, 2e v. d. Bosch straat 44, 's Gravenhage. De aandacht wordt er op gevestigd, dat slechts een beperkte hoeveelheid linnen beschikbaar is .gesteld en dat uitsluitend bemiddeling verleend zal worden aan die kunstschilders (schilderessen), die voor hun levensonderhoud geheel of voor het grootste gedeelte op den verkoop hunner werken zijn aangewezen. HET ACHTSTE LEERJAAR. Invoering tegen 1 September. Een commissie van voorbereiding. De secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding enz., heeft, naar het „Vaderland" meldt, een commissie in gesteld, aan welke is opgedragen te on derzoeken: a. welke maatregelen dienen te worden getroffen in verband met de invoering 1 September 1942 van het achtste leerjaar aan de school voor gewoon lager onder wijs; b. hoe het onderwijs in het zevende en achtste leerjaar kan worden ingericht, op dat kan worden verwacht, dat de resul taten er van zoo bevredigend mogelijk zul len zijn en den leerling zoo goed mogelijk zullen voorbereiden voor zijn taak in de volksgemeenschap. Het uitbrengen van rapport omtrent de uitkomsten van dit onderzoek en het voor stellen van eventueel wenschelijk geachte maatregelen behooren tot de speciale taak van de commissie. Tot voorzitter is benoemd de heer L. Welling, hoofdinspecteur L.O. in de derde hoofdinspectie, en behalve de heeren P. Tazlaar, B. G. Palland en W. Terpstra, resp. inspecteur L.O. in de inspectie Am sterdam, schoolopziener in de inspectie Amsterdam en gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Utrecht, hebben ver tegenwoordigers van het Algemeen Ned. Onderwijzers Verbond, den Bond van Ned. Onderwijzers, de Prot. Christ. Onderwij zersorganisatie, de R.-K. Onderwijzersor ganisatie en het Instituut voor individueel onderwijs in de commissie zitting. Uit de aan de commissie verstrekte op dracht blijkt, dat de definitieve datum, waarop aan de scholen voor gewoon lager onderwijs het leerplan met een achtste leerjaar zal moeten worden uitgebreid, op 1 September 1942 is gesteld. In het Agrarisch Huis te Den Haag is gistermiddag de Commissie van Advies van den Nederlandschen Landstand door boerenleider E. J. Roskam geïnstalleerd. Na een rede, waarin hij o.a. de taak der commissie omschreef, droeg hij de leiding op aan den generaal-adviseur van den Landraad, dr. F. E. Posthuma, die eenige richtlijnen aangaf voor de te verrichten werkzaamheden. In de commissie namen de volgende le den zitting: Joh. M. Stevenson, Den Hel der; mej. Tini H. Smit, Exloo (Dr.); ir. J. H. C. Schroder, Utrecht; prof. C. F. van Oyen, Utrecht; E. J. Lankwarden. Hengelo (O.); prof. J. Jeswiet, Wageningen; ir. J. Heemstra, Groningen; dr. H. de Haan, Wa geningen; mr. J. Feitsma, Amsterdam; dr. ir. W. Feekes, Kampen; dr. ir. M. D. Dijt, Haarlem; Jac. Brouwer, Maastricht; prof. A. R. F. Boudet, Utrecht. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de secretaris-generaal van den Landstand, G. J. de Ruiter, het plaatsvervangend hoofd van „Ernahrung und Landwirt- schaft" v. d. Wense, de vertegenwoordiger van „Ernahrung und Landwirtschaft" W. R. de Wlijes, Voorman O.Z. Oldenbanning, hoofd en plaatsverv. hoofden van de ver verschillende afdeelingen van den Land stand, hoofdstafleider en stafleider. De opheffing van de organisaties van huiseigenaren is deze week aangekondigd. In de toekomst zal er in Nederland slechts één organisatie op dit gebied bestaan nl. de „Nederlandsche Bond van Huis en Grondeigenaren en Bouwondernemers". Ook op dit gebied komt er thans dus een heid, welke volgens den heer C. J. A. Par- levliet, hoofd van 't prijzenbureau bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, die tot liquidabeur resp. gemachtigde is be noemd, in het verleden nooit te bereiken is wegens het op den voorgrond stel- het algemeen belang op den aohtergron» werd geschoven. In den boezem van de or ganisaties zelf was er overigens ook in het verleden wel een streven naar eenheid waar te nemen. Nu die eenheid niet van-* zelf tot stand kon komen, moest van boven af worden ingegrepen. Men zal evenwel trachten met de bestaande verhoudingen en met het historisch gegroeide zooveel mogelijk rekening te houden, aldus ver klaarde de heer Parlevliet. 'Bij beschikking van den directeur-gene raal van de voedselvoorziening zijn tot le den van de commissie van bijstand van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch benoemd: N. S. Kingma. Boxum, M. van Berkel Mzn., Maasland, D. Kaan Nzn., Wieringerwaard, C. P. Alkemade. Rotter dam, J. M. Makken, Groningen, Arn. Lee- zer, Rotterdam, J. G. Bessem, Rijswijk, J Janges, Amsterdam, J. P. Uittenboogaard, Hoofddorp en B. v. d. Eyk, Dordrecht. In aansluiting op het enkele dagen gele den gepubliceerde bericht deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede: Er is misverstand ontstaan, doordat het laatste gedeelte van de omschrijving van het besluit van de organisatiecommissie betreffende de liquidatie der stands- en vakorganisaties van den Middenstand min der duidelijk is geredigeerd. Dit laatste gedeelte der omschrijving dient nL niet te luiden: „alsmede haar af deelingen en instellingen van niet-commer- HET GEWICHT. Met hardnekkige belangstelling blijf ik in een mijner lijfbladen de steeds weer terugkeerende advertentie vol gen over de brochure van een doctor getiteld: „Afname gewicht", waarin, naar ik meen, beschreven staat, hoe volvette lieden van beiderlei kunne de overtollige rondingen huns lichaams kunnen doen verkeeren in het predicaat volslank of zeer slank. Het getuigt toch wel van een onver woestbaar optimisme om zich in deze sobere dagen van distributie een aan tal Nederlanders voor te stellen, die er ik-weet-niet-wat voor over zouden hebben uitpuilende hoeveelheden vet te zien verdwijnen. Aangenomen, dat dit zoo ware, is een bonnen-diëet altijd nog niet al leen de beste en zekerste, maar ook de goedkoopste methode. Zeker, er zijn menschen, die door een speling der natuur van water vet worden en deze gelukkige naturen behoorden den welstand huns levens te behoe den. Ik zie graag dikke lieden, vooral nu. En als ik mijn vriend, den koeko- loog uit de Boterstraat zie, zwelt mijn hart van vreugde. Dan monster ik hem en zeg: Je bent alwéér dikker geworden. En on veranderlijk antwoordt hij dan: Allemaal voosheid, vriend. Voos heid en zenuwen. Zou er geen echte volvette dikte meer bestaan? Waar gaan we dan heen toet al die schraalheid? Dikke menschen zijn goedlachsch, zij zingen als zij lachen. En als de distributie en de doctor van die brochure ons ook dat nog ont nemen, vrees ik voor de toekomst. Voor het koopen van de gebruikelijke hoeveelheden brood, vleesch en aardappe len zijn voor de volgende week geldig verklaard de bonnen 16. Verder kan in het tijdvak van Zondag 22 Maart tot Zaterdag 18 April worden ge kocht: melk op de bonnen 16, 17. 18 en 19. Suiker op bon 260. Koffiesurrogaat op bon 259. Jam op bon 263. Bloem op de bon nen 257, 261, 265 en 269. Peulvruchten op bon 264. Gort op bon 268. Vermicelli of maïzena op bon 267. Kaas op de bonnen 258, 262, 266, 270 en 274. Cacao op de bon nen 3 01 of 4 01 reserve en rijst op de bonnen 4 02 en 4 03. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 21 Maart: 13 Brood, Vleesch, Aardappelen. 06 t/m 13 Melk 10C, 10 D Reserve (Cacao). 11 D, 12D Reserve (Rijst). 204 t/m 208 Algemeen. 213 t/m 227 Algemeen. Na Woensdag 25 Maart: 13 Boter en Vet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Dinsdag 31 Maart: 211 Algemeen (Zeep). G Zeep, Toiletzeep. cieelen aard" doch: „béhalve haar afdeelin gen en instellingen, welke in economischen zin een bedrijf uitoefenen" (b.v. in- en ver- koopvereeniginigen), zoodat de geheele om schrijving als volgt zal worden geredi geerd: „Alle stands- en vakorganisaties van ondernemers irn detailhandel, ambacht en kleine nijverheid, daaronder begrepen ver een igingen, federaties en organen van sa menwerking van deze stands- en vakorgaa- nisaties, behalve haar afdeelingen en in stellingen, wellke in economischen zin een bedrijf uitoefenen". KINDEREN DIE GEEN SPROOKJE KENNEN Twee kinderen, spelend in een der stra ten van een door de Duitsche troepen be zette Sovjet-stad hebben het den Neder landschen oorlogsradioverslaggever ver teld: zij kenden geen sprookjes, zij kenden geen vreugd, zelfs wisten ze niet wat droo- men was Zoo heeft dit bolsjewistische systeem van onmenschelijkheid zijn stempel op het arme volk gedrukt. Daar is in het Oosten veel werk te ver richten, ook voor de Nederlandsche Am bulance. Steunt daarom deze Nederlandsche hulp expeditie en stort uw bijdragen op giro rekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1