DUITSCHLAND DONDERDAG 19 MAART 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 HAAGSCHE POLITIERECHTER Tragiek in de rechtzaal. Het was een nog zeer jonge vrouw, af komstig uit Leiden, die zich voor den Haagschen Politierechter had te verant woorden wegens diefstal van een polshor loge. De diefstal op zichzelf was zeer min derwaardig geweest. Tijdens een bezoek, dat deze jonge vrouw aan kennissen bracht, had het dochtertje, die juist dien dag jarig was, vol trots haar cadeaux laten zien, waaronder een polshorloge was. Toen ver dachte wegging, had zij dit polshorloge meegenomen en het verkocht voor zes gulden. Dit was de diefstal, een gemeene diefstal, geweest. Maar nu het excuus van deze jonge vrouw. Dit was een stukje levenstragiek, zooals het zoo dikwijls in een rechtzaal voorkomt. Onopgesmukt, be scheiden en monotoom deed zij haar levens verhaal. In 1939 gehuwd, was al spoedig gebleken, dat dit een van de vele mislukte huwelijken was. Een ieder ging zijn eigen weg. De man trok zich niets meer van zijn jonge vrouw aan en gaf haar geen onder houdskosten. Het werd voor de jonge vrouw hongerlijden en het werd voor haar nog er ger, toen zij haar tweede kindje ver wachtte. Toen zij reeds twee dagen niets meer gegeten had, had zij ten einde raad, het armbandhorloge gestolen. Thans was er veel spijt over haar daad en aangezien zij nog een blanco strafregister had, wilde de Politierechter genade voor recht laten gelden en veroordeelde haar tot een week gevangenisstraf, welke straf voorloopig zal worden opgeschort, als zij binnen acht dagen een gratierequest zal hebben inge diend. De ridderlijke ridder ging toch nog aan den haal Het is een klein kunstje om zich tegen over een dame ridderlijk voor te doen, maar deze ridderlijkheid in praktijk te brengen is een tweede. Dat theorie en praktijk twee verschillende dingen waren had meneer P. uit Leiden ondervonden. Deze woonde, buiten de stad, in een pen sion. Zijn medebewoners waren een andere heer, eveneens P. geheeten en een dame. Deze dame werd nogal eens lastig gevallen door de laatste P., die wij P. I zullen noe men. De dame was niet van de vriende lijkheden van P. I gediend en zij riep de hulp in van P. II. „Laat ,u dat maar rustig aan mij over", had P. II als een ridder zon der vrees of blaam gezegd. Qp een avond, toen de dame thuis kwam, had P. I weer getracht een praatje met de dame te maken. Deze de belofte van haar ridder P. de tweede herinnerend, had deze versterking laten aanrukken. Hij kwam met een bos sleutels zwaaiend in de rich ting van het hoofd van P. de eerste. P. de eerste dook in zijn kamer en kwam terug met een broodzaag. „D'r uit of ik rijg je aan het mes", had hij gebruld. „En toen", vroeg de Politierechter aan de ridder zonder vrees. „Nou, en toen ging ik er uit", vertelde deze zonder blikken of blozen. P. de eerste vertelde prompt, dat hij nooit of te nimmer P. de tweede aan het instru ment had willen rijgen. Het was zijnerzijds een demonstratie, om aan de dame te laten zien, wat voor een „snertridder" zij had uit verkoren om haar te verdedigen. Toch vond de Officier dat broodzaag-gezwaai nogal ongepast en ge vaarlijk, zoodat de eisch werd een geld boete van 40 subs. 40 dagen. De Politie rechter halveerde dezen eisch, zoodat het werd 20 subs. 20 dagen. STADSNIEUWS ST. JOSEF-VIERING. In de St. Josefs-Gezellen-Vereeniging. De viering van St. Josef op 19 Maart is in onze Gezellen-Vereeniging te Leiden een traditie geworden. Ik bedoel de vie ring van St. Josef in onze avond-vergade ring. Nog herinner ik mij den mooien avond van verleden jaar, toen kapelaan E. Paap de Gezellen zoo echt en fijn over St. Josef, hun Patroon, Beschermer, Ideaal en Voorbeeld, toesprak. „Franz Schweitzer" entourageerde en eenige declamaties wer den ten beste gegeven. Dit jaar zullen we den feestdag van on zen Beschermheilige wederom schoon vie ren. Heden-avond, .19 Maart, 8 uur. Nu zal kap. L. Sanders ons over St. Josef spreken. Ook is gezorgd voor „stemmige omlijsting". Over St. Josefs' Bruid zullen declamaties worden gezegd, die z.g. schim- menbeelden begeleiden. Niemand verzuime dezen avond. Breng gerust een broer of vriend mee. H. C. A. P. v. DRUNEN. DE 14 STONDEN. Voor het Passiespel „De 14 Stonden of De bloedige uitvaart ons Heeren" zijn voor de middagvoorstelling, welke des middags om 3 uur aanvangt, zoo goed als alle plaat sen uitverkocht. Slechts enkele plaatsen zijn er voor de middagopvoering nog be schikbaar. Degenen, die deze voorstelling willen bijwonen, zullen goed doen zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot de firma Eggers, Botermarkt. Ook voor de avondvoorstelling is nog slechts een beperkt aantal kaarten beschik baar. Ook voor deze kaarten diene men zich te wenden tot de firma Eggers. PH. VAN TIEL f. In den ouderdom van 76 jaar is overle den de heer Philip van Thiel. een bekend deurwaarder hier ter stede. De heer G. de Reus, alhier, is aan de Am- sterdamsche Universiteit geslaagd voor het artsexamen le gedeelte. Door de politie zijn aangehouden de 41- jarige J. G. K. en zijn 18-jarige zoon F. K., verdacht van diefstal van een rijwiel en twee zakken aardappelen ten nadeele van den handelaar O. PAUL VAN KEMPEN IN ITALIë. Uit Florence wordt ons gemeld: Onze stadgenoot Paul van Kempen, die dirigent is van de staatsopera te Berlijn, heeft eeni ge concerten gegeven in Italië. Zijn succes was zeer groot. Het programma, dat hij hier tot uitvoering bracht, omvatte slechts drie klassieke stukken: de ouverture tot Rossini's „Wilhelm Teil", de „Unvollen- dete" van Schubert en de 7de Symphonic van Beethoven. Maar zijn weergave werd door het publiek enthousiast ontvangen. Ook de pers neemt aan die huldebetui ging deel. Zoo schrijft de „Nuovo Gior- nale" o.a.; Het was een attractie, dat de dirigent Paul van Kempen was. Deze had immers in zijn eerste concert de totale gunst van het publiek veroverd door zijn gezag, zijn brillianten stijl en door zijn talent tot weergave, door die onvatbare eigenschap, die niet te verklaren is, maar diie op onmiskenbare wijze een onder scheid maakt tussehen den dirigent van klasse en, laten wij zeggen, die van nor male deskundigheid. Van Kempen is ongetwijfeld een diri gent van klasse, hetgeen bleek uit zijn be handeling van de tegenstellingen in planl en forti in Rossini's geniale werk, uit de teerheid, waarmee hij de zoozeer mis bruikte „onvoltooide" bracht, een teerheid, die desondanks prachtig blijft, steedis mee- sleepend. Vooral in het melaukolieke eer ste thema bij het enthousiasme der finale uit de 7de leverde hij daarvan het bewijs. Het blad besluit met de vaststelling, dat het orkest zijn leider gewillig volgde on der den indruk van zijn deskundigheid. Een stampvolle zaal (velen waren teleur gesteld) bracht hem ovatie op ovatie. De „Telegrafo" zegt het volgende: „Paul van Kempen is bondag ten tweeden male in dit symiphonie-seizoen ir. het „Commu nale" verschenen. Na den indruk, die hij den laatsten Zondag had gemaakt, is er zulk een stroom van publiek losgekomen, dat werkelijk meer dan alle plaateen be zet waren en velen zelfs moesten terug- keeren._ Hieruit kunnen wij verschillende conclusies trekken; o.a. deze, dat het pu bliek wel van symphonie-concerten houdt, wanneer het maar zeker is van een buiten gewone weergave. En ook, dat de massa toestroomt, wanneer er maar een dirigent is, die tot de algemeen erkende groothe den behoort, tot diie menschen, die per soonlijkheden zijn en in staat stellen op bekende en geliefde meesterwerken een nieuwen kijik te krijgen, omdat men ver langt naar nieuwe indrukken. Paul van Kempen heeft die verlangens niet teleur gesteld. Over de ontvangst van het concert zelf zegt de „Telegrafo" nog: de ontelbare mas sa heeft ademloos zitten luisteren om aan het einde los te breken in een onbedaarlijk applaus en enthousiast vreugdegehuil. Zulk een succes verwekt slechts een be dwingende en nieuwe weergave, wanneer zij maar uitgaat van een persoonlijkheid, die indruk maakt en overtuigingskracht bezit. Het publiek merkt het terstond, wanneer het komt te staan „tegenover" een dirigent, die een degelijke deskundig heid paart aan de niet vaak voorkomende gave om 't geheel te omvatten, een dirigent, die erin slaagt, aan dien geest de geheim zinnig-gloeiende inwerking van een kunst werk mede te deelen. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM W. M. VAN APPEL. Zooals vorige week gemeld, was het gis teren 25 jaar geleden, dat de heer W. H. van Appel de toen bestaande grossierderij in tabaksfabrikaten van den heer W. Calk- hoven hier ter stede heeft overgenomen. De heer van Appel heeft ter gelegenheid van dit jubileum van tal van zijden zeer groote belangstelling mogen ondervinden. Dit uitte zich in de eerste plaats in den bloemenschat, welke in den loop van den dag ten huize van den heer van Appel, Haagweg 35, werd aangedragen. Meer dan vijftig bloemstukken werden er, keurig gerangschikt, langs de wanden opgesteld en men waande zich in een bloemenpaleis. Een tweede uiting van belangstelling was gelegen in het zeer drukke receptie- bezoek ten huize van den jubilaris. Van 3 tot 6 uur gistermiddag was het een gaan en komen van zakenrelaties en vrienden. Het felicitatieregister werd door ongeveer honderd personen geteekend. Het personeel bleef hier natuurlijk niet achter en bood den jubilaris een stalen bureaustoel aan, terwijl de heer v. Appel zijn personeel een gratificatie verleende, ieder naar gelang zijn aantal dienstjaren. Onder degenen, die den jubilaris kwa men gelukwenschen merkten we o.m. op de heeren D. ten Cate Brouwer en mr. dr. P. G. Knibbe, namens de Kamer van Koophandel voor Rijnland, verschillende leden dier Kamer, vertegenwoordigers van de Middenstandsvereeniging en de Middenstandsbank, van de verschillende sigarenfabrieken en fabrieken in andere rookartikelen, voorts tal van afnemers, vrienden en bekenden. Vele brieven en te legrammen vulden de reeks gelukwen schen aan. Het was voor den heer van Aopel en zijn familie een herinneringsvolle dag. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 3197. G. van der Perk, Rijnsburg, Langevaart 4, rijwielhandel, de tail en engros, kleinhandel in radio-arti kelen; en radiocentrale. Wijz. uitgeoef. bedr.: De radio-centrale is vervallen. 7169. Naamlooze Vennootschap Machine fabriek „Drakenburg", voorheen D. W. van Rennes, Leiden, Sumatrastraat 55. Uittr Pres. Comm.: Mr. C. S. van Dobben de Bruin, Bodegraven. Uittr. Comm.: Dr. H. J. H. Baron van Boetzelaer, Maartens dijk; dr. J. F. G. Brevée, Bunnik; en W. van Laar, Utrecht. 693. Leidsch Dagblad N.V., Leiden, Noordeindsplein. Procuratie verleend aan: A. Poortman, Leiden (chef de bureau). B.P. fa. L. N, van Dien, Alphen a. d. Rijn, van Mandersloostraat 98 en 100, manu facturen, meubelen, tapijten, woningin richting, confectie en maatwerk. Op grond van par. 7 der Verord. v. d. Rijkscomm. v/h bezette Nederl. gebied is tot Treu- hander van bovengenoemde onderneming benoemd: H. Laros. Alphen ,a. d. Rijn. 1909. Vereenigd Alphensch Assurantie kantoor D. van Dien N.V., Alphen a. d. Rijn, Hoofstraat 73, Door den bewindvoer der van bovengenoemde zaak, K. Jannott, is als diens gevolmachtigde (Beauftragter) aangesteld: J. v. d. Heide, Utrecht (B.P.). OMGEVING LEIDSCHENDAM Fietsendief gepakt. De loswerkman M. H. uit die Tedinigerstraat, die zich eend gen tijd geleden had schuldig gemaakt aan diefstal van cokes was dezer dagen uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Zoover was na te gaan was hij met goede voor nemens 'bezield, doch het vleesch bleek zwak te zijn. Immers, toen hij aan de kerk te Zoetermeer Zondag een nieuwe fiets zag staan (wie laat nu nog zijn fiets onbe heerd staan) werd hem dit te machtig en pijlsnel ging hij er op deze fiets vandoor naar zijn woning te Leidschendam. Hier heeft hij de fiets in onderdeelen verdeeld en nog denzelfden dag voor een goeden prijs de banden verkocht. Het einde van de historie was echter, dat H. weder in po litiebanden viel, want Maandagmorgen verscheen de helper van Hermandad, ar resteerde den met goede voornemens be zielden rijwieldief en nam tevens de onder deelen van de fiets in beslag. Naar den op- kooper van de banden wordt nog een on derzoeik ingesteld. OEGSTGEEST Personalia. Aan de Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer J. G. Rubenkamp. WASSENAAR EEN AARDIG KINDERSPELLETJE. Met 1000.aan bankbiljetten. Op het kruispunt EikenlaanRaaphorst- laan had mevr. O. geb. B. uit Den Haag op een stronk van een boom zitten genieten van het voorjaarszonnetje. Een handtasch, die zij bij zich droeg, had ze naast zich neergezet. In dat taschje bevond zich een geldsbedrag van ongeveer 1000.Toen mevr. na eenigen tijd in Den Haag was teruggekeerd, bemerkte zij, dat ze haar tasch kwijt was en deed daarvan spoedig aangifte bij de politie alhier. Deze stelde terstond' een onderzoek in. En wat bleek? Kinderen, die met de tasch gespeeld had den, hebben deze leeggeschud, met het ge volg dat de bankbiljetten in een sloot te recht kwamen. De politie heeft den vol- ledigen inhoud van de tasch terug kunnen vinden met dreggen en op aanwijzingen van de kleine kinderen, zoodat gelukkig niets meer werd vermist. Een kleine jon gen kreeg een belooning voor zijn aanwij zingen. Diefstallen. Vanaf een perceel land aan den Schouwweg zijn ten nadeele van V. alhier 2 hectoliter aardappelen ont vreemd. Uit het hoenderpark van B. aan de Raaphorstlaan zijn 20 kippen gestolen. Ten nadeele van H. aan de Wittelaan is een zak van 50 kg. 'varkensmeel gestolen, .welke later bij V. aan de Raaphorstlaan is teruggevonden. Ten nadeele van P. aan de Kerkstraat, Z. aan de Molenweg, P. aan de Joh. de Wittstraat, mej. B. aan de Raadhuislaan zijn de rijwielen gestolen. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Jongetje gedood. Gisterenmiddag is in wijk Hoorn een 7-jarig zoontje van J. B., dat met andere kinderen uit school kwam en spelende den Rijksstraatweg over liep door een. passeerende auto aangereden en gedood. De bestuurder heeft aan dit ongeval geen schuld. De liturgie der Kerk VRIJDAG, 20 Maart. Mis v. d. H. Wulf ram, Bisschop en Belijder: Statuit. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom) 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. Vrijdag in de 4e week v. d. Vasten); 3e voor den vrede. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Vrijdag in de 4e week v. d. Vasten: Meditatio. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Wulfram; 3e voor den vre de Kleur: Paars. Door wijze en godsdienstige leermees ters onderwezen, werd de heilige Wulfram gekozen tot bisschop van Sens. Na eenige ^aren van trouwe vervulling van zijn bis schoppelijke bediening ging hij het heilig Evangelie prediken aan de Friezen. Op het zien van de wonderen, door de Heilige verricht, bekeerden velen, ook de Friezen koning Radboud, die echter op het laatste oogenblik vóór zijn H. Doopsel, dat de H. Wulfram hem zou toedienen, zich terugtrok en heiden bleef. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes van Parma, Marcus van Monte-Gallo en Hippo- lytus Galantini, Belijders: Ccnfiteantur. ?e gebed en laatste Evangelie v. d. Vrij dag; 3e gebed voor den vrede. In de H. Mis v. d. Vrijdag: 2e gebed v. d Z.Z. Joannes enz.; 3e voor den vrede. Kleur: Paars. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ge b o r e n: Gemma Willibrorda Maria d v. J. A. M. v. Oijen en H. J. M. v. Kerk hof. Leendert Gerardus z. v. W. J. v. d. Horst en M. v. Voorbergen. Johanna Christina d. v. H. Tijsterman en C. Lagas. Stoffer Christiaan Johannes z. v. H. N. F. v. d. Hoogen en B. A. Bos. Petrus z. v. C. Labrujère en J. M. Meijers. Ja- coba Laurentia d. v. Wl C. v. d. Lans en A. C. M. Uphoff. Cornelis z. v. C. Nap en L. W. Smit. Johannes Israël z. v. P. Erades en L. Stouten. Lena Jacoba d. v. H. v. Weizen en J. W. Bakker. Willem z. v. W. Leupe en A. Hageman. Ondertrouwd: A. H. Wirtz jm. 29 j. en N. A. Hannaart jd. 24 j. B. Elvé jm. 26 j. en J. M. Voorburg jd. 24 j. Gehuwd: M v. Schaik jm. en M. v. d. Hoogen jd. J.'Tol jm. en M. Gressie jd. N. Meeuwenoord jm. en H. Stouten jd. Overleden: J. Aalbersberg m. 67 j. W. v. d. Berg wend. 78 j. L. v. d. Laan wedn. 77 j. SPORT ATHLETEEK DE DOCOS-VELDLOOPEN. De vorige week wegens de vorst uitge stelde veldloopen zullen thans definitief doorgang vinden op a.s. Zondag 22 Maart. De start zal plaats hebben om 12.30 uur precies op het R.-K. Sportpark Haagweg. De afstanden zullen bedragen voor athle- ten 3000 M.; voor hen, die nog nimmer aan een athletiekwedstrijd deelnamen, 2000 M. en voor junioren 1000 M. Voor hen, die alsnog voor deze veldloo pen willen inschrijven, bestaat nog gelegen heid, ou de indoortraining, Vrijdagavond om 8 uur in de gym.-zaal der R.-K. school Potgieterslaan. Zij nog vermeld, dat ook de leden der Docosafdeelingen voetbal en gymnastiek zonder bezwaar aan deze veld loopen mogen deelnemen. BRIDGE PARENCOMPETITIE „SLEUTELS". De uitslag van den vierden wedstrijd luidt als volgt: Hoofdklasse (Zwart) m.t. tot. r.n. 1 Biesot-v. Wingen 82 257 5 2 v. Helvert-ae Haas 77 y, 297 y 1 3 v. Weizen-Verboog Jr. 70J-Ü 254 y 6 4 v. d. Stok-Verboog Sr. 69 2509' 5 Hins-Reekers 64 261 4 6/7 Gieskens-v. Tuyn 63 y2 250 y 8 6/7 Vrijenhoek-Castelijn 63 y 253 7 8 Kuijper-Kuyt 63 270 3 9 Thoolen-Gans 61 235 y 13 10 Aukes-Stikkelman 60 y 231% 11 11 Laken-v. d. Star 57 272 2 12 Broekman-Bork 55 y 214 14 13 Hr. en mevr. v. Wingen 55 y 249 y 10 14 Keesom-v. Ommen 44 y 236 12 Eerste klasse (Rood). y Mevr. Verboog- v. d. Ploeg 46^ 185 2 y Bonte-Prins 46 J4 186 1 3 Dames Rijnbende- v. d. Ploeg 44 165 3 4 Wakka Winsser 43y 140 y 10 5 v. d. Staay-Vogelenzang 42 y 152 7/8 6 Gebr. Oudshoorn 41 y 152 7/8 7 Wijnnobel-v. Delft 39 160 4 8 Permontjah-Hnoe 38 y 152 y 6 9 Mevr v. Dijk-Slebos 32)$ 147 y 9 10 Hr. en mevr. Staal 25 y 159 <4 5 Eerste klasse (Roodwit). 1 Mevr. Vrijenhoek- Partner 48 173 2 2 v. Noort-Verpoorten 46 174 1 3 Mevr. Visser-Biesot Jr. 43 «4 149 «4 9 4 SDits-Winia 41 155 y 7 5/6 Bleuzé-Eichhorn 40 164 y 5 5/6 Kuenen-Nieuwenhoven 40 170 y 3 7 Dames Bleuzé-Eichhorn 38)4 154 y 8 8 Dames Boose- v. I. Schenau 39 167 4 9 De Graaf-v. Egmond 37 159 y 6 10 Mej. Montanus- Montanus 28 132 10 In den totaalstand van de le kl. (Rood) is na controle een kleine correctie aange bracht. De uitslag van de klassen 2 en 3 zullen morgenavond gepubliceerd worden. BILJARTEN BILJARTCLUB T. E. P. Door de verhindering van vele spelers wordt de competitie hedenavond niet voortgezet, doch a.s. Zondagmiddag 12 uur precies. De opstelling is: Zondag a.s. A. Schef- fersC. v. d. Meel, Ph. SmitsN. Overdijk, J. v. DamA. Scheffers. Maandag a.s. A. KienjetW. v. d. Bos, A. ScheffersA. Rodenburg, C. v. d. Meel J. v. Dam. B.-afd.: J. DevileeN. Biegstraten, C. de GeerJ. M. Burghouwt, A. Romijn I N. Biegstraten, A. Romijn IIJ. Devilee, L. v. d. SteenA. v. Houten, W. Dikhof J. Devilee, J. BarneveldC. de Geer. Daar de competitie bijna geëindigd is, worden de leden er op gewezen, dat bij niet op tijd aanwezig zijn, zonder bijtijds bericht van verhindering ingestuurd te hebben, de wedstrijden onherroepelijk verloren worden beschouwd. Agenda lederen werkdag om half twee „Een kwar tier voor God" in de Hartebrug- kerk. Zaterdag, Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsver. afd. Leiden, St. Vincen- tiusgeb., Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur nam. Apotheken. De avond-, riacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Maart 20 uur tot Zaterdag 21 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LAATSTE BERICHTEN HANDEL IN ONGEMERKT RUNDVEE VERBODEN. Het op heden, 19 Maart 1942, verschenen Voedselvoorzieningsblad bevat een veror dening van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, waarbij het verhandelen van ongemerkt rundvee wordt verboden. Met het Registratiebesluit 1942 Handel in Rundvee, dat in hetzelfde nummer is op genomen, vormt deze verordening één sluitend geheel, waardoor het verrichten van frauduleuze handelingen met rund vee zeer zal worden bemoeilijkt. De ver ordening treedt 20 Maart 1942 in werking. Het Registratiebesluit 1942 Handel in Rundvee is met ingang van 1 Maart j.l. in werking getreden. SCHIP GEZONKEN. Gisternacht 4s, tengevolge van de mist, het schip „Anovo", schipper Boersma, en afkomstig van Wormerveer, op den berm van den Bu^npolder te Ierseke geloopen en gezonken. Het schip was geladen met 151 ton regeeringstarwe en bestemd voor Deventer. De geheele lading tarwe is ver loren gegaan. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Vandaag zou men trach ten het schip te lichten. STRIJDT VOOR EUROPA Mislukte bolsjewistische aanvallen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 19 Maart. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj misluk ten nieuwe aanvallen van den vijand, welke met minder kracht dan de vo rige dagën werden ortdernomen. In het Donetzgebied sloegen Duitsche en Roemeensche troepen verscheidene hevige aanvallen met zware verliezen voor den vijand af. Eigen tegenaan vallen hadden succes. Ook op andere plaatsen aan het Oostelijke front zijn nog hevige af- weergevechten aan den gang. In Noord-Afrika waren doeltreffen de aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen gericht op militaire instal laties van de vesting Tobroek. Het bombardeeren van vliegvelden op Malta, dat dag en nacht is voortge zet, veroorzaakte hevige branden en ontploffingen. In het' gebied van de Middelland- sche Zee werden in luchtgevechten 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 3 op den grond vernield. Luitenant Strelow, vliegtuigcom- mandart van een jachteskader, schoot gisteren aan het Oostelijk front 7 Sov jet-vliegtuigen neer. HET ITALIAANSCHE WHERMAGHTSBERICHT. ROME, 19 Maart. (Stefani). Het 656e Italiaansche weermachtsbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica niets van belang. De luchtmacht was wederom boven Malta in actie. Drie vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Duitsche ja gers schoten in luchtgevechten 8 vijande lijke vliegtuigen neer. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 20 MAART. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 B.H.O.: Nieuwsberich ten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensem ble „De Kwintslag". 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Gerard van Kreve len en zijin orkest en soliste. 16.00 Cy clus: „De zeven kruiswoorden". 16.00 Gooisdh Kamermuziekgezelsc-hap en gra mofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmuziek 18.00 Sportwetenswaardigheden. 18.20 Gramofoonmuziek. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 B.N.O.: Nieuws berichten. 19.00 B.N.O.: Economisch praatje over den landbouw. 19.10 Gra mofoonmuziek. 19.30 Orkest Otto Hen driks. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Schram - melkwartet en soliste. 20.45 Radiotoo- neel. 21.00 Sterren zingen in het Spaansch (Gramofoonplaten programma). 21.30 Pianospel. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 23.3024.00 Klaas van Beeok en zijn or kest (opn,). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.40 Filmpraatje. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.15 Zang met piano begeleiding. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.45 B.N. O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoon muziek. 16.00 Amabile-Sextet. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Salonorkest. 18.15 De heeren van der Aa en Boom, zakenlieden aan het woord V. 18.30 Reportage. 18.45 Orgelcon cert en zang. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: Hol lands political aspects. (Voor de Radio- Centrales: Gramofoonmuziek). Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio bi> schikken. 20.15 Het Utrechtsch Strijk kwartet. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmu ziek. 22.1022.15 Avondwijding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 7.1524.00 Hilversum I. 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum II. 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e Programma. 7.0024.00 Duitsch Pro gramma. 4e Programma: 7.0021.00 Duitsch Pro gramma. 21.0022.00 Gramofoonmuziek R.R.D. 22.0024.00 Duitsch Programma. MARKTBERICHTEN GOUDA, 19 Maart. Vee. Aangevoerd 472 stuks, waarvan 6 magere varkens 20- 30, 11 biggen 1829, per stuk; 138 run deren, 185 nuchtere kalveren, 10 graskal veren, 3 schapen, overgenomen door N. V. C.; 19 bokken en geiten 15—40, per stuk. Handel stug. KATWIJK a. d. RIJN, 17 Maart. Veiling. Waschpeen 810, Grove peen 2.80 3.50, Kroten I ƒ4.80—6, id. II ƒ3.60—4.50, gekookte kroten 10.7012.90a Schorse- neeren I 18.80—19, id II 11.90—12, Wit lof 18.40—28. VINKEVEEN, 17 Maart. Veiling. Wit lof I ƒ28, id. II /23, id. Ill ƒ10. Spinazie (afwijkend) ƒ37.60 per 100 K.G., Glassla 12 per 100 stuks, Aadijs 7 per 100 bos.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3