DONDERDAG 19 MAART 1942 DE LEIDSCHE COURANT RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Handelen in distributiebescheiden wordt streng gestraft. Mej. F. Hoek, huisvrouw van C. Vink te Kat w ij k aan Zee, had zich voor den economischen rechter, mr. de Vries, te 's-Gravenhage, te verantwoorden, omdat zij haar distributiebescheiden, uit armoe de, had verkocht. De vrouw, die zes kinde ren heeft, bekende het feit. De Officier van Justitie, mr. Zaayer, wees er op, dat men absoluut niet toe kan staan, dat iemand zijn bonnen verkoopt, ook al heeft men een groot gezin en al zijn de omstandigheden moeilijk. Voor deze feiten kan alleen maar gevangenis straf opgelegd worden. De eisch werd veertien dagen gevangenisstraf. De econo mische rechter veroordeelde de vrouw tot deze straf, maar vanwege het feit, dat zij haar zevende kind verwacht, werd afge zien van haar onmiddellijke gevangenne ming. Zekere M. v. d. Lippe uit den Haag had de armoede van de vorige verdachte, mej. Hoek uit Katwijk aan Zee gekend en hij had deze armoede uitgebuit en mis bruikt door van haar eenige zeepbonnen te koopen. Bij zijn verhoor maakte hij een onsympathieken indruk en nam het niet zoo erg nauw met de waarheid. Een en ander bij elkaar genomen deed den Offi cier zes maanden gevangenisstraf eischen. De economische rechter veroordeelde hem tot deze straf en beval zijn onmid dellijke gevangenneming. A. Vlieland uit Noordwijk had even eens bonnen van deze huismoeder gekocht en tegen hem eischte de Officier drie maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd conform, terwijl ver- dachtes onmiddellijke gevangenneming werd gelast. Clandestiene handel zwaar gestraft. J. C. J. v. d. Burg uit Berkel en Rodenrijs was op een zeer listige wijze aan tarwe gekomen, om deze in den zwar ten handel te verkoopen. Telkens als de controleur, die toezicht had bij de. dorsch- machine, zich even verwijderde, had ver dachte kans gezien om wat tarwe te ste len. De Officier wees er op, dat er te Berkel en Rodenrijs en omgeving ernstig ge knoeid wordt. Er zullen voorbeelden ge steld moeten worden en de eisch tegen verdachte werd drie maanden gevangenis straf. De economische rechter vond deze straf nog te licht en veroordeelde verdachte tot vier maanden gevangenisstraf. J. F. Roseleur uit Berkel en Roden- r ij s, had zich aan een zelfde misdrijf schuldig gemaakt. Hij voerde tot zijn ver dediging aan, dat hij de opbrengst van de tarwe benut had, om een kachel te koo pen voor zijn gezin, omdat hü in de kou zat. Dit excuus werd niet aanvaard en ook deze verdachte kreeg vier maanden ge van genisstraf De laatste knoeier met tarwe was de vee houder J. Spriel uit Berkel en Ro denrijs. Hij had, om er winst uit te slaan, drie zakken tarwe van den vorigen verdachte gekocht. Een zak had hij maar kunnen verhandelen. De beide andere had de politie achterhaald. Hij zal er best flink aan verdiend hebben, giaar toch geen ƒ500, welke boete de economische rechter hem oplegde. De assuradeur D. N. de Haan uit R ij n s- burg had duizenden kg. witte boonen clandestien verhandeld. De boonen, zoo vertelde verdachte,werden gebruikt om er koeken van te maken. De economische rechter slaakte de verzuchting, dat hij eens zulk een koek gegeten had, maar er zeer onprettige herinneringen aan bewaard had. De eisch werd hier twee maanden ge vangenisstraf en de uitspraak conform. Een complete slachterij in zijn huis gehad. K. J. Strookman uit Woubrugge had zich te verantwoorden wegens het clan destien slachten van schapen. Toen de ambtenaren bij hem een inval deden en huiszoeking verrichtten, hadden zij zeer onfrissche ervaringen opgedaan. Hier volgt een overzicht van deze „zwijnenpan". De vloer van de voorkamer was geheel be dekt met stroo. In de bedstee van de ach terkamer werden vijf schapenvellen ont dekt, afkomstig van pas geslachte schapen. In het woonhuis werden verder aange troffen een gezouten en gerookte h*m. In de voorkamer lag een stuk gezouten spek zonder eenig stempel, verder schaaltjes schapenvet enz. In een nabijgelegen schuur werd een complete slagersinventa ris aangetroffen. De ambtenaren' hadden verder half in het ijs slachtafval!en ge vonden, alhoewel deze den volgenden dag spoorloos waren. Verdachte had tegenover de ambtenaren alles ontkend en liet thans verstek gaan. De Officier eischte tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring van alles wat inbeslag geno men was. De economische rechter overwoog in zijn vonnis o.a. dat het feit, trots de ontkente- nis van verdachte bewezen was en wees er op, dat daarbij de volgende punten naar voren kwamen. Het vindien van de slachtafvallen onder het ijs, het weigeren van het noemen van degene van wien hij de ham en het spek had, die hem z.g. niet toebehoorden. „Toevallig" was hij den naam van den slager vergeten. Doordat verdachte verder verklaard had niet meer te weten van wien hij de schapenvellen gekocht had en dat hij plotseling wa? ver geten van wie de schapen waren, die in de voorkamer gestald waren geweest. Dat alles was reden voor den economi schen rechter om verdachte te veroordee- len tot een jaar gevangenisstraf met be vel tot zijn onmiddellijke gevangenneming en verbeurdverklaring van alles wat in beslag genomen was. Kolen zonder bonnen. De kellner A. Meurer uit L e i d s c h e n- d a m, had kolen gekocht zonder bonnen en werd destvege veroordeeld tot een geld boete van 80 subs. 80 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen kolen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Zijn zoontje op stelen uitgestuurd. De grondwerker P. L. uit Leide n, was door dien Politierechter veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, wegens uitlokking tot diefstal. Hij 'had tegen zijn dertien jarig zoontje gezegd, „ga eens wat kolen halen, maar je moet uitkijken". Deze kolen moest het joch gaan stelen vanaf een gemeenteterrein achter het slachthuis te Deiden. Verdachte bekende, in hooger beroep het feit en zeide, niet uit weelde gehandeld te hebben. De advocaat generaal vond het zeer on behoorlijk van een vader om zijn "kind uit stelen te sturen. Rekening houdende met zyn blanco strafregister eischte spr. thans een week gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Een prettige ontmoeting. P. S. uit T e r A a r fietste op Zondag 24 Augustus, des avonds laat, op den Blok- landschen weg, onder de gemeente Nieuw- veén, naar buis, toen hij een viertal ande ren personen ontmoette. Een van hen hield hem aan en vroeg e?n beetje vuur voor zijn sigaret. Daarna werd aan S., zoo maar zonder eenöge aanleiding, gevraagd of bij wel eens een tik had! gehad. Zonder eenige andere redenen hadden toen twee andere personen S. toen beetgepakt, zijn kleeding ernstig beschadigd ep. zijn fiets in de sloot geworpen. Deze twee personen, de 34-jarige H. K. en de 23-jarige M. K„ beiden uit Uit hoorn, waren deswege door den Politie rechter resp. veroordeeld tot drie weken en acht dagen gevangenisstraf. Zij waren van deze straf in hooger be roep gekomen, maar de adivocaat-generraal wees er op, dat deze aanranding hoogst ernstig 'genoemd moet worden en vond de straf eerder te laag dan te hoog. Voor ditmaal wilde spr. bevestiging van hét von nis vragen. Uitspraak over 14 dagen. Aardappelen gestolen. C. C. S. en B. W. hadden tesamen aard appelen gestolen te Nootdorp ten nadeele van Jansen en v. d. Zanden. De een had acht en dé ander 10 kg. aardap pelen meegenomen. Hun excuus bij den Politierechter was geweest, dat zij honger hadden gehad, maar gezien bun strafregister, dat verre van fraai was, was elk van hen veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf van welk vonnis de advocaat-generaal in hooger beroep bevestiging had geëischt. Het Hof heeft elk van hen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. In hooger beroep vijfmaal hoogere straf. A. uit Leiden was op het distributie kantoor te Leiden boos geworden op een ambtenaar en had hem de woorden toege voegd': „als ik daar zat dan kwam ik ook geen vetbonnen te kort", betgeen een be- leediginig was geweest, voor -welk feit de politierechter hem veroordeeld had tot vijf gulden boete. Verdachte was van dit vonnis warempel in hooger beroep gekomen bij bet Hof waar de president maar niet kon begrijpen boe 'hij bet in zijn hoofd gehaald' had om in hooger beroep te komen van zulk een lichte straf. Het slot van bet geval was, dat A. thans een geldboete van 25 zal moeten betalen of anders 25 dagen brommen. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.50 uur Donderdagavond. Zon op 7.44 uur Vrijdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 19 Maart: De maan komt Donderdagoch tend om 9.uur op en gaat Donderdag avond om 10.42 uur onder. 20 Maar.: De maan komt Vrijdagmorgen om 9.26 uur op en gaat Vrijdagavond om 11.47 uur onder. 21 Maart: De maan komt Zaterdagmor gen om 9.53 uur op en gaat Zondagnacht om 0.49 uur onder. 22 Maart: De maan komt Zondagmorgen om 10.24 uur op en gaat Maandagnacht om 1.47 uur onder. 23 Maart: De maan komt Maand^gvoor- middag om 11 uur op en gaat Dinsdag nacht om 2.43 uur onder. 24 Maart: De maan komt Dinsdagvoor middag om 11.41 uur op en gaat Woens dagnacht om 3.33 uur onder. (Eerste kwartier). GEEN SCHADEVERGOEDING AAN GEÏNTERNEERDEN VAN MEI 1940. Uitspraak van de Utrechtsche Rechtbank. In de Meidagen van 1940 werd de heer J. Marken,hof uit Schalkwijk op last van de overheid in arrest gesteld en in ver zekerde bewaring gehouden. Toen de heer M. op 16 Mei in vrijheid werd gesteld, nam hij daarmede geen genoegen. Hij eischte van den burgemeester van Schalkwijk c.s. van de gemeente of van het Rijk (Staat der Nederlanden) een schadevergoeding van 500 gulden. In deze civiele procedure veerden mr. P. J. Sieburgh voor den heer M. en jhr. mr. J. C. Schorer voor den Staat der Nederlanden op 17 Februari voor de Utrechtsche rechtbank de pleidooien. Mr. Sieburgh betoogde o.a. dat zijn cliënt de eenige Nederlander was, die het waagt, de overheid in rechten aan te spre ken voor de schade, door hem in de Mei dagen geleden. In die dagen zijn hem zijn bretels, zijn portemonnaie en zijn sleutels afgenomen en daarvoor heeft de Staat der Nederlanden hem slechts 8.20 vergoed. Daarmede heeft de Staat in principe er kend, dat eischer een vergoeding toe komt. PI. wees i~r voorts op, dat de over heid indertijd te kennen heeft gegeven, dat in de Meidagen tal van aanhoudingen en interneeringen ten onrechte zijn ge schied. Nu beroept de Staat zich wel op artikel 33 van de wet op den staat van oorlog en beleg, waarbij het militair gezag bevoegd wordt verklaard aan personen, wier aan wezigheid voor de rust en de algemeene veiligheid gevaarlijk wordt geacht, het verblijf binnen Jret tot staat van beleg ver klaarde gebied te ontzeggen, maar wie zegt, dat de heer M. juist valt onder arti kel 33? Eischer vroeg dus een schadever goeding van 500 gulden. Jhr. mr. Schorer stelde zich op het stand punt, dat de staat wel de schade aan voor werpen wil vergoeden, doch niet vor las ter of bedrijfsschade. Voor deze laatste schade komt eischer niet in aanmerking, want de heer M. zou, indien hij niet was werpen wil vergoeden, doch niet voor las ter kan men het Rijk niet aansprakelijk stellen. In de bewuste Meidagen heersch- te er in ons land een noodtoestand. Men kan de overheid niet euvel duiden, dat de Staat toen gebruik maakte van de be voegdheden, welke hem ten dienste ston den. Woensdag heeft de rechtbank uitspraak gedaan in deze zaak. Het vonnis luidde, dat de Staat der Nederlanden veroordeeld wordt tot betaling van 8.20. Alle andere vorderingen verklaarde de rechtbank niet ontvankelijk. Verder veroordeelde de recht bank den eischer in de kosten van het ge ding. Naar wij van mr. Sieburgh vernemen, zal de heer Markenhof van dit vonnis in hooger beroep gaan. DE ORGANISATIE VAN HUIS EIGENAREN. De koip van het gisteren in de pers ver schenen bericht omtrent de opheffing van organisaties van huiseigenaren bevat geen juiste weergave van de feiten, wordt ons thans nader medegedeeld. Van ofheffing dier organisaties van huiseigenaren in het algemeen is geen sprake, daar slechts de twee met name genoemde bondien zijn op geheven. De overige organisaties als in de mediedieeling bedoeld, worden alle geacht te zijn aangesloten bij den Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. FEUILLETON mode óteepen door GERT HARTENAU—THIEL. 32)) Ik dreigde haar lachend met den zinger en schertste, zelf nog te zeer verheugd door dit onverwachte weerzien: „Ik dacht, dat je de Christenhonden haatte, Batta?" Verlegen greep ze mijn hand. „Wees niet boos op Batta, toean besar. Ik moest wel zoo spreken, om Tarimo op een dwaal spoor te brengen." „Dat begrijp ik wel, Batta," stelde ik haar gerust. „Maar vertel me eerst eens gauw, of het waar is, dat alie soldaten en officieren gedood, het gerechtsgebouw af gebrand en de gevangenen vermoord zijn?" Eenige seconden staarde ze mij sprake loos aan, maar daarop begon ze plotseling te lachen. „Pari, pari, wie dat den toean besar heeft verteld, is eén groote leuge naar! Zij zoeken u daar en zelfs de Chineezen helpen daaraan mee, maar u was niet te vinden. Toen in den hoogsten nood niemand meer wist, wat hij doen Rittenboek voor personen auto's De secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat maakt op grond van de verordening No. 15/1940 bekend, dat met ingang van 1 April 1942 het bij houden van een rittenboek voor alle hou ders van rijvergunningen, uitgereikt voor personenauto's, geen taxi's of huurato's zijnde, voorzien van een Nederlandsch nummerbord, verplicht zal worden ge steld. Deze rittenboekjes bevatten 25 genum merde kaarten in tweevoud, waarop voor eiken rit afzonderlijk verschillende gege vens behooren te worden ingevuld. Dit in vullen dient dadelijk na het beëindigen van iederen rit te geschieden, zoodat bij con trole steeds de voorlaatste rit is ingeschre ven. Bij nalatigheid stelt men zich aan ge- heele of gedeeltelijke intrekking van de brandstoftoewijzing of van de rijvergun ning bloot. De gebruikers van rittenboekjes, geen ambtenaren zijnde, moeten de orineelen der ingevulde rittenkaarten maandelijks bij hun aanvragen om motorbrandstof aan ^den betrokken rijksinspecteur van het ver keer inzenden. Zij, die als ambtenaren in het bezit zijn van een grijs vergunnings bewijs, behooren bij de inzending van de rittenkaarten te handelen, zooals hun door de boven hen geplaatste instantie wordt aangegeven. De duplicaten blijven in het boekje, het welk steeds in de auto aanwezig moet zijn en op verzoek van den controleerenden ambtenaar getoond behoort te worden. Wanneer tot inzending der kaarten aan de rijksverkeersinspectie wordt overgegaan, dient dit in het rittenboekje te worden aangeteekend met vermelding van den da tum, zoodat een en ander steeds uit het duplicaat kan blijken. Moet men tot aan schaffing van een nieuw rittenboekje over gaan, dan behoort men het oude exemplaar zoolang in den wagen te houden, totdat het nieuwe boekje een volledig overzicht van een vorige distributieperiode geeft. Verlies van het rittenboek behoort men zoowel by de politie als by de rijksverkeers inspectie aan te geven. De verplichting tot inschrijving van iederen afzonderlijken rit geldt niet voor hen, die in de normale uitoefening van hun beroep ritten binnen de bebouwde kom eener gemeente of aansluitende be bouwingen moeten uitvoeren. Bedoelde per sonen kunnen er mede volstaan, de ge vraagde opgaven te verstrekken per rond rit. Begeven zij zich echter met hun wa gen naar buiten dat gebied gelegen plaat sen, dan geldt deze uitzonderingsbepaling niet en zijn zy aan dezelfde verplichtingen als de overige vergunninghouders gebon den. Het in deze alinea vermelde is vnl. van toepassing op artsen e.d. De rittenboekjes zijn verkrijgbaar ge steld bij de algemeene landsdrukkerij. Be stelling kan door den betrokkene op de gebruikelijke wijze plaats vinden bij de postkantoren onder opgave van het formu liernummer 118. Houders van personenwagens, welke voorzien zijn van persgas- of generatorin stallaties, wordt er opmerkzaam op gewe zen, dat het bovenstaande ook op hen van toepassing is. OPRICHTING VAN EEN NATIONAAL- SOCLALISTISCH AMBTENARENKORPS. Het hoofd van de afdeeling bestuursza ken, van het hoofdkwartier der N.S.B. deelt mede, dat de leider der N.S.B. het besluit heeft genomen tot de oprichting van een Nation aal-Socialistisch Ambtena renkorps. Tot leider van het Korps Natio naal Socialistische Ambtenaren is benoemd de burgemeester van Delft F. W. van Vlo ten. Allé 'berichten, welke den laatsten tijd hierover werden verspreid, zijn on juist. Nadere mededeelingen worden uit sluitend verstrekt door of vanwege den leider van het K.N.S.A.. den burgemeester van Delft, F. W. van Vloten. DE HAAGSCHE WETHOUDER L. BUURMAN ONTSLAGEN. De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft met ingang van 19 Febr. 1941 den heea L. Buurman, wethouder voor Sociale Zaken te 's-Gravenhage, uit zijn ambt ontslagen. In aansluiting hieraan kan worden me degedeeld, dat de wethouder mr. dr. S. de Vries Czn. voorloopig diens werkzaamhe den zal waarnemen en dat aan dezen is toegevoegd de heer P. Kuiper, die tot dus ver betast was met de leiding van den so cialen dienst van de Haagsche politie. De heer P. Kuiper is met ingang van 1 Maart 1942 benoemd tot hoofdcommies in alge- meenen dienst bij de gemeentesecretarie en onder de rechtstreeksche leiding van ge noemden wethouder betast met alle werk zaamheden, welke de bevordering van de verzorging der sociale belangen van de ge meente dienen. Hij is daarbij in het kader van door den voornoemden wethouder te stellen regelen gemachtigd als zijn verte genwoordiger op te trdeen. moest, verscheen plotseling weer de heilige man, de Yogi, Si Margaga. Hij heeft mij by de hand genomen en is met mij naar nant gegaan. Daar heeft de heilige veel met den toean luitenant gesproken en hem ook verraden, waar de boschroovers u verborgen hielden. Saja! Mij beval de hei lige vooruit te gaan om u te troosten." Zeldzaam ontroerd door de verheugende mededeeling, welke bewees, dat de praat jes van Tarimo inderdaad slechts een pro duct waren van zijn ongebreidelde fanta sie, streelde ik het kind over het zwarte haar. Zij liet mij echter niet veel tijd tot nadenken, want ongeduldig men hand grij pend in een zwakke poging om mij mee te hekken, zei ze: „Maar kom nu snel mee, toean, nu direct! Tarimo is weg. Wij kun nen gemakkelijk vluchten, zonder dat hij het bemerkt". Anstig spriedend gleed haar blik in de richting van de deuropening, waardoor een gedeelte van het bosch zicht baar was. Ik schudde het hoofd. „Neen, Batta, dat zou niet verstandig zijn. De bandieten zou den ons stellig achtervolgen en inhalen. Ik ben niet sterk genoeg om mij snel ge noeg uit de voeten te kunne maken. Ik heb twee dagen en twee nachten op die hoop vodden daar buiten bewustzijn ge legen". Het meisje huiverde. „Arme toean!" zei ze met kinderlijk medelijden. ,,Loop jij zoo snél je kunt terug, Batta. f 100.000, i 51.000, f 20.000, f 10.000 ENZ. ENZ. 5256 Heden verkrijgbaar de bekende Toelcomstspaarstrooken TREKKING 30 MAART A.S. Even telefoneeren of een kaart sturen, en het wordt U thuisbezorgd 20 x f72.00, 10 x f 36.00 - 5 x f 18.00 - 2 x f 7.20 - 1 x f 3.60 Het vertrouwdst adres en populair geworden Gelukskantoor voor Leiden en Omstreken, Tel. 24090. Bel. aanb. J. GINJAAR, Lage Rijndijk 95 PRIJSOPDRIJVING TE GRONINGEN. Krachtig optreden van de prijsbeheersching. De inspecteur voor de prijsbeheersching in Leeuwarden heeft behalve vele lichte prijsovertredingen in Januari werden een 47 personen in de stad Groningen geld boeten wegens prijsovertredingen opgelegd in den laatsten tijd ook enkele meer ernstige gevallen van prijsopdrijving in Groningen behandeld. Een sprekend voorbeeld van de gevaren, die groote prijsstijgingen voor het bedrijfs leven meebrengen, leverde het geval van den fabrikant J.V. te Groningen, die het zelf in zijn suikerwarenfabriek moeilijk zonder Arabische gom kon stellen, doch aangelokt door de hooge prijzen, een deel van zijn voorraad met een abnormaal hoo ge winst verkocht. De productie-mogelijk heden van het bedrijf werden zoodoende opgeofferd aan het tijdelijk financieele voordeel. De wijnhandelaar J. G. had in den loop van 1941 de verkoopprijzen van sommige dranken belangrijk verhoogd, waardoor in enkele gevallen de winst tot f 2.16 per liter steeg. Ook J. W. van C., directeur van het bij kantoor van een kolenhandel, verhoogde zijn verkoopprijzen. Deze kwamen daar door hooger te liggen, dan de vastgestelde maximum-pryzen., hetgeen aanvankelijk eenige honderden guldens voordeel, doch ten slotte een geldboete van 500 mee bracht. Ook in andere hier voor genoemde gevallen werd f 500 boete opgelegd. Het verhoogen van de tusschenhandels- marge op gearomatiseerde taptemelk met suiker was ten slotte aanleiding den gros sier J. P. W. te Groningen ƒ400 boete op te leggen. De normale winstmarge was in dit geval verhoogd met de provisie voor een tusschenpersoon, die normaal niet als schakel bij een dergelijke transactie op trad. Deze tuchtbeschikking kon tevens een aanwijzing voor andere branches zijn, dat het inschakelen in den handel van tus- schenpersonen, die voor 10 Mei 1940 niet optraden, in het algemeen niet tot prijs- verhoogingen mag leiden. ZONDAGSARBEID IN DE MIJNEN. Ingaande 22 Maart wordt in de Limburg- sche mijnindustrie de Zondagsarbeid inge voerd, aldus bericht dé „Telegraaf". De ondergrondsche mijnwerkers zullen van dien datum af één keer per maand des Zondags arbeid moeten verrichten en wel een volledigen dienst, zooals op werkda gen. Wat de bovengrondsche arbeiders be treft, deze zullen alleen in zulk een ge tale Zondagsarbeid moeten verrichten, als voor de productie direct noodzakelijk is. Als compensatie zullen de betrokken mijnwerkers voor dezen Zondagsarbeid be halve den normalen 100 pet. toeslag op de loonen een verhoogd brood- en vleesch- rantsoen gaan ontvangen. Boven de ver hoogde rantsoenen, zooals deze reeds voor de mijnwerkers golden, zullen zij per maand nog 2000 gram brood en 600 gram vleesch gaan ontvangen. Voor de rest van de maand Maart zal dit extra rantsoen respectievelijk 1000 en 300 gram bedragen. NEDERLANDER ZWAAR GEWOND. Een afdeeling vrijwilligers heeft zoo juist stormenderhand een Sovjet-dorp be zet. Reeds hebben zij de bolsjewisten er uit verdreven en jagen zij hen voort, te rug, verder naar het Oosten. Een felle strijd wordt hier gevoerd en het valt dan ook niet te verwonderen, dat niemand be merkt heeft, dat ginds een blonde Holland- sche jongen zwaar gewond tusschen de puimhoopen ligit. Ja, toch heeft men het gemerkt. DaaT komen reeds hospitaalsoldaten met een draagbaar Weinige uren later ligt de gewonde ver- bondén en goed verzorgd in het veldlaza ret Het is arbeid voor de Nederlandische Am bulance. U kent to dh h'et gironummer? 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. Meld den heiligen man en den toean lui tenant, dat je mij gevonden hebt, dan zul len zij zeker direct komen en mij bevrij den." „O, toean besar", fluisterde ze met dui delijk waarneembaren angst in haar stem. „Tarimo zal intusschen den toean besar dooden. Batta durft den toean niet alleen te laten." Hoewel ik innerlijk moest lachen om de moederlijke zorg, waarmee ze mij omring de en welke bewees, dat ik het volgens haar vaste overtuiging niet buiten haar bescherming kon stellen, bleef ik volkomen ernstig en eindelijk gelukte het me dan ook haar aan het verstand te brengen, dat het beter was, de soldaten tegemoet te .gaan om hun den weg te wijzen. Hoewel niet van harte, knikte ze ten slotte toch toestemmend en zei: ,,Maar Batta komt met de soldaten weer hier terug! Ik wil er bij zijn, als de toean gered wordt. Saja!" Vluchtig kuste ze mijn hand en daarop vloog ze pijlsnel de deur uit. De wachtpost buiten riep haar aan, maar de vermeende jongen lachte en schreeuwde terug: „Ik moet pisangs halen voor den toean!" En het volgende oogenblik was zij in het bosch verdwenen. Langzaam trad mijn bewaker op het huisje toe en wierp een blik door de ge opende deur. Maar toen hij mij rustig aan tafel zag zitten, knikte hij tevreden en slenterde traag verder. 16. De heugelijke tijding, welke het dappere Maleische. meisje mij had meegedeeld, bleek de beste medicijn voor mijn gezondheid. Ik voelde mij opnieuw hoopvol gestemd en daar ik het op mijn stoel niet langer uit hield, begon ik het zeldzaam vuile vertrek op en neer te loopen. De duizelingen, die mij kort te voren nog zoo hinderlijk had den geplaagd, keerden niet terug en werkwaardig ik bespeurde plotseling, een rammelenden honger, die het beste be wijs vormde, dat mijn krachten snel terug keerden. Zorgvuldig doorzocht ik elk hoek je van de hut, in de "hoop. iets te zullen vinden, waarmee ik mijn honger althans voorloopig zou kunnen stillen, evenwel zonder resultaat. In plaats van voedsel ontdekte ik echter wel wat anders, dat mij in de gegeven omstandigheden zeer wel kom was. In een kist, die een plaats had gevonden in een stoffigen donkeren hoek van het vertrek vond ik mijn dolk, mijn geladen revolver en eenige kleinere voorwerpen, welke mijn eigendom waren en die men mij, toen ik bewusteloos was, had afgeno men. Verheugd zocht ik alles bij elkaar, om daarna de wapens onder mijn kleeding te verbergen. Natuurlijk droeg ik nog steeds de in- landsche kleedingstukken, waarin ik mij gestoken had, toen ik mij gereed maakte voor mijn bezoek aan Kariromo; slechts mijn gezicht verried, naar ik in een ge broken en verweerden spiegel die aan den muur hing kon vaststellen, weer mijn Europeesche afkomst. Nauwelijks had ik opnieuw, thans echter lichtelijk ongeduldig, aan tafel plaats ge nomen, of de verwaarloosd uitziende schildwacht verscheen weer in de deur opening ditmaal evenwel met een omvang rijken tros bananen en een flesch soda water, dat hij brommend voor my neer zette. Ik wilde hem vriendelijk bedanken voor zyn attentie, die mij werkelijk bijzonder welkom was, maar hij weerde elk woord af en gromde, terwijl hij zich reeds weer om keerde om heen te gaan; Batta zei me, dat u honger had. Nu loopt die beroerde kwajongen in het bosch rond te zwalken en komt voorloopig natuurlijk niet terug. Tarimo zal hem straks wel een flink pak ransel geven. Saja!" Hij vloekte, spuwde op den grond en vervolgde zijn rondgang. Met zeldzame eetlust viel ik op de ba nanen aan en ik kreeg daarbij gelegen heid te constateeren, dat ik er tot dusver geen idee van had gehad, hoe voortreffe lijk deze vruchten smaken. In d:n kortst mogeilijken tijd had ik de gul'le gave van mijn bewaker verorberd, zoodat nog slechts de schillen van mijn goeden eetlust getuig den. (Wordt ver-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2