DUITSCHLAND MAANDAG 16 MAART 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Th'. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.44 uur Maandagavond. Zon op 7.51 uur Dinsdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 16 Maart: De maan komt Maandagmor gen om 7.46 uur op en gaat Maandagavond om 7.17 uur onder. (Nieuwe maan). 17 Maart: De maan komt Dinsdagmor gen om 8.11 op en gaat Dinsdagavond om 8.27 uiur onder. 18 Maart: De maan komt Woensdagmor gen om 8.35 op en gaat Woensdagavond om 9.35 uur onder. FIETSEN (zonder banden) OP DEN BON SPORT- EN RACEFIETSEN UIT DEN HANDEL. Met ingang van Maandag 16 Maart wordt een aanvang gemaakt met de distributie van rijwielen. Op de bonnen zal men het complete rijwiel echter zonder banden, kunnen aanschaffen. Het tijdelijk verhuren van rijwielen blijft toegestaan. Onder de distributie vallen tourrijwie len, sport- en racerijwielen, invalidewa gens, transportrijwielen, carriers en onder stellen voor carriers, alsmede frames voor genoemde rijwielen, invalide wagens en carriers. Onder tourrijwielen worden in dit verband verstaan alle soorten dames-, heeren- en kindertourrijwielen, voor zoo ver de framehoogte 16 inches of meer be draagt. Onder invalidewagens worden de zoogenaamde invalidedriewielers verstaan, welke door invaliden worden gebruikt om zich langs den openbaren weg te verplaat sen. Ziekenwagens, rolstoelen e.d. zijn hier onder niet begrepen en mogen dus, even eens als rijwielen, waarvan de framehoog te minder dan 16 inches bedraagt, zonder bon gekocht, verkocht of afgeleverd wor den. Onder transportrijwielen in den zin van de distributieregeling worden ver staan: rijwielen, die voorzien zijn van twee wielen en al dan niet van transportdragers en welke speciaal gebouwd zijn voor het vervoer van goederen, terwijl onder car riers alle rijwielen, welke voorzien zijn van meer dan twee wielen en welke spe ciaal gebouwd zijn voor het vervoer van goederen, worden begrepen. Zooals hierboven reeds werd medege deeld, vallen ook frames voor de genoemde soorten rijwielen onder de distributiebepa lingen. Er zijn voor deze distributie twee soor ten bonnen ontworpen, namelijk één voor rijwielen en één voor frames. Iedere bon bestaat wederom uit twee gedeelten, n.l. Dr. H. MICHAëL OVER DE OORZAKEN. In de dagelijksche persconferentie heeft gisteren dr. Horst Michaël, hoofdredacteur van de Munchener 'Neuesten Nachrichten een beschouwing gehouden over de om standigheden, die tot het verlies van Ne- derlandsch-Indië hebben geleid. Spreker stelde sterk in het licht, hoezeer Japan het uiterste heeft gedaan om Ne- derlandsch-Indië te ontzien. Hij herinner de daartoe met name aan de Japansche no ta van 12 Mei 1940, waarin Japan aan Ba tavia voorstelde om den status quo te hand haven, namelijk aldus, dat Nederlandsch- Indië geen vijandige houding tegenover Japan zou aannemen, waartegenover Ja pan toezegde in dit geval ten volle de in tegriteit van Indië te zullen eerbiedigen en handhaven. Spr. achtte het onbegrijpelijk, dat Ba tavia deze nota niet tot basis van de thans noodzakelijke politiek aanvaardde. In plaats daarvan begon Batavia echter met het ontwijken van een rechtstreeksch ant woord, wees 't Japansche voorstel vervol gens af en besteedde den winter van 1940 1941 aan eigen inschakeling in het dus genaamde ABCD-blok (Amerika, Brittan- nië, Tsjoengking-China, Nederlandsch-In- dië), waarmee Batavia openlijk koos voor de vijanden van Japan en openlijk aan de omsingelingspolitiek tegen Japan deel nam. Vervolgens irriteerde het Japan op onverantwoordelijke wijze, door den Ja- panschen afgezant te Batavia, Josjizawa, die daar oeconomische onderhandelingen moest voeren, acht maanden lang te Bata via te laten antichambreeren en hem ten slotte onverrichter zaken heen te zenden, toen Washington en Londen eischten, dat alle grondstoffen van Indië uitsluitend aan Amerika en Brittannië ter beschikking zouden worden gesteld. Toch heeft Japan ook toen nog Neder- landsch-Indië ontzien. Toen namelijk de aanval begon, keerde Japan zich niet te gen de zwakste plek van het vijandelijke front, Nederlandsch-Indië, doch verklaarde den oorlog alleen aan Brittannië en Ame rika en viel de sterkste deelen van dit front, Hawai en Malakka aan. En na de groote successen, die Ja pan daar behaalde, zond Japan op 11 Januari 1942 opnieuw een nota naar Batavia, waarin Japan aan het bewind aldaar voorstelde, om nu van verdere vijandelijkheden af te zien. in welke ge val Japan opnieuw toezegde de integri teit van Nederfandsch-Indië te zullen eerbiedigen. Men vergete in Nederland niet, welk een onbegrijpelijke tegemoetkomendheid Ja pan daarmee betoonde. Nederlandsch-Indi- sche marinestrijdkrachten immers hadden toen reeds vijandelijke daden verricht en de geheele voorgeschiedenis was één pro voceer ;*ig van Japan. Dat Japan niettegenstaande dit alles desalnietemin toch nog een poging deed om Nederlandsch-Indië buiten den oor log te brengen en neurtaal te maken, ligt dan ook niet aan eenigerlei ver dienste van Batavia, doch vindt zijn uitsluitende verklaring in de solidari teit van Japan met den Duitschen bond- noot, welke op zichzelf gaarne het che bezit,voor het Nederlandsche een bestelbon en een koopbon. Dit onder scheid is gemaakt, omdat het zal voorko men, dat een rijwielhandelaar niet altijd het verlangde model in voorraad zal heb ben, doch dit eerst bij de fabriek moet be stellen. In zoo'n geval dient men eerst den bestelbon aan den rijwielhandelaar af te geven en den koopbon als bewijsstuk te be waren. Eerst bij de aflevering aan den ver bruiker dient deze tevens den koopbon aan den rijwielhandelaar af te geven. De rij wielhandelaar moet dezen koopbon zorg vuldig ter verantwoording van zijn voor raad bewaren. Indien de rijwielhandelaar wel het verlangde terstond in voorraad heeft, en aflevering dus terstond kan plaats vinden, kan men onmiddellijk zoowel den bestelbon als den koopbon afgeven. De bonnen zijn geldig tot den op den bon vermelden datum. De aflevering van het rijwiel dient derhalve voor dezen datum te hebben plaats gevonden. Daar de detaillis ten niet steeds het verlangde rijwiel in voorraad hebben, verdient het aanbeveling het rijwiel zoo spoedig mogelijk te bestel len. Zoowel op den bestelbon als op den koop bon wordt het soort rijwiel of frame, dat is toegewezen, vermeld. Voor sport- en race rijwielen zullen geen bonnen worden afge geven, zoodat men hiervoor ook geen aan vragen bij den distributiedienst kan indie nen. Als algemeen vereischte om voor een rij wielbon in aanmerking te komen is in de eerste plaats gesteld, dat de aanvrager niet over een bruikbaar rijwiel beschikt. Voorts is als algemeen vereischte gesteld, dat de aanvrager in het bezit is van de benoodig- ae buiten- en binnenbanden of van de bon nen om deze banden te kunnen aanschaf fen. In verband hiermede zijn dan ook voor het verkrijgen van rijwielen dezelfde voor waarden gesteld, als voor banden gelden. Als algemeene norm geldt vorts, dat bij aankoop van een rijwiel, carrier of invali dewagen, het oude rijwiel of de te vervan gen carrier of invalidewagen uiteraard zonder banden bij den leverancier van het nieuwe moeten worden ingeleverd. Slechts dan is de verplichting tot inleve ring niet van toepassing, indien de distribu tiedienst op den bon een aanteekening heeft gesteld, dat geen oud rijwiel behoeft te worden ingeleverd. Voor invalidewagens is de overlegging van een doktersverklaring vereischt, waar uit blijkt, dat de aanvrager den invalide wagen nqodig heeft om zoch langs den openbaren weg te verplaatsen. Bonnen voor frames zullen alleen wor den afgegeven, indien het aan te schaffen frame voor reparatiedoeleinden is bestemd. In alle gevallen moet het oude frame bij den leverancier van het nieuwe worden in geleverd. Indien men op grond van het bovenstaan de voor een rijwiel in aanmerking wenscht te komen, dient men zich tot den plaatse lijken distributiedient te wenden ter ver krijging van een aanvraagformulier. Na in vulling dient dit wederom bij dezen dienst te worden ingeleverd. Aanvraagformulie ren voor transportrijwielen en carriers moe ten echter niet bij den plaatselijken dis tributiedienst worden ingeleverd, doch in tweevoud bij de plaatselijke afdeeling van de Rijksverkeersinspectie. volk uit den oorlogsbrand zou hebben gered. Men vergete in Nederland niet, dat de uitsluitende schuld der misluk king hiervan bij het bewind te Batavia ligt en bij degenen, die Batavia tot deze houding dreven. De houding van Londen en Washington. Verder houde men in het oog, dat de hou ding van het ABCD-front een gezonde ba sis miste en Washington en Londen wel op zeer onverantwoordelijke wijze Batavia in zijn ongeluk dreven en van elke mogelijk heid tot redding en behoud afhielden. Het is immers duidelijk, dat wie in Oost-Azië een bezit als het Nederlandsch-Indische met alle kracht in het conflict drijft, ook de macht moet hebben om dan dit bezit te kunnen verdedigen. Er waren men- schen die dit ook inzagen. De Amerikaan- sche admiraal Stark bijvoorbeeld wist won derwel, dat de Amerikaansche vloot eerst in 1942 of in 1943 tot voldoende sterkte zou komen en Japan in den winter van 1941 1942 ter zee de overmacht zou kunnen hebben. Op grond van dergelijke overwe gingen is te verklaren, dat president Roo sevelt in 19401941, toen hij zag, dat de Sovjet-Unie Japan in Mantsjoekwo niet zou aanvallen en zelfs 14 April 1941 Japan zich door een neutraliteitsverdrag met Rus land in den rug dekte, trachtte om Japan door aanbiedingen uit het Driemogendhe- denpact los te wrikken. Zakelijk zou dit hebben gekund. Indien Amgrika op 17 No vember 1941 Tsjoengking had willen losla ten, zou een gentlemans-agreement moge lijk zijn geweest. Maar het bankiershuis Morgan, dat zijn credieten aan Tsjoeng king wilde sauveeren, stak hier een spaak in het wiel. En Churchill deed de rest. De ze gaf tegenover Amerika hoog op van het offensief in Noord-Afrika, geloofde, dat hier definitief met Italië en Duitschland zou worden afgerekend en Tunis met Ma rokko in het geallieerde kamp konden wor den gebracht en hield dit nog vol, hoewel hij op 24 November, toen Auchinleck ge neraal Cunningham moest afzetten, kon weten, dat het met dit offensief lang niet zoo gelukkig ging. Het tijdschrift Asia schreef in November zelfs, toen Koeroe- soe te Washington onderhandelde, dat de Amerikaansche en Britsche vloten in Oost- Azië Japan in de tang zouden nemen en Rusland via Mandsjoekwo zou aanvallen. Voorts gaf Churchill door zijn bekende verklaring (reeds op 7 November), dat, als Amerika met Japan in oorfog zou geraken, Engeland één uur later met een oorlogs verklaring zou volgen, aan de oorlogshitsers in Amerika een blanco chèque. Dit alles bijeen dreef tot de verwerping van Koeroesoe's laatste voorstellen op 20 November 1941 en tot de dwaasheid van 26 November, het ultimatum aan Japan, begeleid door het dadelijk opstoomen van de Repulse en de Prince of Wales, waarbij men dacht Japan ongestraft in het gezicht te kunnen slaan. Een dwaasheid was dit, want men kon weten hoe sterk Japan was, ben kon ook weten dat de Sovjets niet konden helpen. En nog dwazer was, dat Churchill op 27 Januari j.l. in het Lagerhuis verklaarde, dat hij niet had kunnen vermoeden, dat er een oorlog in Oost-Azië zou uitbreken. Im mers, men had dezen oorlog op alle moge lijke wijzen aan Japan opgedrongen en Ja- STRIJDT VOOR EUROPA Sovjet-aanvallen bij Kertsj afgeweerd Het Duitsche weermachtsberioht van Zaterdagmiddag luidt als volgt: Op de Krim heeft de vijand weer na een langdurige pauze, met sterke strijdkrachten, die gesteund werden door pantserwagens en vliegers, aan vallen ondernomen op de Duitsch-Roe- meensche stellingen op het schier eiland Kertsj. In felle gevechten wer den de aanvallen onder zware verlie zen voor den vijand afgeweerd. Daar bij zijn 46 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. Ook in de andere sectoren van het Oostelijke front zette de vijand zijn aanvallen zonder succes voort. In lucht gevechten zijn gisteren, zonder dat eigen verliezen gelden werden, 17 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. De Sovjetluchtmacht verloor in den tijd van 6 tot 12 Maart 209 vliegtui gen, waarvan 130 in luchtgevechten, 26 door luchtdoelgeschut en zeven door infanterie werden neergeschoten. De rest werd op den beganen grond ver nield. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijke front negen eigen vlieg- tuigen verloren. In Noord-Afrika zijn Britsche op slagplaatsen van materiaal en troepen concentraties in het gebied van To- broek gebombardeerd. De luchtaan vallen op Britsche vliegvelden van het eiland Malta zijn overdag en des nachts met goede uitwerking voortgezet. Boven het Kanaal en de bezette ge bieden in het Westen schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen acht Britsche vliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht bommen val len op verschillende plaatsen in West- Duitschland, vooral op woonwijken te Keulen. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. Een Britsche bom- benwerper is neergeschoten. Duikbootsucces in West- Indische wateren Het Duitsche weermachtbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: Op 'het schiereiland Kertsj heeft de vijand met sterke strijdkrachten en talrijke tanks zijn aanvallen voortge zet. Zij werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Opnieuw werden 42 tanks vernietigd. Ten Noord-Oosten van Taganrog en in het Donetzgebied hebben Duitsche, Slo- vaaksche en Kroatische afdeelingen vrij krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de midden-zone werd een afdeeling vijandelijke strijdkrach ten, die reeds dagenlang was ingeslo ten, vernietigd. Aan het omsingelings front van Leningrad werden militaire installaties in de stad en vijandelijke aanvoer met succes door zware artil lerie bestookt. Op 13 en 14 Maart verloren de bolsjewisten 138 tanks. In Noord-Afrika is bij luchtaanval len op Tobriek een vijandelijk koop vaardijschip ernstig beschadigd. Ita- liaansche jagers schoten zonder eigen verliezen in een luchtgevecht 8 Brit sche toestellen neer. In Oost-Cyrenai- ca werden concentraties van pantser wagens en tentenkampen der Engel- schen gebombardeerd. Ten Noorden van Solloem heeft een Duitsche duik boot een vijandelijk schip getorpe deerd. Wegens den afweer kon de on dergang van het schip niet worden waargenomen. De luchtaanvallen op Britsche vlieg velden op Malta werden voortgezet. Door bomtreffers ontstonden branden in loodsen en schuilplaatsen. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duik- booten in de West-Indische wateren 12 koopvaardijschepen van 79.000 ton waaronder 3 tankschepen, tot zinken gebracht. Een dertiende schip werd door torpedotreffers beschadigd Daarmede hebben de Duitsche duik- booten sedert haar eerste operaties aan de Oostkust van het Amerikaan sche vasteland op den Atlantischen Oceaan in totaal 151 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 1.029.000 ton, waaronder 58 tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 442.000 ton, vernietigd. In het Kanaal stieten Duitsche tor pedobooten, mijnenvegers en motortor- pedobooten op sterkere Britsche strijd krachten. In succesvolle samenwer king vielen zij de uit torpedojagers en motortorpedobooten bestaande vijan delijke formatie aan; zij beschadigden een Britschen torpedojagers zoo ern stig, dat deze verloren geacht kan wor den. Voorts werd een Britsche motor torpedoboot waarschijnlijk vernietigd en drie andere in brand geschoten of beschadigd. De vijand staakte daarop het gevecht. Onze lichte vlootstrijd- krachten voerden haar taak volgens plan en zonder verliezen of schade uit. Bij de gevechten op het schier eiland Kertsj heeft een detachement van een afdeeling stormartillerie on der bevel van luitenant Spielmann op 13 en 14 Maart vijandelijke tanks stukgeschoten. Bij de operaties van Duitsche duik- booten in de West-Indische wateren heeft de duikboot onder bevel van lui tenant-ter-zee eerste klasse Sauer zich bijzonder onderscheiden. pan kon niet anders dan ten slotte uit noodweer naar de wapens grijpen. En wie thans ten slotte den afloop ziet en overweegt hoe weinig werkelijke macht Washington en Londen in Oost- Azië in het vuur konden brengen en hoe weinig zij konden doen voor het behoud van Nederlandsch-Indië, dat zij zelve met alle kracht op dezen weg gedreven had den, kan slechts eindigen met de conclusie, dat staatslieden, die zulk een slecht beleid vertoonen als in het bovenstaande is ge- teekend, niet anders dan ondergang ver dienen. Nederland kan ten volle weten aan wie het het verlies van Indië heeft te wij ten. BINNENLAND HET VERVOERSFRONT BESTAAT EEN JAAR. Zaterdagmiddag heeft het Vervoersfront van de N.S.B. te Utrecht zijn eenjarig be staan herdacht. Na een kort openingswoord van den heer W. N. A. Kröller was het woord aan den heer F. D. Brants, leider van het Vervoersfront, die in een rede het eenjarig bestaan heeft herdacht. Het vervoersfront acht zich geroepen, in het bijzonder voor de belangen van den particulieren ondernemer op te komen, ten einde zorg te dragen, dat deze categorie niet van het toonèel zal verdwijnen. Spr. zette uiteen, hoe volgens het Ver voersfront het vervoer dient te worden ge regeld en behandelde daarna, nadat hij was ingegaan op de toekomst van de wilde bin nenvaart, de internationale vaart en de sleepvaart. Het front is tegenstander van het aan- koopen door de spoorwegen van autobus diensten, vracht-autodiensten en beurt vaart-ondernemingen. De bedrijfsorganisatie is eenige weken geleden geboren en het apparaat zal dus spoedig gereed zijn. Na de pauze heeft mr. M. M. Rost van Tonningen, leider van den raad voor volks huishouding, gesproken. Voor de toekomst kan men, aldus spr., het verkeersprobleem in één zin samen vatten, n.l. hoe zal het verkeer de behoef ten bij kunnen houden. Was voorheen in de kapitalistische productie de winst het beslissende element, bij de nationaal-socia- listiscfie productie rijst slechts een vraag op, en wel deze: wat zijn de behoeften van de Europeesche volkeren. Het is duidelijk, dat er nu ook geen sprake meer zal zijn van overproductie. Er zal altijd arbeid te veel en er zullen handen te weinig zijn, en wat er van het verkeer wordt geëischt, is enorm. Alleen de meest koortsachtige werkzaamheid van het verkeer zal na af loop van den oorlog een ernstige stagnatie in Europa kunnen voorkomen. De mond van het nieuwe Europa wordt gevormd door de rivieren de Elbe, de Wezer, de Rijn en de Schelde. Het is duidelijk, dat Europa zijn verkeer voornamelijk zal sa menpersen door ons land. Holland zal een groot havengebied worden. EERSTE BEDRIJFSBIJEENKOMST IN ZUID-HOLLAND. Zaterdagmiddag is in de textielfabriek Gazan in de Waldorpstraat te 's Grayen- hage, de eerste bedrijfsbijeenkomst ge houden in Zuid-Holland. Zij is o.m. bijge woond door den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Zuid-Holland, dr. E. Schwebel, en door de heeren O. Geiger, Sozialreferent, H. M. van der Hoeven, dis trictsvertegenwoordiger van het N.V.V., en den beheerder van het bedrijf, den heer Strunk. Nadat de bedrijfsleider, de heer Van den Berge, een welkomstwoord had gesproken, heeft de heer G. de Roodt, hoofdbestuur der van den Bond van arbeiders in de tex tiel- en kleedingindustrie, voor de verza melde arbeiders en atelier-meisjes doel en beteekenis van de vakorganisatie uiteen gezet. Hij legde den nadruk op het feit, dat de vakorganisatie door de veranderde omstandigheden op een hooger plan is ge komen en kan rekenen op den onvoor- waardelijken steun van de overheid bij het verwezenlijken van noodzakelijk ge achte sociale maatregelen. Spr. deelde me de, dat een minimum-loon-regeling bin nenkort mag worden verwacht. Kortzich tig noemde hij het standpunt van hen, die voor het lidmaatschap van de organisatie hebben bedankt. Nadat spr. stelfing had genomen tegen hen, die verdeeldheid kweeken, en maatregelen in uitzicht had gesteld, die voordeelen zullen bieden aan de georganiseerde arbeiders, besloot hij zijn toespraak met een beroep op allen om zich te scharen in de gelederen van het N.V.V. LOONEN IN DEN TUINBOUW De Voorlichtingsdienst van het departe ment van Sociale Zaken schrijft: Het komt bij herhaling voor, dat in den tuinbouw hooger dan bij collectieve ar- beidsovereengekomen of van overheids wege vastgestelde loonen worden betaald. De aandacht zij er daarom op gevestigd, dat ter zake het verbod geldt van de ver ordening 217/1940 van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de totstandkoming van rege lingen in zake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden en dat het toekennen van loonsverhooging zonder vergunning van het college van rijksbemiddelaars straf baar is gesteld. BURGEMEESTERS. A. Th. A. Paro, is op zijn verzoek als burgemeester van Cuijk c.a. eervol ont slagen. J. P. K. Gabriels is opnieuw tot burge meester van Merkelbeek benoemd. B. Anema is op zijn verzoek als burge meester van Barradeel eervol ontslagen. GEEN PAUZE MEER IN DE BIOSCOPEN. Regeling geldt niet voor schouwburgen e.d. Naar het „Vaderland" verneemt, zal in den vervolge in de bioscopen geen pauze meer gehouden worden. Deze regeling, die reeds eenige dagen van kracht is en voor het geheele land geldt, is niet van toepas sing op schouwburgen e.d. JHR. S. VAN CITTERS OVERLEDEN. In den ouderdom van 77 jaar is te Brum- men overleden jhr. S. van Citters, oud commissaris der provincie Gelderland, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. HELDENGEDENKDAG. PARADE EN KRANSLEGGING. Ter gelegenheid van den heldengedenk dag is gistermorgen op het Binnenhof te 's-Gravenhage een groote parade gehouden, gevolgd door een défilé op het Buitenhof en een kranslegging op de algemeene be graafplaats aan de Kerkhoflaan op de graven der gevallen Duitsche soldaten. Omstreeks half tien stonden op het Bin nenhof de detachementen van leger, lucht macht, marine en politie, officieren aller wapens, het muziekcorps van den weer machtsbevelhebber, het corps politieke lei ders en een dienstgroep van het Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P. in carré opgesteld. In het midden daarvan was, geflankeerd door de oorlogsvlag, een spreekgestoelte opge richt, waarachter de commandanten der vertegenwoordigde onderdeelen, de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Ober- dienstleiter Schmidt en Arbeitsfuehrer Bethmann hadden plaats genomen. Nadat het commando „Presenteert ge weer" was gegeven, betraden omstreeks kwart voor tien de bevelhebber der weer macht, generaal der vliegers Fr. Christian sen, en de Rijkscommissaris met hun ge volg het plein, inspecteerden de troepen, en begroetten de autoriteiten. Vervolgens betrad de bevelhebber der weermacht het spreekgestoelte en bracht het muziekcorps choraalmuziek ten gehoore. Nadat de de tachementen de houding „Op de plaats rust'' hadden aangenomen, sprak generaal Christiansen deze ongeveer als volgt toe: Kameraden der weermacht, kameraden der partij, Voor de derde maal in dezen oorlog staan wij thans aangetreden om hen te ge denken, die vielen in den grooten wereld oorlog, bij den opbouw der nationaal-socia- listische beweging en in dezen oorlog. Zij, die vielen in den wereldoorlog in het ge loof dit vernietigd rijk weer op te kunnen afloop daarvan echter innerlijk en uiterlijk vernietigd werd en ineenstortte. Zij, die vielen in geloof aan den Fuehrer en aan de nat.-soc. beweging, in het fanatiek ge loof dit vernietigd rijk wer op te kunnen bouwen. Zij, die uit dezen opbouwarbèid de enorme kracht putten, om datgene te verdedigen wat de voor hen gevallenen begonnen waren. Wij zien thans in de gansche wereld weer dezelfde krachten aan het werk, die willen laten ontstaan wat aan het eind van den wereldoorlog over ons kwam. Sedert 1930 staat daar echter de trotscne Duitsche weer macht, die aan alle fronten vecht, in Oost en West en Zuid, temidden van de zand stormen der woestijn. Wanneer wij dan vandaag de graven smukken, die den nagelaten betrekkingen van hen, die vielen, het heiligst zijn, wan neer wij vandaag die gevallen geesten aan ons oog laten voorbijtrekken, dan weten wij, dat zij naast en met ons marcheeren en dat wij alles op ons kunnen nemen, wat wij aan hen verplicht zijn. Daarom zij ons parool: Fuehrer beveel, wij zijn bereid te marcheeren en te strijden zooals de ge vallenen dat gedaan hebben. Daarom her halen wij op dezen heldengedenkdag den ouden strijdroep: Unser Fuehrer Sieg heil Nadat de troepen dezen strijdroep hadden overgenomen en driewerf herhaald, wer den onder het presenteeren der geweren het Deutschland- en het Horst-Wessellied gespeeld. Vervolgens marcheerden de deta chementen af in de richting van het Plein om via den Hofweg het Buitenhof te be reiken, waar zij in paradepas aan generaal Christiansen en den Rijkscommissaris voor bijtrokken. Na afloop van dit défilé begaven beiden zich met hun gevolg naar het Duitsche kerkhof voor in den oorlog gevallenen op de algemeene begraafplaats aan de Kerk hoflaan. Daar had een dubbelpost de wacht betrokken bij het groote door oorlogsvlag- gen geflankeerde houten kruis. Een mili taire kapel stond er opgesteld, de graven en eenvoudige kruisen waren versierd met kleine kransen van dennegroen en bloe men. Terwijl de kapel zacht „Der gute Kamerade" speelde, brachten generaal Christiansen en de Rijkscommissaris een eeregroet aan de gevallenen en werden aan den voet van het kruis zes kransen neergelegd: van den weermachtsbevelheb ber. den Rijkscommissaris, het Arbeitsbe reich der N.S.D.A.P., de S.S., de politie, en het corps „Nachrichten Helferinnen". KERKNIEUWS PASTOOR P. J. H. SPRENGERS t Na een kortstondige ziekte is gisteren avond te 9.30 uur in Huize „St. Jan" te Wateringen, waar hij sinds 1939 zijn eme ritaat doorbracht, overleden, in den ouder dom van 71 jaar, de zeereerw. heer P. J. H. Sprengers, oud-pastoor van de parochie van O. L. Vr. Goeden Raad te Honselers- dijk. Hedenavond zullen de Metten worden gezongen. Morgenochtend de Lauden, waar na in de parochiekerk van den II. Joannes den Dooper te Wateringen de plechtige Mis van Requiem zal worden opgedragen. De begrafenis zal hierna plaats hebben op het kerkhof te Wateringen. De liturgie der Kerk DINSDAG, 17 Maart. Mis v. d. H. Ger- trudis, Maagd: Vultiun tuum. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H Patritius, Bisschop en Belijder; 3e v. d. Dinsdag in de 4e week v. d. Vasten; 4e voor den vrede. Laatste Evangelie v. d. Dinsdag in de 4e week v. d. Vasten. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Dinsdag in de 4e week v d. Vasten: Exaudi. Geen Gloria. 2e ge- oed v. d. H. Gertrudis; 3e v. d. H. Patri-» tius; 4e voor den vrede. Kleur: Paars. De heilige Gertrudis is één van de meest populaire heiligen geweest van ons vaderland. De „dronk van St. Geertrui" of „St. Geertrui's minne" was bij onze voor ouders een geliefkoosde toost. Geen reizi ger of pelgrim begon zijn tocht zonder dat men hem onder „St. Geertrui's aanroeping" of „minne" een Voorspoedige reis en ge lukkige terugkeer had toegedronken. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. DINSDAG. Mis v. d. H. Patritius, Bis schop en Belijder: Statuit. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Dinsdag; 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. In de H. Mis v. d. Dinsdag: 2e gebed v. j. H. Patritius; 3e voor den vrede. Geer. I Gloria. Kleur: Paars. WAAROM NED.-INDIË VERLOREN GING

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2