DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HITLER SPREEKT OP DEN HELDEN GEDENKDAG tMomentje. MAANDAG 16 MAART 1942 33ste Jaargang No. 10202 3)e Gcld^eheSou^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Treilende herdenkingsplechtigheid Ie Berlijn De beproeving van den algeloopen winter STRIJD TOT DEN PERMANENTEN VREDE. Het geheele Duitsche volk heeft gisteren de gevallenen van den wereldoorlog en den tegenwoordigen oorlog herdacht. Het meest treffend kwam deze herdenking tot uiting in de soldateske plechtigheid, wel ke in het Tuighuis te Berlijn werd gehou den. Hier sprak de Fuehrer woorden van groote erkentelijkheid en dankbaarheid voor het offer der gevallenen. Hooge officieren, vrijwel alle ministers en de diplomatieke vertegenwoordigers der bevriende landen woonden deze plech tigheid bij, Een eereplaats was gereser veerd voor de nagelaten betrekkingen der gevallenen en gewonden uit de Berlijn- sche hospitalen. Later legde de Fuehrer een krans neer bij het gedenkteeken Un- ter den Linden, waarna het eerebataljon voorbij marcheerde. In zijn toespraak heeft Hitier als volgt gesproken: „Toen wij in 1940 voor het eerst in deze zaal den heldengedenkdag hielden, ston den het Duitsche volk en zijn weermacht, na tientallen jaren van vernederende sla vernij, wederom in den strijd voor vrijheid en toekomst tegen de oude vijanden. De weerlooze onmacht van het Duitsche rijk kon hen evenmin geruststellen als hen de economische verarming, welke ons was opgedrongen, bevredigde. In Frankrijk wordt op 't oogenblik een proces gevoerd, dat wordt gekarakteriseerd door het feit, dat met geen woord wordt gesproken over de schuld dei-genen, die voor dezen oorlog verantwoordelijk zijn, maar alleen over de te geringe voorbereiding tot defi oorlog. Wij zien hier in een mentaliteit, die ons onbegrijpelijk moet lijken, die echter beter wellicht dan iets anders de oorzaken van den nieuwen oorlog kan onthullen. In 1918 hebben de Engelsche, Fransche en Amerikaansche staatslieden, "die toen voor den oorlog verantwoordelijk waren, het onzinnig besluit genomen, het Duitsche rijk onder geen voorwaarde weder een economische of politieke factor met gelijke rechten te laten worden. Uit dit voorne men vloeiden alle andere maatregelen en onrechtvaardigheden voort, waaraan Duitschland sedert den onzaligen dag van den wapenstilstand had bloot gestaan. Het Duitsche volk, dat ten aanzien van zijn leiding en van zichzelf misleid werd, vond geen middel om verandering te brengen in zijn lot, dat men niet door onderworpen heid kon verzachten, maar slechts door eendrachtige wilskracht en dapperheid overwinnen. Dat men zich zonder energie in den ons opgelegden dwangtoestand schikte, had ge volgen, welke niet alleen in politiek en mi litair opzicht onteerend, maar ook in eco nomisch opzicht letterlijk vernietigend wa ren. Een der vlijtigste volken der wereld zag, hoe zijn economische grondslagen steeds verder gesloopt werden en zijn be staan ineenstortte. Men kan voorzien, in welk een korte tijdsruimte ons volk door den stoffelijken nood in zielental steeds achteruit moest gaan en hoe het Duitsche rijk daardoor niet meer zou kunnen optre den tegen de opgelegde vernietiging. Deze economische ineenstorting van het Duit-' sche volk, het grootste van Midden-Euro pa, bracht echter ook den tegenstanders geen zegen. Deze hadden in hun haat niet begrepen, dat de verarming van het Duit sche volk geenszins identiek kan zijn met den economischen opbloei der zoogenaam de overwinnaars. VERBLINDE HAAT. Zoo begonnen de staten, die in hun lei ding door en door joodschlkapitalistisch besmet waren, de werkloozencijfers van het Duitsche rijk in te halen en soms zelfs te overtreffen, in weerwil van hun onme- telijken rijkdom aan alle producten en schatten der aarde. Maar ook deze ont wikkeling kon den verblinden haat der re geeringen onzer oude vijanden, welke in hoofdzaak door joodsche elementen geleid werden, geen helderder inzicht geven in de ware noodzakelijkheid van het toekom stige leven van alle volken. Onmiddellijk nadat het nationaal-socialisme aan de macht gekomen was, begonnen zij, in plaats van te leeren van de voorbeeldige, economische en sociale maatregelen van Duitschland, de oude ophitsingsleuze weer aan te heffen, om hun volken rijp te ma ken voor de nieuwe oorlogsverklaring. Wij weten thans, dat reeds in 1935 en 1936 in Engeland, in Frankrijk en vooral in de Ver Staten het besluit tot een nieuwen oorlog was genomen door de inderdaad alleen toonaangevende joodsche kringen en de leidende groep, die daaraan onder- hoorig was. Daardoor zien wij thans het verbazing wekkende schouwspel, .dat de aanklacht der bedrogen en zoo zwaar getroffenvol ken zich niet richt tegen het onzinnige voornemen, een nieuwen oorlog te ontke tenen, maar alleen tegen de verwaal-loos de en in hun oogen onvoldoende bewape ningsvoorbereiding. Juist deze vreemde, ja, onbegrijpelijke mentaliteit moet ons leeren. hoe noodzakelijk na de afwijzing van alle Duitsche ontwapenings- en toena- deringsvoorstellen, de militaire voorberei ding van het Duitsche volk was, opdat het den tweeden aanval op zijn vrijheid met meer succes zou kunnen beantwoorden dan in den wereldoorlog het geval was. Toen wij dan ook in 1940 voor het eerst weer den heldengedenkdag in oorlogstijd moesten houden, deden wij dat in het trot- sche bewustzijn, dat wij de eerste phase hadden gewonnen van een conflict, dat ons tegen onzen wil was opgedrongen. Met het grootste vertrouwen mochten wij hopen, ook de tweede phase met succes te door staan. En inderdaad lagen reeds in Maart 1941 achter ons de resultaten van een oor logsjaar van waarlijk unieke beteekenis. In een zegetocht zonder weerga werden het Noorden en het Westen van Europa gezuiverd van de het continent vijandige krachten. Italië was als trouwe bondge noot in dezen strijd der „Habenichtse" om het zijn of niet-zijn aan onze zijde geko men. STRIJD IN RUSLAND. Maar wat ook de Duitsche legers in deze veldtochten tot stand hebben gebracht, het verbleekt naast datgene, wat het lot onze weermacht en den verbonden legers in het afgeloopen jaar te verlichten heeft ge geven. En nu pas hebben wij een voorstel ling van den omvang der voorbereidingen van onze vijanden. Nu zien wij het com plot der joodsche elementen achter de cou lissen, verdeeld over de geheele wereld, een complot, dat democratie en bolsjewis me in één belangengemeenschap vereenig- de en geheel Europa hoopte te kunnen vernietigen. Dat de Voorzienigheid ons op allen slag velden zegevierend heeft doen standhou den tegen deze coalitie van joodsch- marxisme en kapitalisme danken wij aan Hem. zonder wiens bescherming alle men- schelijke kracht, alle vlijt en alle moed vergeefsch zouden zijn. Want achter ons ligt een jaar van de grootste gevechten uit de wereldgeschiedenis, maar ook van de felste vuurproef, welke het front zoowel als het binnenland doorstaan heeft. Dat de Duitscher niet bang is voor menschelijke dreigementen, heeft hij in zijn geschiede nis vaak genoeg bewezen. Ditmaal echter beproefden niet alleen de vijandelijke wa penen en een onuitputtelijk schijnend menschen materiaal van de primitiefste» volken, maar ook nog de wreedste ge strengheid der natuur hun kracht op den Duitscher. Want nu kan medegedeeld worden, dat achter ons een winter ligt, zooals midden- en Oost-Europa sedert 140 jaar niet hebben beleefd. Waarlijk, onze soldaten en die onzer bondgenooten zijn de laatste vier maanden door de Voorzie nigheid op vreeselijke wijze getoetst op hun innerlijke waarde. Zij hebben deze proef echter zoo doorstaan, dat wel nie mand het recht heeft er aan te twijfelen, dat, wat ook het lot ons mag brengen, het altijd lichter zal zijn dan w?.t achter ons ligt. In nauwelijks vier zomermaanden is de Duitsche weermacht, nadat de veldtocht op den Balkan zegevierend was gevoerd, in het jaar 1941 haar opmarsch in de uitge strektheid van het Russische gebied begon nen. Er werden veldslagen gevoerd en over winningen bevochten, die nog in de verste tijden als unieke, roemrijke daden zullen gelden. Te zamen met haar dappere bond genooten heeft zij de steeds weer nieuwe bolsjewistische troepen aangevallen, ver slagen, vernietigd om tegenover nieuwe menschenmassa's geplaatst te worden. In vier maanden is een eindelooze weg afge legd in een offensief, dat in zijn diepte en breedte zijn evenknie in de gescheidenis niet bezit. Vele weken eerder echter dan iedere ervaren of wetenschappelijke voor spelling dit kon doen verwachten, werden onze legers door een winter overvallen, waardoor thans de vijand vier maanden tijd kreeg om zijnerzijds de krijgskansen in deze noodlottige worsteling te doen kee- ren. En dit was dan ook* de eenige hoop van de machthebbers in het Kremlin, om in dezen zelfs door hen nog nooit beleef den opstand cler natuurelementen aan de Duitsche weermacht het lot van Napoleon in 1812 te kunnen bei'eiden. In een boven- m en schel ij ke worsteling, waarbij zij de laatste kracht van de ziel en van het lichaam in den strijd wierpen, hebben de Duitsche en de met-ons verbonden solda ten, deze beproeving doorstaan en zoo doende overwonnen. De geschiedenis zal nu wel reeds over enkele maanden in staat zijn vast te stellen, of het werpen van hecatomben Russische levens in dezen strijd een militair juiste of onjuiste handeling is geweest. Thans weten wij echter reeds één ding: de bolsjewistische horden, die de Duitsche en verbonden soldaten in dezen winter niet vermochten te over winnen, zullen door ons in den komen den zomer tot de vernietiging versla gen worden. De bolsjewistische kolos, dien wij eerst thans in zijn geheele wreede gevaarlijkheid kennen, mag dit is ons onwrikbare besluit de ge zegende landouwen van Europa nooit meer betreden, doch moet ver verwij derd hiervan zijn definitieve grens vinden. JAPANS STRIJD. Wij allen ondergaan op dit oogenblik de grootheid van den tijd, waarin wij leven. Een wereld wordt opnieuw gevormd. Ter wijl in het Verre Oosten het Japansche heldenvolk precies zoo geprovoceerd, belasterd en economisch gehinderd als het Duitsche en Italiaansche in geweldige slagen ter zee, in de lucht en te land de democratisch-kapitalistische bastions ver plettert, worden in Europa de voorwaarden geschapen om dit continent zijn ware on afhankelijkheid te geven. Want het is on verdraaglijk, dat het leven van honderden millioenen menschen met de hoogste cultu- reele waarde en noeste vlijt voor altijd af hankelijk zou zijn van den wil van een kleine, waarlijk misdadige gemeenschap van joodsch-kapitalistische wereldsamen zweerders en van de door hen verkrachte openbare meéning van enkele, alleen hier- GENERAAL-VELDMAARSCHALK SPERRLE BEZOEKT GENERAAL CHRISTIANSEN. Deze dagen heeft Generaal-veld- maarschalk Sperrle een bezoek ge bracht aan den Weermachtsbevelheb ber in Nederland, den Generaal der vliegers Fr. Christiansen. Bij deze ge legenheid bezocht hij o.a. ook de in Nederland liggende formaties van de luchtmacht, alsmede de pas gebouw de vestingwerken in het Nederland- sche gebied. Er kan derhalve slechts een enkele oplossing bestaan, namelijk dezen strijd zoolang te voeren, tot de veiligheid van een permanente vrede verkregen is. Dat wil dus zeggen tot de vernie tiging van de vijanden van dezen vrede. Door dit besluit als een plechtige be kentenis te proclameeren, laten wij het meest recht wedervaren aan de slacht offers, die den oorlog van 1914/1918, den strijd van de nationaal-socialisti- sche beweging en de wederopstanding van ons volk in het land zelf en einde lijk den tegenwoordigen strijd van ons geëischt hebben en nog zullen eischen. Wat voor een vorm de overige wereld aan haar leven geeft is ons Duitsche volk onverschillig. De poging echter van de zijde van mogendheden buiten het Euro- peesche vasteland, om voortdurend in te grijpen in interne Europeesche aangelegen heden, in het bijzonder in de belangen van ons eigen volk, zal thans eens en voor al tijd afgeslagen en verhinderd worden. Of en in welke wereld de Amerikaansche pre sident wil leven, is ons Duitschers totaal onverschillig; zijn meening echter de Duit sche of zelfs de Europeesche wereld naar zijn behoeften te kunnen vormen, d.w.z. de wereld, die wij lief gekregen hebben, ineen te doen storten, en een door ons gehate vreemde wereld op te richten, zal niet al leen mislukken, doch ook zal bij deze po ging zijn eigen wereld te gronde gaan. Wat echter het voornemen betreft om Europa door het bolsjewisme te bestraffen, zoo heb ik reeds op een andere plaats ge zegd, dat de staat, die zichzelf het meeste aan het boLsjewisme heeft verkocht, waar schijnlijk ook het eerste hieraan ten offer zal vallen. Het Duitsche volk is thans voor gelicht, wat betreft de zegeningen van deze beestachtige leer en vooral voldoende sterk om zich met succes te kunnen verzetten tegen dit doodelijkste gevaar voor zijn be staan. DE GEVALLENEN. In verband met het groote achter ons liggende jaar en met het naar wü er van overtuigd zijn niet minder groote komende jaar, gedenken wij derhalve onze helden en diegenen van onze dappere bond genooten in het verleden en in de toe komst, met den vasten wil er voor te zor gen, dat al deze offers niet tevergeefsch zijn geweest of zullen worden. Wij kunnen deze plechtigheid niet oprechter vieren dan in het bewustzijn, dat de tegenwoordige ge neratie weer gelijkwaardig is aan de groo te tijden van het verleden. En wel gelijk waardig in haar soldaten aan het front evenals in haar mannen en vrouwen in het vaderland. Wat ook het lot van ons kan eischen, deze jaren van strijd zullen ondanks alles korter zijn dan de tijden van dien langen en gezegenden vrede, die het resultaat zal zijn van de tegenwoordige worsteling. Dezen vrede echter een vorm te geven, zoodat hij recht laat wedervaren aan de offers van deze soldaten uit alle la gen van ons volk, is de toekomstige taak van den nationaal-socialistischen staat, want zij allen zijn gevallen voor het eeuwi ge Duitsche volk, voor ons gemeenschap pelijk groot-Duitsche rijk en voor een be tere gemeenschap tusschen de volkeren van ons continent. Moge God derhalve ons allen de kracht geven om ook in de toekomst datgene te doen. wat de plicht van ons eischt. Met deze bede buigen wij ons in diepen eerbied voor de doode helden, voor de familiele den, die om hen treuren en voor alle an dere offers van dezen oorlog". IN EEN PAAR REGELS Gewonde Duitsche soldaten door bolsjewieken vermoord. Uit den centralen sector van het Ooste lijke front wordt melding gemaakt van een emstigen bolsjewistischen aanval op zeven Duitsche automobielen van het Roo- de Kruis. Bij dezen overval werden 48 gewonde Duitsche soldaten, die naar een lazaret vervoerd werden, door de bolsje wieken vermoord. Lawine bedelft 12 personen. Naar uit Andermatt wordt gemeld heeft Zaterdagochtend een enorme lawine in de nabijheid van Realp 12 personen bedolven, die wildhooi gingen inzamelen. Reddings colonnes zijn onderweg. Rechtstreeksche spoorweg verbinding BerlijnKrim. Blijkens een P. K.-bericht in de „Deut sche Ukrainezeitung" is de eerste recht streeksche trein uit Berlijn in de Krim aangekomen. Dit is mogelijk geworden, loordat de Duitsche spoorwegpioniers van -ie Duitsche grens tot aan de Krim de Russische spoorbreedte hebben aangepast aan de normale. Slowakije drie jaar zelfstandig. Slowakije vierde Zaterdag den derden verjaardag van zijn zelfstandigheid. De straten van de hoofdstad waren rijk ver sierd met vlaggen en guirlandes. Presi- Zeeslag bij Java TWAALF GEALLIEERDE OORLOGS SCHEPEN GEZONKEN. Naar de zender Columbia meldt, zijn voL gens een officieel communiqué der Ame rikaansche marine in een zeeslag, die en kele dagen geleden bij Java is geleverd, twaalf geallieerde oorlogsschepen tot zin ken gebracht. Dit waren Amerikaansche, Britsche en Nederlandsche vaartuigen, zoo wel kruisers als torpedojagers. Het verlies van een dertiende schip is waarschijnlijk. De Britsche berichtendienst noemt het Britschs communiqué over den zeeslag bij Java het slechtste bericht van den dag. Het eenige wat men uit het comuniqué kan opmaken, aldus de eommnetaar van den berichtendienst, is, dat de Japanners een beslissende overwinning hebben be haald. Men kan slechts aannemen, dat de Japanners het voordeel, dat zij door den aanval op Pearl Harber verkregen, ver groot hebben. Zij beheerschen een groot deel van het Zuiden der Zuidzee en be dreigen de laatste bolwerken: Britsch-In- Nieuw-Guinea genesteld en beheerschen dië en Australië. Zij hebben zich thans op steunpunten, welke tusschen twee Oca- r.en en twee continenten liggen. Japan kan thans opdringen naar Britsch-Indië en Zuid-Afrika of naar Australië of naar bei de tegelijk. In Australië verwacht men, dat dit land het eerstvolgende doel zal zijn. SCHOUT-BIJ-NACHT DOORMAN GESNEUVELD? Gevreesd wordt dal de bevelhebber van de geallieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java, schout-bij-nacht Doorman, bij deze operaties is om het leven gekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Schout-b'u-nacht K. W. F. M. Doorman wiens vlag woei op de „De Ruyter", werd in 1889 te Utrecht geboren. In 1910 kwam hij als adelborst le klasse bij de marine in dienst. Hij doorliep de verschillende rangen, en was o.m. commandant van een mijnenlegger, welke voor Indië bestemd was en van een torpedopager. Ook is hij chef van den staf te Den Helder gewe\ rc en commandant van den marine-lucht vaartdienst in Indië. In 1937 werd hij ka pitein-ter-zee en in 1940 schout-bij-nacht, tevens eskader-commandant in Indië. DE TOESTAND IN BATAVIA. Dc correspondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" in Batavia wijst er op, dat dc snelheid van den Japanschen opmarsch den Nederlandschen strijdkrachten geen tijd heeft gelaten tot een effectieve uitvoering der politiek van de „verschroeide aarde". De hoofdstad Van Nederlandsch Indië keert na de Japansche bezetting op 5 Maart, weer terug tot het normale leven. De gas- en waterleidingdiensten zijn nog in den avond van den eersten bezettingsdag her vat en sedert 10 Maart is het tramverkeer weer gaande. Alle cultureele inrichtingen, zooals bibliotheken, musea enz. zijn onbe schadigd en de maatregelen voor de her opening worden bespoedigd. Op 10 Maart heeft een der verschillende radiobzenders der stad zijn dienst hervat en er worden berichten in het Nederlandsch en Maleisch uitgezonden. De telefoondienst is Zaterdag heropend. dent Tiso heeft een amnestie voor politieke overtredingen afgekondigd. Volgens te Bangkok ontvangen berichten dreigt in het Noorden van Britsch-Indië hongersnood tengevolge van een ernstig tekort aan tarwe. De toestand van den Zweedschen koning. Het Zondag uitgegeven bulltin betreffen de den gezondheidstoestand van koning Gustaaf van Zweden luidt: „De genezing van Z. M. den Koning vordert, normaal. Van nu af aan zal slechts eenmaal per dag in plaats van tweemaal, een bulletin wor den uitgegeven." PLANTEN EN ZAAIEN Sinds ik het beheer heb over een eigen tuintje, vóór en achter, heb ik mij een boekje aangeschaft: Voedings gewassen in eigen tuin. Maar dat is mij, eerlijk gezegd, nogal tegengeval len. Je hoopt daar toch als amateur tuinier, méér nog als directeur der huiselijke voedselvoorziening iets in te vinden, dat speciaal op jouw geval slaat. Laat ik u zeggen: mijn tuintje is klein, en mijn ideaal was altijd een tuin met een beweegbare bovenver dieping om dubbel profijt van mijn tuintje te hebben. Welnu, daarover lees ik in dat deskundige werkje niks. Wel lees ik hoe ik slamkrombek- doperwtjes en St., Jansuien moet in maken, maar er staat niet bij hoe ik eraan moet komen. En het is toch wel droevig, dat een in-de-verte-aanko- mende-amaleur als ik over tuinbe- planling reeds ideeën heb, waaraan door de deskundigen nog niet eens wordt gedacht. Dal is fout. Wat heb ik aan zoo'n handleiding? Overigens ben ik in 't begin van deze maand naar mijn tuintje gegaan, want mijn boekje gaf als zaai- en planttijd aan: 2 Maart. Ik kwam met hark, spa en schoffel en zag niets anders dan hoopen sneeuw en ijs. Wat moet ik nu doen? Mijn gereedschap staat nu weer in de schuur, het boekje ligt in de kachel en in den tuin plant ik grint en een gemakkelijke stoel. Die bloeit al den eersten dag. dat de zon schijnt. En :k kan dan onmiddellijk rust oogsten. Bekendmaking. HET ONDER ZICH HEBBEN VAN BUITENBOORDMOTOREN IS VERBODEN De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid maakt bekend: Ingevolge afdeeling 2 der verorde ning van den Rijkscommissaris betref fende de kustverdediging no. 100/41 behoeft het onder zich hebben van buitenboordmotoren mijn toestem ming. Bij dezen noodig ik voor de laatste maal allen, die buitenboordmotoren onder zich hebben, uit, om hetzij hun buitenboordmotor terstond bij den bur gemeester van de Gemeenten hunner in woning of in de gemeenten Amster dam, Rotterdam en 's Gravenhage bij den hoofdcommissaris van politie, in te leveren, hetzij een verzoek om verlee ning van een bijzondere toestemming om een buitenboordmotor onder zich te hebben, voor 1 April 1942 in te dienen. Het verzoek moet worden,ingediend bij den ten aanzien van de woonplaats van den verzoeker bevoegden districtscom mandant der marechaussee; in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage bij de hoofdcommissa rissen van politie. In geval van weige ring der toestemming zijn de verzoe kers verplicht, den buitenboordmotor binnen veertien dagen na ontvangst van de betreffende mededceling bij bovengenoemde instanties in te leve ren. Ik vestig er in het bijzonder dc aan dacht op, dat de verplichting tot in levering niet slechts betrekking heeft op het gebied, waarvoor de verbodsbe palingen van bovengenoemde verorde ning gelden, doch op geheel Neder land. Hij, die in het bezette Nederlandsche gebied na 1 April 1942 onbevoegd een buitenboordmotor onder zich heeft, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met een boete van ten hoogste duizend gulden, voor zoover niet ingevolge andere bepalin gen een hoogere straf kan worden op gelegd. Uit de bij gemeentelijke instanties in geleverde voorraden buitenboordmoto ren kunnen handelaren na verkregen toestemming motoren door koop ver krijgen en deze aan hen, die in het be zit zijn van een bijzondere toestem ming, verder vervreemden. De toestem ming voor dezen handel moet bij de zelfde instanties worden aangevraagd als de bijzondere toestemmingen. Nieuwe bon Het Vrijwilligerslegioen .Nederland" aan het Oostfront De stellingen van den vijand worden opgerold. Al ver dedigen de sovjets zich ook taai. tegen den aanvalsgeesl van de Waffen SS is niets opgewassen SS-P K KJerk- Vrijw. Leg. Nederland-Fellinga-Pa* Holland BOTER- EN VETDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart elke met „13" genum merde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart recht zal geven op het koopen van 125 gram boter zonder reduc tie of margarine, of 100 gram vet. Ook voor deze periode wordt dus geen onderscheid gemaakt tusschen de bonnen van de boterkaart en die van de vetkaart. Men zal er evenwel rekening mee moeten houden, dat het niet steeds mogelijk zal zijn juist datgene van zijn leverancier te betrekken, hetgeen men wenscht, maar men genoegen zal moeten nemen met wat de leverancier in voorraad heeft. Voorts kunnen zij, die bon „13" van de boterkaart vóór 28 Februari bij hun slager hebben ingeleverd, gedurende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart per bon 100 gram gesmolten rundvet betrekken.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1