ZATERDAG 14 MAART 1942 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. B SPORT LJSZEILDAG OP DE BRASEM. De 12de Maart 1942 zal lang in de her innering blijven. Van den ochtend tot den avond is er volop wedstrijd-gezeild. Het ijs •was weer in goede conditie en dordat de zon niet doorkwam werd in den namiddag het ijs niet zacht. De uitslag van den och- tenwedstrijd was: 1ste serie: 1. M. Verdel, 2 Seb. v. d. Meer. 2de serie: 1. Ant. Loos, 2. H. Hoogen'bom, 3. D. Wesselman, 4. C. Vesseur, 5. P. Bakker. 3de serie: 1. S. Vink. 2. J. v. d. Meer. Namiddagswedstrijden: 1ste serie: 1. G. Zeegers, 2. M. Verdel, 3. Seb. v. d. Meer, 4. S. v. Ruiten (de baan verkeerd gezeild). 2e serie: 1. H. Hoogeboom, 2. Ant. Loos, 3. D. Wesselman, 4. P. Bakker. 3e serie: 1. S. Vink, 2. J. v. d. Meer. HOCKEY GEEN PROMOTIE- EN DEGRADATIE WEDSTRIJDEN. Het bestuur van den Ned. Hockey Bond heeft besloten, gezien dé bijzondere om standigheden, waarin de huidige competi-. tie is komen te verkeeren, dat de promo tie-degradatie-wedstrijden dit seizoen ach terwege zullen blijven en geen enkel elftal degradeert. Teneinde echter de candidaten voor de kampioenstitels niet teleur te stel len. heeft de bondsleiding bepaald, dat alle afdeelingskampioenen promoveeren. Voor het seizoen 19421943 is bepaald dat, waar zulks noodig is om weer op een totaal van acht elftallen per afdeefling te komen, de nummers laatst en een na laatst aan het eind van dat seizoen zullen deelnemen aan de promotie-degradatie-wedstrijden. ATHLETIEK DOCOS-VELDLOOP. De Docos-veldloop gaat morgen wegens terreinsomstandigheden niet door. Thans is bepaald, dat hij wordt gehouden op 22 Maart. WANDELSPORT N.W.B.-AVOND-VIERDAAGSCHE TE LEIDEN In de bestuursvergadering van den wan delkring ..Leiden en Omstreken", welke onder presidium stond van den heer J. C Krijger, werd de Plaatselijke Regelings Commissie samengesteld als volgt: J. C. Krijger, werd de Plaatselijke Regelings- ass. alg. leider; A. van Heusden, adm. lei der; W. C. de Wekker, ass. adm. leider; P. H. M. S. v. d. Voort, tochtleider; G. Velt- huyzen, ass. tochtleider en A. de Lange, pers- en propaganda-commissaris. De N.W.B.-Avond-Vierdaagsche zullen als open tochten worden beschouwd, zoo- dat dus iedereen aan deze tochten deel kan nemen. Zij zullen gehouden worden van 17 tot 20 Juni a.s. Inlichtingen bij bovenstaande personen of bij den secretaris van den Kring, A. van Heusden, Bilitonstraat 15, te Leiden. WIELRENNEN TOCH WEER EEN TOUR DE FRANCE? Naar de Westfaelische Landeszeitung uit Parijs verneemt, voert de leider van den Franschen wielersportbond onderhandelin gen om te komen tot een rondrit voor wiel renners door het onbezette gedeelte van Frankrijk. De beslissing, of het plan wer kelijkheid zal worden, wordt in de eerst volgende dagen verwacht. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Uitvoer van verboden goederen. B. G. H., bloembollenhandelaar te Oegstgeest, had zich voor den Haag- schen Politierechter te verantwoorden we gens het uitvoeren van verboden goederen, (kleeden en een motor, welke artikelen te zamen met een partij bloembollen uitge voerd zouden worden. Verdachte voerde aan, dat het artikelen van iemand anders waren, wien hy een dienst wilde bewijzen. Hij had de goede ren niet eens gezien. De Politierechter wees er verdachte op, dat de knechts in Leiden, die de bloembol len moesten laden, al eens gezegd hadden: „dat is smokkel". De Officier achtte op grond van de uit- voerbepalingen het ten laste gelegde n.l. verboden uitvoer, bewezen en wilde wel aanemen, dat het de eerste maal was, dat zooiets gebeurde. De eisch werd een geldboete van 50. aubs. 50 dagen hechtenis. De Politierechter voniste conform. Onvoorzichtig gekocht. P. P. D. te Leiden had van zijn zwa ger een fiets gekocht. Later was gebleken, dat deze fiets van diefstal afkomstig was, zoodat verdachte zich schuldig gemaakt zou hebben aan schuldheling. Verdachte voerde aan geheel ter goeder trouw te zijn geweest en, als hij geweten had, dat de fiets van diefstal afkomstig was, zou hij nooit tot den koop zijn overgegaan. De Officier eischte een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Verdachte vond zulks nog erg veel, want hij had de gekochte fiets opgeknapt met onderdeelen van een andere fiets en er bo vendien nog 50.onkosten aan gehad, zoodat hij nu twee fietsen en 50.kwijt is en dan nog de geldboete. Het bleef evenwel 10.subs. 10 da gen. Een kluwen touw. C. W. uit L e i d e n had een kluwen touw van 3 K.G. weggenomen uit een verhuis- auto, voor welk feit hij veroordeeld werd tot een geldboete van 15.subs. 15 da gen. Een minder leuke vergissing. Toen S. in Sassenheim op het trot toir stond, had hij onverwacht eenige mep pen op zijn aangelaat gekregen van W. A. v. d. V., uit die gemeente. Heel royaal had v. d. V. later verteld, dat het een vergissing geweest was, want hij had de klappen aan een ander willen geven en niet aan S., dien hij niet eens kende. Deze vergissing kost hem thans vijftien gulden boete. Toen de radio zachter werd gezet. Mej. J. uit Leiden woont beneden en mej. G. boven en deze beide dames hou den niet erg van elkaar. Mej. G., de jong ste der beide dames, is nog erg jeugdig en niet zoo lang gehuwd. Op de muziek van de radio maakt zij zoo nu en dan een dans- ja met manlief en dat geeft voor de juf frouw beneden, die al veel langer getrouwd is en dus met manlief geen dansjes meer maakt, nogal herrie boven haar hoofd. Zij neemt dan een bezem en geeft een roffel met dit instrument tegen het plafond. De luidjes boven konden zulk een onweer niet als radiostoring opvatten en zetten het ding dus even zachter en hoorden hoe mevrouw beneden de woorden uitte: aschbak en vie zerik. „Dat hoef je niet te nemen", had de pasgetrouwde man tot zijn ega gezegd en deze had dus op hoog bevel een aanklacht ingediend. Mevrouw J. ontkende pertinent een asch bak in haar mond gehad te hebben. Het klinkt raar, maar zoo zei ze het en evenzoo,. herhaalde ze maar steeds: „Ik heeft niks geseit". „Maar het was nu bepaald geen koek en ei tusschen u beiden", vond de Politierech ter. ,,Nee meheer, maar se dansen soms soo op de radio, dat me lamp hangt te slingere", merkte mevrouw J. op. Politierechter: „Het is thans zeer moei lijk om aan een woning te komen, maar als ik jullie was, zou ik toch maar eens uitkijken naar een andere woning." „Se hakt hout bofe me hoofd", jammer de juffrouw J. De Politierechter vind het beter om nog eenige getuigen in deze zaak te hooren. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Verstek-vonnissen. Mollenwet: J. M. H., Bodegraven, terug aan ouders, met verb, verkl. van de 2 in beslag genomen vellen. Verduisteringsverord.: W. van 't W. 2 x 2 of 1 dag, A. A. v. B., id., A. S., Kou dekerk, id., J. H. F.„ Bodegraven id., S. B., Boskoop 2.50 of 2 dagen, J. de B e, Zwammerdam, id., S. A. S., Boskoop, id., M. J. M. Leiderdorp, id., L. J. v. d. B., Woubrugge, id., S. A. S., Boskoop, 2.50 of 2 dagen, J. B., Woubrugge,' 2 of 2 dagen en ƒ1.50 of 1 dag, J. L., Bodegraven, id., id. T. de V., 2 of 1 dag, J. van V., Ter Aar, id., C. Th. H. Ter Aar, id.. P. T., Boskoop, id, W. van D., Woubrugge f 2.50 of 2 dagen. M. en R.-wet en Reglement: D. M. Q., Woerden, 2 of 2 dagen, A. P. V., Boskoop, J. van O., Boskoop, 1 of 1 dag, A. P. V., Bodegraven, J. L. P., Rietveld f 1 of 1 d. Arbeidswet: J. P. v. d. V., Woubrugge 12 of 6 dagen. Leerplichtwet: J. A. J., Hazerswoude, 2 of 1 dag. Identificatieplicht: P. T., Boskoop 1 of 1 dag. Melkbesliut: S. A. S.( Boskoop, 60 of 1 maand hechtenis. Melkbesluit: S. A. S.. Boskoop, 60 of 1 Aar. 50 of 25 dagen. Wet autovervoer personen: P. J. H. Ha zerswoude, 2 x ƒ4 of 2 dagen. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN K.J.M.V. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer J. Ponsioen Yzzn., leid de de secr. de 'heer Z. v. d. Putte, de ge wone wefcelijiksche cluibbijeenkomst der K.J.M.V. en L.T., welke een bijzonder ca chet droeg doordat de Deken, onverwacht een spreekbeurt kwam vervullen en wel over een zeer leerzaam en interessant chl- derwerip: „De oorsprong en de ontwikke ling van het kerkgebouw". Nadat het lijd, de beer C. v. d. Sandt de notulen had gelezen werd bet woord ver leend aan den Deken, diie allereerst rijn vreugde erover uitsprak nu op deze wijze met de leden nader kennis te kunnen ma ken. Vervolgens hield apr. rijn causerie. Daarin werd gewezen op de groote waarde van het kerkgebouw voor «eredienst en geestelijk leven. De indeeling van het kerkgebouw is mee-gegroeid met die wording van de kerk geschiedenis en den «eredienst. In Rome werd'en aanzienlijke huizen voor den eere- dienst afgestaan of aangekocht, de z.g. „huiskerken". De catacomben kwamen voor een regelmatig gebruik niet aanmer king. Aan de hand van een, door een der leden der K.J.M.V. gemaakte plattegrond-teeke- ning, behandelde spr. de indeeling van een z.g. huiskerk. Het waren dus in den regel aanzienlijke woonhuizen, waarvan het uitwendige geenszins in overeenstem ming was met het grootsche en sierlijke interieur. Het allervoorste gedeelte van een dergelijke woning was meestal als winkel ingericht langs de Romeinsche straat. In het midden van d'en voorgevel, kwam men door een dubbele deur, de z.g. „keel" in het „atrium", een boven afgedekte hal met waterbekken. Rondom deze bin nenplaats waren de vertrekken van het personeel, van vreemdelingen e.a. en soms nog andere bijgebouwen. Tijdens de eerediensten kwamen in diit gedeeltede openbare boetelingen en ca techumenen, waar zij, meestal staande, luisterden naar de onderrichtingen. Als re gel was hen de tóegang tot het volgende gedeelte van dit huis, het „Peristylium", niet vergund. Deze tweede ruimte was in het midden geheel onafgedekt en rijker aangelegd. Aan de vier zijden waren de eetzaal of trikldnium en familiekamers deT bewoners, waarlangs een zuilengang de scheiding vormde van het middenplein waar fonteintjes en beelden een prettige versiering vormden. Achter dit gedeelte bevondt rich een derde en wel het voor naamste gedeelte van de woning n.L een salon der familie, ofwel „Oecus". Dit werd als 'het heiligste deel van het huis be schouwd en hier in dit gedeelte stond dan ook het altaar. In deze twee laatste vertrekken mochten alleen de gedoopten intreden waar rij met de priesters het offer mochten bijwonen en mochten comimuniceeren onder de H. Mis. Met deze leerzame causerie had de De ken de K.J.M.V.-ers en L.T.'ers een goede inleiding gegeven, hoe de christelijke ba siliek van nu kon groeien uit het Grieksch- Romeinsche woonhuis, of huiskerk. Jubilea. Woerrsdag was W. Verhagen 40 jaar meesterknecht over de timmerafd. bij de scheepswerf van de fa. Boot. De ju bilaris werd ten kantore van de directie toegesproken door den directeur Jac. Boot onder aanbieding van couvert en zilv. me daille van de Mij. v. Handel en Nijverheid met getuigschrift; van het personeel ont ving hij een schilderij. Gisteren was de heer Z. van Gijzel 25 jaar bij de politie. Ten gemeentehuize werd hij naar aanlueiding van dit jubileum ge complimenteerd door den burgemeester. Voorts ontving de jubilaris vele blijken van belangstelling in den vorm van bloem stukken en andere stoffelijke blijken van waardeering. Geboren: Geert Johannes, z. van G. Molenaar en L. C. van Geelen Josias, z. van C. J. Versteeg en J. Klap Johannes Hermanusf z. van H. de Gans en J. Qualm Theresia Hendrika, d. van H. van den IJsel en C. van Gils Albetus Cornelis, z. van P. Mooij en J. J. van Wilgen. Overleden: Ida Adriana Heemrood 77 j. A. A. A. Mosmans 61 j., wednr. van A, Buijzing Hendrik Schellinger hout 46 j., gehuwd met J. van Grol (over leden te Leiden) Teuntje Lekkerkerk 69 jaar ALKEMADE Geboren: Jacobus Wilhelmus, z. van Th. G. Waasdorp en J. J. van Bartels Cornelis Petrus, z. van P. Th. l'Ami en P. M. J. Vrijburg Antonius Hendrikus, z. van L. J. van der Meer en J. E. Hoogeveen Paulus Ignatius, z. van J. H. Ponsioen en A. A. Peltenburg Maria Elizabeth, d. van P. J. Kroon en J. van Tol Willem, z. van W. J Rijnsburg en M. J. Bernard Theodorus Josephus Maria, z. van A. H. Wesselman en A. M. de Koning Johan na Cornelia, d. van J. A. van Hameren en J. Klerks Geertruida Cornelia Josepha, d. van L. J. van der Poel en J. C. Koot Martha Maria, d. van N. Vonderbank en J. C. Turk. Overleden: Johanna Maria Akerboom 2 j. d. van E. P Akerboom en Th. C. M. Zwartjes Maria Gerdina Akerboom 4 j., d. van J. M. Akerboom en M. A. van der Meer Geertruda Elisabeth Volwater 41 j., d. van J. Volwater en A. d Jong Wilhel- mina van Diemen 72 j. Charles Heijnes, 15 j., 2. van M. Heijnes en Ch. I. F. A. Bergem Albertus Bottenberg 81 j. AARLANDERVEEN Kerkbericht. Zondag Vierde Zondag v. d. Vasten, ge naamd ..Laetare". Om half acht en acht uur uitreiking der H. Communie. Kwart over achten Vroegmis; om half elf Hoog mis. Om kwart over twaalf Maria-Congre- gatie, afdeeling jongere en oudere meis jes. Denkt om Congregatie-medaille, ver geet uw Congregatie-boekje niet. Om half drie Lof en lij densmeditatie. Maandag de H. Mis bij de Eerw. Zusters. Om half acht en acht uur uitreiking der H. Communie. Op de overige dagen der week wordt eveneens om half acht en acht uur de H. Communie uitgereikt en om kwart over acht de H. Mis. Dinsdag na de H. Mis catechismus voor de kinderen, die dit jaar plechtig worden aangenomen. Woensdag feest v. h. H. Mirakel te Am sterdam, des avonds om 7 uur Lof ter eere v. d. H. Jozef met Rozenhoedje en gebed ter eere van St. Jozef. Donderdag feestdag v. d. H. Jozef, ge zongen H. Mis en des avonds 7 uur plech tig Lof met Rozenhoedje, Litanie en gebed ter eere van St. Jozef. Zooveel als in uw vermogen is. ontvangt de H. Communie, woont de H. Mis bij en komt naar het Lof. Vrydag des middags gelegenheid om te biechten voor de kinderen, die aan de beurt zijn; des avonds 7 uur oefening v. d. H. Kruisweg mpt ■'•oreerinfr der relikwie v. h. H. Kruis Zaterdag gelegenheid om te biechten na de H. Mis en van 57 uur. Zondag a.s. 22 Maart. Passie-Zondag, te vens Eucharistische dag. Het H. Sacrament wordt uitgesteld om half acht. Bijzonderheden: Overeenkomstig den wensch van Z. H. Exc. onzen Bisschop zal Zondag 22 Maart in het teeken staan v. d. Stillen Omgang en zal de Vroegmis aan God worden opgedragen voor de levende en overleden leden v. d. Stillen Omgang en hun gezinnen. Alle leden v. d. Stillen Omgang zullen dus op waardige wijze dien dag vieren door de H. Communie te ont vangen, terwijl de parochianen zich heel gaarne daarbij aansluiten. LEIMUIDEN K. J. M. V. Woensdagavond werd de K.JAI.V.-bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend, waarna H. Woudberg een korte maar heel interessante lezing hield over de Maastunnel te Rotterdam. Met verschillende teekeningen stelde hij de ge weldige bouwkunst heel duidelijk voor. Aanstaande Woensdagavond zal de heer Verkley uit Roelofarendsveen een lezing houden over een algemeen onderwerp. Al len dus op tijd om 8 uur aanwezig. Personalia. Voor het examen vakbe kwaamheid in het broodbakkersbedrijf slaagde B. C. v. Velzen. REEUWIJK Kerkbericht. Vierde Zondag van de vasten, genaamd Zondag Laetare. Om 8 uur de vroegmis, om 10.30 uur de Hoogmis. Onder de H.H. Missen collecte voor* Klooster, naai- en be waarschool. Des avonds om 7.30 uur Lof, waaronder meditatie over het lijden des Heeren. Dinsdag feest van de H. Gertrudis, Holl. Heilige. Woensdag feest van het Mirakel van Amsterdam, om 9 uur gezongen H. Mis, des avonds om 7.30 uur Lof ter eere van het H. Sacrament met gebeden ter eere van den H. Joseph voor het behoud van het kath. onderwijs. Vrijdag feest van de H. Wulfran, bis schop-belijder, Holl. Heilige. Zaterdag biechthooren om 6 uur, 7 uur en half acht, zoolang zich achtereenvolgens biechtelingen melden. Zondag Passiezondag, viering van het mirakel van Amsterdam, om 7.30 uur wordt het Allerheiligste ter Aanbidding uitgesteld. Zondag. De H.H. Missen om 8 uur voor Martinus van der Quast; om 10.30 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. Maandag. De H.H. Missen om 8 uur voor Maria Zwartebol; om 9 uur voor Maria Verbeij. Dinsdag De H.H. Missen om 8 uur voor Petrus Janmaat; om 9 uur voor Petrus van VOOR DE VROUWEN EEN PAAR STEVIGE SOEPEN. Het Voorlicht ingsbureau van d'en Voe dingsraad schrijft: Vroeger diende de soep om de eetlust op te wekken, tegenwoordig moet zij al een deel van de honger stillen voor men aan het hoofdigereöht begint. Aan de sa menstelling van de soep worden tegen woordig dan ook andere eisdhen gesteld. Zij moeten stevig en voedzaam zijn. Dergelijke soepen kan men maken met aardappelen, peulvruchten, gort en gort- mout. Gezonder is zoo'n soep, wanneer er taptemelk, taptemelkpoeder en groente aan toegevoegd word'en. Ook is het goed er groentenat en peulvreuchten nat in te verwerken wanneer men dat heeft. In dit nat treft men meer voedingsstoffen aan dan in water met een bouillonblokje. Met groente- en peulvruchtennat wordt de soep bovendien beter van smaak. Wat peterse lie, selderij of andere kruiden maken een soep tenslotte „af" d.w.z. de soep wordt geurig en gezond, wanneer men de krui den zoo laat mogelijk voor het opdienen fijngehakt door de soep merugt en ze niet mee laat koken. Een paar gezonde soepen, welke bere kend zijn voor 4 personen zijn de volgende: Bruine boonensoëp met aardappelen en gortmout. 1 L water, 300 g. bruine boonen 250 g. aardappelen, 60 g. gortmout, V» 1. gekook te taptemelk (of water met taptemelkpoe der) 250 g. uien, en soepgroenten, vet of boter, 10 g. zout. De bruine boonen uitzoeken, wasschen, weeken en in. het weekwater bijna gaar koken (de hookist daarvoor gebruiken). De geborstelde en in stukken gesneden aardi- appelen, de gortmout de gesneden soep groenten en het zout het laatste Vt uur meekoken. De aardappelen en boonen fijn. maken, boter of vet (of de fijn gesneden uien, die in boter of vet licht bruin gebak ken zijn) en de taptemelk toevoegen. De soep nog even doorkoken en af maken met de klein gesneden peterselie. Aardappelsoep met uien. 1 1. water of groentenat, 3/4 k 1 kg. aard appelen, kg. uien, boter of vet, 1. tap temelk (of water met taptemel'kpoeder) selderij, zout (peper). De fijn gesneden uien licht bakken met boter of vet. De gesneden aardappelen en een scheut water -toevoegen en de aardap pelen gaar koken. De aardappelen fijn ma ken en de rest van het vocht en de melk toevoegen. De soep even doorkoken en af maken met (peper) en gehakte selderij. Koolsoep met winterpeen en gort. 1 1. water of groentenat, kg. witte of savoyekool, 1/4 kg. wortelen, kg. aard appelen, 60 .gr. gort, H 1. gekookte tapte melk, zout, peterselie of andere kruiden. De gort wasschen, weeken en in het weekwater aan de kook brengen en 30 min. kooken, snel in de hooikist overbrengen en daarin gaar laten word n (pim. 4 uur). De aardappelen schoon boenen en in stuk ken snijden, de kool fijn schaven, de win terpeen schoon boenen en in stukken snij den. Groenten en aardappelen in wat wa ter en zout in een goed gesloten pan gaar koken. Kooktijd pim. 30 min. Aardappelen en groenten fijn stampen en de rest van het water, de gekookte melk, de gaar ge kookte gort en het vet of de boter toevoe gen. De soep even dood koken en afmaken met de klein gesneden selderij of peter selie. Leeuwen en echtgenoote Maria Adriana. Woensdag. De H.H. Missen om 8 uur voor Martinus van Leeuwen en echtge noote; om 9 uur voor Antonius de Vos en echtgenoote. Donderdag. De H.H. Missen om 8 uur voor overleden priesters; om 9 uur voor bestuur, personeel en leerlingen der school en jgt. voor Petronella Catharina Blonk. Vrijdag. De H.H. Missen om 8 uur fam. W. Verkleij en v. d. Pouw; om 9 uur voor fam. v. d. Werf-Stolwijk en voor Pastoor Antonius Hakkeling namens den Vrouwen bond. Zaterdag De H.H. Missen om 8 uur voor deken Adrianus Vergeer; om 9 uur voor overleden fam. de Knegt en jgt. voor Elisa beth Catharina Blonk. Zondag. De H.H. Missen om 8 uur voor de parochie; om 10.30 uur jgt. voor Maria Meijer-Verlaan. Familieberichten: Gedoopt: Geertruida Cornelia Maria, d. van Joannes v. Zoest en Gerarda Stolwijk. Parochienieuws: Woensdagavond na het Lof lezing met lichtbeelden over het Mira kel van Amsterdam met medewerking van ons Zangkoor. Arm gebroken. Dinsdagavond had de echtgenoote van den heer N. Zaal aan den Nieuwe weg, alhier, het ongeluk achter de woning uit te glijden, met het gevolg, dat zij haar arm brak. Dr. Batelaan heeft de arm ter plaatse gezet. Geboren: Adriaantje Jacomijntje, d. van A. Boer en A. J. Hoogendijk. Getrouwd: A. Goris 26 j. en W. v. d. Kleij 22 j. Overleden: A. van Tilburg 72 j., echt genoote van J. v. d. Bas. ROELOFARENDSVEEN Ziekenhuisfonds „St. Vlncentius k Pau lo". Uit de 19e jaarvergadering vermel den we het volgende: Nadat eenige pië teitvolle woorden waren gewijd aan de na gedachtenis van wijlen dokter G. C. J. van Dooren, werd de nieuwe med. advi seur dokter E. G. A. M. Muskens welkom geheeten. Er werden verpleegd: 69 patiën ten met 1277 verpleegdagen. Vorig jaar resp. 51 927. In 1935 resp. 84 1639. Voor vervoer werd gebruik gemaakt van luxe auto 56 maal, van ziekenauto 30 maal. Ledental per 31 Jan. 1942 was: 290 gezin nen. 31 alleenstaande personen en 506 be talende kinderen. Wegens het ziekenfond sen-besluit verminderde het ledental met 40 gezinnen, 3 alleenstaanden en 4 beta- MAAK GEZOUTEN GROENTEN TOT EEN ZOO GOED MOGELIJK VOEDSEL. Het voorlichtingsbureau van dien voe dingsraad schrijft: gezouten groenten zym arm aan vitaminen en aan zouten. Des» voedingsstoffen zijn voor een deel in het pekelwater overgegaan, voor een ander deel zijn zy bij het afkoken in het kook water verdwenen. Ondanks dit nadeel dat aan de groenten in het zout verbonden is, zal de huisvrouw, die jarenlang andijvie uit Ihet vat en sla- en snijlbo om en uit het zout gebruikte, deze niet willen missen. Deze groenten brengen een welkome en goedikoope afwisseling in het wintenmemu en er zijn heel lekkere stampotten van te maken. Wanneer men echter groenten uit het zout gebruikt moet men zorgen, dat het tekort aan zouten en vitaminen aangevuld wordt. Men kan er b.v. een vensche groen te of een slaatje van rauwe groente by geven of "wat tomatensap aan de groente toevoegen. Maar versohe groenten rijn niet altijd in de winkels te koop en tomatensap heeft lang niet iedereen ingemaakt, terwijl men fleschjes tomatensap ook maar zoo nu en dan krijgen kan. Er is gelukkig een andere oplossing, die te allen tyde verwezenlijkt kan worden. Dat is de aardappelen in de schil. In de schil gekookte aardappelen zijn rijk aan de voedingsstoffen, die bij groen ten uit het zout ontbreken. Kwam men er nog niet toe de aardappelen in|de schil te bereiden, dan is nu het oogehblik daar om er mee te beginnen. Het is de eenvoudigste wijze waarop men het nadeel, dat aan groenten in het zout verbonden is, voor een deel oplossen 'kan. Al gaan er bij de bereiding van gezouten groenten in ieder geval voedingsstoffen verloren, dit verlies is toch zooveel moge lijk te 'beperken, wanneer men als volgt te werk gaat: Recepten voor 4 personen. Groenten uit het zout. 1 kg. groenten, water. De groenten niét wasschen en niet afspoelen, maar zoo als zie uit het vat ko men op het vuur zetten, met zooveel water dat z» onder staan. De groenten in dit zeer zoute water gaar koken. De groenten niet telkens afkoken in versch wa ter. De groenten wanneer zij gaar zijn op een vergiet laten uitlekken en ze zoolang met warm water spoelen tot ze voldoende ontzouten rijn. Le groente daarna in de stamppot verwerken of als versohe groen te gebruiken. Slaboonen uit het zout met tomatensap of tomatenpuree. 3/4 kg. slaboonen uit het zout, 1 dl wa ter en 1 klein flesöhje tomatensap (of 214 dL water en 2 lepels tomatenpuree) bloem of aardappelmeel. De slaboontjes uit het zout bereiden zoo- als in het vorige recept beschreven is. Het water aan de kook brengen. De bloem of het aardappelmeel met wat water aanmen gen en het water ermee binden. Het toma tensap toevoegen en naar verkiezing een klontje boter door de saus kloppen. De groente In de saus nog even doorwarmen, doch niet meer koken. Stamppot van snijboomen alt het zont. 3/4 kg. snijiboonen uit het zout, 1 kg. aardappelen, boter of vet, zout, plakjes bo terham m enwors t. De snijiboonen voor 3/4 gaar koken (zie recept) en afspoelen tot zie met de aardap pelen niet meer te zout zullen zijn. De goed' schoongeboende, geputte en in stuk ken gesneden aardappelen en wat water toevoegen en alles gaar laten worden In een goed gesloten pan. Kooktijd 1/2 uur. Aardappelen en snijiboonen dooreen mengen en de boter of het vet toevoegen. De plakjes boterhammenworst door de stamppot mengen of er op een schaaltje bij presenteeren. lende kinderen. Finantiën: ontvangsten kassaldo vorig jaar waren ƒ6332.10; uitga ven 5302.46. De balans geeft een batig saldo van 784.53. Over de maand Februari zal geen contributie worden geïnd. De aftr. bestuursleden G. Hölscher en W. Rietbroek werden herkozen. De controle-commissie 1942 bestaat uit de heeren G. J. Bakker en W. de Jong. „Onderling Kustgenot". Het plaatse lijk symphonie-orkest heeft ook dit jaar weer met uitbundig succes haar jaarlijk- sche uitvoering gegeven. De Pancratiuszaal was tot in den nok gevuld met belangstel lenden. De verschillende muziekwerken werden uitgevoerd onder leiding van den bekenden dirigent D. van Wouw uit Lei den en oogstten telkens weer een levendig applaus. Op Zondag-Laetare is nog een maal de gelegenheid aanwezig om van ge noemd orkest te gaan genieten, waarna de instrumenten weer voor geruimen tijd worden opgeborgesn. Een openlijk optre den blijft althans achterwege. Want gedu rende de zomermaanden zijn de orkest leden de stoere bewerkers van hun Hol- landschen bodem. De lange winteravonden geven muzikale ontspanning. De kroon op dit werk is nog eenmaal te beluisteren. Tot Zondagavond dus. Tuinbouw-onderwijs vooqr volwassenen. Dezer dagen is de Tuinbouw-wintercur- sus voor volwassenen geëindigd. Tijdens de laatste samenkomst werden examens af genomen, welke bevredigende resultaten opleverden. De cursus werd geleid door den heer J. van Harten uit Ter Aar. Aan wezig waren dezen avond leden van het veilingbestuur, de directeur der veiling, de heer N. Turk. De heer de Jong, hoofd van den cursus, dankte voor de steun van het veilingbestuur en roemde het onderricht van den heer v. Harten. ZEVENHOVEN Inbraak. In den afgeloopen nacht is ingebroken bij den landbouwer d. G. Bij nazoek bleken er 6 zak tarwe, welke klaar waren om naar de opslagplaats te worden verzonden, ontvreemd te zijn. De politie werd er van in kennis gesteld en deze had al spoedig een spoor. Het vervoer was be gonnen met een slede en op enkele plaat sen waren korrels verloren. Het onderzoek wordt voortgezet. Geboren: Hendricus Gijsbertus z. van A. Hassing en C. G. van Scheppingen Jan z. van W. van Peet en A. H. de Boer.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 8