Nieuwe landing* n der Japanners v ZATERDAG 14 MAART 1942 i 33ste Jaargang No. 10201 S)e Ccid&elieSoii/fca/nt Bureaux Papengracbt 31 Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mm.u. Op het eiland Sumatra MED AN DOOR JAPANNERS BEZET. De Japansche strijdkrachten, die geland rijn te Laboehanroekoe, in het Noorden van Sumatra, hebben hun opmarsch zonder tegenstand te ontmoeten voortgezet en gis termorgen Medan, de hoofdstad van Su matra, zonder slag of stoot bezet. De Japansche strijdkrachten, die gister morgen vroeg zijn geland op een punt van Sumatra's Noordkust, hebben gisteren Koetaradja, het sleutelpunt van den Noord- Westelijken top van het eiland eveneens bezet. Een deel der Japansche troepen trok verder op en veroverde het vliegveld dat gelegen is ten Westen van Koetaradja. Inmiddels heeft een andere Japansche afdeeling gisteren zonder slag of stoot een landing verricht op het eiland Weh, gele gen aan de Noordpunt van Sumatra en de stad Sabang bezet. Ook hebben Japansche troepen gisteroch tend Idi veroverd, gelegen op 200 KJVL ten Noordwesten van Medan. BATAVIA VOOR VERNIETIGING GESPAARD. De correspondent van het Japansche persbureau Domei geeft een beschrijving van den toestand te Batavia, waar de rust ia weergekeerd. De stad is volkomen intact en gespaard gebleven voor elke schade als gevolg van oorlogshandelingen. De publicatie van de Japansche overheid inzake het militaire bestuur is op alle belangrijke plaatsen van de stad aangeplakt. Politieagenten regelen het verkeer en zorgen voor de orde in de straten, waar alle officieele gebouwen en militaire doelen onder controle van de Ja pansche militairen zijn geplaatst. Sinds den eersten avond der bezetting is het licht weer ontstoken, daar de electrische instal laties geen schade hebben opgeloopen. De tram, die tot twee dagen na de be zetting heeft stilgestaan, rijdt weef als ge woon. De treindienst tusschen Buitenzorg en Batavia is op 7 Maart weer geopend. Tachtig procent van de winkels is her opend, hoewel de meeste zaken nog de zakken zand voor den ingang hebben lig gen. Vertrouwend op de scherpe discipline van de Japansche soldaten, gaan de be woners tegen den avond uit om htm in- koopen te doen. BANDOENG ZENDT WEER UIT. Het radiostation van Bandoeng, dat uit den aether verdwenen is, toen de Japan sche strijdkrachten de tijdelijke hoofdstad van Ned.-Indië naderden, hééft thans zijn uitzendingen hervat. De nieuwsberichten worden omgeroepen in het Nederlandsch, het Maleisch, Ja- pansch en in de Indonesische talen. JAPANNERS VERSTERKEN HUN STELLINGEN OP N.-GUINEA. Naar de zender te New York meldt, ver sterken de Japansche troepen hun stellin gen op de landingsplaatsen op Nieuw- Guinea. Het eerstvolgende doel der Japansche aanvallen schijnt Port Moresby te zijn. De Japanners willen deze belangrijke haven gebruiken als uitgangspunt voor operaties tegen het vasteland van Austra lië. De Australische minister van oorlog, Forde, heeft, naar de Britsche berichten dienst, medegedeeld, dat de Australische verliezen bij Singapore veel grooter waren dan die op Kreta en in Libye. Zij bedroegen 16.744 dooden, gewonden en gevangenen. AUSTRALISCHE OORLOGSBODEMS VERLOREN. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de Australische premier Curtin bekend ge maakt heeft, dat de Australische kruiser „Perth" en het Australische korvet „Yar- ra", die opereerden in de wateren van Ja va, over tijd zijn en waarschijnlijk als ver loren moeten worden beschouwd. Omtrent de redding van overlevenden zijn geert berichten ontvangen. De „Perth" had ^en bemanning van 682 koppen en de „Yar- ra" van 151. STELLINGOORLOG OP DE PHILIPPIJNEN. Volgens een bericht van de „Nitsji- Nitsji" duurt de stellingoorlog op het schier eiland Belanga met onverminderde hevig heid voort. De tegenstanders liggen op een afstand van slechts 30 meter tegenover elkander. De Amerikaansche artillerie grijpt slechts nu en dan in. Volgens de verklaringen van twee Philippijnsche over loopera wordt de levensmiddelenvoorraad met den dag kleiner. Alleen de Ameri kaansche officieren en manschappen krij gen geregeld hun maaltijden, terwijl de Philippijnsche soldaten maar eenmaal per dag soep krijgen. In het kamp te Mariveles is het onlangs tot een schietpartij tusschen Amerikanen en Philippino's gekomen, waarbij meer dan 60 man gedood of ge wond werden. GERINGE MOGELIJKHEID VOOR AMERIKAANSCH OFFENSIEF IN STILLE ZUIDZEE. De leider van het persbureau van het Japansche leger te Sjanghai, luitenant-ko lonel Akoyama, die een radiorede heeft ge houden tot de Japansche kolonie heeft ten aanzien van de mogelijkheid van een Ame rikaansche offensief tegen Japan in de Stille Zuidzee verklaard: Voor eèn dergelijk offensief kunnen slechts Hawaii of Siberië als springplank in aanmerking komen. Voor een offensief uit het Noorden zouden de Vereenigde Sta ten een basis in Kamsjatka moeten inrich ten, d.w.z. in een land waarmede Japan een neutraliteitspact heeft gesloten. GENERAAL WAVELL IN IRAK AANGEKOMEN. Uit Bagdad wordt bericht, dat generaal Wavell in de hoofdstad van Irak is aange komen om met generaal Auchinleck be sprekingen te voeren over de militaire si tuatie van Britsch Indië. Naar verluidt zou het eventueele trans port der Britsche troepen in Iran naar Britsch Indië hierbij ter sprake komen. MELBOURNE ZOU UIT DE LUCHT ZIJN AANGEVALLEN. Volgens een uit Tokio opgevangen draad loos bericht is Melbourne gistermorgen in de vroege morgenuren 35 minuten lang uit de lucht gebombardeerd. Te Londen is nog geen bevestiging van dit bericht uit Australië ontvangen. KAMERAADSCHAP IN DE WERKELIJKHEID EEN ARTIKEL VAN KNUT HAMSUN. In het tijdschrift^,Berlin-Rom-Tokio" pu bliceert de bekende Noorsche schrijver Knut Hamsun een artikel over de bolsje wieken en him kameraadschap met de En- gelschen en de Amerikanen. Hij zegt, een onderscheid te maken tus schen Russen en bolsjewieken. De eersten *heeft hij leeren kermen tijdens een reis door Rusl. in den Tsarentijd. Het waren vriende lijke, dichterlijk en muzikaal aangelegde menschen; De Russen waren zijn vrien den: zij laèën zijn boeken en schreven hem vele brieven. Maar tijdens den wereldoor log bracht men hen er toe, revolutie te ma ken: zij werden terroristen en stichtten het roode leger. Een groot aantal menschen werd gedood, anderen werden zelf tot moordenaars. De Russische wereld werd meer en meer een wereld van schrik en geweld. Het bolsjewisme heerschte in Rusland. Met de Lolsjewisten. zoo zegt Hamsun, kan ik rajj niet verwant voelen. Er lag een af grond tusschen ons en ik kan slechts zeg gen: het bolspjewisme heeft de Russen ten grond gericht, het heeft hun ziel gedood. In de 24 jaren bolsjewisme is de Russische volksaard en oorspronkelijkheid verloren gegaan in een leven van ijzer, sement en bloed. Thans zijn de Russen bolsjewieken ge worden. Thans is er in Rusland slechts bloed en vuur, en geen barmhartigheid geen medegevoel, geen medelijden, geen genade, zooals vroeger. De bolsjewisten zijn veranderde Rus sen. Zij „liquideerden" de geheele oude be- cchavrg, scho+er. allen zonder onderscheid neer, roeide alles uit. Menschen, die op vernietiging uitg-an, kunnen slechts moei lijk een grens vinden, zij wilden de we reldrevolutie verwekken en meenden daar voor de middelen te hebben. Ten eerste be zaten zij de theorie om naar te werk te gaan, ten tweede hadden zij zich geducht voorzien van kanonnen en pantserwagens, en ten derde bezaten zij moed om te vech ten. Zij deden ook aan politiek, en terwijl zij een pact van vriendschap met Duitsch- land aangingen, sloten zij tevens bij nacht en ontij efn bondgenootschap met Enge land en nu bereiden zij zich op den oorlog tegen ditzelfde Duitschland voor. En den oorlog kregen zij dan ook, al was hij iets anders dan zij gedacht hadden. Het betee- kende een diepen val voor de Russen, dat zij bolsjewieken werden en als bolsjewie ken zich met de Engelschen verbonden. Wanneer het den bolsjewieken gelukt is in deze 24 jaar negen millioen menschen te „liquideeren", dan hebben zij waarschijn lijk de Engelschen in rechtstreekschen mas samoord overtroffen. Churchill is thans verrukt over hen: Rusland was het laat ste land in Europa, dat voor Engeland wil de vechten. Toen de Engelschen zich met de bolsje wieken verbonden, hadden zij reeds den derden partner, Amerika, op den achter grond. Het kwam er op aan, zich te voor zien van menschen en wapens, want zij stonden voor een grooten oorlog: de bolsje wieken wilden hun revolutie redden en de Engelschen hun wereldrijk. Duitschland moest vernietigd worden, al ging heel Europa daaraan ten gronde. Dat daardoor millioenen soldaten werden opgeofferd, dat het geheele Europeesche cultuurleven werd uitgedoofd, dat de landen tot het bar barendom zouden vervallen, dat legde voor geen der partners eenig gewicht in de schaal. Een waardig lid dezer samen zwering, wellicht de waardigste van de drie, is de Yankee Roosevelt. Zijn dicta tuur over de gehoorzame hansworsten van het Congres wekt de herinnering op aan het oude Rome ten tijde van zijn zwaarsten verval, toen de keizers den Senaat tot een nul maakten en zich niet eens aan be schaafde omgangsvormen hielden. Hitier hield een zijner groote redevoeringen te Neurenberg, waar de geheele wereld naar luisterde. President Roosevelt luisterde er niet naar, en het kon hem ook niets sche len terstond de vertaling te krijgen. Neen, aan de journalisten liet hij zeggen, dat hij naar bed ging! En de drie staatslieden kwamen tezamen en beraadslaagden, hoe zij het Hitlerdom konden uitroeien en Duitschland konden verpletteren. Maar zij konden niet terstond overwin nen, want thans stond immers het groot- ONZE LEGIONAIRS IN HUN WINTERSTELLINGEN Op een der noordelijke sectoren van het Oostfront heeft het vrijwilligerslegioen Nederland zijn winterstellingen betrokken. Dag en nacht hebben onze jongens ge werkt aan hun onderkomens en blokhut ten, welke beschutting bieden tegen de felle koude en den vlijmenden wind, die hier in al zijn onbarmhartigheid over het wijde Russische land heenstrijkt. Eenige duizenden kilometers scheiden thans de mannen, die hier de barre koude trotsee- ren, van hun huis, van hun gezin, van hun vaderland. Doch ondanks de enorme af standen en moeilijkheden, welke het trans port in deze sneeuwwoestijn baart, blijft het contact met het vaderland, met hen die achterbleven, gehandhaafd. Ook hier brengt de koerier, die vanzelf sprekend een der meest geziene en ver wachte gasten is, de post. Zijn komst maakt den dag tot een feestdag! Het is een groote gebeurtenis in het leven-van-allen- dag daar in die eindelooze witte wereld. Aan den rand van een dennenbosch zijn de eerste blokhutten opgetrokken. Hout is er in overvloed en de kachel kan gelukkig flink worden gestookt. Doch niet alleen boven den grond, ook onder den grond zijn onderkomens ingericht, waar de man nen het zich zoo behagelijk mogelijk ge maakt hebben. De eerste weken zijn we ken van hard werken, weken van voorbe reiding. Aan het geheele front valt activi teit te bespeuren, want alles maakt zich paraat voor het komende voorjaar. Nog is het front als verstard, doch op een dag zal deze honderden kilometers lange linie zich in beweging zetten. Een wals van staal, gestuurd en gericht door geharde mannen, zal dan dood en verderf brengen in de rijen van hen, die eens geloofden zelf een wals van staal in westelijke richting te Van het Oostelijk front DUITSCHERS BEHAALDEN AANZIENLIJKE SUCCESSEN. Van Duitsche militaire zijde verneemt het D.N.B.: Sedert den lOden Maart hebben zich op een onoverzichtelijk terrein in het Noor delijk deel van het Oostelijk front bijzon der hevige gevechten ontwikkeld, die den Duitschen troepen groot succes hebben op geleverd. Het is daar gelukt de 80ste en deelen van de 27ste Sovjet-cavaleriedivisie, als mede het gros van de 327ste infanteriedi visie en deelen van de 26ste infanteriedivi sie van haar verbindingen af te snijden, te vernietigen of gevangen te nemen. Naar het opperbevel der weermacht me dedeelt is de vijand den 12en Maart in het gebied ten Oosten van Taganrog-Stalino en in het Noorden van het Donetsgebied niet meer tot den aanval overgegaan. In plaats daarvan werd van Duitsdie zijde met succes een aanval ondernomen. Troepen van een infanterie-divisie sloegen een numeriek sterkeren vijand terug en bezetten een plaatsje waarom de laatste dagen zwaar was gevochten, alsmede een hoogte. De tegenstander liet talrijke ge sneuvelden op het slagveld achter. Stoottroepen van een andere gevechts groep sloten zich bij dezen aanval aan, wierpen den tegenstander, uit zijn sneeuw- stellingen en vielen hem in den rug aan, ste deel van Europa achter het gehate Duitschland. Wat deed Roosevelt nu voor de gemeen schappelijke zaak? Hij sloofde zich uit, eigende zich steunpunten toe op alle groote zeeën, bewapende zijn koopvaardijsche pen en verkreeg van zijn gehoorzame Con gres de volledige opheffing der z.g. „neu- traliteitswet". Nu had hij vrij baan voor zijn expeditiecorps naar Europa. Hoe groot moet dat zijn om iets te kunnen uitrichten? Wij mogen wel rekenen op millioenen. Presi dent Roosevelt zendt dus een millioenenle- ger op een sprokjesachtig groote transport- vloot over een zee van 6.000 kilometer, en landt ergens in Europa, zonder dat de Duit- schers en hun bondgenooten iets daarvan vernemen. Zoo had Roosevelt het zich ge dacht. Maar al kan president Roosevelt Enge- lands lot vertragen, verhinderen kan hij het niet. Hij kan geld naar China sturen en wapens naar de Sovjet-Unie, maar het heugelijke feit wegnemen, dat de tijd der bolsjewieken in Europa ten einde loopt kan hij niet. Den oorlogstoestand ter we reld kan hij verlengen, maar de nieuwe or de in Europa verhinderen, waarin alle lan den met de As-mogendheden'samenwerken, kan hij niet. Europa verlangt noch Joden, noch him goud, noch de Amerikanen, noch hun land; Europa houdt thans schoonmaak in eigen huis en denkt niet aan avontuurlijke veld slagen tusschen twee werelddeelen. Tot zoover de Noorsche schrijver. Het Nederlandsche volk heeft innerlijk steeds zóó ver van 't bolsjewisme afgestaan, dat het een toenadering of samengaan met de vertegenwoordigers van dit systeem on der alle omstandigheden en ten eenenmale moest afwijzen. Knut Hamsun legt er terecht den nadruk op,* dat het bolsjewisme de ziel van het Russische volk gedood heeft. Wij kunnen niet willen, dat het bolsjewisme ooit de kans krijgs ook de Nederlandsche volksziel te vermoorden. Daarom keeren wij ons ook tegen ieder plan tot ordening van Europa, waarin het bolsjewisme een woordje mee te spreken krijgt. kunnen sturen in de hoop de Europeesche volkeren te kunnen vermorzelen om op hun ruïnes het Sovjet-paradijs te stichten. Welk een nameloos leed, welk een ellen de, welk een verarming, zoowel geestelijk als materieel, dit beteekent, onze Finsche strijdmakkers, die daar op een der koud ste sectoren van het geheele Oostelijke front den strijd tegen de Sowjets hebben opgenomen, zij kunnen het vertellen. Lie ver vechten tot den laatsten man, dan dèt nog eens te moeten beleven! Wij weten, wat dat zeggen wil, vechten" desnoods tot den laatsten man. Tachtig ja ren woedde de oorlog in de lage landen aan de zee, tachtig jaren hebben onze voorvaderen gestreden voor hun vrijheid. De gedachte aan dien tijd vervult iederen waren Nederlander met trots. Thans zijn weer onze beste zonen aangetreden, weer om te strijden voor de vrijheid, de toe komst van land en volk. Ook thans zijn er nog velen, die meenen zich afzijdig te moeten houden, velen, die niet beseffen dat het om de toekomst van ons en onze kinderen gaat. Nog zijn velen bevangen door den liberalistischen-egoïstengeest, die kruideniers-opvatting: liever afwachten, anderen laten strijden, je kunt nooit we ten! Het zijn die misleide landgenooten, die nog gelooven in „neutraliteit" en die nog nimmer dit valsche masker door schouwd hebben. Zij verdienen slechts ons medelijden. Het groote gebeuren van de zen tijd gaat aan hen voorbij en voltrekt zich buiten hen om. De geschiedenis zal ook eens de houding beoordeelen van hen, die zich met hun eigen leven hebben inge zet voor land en volk, op het meest critie- ke oogenblik, dat ooit in zijn geschiedenis is aangebroken. En geen van ons, die dit vonnis vreest, geen onzer zal zich te scha men hebben voor hen die na ons komen zullen. Wij deden onzen plicht! C. v. d. HE YD EN. P.K.-Vrijwilligerslegioen Nederland. waardoor de verliezen van den vijand nog grooter werden. Bovendien werden drie pantserwagens bij dezen aanval onklaar gemaakt. Aan het front ten Oosten van Charkov herhaalde de vijand den 12den Maart zijn hevige aanvallen, die tot zware afweerge- vechten leidden, die voor den tegenstander groote verliezen opleverden. Er werden 250 gevangenen gemaakt, vijf pantserwagens, waaronder twee zware, werden vernietigd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSRERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van Vrijdagmiddag luidt als volgt: „Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben gisteren in weerwil van het ongunstige weer eene aanzienlijke be drijvigheid ontplooid. In Cyrenaica werden centra achter de vijandelijke linies, op Malta de vliegvelden Mikabba, La Vene- zia en Halfar gebombardeerd. Bij een lucht gevecht werd een vliegtuig van het type Tomahawk neergeschoten; verscheidene an dere machines werden op den grond ver- nield. Branden en ontploffingen, die in een groot aantal werden waargenomen, legden getuigenis af van de doelmatigheid der Duitsch-Italiaansche luchtaanvallen. De vijand ondernam een nachtelijken luchtaanval op Benghazi". AMERIKAANSCHE STAP BIJ HET VATICAAN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten een stap heeft ondernomen bij het Vaticaan en be zwaren heeft kenbaar gemaakt tegen het aanknoopen van betrekkingen tusschen Japan en het Vaticaan. De Amerikaansche woordvoerder ver klaarde, dat men er het Vaticaan van in kennis heeft gesteld, dat de Vereenigde Staten tegen dergelijke betrekkingen zijn en ze met wantrouwen gadeslaan. Dit nummer beslaat uit drie bladen. fAiamentje MUMMIES. Wanneer je overbuur het Rijksmu seum voor Oudheden is, kom je in stil le overpeinzingen wel eens tot proble men, die niet zoo gemakkelijk zijn op te lossen. Ik heb het oog op de mum mies aldaar. En mijn probleem is diit: Kan een mummie last van de kou heb ben? Een mummie stamt oorspronke lijk uit de buurt van de boorden van den Nyl en weet waarschijnlijk van geen andere vorst dan van Ramses den zooveelste. Voorts heeft hij geruimen tijd onder een hooge zandhoop gelegen, goed ingebakerd,, en is toen ontdekt door een snuffelaar, die hem ingepakt en wel aan het Rijk, dat is feitelijk aan ons allemaal, heeft cadeau gedaan. En ik keer dan terug tot de vraag: heeft zoo'n m-uimmie het koud? Oordeelendi naar het bericht in de Staatscourant, dat het museum, waarin zij wonen, we gens kolenschaarschte voorloopig ge sloten zal zijnv zou ik zeggen: Neen! Over de mummies wordt immers in dat bericht niet gesproken. Maar ik schrijf mijn Momentje recht tegenover het museum en gisteren zijn daar tien vrachtwagens cokes afgeladen. Met het oog daarop zou ik dus op boven gestel de vraag bevestigend willen antwoor den. Maar hoe zit dat dan eigenlijk met de in de Staatscourant vermelde kolen schaarschte in dat museum? Wij aan den overkant zitten in de kou te schrij ven, maar wij zijn ook geen mummies. Al zou je nu, na die kolenlevering, soms wensöhen het te worden. DE BRONZEN CENT INGETROKKEN. Bij besluit van den secretaris-gene- raal van het departement van Finan ciën Is met ingang van heden de bron zen cent ingetrokken en buiten om loop gesteld. De nog in omloop zijnde bronzen centen kunnen tot en met 11 April a.s. worden Ingewisseld bij de kanto ren van de Ned. Bark, en bij de post kantoren, de bijkantoren en hulpkan toren der posterijen en de poststations in Nederland. LEIDEN. Familie-portret. Pater A. J. DOLLE, O.F.M. Kapelaan aan de St. Leonardus-parodhie te Leiden viert morgen zijn zilveren priesterfeest. Het Vrijwilligerslegioen .Nederland aan net Oostfront - Een Nederlandsche vrijwilliger, wiens linkerhand gewond Is, wordt door zijn kameraden bijgestaan. De gewonde hand wordt verbonden SS-P. K. Klerk-Vrijw. Leg. Nederland-Eellinga-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1