DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE OORLOG IN OOST-AZIË Mamentje VRIJDAG 13 MAART 1942 33ste Jaargang No. 10200 S)e Ccid&elieSoti/fccMit Bureaux Papen gracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Over het Bifbel-lezen Onder den titel „Het geheim van het Oude Boek Gedachten over het lezen van de Schrift" is bjj de uitgeverij De Toorts te Heemstede een boek verschenen van Jan Baptist Huysman. Er komen gelukkig ook in dezen tijd ondanks de papierschaarschte nog mooie, nuttige boeken uit. Wij zijn er blij om. En onder de uitgaven, die met dank baarheid moeten worden ontvangen, be hoort zeker het genoemde werk. Een kenner van den Bijbel dr. A. v. d. Born noemt dit boek in zijn „Voorwoord" „een eenvoudig-geschreven, maar zinrijke inleiding" op de lectuur van den Bijbel. Hij zegt de gedachten van Jan Baptist Huysman over het lezen van de Schrift met stijgende bewondering te hebben ge volgd, gedachten, die „getuigen van een echt katholiek inzicht in het wezen van den Bijbel". Vele katholieke Nederlanders lezen den Bijbel niet. Dat was zoo in het verleden, dat is ook nu nog zoo, hoewel wij ver heugd moeten constateeren een verander de instelling van de mentaliteit: de Bijbel wordt heden onder katholieken méér ge lezen. De Katholieken mogen en moeten jselfs de persoonlijke Bijbellezing be schouwen als niet absoluut noodig. De geloofswaarheid wordt htm medegedeeld door de prediking van de Kerk. Maar het is een sophisme, een drog- redeneering zooals Huysmans in zijn genoemd werk schrijft op blz. 11 uit het feit, dat de Bijbel-lezing niet absoluut noodzakelijk is te concludeeren: dus „lees ik den Bijbel niet! Het eerste doel van de pèrsoonlijke schriftlezing is niet de geloofswaarheid te leeren kennen. De lezing van den Bijbel heeft tot resultaat een dieper geloofsin zicht en een vermeerdering van de liefde tot God en den naaste. Ons doel bij de per soonlijke Bijbellezing moet allereerst ge richt zijn: op de verdieping van ons gees telijk leven. Wij erkenden reeds, dat in de laatste eeuwen het Bijbel-lezen geen voorname plaats heeft ingenomen in het geloofsle ven der katholieken. Hieraan moet echter onmiddellijk wor den toegevoegd, dat den Katholiek voort durend de Bijbelsche teksten worden voor gehouden. De eeredienst van de Kerk is met de Schrift doordeesemd. „De eenvou digste gebeden van den christen, als hij de handen vouwt voor zijn avondbrood of een De Profundis bidt voor zijn gestorven ouders, zijn woorden van de Schrift. De Bijbel verschaft den tekst voor missaal, brevier en ceremonieboek; hij wijdt de eenvoudigste zegening in de Kerk tot een eerbiedwaardige traditie" (Jan Baptist Huysman, blz. 9). Wij verheugen ons er over, dat de ka tholieken heden méér den Bijbel gaan le zen a 1 s zij dit Boek goed lezen. „Niet het feit" aldus dr. A. van der Born „dat een bijbelvertaling in tien duizenden exemplaren onder de katholie ken verspreid werd, is beslissend, beslis send is: of en hóe de tienduizenden him bijbelvertaling lezen". Om de Schrift goed te lezen, is ons „Het geheim van het Oude Boek" een zeer gewaardeerde wegwijzer. En het moge ronduit worden gezegd het is ons een groote Voldoening, dat de ,Leidsche Courant" begonnen is, een jaar geleden, met een Zaterdagsche rubriek, waarin voor iederen dag der week een persoonlijke lezing van de Schrift wordt gegeven met een verklaring, opdat men dat gedeelte ook goed leze welke ru briek door vele lezers, naar wij weten, zeer wordt gewaardeerd. Het dagelijksch „kwartiertje" te half twee in de Hartebrug-Kerk te Leiden gedurende den Vasten heeft óók tot doel, de menschen de groote waarde van den Bijbel beter te leeren kennen. Wij willen deze enkele over den Bijbel lezing neergeschreven gedachten besluiten met de opmerking, dat de Bijbel vooral langzaam, mediteerend, overwegend moet worden gelezen. „Ieder woord, en iedere regel kan het dieper inzicht verbergen, dat de inspanning van een rustige, nauw gezette lezing beloont" („Het geheim van het Oude Boek", pag 25). Krijgsoperaties gaan voort OOK COLOMBO WORDT ONTRUIMD. De commandant van Colombo heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, bepaald dat de hoofdstad van Ceylon, Colombo, ge- evacueerd moet worden. Vrouwen en kin deren, alsmede personen, die niet in dienst zijn van den staat, moeten de stad verlaten. Voorts is in den Voor-Indischen centra- len raad medegedeeld, dat in Januari en Februari 514.00'J personen per spoor uit Calcutta zijn geëvacueerd. Het aantal in woners van Calcutta bedraagt 2.1 millioen. Ook zijn personen, die geen belangrijk werk hebben, nogmaals aangespoord Ka- ratsji te verlaten. Op Nieuw-Guinea zijn hevige aanvallen gericht tegen de Japansche stellingen aan de Noordkust van het eiland. Men zal ech ter wel niet in staat zijn, zoo zegt men in deze kringen, de bedreiging van Port Mo resby af te wenden, daar zooals de berich ten melden, een Japansche invasievloot naar deze stad op weg is. Indien het den Japanners zou gelukken Port Moresby te bezetten, dan zouden zij in staat zijn de Torresstraat te beheerschen en de zeever bindingen tusschen Oost-Australië en Port Darwin te verbreken. DE STRIJD IN BIRMA. Over den toestand in Birma verklaart men volgens Radio Mundial in bevoegde kringen te Londen, dat het den schijn heeft, alsof de geallieerde strijdkrachten in Birma op het oogenblik niet in contact zijn met den vijand. De vijand zal waar schijnlijk trachten zich tusschen de geal lieerde strijdkrachten in het dal van de Irrawady en in het dal van de Sittang te dringen. Het zal er voor hem op aan ko men te verhinderen dat de bij de Sittang strijdende geallieerde troepen zich met de Chineezen in Noord-Birma vereenigen. Zooals Radio Mundial bericht, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjoengking verklaard, dat de regeering te Tsjoengking den gezant van Birma een voorstel heeft gedaan tot sluiting van een Chineesch-Birmeesch verdrag van gemeen schappelijke verdediging. Tsjoengking is bereid al het mogelijke te doen om Birma te verdedigen. De correspondent van de „Asahi Sjijm- boen" te Bandoeng meldt aangaande de wapenstilstands-conferentie van den 9den Maart: Toen generaal Terpoorten eht vertrek binnentrad, zeide hij slechts: „Ik ben ge komen om het Nederlandsch-Indische leger onvoorwaardelijk over te geven". De Ja pansche commandant antwoordde daarop: „Wij vertrouwen op uw oprechtheid en zijn voldaan, dat gij besloten hebt tot on voorwaardelijke overgave". Vervolgens begon de conferentie. Aller eerst stond de Japansche bevelhebber ge neraal Terpoorten en den hem vergezellen den officieren toe, de sabel te blijven dra gen. Terpoorten glimlachte flauwtjes tot dank. Daarna overhandigde hij de lijst van de bewapening op Java, die hij met ver moeide stem toelichtte. De Japansche com mandant boog zich erover heen en keek verwonderd op: „Het aantal van uw stuk ken geschut is zeer gering. Hoe kwam u er toe, onder die omstandigheden te strijden?" Terpoorten glimlachte pijnlijk en zeide: „Dat klopt. Dat klopt zeker". De Japansche minister van marine Sji mada heeft voor den Rijksdag een samen vattend overzicht gegeven van de tot dus ver door de Japansche marine ondernomen acties. Hij wees in het bijzonder op het in elkaar grijpen van de activiteit van de De feestelijkheden wegens het 25-jarige bisschopjubileum van Z. H. den Paus, dat op 13 Mei valt, zijn uitgesteld tot 14 Mei, Hemelvaartsdag. Op dien dag zal de Paus na het opdragen van de H. Mis in de Sint Pieter, voor de radio een „boodschap tot de wereld" richten. marine en hel leger, dat vooral goed tot uiting is gekomei i nde gevechten om Java. Zoo werd, naar Sjimada verklaarde, in den dubbèlen zeeslag van Soerabaja en Bata via van 27 Februari tot 1 Maart de tegen stander ter zee door de Japansche marine- strijdkrachten volkomen verslagen en zoo doende voor de Japansche transportvloot de weg vrijgemaakt voor de landing op Java. Tegen het einde zijner rede maakte mi nister Sjimada de totale verliezen van den tegenstander sedert het uitbreken van den oorlog bekend. Tot zinken werden ge bracht 7 slagschepen, 3 vliegkampschepen, 12 kruisers, 22 torpedojagers, 44 duikboo- ten en 42 ander oorlogsschepen, in totaal 130 eenheden. Zwaar of vrij zwaar bescha digd werden 4 slagschepen en 27 andere oorlogsschepen. Voorts werden 128 koop vaardijschepen, tezamen rond 680.000 b.r.t. tot zinken gebracht en 92 koopvaarders, te zamen rond 300.000 ton zwaar beschadigd. Bovendien werden 502 schepen, tezamen 210.000 ton, buitgemaakt. Verder werden 1.554 vijandelijke vliegtuigen vernield. Daartegenover bedragen de totale Japan sche verliezen, naar minister Sjimada ver klaarde, 4 torpedojagers, 4 duikbooten, 5 speciale duikbooten, 1 speciaal vaartuig, 5 mijnenvegers en 27 transportschepen, die alle gezonken zijn. Beschadigd werden een groote en een kleine kruiser, die beide reeds weder gerepareerd zijn. Sjimada keerde zich in verband hier mede in scherpe bewoordingen tegen de beweringen van de vijandelijke propagan da over Japansche scheepsverliezen en wees er met nadruk op, dat de communi- qué's van het keizerlijke hoofdkwartier nauwkeurig met de waarheid overeenstem men. De militaire situatie ontwikkelt zich ten gunste van Japan. Wanneer men deze situatie in het breede verband van den Groot-Oost-Aziatischen oorlog beschouwt, dan stellen de operaties tot dusver niets anders voor dan maatregelen tot beveili ging van steunpunten voor komende ope- VELERLEI GERUCHTEN OM TURKIJE. Naar in welingelichte kringen te Berlijn verluidt, zal de Duitsche am bassadeur te Ankara, Von Papen, waarschijnlijk de volgende week voor zijn reeds aangekondigde reis naar Berlijn vertrekken» Verder merkt men te Berlijn op, tegen over in omloop zijnde geruchten, als zou Eden binnenkort naar Ankara vertrekken, dat eveneens uit Londen gemeld werd, dat Eden tijdens Cripps afwezigheid dezen als leider van het Lagerhuis zou vervan gen. Geheel onmogelijk zou zulk een be zoek van den Engelschen minister aan An kara natuurlijk niet zijn, doch men is hier eerder geneigd dit gerucht te rangschik ken onder dezelfde soort paniekzaaierijen als het gisteren gesignaleerde gerucht, dat thans van Reuter afkomstig blijkt te zijn, over een samenkomst van Von Ribbentrop t-n Saradjogloe te Sofia. Klaarblijkelijk heeft men er te Londen behoefte aan, door allerlei oncontroleerbare geruchten de stemming in Turkije te agiteeren. In dit ka der beschouwt men voorshands ook, tot nadere en meer nauwkeurige gegevens be schikbaar zijn, het bericht uit Sofia, vol gens hetwelk Turkije inderdaad van plan zou zijn tot een bestaand systeem van bondgenootschappen toe te treden. In ze kere kringen alhier is men geneigd onder dit „systeem van bondgenootschappen" het driemogendhedenpact te verstaan. Men wijst in dit verband ook op de groote toenadering tusschen Hongarije en Rulgarije, en acht het vanzelfsprekend dat landen, die zoo nauw op economisch ge bied verbonden zijn en die tevens aan het zelfde gevaar vanwege de bolsjewieken zijn blootgesteld, zich ook politiek en mi litair nauwer aan elkaar binden. DE JAPANNERS OP NIEUW-GUINEE (GUINEA). De Japanners hebben een derde landing op het Australisch gebied van Nieuw- Guinee verricht; Port Moresby de hoofdstad wordt voortdurend door de Japansche luchtmacht gebombardeerd, terwijl de Japansche vloot zich in de Koraal zee ophoudt om zoo noodig troepen aan wal te brengen in de buurt van Port Moresby. Noord-Australië wordt nu aan twee zijden bedreigd vooral nu de Japansche Marine de straat Forres beheerscht. In Ned. Nieuw-Guinee hebben de Japanners toen zij de eilanden Ambon en Ceram vermeesterden ook troepen aan wal gezet te Fakfak en Baba in de Vogelkop van Ned. Nieuw-Guinee gelegen. De slag op den Oceaan SCHEEPSVERLIEZEN AAN AMERIKA'S KUST Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht meedeelt, bedragen de sinds het eerste optreden van Duitsche duikbooten aan de kust van de Ver. Staten aldaar ge leden verliezen aan tankbooten, die den vijand bijzonder gevoelig treffen, 50 een heden, van een gezamenlijken inhoud van 385.000 brt. Sinds het eerste succesbericht van 24 Ja nuari 1942 zijn door Duitsche duikbooten in Amerikaansche wateren 115 vijandelijke koopvaarders met een inhoud van 772.400 brt. tot zinken gebracht. Daarbij komen 50.700 brt. als resultaat van het optreden van Italiaansche duikbooten. Onder den indruk van de nieuwe ver liezen heeft de Amerikaansche marine bevelhebber, admiraal King, gelast, dat de nadrukkelijke publicatie Van scheepsver liezen terstond achterwege moest blijven. Voortaan zullen slechts nog algemeen ge houden berichten worden uitgegeven, waar bij de inhoud van de schepen door vage aanduidingen, als middelbare of vrij groote schepen, zal worden vermeld. Twee maanden duikbootoorlog in Ame rikaansche wateren zijn dus voldoende ge weest om de scheepvaart zoo gevoelig te terffen, dat de verdere verliezen thans naar Britsch voorbeeld zooveel mogelijk verdoe zeld moeten worden. De aangekondigde wij ziging in de Amerikaansche berichtgeving behelst een ongewilde erkenning van de prestaties der Duitsche duikbooten. Voorts meldt het opperbevel van de Duit sche weermacht dat de plaatsen waar, zoo als heden in een extra-bericht is gemeld, 17 vijandelijke koopvaardijschepen tot zin ken zijn gebracht, een indrukwekkend beeld bieden van de uitgebreidheid van het ope ratiegebied der Duitsche duikbooten. De 17 vernietigde schepen werden bij gelijktijdg optreden van Duitsche onderzeeërs in de volgende wateren tot zinken gebracht: op de New-Foundland-bank en voor New- Foundland. voor Halifax (Nieuw-Schot- land) het voornaamste verzamelpunt van de naar Engeland varende convooien, voor New-York, voor de baai van Delaware (toegang naar Philadelphia), voor de Straat van Florida, in de Caribische Zee en voor Britsch-Guyana. Over 50 breedtegraden, van den evenaar tot het Noorden van den Atlantischen Oceaan, strekten zich dus de operatiegebieden van de Duitsche duikboo ten bij deze successen uit. Aan het Oostelijk front SOVJET-AA NV ALLEN IN DONETS- GEBIED. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt, hebben aan het Ooste lijk front de verbitterde afweergevechten volledig succes gehad. Terwijl aan 't front tc-n Oosten van Taganrog-Stalino de aan vallen van den vijand door de daar gele den verliezen in kracht afnemen, hebben de bolsjewieken weer in het Noordelijk daar van gelegen Donetsgebied met verscheide ne divisies en met sterke tank- en artil lerieondersteuning aangevallen. Duitsche troepen gingen tot tegenaanvallen over en sloegen de bolsjewieken terug. De resten van den teruggeslagen- tegenstander we ken voor een deel ordeloos naar het Oos ten uit. Sterke gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen richtten gisteren het zwaartepunt van haar aanvallen op bolsjewistische tankconcentraties en troe penbewegingen in het centrale deel van het Oostelijk front. Zes en twintig Sovjet tanks werden vernietigd of zwaar bescha digd. Vijandelijke artilleriestellingen wer den door onze duikbommenwerpers met bommen bestookt, zoodat reeds na den eer sten aanval twee zware batterijen tot zwijgen werden gebracht. Een in de nabij heid opgeslagen munitiedepot vloog in de lucht. CHIASSO. Chiasso is een klein plaatsje aan de Zwitsersch-Italiaansche grens, waar de trein langen tijd stopt en waar het er, buiten de douane, altijd nogal gemoe delijk naar toe ging. Ik herinner mij tenminste, dat ik daar op een zonnigen zomermiddag zoo'n ouderwetsche. eer lijk gesmokkelde sigaret liep te roo- ken op het perron onder de stations overkapping, toen er op eens een ar beider, die daar aan het werk was, door de kap en mij om den hals viel. Deze innige verbroedering heb ik diep in mijn hart bewaard en ik lees dan ook met meer dan gewone belang stelling, dat er in Chiasso 468 men schen zoek zijn. Nu is zoo iets in de huidige omstandigheden niet onge woon, maar Zwitserland is niet in oorloggen hoe kunnen in een orde lijk land 468 inwoners wegraken? Op papier bezit Chiasso 6168 in woners, in werkelijkheid 5700. Maar als er distributiebonnen moeten worden afgehaald, zijn de 468 zoek- geraakten plotseling present om ech ter daarna weer geheimzinnig in den nevel van het verleden te verdwijnen. En de distributie-ambtenaren speuren nu ijverig naar deze vermisten. Ik vraag mij af: waarom? Gun deze menschen hun onbekendheid met en in deze onherbergzame we reld. Het is misschien niet zoo leuk daarin te leven en het is geniaal een middel gevonden te hebben er levend uit te verdwijnen. En laat men zich verheugen, dat zij zelfs nog kans zien hun bonnen af te halen, zoodat zij niet verhongeren. Met de innige rela tie, die ik er heb, denk ik er sterk over naar Chiasso te verhuizen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: In Noord-Afrika succesvolle gevechten met Britsche verkenningsafdeelingen ten Oosten van Mekili. Vijandelijke tanks wer_ den door artillerievuur deels tot den te rugtocht gedwongen en deels vernietigd. Levendige bedrijvigheid der luchtmacht van de spilmogendheden boven Cyrenaica en Malta, waar zes vliegtuigen bij luchtge vechten werden neergeschoten en zes op den grond staande toestellen in brand ge raakten. Belangrijke doelen werden her haaldelijk getroffen. Een onzer duikboo ten is niet op haar basis teruggekeerd. Een bijtijds ontdtkt en voortdurend door verkenningsvliegtuigen in het oog gehou den sterk Engelsch vlooteskader is gister middag in het Oosten der Middellandsche Zee door onze torpedovliegtuigen in opeen volgende golven aangevallen. De aanval werd met succes bekroond. Drie kruisers werden ernstig getroffen, een daarvan is waarschijnlijk gezonken. Lat^r herhaal den Duitsche vliegtuigen en duikbooten den aanval en troffen met zekerheid twee andere vijandelijke schepen. HET BOMBARDEMENT VAN PARIJS. PARIJS, 13 Maart. (D. N. B.). Nog 15 slachtoffers van den Britschen bomaanval op Parijs, die Dinsdag en Woensdag gevon den en geïdentificeerd zijn, zijn vanochtend begraven. Officieel wordt medegedeeld, dat dit nog niet de laatste begrafenis is, daar de laat ste 48 uur nog meer dooden zijn aange troffen en de onruimingswerkzaamheden nog niet zijn beëindigd. De in Nederland gevestigde kinderen van Hongaarsche nationaliteit in den leeftijd van vier tot zestien jaar kunnen geduren de langeren tijd, of tot het einde van den oorlog, naar het vaderland terugkeeren. Zoowel voor de verdere opvoeding als voor de schoolopleiding zal de Kon. Hongaar sche regeering zorg dragen. Schriftelijke aanmeldingen kunnen wor den gericht aan het Hongaarsch consulaat- generaal te Amsterdam, Heerengracht 545, waar ook de eventueel noodige verdere in lichtingen worden verstrekt. Nieuwe bonnen In de volgende week zijn geldig voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen de bonnen 13 van de daarvoor bestemde kaarten. KAART VAN PELT Het Vrijwilligerslegioen Nederland aan het Oostfront Een verkenningstroep krijgt contact met den vijand SS-P. K. Klerk-Vrilw. Leg. Nederland- Felllnga-Pax Holland m Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 14 Maart: 12 Brood, Vleesch, Aardappelen. «8 en 09 Boter en Vet. Na Maandag 16 Maart: 11 en 12 Boter en Vet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 21 Maart: 204 tot en met 208 Algemeen (Kaas) 06 tot en met 09 Melk 211 Algemeen (Zeep) G Zeep G Toiletzeep.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1