MAANDAG 2 MAART 1942 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 STADSNIEUWS KAMER VAN KOOPHANDEL. De afscheidsvergade ring. In de laatste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel erf Fabrieken ;voor Rijnland werd met algemeene stem men benoemd tot lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Leiden, de heer P. A. de Gooyer. Bij de rondvraag vestigde de heer B. de Koning nogmaals de aandacht op het over weg-vraagstuk aan den Rijnsburgerweg, waarover men in langen tijd niets heeft vernomen. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brouwer, antwoordde hierop, dat het Leidsche Gemeentebestuur geen geld wenscht uit te geven voor een noodoplos sing, waar de definitieve oplossing waar schijnlijk binnenbeen niet al te ver ver schiet ligt. De heer de Koning vroeg in af- Vachting daarvan een provisorische oplos sing door het maken van een aparten over gang Voor voetgangers en wielrijders, voor welke groepen van weggebruikers het wachten aldus aanmerkelijk kan worden bekort. De voorzitter zegde toe terzake de bemiddeling van den burgemeester bij de directie der Ned. Spoorwegen te zullen in roepen. Nadat de vergadering enkele oogenbrlik- ken was geschorst, ten einde de burge meesters van Leiden en vele omliggende gemeenten in het district in de gelegenheid te stellen de voor hen gereserveerde zetels in te nemen, sprak de voorzitter een rede uit, waarin hij zeide, dat de Kamér bij na» dere beschouwing van haar aanvankelijk ingenomen standpunt tot het inzicht was gekomen, dat het van groote ondankbaar heid zou getuigen, wanneer zij verzuimde de burgemeesters in deze laatste zitting hartelijk -dank te zeggen voor de steeds van hen ondervonden medewerking, waar deering en gezagsondersteuning. Waar en wanneer de Kamer als dienares van het economisch leven in het district op hen'als de hoogste gezagsdragers een be roep deed, geschiedde zulks nooit tever geefs. Er zijn, aldus spr., in de afgeloopen 20 ja ren tal van openbare werken uitgevoerd, welke het bedrijfsleven ten goede zijn ge komen en op de totstandkoming waarvan de Kamer haar invloed heeft kunnen ctoen gelden. Spr. wees vervolgens op de toene mende 'industrialisatie van Rijnland, waar mede de bevolkingstoename helaas geen ge lijken tred heeft gehouden ondanks een "behoorlijk goboorte-ovérschot in bijna alle gemeenten. Naar sprekers vaste overtuiging kan daarin verbetering worden gebra^Tt wanneer de burgemeesters zich" niet uit sluitend en zelfs niet in de eerste plaats wijden aan de bevordering van hun eigen gemeente, doch het district Rijnland willen zien in den samenhang van het zeer vele, wat het op het gebied van natuurschoon en als industrieel complex te biedett heeft. Een dergelijke visie en de daaruit Voort vloeiende samenwerking zal niet alleen al len gemeenten afzonderlijk, maar het ge- heele district ten goede komen. In dit ver band hoopt spr. op de vervulling van zijn wensch van de stichting van een Rijh- landsch Boschpark, dat de vele natuurlijke aantrekkelijkheden van dit district in zich vereenigt en waarin ook een industrie- en ambachtsmuseum alleszins reden van be staan Zou hebben. Sprekende over het ver leden, constateert spr. met vreugde, d&t de Kamer een zegenrijken band heeft kun nen lèggén tusschen de burgemeesters on derling èn hij eindigde met het uitspreken van den wensch, dat ook in de toekomst hun samehwerking zal leiden tot bevorde ring der algemeene welvaart in het district. Rede van den Leidschen burgemeester. Mr. R. N. de Ruyter van Steveninck ge tuigde met erkentelijkheid, dat de samen werking van het gemeentebestuur met 'de Kamer van hooge kwaliteit en den meest aangenamen aard is geweest. Op verzoek van het gemeentebestuur heeft de Kamer in tal van gevallen waardevolle zakelijke adviezen verstrekt en daarnaast heeft zij ook Velé belangrijke initiatieven genomen. Spr. noemde hiervan o.a. het overweg» vraagstuk, waarvan hij het waagde te ver onderstellen, dat het binnen niet^l te lan gen tijd zijn definitieve oplossing tegemoet gaat, den door de Kamer verleenden steun aan de zoozeer geslaagde tentoonstelling ..LêydS Góedt'', haar werkzaamheid ten be- hóeve van de vestiging van nieuwe indus trieën, de verbetering van tal van land- en -waterwegen en bruggen en ten slótte de oprichting Van het Persgasatatioh, dat blijkt in éen groote behoefte te voorzien. Voor alles, wat de Kamer -voor Leiden heeft ge daan, brengt spr. bier hartelijk dank: haar werk zal blijven voortleven. Het feit. dat hier 4er stede een plaatselijk kantoor blijft bestaan, waarvan, rnr spr. officieus heeft hoóren verluiden, dc heer Ten Cate Brdü- wer de leiding zal hebben en waaraan ook dr. Knibbe als secretaris Verbonden zal zijn, biedt een waarborg, dat de belangen van handel ëii industrie in het district in de toekomst met dezelfde voortvarendheid en nauwgezetheid zullen worden behartigd als in het Verleden. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat de samenwer king, zooalp deze tot dusverre was, een voorbeeld moge zijn voor die in de toe komst. De heer P. A.' Colijn, burgemeester van Alphen aan den Rijn. sprekende namens de buitengemeenten, zcidc "meermalen in dé gelegenheid te zijn gcWeest, persoonlijk te consTateeren, dat de Kamer de belangen van de verder afgelegen gemeenten in Rijnland op dezelfde voortreffelijke wijze heeft behartigd als die van Leiden en naas te omgeving. Vodr uwe voorlichting in tal van vraagstukken, aldus spr., zijn wij al len de Kamer veel dank verschuldigd. Ge zien de'continuiteit in de leiding, zien wij ook de, toekomst met het volste vertrou wen tegemoet. De heer Ten Cate Brouwer, dë beidé sprekers beantwoordend, zeide een bloeiend bedrijfsleven de spil te achten, waarom heel onze nationale welvaart draait. Om die reden zal hij dan ook gaarne, wanneer zulks van hem in het. algemeen belang belang wordt gevraagd, zijn beste krach ten aan zijn nieuwe werkking geven." Nadat de voorzitter zijn reeds eerder afgedrukte rede had uitgesproken, bega ven de léden zich naar café-restaurant „In dén Vergulden Turk", waar de voorzitter hun een afscheidsmaaltijd aanbood, waar aan mede aanzaten de heeren P. Boot Sr. en G. J. M. J. Molkenboer, oufl-voorzitters in de afdeelingen Groot- en Kleinbedrijf. Hier wefd achtereenvolgens het woord gevoerd door den heer ir. F. H. E. Guljé namens de geheele Kamer, door mr. dr. P. K. Knibbe mede namens den adjunct secretaris, mr. A. G. de Blécourt, door den heer H. M. Simonis namens het Bureau der Kamer, door den heer P. A. de Gooyer namens de afdeeling Kleinbedrijf, zoo mede door den ruim 80-jarigen heer P. Boot en den heer B. de Koning. De heer Guljé wees er op, hoe de Ka mer de belangen van het district steeds op voorbeeldige wijze heeft gediend. Z&.heeft initiatieven genomen, welke ver buiten de grenzen van Rijnland van invloed zijn ge weest en daarvoor komt in de eerste plaats dank toe aan de leiding van den voorzitter. Er is in de economische geschiedenis geen tweede tijdperk aan te wijzen, waarin zoo vele veranderingen op het terrein van het bedrijfsleven plaats vondèn als in de afge loopen 20 jaar en bij de koersbepalingen in dezen moeilijken tijd heeft steeds de voorzitter de richting aangegeven. Zoo gaf hij den stoot tot de oprichting eener Ne- derlandsche Vereeniging voor Actieve Han delspolitiek en van het Rijnlandsch Borg- stellingsfonds, dat alom in den lande navol ging heeft gevonden. Gij hebt, aldus spr., getoond een werkelijk leider te zijn; met graagte en sympathie heeft de Kamér al tijd uw leiding aanvaard en gevolgd. Als tastbaar bewijsvan haar erkentelijkheid biedt de Kamer haren voorzitter diens voortreffelijk gelijkend portret aan, ge» schilderd door den kunstschilder Wijnans, te Oegstgeest. Mogen, aldus besloot spr., ook onder den nieuwen opzet der K. v. K. handel en in dustrie in het district Rijnland groeien en bloeien tot in lengte van dagen. De secretaris, de heer Knibbe, roemde de groote energie en vitaliteit van den voor zitter en diens grooten zin voor objectivi teit. Door zijn ijveren voor een actieve han delspolitiek en zijn streven naar de oprich ting van een tolunie tusschen Nederland en België, heeft de heer ten Cate Brouwer be wezen een helder inzicht te bezitten in de economische vraagstukken van dezen tijd, waarbij de historische ontwikkeling zijn zienswijze volkomen in het gelijk heeft ge steld. Spr. gewaagde verder met dankbaar heid van de prettige samenwerking en de ondèrvonden waardeering en besloot met den wensch, dat de heer ten Cate Brouwer als lid van den Raad van Bijstand zijn groo te bekwaamheden in dienst zal blijven stellen van handel en nijverheid in het district. Ter herinnering bood spr. mede namens den heer Blécourt een crayontee- kenine aan, eveneens vervaardigd dopr den heer Wynans. Ook de andere sprekers gewaagden met erkentelijkheid van de prettige samenwer king en de voortreffelijke leiding van den voorzitter en wenschten hem alles goeds toe. De heer Ten Cate Brouwer stelde in zijn dankwoord nogmaals het dienen van het algemeen belang, zooals de Kamer steeds heeft gedaan, op den voorgrond; ook al worden er "fouten begaan en heerscht er verschillend inzicht, dan nog is waardee ring voor elkanders opvatting mogelijk en blijven wij elkaar in vriendschappelijke herinnering gedenken. Hiermede was deze geanimeerde en voor treffelijk Verzorgde maaltijd ten einde. JUBILEUM-AVOND. W. W. Werkmans Wilskracht heeft Zaterdag avond de herdenking van haar veertigjarig bestaan Vóörtgezgt met een feestavond in de Stadsgehoorzaal, welke tot in alle hoe ken gevuld was. De voorzitter, de heer J. Bij, opende met een wöobd Van welkom tot donateurs en afgevaardigden Van zusterverenigingen en bracht dank aan lie donateurs, die de ver eeniging trouw zijn gebleven. Sommigen meenden te moeten bedanken wégens de tijdsomstandigheden, doch spr. wilde erop wijzen, dat alien met dezelfde moeilijkhe den te kampen hebben. Eens zal de tijd echter weer komen, dat er volop muziek gemaakt zal worden en dat kan alleen, in dien de vereênigingen nu den steun blij ven genieten van alle getrouwen van Vroeger. Hierna werd met de afwerking van hét feestprogramma aangevangen, waarbij medewerking verleenden het variété-ge zelschap Bouwmeester en Gé Hofenk ïhet zijn band, Conferencier was Péter Siers, tegen wiens optreden we dit bezwaar had den, dat hij»seen rekening hield met het feit, dat er ö6k kinderen in de zaal waren. Het programma was uitmuntend door afwisseling en viel "bij de aanwezigen ten zeerste' in den smaak. Vóór de pauze werdén vier leden Van W. W. door den voorzitter gehuldigd. Het Wa ren de heeren Gebfs. V. Leeuwen, D. Se- lier en G. Philinpó, De heer J, Bii deelde mede, dat de heer D. Selier na dertig jaar lang getief gediend te hebben zijn functie als klarinettist we gens een mohdgebrek had moeten neerleg gen. Om zijn vele verdiensten werd- hy tot eerêlid benoemd. De heer G. Philippo, die gedurende 38 jaar lid was van W. W. en ontzettend veel muziek heeft overgeschreven voor de ver- eenigihg, dntving een enveloppe met in houd. a De gebrs. v. Leeuwen behöoren tot de drie nog levende oprichters van W. W. en zijn beide nog steeds actief; de een als schelleboomdrager, de andere als trommel slager. Behalve een enveloppe met inhoud kregen zij een Jubileummarsch aangeboden door den heer J. Bij zelf gecomponeerd en hierna door Gé Hofenk en zijn band ten gehoöre gebracht. Na de pauze werd het programma met. nog Verschillende andere variété-nummers voortgezet. A. L. VAN BEECK t. Op bijna 77-jarigei\ leeftijd is hier ter stede na een ziekte van slechts enkele da gen overleden de heer A. L. van Beeck, oud-leeraar in de aardrijkskunde en ge schiedenis aan het stedelijk gymnasium al hier en aan het instituut Wullings te Voor schoten De heer van Beeck was achtereenvol gens onderwijfeer aan een openbare lagere school in zijn geboorteplaats Baarle-Nassau daarna van 1892 tot 1902 leeraar aan het instituut Bouscholten te ->s-Gravenhage en tenslotte van 1902 tot 1933 leeraar te Lei den en Voorschoten. Hij stond bekend als een zeer bekwaam doceht en een voortref felijk paedagoog, wiens groote vitaliteit aanleiding gaf zijn werkkring na het be reiken van den pensioengerechtigden leef-, tijd met eenige. jaren te verlengen. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Dinsdag om 1 uur des na middags- plaatsvinden op de begraafplaats Rhijnhof. „EEN KWARTIER VOOR GOD". Het „Kwartiertje" iederen werkdag in de Hartebrugkerk te 11/2 uur, wordt deze week geleid door den zeereerw. heer pas toor R. Smitz O.F.M. TECHNISCHE NOODHULP. Wat zou er gebeuren als onze goede stad Leiden eens een bom op z'n kop kreeg? 'n Gekke vraag. Er is van alles mogelijk; lat is van te voren niet te bekijken. Inderdaad, maar er kunnen van te vo ren toch wel maatregelen genomen worden, zoodat een eventucele ramp ons niet on- voorbeieid vindt. Wij noemden een bom, maar er zijn nog andere dingen mogelijk, zooals branden, natuurrampen, overstroo mingen e.d. Om de gevolgen daarvan zoo goed mogelijk te bestrijden is een nieuwe organisatie in het leven geroepen, welke zich aandient als de Technische Noodhulp. Eéfiige maanden geleden heeft Hauptbe- reitschaftsführer' dr. Beck in de Graan- beurs de oprichting van een plaatselijke groep te Leiden voorbereid en Zaterdag middag was hij opnieuw in den foyer der Stadsgehoorzaal om het doel en de werk methode van deze organisatie nog eens uit een te zetten. Er heeft zich inmiddels een plaatselijke groep gevormd, waarvan de heer Ramb leider is. Deze opende de zeer goed bezochte bijeenkomst o.a. was tfe bur gemeester aanwezig met eeh wel komstwoord, Waarna dr. Beek gelegenheid kreeg om zijn uiteenzetting te geven. Hij verduidelijkte nog- eêns de beteekenis van de T. N., welke gerecruteerd wordt uit vaklieden, die in geval van een ongeluk onmiddellijk bereid staan om in te grijpen. Een afdeeling wordt speciaal geoefend om de z.g. vitale bedrijven (gas- en electrici-, teitsfabrieken, waterleiding enz.) op gang té houden resp. weer op gang te brengen. Een andere afdeeling is bestemd voor hulp verleening buiten de bedrijven. Voorts, zette dr. Beek de samenwerking uiteen met andere organisaties, zooals po litie, brandweer, luchtbeschermingsdienst, foode kruis, E. H. B.' O. e.d. Aan politiek wordt in de T. N. niet ge daan, terwijl er evenmin naar gevraagd wordt, welken godsdienst men beleidt. De eenige politiek der T. N. is het dienen van de gemeenschap. Een salaris wordt niet ge geven; wel wordt een contributie gevraag^ ter bestrijding der onkosten, berekend naa"r draagkracht. De deelnemers zijn automatisch tegen Ongevallen verzekerd en krijgen schadeloos stelling, indien zij in verband met de hulp verleening inkomsten zouden moeten mis sen. Ook in het kleedingvraagstuk wofdt een tegemoetkoming verleend. Dr. Beek deelde mede, dat voor een stad als Leiden een organisatie van circa 140 man voldoende werd geacht. De plaatse» lijke groep heeft thans de beschikking ge kregen-over een eigen huis, Rapenburg 14, dat door de leden zelf in orde zal worden gebracht. Op een desbetreffende vraag verklaarde dr. B.eck nog. dat op de eerste en voor naamste plaats hulp verleend zou worden aan de stad Leiden en aan de Omliggende gemeenten, die met Leiden één groep uit maken; slechts bij uitzondering zal hulp verlpend kunnen worden aan buiten deze 'groep gelegen gemeenten. Na een korte pauze werd een tweetal films vertoond, welke een inzicht gaven in het werk van de Technische Nothilfe in Duitschland. Na afloop van de vergadering gaven ve len zich op als lid of als sympathiseerend lid. WONINGBOUWVER. „ONS BÉLANG". Het zesde bouwplan. In een vergadering van de woningbouw» verebniging „Ons Belang" deelde dé voor zitter, de heer J. Gerritsen, mede, dat na verschillende besprekingen met Gemeente- best. en Woningr. het bestuur heeft besloten gezien de groote woningnood het 6de bouwplan te aanvaarden. Wel zullen de 95 woningen niet, zooals aanvankelijk het plan was, achter de AJexanderstraat gebouwd worden, maar op den ZoeterwoudschéWeg over de spoorlijn der S.S. bij de Tomaten- straat. In verban d met de duurte der ma terialen de prijs der woningen zal óp pl.m. 5000 komen zal de huurprijs der woningen f «8.per week bedragen'met een toeslag van het Rijk van 1.— per week. De woningen zullen bestaan uit voor- en achterkamer, keuken en boven drié slaapkamers. Nadat dertien nidliwe leden waren aan genomen, werd het voorstel van het be stuur voor de aanvaarding van het 6da bouwplan met 8 stemmen tegen door de vergadering aangenomen. INBRAAK OPGEHELDERD. Door de politie is aangehouden de 3Ó-ja- rige H. J. D., die vetdacht werd van dief stal van bijna 100Ö en eenige gouden en zilveren voorwerpen uit een woning iii de Jan Lievensstraat. Het grootste gedeelte van het geld kon In beslag worden geno men. Evenals de gouden voorwerpen was het onder de vloer^van de woning Verstopt. De aangehoudene heeft bekend. HERKAPITALISATIE NEDERL. ELECTROLASCH MIJ. Ingevolge het besluit tot herkapitalisatie der N.V. Nederlandsohe Electrolasch Mij., genomen in de buitengewone algemeene vergadering, stelt de directie van 9 Maart 1942 af voor aandeelhouders ter beschikking tegen inlevering van: 1 dividendbewijs No. 16 van een aandeel Serie A of Serie, B ad f- 500; één a 100 onderaandcel Serie B, alsmede twee „voorloopige bewijzen" a 20 omwisselbaar in aandeelen of onderaan- deelen Serie B. Aangezien het in de bedoeling ligt te ge legener tijdi uitsluitend voor de aandeelen Serie Ba 500 officicele noteering aan te vragen, verdient het voor houders van onderaandeelen en/of „voorloopige bewij zen" aanbeveling om te trachten veelvou den hiervan te verkrijgen, die de omwis seling in aandeelen van 500 mogelijk ma- Zilveren jubileum. Op 1 April a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer A. P. van der Voort werd benoemd tot havenrechercheur hier ter stede, Voorheen was de heer v. d. Voort reeds gedurende 9H jaar in dienst der gemeente, als politie-agent le klasse. Voor het candidaatsexamen rechten slaagde aan de R. K. Universiteit te Nij megen onze stadgenoot, de heer H. W. Hofdijk. Hedenmorgen te helf zes werd de 35- jarige J. v. D. door de politie aangehouden, die in het bezit was van steenkolen en sok ken, welkè hij ontvreemd had bij de fa. P. aan de Schelpenkade, waar hij in betrek king was. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Febr. 1942 ingelegd ƒ241.417.86 en terugbetaald f 206.326.99; ingeschreven zijn 178 nieuwe inleggers, terwijl 67 boek jes geheel ^werden uitbetaald. Het te goed der 16585 inleggers, hieron der begrepen 1024 deelnemers aan den Af- haaldienst, bedroeg einde Februari 1942 5.984.988.28. Door den AfhaaldienSt is in deze maand 11.312.50 ontvangen in 3605 posten. 37 spaarbusjes werden ter lediging aangebo den rtiet een gezamenlijken inhoud van 930.23. Op de scholen werd gespaard 304.17 J4. Een verslag van een uitvoering van het Residéhtie-orkest moet tot morgen blijven liggen. OMGEVING WARMOND PET VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST VAN PASTOOR A. J. OUDEJANS. Een overvolle kerk. Een schittering van licht en bloemen omstraalde het veertig jarig priesterfeest van Pastoor A. J. Ou-, cejans, dat gisteren met al de liturgische luister, waarover de Kerk beschikt, werd gevierd. Op het plein voor kerk en pastorie was een fraaie eerebcog verrezen, fraai met bloemen versierd en een schild dragend met de woorden: „En mot een eerekleed omkleedde hij hem". Het priesterkoor straalde van licht en bloemen, toen om tien uur de jubileerende herder het H. Misoffer ging opdragen. Hij werd daarbij geassisteerd door den hoog- eerw. heer kanunnik J. Niekel. Directeur van het Philosophicum te Warmond als presbvter assistens, Prpf. C. van Trigt van het Theologicum als diaken, Prof. P. Stammeijer van het Philosophicum als sub-diaken en kap. J. v. d. Bijl als cere- moniarius. Op het priesterkoor hadden p.'üBts genomen de hoogcerw. heer ka nunnik W. de Jongh, president-van het Theologicum de hoogeerwaarde heer J. Borsboom, Deken van Noordwijk en de hoogeerw. heer kanunnik L. Westerwoudt, pastoor te Noordwijkerhout. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer Q. Kerkhof de vierstemmige Missa in honorem S. Friederici van Jos. Gruber uit. z Na de H. Mis werd het jubileumlied voor 3-stemmig mannenkoor van W. H. van B. souwen den jubileerenden priester toe gezongen. Om half één waren het plein voor kerk en pastorie en de straten daarbuiten ge heel gevuld met parochianen en andei-fcn, die den jubileerenden herder hulde kwa men brengen. De harmoniekapel „St. Mat thias", onded leiding van den heer Gerard Dik, opende dezo hulde, met de marsch „Tubelklanken", waarna het zangkoor van „St, Matthias" onder leiding van den heer A Martijn de priestercantate van Haagh inr\ gehoore bracht. Daarna sprak de burgemeester van Warmond, de edelachtbare heef A. J. Ke telaar den jubilaris toe. Hij wenschte hem geluk als hoofd der gemeente en namens de parochie.' huldigde hem als geestelijk leider, die altijd in het goede was voorge gaan en prees hen^ vooral om zijn groote l'"fde voor de armen. Dit moest spreker van. het hart, al wist hij ook dat de pas toor het niet prettig zou vinden dit te moeten hooren. Spr. bood tenslotte als ge schenk der parochie den pastoor een hieuw Maria-altaar voor zijn kerk aan. Hierna zette het orchest het „Lang zal leven" In, dat spontaan door de me nigte werd meegezongen. Hierna sprak de pastoor zijn parochia nen voor dé open rarrieh van zijn pastorie toe. Hij bracht'op de eerste plaats dank aan God, dat hij 40 jaar geleden het H. priesterschap had mogen ontvangen en dat God hem 40 jaar in zijn dienst hhd geduld. Vervolgens dankte hij den burgemeester voor de gelukwenschen, die deze als eerste d«T parochie hem had toegesproken. Dan bracht hij dank aan zijn parochianen voor hun medeleven en het prachtige, bij monde van den burgemeester aangeboden ge schenk. Hij drukte fllechhfc,zijn spijt uit dat het door de weersomstandigheden niet mo gelijk was geweest het Maria-oltoar naar hier te vervoeren. Hij dankte „St. Mat thias" en de professoren van het Semina rie die door hun aanwezigheid het schoon bewijs van medeleven met. zijn priester feest gaven. Hij zeide tenslotte alle paro chianen aan het altaar steeds in'zijn gebe den tè zullen gedenken. Hierna werd door de zangverecnlging St. Matthias" het „Aan U, o Koning-der Eeuwen" ingezet, wat door de aanwezigen werd meegezongen. De hartelijke hulde werd besloten met een marsch door het harmonie-orchest van „St Matthias". Van drie tot vijf uur had in de feestelijk vtrsierde bewaarschool een receptie plaats^ waarbij alle parochianen, autoriteiten, en vereenlgingen den pastoor kwamen gelukwenschen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Hendrikus Johannes Maria Gabriël, z. van W. J. N. A. Veeren en H. J. Zeventer. Ondertrouwd: J. Heijmans jm. 22 j. en G. J. la Lau jd. 20 j. M. v. Schaik jm. 26J. en M. v. d. Hoogen jd. 24 j. Gehuwd: M. Wassink jm. en A. Arnol- dus jd. Overleden: Th. H. Werter wend. 78 J. De liturgie der Kerk DINSDAG 3 Maart. Mts v. d. Dinsdag in de 2e week v. d. Vasten: Tibi. 2e gebed A Cunctis; 3e Omnipotens; 4e voor den vrede. Gemeentel. Aankondiging SCHOEISELDISTRIBUTIE. Met mgang van Woensdag 4 Maart tot en met 10 Maart a.s. kunnen aan de Schoei- selafdeeling van het Distributiekantoor (ingang Wolsteeg) aanvraagformulieren voor een schoenenbon worden afgehaald. Men vergete niet de stamkaart van de(n) belanghebbende(n) over te leggen. Leiden, 2 Maart. 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Agenda Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Februari 20 tiur tot Zaterdag 7 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 2040.6 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, TH 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274, GROOTE ZONNEVLEK. Op de zon vertoont zich een groote zon nevlek én een drietal kleinere. De groot ste is gemakkelijk zichtbaar met het bloote oog, mits men het oog beschermt met een beroet stukje glas. Ook kan men, zooals bekend, het zonsoppervlak vaak zonder bezwaar bekijken, wanneer de zon 's mor gens ep tegen zonsondergang vlak bij de horizon staat. SPORT VOETBAL VOLGEND SEIZOEN 60 EERSTE- KLASSERS. Naar „de Crt." verneemt, heeft het be stuur van den N. V. B„ dat gisteravond te Den Haag vergaderde, besloten niet in te gaan op de bezwaren, die door de meeste Zuidelijke eorste-klassers geuit zijn tegen de voorgenomen splitsing der Zuidelijke eerste klasse in twee afdeelingen Van tien clubs. Zoodoende staat het thans vast, dat splitsing met ingang van het voetbalsei zoen 19421943 een feit zal worden, zoo dat ons kleine landje dan zestig eerste klassers rijk zal zijn. SCHAKEN LEIDSCH 8CIIAAKGENOOTSCHAP. Zaterdagmiddag werd in ,,'t Schutters hof" de jaarvergadering van het Leidsch Schaakgenootschap gehouden. De voorzit- t«r Ir. van Hoek, .opende de vergadering cm half drie. ïlierna kwamen de ingeko men stukken ter tafel en bracht den se cretaris een uitvoerig jaarverslag uit, waar in vooral het feit naar voren werd ge bracht, dat het le tiental nu in de 1ste klasse van den Ned. Schaakbond mede- speelt en .daarin geen al te slécht figuur maakt. De penningmeester gaf vervolgens een overzicht van den stand der kas. Er was een batig saldo. De H.H. van Hasselt en Prins hadden de rekening nagezien en goedgekeyrd. De commissaris van materiaal gaf een overzicht van den toestand waarin dat materiaal zich bevond. Bij de bestuurs verkiezing werden alle aftredenden, die zich herkiesbaar hadden gesteld bij accla- matio herkozen en de functies werden op dezelfde wijze verdeeld, n.l.: voorz.: Ir. J. J. G. van Hoek, vice-voorz., Dr. J-. F. Sirks, seer.; A. E- J. Modderman, penningm.; M. M. Segaar en comm. van materiaal: M. J. Dieben. In de kascommissie voor hèt vol gende jaar werden benoemd de heeren W. A. Kasteleijn en A. F. G. A. Zandvliet. Voorts werd nog besloten reeds thans te beginnen met de voorbereiding voor de viering van het 50-jarlg bestaan der club in 1945! Dit Zal dan op luisterrijke wijze kunnen geschieden. Na de rondvraag, die niets opleverde, Volgde een gezellige grvrg*- vedstrijd. De competitie 1ste klasse B. Een wedstrijd voor deze groep gespeeld ih Hotel Centraal te Lelden bracht een groote overwinning van Philidor I op Ta- veno I (7.5—2.5). Hierdoor heeft Philidor I ifi deze groep de leiding genomen met twee gewonnen wedstrijden. DAMMEN OM HET PERSOONLIJK LANDSKAM- PlOENSCn.AP. Keiler en Vos winnen. Gisteren zijn te 's Gravenhage de wed strijden om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland aangevangen in café De Kroon aan het Spui. De uitslagen van de eerste ronde waren: W. HulsmanP. J. van Dartelen 02 J. H. Vos—J. C. P. Kalden 2—0 J. M. BomA. de Graag 02 G. PorsPh. J. Ham 02 A. M. OlsenR. C, Keiler 02 GYMNASTIEK „DOCOS". Don leden van bovengenoemde afdeeling wordt bekend gemaakt dat er a.s. Dinsdag goen les is; dc jongensloss^n gaan Woens dag wel door. LAATSTE BERICHTEN BATAVIA BEDREIGD. GENEVE, 2 Maart. (D. N. B.). Om trent de situatie op Java meldt Exchange Telegraph o.a. uit Batavia: De bedreiging van Batavia neemt van uur tot uur toe. De Japanners bevinden zich op 110 K.M. ten Oosten van do stad en een tweede kolonhe heeft Krawang be reikt, dat 80 K.M. van de hoofdstad ligt verwijderd. De Japansphe kolpnne, die in Rembang was geland, heeft het potroleumgebicd van Tjepoe bereikt, dat in vlammen staat.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3