MAANDAG 2 MAART 1942 DE LE1DSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonde/op, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren en Kunat: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT fcONS OP- EN ONDERGANG: Zon onder 7.18 uur Maandagavond. Zon op 8.24 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 1 Maart: De maan komt Maandagavond hm 6,55.' uur op en' gaat Dinsdagmorgen om 8.35 uur onder. 3 Maart. De Maan komt Dinsdagavond om 8.0? uur op en gaat Woensdagmorgen oil. 9.02 onder. 4. Maart: De maan komt Woensdag- Avond om 9.23 op en gaat Donderdagmor gen om 9.28 uur onder. 5 Maart: De maan dsomt Donderdag avond om 10.39' uur op en gaat Vrijdag morgen om 9.56 uur onder. 6 Maart; De maan konvt Vrijdagavond om 11.56 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 10.26 uur onder. 8 Maart: De maan komt Zondagnacht om 1 12 uur op en gaat Zondagvoormiddag om 11.01 onder. De „dag van den omroep" De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt o.m.: De feestelijke bijeenkomst ter gelegen heid van den „Dag van den Omroep", wel ke Zondagmiddag in studio A aan den 's-Gravelandschen weg werd gehouden, mocht zich in een zeer groote belangstel ling van Véle Duitsche en Nederlandsche autoriteiten verheugen. Tegen drie uur werd de bijeenkomst ge opend door dén directeur-generaal met een welkomstwoord. Onder de talrijke genoodigden merkten wy op: den secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kun sten, prof. dr. T. Goedewaagen, den leider van de afdeelifig Volksaufklaerung und propaganda van het Rijkscommissariaat, den heer Gemand, den Commissaris der provincie Nootd-Holland mr. A. J. Backer, den Beauftragte van de stad Amsterdam senator Boehmker, den Beauftragte van den rijkscommissaris der provincie Noord- Holland, dr. Unger, den secretaris-generaal def nationaal socialistische beweging, den heer R. Ch. J. Huygen, den heer Efnst Voorhoeve, hoofd van de afdeeling propa ganda van het departement van volksvoor lichting en kunsten, den directeur-generaal der P.T.T. ir. W. L. Z. v. d. VCgte, den heer ir. .Taubert, hoofd van de afdeeling Rund funk bij het rijkscommissariaat, den wnd. commandant der W.A. opperheerbanleider Van het Hof, den burgemeestef van de Stad Hilversum, den Ortscommandant van de stad Hilversum, den vertegenwoordiger van den voorzitter der Kultuurraad, dr. Zwik- ker, den commissaris van het N.V.V., den heer Woudenberg en voorts de vertegen woordigers en leiders van de verschillende fronten en gilden. Na de begroeting van den directeur-ge neraal werd de film „Scherven bréngen geluk" vertoond. Het gold hief de eerste openbare vertoo ning van de Nederl&ndsche Omroep-film, waarin slechts een fragment van het bedrijf is verwerkt. Het gegeven van G. H. Knap, leider van de afdeeling vormgeving van den .Nederlandschen Omroep, behandelt de totstandkoming van een hoorspel en werd verfilmd door de Nederland-film te Den Haag. Medewerkenden aan deze interessante film waren het Omroep-symphonieoTkest o. 1. v. Pierre Reinards, de Ramblers o. 1. v. Theo Uden .Masman, verschillende acteüra en actrices van den Nederlandschen Qm- roep o. 1. v. Jan C. de Vos, hoorspelschrij- vers en techniek f Na de ver'toöning van deze film betrad dé secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten prof. dr. Goedewaagen het podium voor het uitspre ken van een korte rede. Spr. ontwikkelde eerst de gedachte, dat de cultuur geworteld staat In den bodem der volksgemeenschap. Ik weet wel, zoo vervolgde Spr. dan, et is verschil tuSschen hoog en laag, tusschen de simpele en de verfijnde smaak, en geen nationaal-socialiSt zal óóit beweren, dat zin vóór en ervaring van de hooge goede ren' der guituur bij allé volksgenooteh ge- Hjk Zijn. Elk volk heeft tot taak èen zoo groot mo gelijk deel der volksgenooten tot Cultureel bewustzijn op te voeden en voor te lichten. Hier ligt de groote cultuurpolitieke taak van onze eeuw: de cultureele goe deren niet gevangen te houden binnen den beperkten kring der bevoorrech ten, maar hen te verspreiden, opdat ieder tot zich kan nemen naar zijn aard, wat hem ligt en aardt. Men kan t.a.v. de cultuur, <jlie de om roep in tallooze huiskamèrs brengt, drie gfoepen van luisteraars onderscheiden. De eerste groep zijn bevoorrechten, die onaf hankelijk van de radio in de gelegenheid zijn, doorloopend zich aan die springbron der cultuur te laven. Voor hen beteekent de omroep een versterking, verdieping en verrijking van hun ervaringen. De muziek, die Zij uit de concertzaal kennen, hooren zy nu ook thuis en zij verdiepen hun ken nis daarvan. De schrijvers, die zij lazen, hooren zij van anderen ként belichten en ook hier verrijken zij zich met behulp van het instrument, dat radio heet. De tweede groep zijn degenen, die, cul tureel onbewust, door den omroep wakker worden gemaakt, oplettend worden en zich opgewekt voelen tot zelf lezen en tot mu ziek hooren in de concertzaal, tot museum- bezoek, tot een géregelden gang naar den schouwburg. De derde groep is de talrijkste: zy zijn niet in de gelegenheid, als de voorafgaande groep, de vreügde van cultureel te zien en te luisteren aan de bronnen der cultuur zelf te genieten. Zij wonen te ver en hun bewegingsvrijheid i6 te beperkt, dan dat zij zich kunnen veroorloven, zelf de tem pels der cultuur binnen te gafln. Maar oqk zij zullen, aangewezen op hun huiskamer, schatten van geestelijke vreugde kunnen BEZOLDIGING EN VERZORGING PERSONEEL VOORMALIGE ZEE- EN LANDMACHT. Het Verordeningenblad bevat het zesde Uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie nopens maatregelen ten aan zien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voor malige Nederlandsche zee- en landmacht. Dit besluit treft de noqdige maatregelen ten aanzien van het verleenen van pen sioen, noodig geworden door de gewijzigde omstandigheden. Het besluit treedt heden ln werking. BON VOOR GENERATORBRANDSTOF Derde periode deze maand geldig De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tydvak van Zondag 1 Maart tot en met Dinsdag 31 Maart de met„generator-anthra- ciet derde periode" gemerkte bonnéh recht geven op het koonen van één hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes 4 of 5 of PP turf cokes. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-turf der de periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. beperking snelheid motorrijtuigen. Het eVtordeningenblad bevat een besluit Van den secretaris-generaal van Water- Staat betreffende wijziging en aanvulling van het motor- en rijwielreglement. Hier in wordt bepaald, dat met een motorrij tuig of aanhangwagen, voorzien hetzij van luchtbanden van d emaat 7.50 x 20 of grooter, hetzij van luchtbanden van over eenkomstig draagvermogen (hieronder val* len banden va inde maat, 32 x 61/2), niet mag worden gereden met een hoogere snelheid dan van 40 K.M. per uur. Dit be sluit treedt heden in werking. VERGADERING DISTRICT ZUID- 1 HOLLAND "VAN DE N.T.B. Dezer dagen hield het district Zuid-Hol- land_van den Nederlandschen Tuinders- bond zijn jaarlijljsche algemeerte vergade ring te 's-Gravénhage. De voorzitter, dé heer W. J. van Kam pen, memoreerde in zijn openingswoord de moeilijkheden van het afgeloopen jaar, waarin het nochtans voor den tuinbouw ln het algemeen behoorlijk heeft gëloopen. De notulen, balans, begrooting en exploi tatierekening werden onveranderd goedge keurd. Het jaarverslag kon door onvoorzien ne omstandigheden nog niet verschijnen. In de vacatures, ontstaan door het be danken van den heer G. Knotter en E. Hüysman. werden gekozén de heeren W. Sonneveld (Piinacker) en G. Parlevlieï (Katwijk a. d. Rijn), tehwijl het aftreden de Üd Joch. v. d. Hoift werd herkozen. Als lid in de fihancieele commissie werd in de plaats van het aftredende lid, den heer Flintefman, benoemd de heer Schef- fer. De aftredende heeren P. Varekamp en Joch. v. d. Hout, die voor het district Zuidr Hólland zitting hebben in het hoofdbe stuur, werden met algemèené stemmen herkozen. Behandeld werden o.m. de ingekomeil voorstellen uit Zuid-Holland voor de jnar- lijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Tuindersbond op 12 Maart a.s. te Amsterdam. Hierbij kwam de wen- schelijkheid naar Voren om Voor het aller beste product een hoogere prijs te bepalen, hoewel bij de huidige prijsbeheersching dat wel niet uitvoerbaar zal zijn. Verder kwam bij de rondvraag o.m. ter sprake de nieuw af te sluiten arbeidscon tracten. Medegedeeld werd, dat waar schijnlijk door de werknemersorganisatie getracht zal worden zooveel mogelijk te komen tot combinatie van de bestaande contracten. Het bestuur zal t.z,t. de be sprekingen over het indeelen van streken enz. openen. R.K. Ver. v. Kraam verzorging v. alle gezindien Ie Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Ie BINNENVESTGRACHT 30, voorheen Boerhaavestr. verleen! hulp door gediplomeerde krachten. Qeopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 anr !ot het verstrekken van de fewenschte Inlichtingen. 7522 Telef. 23420, b.g.g. Inlicht. K08. Aanvragen (schrift.) adres It Binnenvestgracht 30 verzamelen, die zij vroeger tnoesten def* ven. Zoo krijgt een steeds grooter deel van ons volk door den omroep deel aan cultuur. En vah hun kant komen de scheppers der cultuur ons volk ook nader. Na deze rede was de beurt aan het radio- syymphonie-orkest o. 1. v. Pierre Reinards, dat als muzikale omlijsting van de jaar rede van den directeur-generaal het pro gramma opende met de „Feestouverture" van H. Badings, opgedragen aan den Ne derlandschen Omroep. Een enthousiast ap plaus beloonde componist en uitvoerenden voor deze muzikale inleiding, waarna dr. ir. W. A. Herwijer zijn jaarrede aanving. Gedurende vijf kwartier wist spreker zijn toehoorders te boeien. Een ware ovatie werd hem aan het einde van zijn. betoog, dat met klem en overtuiging werd uitge sproken, gebracht. Wij komen in een volgend nummer op déze rede terug. Als besluit van deze bijeenkomst bracht het omroep-syrnphonie-orkest o. 1. v. Pierre Reinards de „Piet Hein Rhapsodie" van dr. P. van Anroy ten gehoore, waarna de gas ten zich in de groote ontvangstzaal fer- eenigden, alwaar hun een thee werd aan geboden. Katholieke Actie-Zondag der K.J.M.V. en L.T.-ërs Inleidingen van dr. Olierook en prof. Cleophas Een groot getal jongemannen uit Leiden en omgeving kwam gisteren hier ter stede bijeen om den Katholieke Actie-Zondag van de K.J.M.V. by te wonen. De dag werd aangevangen met een gedialogeerde H. Mis in de St. Lodewykskerk, waaronder de verbondsmoderator, Rector L. Beune, in een kernachtige predicatie in het kort de doelstelling van de Katholieke Actie uit eenzette. Na de H. Mis begaven de deelnemers zich naar de verschillende zalen, de K. J. M. V. naar het Antonius Clubhuis, de L. T.- ers naar het Eigen Huis der K.J.M.V., waar resp. het woord zouden voeren dr. A. A. Olierook voor de jonge middenstanders en prof. A. H. P. Cleophas voor de L. T.-ërs. De bijeenkomst van de K.J.M.V.-ers. Na het ontbijt opende de nationaal leider der K.J.M.V., de heer Herman Geyer, de bijeenkomst. Hij verwelkomde dr. Olierook en de verschillende moderatoren, die van hun belangstelling blijk gaven. Spr. zag in dezen dag een oogenblik van bezinning in dezen jachtenden 'tijd en spoorde allen aan, fnee'tg werken, om het Riik van Christus uit te breiden en te doen triomfeéren. Jong zyn beteekent: enthousiast zijri, maar jong zijn wil ook zeggen: leiding noo dig hebben. Na het openingswoord werden de ver schillende groepen gevormd en de woord voerders aangewezen,. Hierna verkreeg Pater Alexander het woord om het eerste deel van zijn inlei ding: „De Katholieke Actie der jongeren in eigen standsmilieu" te houden. De eetW. spr. begon zijn inleiding met de woorden van den H. Paulus: „Broeders^ wij bidden en smeeken U, uw levenswandel zoo in te richten, dat ge nog meer moogt uitmunten in het behagen aan óod". Spr. is er van overtuigd, dat-de doel stelling. van de K. A. nog niet voldoende bekend is. Emil Fiedler zegt van het leeken- apostolaat: „De K. A. is een slagwoord en het komt er nu maar op aan, dat het méér wordt dan een slagwoord". Men kan een zaak doodzwijgen, maar men kan ook een zaak döodpraien. Om de idee van de K. A. juist te begrijpen is nog veel toelichting noodig. Pater Alexander verdeelde zijn inleiding in: De Kath. Actie in het, algemeen en de K.J.M.V. als gespecialiseerde Kath. Actie in het byzonder. De K. A. is tot officieel instituut in de Kerk verheven: men moet er voor alles een leekenactiè in zien. De apostolische actie wordt niet alleen van de priesters maar ook van de leeken geeischt. De priesters hebben hun gewijde taak en zyn geroepen om de leeken te leiden. De K. A. mi is een soortgelijke zending voor de leeken, een groote Kruistocht, om het Rijk van Christus tot stand te bréngen. En de jeugd is het meest hoopvolle deel der K. A.-deelneming aan de zielzorg van de priesters. De priesters komen armen te kort, geven wij, leeken, hun dan de armen. De leeken moeten medewerken om aan anderen het bovennatuurlyk leven te schen ken. De Paus dringt dan ook by de leeken tot actief medewerken aan, maar meestal, zegt weer Emil Fiedler: „Zien ze met groote gerustheid toe, dat hun pastoor zich de lon gen moe en de keel heesch redeneert". De K. A. moet georiënteerd zijn op de directe zorg voor de zielen, een georgani seerd Apostolaat. Èen strikte gehoor zaamheid aan het Kerkelijk gezag is voorts noodzakelijk. Zinder deze onderdanigheid is ware Kath. Actie niet mogelijk. Hierna bèsloot Pater Alexander het eer ste deel van zijn inleiding, waarvoor hem een hartelijk applaus ten deel viel. Vervolgens nam Rector Beune het woord' om een en ander te zeggen over de practi- sche zaken van de K. A. en speciaal over de K. A.-kernen, die in bijna iedërê parochie opgericht zyn. Als omlysting werd hierna een klein program van zang, o. L v. Joop Schouten en declamatie o. L v. Joop Koevoets ge bracht. Joop Schouten zong met de deelnemers passende liederen als: „Schoon boven alle Schoöne", „Ach wil nu gaen vertroosten" en eenige leutige liederen. Dë declamatoren brachtén: „Gebed in de Vasten" Van Joost V. d. Vondel, „Vasten tijd" van Jan Gion, „Halfvasten" van G. Wijdeveld, „De biecht" van Staring en „Nieuw Nederlandsch lied" van Anton vah Duinkerken. Vierna vervolgde Pater Alexander zyn inleiding om te spreken over de K.J.M.V. als K. A.-groep. In dit gedeeite van zijn inleiding behan delde de eerw. spr. de taak van de K. A. n.l.: „de Christianiseerlng van het levens milieu". De K. A. werkt in eigen milieu en het zyn ongetwyfeld voor de jonge midden standers de K.J.M.V.-ers zelf die daarvoor zijn aangewezen. De moderatoren zullen daartoe de begaafde leden stimuleeren. De moderator is de kapitein en de K.J.M.V. apostel is de loods. De vorming* moet ge schieden in georganiseerd verband. j Vervolgens behandelde de eerw. spreker op wélke basis de organisatie moet steu nen, n.l. op de liefde, de pêrsoortlyke, maar ook de sociale liefdé. De taak van de K. J'. M.V. tenélotte is tweevoudig: Saneéringvan het middenstandsmilieu en ordening van het middenstandsmilieu. Herman Geyer dankte den eerw. spreker hartelijk voor zyn duidelijke uiteenzetting. Uit dit allés vloeide een geanimeerde groepsbespreking voort, waarna dë gerezen vragen werden voorgelegd en op afdoende wijze beantwoord. Tot slot werd het Verbondslied door alle aanwezigen gezongen. De vergadering der L.T.-ers. De bijeenkomst der L.T.-ers in het pa rochiehuis „St. Franciscus" werd gepresi deerd door den heer Jan Geysel, die na het gebed voor den vrede.en het door allen meegezongen „Roomsche Blydschap" open de met een hartelijk welkom. Spr. consta teerde Uit de groote opkomst ook hier was de zaal tjokvol dat de gèest onder de jongeren nog góed Is. Nadat de vergaderden ook hier in groe pen waren verdeeld, leidde de voorzitter den inleider in, die hierna het woord ver kreeg. Prof. Cleophas begon zyn inleiding over de gespecialiseerde Katholieke Actie der L.T.-jongeren met te wyzen op de werk zaamheid van Paus Pius XI, wiens groote geest alle terreinen van het individueel en maatschappelijk leven heeft afgezocht, om te onderzoeken, hoé het Licht van Christus daar kon doordringen. Reeds in zijn eersten oproep, in de ency cliek „Ubi Arcano" spreekt hy over de deelname der leeken aan het apostolaat, aan de kath. actie. Herhaaldelijk daarna wordt het denkbeeld der K. A. verder be licht. Spr. weid,t hierna uit over het principe der K. A., d. i. de deelname der leeken aan het hiërarchisch apostolaat der Kerk. Het apostolaat der leeken is niet nieuw, want reeds de apostelen en èerste geloofs verkondigers worden terzijde gestaan door leeken. Het leekenapostolaat bestaat dan ook reeds zoolang de Kerk bestaat. Het beteekent, dat de christen zich niet tevre den stelt met persoonlijk het Christendom te belyden èn te beleven, maar méde- werkt om den christelijken geest te'ver spreiden onder individuen, in gezin en maatschappij. Deze actie is een apostolaat, een zending, door het Doopsel en het Vormsel iederen christen meegegeven. Paus Pills XI heeft dit leekenapostolaat georganiseerd. Het algemeene leekenapostolaat heeft verschillende Vormen: die van het gebed, van offer en versterving, van het voor beeld, van hêt wöord en tenslotte openbaart het zich werken van naastenliefde en barmhartigheid. Spr. zet vervolgens uiteen hoe allen krachtens het H. Doopsel en Vormsel moe ien deelnemen aan het algemeene apos-- tolaat. Hiernaast staat het leekenaposto laat, waarvoor de zending ontvangen wordt van het kerkelijk gezag en door welke zen ding de leeken organisch verbonden wor den met de hiërarchie. Het doel van de Kath. Actie is de heer schappij van Christus in individu, gezin en maatschappij te propageeren en té vestigen of Zóoals Paus Pius XI in een brief aan de Spaansche bisschoppen in'1929 zeide: „Al les byeen genomen is de K, A. niets anders dan het apostolaat van de gelóovigen, die ónder leiding van de bisschoppen, zich in dienst stellen van de Kerk en haar helpen óm haar herderlijke bediening in alle op zichten te vervullen". Deze pieuwe vorm van leekenapostolaat is noodig omdat de christelijke géést meer én meer begint af te zakken en omdat de geestelijkheid niet in staat is om in den zielennood voldoende hulp te Verleenen. Spr. motiveert een en ander mei; ver schillende pauselijke uitspraken en zet dan uiteen hoe de organisatie van hêt leeken apostolaat is ingericht, hoe de vorming ge schiedt en de zending wordt verleend. De verschillende vormen van acties wor den hierna onder oogen gèziert, alsmede de Kath. Actie in het algemeen én onder de boeren, tuinders én kweekers in het by zonder. In verband met dit laatste punt wees prof. Cleophas erop, dat meii niét moet denken, dat er op het platteland geen.kie- meri van verderf aanwézig zyn. Dat de klassenstrijd op dit terrein niet zulke scherpe afmetingen heeft aangeno men als in de industrie, is waarlijk niet te danken aan zooveel betere sociale verhou dingen, het is alleen té danken aan de rus tiger mentalitèit van de landelijke bevol king en aan de geringere gebondenheid. Op het platteland leeft een deel van onze bevöïking onder standgenooten, die wel degelijk door den VeTderfelijken geest van de wereld zyn aangegrepen. Men denkè slechts aan het gróote verschil in gezins grootte in verschillende gedeelten van ons land. Spr. dacht hierbij verder aan de danswoede, aan den muffen geest, wélke hier en daar heerscht en die een beletsel vormt voor allen geestdrift voor het gods- dienstiè Ideaal. Vanuit de apostolaatsgroepen in de L. T. rtloet de actie onder dé jonge mannen der parochie uitgaan. Men moet actie voeren ter verdieping van godsdienstig leven: actie voor retraite, voor een triduüm, voor alge meerte H. Communie, voor deelname aan tal Van kerkelijke plechtigheden. Daar naast acties tegen het Strandleven, tégen het voortdurend bezoek van de stad, van de slechte film enz. Er zijn tal van acties te bedenken, die niet alléén dienen om le ven ih dé parochie te krijgen, maar die broodnoodig zijn, omdat talloos Velen spoe diger dan zij denken voor groote beslissin gen kunnen komen, waarin alleen éen ster ke geloofsovertuiging, een fijn aanvoelép van dé katholieke mentaliteit hen in het ter voorbereiding van de gedachtenwisse- Spr. besloot zijn inleiding met het geven van enkele pauselijke uitspraken over de Katholieke Actie. Na het applaus volgde een korte pauze ter voorbereiding Van de gedachtenwisse- ling, welke vervolgens 'eenige interessante vragen naar vorèn bracht. Hierna werd ook deze bijeenkomst op geluisterd door dê Cultuurbouwers, die hetzelfde programma .ten gehoore brach ten als hierboven voor de K.J.M.V. ver meld. Tenslotte werdén nog eenige huishoude lijke zaken afgehandeld, waarna de verga dering onder daifk werd gesloten. De K.J.M.V. onder uitstekende lei ding heeft wederom een nieuwen gloriedag aan haar historie'toegevoegd! GEMENGDE BERICHTEN MOLENAAR VERONGELUKT. De 47-jarige molenaar P. ^ph. te Nun- hem (L.)., vader van tien kinderen, is Donderdag bekneld geraakt tusschen een muur en een waterrad. Het slachtoffer Werd naar het Sint Laurentius-Ziekenhuls te Roermond overgebracht. Vfijdag is de man overleden. PAN MELK OMGETROKKEN. In een onbewaakt oogenblik trok het twee-jarig kindje van de familie P. te Sprang-Capelle, een pan kokende melk om. Het kreeg den inhoud over het hoofdje. Nadat het in het ziekenhuis was opgeno men, is hét overleden. COCAÏNE-SMOKKELAAR GESNAPT. De ambtenaren, belast met de grensbe- vvalying hebben onder Budel, een smok kelaar aangehouden, die probeerde om een partytje cocaine over de grens te smokke len. De cocaine werd in beslag genomen. WEER FLAKKEREN KAARSEN VOOR STILLE IKONEN. Weer flakkeren kaarsen voor stille iko- nen en de> bevrijde boeren in het bezette Sovjet-gebied buigen hun knie weer voor God. De kerken zijn in eere hersteld, de gezargeil, de oude Russische kerkliederen, klinken op, de klokken luiden De zegevierende troepen van de Duit- schers hebben het land bevrijd van den geesel van het Sovjet-bewind. Een zware strijd is er voor gestreden, vele moedige mannen hebben op het slag veld het leven gelaten, anderen liggen ge- Wond in de hospitalen. Deze werkelijke kruisridders verdienen uw steun en hulp. Zorgt er voor, dat het den gewonden soldaat aan niets ontbreekt. Steunt de Nederlandsche Ambulance. Stört uw bijdrage op girorekening Nederlardsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. *- 1 ai RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 3 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Politiek weekpraatje (opn.-) 8.L5 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtend gymnastiek 8.30 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor- de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 10.ÖÓ Kamermuziek (gr.pl.) 11.00 Voor de vrouw 11.20 Ensemble Francis Keth 12.00 Ramblers 12.^0 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische be richten 13.00 Voor de rijpere jeugd Van het platteland 13.15 Romancers en so liste 14.00 6e Groninger Orkestvereni ging, solist en gramofoonmuziek 16.00 Z;ekentroost 18.20 Gramofoonmuzifek 16.45 Sport en spel voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 B. N. O.: Nieuws economische- en beursberichten 17.30 Orgelconcert 18.00 Land en Volk 1P.15 Roemeensch orkest Gregor Serban 18.35 Berichten van Nederlandsche soldaten aan het Oostfront 18.50 B.' N. O.- Nieuwsberichten 19.00 B. N. O.: Ge sproken binnenlanctéeh overzicht 19.10 Roemeensch orkest Gregor Serban 19.30 Hot ABC in de lichte muziek. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een ïyhverbinding met de studio beschik ken 20.15 Gramófoohmuiiek 20.30 Om- en Omroepprogramma (opn.) 21.30 Gramofoonmuziek 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.0024.00 Granto- fóöfimttziék. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I 8.00 Gramofoonmuziek 8.158.45 Zie Hilversum I 8.45 Gra mofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.40 Den Haag Vroeger en nu 11.00 Orgelconcert 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Orkest Willy Eberle 12.45 fi. N. D.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 14.00 Muzikaal programma: „Roemenie in het lied" 14.30 De Lichte Toets 15.30 Voor de zieken 16.00 „Muziek in den Atlafltischen Oceaan", vobrdraóht mét mu zikale illustraties 16.30 Gamba en cla- vecimbel 17.15 B. N. O.: Nieuws-, eco nomische- ♦n beursberichten 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest 18.15 Boekbe- soreking 18.30 Reportage 19.00 Om roeporkest en solist 19.30 B. N. O.: Nieuwsberichten 19.40 Spiegel'van deft r'ag 19.50 B. N. O.: Praatje in Zeeuwsch dialect 20.00 B. N. O.: Ertgelsche uitzen ding: Hol hand and the economie reorgani sation. (Voor de Radió-Centrales gramo foonmuziek). Vanaf 20.15 Aüeen voor de Radio-Centrales die oVer een lijnverbin ding met de stüdio beschikken 20.15 Om- T-oep-Opera-Orkest. solisten en Omroep- Opera-Koor 21.00 Gramofoonmuziek 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00 B. N. O.: Toelichting op het weermachts-' bericht 22.10---22.15 AvóndWijding. GÈM. RADIODÏSlTRiBUTÏËBEDRlJF. Ie Programma: 7.1524.ÓÖ Hilversum I. 2e Programma: 7.15—22.15 Hilversum II 22.1524.00 Dtiitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.00--24,00 Duitsch programma a RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Veldwachter bracht tien kazen «onder bonnen. Voor den ecoiiömischen rechter werd voorgeleid dë gemeenteveldwachter J. Dreuming üit Zo eter Wou dè. Hy had Zich tè verantwoorden wëgens hét koöpéh van tien kazen zonder bonnen, hetgeen hy bekende. Hy vond hetgeeh hij gedaan had zelf een stomme streek. De Officier van Justitie, mr. Wilbrenninck, Zeide o. a., dat het altijd jammer is als een politieman Verdachte is, omdat men op dergelyke per sonen absoluut aah moet kunnen. Ver dachte heeft wel aangevoerd, dat de kaas Vóór familie bestemd was, doch spr. aan vaardde dit excuus niet, want dan moet flie familie wel heel groot zijn, gezien het •sntal kazen. Verdachte was iemtmd, die •zelf clandestiénen handel moest opsporen. Inplaats daarvan maakte hij er zelf ge bruik van. De Officier was van mêening, dat hier een voorbeeldige straf op haar plaats is en eischt,e zes maanden gevange nisstraf. De economische rechter was het geheel met den Officier eens en veroor deelde Verdachte tot zes maanden gevan genisstraf en beval zijn Onmiddellijke ge- vangenheming. Een schaap doen slachten. D. de MoóU te R y n s b' u r g moest zich verantwoorden wegens het doen slachten van een schaap. De Officier bracht naar voren, dat het clandestien slachten op •groote schaal was gebeurd 'en eischte zes maanden gevangenisstraf. De economische rechter legde deze straf op en beval vêr- dachtes onmiddeliyke gevangenneming. Nog een -schapenslachter. N. van Delft uit Rijnsburg had éen schaap geslacht, hetgeen hij bekende. Hij Voegde er aan toe, dat het beest des mid dags geslacht was en des avonds uitge beend. Ook hier eischte de Officier zes maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd conform dezen eisch, terwijl tevens verdachtes onmiddellijke gevangenneming werd gelast.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2